«Het plan tot oprichting van het proefstation is uitgegaan van de vereenigde suikerfabrikanten der residentién Cheribon, Tegal en Pe- kalongan. De benoemde commissie droeg aan eenige heeren in Holiand op, geschikte personen te zoeken; maar geen enkele leerling van de landbouwschool te Wageningen, geen enkele dokter in de natuur wetenschappen kon in aanmerking komen, omdat niemand zich speci aal op suiker-onderzoek en de studie van suiker voortbrengende planten had toegelegd, volgens ingewonnen berichten bij hoogleeraren en leera ren. I-Iet is dus d schuld van de Hollanösche jongelui zelf, die er niet aan denken, dat hier in de koloniën nog zoo verbazend veel te studeeren (en te verdienen!) valt. Met de thee-cultuur, wellicht met die van koffie en kina, zal het den zelfden weg gaan. In Holland legt zich geen enkel jongeling op de studie van die producten toe, zoodat misschien Eugelschen genomen zul len worden om proefstations te lei den; ten minste is er sprake van, dat in de Preanger regentschappen een proefstation komt voor de thee- en kina-cultuur, en in den Oosthoek een voor alle berg-cultures Een zoon van een suikerfabrikant in Cheribon had te Wageningen den geheelen cursus medegemaakt, en moet nu nog niet in staat zijn eene goede analyse te maken, maar weet daarentegen wellicht zeer goed, hoe boontjes en andijvie er uitzien en waar knolrapen groeien.» Zou het niet zeer wenschelijk zijn, dat aan onze inrichtingen voor onderwijs meer gelet werd op de behoeften, welke onze koloniën heb ben aan degelijke jongelui? In "den nacht van 12 op 13 dezer, ongeveer te half twee, begaven zich te Amsterdam een 40 tal leden van het A. S. C. waaronder een lid van den J. S. S. A., naar de sociëteit van den Amsterdamsche Studenten- bond. Zij schelden daar aan en deden den societeitsbedier.de de boodschap overbrengen, of de heeren de trap pen van hunne eigene sociëteit afgedwilden worden. Onmid dellijk schoten de-daar aanwezige leden, 15 in getal, op de indringers toe, en niet dan na eene hevige worsteling waarbij het aan stok slagen van de zijde van de bonds leden, en aan scheldwoorden van de zijde van de corpsleden niet ont brak, gelukte het hun het Beurs- pleintje te ontruimen. Eerst nadat een viertal agenten en een gedeelte der hoofdwacht was aangerukt, werd de rust hersteld. Een paar agenten te Amster dam bemerkten gisterennacht twee mannen, die ieder met een zak op den rug haastig doorstapten. Dit kwam hun verdacht voor, waarom zij de beide mannen achtervolgden. Deze. bespeurende dat er onraad was, zetten het op een loopen, met achterlating der twee zakken, die elk twaalf levende eenden bleken te herbergen. Een stuurman van een der oor logsschepen welke te Helder liggen, belast met het halen en brengen der brieven aan het postkantoor ie Helder, heeft de hem door den post ambtenaar toevertrouwde postwis sels ten eigen bate geïnd, door er valsche handteekeningen op te plaat sen. Met het geld is hij verdwenen. vloeistof werd mij tusschen de vin gers gegeven. Drink, zeide de stem, altijd dezelfde stem. Ik wil nietriep ik, het is vergif! Ik hoorde een kort, barsch ge lach, en voelde een kouden metalen ring tegen mijn voorhoofd. Het is geen vergif, het is een slaapdrankje, en zal u geen kwaad doen. Maar dit is wat anders, zeide de stem, kies nu maar! daarbij drukte hij het metalen rin getje sterker tegen mijn voorhoofd. Ik dronk het glas leeg, en was blij te voelen dat het pistool van mijn voorhoofd verwijderd werd. Nu, zeide dezelfde man, ik raad u aan, om, als gij morgen wakker wordt, te zeggen, dat gij dronken geweest zijt, of gedroomd hebt. Gij hebt ons wel gehoord, maar niet gezien, maar denk er om, dat wij u kennen! Een betreurenswaardige onvoor zichtigheid