POPULAIR MM-1 Teruggeroepen. nm [NETLAND. ABONNEMENTSPRIJS: taeiiljïit Oagsiijks mltgenntReii lan-sn afpiK« Feestdagen. ADVERTENTIËN* ALGEMEEN OVERZICHT. EEUILLETON. 4e Jaargang. Zaterdag 13 November 1886 No. 1030. Voor Haarlem per maand40 Cento. ïraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franeo ta adresaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (ompagnie GSnérale de x'ublieite Etrang&re Q. L. DAÜBE Sr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot middags IS uurt MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal miiienm van hit taviljon. Ingang aan da Dfaefiijda 2o danr. Gaopend dagatijïi aan 10 tot 4 unr. Toagang 25 oanta par poraoon. llonatanri an ledan der Nodorlandaolie Maatachappjj ter terordertug vaH Nijrerheid hebben SS /artona aan diploma vrjjer, toegang, donatenre met geioljehap, leden met 1 dame. Mtaenm van ktmitnijverheid op hit Paviljoen. Ingang broutaijde t an int Paviljoen op bet terms. Geop, dag. v 10—i unr. Toegang 25 et. ii. persoon. Dooatenrt o' Slender Nederlaadeeho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gerelechap, leden met I dame. Buechoppelijk muieiim voor kerkelijke oudheid, knust en gescliiedonis, vooral pan Nederland en meer blonder van bot Haarlomiehe Bisdom, Krniaweg No. 59. Geopend dagelijks, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents por porsoon. Doorloopende toegangskaarten vóór een geheel iaal 5 1 gulden. lUnieiim der itad Haarlem op het Saadhteit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 sur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen on landsgen kosteloos van 124 nnr, de overige Ohrilteljjko foaetdogea tegen betaling van 25 cents por persoon. Kindoren boneden de 8 jeren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen vnn 8 tot 14 laren oiot dau ouder behoorlijk geleide. Sfweirs museum in de Danltraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nur. Tnlere bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadbibliotheek Frinienhof. Geopend Woensdag «n Zaterdag van 2—4 nnr. Orpel-letpelin) i J- ™- 1 "--a-a— o o m,a.„. rs.as-s. a Se Qroote Kerk. Dinadag van 12 en Dondordag van 28 uur. Toegang (deur Ondogroenmarkt) vrij. De Belgische Kamer heeft de I Lantsheere als voorzitter en Tack als eersten onder-voorzitter herko zen. Graaf d'Oultremout heeft zijn voorstel ingediend tot invoering van den persoonlijken militairen dienst onder zekere voorwaarden. Bij een koninklijk besluit wordt de bijeenkomst van het nieuwe En- gelsche Parlement tot 9 December verdaagd. Te Dautzig hebben de gemach tigden van de gezamenlijke reeders aan de Duitsche Oostzeehavens, eene bijeenkomst gehouden om te handelen over het ontwerp betref fende de rijksverzekering voor zee lieden en andere bij de scheepvaart betrokken personen. Er we>d een- pariglijk eene resolutie aangenomen, volgens welke de verzekering uit gesteld dient te worden wegens den kwijnenden toestand der Duitsche reederij. Fïet ontwerp zou het verval der Duitsche zeilscheepvaart sterk verhaasten. De Pransehe minister-president heeft in de Kamer van afgevaardig den met diep bewogen stem mede gedeeld, dat de heer Paul Bert, re sident-generaal van Tonkin, overle den is. De Kamer heeft ten teeken van rouw de zitting opgeheven. De Spaansche krijgsraad heeft 83 militairen, die deel genomen hebben aan den opstand van 19 September, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. El dia maakt gewag van ge- 26) HUSH COHWAY. ACHTSTE HOOFDSTUK. TEBUGGEKOEPEN. Ik kon maar niet begrijpen wat Pauline er toe gebracht kon heb ben naar dit onbewoonde huis te gaan. Had daar wellicht iemand gewoond, dien zij gekend had? In dat geval was het wellicht een veel belovend teeken, dat eene ontwaakte herinnering hare schreden instinkt- matig geleid had naar eene plaats, die in betrekking stond tot haar vroeger leven. Zeer gespannen wachtte ik af wat zij nu doen zou. ruckten, die in de staatkundige kringen in omloop zijn omtrent de woelingen der revolutionairen. De Correspondencia voegt er harerzijds bij, dat de regeering nauwlettend het oog houdt op die woelingen. