Z. M. de Koning heeft ver gunning gegeven om aan den naam van het Nederlandsch Handels- museum dien van Koninklijk toe te voegen. Door Z. M. is aan P. de Zwaan, burgemeester, tevens secretaris der i gemeente Wijk aan Zee en Duin, verlof verleend om tot 24 October 1 1892 te Beverwijk te wonen. Prinses Marie der Nederlan den, gemalin van den prins Von Wied, is Woensdagavond met ge volg, om 7,30 met de Rijnspoor te Amsterdam aangekomen eu heeft haar intrek genomen in het nAm- stelhotel.» De Prins en Prinses van Wied hebben gisterenmiddag de driejaar- lijksche tentoonstelling van schil derijen te Amsterdam blijkbaar met belangstelling in oogenschouw ge nomen. Zij werden begeleid door een lid der commissie en den direc teur van het Rijksmuseum. Naar het Haaqsclie Dagilad verneemt is een ontwerp in onder zoek om de gemeente Hof van Delft op te heffen en haar grondgebied in te deelen bij Delft, Schipluiden, De Lier, Kethel en Spaland. De Amh. Cl. vestigt nog maals de aandacht van belangheb benden op het feit, dat nog maar tot het einde dezer maand de ge legenheid openstaat om effecten te doen zegelen voor 1/5 van het bij de wet van 31 Dec. 1885 bepaalde zegelrecht. Van af 1 December zal het halve en na 1 Maart 1887 het volle zegelrecht zijn verschuldigd. Dewijl geene effecten verkocht, be leend of als onderpand gegeven kunnen worden, zonder van zegel te zijn voorzien, is het in ieders belang nog van het verlaagde recht ge bruik te maken. Hoe men overigens over de kwistige besteding van 's Rijks gel den en de opdrijving der uitgaven voor de staatshuishouding moge klagen, niemand zal beweren, dat de goede stelregel om «op de kleintjes te passen», in de ministe- rieele bureau niet wordt opgevolgd. Een vernieuwd en prijzenswaardig voorbeeld daarvan vinden we in de circulaire, door den Minister van oorlog naar aanleiding van een voorstel van den generaal-majoor, chef van den militairen geneeskun digen dienst, tot de garnizoenscom mandanten gericht, en waarin be paald wordt, dat door de officieren en mindere militairen, die vrije ge neeskundige behandeling en ver strekking van geneesmiddelen uit de garnizoens-apotheken genieten, de potten en medicijn-fiesschen uit die apotheken moeten worden be schouwd als in bruikleen te zijn afgestaan, doch het eigendom blij ven van het Rijk. Een veertienjarig jongeling, werk zaam aan de Gooische beetwortel- suikerfabriek, is met de machine in aanraking gekomen, deerlijk ver minkt en kort daarop overleden. Zaterdag a. s. zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het door de Nederl.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij aangekochte ijze ren stoomschip British Empire thans den naam van Botterdam dragende. Het schip werd in 1878 door de heeren Harland en Wolff te Belfast gebouwd, en heeft eene leDgte van 392 Eng. voeten bij 39 Eng. voeten breedte en 29 Eng. Ik kan u bij dokter Ceneri brengen, zeide hij, maar eerst moet ik weten wat gij van hem wilt, en waarom gij Pauline's naam noemt. De straat is de plaats niet om er over te spreken, laat ons er gens elders heengaan. Ik bracht hem naar mijn hotel, naar eene kamer, waar wij op ons gemak samen konden spreken. Nu, mijnheer Vaughan, zeide hij, antwoord mij eens op mijne vraag, en ik zal zien, of ik u helpen kan. Wat heeft Pauline March met de zaak te maken? Zij is mijne vrouw dat is alles. Hij sprong overeind; eene felle vloek, in 't Italiaansch, siste van zijne lippen. Hij werk bleek van woede. Uwe vrouw? gilde hij. Dat lieg je, zeg ik u Ik stond op, even woedend als hij zelf, maar meer bedaard. voeten holte en is volgens Neder- landsche meeting bruto 3329 en