ITMTIIBLJD. 4e Jaargang'. Maandag 8 November 1886. No. 1025. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt OageSijhs uitgenomen Zen-en algsnme FsEstdagsR. ADVERTENTIËN- Humoristisch Zondagsblad. TIJD IS GELD. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUGH COHWAY. foor Haarlem per maand40 Cente. iPraneo door geheel het Rijk p. maand 55 'wonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoc ts adresaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de isblieite Etrangère G. L. HAGUE Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, Si'bit Faubourg Montmartre. van I5 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 utu?4 MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Breofzyde 2e deur. Geopend dagelijkB Yan 10 tot 4 uur. Toegang £5 cents per porsoon. Donatonr» en loden der Nedorlandscue Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben rartoon van diploma vrüoia toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang i ronfrzijdo van i et Paviljoen op hot terras, Geop, lag. v 10—4 nar. Toegang 25 et. p. peiaoou. Donateur» Oden der Noderlandsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma 7rijon toegang, donateurs' met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst on geschiedenis, voor»' -f*a Nederland en meer bijzonder van het Kaarlemache Bisdom, Kruisweg No. 83. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag,^ Zon- en PoastdegoG, van 10—5^uur. Toegang £5 casts por persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jan? 5 1 gulden. Museum idadvgen kosteloos van I" jgj*j/fi',rt museum in de Wosandag oh Zaterdag betaling van 25 cents per persoon, alleen op i4 Jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. 4 uur. Stadsbibliotheek PrinsenhofGeopend Bij dit nummer wordt aan de geabormeerden op het Humoristisch Zondagsblad, No. 15 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. Een der best begrepen en meest geliefkoosde spreekwoorden van de Engelschen, die praktische mannen hij uitnemendheid, is zeker wel het bovenstaande. Flet is waar. ook in onze taal hebben we het, maar of de zin er van hier te lande zoo goed gevat wordt, durven we om verschillende redenen betwijfelen. Naast J«n Cordaat heett ook Jan Salie te onzent nog al veel te zeg gen, al houdt het dan ook dikwijls kant noch wal, en het «kom ik er vandaag niet, dan kom ik er mor gen» ziet men in ons land zoo veel vuldig toegepast, dat men, of men wil of niet, wel gelooven moet aan de spreekwoordelijke Hollandsche langzaamheid. Daar hebt ge, om maar iets te noemen, verschillende verbeteringen in het staatsbestuur, die reeds jaren lang gewenscht en beloofd werden, en toch blijft het jaar op jaar bij beloften en komen we geen stap verder. Herziening der grondwet, wijziging van de kieswet, verbetering van de wet op de schutterijen, beperking van den kinderarbeid, en zoo veel meer, waarvan een geheele lijst op te maken ware, werden eerst lang in het verschiet gesteld; kwamen ze dan uit de portefeuille der betrokken ministers, dan ging er aan het voorloopig onderzoek in de Kamers, 21) ZESDE HOOFDSTUK. ONVOLDOENDE ANTWOORDEN. Om elf uur kwam er een gewoon huurrijtuig- voor 't hotel. De koet sier vroeg naar deu heer Vaughau. Ik stapte iu, zonder een woord te zeggen, en werd gebracht naar een klein huis buiten de stad. Toen ik in de kamer gelaten was, zag ik den dokter zitten aan eene tafel, bedekt met nieuwspapieren en brie ven. Hij stond op, gaf mij de hand, en verzocht mij plaats te nemen. Gij zijt naar Genève geko men, mijnheer Vaughan, om mij te aan de memories van beantwoording en de beraadslaging in de Kamers zooveel tijd zoek, dat de beste tijd verloren ging en er ten slotte toch niets van kwamwanneer nu eigen lijk al die verbeteringen eens tot stand zullen gebracht worden, ja, een knap menscb, die dat vooruit bepalen kanl Lang had men in Inaié en ook hier uitgezien welke 6tappen ons bestuur nemen zou; om de suiker industrie te hulp te komen; einde lijk werddetusschenkomst der regee ring aangekondigd, doch nu het nieuwe suikirwetje het licht heeft gezien, worden al de maatregelen daarin voorgesteld, als onvoldoende door deskundigen beschouwd, en inmiddels gaat onze suikerindustrie geheel op de flesch en moeten de eigenaars van suikerfabrieken en suikerplantages maar toezien, hoe ze zich zullen redden. Zoo gaat het met alles; we