kostte gisterennacht te 's Hage aan twee menschen het leven. Een schipper van 39 jaar en een schippersknecht van 19 jaar, die gisteren met een schuit hout waren aangekomen voor de Nederl. Stoomhoutzagerij van de firma An tenne, aan den Zuidwal, werden gisterenochtend door de werklieden van de fabriek, die hen wilden wekken om ze het hout te doen lossen, dood in de kajuit gevonden. De ongelukkigen hadden, om niet van den doordringenden regen hin der te hebben, het luik dichtgemaakt en zijn gestikt. Hun lijken zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Zondag jl. werden alle leden van het huisgezin v. d. V. te Sliedrecht onpasselijk; bij enkelen deden zich zelfs brakingen voor. Vermoedelijk vindt dit verschijnsel zijn grond in het feit, dat het water, tot berei ding van het voedsel, in een ver tind koperen ketel, waarvan echter het tin door veelvuldig gebruik gesleten was, gekookt werd. Of schoon het bij geen der lijders ernstige gevolgen had, is het hier mede toch niet ondienstig er op te wijzen, hoe oplettend moet te werk gegaan worden met het toebereiden van spijzen, als hierbij van vertind gereedschap gebruik gemaakt wordt. Dezer dagen is door tusschen- komst van een antiquaire een gobelin- behang uit een heerenhuis aan de Wol wevershaven te Dordrecht ver kocht voor eene som van f3500. Tusschen de Hooglandsche steeg en den Amsterd. straatweg te Utrecht werd Maandagavond te onge - ueer 9 uren, door den trein der Nederl. Centraal Spoorweg-maat schappij, zekere W., werkzaam op de fabriek der Utrechtsche ijzer gieterij, overreden, zeedanig dat de dood oogenblikkelijk schijnt gevolgd te zijn. Veertien dagen geleden is te Har- lingen een knaap (leerling der H. B. S.) die wegens verzuim eene niet onbelangrijke hoeveelheid straf werk van een zijner leeraren had ontvangen, weggeloopen en vruch teloos hebben de bezorgde ouders naar alle zijden getelegrapheerd om de plaats van zijn verblijf op te sporen. Eindelijk kwam Zaterdag bericht uit Bremerhaven, dat hij daar was gearriveerd en den ge heelen weg, naar men zegt van Leeuwarden af, geloopen had. De vader heeft hem van daar gehaald. De knaap, die althans wat practi- sche aardrijkskunde betreft, zijn leeraar kon tevreden stellen, wilde zich op een schip verhuren. De 21jarige Marie D., van Gar- merwolde, die Dinsdag jl. door de arr.-rechtbank te Assen wegens dief stal van eene japon tot 27s jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is in de gevangenis plotseling krank zinnig geworden, en dientengevolge overgebracht naar het krankzinni gengesticht te Medemblik. In een advertentie biedt zich een meisje aan, «oud 19 jaar, P. G., lang 145 centimeter, liefst op een dorp bij nederige menschen, in een klein gezin.» Een meisje, dat zóó weinig cen timeters lang is behoort natuurlijk op een klein dorpje thuis bij nederige Hij liet mij zitten, en hoe ik er mij ook tegen verzette, er kwam eene verdooving over mij. Mijne gedach ten werden onsamenhangenden mijn bewustzijn verliet mij. Mijn hoofd viel eerst naar de eene zijde, toen naar de andere. Het laatste, dat ik mij herinneren kan is, dat een sterke arm mij omvatte, en ver hinderde dat ik van den stoel viel. Wat voor elixer het moge geweest zijn, het werkte snel en hevig. Uren en uren hield het mij be wusteloos, en toen het ten laatste uitgewerkt was, en ik, na veel in spanning weer eenigermate tot een dof bewustzijn kwam, en bespeurde, dat ik in een bed lag, en wel in mijn eigen bed, zoo als ik rond- voelende daarvan de zekerheid kreeg, was het toen wel te verwonderen, dat ik in 't eerst tot mij zeiven zeide: ik heb den vreeselijksten droom gedroomd, die een ziekelijk brein ooit overkomen kan. Na menschen en niet in een groote stad bij hoogere standen! Willem Boer vertrok in Juni 1882 als vrijwilliger naar O.