wisseling, die men zelden op dat gebied aantreft, en het pleit voor zeker voor het uitstekende gehalte zijner goocheltoeren dat de heer Bamberg overal steeds volle zalen trekt en hij zelfs voor het Hof met veel succes is opgetreden. Wij be velen daarom ieder liefhebber der goochelkunst een gang naar de Kroon op Zondag e. k. ten zeerste aan. Heden stond o. a. voor de Arr. Rechtbank alhier terecht W. A., oud 18 jaren, beschuldigd van diefstal van ee t zakje met ongeveer f 40 aan dubbeltjes op 16 Oct., iu bet kantoor van het Kaarselade- veer alhier. Tegen de beklaagde die bet misdrijf volmondig bekende werd eene gevangenisstraf vau 3 maanden geëischt. De begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente, dienst jaar 1887 werd heden door den Gemeenteraad vastgesteld in ont vang en uitgaaf ten bedrage van f92,4140.40. De hoofdelijke omslag is bepaald op f158,000. H. M. de Koningin heeft aan den étatmajor van Zr. Ms. stoom schip «Koningin Emma der Neder landen» HDs. portret in fraaie lijst geschonken. «Waarom leggen onze Hol- landsche landbouwers zich niet meer toe op groeten-cultuur De Arnh. Ct. waarin wij deze vraag lezen, zal de eerste zijn, om te erkennen dat dit een drukfout is. Beleefdheids-cultuur moge ten platte lande eenige aanmoediging verdienen, de groenten-cultuur blijft voorloopig nog wel zoo practisch. Men meldt ons uit Halfweg: Zondag en Maandag werden er in de herberg «Klein Amsterdam» aan den Sloterweg socialistische vergaderingen gehouden, waarin op eerstgenoemdeu datum als spreker optrad de bekende v. d. Stad van Zaandam. Spr. hield eene kalme redevoering over den tegenwoordigen toestand van het onderwijs. Geen der aanwezigen (met de beide politie-agenten, samen 10 man) trad tot het lidmaatschap toe. Gisteren ochtend om 61/2 uur is te Haarlemmermeer afgebrand de boerderij van den heer W. Meyer, te Haarlem, bewoond door P. Steen hoven, aan den Veldweg, nabij de Hillegommerbrug. Een gedeelte van het woonhuis en de schuren zijn behouden gebleven. De oorzaak is onbekend. De nieuwe spuit van Nieuw-V ennep is derwaarts vervoerd. In het geheel hebben er thans 194 branden in de Haarlemmermeer plaats gehad, zijnde gemiddeld over 30 jaren ruim 6 per jaar. In de woning eener vrouw, die onlangs levenloos uit een der vij vers in het Vondelpark te Amster dam werd opgehaald, is op aanwij zing eener verpleegde in het Oude Vrouwenhuis aan den Amstel, een kistje gevonden, inhoudende f 1297, welke som het eigendom is der laatstgenoemde. Het kistje met geld is aan den huismeester afgegeven. Vreemdsoortig mild. Een jager, die voor eenige dagen in de duinen van Tessel rondliep, om zoo moge lijk hazen of konijnen te verschalken, En Pauline, mijne vrouw, keerde terug tot het leven. Zij ging over eind zitten in bed, en keerde haar gelaat naar mij toe, en in hare oogen zag ik, wat ik, door Gods goedheid, nooit weer hoop te aan schouwen. ACHTSTE HOOEDSTUK. TERU ÖGEROEPEN. Dit hoofdstuk schrijf ik met groo- ten weerzin. Indien ik mijn verhaal volledig en samenhangend kon ma ken zonder dit hoofdstuk, dan zou ik de dingen, die het bevatten moet, liever verzwijgen. Zoo mijne be vindingen soms zonderling zijn ge weest, zij waren ten minste te ver klaren, maar deze zijn niet te ver klaren, en zullen mij nooit volkomen helder worden. Pauline ontwaakte, en, toen ik hare oogen zag, rilde ik er van, alsof eene verstijvende windvlaag kreeg geen enkel stuk wild onder schot. Hij trok daarop door de duinen heen om langs de strandzijde zijn geluk te beproeven. Niet lang had hij geloopen of hij bespeurde een jongen zeehond, die aan den waterkant lag