netto 2351 tonnen groot. Het heeft vier ij- eren masten en zeven water dichte schotten. Het is iugericht voor ongeveer 80 eerste, 80 tweede en 200 derde klasse passagiers, waarbij ook die der derde in het spardek (eerste dek) worden gelo geerd. In geval meerdere ruimte wordt gevorderd, kunnen door de tweede dekken in gebruik te nemen, ruim duizend personen worden ver voerd. De geheele inrichting is bui tengewoon fraai, terwijl de verlich ting electrisch geschiedt. Het stoom schip is in de hoogste klasse van Veritas, Lloyd en der V. Ned. Ver- eeniging van assuradeuren opge nomen, en zal gevoerd worden door den bekenden gezagvoerder, den heer G. J. Vis. Een droevig voorval bracht gis teren storing en ontsteltenis in de vergadering der Prov. Staten van Gelderland. In het begin der zitting overleed plotseling een der leden, de heer Basten Batenburg, burge meester van Lichtenvoorde. De zitting werd daarop tot Dins dag verdaagd. Nabij het station Vorden brak gister van eenen zandtrein een der koppelstangen, waardoor een der conducteurs onder de wielen ge raakte; het been werd hem bene den de knie afgereden. Uit Wijhe wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Er worden in deze streken wei nig hazen geschoten. Dat deze wildsoort thans zoo schaars is, schrijft men hieraan toe, dat in het voorjaar vele jongen door het aan houdende koude en regenachtige weder omgekomen zijn. Ook plegen de kraaien, die hier in verbazend aantal aanwezig zijn, eene groote slachting onder de joDge langooren aan te richten. Men besteedt thans voor de hazen f 1,75 h 2,25, voor de jonge patrijzen f 0,90 h f 1, en voor de oude f0,60 h f0,70. Woensdag ochtend kwam een heer met zijne dochter met den eersten trein van Luik te Maastricht aan en ontwaarde bij het uitstap pen, dat hem zijne portemonnaie, inhoudende ongeveer 160 fr. in geld, 2 spoorwegkaartjes en de sleutel van zijn reiskoffer, ontvreemd waren. Zijn vermoeden viel dadelijk op een medereiziger van verdacht uiterlijk, die, na uit den trein te zijn gestapt, onmiddellijk de lijn was overgegaan en den weg in den richting van Meersen had ingeslagen. Den sta tionschef te Meersen werd per tele gram van het gebeurde kennis ge geven, opdat hij bij eventueele aan komst van den persoon aldaar hem zou kunnen doen aanhouden. De wachtmeester Engers der brig. Maas tricht begaf zich met den eerstvol- genden trein naar Meersen en ver nam van den chef dat er een dus danig persoon juist den overweg was gepasseerd, maar niet aangehouden was. Ofschoon de wachtmeester ver der alle moeite in het werk stelde om den verdachte op te sporen, bleef dit zonder gevolg. Sedert eenigen tijd heerscht te Maastricht en in den omtrek eene besmettelijke varkensziekte; dien tengevolge waarschuwt de heer Houba, rijksveearts aldaar, voor het Ik heb u gezegd, mijnheer, dat ik een fatsoenlijk Engelschman ben. Gij zult mij excuus vragen voor die woorden, of ik zal je de kamer uitgooien. Hij zocht zijne woede te beheer- schen, en het gelukte hem. Ik vraag u excuus, zeide hij, ik deed verkeerd. Weet Ceneri er van? vroeg hij scherp. Zeker, hij was bij het huwelijk tegenwoordig. Zijn drift scheen hem een oogen- hlik weer meester te worden. Iraditore (verrader) hoorde ik hem in zich zeiven schuifelen. Ingannatore! (bedrieger). Toen wendde hij zich met een bedaard uiterlijk tot mij. Indien dat zoo is, heb ik niets anders te doen dan u geluk te wen- schen, mijnheer Vaughan. Uw lot is inderdaad benijdenswaardig. Uw vrouw is schoon, en natuurlijk ook goedhartig. Gij zult eene aangename gebruik van varkensvleesch. In den regel wordt eerst in het laatste stadium, wanneer de