Raai fler Gemeente Haarlem en zoo is hij tot eene andere be handeling van de overige Kussen gekomen. Hij heeft dezen namelijk doen inenten met veel veracher stof, en deze nieuwe methode is volko men bij hen gelukt, alsmede bij anderen die zwaar gebeten waren. Aan een particulier schrijven uit Davos Platz (Zwitserland) ont- leenen wij het volgende: De vorige week hadden wij hier eene ongekende warmte, hetgeen u zich zeker niet kunt voorstellen, maar dat dan ook voor dit Kuhrort tot de zeldzaamheden behoort. Twee dagen achtereen teekende de ther mometer 94o Fahrenheit; eene warm te die men zelden in Holland heeft. Wij zaten dan ook met stroohoeden en zonder jas buiten; de sneeuw is bijna weder gesmolten, doch wij zijn nu de maand ingetreden, waarin de sneeuw zal vallen, die ons dan tot Mei gezelschap houdt. Den vol genden nacht, heeft het weder flink gevroren. Even afwisselend als het weder, hier ook de amusementen, waarvan sommige voor een goed doel. Zoo heeft zich dezer dagen alhier een comité gevormd van Engelsche en Duitsche dames, die den 16en en 17en der volgende maand een «bazaar» wenschen te houden ten voordeele der «vereeni- ging tot ondersteuning van onbe middelde kurgasten.» Deze vereeni- heeft ten doel om hen die hier minstens drie maanden zijn verbleven, en wien de middelen ontbreken om die kuur voort te zetten, daartoe in de gelegenheid te stellen. Ter be vordering dier zaak gaat iederen Zondag aan de tafels in al de hotels eene lijst rond, op welke men zich voor eene bijdrage, hetzij in geld of in voorwerpen, kan verbinden, en daar het getal kurgasten thans tot 885 is gestegen, kunt u wel be grijpen, dat voor dit goede doel nog al wat wordt ingezameld. Die da gen zullen zeker wel levendigheid aanbrengen. Verder is het bericht ontvangen, dat het concertgezelschap van Jules Sacks uit Berlijn in de volgende maand hier twee Wagner- concerten zal komen geven, waar van het programma veel belooft. En wat nu de electrische ver lichting betreft, waarover ik u reeds vroeger schreef, deze is thans ver zekerd. Behalve dat alle hotels, win kels enz. daarmede zullen worden verlicht, komt ook de electrische straatverlichting tot stand en wel door vijftien lampen, die ieder met eene lichtsterkte van 1000 normaal kaarsen zullen branden. Voorloopig is bepaald dat die lampen voor het eerst zullen branden op «oudejaars avond»; dit geeft voorzeker weder een feest! (N. R. Ct.) - Wederom zijn in Noorwegen aardschuddingen waargenomen. In den nacht van 25 Oct. te 121/s ure werden de bewoners eener hofstede bij Drammen uit den slaap gewekt doordat het huis begon te schudden en te kraken. Dit duurde eenige seconden, waarna eene golvende beweging ontstond, welke van N.O. O.N.O. naar Z.W.—W.Z.W. ging en ook na verloop van emige seconden ophield, terwijl later niets meer gemerkt werd. Ongeveer hetzelfde wordt uit Tonsberg bericht en ook in Cristia- nia meent men een zwakken schok gevoeld te hebben. De Italia Mïlitare bevat een belangwekkend opstel over postdui ven, waaraan het volgende ont leend is: In Italië bestaat sedert 10 jaren een postduivendienst; in 1875 werd het eerste duivenstation opgericht te Ancona, in 1879 een tweede te Bologna. Bij de groote manoeuvres in 1882 voldeed de postduivendienst zoo goed (van de 42 duiven die met dépêches verzonden werden, kwam slechts ééne niet op hare bestem ming), dat het aantal stations daarna op 12 gebracht werd; laatstelijk zijn zelfs stations te Massowa en Assab opgericht. Verleden jaar wer den belangwekkende proeven met postduiven tusschen het eiland Mad- dalena en de stad Rome over zee genomen, en wel met goeden uit slag- Bij elk station is nu een onder officier als duivenverpleger en een soldaat als oppasser aangesteld. De duiven zijn even als de paarden in stamboeken ingeschreven. Elk sta tion bezit zoovele groepen afge richte duiven, als het met verschil lende plaatsen in correspondentie moet