te slapen. Aanstonds lei de jager aan, drukte los en doodelijk gewond rolde de rob in het zand. De man maakte zich nu meester van den buit, dien hij nauwelijks torschen kon. In plaats van een hazen-of konijnen bout, bracht hij een zeehond in huis. Zoon of dochterl In de ge meente Oegstgeest moet zich een zonderlinge, voor een der het meest bij de zaak betrokken personen, zelfs zeer belangrijke kwestie heb ben voorgedaan. Een gelukkig echt paar zag het gezin vermeerderd, naar de dokter zeide, met een meisje. Enkele buren waren weldra getui gen van de vreugde der ouders, maar wenschten den vader geluk met de geboorte van diens zoontje! Wie had nu gelijk? Naar het scheen de bu en, want het wicht werd werkelijk bij den bur gerlijken stand als een jongsken aan gegeven en ook ingeschreven. Toen de vader en de getuigen echter weer thuis kwamen, bleek dat men zich deerlijk vergist had. De onom- stootelijke waarheid van een dokter laat niet met zich spotten, noch zich verdraaien. Gisterenmorgen is aan den N.-W. Binnensingel te 's-Hage het lijk ge vonden van eene bijna geheel ver koolde 76jarige vrouw, liggende op den vloer van hare woonkamer. Eene in hare nabijheid gevonden kaars gaf de zekerheid, dat zij ver brand is door het in aanraking ko men van hare kleederen met het kaarslicht. De ongelukkige stond bekend als veel misbruik te maken van sterken drank. In de kamer was sterke drank aanwezig. Door schipper L. Roes van Sche- veningen, is onder Engeland ge- vischt eene groen geschilderde sleepboot, welke door hem te Sche- veningen is aangebracht. Bij een manufacturier te Waal wijk werden door een meisje van 16 jaar twee wollen doeken gehaald voor eene familie, waar zij volgens haar zeggen in dienst was, en van wie eene dienstbode den vorigen dag die doeken gezien had. De win kelier gaf het goed mede, maar het bleek spoedig, dat hij met eene oplichtster te doen had. Hij gaf er de politie kennis van, die Dinsdag bedoeld meisje, van Baard wijk afkomstig, arresteerde, en nog een der doeken bij haar vond. Te Geldermalsen ontspoorde Dins dagavond te half zeven uur de trein uit Arnhem, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Het on geval viel voor op de plaats, waar men wegens eene te sterke kromming bezig is de lijnen te verleggen. Nader wordt gemeld Trein No. 247 van Arnhem naar Rotterdam ontspoorde Dinsdagavond bij de bocht te Geldermalsen; per soonlijke ongelukken hadden niet plaats; de locomotief werd op zijde geworpen en beschadigd, een baga gewagen en drie rijtuigen geraak ten uit het spoor, en de weg is over mij heen was gegaan. Het was wel geen krankzinnigheid wat ik in die oogen las, maar het was ook geen verstand. Zij stonden wijdge opend en volkomen strak, toch zag zij niets, dat bemerkte ik duidelijk de gezichtszenuwen deelden niets mede aan het brein. Al mijne dwaze verwachtingen, dat bij 't ophouden harer bezwijming haar verstand zou teruggekeerd zijn, waren in rook vervlogen. Het bleek mij, dat zij in ve ?1 erger toestand was geraakt, dan zij geweest was. Ik sprak haar toe, njemde haar bij haren naam; maar zij had er geen weet van. Zij scheen zelfs niet eens bewust te zijn van mijne tegenwoordigheid. Zij keek altijd met zonderling strakke oogen, in eene richting. Eensklaps stond zij op, en voor ik het verhinderen kon, was zij uit de kamer. Ik ging haar na. ïij ging snel de trap af, en ik zag dat zij naar de voordeur wilde. Hare hand gedeeltelijk versperd, zoodat een noodspoor is gelegd moeten worden, De reizigers voor Utrecht konden met eene vertraging van 20 minu ten verder reizen, die van Gorin- chem en Rotterdam