komen met alles te laat en onze diplomaten komen meestal als de beste puntjes van de thee af zijn en anderen het beste reeds voor zich genomen hebben. Bij het sluiten van h&ndelstractaten visschen we dikwijls achter het net en de mooiste voorwaarden worden bedongen door de andere contrac- teerende partijen. Onze overzeesche naburen houden er andere ideeën op na, en alles in dat land wijst er op, dat men het om wel begrepen eigenbelang diens tig acht, spoed achter alles te zet ten. Geen land, waar de sporen zoo verbazend snel rijden als in Enge land en in het stamverwante Ame rika, dat als het ware in spoed er mede schijnt te wedijveren, terwijl men hier te lande met de meeste treinen nog maar het traditioneele gangetje gaat en het liefst nog, niet alleen aan de groote, maar ook alle spreken. Ja, ik wenschte u een en an der te vragen, aangaande mijne vrouw. Ik zal beantwoorden wat ik kan, maar gij kunt vele vragen doen, waarop ik u zeker het antwoord weigeren zal. Gij weet welke voor waarde ik gesteld heb. Ja, maar waarom hebt gij mij niets gezegd omtrent den eigenaar- digen zielstoestand vau mijne vrouw? Gij hadt haar zelf verscheidene malen gesproken. Haar toestand was dezelfde, als toen zij het eerst zoo veel indruk op u maakte. Het spijt mij, zoo gij u teleurgesteld gevoelt. Waarom hebt gij mij niet al les gezegd, dan hadde ik niemand iets te verwijten, Ik had er verscheidene rede nen toe, mijnheer Vaughan; Pauline was eene groote verantwoordelijk heid op mijne schouders, kostbaar tevens; en ik ben een arme vent. kleine stations stilhoudt. De booten der Cunard-maatschappij overtreffen in snelheid al de bestaande en de verschillende kapiteins schijnen an derling weddenschappen aan te gaan, wie het snelst den overtocht tusscheu Engeland en Amerika volbrengt. De Engelsche regeering beijvert zich om telegrafische gemeenschap met al de koloniën en met alle stre ken der aarde iu het leven te roe pen en geen kosten worden gespaard om nog telkens nieuwe ouderzeesche kabels aan te leggen, omdat het begrijpt, dat bet in vele gevallen van het hoogste gewicht is, onmid dellijk ergens heeu te kunnen seinen, niet alleen voor het goevernemeut, maar ook voor den handel, ook voor particulieren, en daarom ook zijn de tarieven voor telegrammen uiterst laag. Hier echter verhoogt men ze, opdat daardoor een oubeteekeuende som meer in de schatkist zou vloeien, en van nieuwe onderzeesche kabels naar onze koloniëu is volstrekt geen sprake, ofschoou bet ons, zoo we in oorlog me* Eugeland zouden komen, in zeer moeilijke omstandigheden zou brengen. Tijd is geld, zegt iedere Engelsch- man, en bij beeft gelijk; hoeveel winst kan het b. v. niet aanbrengen, als een beursman het eetst weet welke gewichtige gebeurtenissen er in het buitenland voorgevallen zijn en welke fondsen er omhoog of omlaag gegaan zijn; hoeveel winst kan niet een groothandelaar behalen, die het eerst een nieuw artikel in een land invoert, vóór concurrenten den tijd hebben, hem hierin na te volgen Hoeveel waarde, ook de Ameri kanen aan den tijd hechten kan blijken uit het feit, dat de uitge vers der groote couranten er aparte sneltreinen laten loopen om hun Intusschen, is de zaak zoo erg? Zij is mooi, goed en bemin: elijk. Zij zal een lieve vrouw voor u zijn. Dus gij wenschtet haar slechts kwijt te zijn? Dat uu juist niet. Er zijn om standigheden, ik kan alles zoo niet zeggen, maar die maakten, dat ik blijde was, dat zij eenen Engelsch- man trouwde, die in een goede po sitie was. Zonder te bedenken wat de gevoelens van dien man zouden zijn, wanneer hij bevond, dat de vrouw, Jie hij beminde, weinig anders was dan een kind? Ik was verontwaardigd, en liet het hem voelen. Ceneri nam weinig notitie van mijne opgewonden stemming. Hij bleef volkomen kalm. Dan is er nog een ander punt, dat wij niet over 't hoofd moeten zien. Pauline's geval is naar mijne opinie ver van hopeloos. Ik heb in- dagbladen in een minimum vau tijd naar de verste streken van het Verre Westen te verzenden, en zoo groot is de s.ielheid dier treinen, dat wij Hollanders zouden aarzelen de reis mede te maken. Meermalen is het ook gebeurd, dat Amerikaaascbe reporters op het vasteland, om voor hun blad de primeur van de eene of andere gewichtige gebeurtenis t.e hebben, urenlang de telegraaf in beslag hielden en nadat hun bericht was overgebracht gansche bladen uit den Bijbel