treden. Deze groepen worden het geheele jaar door op dezelfde lijn geoefend; gedurende den win ter worden in koude streken de reizen ingekrompen. De kosten der 12 stations bedroegen in 1885 12,091 lire. De schrijver vestigt de aandacht op het groote belang van postdui ven ook voor expeditie in de bin nenlanden van Afrika. Uit Sant' Agata wordt aan den Caffaro geschreven: Eene vreeselijke ramp heeft onze geheele streek, van S. Giorgio tot Soutenure, getroffen door de over strooming der Nure, de rivier die boven Ferrier- in de Ligurische Appennijnen ontspringt. Midden in den nacht had de overstrooming plaats, en binnen weinige oogen- blikken waren alle kanalen, met de rivier in verband staande, over- geloopen, en alle wegen in woeste stroomen verkeerd, zoodat het ver keer in een oogenblik was afge sneden. Geheel Sant' Agata ligt te midden van een onafzienbaar meer. Het pas gezaaide koren is verdron ken. Maar dit is nog niet eens het ergste. Sedert drie jaren was er hier geen wijnoogst geweest, ten gevolge van ziekten in de wijnstok ken, en juist ditmaal waren de druiven buitengewoon groot en overvloedig gegroeid. Het plukken, het persen, het overgieten, alles was prachtig afgeloopen, en reeds sedert eene week was de krachtige, vurige wijn van S. Giorgio in kolossale wijnvaten in de kelders neergezet. Wegens de snelle gisting waren de bovenste gaten nog niet dicht gemaakt, maar slechts ten halve gedekt. Welk een schat in die kel ders! De kleine grondeigenaars verheugden zich in hunnen wijn en rekenden er op als op de eenige bron van inkomen voor den winter. En nu in drie uren tijds is alles vernield. Het water is in de kelders gedrongen, heeft de vaten doen om kantelen en al den wijn doen weg- hopen. De pompen, voerden bij het droogmaken der kelders honderden hectoliters roodgekleurd water om hoog. De wijn is in de putten - - i doorgedrongen, zoodat nergens i_ Sant' Agata meer zuiver water te krijgen is, en het vee zelfs met wijn gedrenkt moet worden. Aanhoudend regent het voort. - Terwijl de stoomboot Cartago Novavan Newcastle, gisteren na middag te Huil bezig was te lossen, sprong met eene hevige ontploffing de stoomketel. Zes mann-n werden gedood, waarvan een op het dak van een hoog pakhuis geslingerd werd. Tusschen de twintig en dertig man nen werden gewondaan het behoud van sommigen hunner wordt gewan hoopt. Droeve geruchten uit Midden- Afrika, zijn helaas maar al te zeer bevestigd, in een schrijven van den zendeling Mackay, gedagteekend uit Bugunda, 28 Juni 1886. In 't begin van Mei vingen de vervolgingen tegen de Christenen aan. Ontzettend is het aantal slacht offers, die koning Mwanga liet om brengen. Den eersten dag werden twaalf voorname personen aan het Hof, allen Christenen, in stukken gehouwen. Tegelijk werden vele personen gevat en tal van Christe nen door heel het land gedood. Eens werden drie-en-twintig van Mackay's beste bekeerlingen bijeen gesleept en langzaam verbrand. Ko ning Mwanga spotte met alle beden der zendelingen, die als door een wonder den dood ontkwamen. Had den niet vele Christenen de vlucht genomen, 't getal vermoorden ware nog veel grooter geweest. Sommige Christenen werden gruwzaam ver minkt, met knodsen doodgeslagen of op andere wijze gemarteld. De standvastigheid van velen onder dit alles was opmerkelijk. Op Johannes-eiland, bijNieuw- G inea, zijn eenige paarlvisschers, Engelschen en inlanders, vermoord. De eens zoo beroemde tuinen van koning Salomo, tegenwoordig het eigendom van een inwoner van Jeruzalem, werden onlangs te koop aangeboden tegen de geringe som van een f 13,000. Deze tuinen lig gen te Urtos, een half uur rijdens van Bethlehem, en nabij den nieu wen weg naar Hebron. De plaats wordt verondersteld een residentie van koning Salomo te zijn geweest, en, te oordeelen naar de schoonheid der omgeving en de vruchtbaarheid van de tuinen, is dit niet onwaar schijnlijk. Er zijn zeven dezer tui nen, beslaande