werden met een extra trein naar deze plaatsen vervoerd. De schipbrug te Westervoort. De vraag, hoe Arnhem aan het recht komt, te Westervoort tol te heffen, is wel waard, in herinnering te worden gebracht. Het volgende wordt dienaangaande medegedeeld: Het veer te Westervoort behoor de oudtijds tot de heerlijke rechten van het Huis Bergh, dat eigenaar was van de heerlijkheid Wester voort. In 1735 verkocht Frans Wil lem Van Bergh, Graaf van Hohen- zollern Sigmaringen, de heerlijk heid, met inbegrip van het veer, voor f 25,000 aan de stad Arnhem. In Maart 1739 sloot de magistraat dier stad eene overeenkomst met de Piuisische Regeering betreffende de route van de postwagens tusschen Arnhem en Keulen. Deze zouden voortaan over Zevenaar en Wester voort loopen. Het gevolg was, dat Arnhem te Westervoort een schip brug legde. In 1763 kwam die brug tot stand. Dit was echter niet naar den zin vau de naijverige steden Zutfen en Nijmegen. De Staten van het kwartier Zut fen lieten de brug zelfs door krijgs volk vernielen. De Arnhemmers herstelden haar. In de Landschap vergadering te Arnhem kwam het naar aanleiding dezer zaak tot hef tige discussiën. Zutfen -en Nij megen sloot zich bij de afgevaar digden van Zutfen aan beklaagde er zich over, dat Arnhem eigen machtig een schipbrug had gelegd en hersteld, nadat deze op hoog ge zag was afgebroken, ofschoon de scheepvaart er door belemmerd en de rivier met verzanding bedreigd werd. Het einde was, dat Arnhem in last kreeg binnen acht dagen de brug op te ruimen. Arnhem had evenwel machtige vrienden. Hetzelfde jaar ontvingen de Staten van Gelderland en Zutfen een schrijven van Frederik den Groote uit Berlijn, waarin werd aangetoond, dat de Zutfensche krijgs lieden, toen zij de brug te Wester voort gingen vernielen, overKleefsch territoir waren getogen. De Koning eischte een schitte rende voldoening en allereerst, dat aan Arnhem volledige vrijheid zou worden gelaten, om de brug naar goedvinden weder te leggen. De Staten trachtten te vergeefs zich te verzetten tegen dien eisch; de ge zant van Pruisen te 's-Hage moest in 1765 een ultimatum zenden en eerst toen zwichtten de Statenaan Arnhem werdals eigenares der heerlijkheid Westervoort, vergund een schipbrug aldaar over den IJsel te leggen. Dertig jaren lang bleef de brug ongestoord; in 1794 werd zij even wel op hoog gezag opgeëischt om dienst te doen bij de verdediging van GravePichegru verbrandde haar. De stad Arnhem voorzag zoo goed en zoo kwaad als dat ging in den overtocht, waartoe zij een brug van oude kanonneerbooten maakte. In 1813 stond men voor nieuwe moeilijkhedende Fransche generaal Aymey gelastte de brugschepen te laten zinken, daar de aanrukkende Pruisen zeker geen tol zouden be talen. Bij het herstel van het Huis was reeds aan de kruk, toen ik bij haar kwam, en haar bij haren naam noemde. Ik verzocht haar, zelfs be val haar terug te keeren. Het ge luid mijner stem scheen haar niet te bereiken. In dien kritieken toe stand, want ik begreep, dat het dit was, durfde ik haar niet met ge weld tegenhouden. Het was beter, dacht mij, haar te laten begaan, en haar slechts na te gaan, om te zorgen, dat haar geenerlei leed overkwam. Ik greep mijnen hoed en mijnen mantel, die bij de deur hingen, en sloeg haar den mantel om, terwijl zij voort ging, trachtende vervolgens haar de kap zooveel mogelijk over 't hoofd te doen. Zij liet dit toezij liet zelfs door geen enkel woord blijüen, dat zij er iets van merkteen ging haars weegs, terwijl ik naast haar meeging. Zij liep met een vluggen, gere- gelden tred, als iemand, die een van Oranje kwam de schipbrug te