als telegram over seinden, opdat concu-renten niet aan de beurt konden komen en inmid dels een bulletin kon uitgegeven worden. Geen land ter wereld ook, waar nieuwe machines, al zijn ze nog zoo duur, zoo spoedig en in zoo groote hoeveelheid aangekocht worden als in Engeland en Amerika, mits ze voldoen namelijk aan den tweevoudigen eisch, dat ze beter of minstens even goed zijn als de reeds gebruikte en wat hoofdzaak is, in minder tijd meer werk verrichten. Zoo zien we, dat, gelijk de dichter zegt, tijd gewonnen veel gewonnen is, en daarom is het zoo noodzake lijk dien goed te gebruiken. Het menschelijk leven is toch reeds zoo kort, want van een leeftijd als wijlen Methuzaiem had, hooren we nooit meer, en zelden brengt iemand het tot 100 jaar. De gemiddelde leeftijd der meDschen, wordt volgens nauw keurige statistische gegevens op 55 jaar berekeud en als men dan na gaat, dat er voor slapen minstens nog een vierde, maar bij het meereu- deel der menschen wel een derde afgaat, wat blijft er dan nog wei nig over. Doch daarbij blijft het niet; be denkt eens, hoeveel tijd er dan nog besteed wordt aan eten, drinken en ontspanning, en dat zijn t ch geen derdaad altijd bet huwelijk voor haar beschouwd als een groote kans te meer voor haar herstel. Zoo hare verstandelijke vermogens tot op eene zekere hoogte weg zijn, ik geloof toch, dat zij langzamerhand kun nen terug komen. Of wel, zij moes ten even schielijk terugkomen, als zij ze verloren heeft. Mijn hart sprong op bij deze woorden van hoop. Hoe slecht ook jegens mij gehan deld was door dien man, die mij tot werktuig zijner baatzuchtige be doelingen gemaakt had, zoo wilde ik toch met blijdschap dien toestand aanvaarden, mits mij maar eenige hoop gegeven werd. Wilt gij mij alles eens mede- deelen omtrent den toestand van mijne arme vrouw? Ik begrijp nu, dat zij niet altijd zoo geweest is. Zeker niet. Haar geval is zeer bijzouder. Eenige jaren geleden over kwam baar een sterke schok on luxe artikelen, want de rust dien men op zekeren tijden van den dag neemt, versterkt deu mensch en geeft hem de kracht en den iust om de overige uren beter te kunnen gebruiken. Rekent men er nu nog de eerste vijf of zes jaar van iederen men- schenleeftijd af, waarin wel het lichaam in kracht en grootte toe neemt, maar verstand en geheugen nog zeer weinig diensten bewijzen, dan blijft er voor den menscb slechts weinig tijds over, dien bij aan den arbeid kan wijden. Is dus, gelijk wij onlangs aantoonden, het leven voor iederen sterveling van de hoog ste waarde, niet minder is dit het geval met den tijd, en dus moet het ons streven zijn dien zoo goed en zoo nuttig mogelijk te gebrui ken. De geschiedschrijvers verhalen, dat de Romeinsche keizer Titus een dag verloren achtte, als hij geen goede daad bedreven had en Frank lin, de beroemde uitvinder en staats man, ging niet alleen eiken avond na, waarin hij verkeerd gedaan had en hoe hij zich van zijn fouten kon beteren, maar ook op welke wijze hij ieder uur, iedere minuut den vol genden dag nog beter ten nutte kon maken. Zoo moeten wij ook doen en ons daarbij het voorbeeld voor oogen stellen van groote mannen, die door hun rusteloos arbeiden, reuzenwerk verricht hebben. Of is het geen reuzenwerk, als men leest, hoe een dertig-, veertigtal jaren voor som migen voldoende waren, om zoo als Conscience een honderd boe ken te schrijven, die door laud en tijdgenooten als het ware ver slonden wordenis het niet even zeer een reuzentaak in een luttel aantal jaren, zooals Mezzofanti en de uitvinder van de zoogenaamde derging zij op eens een groot ver lies. Het gevolg was, dat het ver- ledene geheel uit haren geest werd uitgewisebt. Toen zijna eenige weken ziek te zijn geweest, het bed verliet, was baar geheugen totaal weg. Plaatsen herkende zij niet, vrienden waren vreemdelingen voor baar geworden. Haar geest was zoo als gij zeidet, als die van een kind. Maar 't verstand van een kind neemt toe, en, goed geleid, zal het hare ook wel toenemen. Wat was de oorzaak van hare ziekte welke schok Dat is een van die vragen, die ik niet kan beantwoorden. Maar ik heb toch het recht, om het te weten. Gij hebt. het recht orn te vra gen, en ik heb het recht om het antwoord te weigeren. Zeg me dan eens iets omtrent hare familie,, hare betrekkingen. Ik geloof niet, dat zij andere

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1