behoefte aan die verbetering niet schijnen te gevoelen. Den muzikanten der dienst doende schutterij alhier A. F. J. Zeiss en A. de Lang is bij Konink lijk Besluit van 31 Oct. het eere- teeken tot belooniug van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij toegekend. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maaad Sept. 1886 vervoerd: 39400 passagiers waarvan de opbrengst was f 7.440.57 van goederen - 572.58 van diversen 565.39 Totaal f 8.578.54 Uitmakende per dag en per kilo meter f33.64. Maandagmiddag werd in de Go- vert Flinckstraat te Amsterdam een kind de dupe van een twist tusschen hare ouders. De vader greep in zijn drift een ketel met kokende soep en wierp die naar de vrouw. Het kind kreeg den inhoud over het lijf en ontving hevige brand wonden. Het werd voor de eerste verpleging naar het politiebureau aas de Weteringbarrière gebracht. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat de Schorpioengemeerd liggende, heeft gestoomd, en wel met goed gevolg. Daaruit blijkt dat de ma chine niet bedorven is. Te 'sHage hebben twee mineurs in de gaarkeuken in de Torenstraat in dronkenschap duchtig huisge houden. Met borden wierpen zij ten slotte de glazen in. Tegen hunne gevangenneming door de politie ver zetten zij zich hevig, maar toch mocht het den agenten gelukken, het tweetal over te brengen naar het politiebureau en van daar naar de hoofdwacht. Als eene bijzonderheid kan wor den medegedeeld dat een paar ver pleegden in een der gestichten te Delft op den leeftijd van 60 en 62 jaren, liefde voor elkaar hebben opgevat en overeengekomen zijn het gesticht te verlaten. Binnenkert zullen zij in het huwelijk treden. De sajet- en vijfschachtfabriek v$n den heer D. van Woudenberg te Venendaal is weder belangrijk uitgebreid. Toen de tabriek onder de kap was gebracht, werd den eigenaar een serenade gebracht door de arbei ders, die door hem onthaald werden. Een schippersknecht te Arnhem ontstal zijnen haas door middel van braak eenig geld, benevens gouden en zilveren sieraden, verteerde het geld in de kroeg, en werd aldaar in beschonken toestand gevat. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der weezeninrichting te Neerbosch, zal gedurende de win termaanden op verschillende plaatsen in ons land lezingen houden over zijn reis door Amerika en hetgeen hij aldaar tot stand heeft gebracht. De te Druten aangehouden Fer dinand Rosemund, die daarna naar Nijmegen werd getransporteerd, is gebleken niet de dader te zijn van de dezer dagen te Deest en Neer bosch gepleegde kerkdiefstallen zoodat hij weder op vrije voeten is gesteld, en daarna met de hem vergezellende vrouw, die tevens was aangehouden, over de grenzen des leven moet geven de ziel ont brak er aan. Hoe zal ik haar beschrijven? - Krankzinnigheid is heel iets anders onnoozelheid zou het nog minder uitdrukken. Ik kan er geen ge schikt woord voor vinden. Er ont brak eenvoudig iets aan haar ver stand, zooals er aan een lichaam een lid kan ontbreken. Geheugen scheen zij niet te hebben, dan voor 't geeD pas te voren had plaats gehad. Het vermogen om te redeneeren, te over wegen en gevolgtrekkingen te ma ken, scheen buiten haar bereik te liggen. Zij scheen buiten staat om te oordeelen over hetgeen rondom haar plaats had. Vreugde en leed waren aandoeningen, waar zij niet vatbaar voor was. Niets scheen eenige gewaarwording bij haar op te wek ken. Als men hare aandacht er niet op vestigde, nam zij geenerlei no titie van personen of plaatsen. Zij leefde als bij instinkt zij stond rijks gebracht, als zijnde heiden zonder middel van bestaan. Werd dezer dagen in een bericht uit Zevenaar een aardig staaltje medegedeeld van het laf verwennen van