4c Jaargang. Maandag 1 November 1886. No. 1019. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- ei itpism feestdagen. ADVERTENTIËN' Humoristisch Zondagsblad. AL TE tiOED. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUGH COHWAY. pon mi i Voor Haarlem por maand iftaneo door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Hommer» 40 Cento. 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrangère O. L. BA UBE C'o., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre van 15 regels 25 Cent; iedere regel ineer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 nur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e dour. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 co ut» per persoon. Donatear» en leden der Nedorlanttsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben 6g förtoen van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Troutzijde van i et Pavigoeu op het teriai. Geop, dag. v 10—uht. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en fiiender Nederlandselie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, 'kunst eu geschiedenis, vooral tan Nederland en moer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegaug 25 cents per porsoon. Doorloopondo toegangskaarten voor een geheel jaai B 1 zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uar, vas 15 October tot 14 April op die dagaa van 10—8 aur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of fandagen ko»telooa vas 12—4 uur, de overige ChrUtelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boaeden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelateukinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. a| gevers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Tevlers bibliotheek. Geopend ^Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai - vrii 24 uur. Orael-besneline in de Groote Kerk. Dinsdag vaa 12 Woensdag en Zaterdag Donderdag van 28 nar. Toegang (den? Ondegroenmarkt) vrij. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 13 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan onsBu- Hontstraat no. 9, aan genomen. Over het eerste kwartaal zal dezer dagen per kwitantie worden beschikt. DE ADMINISTRATIE. Hoewel praktische menschen be weren, dat men beter met stroop dan met azijn vliegen kan vangen, wijst een ander spreekwoord, niet minder bekend, op het gevaar, dat in te groote toegevendheid en goed heid gelegen is, want zeer lakonisch zegt het: «Al tegoed is buurmans gek.» Gewis wie tegenover iedereen zooveel mogelijk toegevend is, wie een ieder met welwillendheid be handelt, bij kan er zeker van zijn zich vele vrienden te verwerven eu zelfs zijn tegenstanders en vijanden zullen 'hem in de meeste gevallen achting toedragen. Alles echter heeft zijn grenzen, dus ook goedheid en toegevendheid, en wie die grenzen overschrijdt, wordt zoo licht de speelbal van anderen, die hem dan het liefst gebruiken om de kastan jes voor hen uit het vuur te halen, of op andere wijze van zijn voor treffelijke hoedanigheden misbruik maken. Niet alleen is dit zoo in het dagelijksch leven, maar ook in de politiek en op elk ander gebied. Kinderen b. v., doen voor een woord van lof, een aanmoedigend of goed keurenden blik van hun ouders, al les wat dezen verlangen, mits die ouders daarbij verstandig te werk 15) VIERDE HOOFDSTUK. NIET VOOR LIEEDE OE HUWELIJK. Wat dit laatste betreft, wensch ik vrat meer zekerheid. Ik maakte eene stijve buiging, en een vel papier nemende, schreef ik een paar regels aan mijne zaak waarnemers, hun verzoekende aan houder de meest mogelijke informa ties te geven aangaande mijne in komsten. Ceneri vouwde het briefje op, en stak het hij zich. Misschien had bij wel gemerkt, dat zijn koop- mansachtig informatienemen mij hin derde. gaan en op zijn tijd weten te be rispen en te straffen; zijn ze echter te toegefelijk, laten zij het kind in alles zijn zin doen, zij'n zij te gul met hun lof en belooningen, angst vallig in het kastijden, dan zijn die zelfde kleinen in korten tijd heer en meester in huis, hun wil wordt wet, door hun dwingen worden zij onuitstaanbaar, handelen als kleine despoten en uit den mond dier zwakke en onverstandige ouders, die eerst hun lievelingen zelfs in hun bijzijn hemelhoog geprezen hebben, verneemt men dan, dal zij er volstrekt niets meer mee beginnen kunnen en dat tegenover bengels van misschien zes y. acht jaar! Als het niet te treurig was, z u het zeker belachelijk zijn, maar