-Indië. Zijne ouders, die sedert niets meer van hem hoorden, wendden zich tot den minister van koloniën, en ontvingen voor eenige dagen van dezen het bericht, dat de geneemde persoon reeds ruim 3 jaren geleden op 25 Juli 1883, te Salatiga is overleden. GEMENGD NIEUWS, Hoe noodzakelijk krachtige lucht- verversching der schoollokalen is, blijkt o. a. wederom uit de onder zoekingen van Hesse, betreffende het aantal in de lucht aanwezige bacteriën. Terwijl hij in 20 liters lucht op pleinen te Berlijn slechts 4 tot 20 voor ontwikkeling vatbare bacteriën aantrof, vond hij in 10 liters lucht uit een schoollokaal vóór den aan vang van het onderwijs 20, gedu rende het onderwijs 165 en na ont ruiming van het lokaal, aan het einde van den schooltijd, 359 voor ontwikkeling vatbare kiemen. In de parlementaire kringen te Parijs is van niets meer sprake dan van een groot schandaal. Een hooggeplaatst ambtenaar zou van de plaats, welke hij bij den minis ter van zeker departement bekleedt, misbruik hebben gemaakt, om door behendige valschheden in geschrift ambtenaren te ontslaan en op eigen gezag anderen te benoemen. Op de zelfde wijze zou hij orders tot uit betaling van zekere sommen gege ven hebben. Onder den eersten in druk dezer ontdekking vroeg men zich af, wat beter was, den on trouwe te ontslaan of rechtsvervol ging tegen hem in te stellen. Tot nu toe is de man echter nog niet ontslagen, en noch uit de rijen der gematigden, noch uit die der radi calen is ééne stem opgegaan, om der Regeering ophelderingen te vra gen over dit schandaal. Een jong meisje, dat door haar oom en tante te Parijs in huis was genomen, werd door hen met onze delijke voorstellen lastig gevallen. Het meisje verzette zich aanhoudend daartegen en verklaarde te willen werken voor een eerlijk stuk brood. Dezer dagen brachten de ellende lingen het arme kind in gezelschap van een individu, dat het haar zeer lastig maakte. Het meisje, tot wan hoop gedreven, opende een venster en sprong op de binnenplaats«L;e- ver sterven dan schande!» riep zij. De buren kwamen haar te hulp. Zij had de hersenpan ernstig ge kneusd. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Een Pruisisch deserteur, die sedert 1872 zijn land ontvlucht was, had zich te Seraing, in België, als slachter gevestigd, was aldaar in het huwelijk getreden en won deftig zijne kost voor vrouw en kinderen. Onlangs was in de buurt een andere slager komen wonen, die met haat en nijd den voorspoed van den Duitscher aanzag. Deze laatste ging reeds sedert eenige jaren in Pruisen zijn vee koopen, dewijl hem niemand meer kende en ook niemand in den dikken slachter een deserteur zou zoeken. Maandag had de man nau welijks de grenzen overschreden, of de gendarmerie stond naast hem, vergezeld van den eerlijken buur man, die hem uit broodnijd als deserteur deed aanhouden. deze inspanning zonk ik terug in een half bewusteloozen toestand, stellig overtuigd, dat ik niet uit het bed geweest was. Die ontdekking was een groote verlichting voor mij. Doch al kwam mijn geest meer op zijn gemak, hetzelfde kon niet van mijn lichaam gezegd worden. Het was alsof mij het hoofd in tweeën ba.sten zou; mijn tong was droog en dik. De dingen, die gebeurd waren, werden mij intusschen hel derder, naarmate mijn bewustzijn helderder werd. Ik ging opzitten in bed, en hield mij de kloppende sla pen vast tusschen de handen. O, die goede jongen! hoorde ik mijn oude dienstmaagd zeggen, hij komt toch eindelijk weer tot zichzelf. Toen hoorde ik nog eene stem; het was eene mannestem, zacht en vriendelijk. Ja, uw heer zal nu wel spoe dig weer beter wordenlaat ik uwen pols eens voelen, mijnheer