Teruggeroepen. 4e Jaargang. Dinsdag: 2 November 1886. No. 1020. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks nitgennmen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. 7oor Haarlem per maand40 Cent». ê'raueo door geheel het Kijk p. maand 55 Afzonderlijke Kommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco ta adresaeeren aan liet Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Qéntrala de rublieite Etrangèr» 9. L. DA TJBE <f* Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddags IS u«ur| MUSEUMS E "Koloniaal useum van hei Paviljoen. Ingang aan Je Dreefzydo 2e /Qrfcoen van diploma vrjjea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 •giender Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben Ban Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Biodom, Kruisweg g 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Bandagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke foostdagen tegea .jSegejrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag ea Zaterdag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden der NederlandBche Maatschappij ter bevordering vaH Nijverheid hebben ij dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang hroutzijde van l>et Paviljoen op het terrai. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 damo. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Foostdagen, van 105 uur. Toegaug 25 conts per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagou van 108 uur tegen betaling van 25 ceuts per persoon, alleen Ofi betaling van 26 cent» per persoon. Kinderen boaeden do 8 jaren worden in het geheel niet toogoiatonkinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Dinodag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrjj. Aan onze lezers binnen de" stad wordt medegedeeld, datin den loop dezer iveek over het abonnementsgeld van de maand October per kwitan tie zal worden beschikt. Omstreeks 5000 manifestanten, ko mende uit het centrum van het mijn-district van Henegouwen, zijn gisterenmiddag naar Roux af gezakt. Zij voerden met zich mede vlaggen en kaarten met het op schrift: «Algemeen Stemrecht en Amnestie». De muziek speelde de Marseillaise. De manifesteerenden rukten op naar de zijde der glasblazerij van Bougard, tegenover welke fabriek op 27 Maart de bekende bloedige botsing plaats had. Eene groep van 500 vrouwen in rouwkleeren ging aan het hoofd van het défilé, ter wijl de muziek doodenmarschen speelde. Alle mannen ontblootten het hoofd en de vaandels hield men naar beneden. Er was eene overgroote volksme nigte op de been, eu er heerschte groote emotie. Alles had in vol maakte orde plaats. De manifestanten togen vervol gens naar Charleroi, waar eene bui tengewone drukte heerschte. De treinen voerden onophoudelijk een belangrijk aantal deelnemers aan. De geheele burgerwacht was on der de wapenen. De staf, het parket en de gemeentelijke overheden be vonden zich op het stadhuis. Uit Kopenhagen wordt aan de Standard gemeld dat de Russische Regeering vertrouwelijk prins Wal- HUGH CONWAY. 16) VIERDE HOOFDSTUK. HIET VOOR LIEFDE OF HUWELIJK. Maar zou zij er in toestem men? Ik weet niet of zij mij bemint, stotterde ik. Pauline zal zich gaarne schik ken naar mijne wenschen. Getrouwd zijnde, kunt, gij hare liefde winnen, even zoo goed als ongetrouwd. Maar kan dat binnen zoo kor- ten tijd geschieden? Ik gelooi dat er tegen beta ling van eene zekere som een spe ciale vergunning te krijgen is. Gij zijt misschien eenigszins verwonderd demar van Denemarken gepolst heeft of hij geneigd zou zijn onder goed keuring der groote mogendheden den troon van Bulgarije te bestijgen. In het arsenaal der Russische stoomvaartmaatschappij te Sebas- topol heerscht groote bedrijvigheid. Er is order outvang'en, een deel der vloot zeilklaar te maken eu voor de regeering beschikbaar te houden. Behalve het reeds naar Varna ver trokken stoomschip, wachten ook nog andere schepen het bevel tot vertrek. Daily Nems ontvangt uit Pe tersburg bericht dat de bevelhebber der Russische oorlogsfregatten te Varna bevel heeft bij de minste on geregeldheid de stad te bezetten. Volgens de Times is te St. Pe tersburg eene