ongeveer 20 akkers, welke ingesloten zijn door steenen muren, en beplant met de uitgele- zenste ooftboomen. In de vallei zijn sporen van zeer oude bouwvallen. Iu menig huisgezin vraagt men zich wel eens af, wat toch de reden kan zijn, dat een vogeltje in eene kooi, hetzij kanarie of welk ander ook, niet vroolijk is, zijne veertjes wanneer het niet in den tijd van het ruien is verliest, geheel kaal wordt, ja zelfs komt te sterven. Menigeen kan zich daarvan geen rekenschap geven, en toch is de oorzaak eenvoudig genoeg. Na tuurlijk niet altijd, maar in de meeste gevallen vindt deze haren grond in de omstandigheid, dat men het diertje geene gelegenheid geeft zich te reinigen, waaraan het be paald behoefte heeft. Men geve het in zijne kooi een niet te diep bakje met water natuurlijk niet te koud en weldra zal men zien, dat het diertje er zich naar hartelust in zal wasschen. Het is een goede raad, men neme slechts de proef! nood, door ziekte of werkeloosheid enz. ontstaan, uit dien nood te wor den geholpen, totdat er gelegenheid voor betalen is. Doch dezulken, die in gewone tijden reeds schuld ma ken en daar altijd wat mede te sukkelen is, vinden in tijd van r.ood niet altijd die gereede hulp. OP DE WEEK HALEN. Er zijn, schrijft de in deze zoo zeer tot oordeelen bevoegde Werk mansvriend, zeer veel menschen, die alle benood gdheden bij bakker, win kelier, linnenkoopman enz. de ge heele week door zonder geld halen, om dan des Zaterdagavonds of een anderen tijd, als het weekloon is ontvangen, te betalen. Dat heet «op de week halen.» Dat op de week halen is echter een niet aan te be velen gebruik. Zijn er overal uitzon deringen en omstandigheden, die zekere zaak toelaten of wettigen, als algemeene regel deugt bet op de week halen niet. Verschil lende bezwaren zijn daaraan ver bonden voor kooper en verkooper: 1. Niet zelden gebeurt het, dat de kooper meent, dat er minder is gehaald, dan de verkoopen op zijn lei of boekje heeft. Dat kan ter goeder trouw gemeend zijn, maar de voorbeelden zijn ruim voo han den, dat er opzettelijk werd ontkend deze of gene zaak niet te hebben gehaald. Daaruit ontstaat niet weinig twist met zooveel andere gevolgen. 2. Menigeen haalt maar waar hij wat krijgen kan, zonder te vragen: zal ik het op zijn tijd kunnen be talen? Er wordt geene rekening gehouden met de ontvangsten, en als het betaaldag is, blijkt het, dat men betalen kan. Daardoor geraakt men in de schuld en langzamerhand wordt die grooter, en verliest men ook daarmede zijn goeden naam, die beter is dan goede olie. 3. Omdat men toch niet dadelijk te betalen heeft, wordt er soms wel wat gekocht, dat voor snoeperij of weelde dient, dat niet zou gekocht worden, indien er dadelijk werd be taald en dan de beurs werd nage zien. met de gedachtehet kau niet lijden, daar ik nog zooveel dagen leven moet. 4. Daar veel weekbetalers in het schuldboek staan bij de winkeliers enz., rekenen deze daarop reeds een weinig, door duurder te verkoopen, minder soort van waren te geven, zoodat, wanneer de betaling eens achter blijft, zij dan toch zeker ge deeltelijk geborgen zijn. Dat is na tuurlijk geen rechtvaardig, christe lijk handelen, maar, zoo zegt men vaak, het moet wel, anders zou men te gronde gaan. 5. Dat menige bakker, winkelier enz. daardoor werkelijk te gronde wordt gericht en tot armoede komt, waar hij van alle zijden is uitge- borgd, is een zeer verschrikkelijk verschijnsel, waardoor, beseft of niet beseft, het geweten der schuld makers wordt bevlekt en dat eene zonde is, die door God als diefstal wordt aangemerkt. 6. Dat op de week halen geeft gelegenheid aan slechte vrouwen, om overal schuld te maken en nie mand te betalen, en wanneer zij hier niet meer gedaan kunnen krij gen, dan naar een ander te gaan, om daar weer het schandelijk be drijf voort te zetten. 