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News geseind, dat, naar men daar verzekert, Oostenrijk en Duitschland de groote mogendheden zullen polsen over de wenschelijk- heid van h*t beleggen van een Euro- peesch coogres over de Bulgaarsche kwestie. Na een levendig debat is het voorstel der Servische regeering, tot verhooging der indirecte belas tingen, door de Skupschtina aange nomen. Alle leden der oppositie hebben na dit votum hun ontslag genomen. Prins Waldemar heeft aan het Bulgaarsche regentschap zijnen dank betuigd voor de eer, hem door de Sobranje aangedaan, doch daarbij gevoegd, dat zijn vader te beslissen heeft, en dat hij voor zich gelooft, door andere plichten verhinderd te zullen worden de verkiezing aan te nemen. Dit antwoord wordt beschouwd als de voorbode van eene weigering. De Russische officieuse bladen verklaren, dat Rusland geen enkel besluit der tegenwoordige Sobranje zal erkennen, en dat er eene nieuwe Sobranje behoort te worden verko zen, doch niet dan na verloop van twee maanden, opdat eerst de ge moederen tot bedaren kunnen komen. De Sobranje heeft mededee- ling ontvangen van het antwoord van prins Waldemar op zijne ver kiezing tot vorst van Bulgarije. Dit Zij ging regelrecht naar de deur, en stak hare hand uit, alsof zij ver wachtte, dat die deur zou opengaan. Toen echter gaf zij voor het eerst een teeken van aarzeling en verle genheid. Lieve Pauline, zeide ik, laat ons nu terugkeeren. Het is donker, en te laat, om er nu binnen te gaan; morgen als gij wilt, zullen we er weer heengaan. Zij antwoordde niet. Zij drukte met de hand tegen de de r. Ik vatte haar bij den arm, en trachtte zacht haar weg te leidenmaar met meer kracht, dan ik van haar verwachtte, bood zij weerstand. Het was mij duidelijk, dat, wat mijne arme vrouw ook in den zin mocht hebben, het alleen kon bereikt worden door in dat huis te gaan. Ik wilde haar dus volkomen ha ren zin geven. Nu ik zoover gegaan was, wilde ik liefst ook maar verder gaan. Haar tegen te werken mocht lichaam heeft daarop hare zitting verdaagd tot morgen. Uit Tirnova verneemt de Standard, dat de Rumelische volks partij in de Sobranje getracht heeft de candidatuur van Alexander te handhaven, eu dit denkbeeld slechts heeft losgelaten tengevolge van het krachtige verzet van het regent schap. Aan de Times wordt uit Tirno va geseind, dat alle leden van het regentschap hun ontslag hebben ingediend bij Karaveloff, op bevel van Kaulbars. Te Chicago is alles rustig3000 werkstakers hebben den arbeid her vat. De Universiteit-Havard, al daar, heeft, bij gelegenheid van haar jubilé, den 100-jarigen Fran- scheu geleerde Chevreul tot «doc tor honoris causa» benoemd. De president Cleveland heeft voor die eer bedankt. Van verschillende kanten wordt bericht, dat Brazilië al de han dels- en consulaire tractaten, dLej" het met de Eurcpeesche staten, ge sloten heeft en die in 1887 ten einde loopen, heeft opge egd. Alleen het tractaat met België loopt nog tot 1888. Haarlem, 12 November 1886. In de vergadering der Vrijzinnige ICiesvereenigmg alhier, op 3 Nov. gehouden, is de candidatuur van den heer A. Noë Lz., voor de Kamer van Koophandel, die op eene voor afgaande vergadering gesteld was, ingetrokken, omdat genoemde heer te kennen had gegeven, dat hij voor die betrekking niet in aanmerking wenschte te komen. noodlottig zijn in de gegeven om standigheid. Maar hoe zouden we de deur openkrijgen? Er was boven noch beneden eenig licht te zien. Naar 't uiterlijk te oordeelen was het huis onbewoond. De agent, bij wien het te bevragen was, woonde, volgens het opgegeven adres, mins tens een half uur van daar. Al had ik het gewaagd Pauline alleen te laten, en hem te gaan opzoeken, op dit moment zou ik den man niet hebben kunnen spreken. Terwijl ik mij stond te bedenken wat te doen hetzij eene vigilante te zien machtig te worden, om er mijn arme vrouwtje in te zetten, of wel haar te laten wachten, tot zij de onmogelijkheid zou merken, om in dat huis te gaan, en het wachten moede, vanzelve zou terugkeeren terwijl ik dat alles stond te beden ken, kreeg ik een plotselingen inval. Mijn huissleutel had vroeger eens eene vreemde deur geopend, het was Hier ter stede is thans de ge legenheid geopend, zoowel voor nette jongelieden als voor gehuwden, zich op fatsoenlijke wijze te amuseeren. De heer Augsburger heeft het plan gevormd in zijn café, Ged. Oude Gracht no. 27, gedurende den win ter op Zaterdag- en Zondagavond café-chantant te geven, met mede werking van den gunstig bekenden Hollandschen