MM UI1TWIU 4e Jaargang. Donderdag 28 October 1886. No. 1016. ALGE11EEN OVERZICHT. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Hommers 5 taBfsijrt Saplijks BiïgenoiHBn Zen-en slgssnearss Fsestdagsn. Brieven, gelden, advertentiën enss. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie QSnérale de rubliate Etrany'ère 8L DAUBE fir Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADYERTENTIËN' v&n 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centflJ Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 urnrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloxtaal museum van hit Paviljoen. Ingang aan de Draefzydo 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 26 cents per persoon. Uoaatourz on leden der Nedorlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben fj f«*tooa van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Faviljoen. Ingang l'rontzijda van l et Paviljoen op hot tsrra3. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en ■'dender Nederlandsche Maatscliappy tor bevordering van Nijverheid hebbon op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Taegaug 25 conto per persoon. Uoorloopende toegangskaarten voor een geheel jatf ,1 1 enlden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op d;e dagen van 103 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Oj 'iaaliesn kosteloos van 124 nnr, de overige Christelijke fasatdagen tegen bataliug van 25 cents per persoon. Kinderen bonoden de 8 jaren worden in het geheol niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. "3 gators museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gtopeni Woansdnr. e« Zaterdag van 2—4 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. J0 T 'A— ™-A-v" Donderdag van 28 nnr. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrjj. Zondag jl. hebben de Londen SChe socialisten op verschillende meetings officieel verklaard, dat zij bij hun voornemen blijven om op 9 November, den lord-mayorsdag, te manifesteeren. De Times ontkent dat Frank rijk het recht zou hebben zich te mengen in de zaken van Egypte voor zoover het niet geldt de finan cieele aangelegenheden. Het blad spreekt de verwachting uit, dat mocht Waddington van Engeland het vaststellen van een tijdstip op hetwelk Egypte ontruimd zal zijn, verlangen, Lord Iddesleigh daarop kort en goed, zij het ook met het vereischte inachtnemen van de Fran- sche prikkelbaarheid, zal antwoor den, dat Engeland, met het oog op zijne eigene belangen, alsmede op die internationale belangen, welke door de omstandigheden onder zijne hoede zijn geplaatst, zelf te beoordeelen heeft wanneer de tijd gekomen zal zijn om zijne taak in Egypte als volbracht te kunnen beschouwen. Op de Staatsbegrootmg van De nemarken is uitgetrokken eene som van 300,000 kronen, ten be hoeve van visscbers, die vaartuigen en benoodigdheden voor hoogzee- visscberij willen aanschaffen. Vol gens bet voorstel zullen die gelden niet rechtstreeks uit de Staatskas aan de visschers ter leen worden verstrekt, maar door tusschenkomst der gemeentebesturen, die zich met de visscbers of eventueele visscbers- vereenigingen omtrent de voorwaar den zullen moeten verstaan. 12) HUGH COHWAY. DERDE HOOFDSTUK. HET SCHOONSTE DAT TE ZIEN WAS. Al waren die kamers een akelige gevangenis geweest, inplaats van luchtige, vroolijke kamers; al waren zij kaal eu ongemeubileerd, inplaats van net gemeubileerd geweest; al ware de huurprijs zeshonderd gul den in de maand, inplaats van een zeer billijke geweest, ik zou ze ge buurd hebben. Ik was een uiterst inschikkelijk huurder. De juffrouw van de dienstmaagd werd geroepen, en bet accoord was spoedig klaar. Als dat goede mensch geweten bad De keizer van DlÜtscMand heeft den nieuwen Franscben gezant, Herbette, ten gehoore ontvangen. De heer Herbette sprak daarbij de hoop uit, zich te kunnen stellen op den bodem der aan beide landen gemeenschappelijke belangen. De keizer antwoordde, dat de groote ervaring, door den nieuwen gezant in zijne vroegere betrekking ver worven, dezen, naar bij hoopte, zijne taak gemakkelijk zou maken. De heer Herbette zou daarbij op den keizer kunnen rekenen. De nieuwe gezant was zeer in genomen met de vriendelijke ont vangst-, die hem ten deel viel. De Keizer beeft Blankenburg