Vaughan_ Bij eene voorstelling in het «Café-Concert» te Hanly, warende ringen voor den acrobaat Hold te laag gehangen. Toen hij zich onder het heen en weder slingeren plot seling liet vallen en met de voeten aan de ringen hing, sloeg hij met het hoofd tegen den rand van het portiek en verwondde zich deerlijk. Bloedend bleef hij eenige oogen- blikken met het hoofd naar bene den hangen, tot hij ten slotte uit zijne verschrikkelijke positie werd bevrijd. Men bracht hem naar het gasthuis over, waar hij niet buiten levensgevaar verkeert. Een pijnlijk tooneel had een paar dagen geleden plaats op het kasteel, waar zich de weduwe van keizer Maximiliaan bevindt. De om geving van keizerin Charlotte stelt alle pogingen in het werk, om de geestvermogens der ongelukkige voretin weder op te wekken. Eén der middelen, die men daartoe het veelvuldirst gebruikt, is haar een dagblad onder de oogen brengen, waarin over haar wordt gesproken. Zoo legde men onlangs in haar werkmandje een courant, die het verslag bevatte der opvoering van Gas ier's drama «Juarez.Zij nam het dagblad in de handen; haar oogen schitterden en na herhaalde lijk in zich zelve den naam Juarez te hebben gemompeld, riep ze uit: «Daar zijn ze allen, allen: Maxi miliaan, Juarez, Bazaine! Er zal een ongeluk gebeuren. Spoedig, spoedig, ik moet mijn echtgenoot redden!» Men kon haar niet tot kalmte brengen. Zelfs slaagden hierin niet de geneesheeren, die men in allerijl had laten roepen. De keizerin wilde dat men de koffers pakken zou en op staanden voet vertrekken. Men zou een extra trein bestellen: tot eiken prijs wilde zij haar man red den. Na veel moeite bracht men de keizerin er toe een kopje thee te gebruiken, waarin eenige droppels slaapdrank waren gemengd en wei nige oogenblikken later was zij ingesluimerd. Toen zij weder wakker werd, was zij alles vergeten. Gewapende spoorwegbeambten. Naar aanleiding van het feit, dat op de Kaiser Franz Josef» spoor wegmaatschappij in Oostenrijk een wachter op eene halte vermoord en eenige diefstallen aan de kleine stations hebben plaats gehad, wor den bij genoemde maatschappij de in kleine wachthuisjes en kleine stations geplaatste beambten van wapens voorzien, zooalj vroeger ge schiedde en is hun gelast, 's nachts een wachthond te laten waken. Een 19jarig meisje, Jenny S., van Zwitsersche afkomst, was sedert geruimen tijd kamenier bij eene too- neelspeelster te Ville d'Avray, die, aanleg in haar ontdekkende, haar voor het tooneel zou opleiden. Ongeveer eene maand geleden verliet Jenny Ville d'Avray en se dert is niets meer van haar verno men. Noch haar ouders, noch haar aanstaande hebben haar meer terug gezien. De politie vreest, dat zij in een valstrik gevangen is en in een slecht huis wordt opgehouden. Jenny toch had de gewoonte de vierde bladzijde van zekere Parijsche bladen te lezen, waarin werkmeis jes voor Engeland of het buitenland gevraagd worden, terwijl deze ad- vertentiën in werkelijkheid slechts dienen, om jonge meisjes te lokken. Lord Randolph Churchill, de thans zoo algemeen bekende staats- Een zachte vinger werd er op mijn pols gelegd. Wie is dat? vroeg ik. Ik ben dokter Deane, om u te dienen, zeide de vreemdeling. Ben ik ziek geweest? Hoe lang? Hoeveel dagen? Slechts een paar uren. Er is niets verontrustends in. Ga maar weer liggen, en houd u nog wat rustig. Hebt gij dorst? Ja, ik sterf van dorst geef mij een glas water. Men gaf het mij. Ik dronk gretig, en voelde mij wat beter. Nu, juffrouw, hoorde ik den dokter zeggen. Zet wat slappe thee voor hem, en als hij wat eten wil, geef het hem maar. Ik kom wel eens weer aan. Priseilla liet dokter Deane uit; weer bij mijn bed gekomen, schudde zij de kussens wat op, om mij ge makkelijker te doen