deputatie uit Servië aaugekomen, welke den Czaar hare diensten aanbood ingeval Rusland eene revolutie wilde doen uitbreken tot afzetting van koning Milan van den Servischen troon. De gezondheid van den Rus- sischen kroonprins is beter. De ge- neesheeren raden een verblijf te Nizza aan, doch waarschijnlijk gaat de prins naar de Krim. Het den 25sten dezer te Nisch gesloten tractaat tusschen Servië en Bulgarije houdt rekening met de gevoeligheid der Serviërs, en bepaalt dat Bregovo neutraal zal blijven totdat dienaangaande door eene gemengde commissie nader zal zijn beslist. Het handelsverdrag zal binnen een halfjaar gesloten moeten zijn. De contracteerende partijen verbinden zich wederzijds de uitge wekenen op eenen afstand van 60 kilometer van de grenzen te doen blijven, en met het voltooien van den spoorweg Vakarel-Sofia spoed te maken. over mijne haastmaar ik moet volstrekt zoo spoedig mogelijk weer naar Italië. Ik vraag het u zeiven; kan ik in de gegeven omstandigheid Pauline hier achterlaten enkel onder opzicht van eene dienstbode? Neen, mijnheer Vaughan, het moge vreemd schijnen, maar ik moet haar ge trouwd zien, voor ik vertrek, oi ik moet haar meenemen. Dat laatste kon voor u wel eens minder aan genaam zijn, dewijl ik dan anderen zou moeten raadplegen wellicht, en hier alleen heer en meester ben. Laat ons naar Pauline gaan, zeide ik, ongeduldig opstaande, en hooren wat zij er van zegt. Zeker, hernam Ceneri be daard, laat ons terstond gaan! Tot nu toe had ik met den rug naar 't raam gezeten. Toen ik mij naar 't licht keerde, zag ik, dat de Italiaansche dokter mij nauwkeurig gadesloeg. Uw voorkomen is mij volstrekt Aan de Times wordt uit Sofia bericht, dat niettegenstaande de staat van beleg is afgekondigd, de aanhangers van Zankoff eene ver gadering gehouden hebben, waarin besluiten genomen werden, strek kende tot omverwerping van de Bulgaarsche regeering en tot in stelling van een dictatorschap onder generaal Kaulbars, die de vergade ring bijwoonde. Kaulbars gaf aan de regee ring te kennen, dat de aankomst der eorlogsschepen het gevolg is van zijne laatste vertoogen. De schepen zullen, des noodig, het groote gewicht zijner zending be wijzen. Ten slotte verlangt hij ten spoedigste antwoord op zijne nota van 14 dezer, betrekkelijk de in het komplot betrokken officieren. De ministerraad heeft besloten de officieren in vrijheid te stellen. De regeering van Bulgarije heeft het onderwijs der Russische taal op de staatsscholen afgeschaft eu vervangen door het Duitsch. Haarlem, 1 November 1886. Heden wordt door den heer Mr. H. Jacobi, Griffier bij de Staten van Noord-Holland, den dag herdacht waarop hij 25 jaren geleden als Adjunct-Commies bij de provincie werd geplaatst. Op 15 November 1872 werd hij benoemd tot Grif fier. De jubilaris is om zijne kunde zeer gezien bij den Commissaris des Konings, Gedeputeerde en Provinci ale Staten en om zijn aangenamen omgang bemind door zijne ambte naren. Hij is steeds ijverig werk zaam geweest ter bevordering der belangen van de provincie. Door de werkende leden der niet vreemd,mijnheer Vaughan, waar kan ik u meer gezien hebben? Ik deelde hem mede, dat het kon geweest zijn voor de kerkdeur van San Giovanni, terwijl hij had staan praten met Teresa. Hij herinnerde zich dat en scheen voldaan. Wij lieten eene vigilante komen, en re den naar Pauline. Zij woonde niet heel ver weg. Het verwonderde mij, dat ik noch haar noch Teresa, op mijne zwerf tochten ontmoet had. Wellicht wa ren zij opzettelijk thuis gebleven. Zoudt gij even in de voorka mer wiilen wachten? - vroeg mij Ceneri, toen wij het huis ingingen. Ik zal Pauline voorbereiden op uwe komst. Ik zou een maand lang in eene gevangenis hebben willen wachten met het loon iu 't vooruitzicht; ik ging dus zitten op den glimmenden mahoniehouten stoel, en vroeg mij zeiven af, of ik wei goed bij mijn Haarlemscheschietclub «WillemlII» werd gisteren op de schietbaan «de Blinkert» in de Duinen onder Over- veen een onderling concours om prijzen gehouden. De lengte der baan bedroeg 120 M. De eerste prijs werd behaald door den heer P. van Rhijn met 103 punten; de tweede door den heer A. Smits met 102 punten; de