weder verlaten. - Don Jaime, eenige zoon van don Carlos en erfgenaam van zijn pretendentscbap, ligt te Munchen gevaarlijk ziek aan typhus. De Fransche Kamer heeft gis teren de behandeling der onderwijs wet hervar, waarbij heftige toonee- len hebben plaats gehad. Toen de rapporteur de rechterzijde verweet, dat zij de afdoening der wet opzet telijk belemmerde, zeide de afge vaardigde De Mun, dat de beslissing over zulk eene wet geen votum der Kamer, maar eene executie door de meerderheid was, waartegen echter een beroep op bet land gerecht vaardigd zou zijn. De voorzitter, de beer Fioquet, riep den heer De Mun tot de orde, en zeide dat de rech terzijde inderdaad een stelsel van obstructionisme toepast, waartegen de rechterzijde door heftige uitroe pen in verzet kwam. Te midden van een oorverdoovend rumoer pro testeerde de heer De Mun tegen de wet, welke hij tiranniek noemde en waarvan bij voorspelde, dat zij spoedig de gekrenkte gemoederen in welken toestand ik verkeerde, had zij van bare benedenkamers tien dubbele buur kunnen trekken. Zoo als de zaken nu stondeD, verlangde zij alleen van mij, dat ik zou op geven, waar zij zich nauwkeurig naar mij kon informeeren. Ik gaf haar eenige adressen op, en betaalde eene maand vooruit, waarop ik ver lof kreeg (aangezien itc juist weer in Engeland gearriveerd was, en terstond kamers moest hebben) om dien avond reeds bet kwartier te betrekken. Zoo en passant, en los weg, vroeg ik bij 't uitgaan, teneinde mijn kof fers te doen brengen: hebt gij ook nog andere huurders toch geen kleine kinderen, hoop ik? Neen, mijnheer, antwoordde zij, alleen eene dame met eene dienstmaagd, die wonen bovenzeer stille menscben. Dank u, zeide ik, ik ge loof, dat ik bier wel naar mijn ge der natie tot opstand brengen zou. De rechterzijde juichte deze woorden op onstuimige wijze toe. De minis ter Goblet antwoordde: «wij randen geene beginselen aan,» waarop Paul de Cassagnac uitroep: «die hebt gij niet!» De voorzitter riep hem tot de orde, en toen bij zijne uit drukking handhaafde, riep de voor zitter hem voor de tweede maal tot de orde, met bepaling dat daarvan aanteekening in de notulen geschie den zal. Onder voorwendsel van openbare gebeden ten Hemel te zenden voor bet herstel van don Jaime maakten de CarlisteD, gelijk in een telegram uit Madrid gemeld wordt, in de kerken, voor de altaren, eene onbe schaamde propaganda. Doch de bis schop van Madrid beeft hieraan een einde gemaakt door elke manifesta tie van dien aard in de bedehuizen van zijn diocees te verbieden. Eene dagorder van den Russi- selien keizer ter gelegenheid van de onthulling van het militair ge- denkteeken verschenen, spreekt bet vertrouwen des keizers uit in den moed van leger en vloot, maar be helst niets met betrekking tot de hangende vragen van den dag. Tusschen den Servisehen mi nister van buitenlandsche zaken en den Bulgaarschen gedelegeerde dr. Stransky is Maandag eene schikking getroffen omtrent bet herstel der vriendschappelijke en diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije. De benoemiDg van Strans ky als diplomatiek agent van Bul garije is door de Servische regeering aangenomen. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld, dat de Russische regeering den militairen attaché Zakaroff, hoofdaanlegger van den staatsgreep, beeft teruggeroepen. De stam der Pondos heeft het gereserveerd gebied, behoorende tot de Kaapkolonie, aangevallen. Tien duizend Pondos zijn aan de grens bijeen. Het Kaapsche goevernement vormt een legerkorps vrijwilligers om tegen ben op te rukken. De toestand is zeer kritiek. W li' 8 Haarlem, 27 October 1886. Den lOen November a. s. zal door de afdeeling Haariem en omstreken van den Volksbond eene openbare vergadering worden gehouden. Muzikale uitvoeringen en een too- neelstuk, door de letterl. vereenigiDg «J. J. Cremer» op te voeren, zullen de bijeenkoo st afwisselen. Onge twijfeld zullen de leden dezer afdee ling weder een genotvollen avond hebben. De alhier gevestigde prakti sche cursus tot het verkrijgen van den rang van officier der infanterie wordt bijgewoond door 20 volontairs. Het onderwijs wordt gegeven door kapitein L. de Vlaming, tevens be last met de leiding, en de luitenants der infanterie J. H. de Wildt, A. A. Schilfgaarden