ziekte zich reeds ontwikkeld heeeft, het varken geslacht en zelden wordt er een veeartsenijkundige hijgeroepen, zoo dat in sommige gevallen het vleesch hoogt nadeelig voor de gezondheid kan zijn. Uit Maastricht wordt aan het Centrum geschreven: Het gebeurt maar al te vaak, wanneer de wet gever een nieuwe wet maakt, dat zij de tegenovergestelde uitwerking heeft. Zoo is bij de wet op den verkoop van sterken drank verbo den in een gecombineerde affaire sterken drank te tappen; maar wat is nu het geval Men heeft van het gewoon winkellokaal een klein plaatsje voor den verkoop van ster ken drank afgezonderd, ter helft van de gewone deur, dikwijls niet grooter dan twee of drie vierk. M., uitkomende op de openbare straat. Iu dit lokaaltje ziet men aanhou dend mannen en vooral vrouwen uit den lageren stand achtereenvol gens een wippertje nemen, zonder door iemand gezien te worden, daar in zulke lokaaltjes de gordijntjes zorgvuldig zijn neergelaten. Vroeger was men huiverig om in een openbaren winkel of gewoon schenklokaal binnen te gaan, waar men door iedereen gezien kon wor den, maar door deze verandering is men beveiligd voor het oog van anderen. Hier treft men zulke lo kaaltjes in massa aan. Uit Barneveld wordt aan de N. R. Ct. gemeld De varkensslach terij aan het station van den Oos terspoorweg te Barneveld, is sedert de vorige maand weer in werking en wordt thans uitgebreid; ook zal door beplanting langs den straatweg aan de thans zoo kale heide een beter aanzien worden gegeven. De verzending van geslachte varkens naar Engeland nam de laatste jaren verbazend toe, en hoewel de prijzen zeer laag zijn, is het toch "voor de landbouwers in dezen omtrek van veel belang, dat deze slachterij alhier is gevestigd; daarom was het ook geen wonder, dat de Voort- huizer maatschap terstond genegen was, het benoodigde terrein tegen zeer billijke condities af te staan' Nabij Zwinderen, in Drente, lag een turfschipper met zijn vaartuig gereed om de turf, bestemd voor eene fabriek te Iloogeveen, te ver voeren; zijne vrouw, die even te voren van boord was gegaan, is, door de duisternis misstappende, te water geraakt en verdronken. De Amh. Ct. maakt de opmer king, dat uit geen enkele taal de bastaardwoorden zullen verdwij nen.... voor wij allen zuiver Vo- lapük schrijven. GEMENGD NIEUWS. - Le Francais geeft het volgend verhaal van den zoogenaamden aan slag op den graaf van Parijs. Dinsdagavond hadden de bedien den een man met een verdacht voorkomen in het park opgemerkt, doch hadden zich daarover niet verontrust, omdat hij zijns weegs ging. In den daarop volgenden nacht zag de gravin, die niet sliep, bij het licht harer nachtlamp, de deur ba rer kamer open gaan en een man levensgezellin in haar hebben. Het zou mij alles waard geweest zijn te weten, waarom het vernemen van mijn huwelijk hem zoo woe dend had gemaakt, maar toch zou het mij nog meer waard geweest zijn, als ik mijne bedreiging had kunnen ten uitvoer brengen, om hem de kamer uit te gooien. Aan den toon van zijn spreken kon ik hooren, dat Pauline's geestestoestand hem bekend was. Ik kon den vent nauwelijks van 't lijl'afblijven; maar ik moest mij wel bedwingen, want zonder zijne hulp kon ik Ceneri niet vinden. Ik dank u, zeide ik bedaard, -nu zult ge mij, hoop ik, de ge vraagde informatie geven. Gij zijt geen zeer hartelijke bruidegom, mijnheer Vaughan, zeide de vent op een spottenden toon. Indien Ceneri bij het huwelijk is geweest, moet het slechts een dag of wat geleden hebben plaats ge- binnenkomen, die op zijn knieën en handen in het minder verlichte ge deelte der kamer naar een tafel kroop, waarop kostbaarheden lagen. De