een hondje, welks eigenaresse liever met hem in den beestenwa gen dan zonder hem in een 1ste klasse wagen zat, thans deelt men ons een verhaaltje mede van een kat, die, nog meer verwend dan het hondje, als fijnproever en lek kerbek menig mensch evenaardde, zoo niet overtrof. Bedoelde kat, wier eigenaar in Antwerpen woont, is zoo kieschkeurig uitgevallen, dat ze steeds de fijnste Hollandsche room boter onder haar eten krijgtindien men 't waagt haar te misleiden, door boter van minder goede hoedanig heid er onder te mengen, straft poesje deze stoutigheid met een vol standig weigeren van alle voedsel. Onlangs heeft men beproefd haar deze kieschkeurigheid af te leeren en gaf haar daarom gewone in plaats van roomboter te genieten; doch de poes weigerde en hield dit vier da gen vol, zoodat men, voor de ge zondheid van 't lieve dier beducht, haar als voorheen de boterham met fijne Hollandsche roomboter be smeerde. Standaard Zaterdagmorgen kwam te Vlis- singen binnen het Keizerlijk Rus sisch stoomtorpedo-vaartuig Beval, comm. Michael Nevinnsky, komende van Havre en Duinkerken. Na eeni- gen proviand en water te hebben ingenomen, vertrok het binnen-door naar Amsterdam. Het vaartuig was in Engeland nieuw gebouwd en op weg naar Kroonstad. Het trok door zijn bijzonderen vorm zeer de aan dacht, had zijn schroef midden- scheeps, en zijn diepgang, 8Vs voet, was daardoor op die pl aats belang rijk meerder dan aan den voor- en achtersteven. Het liep eene vaart van 20 mijlen. De verschansing, als men het zoo noemen kan, hing vol met zwemgordels, zeker een bewijs, dat de ekwipage in zee bij slecht weder zulk vaartuig niet, veilig acht. In de «davitta» zag men een eigen aardig gebouwd bootje; het was in het midden van twee schotten voorzien, zoodat het, wanneer de verbindingstukken losgemaakt wa ren, als 2 bootjes gebruikt kon worden, daar ieder gedeelte achter door het schot waterdicht was. (Midi. Ct.) Maandagavond is nabij Terborg een man van ongeveer 40-jarigeu leeftijd met de stoomtram overreden. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Wie hij is en waar hij tehuis behoort is niet bekend. Men herinnert zich den verschrik- kelijken moord in Mei jl. te Smilde gepleegd, waarvan Aaltje Doorn het slachtoffer werd. Zekere R. G. werd vermoed, de moordenaar te zijn, doch men vond geen aanlei ding om eene vervolging tegen hem in te stellen. Thans is door de rijkspolitie een nieuw onderzoek be gonnen, naar aanleiding van ver dachte uitdrukkingen, welke G. zich moet hebben laten ontvallen. Een vechtershaas in Zwaagwest- einde maakte het op de Veenwoud- ster kermis zóó grof, dat drie politie agenten genoodzaakt waren hem te arresteeren. Bij de cel gekomen, wist hij zich los te rukken, sprong op, at.en dronk, en ging ter ruste als iemand, die niet weet waarom. Op zoodanige vragen of opmerkin gen, die binnen den beperkten kring harer bevatting lagen, gaf zij ant woord alle andere gingen haar ongemerkt voorbij, of wel zij keek den vrager voor een poos aan, en liet hem staan, met dien vreemden indruk, dien ik gekregen had, toen ik het eerst dien opvallenden, zoe kenden blik had opgemerkt. Toch was zij niet krankzinnig. Wie haar ergens in gezelschap ont moette, zou na uren met haar te hebben doorgebracht geen erger in druk omtrent haar gekregen heb ben, dan dat zij schuw en terug getrokken was. Als zij een enkelen keer sprak, sprak zij als eene vrouw, die volkomen bij haar verstand is maar zij liet hare stem niet hooren, dan als de gewone plichtplegingen het vereischten, of als haar iets een voudigs gevraagd werd. Misschien in de vaart, zwom er door en ont kwam zoo. Uit Friesland heeft tegenwoordig een belangrijke verzending van