liggen. Ik was nu goed wakker, en de gebeurte- man, gaat nu ook in de confectie een rol spelen. Onder de nieuwste stoffen, welke in den handel ge bracht worden, bevindt zich ook een dames-halsdoek van een zeer eigenaardige kleur, welke den naam van den Engelschen minister draagt, ofschoon deze zelf nog geen «kleur bekend» heeft. Bij Fulham heeft eene moeder zich met haar vijf kinderen in de Theems geworpen. Mrs. Francis Leader, oud 32 jaren, had na een twist met haar echtgenoot het huis verlaten, haar kinderen, oud 9, 7, 5 en 3 jaar en een van 5 maanden, meeneme d. Het knaapje vau 7 jaar slaagde er in op het droge te ko men en onder snikken vertelde hij een voorbijganger het treurige dra ma. Het lijk van het 9-jarig kind is reeds gevonden, de overige lijken worden nog vermist. De Fransche reiziger, inge nieur J. Martin, van wien veel ge sproken is naar aanleiding van zijn vroegere reizen, vooral van die door Siberië, bevindt zich thans te Ar- chungd, het noordelijkste goeverne- ment van Europeesch Rusland, om het land geologisch en mineralogisch nauwkeuriger te leeren kennen en te gelijkertijd ethnographische waar nemingen te doen. Zondag-morgen is het lijk van de vermiste gravin von Arnim- Muskau op een met struikgewas bezette plek aan den oever van de Murg, boven Gernobach, die reeds sedert eenige dagen onder water gestaan had, gevonden. Uit de lijk schouwing is geble-en, dat van een misdaad geen sprake kan zijn. Zeer waarschijnlijk heeft de ongelukkige in de duisternis in een der met hooge rotsen omgeven, diepe plaat sen van de rivier het leven verlo ren. Het stoffelijk overschot der gra vin werd gisteren door haar echt genoot naar Muskau overgebracht, waar het weldra in het familiegraf een laatste rustplaats zal vinden. Een Egyptische plaag. Se dert eenige dagen worden de steden en dorpen in Zuid-Lincolnshire (Engeland) door eene ware plaag geteisterd. De lucht ziet er namelijk zwart van muggen, die overal neervallen, zoodat zich mensch noch dier buiten durven begeven. Zij dringen echter de huizen binnen en zetten zich met honderden op handen en aangezicht neêr. Geen middel om hen en vervolgens de onuitstaanbare pijnen, die zij ver oorzaken, te ontsnappen. Alleen door veel te rooken slaagt men er in, de insecten voor een gedeelte te verdrijven. Professor Oscar Lenz, de aan voerder der Oostenrijksche Congo- expeditie, heeft den 4en April ein delijk met de hem door Tippo-Tip ter beschikking gestelde kanoes zijne reis kunnen vervolgen. Hij was voornemens zich naar Nyangwe en vandaar naar den Mutan-Nzige te begeven. Zijn metgezel Baumann, die ziek was, heeft hij san het Fall-station moeten achterlaten, van waar deze den 25en Juni Léopold- viile bereikte. Den 29en Juli dacht hij naar Banana te zeilen. Zooals Baumann bericht, zal dit station opgeheven en naar Kuischana ver plaatst worden. Ook het equator- station en de stations Isangila en Mayange zijn opgeheven, en het station Vivi is naar Boma verplaatst geworden. Professor Lenz laat zich zeer ongunstig uit over het klimaat van het Congo-bekken. Een zeer beduidende onder neming in Kansas-City is de bouw der luchtspoorwegen aldaar. Dit werk belooft het snelst uitgevoerde nissen van den nacht kwamen mij voor den geest met eene helderheid, zelfs in bijzonderheden, die men bij de herinneringen van een wezen lijken droom in de verste verte niet hebben kan. Hoe laat is het, Priseilla? vroeg ik. Het gaat naar twaalf uur, jon geheer. Priseilla sprak op een toon, die deed uitkomen, dat zij pijnlijk aan gedaan was. Twaalf uur! wat is er met mij gebeurd De oude dienstmaagd schreide; dat hoorde ik duidelijk. Zij gaf geen antwoord; ik herhaalde dus de vraag. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2