Westervoort ook weder in haar oude doen. Intusschen moest Arnhem nog altijd schadevergoeding hebben we gens het verbranden der brug voor Grave. De tijdsomstandigheden ver traagden de regeling dier kwestie, maar hieven haar niet op; het duurde tot 1843, eer de Hooge Re geering met Arnhem afrekende. De gemeente ontving toen f 40,000 uit 's lands kas, onder de verplichting zoowel de brug als de toegangen te onderhouden. Dit nu is tot. den hui- digen dag geschied. In het Koninkl. besluit van 13 Oct. 1843 wordt de stad tevens in het genot gesteld der bruggeldheffing, waarvoor de tarie ven door den Koning moeten wor den bekrachtigd. Een metselaar te Deventer, die op een vraag om werk ten ant woord ontving, dat hij eerst zes maanden aan een Rijksinrichting moest gaan doorbrengen, waartoe hij onlangs wegens openbare dron kenschap veroordeeld werd, trok zich dit verwijt zoozeer aan, dat hij in onmacht viel en naar 't bureau van politie gebracht, daar in staat van waanzin geraakte. Geneeskun dige hulp moest ingeroepen en de man naar het ziekenhuis vervoerd worden. De man stond als een on verbeterlijk dronkaard bekend. Dinsdagmorgen werden te Nijme gen binnengebracht door den ge meenteveldwachter van het naburige Beek twee paardendieven, welke door hem nog in het bezit van het gestolen paard waren gevat. Ze zullen aan de justitie te Arnhem worden overgeleverd. Dinsdagavond trachtten twee bru tale kerels te Gestel bij Eindhoven in vele huisgezinnen binnen te dringen, waar zij met het mes in de hand geld afpersten. Door tus- schenkomst der politie werd men van hen bevrijd. Tijdens de kermis te Breda is een kind uit den draaimolen geval len. De gevolgen hiervan waren stuipen en vervolgens de dood. Toen vier boeren uit Tubbergen, die naar de markt waren geweest, terugkeerden en in vrij vroolijke stemming waren, spraken zij af om het hardst te zullen gaan rijden. Bij den eersten rit verloor een der wa gens een wiel, zoodat de eigenaar van dat voertuig bij de eerste halte het gelag moest betalen. Toen begon men opnieuw om het hardst te draven, doch nu moesten zij over een brug, die te smal was om alle vier de rijtuigen te gelijk te bergen, waardoor een van hen tegen de leuning aanreed, welke brak, en met dien wagen en de daarin zittende personen in het water geraakte. De boer met de drie boerinnen kwamen echter met den schrik, een nat pak en geringe verwondingen vrij. Te Venloo zijn in de laatste we ken des avonds verschillende kleine diefstallen gepleegd,bestaande hoofd zakelijk in gebak, comestibles, schoe nen, sigaren, pijpen enz., zonder dat men daarvan een dader kon ont dekken. Ten slotte echter is het de politie gelukt den 12jarigen J. S. op heeterdaad te betrappen bij den diefstal van een kistje sigaren, dat hij, achtervolgd wordende, voor- bepaald doel heeft. Zij richtte hare oogen noch links, noch rechts, noch omlaag, noch omhoog. Al den tijd, dat zij voortliep, zag ik er zelfs niet de minste beweging in, en ofschoon ik rakelings naast haar ging, had zij geenerlei bewustzijn, dat ik bij haar was. Ik deed ook geene poging om haar tot stilstaan te brengen. Zij had een doel, waarom zij uitgegaan was. Er was iets, dat haar deed loopen, al wist ik ook niet wat het was. Ondanks de stoornis in hare verstandelijke vermogens wist zij blijkbaar, waar zij heen wilde, en wilde die plaats zoo spoedig moge lijk bereiken. Haar daarin tegengaan durfde ik niet om de gevolgen. Al was het ook slechts een geval van buiten gewoon slaapwandelen, zou het toch onverstandig zijn, dacht mij, haar te willen doen ontwaken, 't Was veel beter haar te volgen, en het