wild naar Engeland en België plaats. Ook is de vraag vooral van parti culiere zijde uit Holland, groot. De prijzen zijn stijgende: halve hazen fl 5 fl.25, driekwart dito f 1.55 k f 1.80, volle dito f 2 k 2.30, tamme konijnen 45 k 95 ets., wilde dito 55 h 65 ets., jonge patrijzen f 1.25 k fl.35, oude dito f0.75 k f0.85, houtduiven 30 h 35 ets., korhoen ders f5 k f 6 het span, lijsters 10 k 13 ets., kippen 50 k 60 ets., houtsnippen f2.00 h f2.15, wilde ganzen f 1.40 h fl.60. Te Heerenveen grenst de R. K. pastorie onmiddellijk aan de kerk. Verleden week op een avond, onge veer half elf, hoorde de pastoor, ter wijl hij rustig in de pastorie zat, een geweldig leven in de kerk. Hij stapte haastig naar den veldwach ter, die dicht daarbij woont, om hem daarvan kennis te geven. Eenige heeren, nl. de armvoog den die bedeeling hadden gehou den, keerden juist uit het gemeen tehuis herwaarts en bemerkten spoe dig, dat er iets gaande was. In optocht gingen allen de kerk in om te onderzoeken wat daar gebeurde. De dienstboden van den pastoor hadden ondertusschen steeds hetzelf de geraas vernomen. In de kerk gekomen, ontdekte men spoedig wat daarvan de reden was. Een groot deel van het pla fond was naar heneden gevallen en met zooveel geweld neergekomen, dat eenige stoelen verbrijzeld waren. Van binnen heeft de kerk daardoor vrij wat schade geleden. Denzelfden avond te zeven uur was er nog dienst geweest, zoodat een aantal menschen aan een groot gevaar gelukkig zijn ontkomen. Maandagvoormiddag heeft zich de justitie uit Leeuwarden, vergezeld van de heeren doctoren Ph. Kooper- berg en S. Meindersma, naar Bird- aard begeven, ten einde een onderzoek te doen naar den dood van een 7-jarig meisje, dat vermoed werd te zijn gestorven aan de gevolgen van een schop, haar een tiental dagen te voren door een paar andere kinde ren toegebracht. Nog nooit was, «naar menschen- heugenis,» de aanvoer van vee op de Leeuwarder markt zoo groot als jl. Vrijdag. Er waren niet minderden 6313 stuks vee aan de lijn. 12 Nov. vervalt de half jaarlijksche pacht in Friesland. Vandaar dat de boeren geld moeten maken en dus al hun vee naar de markt brachten. GELENGD NIEUWS. Stefano Merlatti is heden zijn zevenden vastendag ingetreden. Tot nu toe laat zijn toestand niets te wenschen over. De temperatuur van zijn lichaam is niet noemenswaard afgenomen. Het Mil. gen. archief vestigt de aandacht op de behandeling der migraine door massage. Mezger en Ketlind vonden aan- gezichts-neuralgiën en bij migraine gewoonlijk oude overblijfselen van ontstekingsproducten in de spieren en pezen van het behaarde hoofd, den nek en het gelaat, welke toe stand door consequent aangewende zou het niet geheel buiten de waar heid zijn, indien zij hare verstan delijke vermogens vergeleek bij die van een kind; maar helaas! het was een kinderverstand in 't lichaam van een volwassen vrouw, en die vrouw was mijne vrouwHet leven had voor haar, voor zoover ik kon na gaan, noch geestelijk genot noch geestelijk leedgevoel. Physisch be schouwd merkte ik dat zij meer ge voelig was voor warmte en koude dan voor iets anders. De zon lokte haar gewoonlijk naar buiten, een koude wind dreef haar naar binnen. Ongelukkig gevoelde zij zich geens zins. Zij scheen 't in het geheel niet onaangenaam te vinden naast mij te zitten, of uren lang met mij te wandelen, of om te toeren in een lij tuig, maar zij sprak niet. Haar geheele wezen was negatief. En zij was lief en inschikkelijk; zij stemde toe in al wat ik voor sloeg: elk plan was haar wel; zij massage bijna zonder uitzondering werd genezen. Daarmede verdwijnt dan tevens de migraine. Tot een nauwkeurig onderzoek worden de spieren in eene plooi gevat