dat komt vau dat onverstandige toege ven en die overdreven goedheid, die dikwijls gevolgd worden door nog veel onverstandiger gestrengheid! Wilt ge dus niet, ouders, dat uw kinderen in plaats van parelen aan uw ouderkroon nagels aan uw dood kist worden, dan bijtijds hun ver keerde neigingen en gebreken be streden en bestraft, desnoods met een ferme afrossmg; want of peda gogen al beweren, dat slaan wel verbittert, maar niet verbetert, tocb blijkt, dat die ouders het meeste pleizier van hun kinderen beleven, welke op zijn tijd, zooals de Schrift zegt, de roede kanteeren. Er zijn echter ouders, die tegenover hun kinderen, als ik het zoo eens mag noemen, ware apenliefde aan den dag leggen. Cats zei reeds: „Een aap uit al te grooteu min, Die drukt zijn jong de hersens in!» Nu zullen er wel niet veel vaders en moeders zijn, die zoo ver de apen in overdreven liefde navolgen, dat zij hun kinderen dooddrukken, maar ze geestelijk dooddrukken, ja dat doen er zeer vele, die hun kin deren op allerlei wijs vertroetelen, hen zorgvuldig voor alle inspanning, voor guur weer en wat niet al, vrijwaren, hun centen in overvloed en snoepgoed meer dan te veel ge ven, ze met een warme kruik aan de voeten te bed leggen, hen om de kleinste ongesteldheid van school eu te bed houden, alsof het broei- kasplautjes waren en ze zpo ten eenenmale ongeschikt maken voor den harden strijd des levens, diende meeste hunner op lateren leeftijd zullen te strijden hebben. Die vertroe telde kinderen zijn dan wel groot van gestalte misschien, maar klein van moed en wilskracht; ze missen vastberadenheid en fermeteit, en, zoo niet lichamelijk, gaan zij toch zede lijk ten gronde, daar ze niet in staat zijn aan de gevaren, die de wereld voor oumondigen oplevert, het hoofd te bieden en ze te weerstaan. Daarom ook komen zulke ouders bedrogen uit, die aan hun zoons in de jon gelingsjaren eu aan hun dochters cp dienselfden leeftijd alles toestaan, wat zij vragen, hen ongevraagd overal heen laten gaan en dit ver goelijken door te zeggen«Nu, ze zijn jong eu mogen wel wat heb ben.» Zeker, dit is waar, maar alles met mate, of kent ge niet het dich terlijk woord van de beroemde doch ter van Roemer Visser: „Misbruik verkeert het zoetste zoet In walgelijk en bitter roet?» Met goedheid, de ondervinding bewijst het, kan ook bij overwon nen volken veel tot stand gebracht worden; door te groote toegevend heid echter wordt veel, zoo niet alles, bedorven. Als onze voorvade ren er op uittrokken om in over- zeesche gewesten nieuwe koloniën te stichten of onbekende volkeren te leeren kennen, dan zorgden die Ik moet daaromtrent wat nauw gezet te werk gaan, zeide hij, aangezien mijn nicht niets bezit. Dat verlang ik ook niet. Zij is rijk geweest, zeer rijk, maar hare fortuin is verloren ge gaan. Gij moet mij niet vragen hoe en waardoor? Ik neem daarom mijn woord niet terug. Zeer goed; ik begrijp, dat ik geen recht heb uw aanzoek af te slaan. Hoewel zij een half-Italiaan- sclie is, zijn hare manieren en ge woonten Engelsch. Een Eogelsch- man zou dus een goed echtgenoot voor haar zijn. Gij hebt haar, ge loof ik, nog niet van liefde ge sproken Ik heb er geene gelegenheid toe gehad. Ik zou het gedaan heb ben; maar zoodra onze kennismaking begon, heeft men haar doen ver huizen. j Ja, mijne instructies aan Te- praktische mannen een buitenge wonen voorraad snuisterijen, als koralen, valsche parelen eu derge lijke artikelen van weinig waarde, mee te nemen; kwamen zij dan ergens aan land, dan overlaadden zij vorst en onderdanen met derge lijke geschenken en wonnen aldus hun vriendschap; overtuigd als zij waren, dat «les petits cadeaus entretiennent l'amitié» waarheid bevat, toonden zij zich in het ver volg van tijd evenmin karig en boden nu en dan den opperhoofden der overwonnen of althans onder- hoorige rijken min of meer aanzien lijke sommen aan, om ze aldus meer aan «de Compagnie» te ver banden. Als het echter noodig was, wisten de oude Hollanders tegen over die volken hun tanden te laten zien en te bijten en keken zoo erg nauw niet, of er door geweervuur of beulszwaard een man meer of minder naar de andere wereld ging, want buurmans gek wilden ze niet zijn. Thans echter blaft men, maar bijt niet; verschillende Atjehsehe hoofden b. v., die ons in schijn ge negen zijn en wier gebied als een ons bevriende Moekim staat aange schreven, krijgen oDgeloofelijke sommen van onze regeering om zich «koest» te blijven houden, ter wijl men