en H. G. van Tarel. De volontairs, die men nu en dan in de stad ontmoet, maken in hunne nette uniform een kranig figuur. Possart zal 5 November a. s. alhier weder optreden, in «Nathan. Vrijdag j. 1. was bet 25 jaar geleden, dat Z. M. de koning den eersten steen legde van de spoor noegen zal zijn. Tegen zeven uur moet gij mij maar verwachten. Ik bad mijne kamers in Walpole- straat weer ingehuurd. Ik ging er been, en nadat ik bet noodige in eenen koffer gepakt bad, zeide ik aan de hospita, dat ik voor een week of wat uit de stad moest. Zij moest de kamers voor mij open houden. Om zeven uur was ik in Maida-vale en behoorlijk geïnstal- lee rd. Het was de hand van 't noodlot, die dit zoo beschikt had wie kon dat betwijfelen? 's Morgens op bet punt om naar Turijn te reizen, ten einde een schoon meisje te zoeken, 's Avonds in Londen onder 't zelfde dak met dat meisje. Terwijl ik daar in mijn leuningstoel allerlei scboone visioenen meenden te zien in de kringelende wolkjes van mijn sigaar, kon ik toca nauwelijks gelooven, dat zij zoo dicht bij mij was, dat ik baar morgen overmorgen telkens, telkens zien zouJa, ik was smoorlijk verliefd; ik dacht dat ik zeker des nachts er van droomen zou, maar waarschijnlijk tengevolge van bet nieuwe kwartier, bad ik juist geen aangename droomen. Den ganscben nacht namelijk droomde ik van den blinde, die in een ver keerd buis binnenging en zulke nare dingen en geluiden te booren kreeg. VIERDE HOOFDSTUK. NEET VOOR LIEFDE OF HUWELIJK. Er is eene week voorbijgegaan. Ik ben meer verliefd dan ooit. Ik ben er nu zeker van, dat ik ernstig verliefd ben; dat deze liefde zal duren zoolang als mijn leven; dat het geen voorbijgaande gril is, die van zelf wel over zal gaan. Ik weet nu, dat, hetzij dit meisje mijne vrouw worde of niet, ik nooit eene andere heb liefgehad of zal liefhebben. brug te Zutphen. Op den bekenden steen staat: «Koning Willem III beeft in het hart van den zesden pijler dezer brug den eersten steen gelegd en daarmee den aanleg der rijksspoorwegen in zijn rijk ingewijd. XXII October MDCCCLXI». Bij Koninklijk besluit is goed gekeurd, dat als afgevaardigde van de Nederlandsche Regeering aan bet congres dat op 30 en 31 Octo ber 1886, zoonoodig ook op 1 No vember daaraanvolgende, te Ant werpen zal bijeenkomen, met bet doel om eene algemeene turn-vak- taal te ontwerpen, zal deelnemen dr. A. T. van Aken, inspecteur van bet middelbaar onderwijs te 's Gra- venhage. Blijkens een bijvoegsel tot de Staatscourant is o.a. erkend, volgens de wet van 22 April 1885 (Stbl. no. 32) de vereeniging «Het Mos terdzaadje» te Santpoort, gemeente Velzen. Op 't gebied der telegrafie is ons, zegt bet Vad., het feit bekend van iemand die, als hij uitvoerige telegrammen naar Engeland beeft te verzenden, ze aan een vriend te Brussel seint, die ze dan van daar verder naar Londen telegrafeert. En dat dubbele telegram kost dan 5 cent per woord minder dan één rechtstreekscbe dépêche van hier naar Engeland! Bij een eenigszins uitvoerig telegram (zooals bijv. voor de Londensche dagbladen vaak wordt verzonden), zou het de moeite loonen iemand er mee van 's-Hage naar België te zenden om kos ten te sparen! Op de wetenschappelijke ver gadering van de Nederlandsche Ver eeniging voor Psychiatrie te Utrecht gehouden, werd o. a. de kwestie- Donato ter sprake gebracht. Nage noeg alle leden namen aan de be- Tot nu toe heb ik weinig vorde ringen gemaakt in het bereiken van het doel, waarnaar ik zoo vurig wenscli. Ik zie baar dagelijks, om dat ik haar gadesla, ais zij uit- en ingaat; en telkens als ik baar zie, vind ik nieuwe bekoorlijkheden in baar gelaat, en nieuwe bevallighe den in bare gestalte. Kenyon bad gelijk; zij beeft eene eigenaardige schoonheid. Dat zuivere, marmer- kleurig gelaat, die donkere oogen, die zoo in de verte staren, zijn niet alledaagsch. Daarin zal zeker de betoovering liggen, die zij over mij brengt. Hare houding is rijzig en beval- :g; baar gang is gelijkmatig, baar gelaat beeft steeds een eenigszins ernstigen ploo), bet schijnt mij toe, dat zij zelden iets zegt tot die be jaarde geleidster of dienstmaagd, die steeds aan bare zijde is. Ik be gin baar te beschouwen ais een raadsel, bet zal mij verwonderen

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1