en van de harde onder laag afgelicht. Onnoodig hierbij op te merken, dat de operatie alleen door deskun digen, die den aard der ontstekings- resten kunnen beoordeelen, behoort te geschieden. Zwemmende tenoonstellingen. In Frankrijk worden twee schepen uitgerust met allerlei producten van Franschen bodem voorzien, het eene bestemd om in het verre oosten zijn waren te koop aan te bieden, het andere voor de havens in de zee der Antillen. De vaart is op vier maanden berekend, agenten, met de talen en de te bezoeken landen be kend, bevinden zich aan boord om de waren af te zetten. Als oorzaak van den brand, waardoor het seminarium van Péri- gueux met zijn kostbare bibliotheek in de asch werd gelegd, wordt thans genoemd de zorgeloosheid der lood gieters, die bij het herstellen van het dak, gloeiende stukken houts kool tusschen het houtwerk lieten vallen. Door het onnadenkend weg werpen van een nog brandende lu cifer, zijn onlangs op een bal te Berlijn de japonnen van twee da mes in brand geraakt. Dadelijk ijlden eenige heeren toe, wierpen hunne jassen op de brandende klee deren en verstikten op die manier het vuur. Het meisje, wier kleede ren het eerst vuur vatten, heeft talrijke brandwonden bekomen. Hare vriendin is er met den schrik en het verlies van hare baljapon afgeko men. Eenige bedriegers te Londen schijnen het op den Duitschen han delsstand gemunt te hebben. Het Berliner Tageblatl vindt het ten minste noodig tegen twee firma's te waarschuwen, die waren in Duitschland bestellen, maar nooit betalen. Daar deze kooplieden ook met Nederland een proef zouden kunnen nemen, laten wij hier hun adressen volgen. De een noemt zich Coulters en Co., Shipp'mg and com mission merchants 62, Carter Lane, Londen Ec; de ander A Meyer en Co., 1 Mstky Avenue Durtain Road Londen. Beide firma's zijn in de Londensche handelskringen geheel onbekend. De Spaansche reizigers in N. W. Afrika Cervera en Quirogo zijn thans te Madrid teruggekeerd. Zij hebben Afrika bereisd in de streek van de z. g. Rio de Oro ("wat geen rivier is). Zij vonden tusschen den 22en en 24en breedteg.aad een on vruchtbaar bergland, en bereikten na 425 uren de grens van de oase Adrar, waarvan de hoofdplaats is niet het verder zuidelijk gelegen Wadan, maar Aatar. Cervera en Quirogo hebben met de hoofden van het land overeenkomsten gesloten, waarin dezen het oppergezag van Spanje erkennen. Daardoor heeft Spanje, dat reeds de zeekust van Kaap Bojador tot Kaap Blano be zit, een achterland verkregen, dat van groote beteekenis is, omdat de kortste weg te water van de west kust naar Timbuktu recht door Adrar leidt. - Ook op Corsica heeft de storm geduchte verwoestingen aangericht. Acht personen werden door de ri vier Fiume d'Alesani meegesleept, was altijd gereed om hier of daar met mij heen te gaan; maar hare instemming was die van eene slavin jegens eenen nieuwen meester. Het scheen mij toe, dat zij haar leven lang gewoon was geweest iemand te gehoorzamen. Die hebbelijkheid had mij zoo op hat dwaalspoor ge - bracht; had er mij bijna toegebracht te denken, dat Pauline mij beminde; dat zij anders niet zou hebben toe gestemd in zulk een overhaast hu welijk. Nu wist ik dat hare bereid willigheid, om haren oom te ge hoorzamen, inderdaad moest geweten worden aan de onvatbaarheid van haren geest, oim weerstand te bie den en om de ware beteekenis te begrijpen van den stap, dien zij deed. Zoo was Pauline mijne vrouw! Eene vrouw wat schoonheid en be valligheid van persoon betrof, een kind met betrekking tot haar be neveld, onontwikkeld of onderdrukt diligences werden omvergeslagen, landhuizen en schuren stortten in. Een groote menigte vee kwam om, terwijl ook de maïs-oogst