gravin maakte dadelijk alarm en wekte den prins. Deze stond op en greep een re volver; maar de indringer was reeds gevlucht en had de deur met een meubelstuk geslotenzoodat elke vervolging in die richting onmoge lijk was. Op dezelfde wijze barri cadeerde hij de deuren der andere kamers, welke hij had moeten door gaan om in de vertrekken der ko ninklijke familie te komen. Verder ontvlood hij langs den zelfden ladder, waarmede hij binnen geklommen was en sprong met be hulp van een ijzeren stang, welke gevonden is, over den muur van het park. Veel opzien, zegt de Figaro baart te Parijs eene operatie, toe gepast op een kind van twaalf jaar, dat aan eene verzwering van de long dreigde te sterven. Onder het schouderblad werd eene opening gemaakt, zoodat de vijfde en zesde rib bloot kwam, en voorts een stuk vleesch van 5 centimeter in het vierkant verwijderd en nu de ver zwering uit de blootgestelde long uitgesneden. Alles werd weder ge sloten en thans, na vijf weken, meent men zeker te zijn, dat gene zing verkregen is. In de Figaro behandelt Réné de Cures het oprichten van stand beelden en komt tot de wetenswaar dige conclusie, dat in Frankrijk in de laatste 13 jaren niet minder dan 115 daarvan zijn opgericht. Daar van zijn er te Parijs niet minder dan 26 geplaatst. In de jaren 1882, '85 en '86 werden de meesten en wel elk jaar 13 opgericht. Thans heeft men nog het plan standbeelden te doen verrijzen ter nagedachtenis van Victor iugo, Gambetta, Etienne Marcel, Claude Lorrain, Victor Mas- sé, Balzac, Alfred de Musset, gene raal Chevert, sergeant Blandan, Mellet, sergeant Bobillot, admiraal Courbet, generaal Lasalle, Delacroix, Garibaldi, Broca, de Neuville, Co- ligny, Dupleix, Jean-Jacques Rous seau, Caryon-Latour, luitenant Palat, enz., enz. «En daar men, naarmate men de dooden in herinnering wil houden,» zegt de schrijver aan 't slot van zijn artikel, «de le»enden met lintjes eu kruisjes versierd, zal de volgende definitie van Frankrijk spoedig ge wettigd worden:» «Een volk van gedecoreerden in een land van standbeelden!» Dat brengt ons onwillekeurig de Génestet's gedichtje «Uit het land van Kokanje» in herinnering. Welk een omvang de liefheb berij in het verzamelen van post zegels heeft, kan men eenigszins nagaan uit de omstandigheid, dat men te Parijs alleen 150 groothan delaars in deze waar telt. Een hun ner, Hardouin, biedt in zijn laatsten catalogus aan120 frcs. het stuk voor Toscaansche postzegels van vóór 1860 en 400 frcs. voor volko men gave exemplaren; tusschen de 500 en 1000 frcs. voor postzegels van Engelsch Guyana van het jaar 1836, voor die van Mauritius a° 1847 zelfs 2000 frcs. Een van de grootste verzamelaars is de heer Philippe De Ferrari te Varennes, die onge veer U/j millioen postzegels bezit, welker rangschikking twee secre tarissen bezighoudt. In het zuiden van Frankrijk, had. Het moet een gewichtige aan gelegenheid zijn, die u zoo spoedig van uw bruid wegvoert. - Het is een gewichtige aan gelegenheid. Dan, vrees ik, dat zij nog een dag of wat zal moeten worden uit gesteld. Ceneri is niet te Genève. Maar ik heb reden te gelooven, dat hij met eene week hier terug zal zijn. Ik zal hem opzoeken, en hem zeggen, dat gij hier zijt. Zeg mij liever waar ik hem vinden kan, dan zal ik zelf naar hem toegaan. Ik moet hem spreken. Ik denk, dat het er van af zal hangen, of de dokter dat ver kiest. Ik kan hem alleen uw ver langen te kennen geven. Hij boog en vertrok. Ik begreep, dat het nu zelfs onzeker was, of ik er in slagen zou een onderhoud te verkrijgen met dien geheimzinnigen dokter. Het hing er geheel van af, of hij het verkoos. Hij kon te Ge waar