de meer vijandelijk ge zinde hoofden evenzeer met liefde als den verloren zoon ontvangen en volgaarne een nog grooter som zou uitbetalen, als zij ophielden met zooveel driestheid tegenover de on zen op te tredenzoo zien die brave luidjes onze zachtmoedigheid en toe gefelijkheid tegenover de schijnbare vrienden als zwakheid, ons talmen tegeno-er de stouter optredenden als gebrek aan moed aan en van hun standpunt hebben zij gelijk! resa waren zooen alleen op voor waarde dat zij Teresa gehoorzamen zou, heb ik aan Pauline toegestaan in Engeland te wonen. Hoewel die man sprak als iemand, die eeae absolute autoriteit had over zijne nicht, had hij nog geen enkel woord van genegenheid doen lioo- ren. Wat dat betrof, kon hij haar even goed vreemd geweest zijn. Ik zal haar nu toch wel vrij kunnen spreken? zeide ik. Ja, op voorwaarde. De man, die Pauline March trouwt, moet haar nemen, zooals zij is. Hij moet geene vragen doen naar hare familie, haar geboorte en hare vroegste jeugd. Het moet hem genoeg zijn, dat zij eene zeer fatsoenlijke dame is, dat zij zeer schoon is, en dat hij haar bemint. Is u dat voldoende? De vraag was zoo vreemd, dat ik, met al mijne hartstochtelijke liefde, niet terstond antwoorden kon. Ik zal er bijvoegen, gmg Ceneri voort, zij is goedhartig en onbedorven, en zij is van even goeden huize als gij zelf. Zij is eeDe wees, en ik ben haar eenige na bestaande. Ik ben tevreden, zeide ik, hem mijne hand toestekende, om de zaak te bekrachtigen. Geef mij Pauline, meer verlang ik niet. Waarom zou ik niet tevreden ge weest zijn? Wat voor belang had ik er bij, meer te weten van hare familie, hare antecedenten of lotge vallen? Zoo dolzinnig' verlangde ik naar het oogenblik, waarop ik dat sclioone meisje de mijne zou kunnen noemen, dat ik geloof, dat al had Ceneri mij gezegd, dat zij zich mis dragen had, eu mijner niet waard was, ik eenvoudig zou gezegd heb ben geef haar mij tot vrouw, en laat zij een nieuw leven beginnen. Verliefde mannen doen zulke dingen. Nu, mijnheer Vaughan,zeide de Italiaan, mijne hand loslatende, Insgelijks gaat onze regeering aan dat euvel mank, waar het be treft het invoeren van smokkelwaar uit de Engelsche bezittingen naar Atjeh, en het vernielen van het vischtuig onzer visschers door hun Engelsche en Belgische collega's, tegen te gaan. Trad onze vloot tegen den smokkelhandel naar Atjeh en tegen die vernielzuchtige visschers in de Noordzee krachtig op, bracht onze gezant ernstige vertoogen bij het Engelsche hof daartegen in, de za ken zouden weldra een anderen keer nemen; nu echter laat men alles la! la! en de klagers worden tevredengesteld met een verklaring van de betrokken autoriteiten, dat het in ernstige overweging zal ge nomen worden, of dat het een on derwerp vau beraadslaging in den ministerraad zal zijn, en zoo blijft alles bij het oude, d. i. ellendig! Dieven en dergelijk gespuis wor den in ons land tegenwoordig be handeld met een goedheid, die ner gens haar weerga vindt; wel worden de heeren opgepakt, als zij tegen de wetten misdaan hebben, maar philanthropisch ingericht als al onze instellingen zijn, hebben zij het in de gevangenis zoo goed, dat men geen profeet behoeft te zijn om te voorspellen, dat velen in de aan staande maanden zich met pleizier voor eenigen tijd daar laten opslui ten, om bij een kouden winter goed onder dak te zijn en geen gebrek te moeten lijden, zoodat te groote goedheid jegens die lieden juist het tegenovergestelde uitwerkt van wat beoogd wordt, en de gevange nis, in plaats van afschrik voor de misdaad in te boezemen, veeleer een bijzondere aantrekkelijkheid voor misdadigers heeft. mijne tweede vraag zal u ver wonderen. Gij bemint Pauline, en ik geloof dat zij niet onverschillig is omtrent u Hij hield op, en mijn hart klopte bij die gedachte. Zou het u schikken wat spoe dig, zoo mogelijk terstond met haar te trouwen? Kan ik met een dag of wat weer naar Italië vertrekken, eu haar geheel aan u overgeven? Vandaag nog wil ik haar trou wen, als 't mogelijk is! riep ik met vervoering. Zoo per extra-post behoeft dat nu niet, zeide hij, maar laat ons dan zeggen overmorgen! Ik keek hem aan ik kon nau welijks mijue ooren gelooven. Bin nen zoo korten tijd zou Pauline mijne vrouw worden. Achter zulk een geluk moest iets verscholen lig gen Ceneri moest zeker niet goed bij 't hoofd zijnMaar nu, kon ik daarom het geluk afslaan, dat mij ten deel viel? {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1