geheel verloren is. Te Genève wordt elk jaar een wedstrijd met chronometers gehou den. Bij die gelegenheid werden laatstelijk 529 uurwerken onder zocht en van de 183, die in de ca tegorie van chronometers vielen en aan de voorwaarden van den wed strijd voldeden, werd aan 112 een getuigschrift van voldoenden gaflg uitgereikt; van deze 112 verwier ven 34 voldoende punten om voor de onderscheiding van eene premie in aanmerking te komen. Bij zulk een wedstrijd met chro nometers wordt de betrekkelijke waarde der verschillende werken uitgedrukt in een cijfer, gelijk aan het totaal van de goede punten door elk verkregen; het grootste cijfer 300 zou alleen te behalen zijn door een geheel volmaakt uurwerk een niet te bereiken ideaal. Bij het laatste concours zijn door een uurwerk 230,6 punten behaald, een cijfer dat eens, in 1881, is over troffen, namelijk met 1,4 punt. Dat de eischen nog al hoog zijn gesteld, blijkt uit het navolgende. Een uurwerk, dat vijfmaal per se conde tikt, doet zich 432,000 maal in de 24 uren hooren, een uui werk dat na gedurende 45 dagen per dag viermaal meer of minder dan die 432,000 maal tikt, wordt al aan stonds van het concours uitgesloten. En dat deze eisch niet overdreven is, wordt bewezen door het feit, dat er onder de bekroonde exemplaren gevonden worden, die in één dag slechts één tik van het normaal cijfer afwijken. De rivieren van Opper-Italië wekken, door aanhoudend wassen, groote ongerustheid. Den 18en October werd te Gonostromazza bij Cagliari (Sardinië) een afschuwelijke moord gepleegd. Een rooverbende, uit 60 man be staande, plunderde het huis van een rijken grondbezitter. Onder het roe pen van «weg met de rijkendron gen de bandieten het huis binnen, mishandelden en doodden de oude vrouw des hvizes en roofden wat hun in de handen kwam. De eige naar kon ontvluchten. Vorstelijke beleefdheid. Een eenigszins verlegen geleerden hield eens een voordrach' ten paleize. Het schitterend gezelschap waar schijnlijk was oorzaak dat hij, na het einde van een betoog, een oogenblik den draad kwijtraakte en even steken bleef. Aan de pijnlijke pauze echter, die nu dreigde te volgen, maakte de gastheer handig en beleefd een einde door de opmerking: «Ik dank u, dat ge ons een weinig tijd laat om het gehoorde nog even aan on zen geest te doen voorbijgaan Na de flinke houding van koning Humbert van Italië tijdens de cholera-epidemie te Napels, kwam men te Turijn op het denkbeeld, den koning een zichtbaar bewijs te geven van de liefde en dankbaarheid van zijn volk. Men besloot, naar een voorstel in de Popoio Ilaliano tot het geven van een geschenk aan den vorst, eene inschrijving te openen, waarvan de grootste bij drage slechts vijf centesimi mocht bedragen. Ieder wilde nu meedoen om het plan te verwezenlijkenarbeiders, dienstmeisjes, bedelaars,zonden hunne verstand! En ik haar echtgenoot, een krachtig manhakende naar liefdekou misschien ten langen laatste van haar winnen de gene genheid van een kind jegens eenen vader, of van eenen hond voor zij nen meester. Toen mij die waarheid, die volle waarheid, helder en dui delijk werd, toen, ik schaam mij niet het te zeggen, toen ging ik liggen schreien, en weende hitter. Zelfs nu ik alles wist, had ik haar toch nog lief. Ik zou ons hu welijk niet ongedaan hebben willen maken. Zij was mijne vrouw de eenige vrouw, die ik ooit gewenscht had de mijne te noemen. Ik wilde mijne belofte nakomen, ik wilde haar beminnen en liefhebben. Haar leven moest tenminste zoo gelukkig zijn, als mijue zorg het maken kon. Toch beloofde ik mijzelven, dat ik met dien uitgeslapen Italiaanschen dokter een appeltje schillen zou. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2