in de vorige week door overstroomingen groote verwoestin gen werden aangericht, begint de toestand te verbeteren. De prefec ten van de departementen Vaucluse en Bouches du Rhóne melden, dat het water vallende is en de regen heeft opgehouden. Te Chatean Re- nard, een der geteisterde plaatsen, heeft zich een verschrikkelijk geval voorgedaan. Het huis van een daar wonenden bakker was zoo door het water omgeven, dat men zonder schuitje het niet naderen kon. Terwijl de storm het hoogst was, stonden de bakker en vier zijner huisgenooten voor een venster het natuurtooneel te aanschouwen en plotseling trof hen de bliksem, die alle vier doodsloeg. Te Ceret, in het departement Pyrénées Orientales, werd een vrouw, die een kind op den arm droeg, door den bliksem getroffen; zij viel op den grond, doch het kind bleef ongedeerd. Ook een komisch feit is te vermelden. Vele jagers hebben een nieuw tijd verdrijf uitgedachtzij halen uit de boomen de konijnen die op de tak ken een toevlucht hadden gezocht. Te Billerbeck, bij Münster, stierf 29 October zeer onverwachts de landbouwer Bernhard Krampe, op denzelfden dag en hetzelfde uur waarop hij 50 jaar geleden met zijn vrouw in het huwelijk trad. Voor het feest van de gouden bruiloft waren reeds alle toebereidselen ge maakt en de Keizer had het paar een zilveren medaille op hun feest gezonden. Een zeer zonderlinge slaapstede was, naar de politie van Pest on langs ontdekte, aldaar gekozen door een dertigtal havenlooze mannen en vrouwen. Dezen lagen nl. ontkleed te slapen in een stroom water, die uit een fabriek werd afgevoerd. Het water was lauw, en de arme zwervers waren er in gaan liggen om wat beschermd te zijn tegen de koude. Velen hadden een week lang aldus den nacht doorgebracht met een steen als hoofdkussen. Behoeft men nog te vragen, hoe het komt, dat de cholera te Pest zoolang woedde en zoovele slacht offers maakte? Blijkens nadere berichten be treffende verdachte ziekte- en sterfgevallen te Gonsenlieim en te Finthen, bij Mainz, heeft hetDuit- sche Gezondheidsbureau te Berlijn in loco onderzoekingen doen instel len naar den eigenlijken aard der ziekte. Volgens sommige berichten is dr. Koch, volgens andere een van zijn medewerkers van 't bureau, dr. Gaffky, ter plaatse geweest en heeft hij met de Hessische autoriteiten de noodige maatregelen beraamd, die voorzichtigheidshalve noodig zijn te achten. In elk geval is van het weder voorkomen van ziektegeval len in de beide genoemde plaatsen nog niets vernomen. Desinfectie enz. is krachtig aangewend. Het volgende is in de nabij heid van Annaberg, Saksen, voor gevallen. De fabrikant Nelp, uit Rachau, had op eeue wandeling naar het naburig Wildenau zijn jachthond en zijn geweer medege nomen, om onderweg een haas of een patrijs te betrappen. Na een eindweegs gewandeld te hebben, joeg de hond een haas op en Nelp vuurde in die richting. Een angst kreet werd gehoord. Teen Nelp naderbij gekomen was, zag hij twee kinderen, waarvan het eene doode- lijk getroffen was. Het overlijden van drie Rus- seD, die door een dollen wolf waren gebeten, nadat zij waren ingeënt, heeft Pasteur tot nadenken gebracht, nève terugkomen, en weer heen gaan, zonder dat ik het gewaar werd, zoo hij zelf, of zijn vriend, er mij geen kennis van gaf. Ik bracht een week lang mijnen tijd zoek, zoo goed ik kon; toen begon ik te vreezen, dat Ceneri zich had voorgenomen zich verborgen te houden- Maar dat was toch niet het gevalOp een morgen kreeg ik een brief. Hij bevatte slechts een paar regels. Gij wenscht mij te spreken: een rijtuig zal u om elf uur afhalen. M. C. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2