komiek en couplet- zanger M. C. Lebon. De entreé is vrij. Z. M. de Koning, bescherm heer van den Nederlandschen Weer- haarheidsbond, heeft aan het Cen- traai-comité van dien hond laten weten, dat HD. geen bezwaar heeft tegen het houden van een nationa- len schietwedstrijd bij gelegenheid der herdenking van het 20 jarig bestaan van dien bond in 1887. Prinses Marie heeft Woensdag met haar gevolg een bezoek bij den Koning en de Koningin op het Loo-'gebracht De Kamer van Koophandel van 's Hage nam Dinsdagavond in verschillende zaken conclusie. Zoo werd o. a. besloten, op ver zoek van de Kamer van Koophandel te Haarlem, het adres, door die Ka mer aan de volksvertegenwoordiging ingezonden, naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van de gemeenschap op de electrische tele phones te ondersteunen. Uitdruk kelijk werd geconstateerd, dat het spannen van lijnen boven gebouwen het recht van den eigenaar om hooger op te bouwen niet kon ver korten. Vervolgens werd behandeld het verzoek van de K. v. K. van Amsterdam om haar adres ten aan zien van de stoompakketvaart in Ned.-Indië te steunen. Besloten werd deze zaak, evenals het wets niet zoo geheel ondenkbaar, dat zoo iets nog eens kon gebeuren. Onbe woonde huizen sluit men bovendien, hetzij uit minder zorg, hetzij om 't gemak, zelden op het nachtslot. Het was een dwaze inval, maar in elk geval er was geen kwaad hij, om de proef eens te neraeD. Ik haalde mijnen sleutel voor den dag, een dubbelganger van den vorigen, en stak hem in het sleutelgat, hoe wel met weinig hoop op succes, en zietoen ik even omdraaide, ging de deur open, een soort van schrik sloeg mij in de leden, want nu zich dit alles zoo toedroeg, voelde ik, dat hier meer dan eenvoudig toeval in 't spel was. Toen de deur open was, ging Pauline terstond binneD, zonder een woord van verwondering of een tee ken van verrassing, zonder iets dat deed vermoeden, dat zij nu begreep, dat ik bij haar was. Ik ging daarop ook binnen, en deed de deur dicht. ontwerp ter bevordering van de Zondagsrust, door een commissie van drie leden te doen onderzoeken. Na bespreking van het wetsontwerp tot bevordering van de instandhou ding van de suikercultuur op Java, werd een voorstel om bij de Tweede Kamer aan te dringen op verlich ting van lasten aangenomen. De Kamer besloot niet toe te treden tot de Zuiderzeevereenigirg. Adhaesie werd eindelijk betuigd aan bet adres van de K. v. K. te Zaandam, waarin aangedrongen werd op de benoeming van curators bij faillissementen uit crediteuren of uit met den handel bekende personen, of wel toevoeging van een mede curator, vakkundige, aan den rechts geleerde. Het postzegel van Nieuw- Brunswijk, O'Connell, 5 cent, bruin (prachtexemplaar), hetwelk in bet Dgbl. v. Z.-H. en Gr. te koop werd aangeboden voor twee honderd vijf tig gulden, is door mejuffr. Cornelia H. Mingelen verkocht. De gemeenteraad van Haarlem mermeer beeft, tot genoegen van de bevolking, besloten voor bet aan staand dienstjaar de te beffen opcen ten van de personeele belasting van 57 op 40 te brengen. Voor een talrijk en uitgelezen ge hoor, waaronder vele dames, hield dr. E. J. P. Jorissen, lid van den Volksraad der Zuid-afrikaansche Re publiek, gisteren avond in Felix Mentis te Amsterdam eene voor dracht over Zuidafrikaansche toe standen. Hij begon met de verze kering, zich te zullen onthouden van persoonlijkheden en rechtsverhou dingen en politieke betrekkingen te zullen ontzien, en zette uiteen wat Daar het binnen volkomen donker was, kon ik alleen aan haren lich ten, snellen tred hooren, dat zij mij vooruitging, de trap op, en dat zij eene deur opendeed. Toen, toen eerst kreeg ik weder tegenwoordigheid van geest genoeg, om mijne knikkende knieën te dwin gen mij ook de trap op te brengen, en haar achterna mijne ledematen waren verstijfd, eene ijskoude ril ling overviel mij, de haren rezen mij te berge, terwijl ik steeds in donkeren verder de gang inging en de trap op. Ik vond den weg zonder moeite, hoewel in 't stikdonker. Geen won der! ik was er meer geweest: een maal ook in donkeren, en menig maal in mijne droomen. Als een plotselinge openbaring kwam de waarheid tot mij. Zij kwam eigen lijk reeds, toen ik den sleutel in het sleutelgat stak. In datzelfde huis was ik drie jaar

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1