7. Wanneer men met gereed geld altijd betaalt wat men haalt, en de verkooper leert iemand als een eer lijk mensch kennen, dan opent men daardoor de gelegenheid, om in den TWEEDE KANIER DER STATEN-DENERAAL. Zitting van 4 November. In de gehouden zitting werd de heer Van Diggelen toegelaten en discussie werd gevoerd over het ont werp tot verhooging en de nadere regeling van den accijns op het ge distilleerd; art. I, voorstellende het behoud van den accijns op f 60, werd aangenomen met 28 tegen 27 stemmen. De regeering heeft art. 5 gewijzigd, zoodat de splitsing der korting imperatief is. De inwerking treding van de wet werd bepaald op 1 Jan. 1887. Het geheele ontwerp werd aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Maandag ten 1 uur zitting. VERGADERING VAN DEN Woensdag 3 November 1886, Aanwezig 21 leden. Na vaststelling van het Raads- briefje, waren o. a. nog ingekomen een adres van de Zuiderzee-Veree- uiging met verzoek om geldelijke bijdrage; het verslag van den gas- opzichter en een adres van den heer van der Steur, met aanbieding van eenigeD grond van den Heerensingel, namens mej. Rutgers van Rozenburg. Deze stukken worden in handen van B. en W. gesteld. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. om de begraafplaats te vergrooten. Het kwam B. en W. het beste voor, 2,09,40 heet., behoorende bij de boerderij «het Torentje», voor dit doel te bestemmen. De heer 't Hooft had hiertegen bezwaar, omdat men dan nog meer in de onmiddellijke nabijheid komt van de oefenplaats der tamboers, die nu reeds zoo hinderlijk zijn. De heer Huet achtte het voorge stelde niet aannemelijk. De nieuwe plannen betreffende de verbetering van het verkeer tusschen Noord- en Zuid-Haarlem voorspellen een groo- ten bloei voor het noordelijk ge deelte, waar beter dan aan eene der overige zijden van de stad de bo dem voor b uwterrein geschikt is. Reeds hebben B. en W, met het oog daarop een plan ingediend. Om deze reden is het niet wenschelijk, de Begraafplaats aldaar te besten digen. De grond van «het Torentje» wordt daarenboven later van hooge waarde. De uitbreiding is op zich zelve te klein en zal nauwelijks voor 15 jaren voldoende zijn. Gaarne zou de spreker daarom zien, dat B. en W. nog eens nagingen, of ook el ders, b. v. bij Overveen, eene nieuwe Begraafplaats zou zijn in te richten. De heer Enschedé heeft opge merkt, dat B. en W. op de nieuwe Begraafplaats geene grafkelders meer wenschten te zien gelijk aan die, welke er nu worden aangetroffen. Hij vroeg daarvan de reden. In het denkbeeld van den heer Huet deelde hij niet. De heer Macaré vroeg, of er geene gelegenheid bestond aan den zuid kant. Men schijnt tot dit voorstel bij gebrek aan beter te zijn geko men. De heer De Kanter zou de voor keur geven aan het terrein ten noorden van het Spaansche Vaartje. De heer Sneltjes vroeg, wat men na verloop van 15 jaar zou doen, als men weder moest uitbreiden. Men weet toch nu, dat de aangren zende stukken niet te verkrijgen zijn als behoorende aan de Janskerk. De voorzitter meende dat het be kend was dat er op de Begraaf plaats gebrek zal komen aan huur- en eigene graven, hoofdzakelijk op het protestantsche gedeelte. Reeds vroeger hadden B. en W. het plan gehad, een stuk grond voor dit doel san te koopen, en wel de gewezen plaats van den heer van der Burch toen hadden evenwel velen zich daartegen verklaard. Zoowel bij de Amsterdamsche vaart als bij Overveen achtte het Dagelijksche Bestuur geene geschik te gronden aanwezig, en dit alles in aanmerking genomen, scheen het aangewezen terrein het verkieslijkst. Als men in aanmerking neemt, dat de tegenwoordige Begraafplaats 3 heet. groot is, is eene vermeerde ring met 2 heet. nog zoo gering niet te achten. De heer de Kanter twijfelde, of de uitbreiding wel voor eene halve eeuw in de behoefte zou voorzien. De motie van den heer Krol, om de zaak uit te stellen, werd daarop met 11 tegen 9 stemmen aange nomen. Na afdoening van nog enkele voorstellen, die wij onzen lezers in het vorig nummer mededeelden, werd deze vergadering gesloten. In de volgende week zal de be- grootiDg worden behandeld. RCTTSZMEJi Tegen C. B logementhouder te Terneu- zen, die ef-n drietal bankbiljetten en een ppaarbookje, hem door zijne dienstbode ter bewaring gegeven, ten eigen bate heeft aan gewend, is door het O, M. bij de arrond.