derde door den heer F. Sipkes met 98 punten en de vierde door den heer C. H. B. Lonbar Petri met 92 punten. Prachtig weder be gunstigde dezen wedstrijd. Donderdag a. s. zal prof. Tel- ders van Delft, in eene vergadering van het departement der Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid eene verhandeling houden over «de verandering van de spoorbaan voor onze stad.» Het stedelijk Museum van Schilderijen en Oudhsden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 271 betalende personen en 359 personen gratis. De minister van marine heeft aan de Eerste Kamer toegezonden het verslag betreffende de aanva ring, het zinken en weder lichten van het ramschip Schorpioen. Het verslag geeft een overzicht van het gebeurde volgens het ingestelde on derzoek, maar treedt in geen beoor deeling van de handelingen van den commandeerenden officier van ge meld ramschip, aangezien deze door het Hoog militair gerechtshof wor den onderzocht. Tot hoofdingeland van den Haarlemmermeerpolder is gekozen de heer J. Van Zijverden. De heer Heldt is weder geheel hersteld en zal in deze week de Kamerzittingen kunnen hijwonen. Volgens bij de Regeering in- zinnen was. Daar kwam de oude Teresa bin nen. Zij zag er echter nog lang niet vriendelijk uit. Heb ik goed gedaan - vroeg zij mij zachtjes in 't Italiaansch. Gij hebt goed gedaan, ik zal u niet vergeten. Ik krijg mijn banknoten, en gij verwijt mij nietsmaar ik zeg het u nog eens: de signorina is niet voor liefde en huwelijk. Die bijgeloovige oude zeurkous! moesten dus al die bekoorlijkheden in een klooster begraven worden? Er werd gebeld, en Teresa ging heen. Een oogenblik later kwam zij terug, en bracht mij naar eene bo venkamer, waar ik mijne schoone Pauline vond met haren oom. Zij sloeg hare donkere, droomende oogen op en keek naar mijde meest in gebeelde man kon zich zeiven niet wijs gemaakt hebben, dat er in die oogen liefde te lezen was. gekomen bericht zal bij gelegenheid van het vijftigjarig regeeringsfeest van Hare Majesteit de Koningin van Engeland, van Mei tot October 1887, te Manchester eene tentoonstelling worden gehouden van kunst en nij verheid. Behalve de afdeeling «Schoone Kunsten», omvattende de schilder-, beeldhouw-, graveer- en etskunst, lithographie en photographie, draagt deze tentoonstelling een interna tionaal karakter. Tot het bekomen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de volgende adressen, aan welke het prospectus voor de ten toonstelling is toegezonden «het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland, te 's Hage» «het bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen te 's Hage», «het hoofdbestuur der Nederland sche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem». Van verschillende zijden is dezer dagen gemeld, dat de minis ter van Financiën heeft voorgesteld de surnumerairs bij de directe be lastingen voortaan in het geheel slechts eene vaste jaarwedde van f 500 toe te kennen. Dit is niet geheel juist. Gemelde minister stelt voor dien surnumerairs eene vaste jaarwedde van f 500 toe te kennen en hij waarneming van een kantoor daarenboven een derde gedeelte van hetgeen de eigenlijke titularis, de ontvanger, aan salaris en emolu menten gedurende den tijd der waarneming zou hebben genoten. Men meldt ons uit Halfweg: In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmermeer is besloten het tramplan Sanders c. s. Ik verwachtte stellig, dat dokter Ceneri ons alleen zou gelaten heb ben, om die zaak te arrangeeren; maar neen. Hij nam mij bij de hand, en bracht mij op een deftige wijze bij zijne nicht. Pauline, kent gij dezen heer? Zij knikte. Ja, ik ken hem. De heer Vaughan, góng Ceneri voort, doet ons de eer aan van om uwe hand te vragen. Ik kon niet toelaten, dat mijn aanzoek zoo bij volmacht gedaan werd; ik naderde, en vatte hare hand. Pauline, zeide ik zacht, ik bemin u; ik heb u bemind van Jt eerste oogenblik af, dat ik u ge zien hebwilt gij mijne vrouw worden? Ja, als gij 't verlangt, her nam zij zacht, maar zonder zelfs eenig ns van kleur te veranderen. -j kunt mij nu nog niet lief- hebb'. engel, maar dat zal we)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1