zichtigheidshalve wegsmeet. Bij zijn verhoor bekende de knaap alles en noemde de 7 kameraden, die deel uitmaakten van de bende, welke zich aan deze dieverijen schuldig maakte. De heer G. Vorsterman v. Oyen te Oosterwijk, oudstrijder, vierde Dinsdag zijn gouden huwelijksfeest. Verscheidene zijner oud-kameraden waren door hem tot bijwoning uit- genoodigd. Melk en ziekten. Meer en meer blijkt, zooals ook in dit blad herhaaldelijk is opgemerkt, dat eene zeer gewichtige bron voor het ont staan en de verspreiding van be smettelijke ziekten, met nametifus, roodvonk en diphtheritis, gelegen is in de melk, zooals die door de melkboeren wordt afgeleverd. Onlangs heeft zich weder zulk een geval te Groningen voorgedaan, waar in al de huishoudingen, die uit eene kleine melkerij melk ont vingen. verschijnselen van vergifti ging zich vertoonden in de ingewan den,en bij onderzoek bleek,dat hetzeer slechte water uit eene vuile sloot in verband stond met de wel der pomp van de boerderij. NR. Ct.) Ook België heeft zijn «vaster». Maar deze is van een nieuw genre. Sinjeur Van Eschalotterboom zou 65 dagen achtereen vasten. Nadat zijn proef 6 uren had geduurd, vroeg hij wat koffie en melk met een paar boterhammetjes, 't Werd hem toegestaan. Te 12 uren kreeg hij trek in een broodje met Holland- sche kaas en een glas bier. Te 7 uren lustte hij wat roode kool met een glaasje Schiedammer. De ge neeskundige commissie van contröle heeft hem toen maar verder alleen laten «vasten». Van Eschalotterboom verklaart dat bij de proef 65 dagen zal volhouden! In de Républiqne Francaise lezen we omtrent Merlatti, Succi's concurrent in het vasten, het vol gende: Maandag, den veertienden dag van zijn vasten, kreeg Merlatti des morgens te negen uur een ze nuwtoeval, die omstreeks 15 minu ten aanhield. Weder tot kalmte ge komen, verzekerde de Italiaan den geneesheeren, dat dit verschijnsel zich steeds bij zijn vasten voordeed, zonder dat hij er nadeeligen invloed van ondervond. Evenwel zijn ver scheiden leden van het bewakings comité van oordeel, dat bij eene herhaling er van Merlatti zijne proef moet staken. Een kaart is in eiken salon van het Grand-Hotel opgehangen, waar op het verzoek aan Merlatti's be zoekers staat gedrukt, met den vas ter geen te lange gesprekken te houden, daar deze hem blijkbaar vermoeien. Men heeft hem ook aan bevolen, zijne krachten zooveel mo gelijk te sparen. Temperatuur van het bloed 37o, polsslagen 82, adem halingen 17 per minuut. De oog appels blijven zeer verwijd.» De Phare de la Loire iermeldt een zonderling geval, dat zich voor deed in een sneltrein nabij het sta tion Port-Brillet (Maine-et-Loire.) Drie reizigers bevonden zich in een compartiment 2e klasse: eene dame, een priester en een particulier. Deze laatste deed eenige oogenblikken voor de aankomst te Port-Brillet het alarmsignaal hooren, en maakte, toen de trein stilstond, van de ge- einde van dat verschijnsel af te wachten. Zij liep Walpole-straat ten einde, en zonder de minste aarzeling ging zij den hoek om, vervolgens die straat af, toen weder eenen üoek om, en nadat wij samen ongeveer een kwartier lang waren voortge gaan, bleef zij midden in eene straat, vlak voor een huis, stilstaan. Het was een gewoon huis van drie verdiepingenhet onderscheidde zich van duizenden andere huizen alleen daardoor, dat het er wat ver waarloosd en verveloos uitzag. Bij bet licht van den straatlantaarn kon ik dat zien. De ruiten waren vuil, en achter een van de ruiten was een papier geplakt, waar opstond, dat het huis te huur was, en wel gemeubileerd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2