- rechtbank te Middelburg geëiicht: 1 jaar gevangenisstraf, benevens het verlies, Gedu rende vijf jaren, van onderscheiden burger en burgerschapsrechten. OM0ERWIJS. De oud professor der Kon Mil Academie te Breda ar. J. J de Hollander, die nog voor korten tijd een krachtig man was, is thans zóó hevig ongesteld, dat er op het bestaat V*n l6VCn weinig il00P meer LEGER EN VLOOT. De volgende onderofficieren hebben, naar men verneemt, met gunstigen uitslag het onlangs afgeloopen examen ter verkrijging van den rang van tweeden luitenant afge legd. Van de beide hoofdcursussen voor de in fanterie, de sergeanten: Burton, Ripping, Schütt, Thomas. Wilhelm, Hesselink, Jack son, Filet, Vogel. Rink, Muskeijn, Van der Star, Bueninck, Grootendorst, Doorn, Herold, Donleben. Goldman, Snijders, Hage, Hille- brandt, Cornets de Groot, Swart, Van de Kr.steele, Van der Kroon, M-nningh, Hoff mann, Vermande. Camerling, Helmolt, baron van Uterhove, Van der Haas, Botter, Vin- diers, De Vries, Vaa Deventer, Rinkes, Weijerman en Kraake. Van den hoofdcursus voor de administratie hier te lande de sergeanten: Mulder, van de Graaf, Nijhoff, Do Blauw en Stroeve, zoo mede de sergeant schrijver Bakker van het korps mariniers. Van den hoofdcursus voor de administratie in O. Indië: de sergeanten Roeder, De Wilde. Bedding. Verweij. van Bennekora. Faubel, Kraal, Plas en van Heycop ten Ham. Niet voldain werd door 2 onderofficieren van den hoofueursus voor de infanterie te Kampen en door 2 van dien te 's Bosch. Door den krijgraad in het le militaire arrondissement is een grenadier, beschuldigd van valschheid in geschrifte en het desbe- wust gebruik maken van het valsche stuk, veroordeeld tot één jaar militaire gevange nisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht- of als militair ge- emplooieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. LETTEREN EN KUNST. Het hoofdbestuur van Tess> Ischade heeft als blijk van belangstelling in de a. s. ten toonstelling van Kuestnaaldwerd, f60 be schikbaar gesteld teneinde eene gouden me daille of deze som in geld uit te loven voor het beste borduurwerk, vervaardigd door eeue JNederlandeche vrouw. '/ïwawijn:, 5 Nov. 162 M. box*» A P 4 90 M or»1 vr V P Kbüï,*» 5 Nov. 1 73 bovaa 0 AM3TEB1HM, 5 Nov. Dst prijzen der Aardappelen warsu aio volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2.30 a 2.60 dito Franekcr f2.15 a 2.40; dito Engelsche fl.50 a 1 60; dito Hamburger fl.80 a 1.90; Zeeuwsche spuische Jammen f3.a 3.60; dito Flakkeesche f 2 90 a 3.20; dito Blauwe f 2,40 a 2.50; Geld. Blauwe f 2.60 a 2.70, dito Kralen f 0.— a 0.— Pruisische Ham burgers f 2.40 a 2 60; Duin Zand f 3.a 5.— Zeeuwsche Champions f0.— a 2. Saksische Jammen f2»4'J a 2.60, Pruisische Roode f 1.70 a 2.20. Aangevoerd 10 verBche ladingen. Handel flauw. Koffie. Afgedaan 594 bn. Java W.-I. B. (Djaboong) en 187 bn. dito dito ex //Burge meester den Tex". Suiker. Biet prijshoudend, Geraffineerd stil. Specerijen. Bij inschrijving werden ver kocht 29 kn. Notenmuscaat en 4 kn. Foelie ex //Prins Alexander". Katoen onveranderd met eenigen omzet. Febr. tot 27 ct. gedaan. Tin onveranderd stemming vast. Loco Banka f6D/s, dito Billiton f6174 koopbaar. Petroleum vast. Loco f770 E.Nov f7.65 E. Dec. f7.70 E. Jan./Maart f7.75 E. Con- sumtie f9. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 213. Yan Rogge in loco verkocht per 2100 kg. a c. z. k. nieuwe Petersburger f 123. Sotcering 7sle Commissie voor den i5?as.nhanQC!l. Rogge op levering onveranderd Maart f 125, 124. Noteering van Monne Thole. Kooisaad. stil.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3