Zuid-Afrika is en omvat, en waar toe de bestaande dwaalbegrippen omtrent land en volk al leiden kun nen. Dwaalbegrippen die niet moes ten bestaan, wijl de Transvaal meer recht heeft op erkenning van de resultaten van haren strijd, en ook omdat de toestanden daartoe te klaar en te helder zijn. Vervolgens werd het gebied der historie betreden en critiek geoefend telkens daar waar sprake was van ingrijping derEn- gelschen in de ontwikkeling van de Kaapbevolking, die steeds ver deeld was waar de Engelsche vlag ontplooid was. Zoo werd met een enkel w ord gesproken van Harren Smith, in meer helderen trek Sir Bartle Frère geschetst, de schijn baar zachtzinnige, bijna vleiende koninklijke commissaris, in werke lijkheid de dubbelhartige autocraat die de vrijheid der Boeren vernie tigen wilde. Zoo Gladstone, bij wien, hoewel in mindere mate, dubbelzin nigheid valt op te merken opzich- tens de Transvaal; zoo de Engel sche regeering in het algemeen, die door Frère in den waan gebracht was dat het gezond verstand bij de Boeren triomfeeren zou over den afkeer van het Eugelsch gezagzoo de annexatiestrijd en de zedelijke steun dien de Transvaal vanwege Nederland ondervond. Ook president Burgers werd waardeerend herdacht. Bijna anderhalf uur toefde spreker bij het historisch gedeelte van zijn onderwerp, waarbij hij zijn haat te kennen gaf jegens de Engelsche overheersching, wijl zij met dezelfde pretenties minder recht van bestaan had dan de Romeinsche overheer sching; en jegens de Engelsche be schaving, wijl zij eene valsche be schaving is. Spreker deelde verder een en ander mede omtrent Trans vaal gelijk het thans is, een en ander in algemeen trekken, gelijk spreker erkende. In wat al te algemeene trekken voor wie verwacht had nieuwe fei ten te zullen hooren ter vestiging van een onbevangen en afdoend oordeel over de Transvaalsche za ken; meerdere feiten en gegevens b. v. dan Tutoit in het voorjaar van 1884 in «Burgerplicht» en later Groll bij zijne uiteenzetting der Transvaalsche spoorwegplannen ten dienste schenen ta staan. De heer Jorissen meende thans blijkbaar te kunnen volstaan met de verzekering, dat het volk goed en vrijheidlievend, het klimaat heerlijk, de bodem rijk en vruchtbaar is; dat het hypotheek recht er gevestigd is op gelijken voet als in Engeland; dat de lee ningen solide en zeer rentegevend zijnen met de hoop uit te spreken dat weldra de nadeelen van de binnenlandsche ligging van Trans vaal zullen opgeheven worden door de spoorverbinding, met mededee- ling dat Engelsch kapitaal gereed staat bij te springen, maar Trans vaal alleen in Hollandsche handen veilig zich waant. Spreker verklaarde zich bereid voor nadere inlichtingen aan wie dat wenscht. Van de ge legenheid tot vragen tijdens de bij eenkomst werd slechts door twee gebruik gemaakt. Door den heer H. Timmer werden twee vragen gedaan, naar het antwoord oordee lend van minder belaug; en door prof. Spruijt, die twijfel uitsprak of de Nederlandsche taal wel zou her leven in Transvaal, waarop dr. Jo rissen antwoordde, dat men zich toelegt op zuiverheid van taal, en dat de Boeren noch Engelschen geleden verkeerdelijk binnengegaan. Het was dezelfde gang, dezelfde trap, en ik zou dezelfde kamer bin nengaan, die het tooneel was ge weest van die vreeselijke, nog on gestrafte misdaad. Ik zou, thans met gezonde oogen, de plaats zien, waar ik, blind en hulpeloos, bijna het slachtoffer geworden was van mijne roekeloosheid. Maar Pauline, wat bracht haar hier? Ja, het was zooals ik verwachtte 1 zooals ik er zeker van wasDe trap was dezelfde, het deurkozijn op de zelfde plaats. Ik kon alles nog eens beleven wat in dien vreeselijken nacht was voorgevallen, zelfs de duisternis ontbrak niet. Voor een oogenblik vroeg ik mij zeiven af, of die drie jaren niet een droom waren geweest, en of ik nu niet blind was, en of ik werkelijk eene vrouw had? Doch ik zette spoedig die hersenschimmen van mij. Waar was Pauline? Toen ik goed wilden zijn, n ,ch Nederlanders, maar Hollanders. De voorzitter van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, de heer Cordes, die dr. Jorissen tot deze spreekbeurt uitnoodigde dankte hem en uitte de hoop dat alles in het werk gesteld zou wor den wat strekken kan tot bevorde ring der banden tusschen beide volken. Twee jongens uit de Czaar Peterstraat te Amsterdam wisten Woensdagavond op een behendige manier een kistje sigaren uit een sigarenwinkel in diezelfde straat te stelen, waarna zij het op een loopen zetten. De eigenaar kon hen niet achterhalen. Woensdagmiddag werd op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een man aangereden door een met hout beladen handkar. Een hevige bloed spuwing was onmiddellijk het ge volg. In een nabijzijnd politie-bureau werd hem de eerste geneeskundige hulp verstrekt, waarna hij met eene vigilante naar zijne woning is ge bracht. De bedelaars te Amsterdam heb ben een nieuw middel ontdekt, om uit de handen der politie te blijven. Zij begeven zich daartoe op de perrons der stations en geven daar aan de reizigers met leedwezen te kennen, eenige centen voor hun reis te kort ;e komen, welke reis natuurlijk in verband staat met het bekomen van werk. Zijn de centen in hun handen, dan verdwijnen ze en in vele ge vallen liefst in een der kroegen in de nabijheid van het station. De politie kreeg de lucht van deze industrie en zond er een paar re chercheurs op af. De eerste de beste keer liep er al een in, die den rechercheurs aansprak om een paar centen ter completeering der reis kosten, die 45 ct. moesten bedragen. Aan het bureau gebracht, bleek het dat hij slechts in het bezit van 3 centen was. Door de rechtbank werd de man wegens bedelarij aan den openba ren weg tot 12 dagen hechtenis veroordeeld. Naar het Dagil. van Z.-H. en 's Gr. verneemt, is het lijk van vrouw H., geb. v. d. V., die Dinsdagmid dag in de Bagijnestraat te 's Hage, naar het heette door verstikking in den drank zou zijn bezweken, Woens dag naar het gasthuis overgebracht om gerechtelijk te worden geschouwd. Daar het in die buurt van algemeene bekendheid is, dat H. zijne vrouw dikwerf ernstig mishandelde en er nu geruchten zijn verspreid, dat niet de drank, maar mishandeling oorzaak zou zijn van den dood, heeft de politie zich de zaak aan getrokken en H. voorloopig in hechtenis genomen. H. leefde vroeger met zijne vrouw zoo vreedzaam als dat voor een bordeelhouder mogelijk is. Zijn oog appel en ook die zijner vrouw was een meisje, dat, uit ontucht gebo ren, door hen tot zich was genomen toen het drie dag-en oud was. Vijf tien jaren werd dat kind door hen gevoed en verzorgd, toen eensklaps de moeder hare dochter kwam op- eischen. Gemakkelijk stonden de pleegouders hun pleegkind echter niet af, en eerst toen de rechtbank aldaar een vonnis ten voordeele der moeder had gewezen, welke proce dure eene geweldige sensatie in die wijk te weeg bracht, werd het kind weer bij zinnen was, begreep ik, dat wij licht moesten hebben. Ik haalde mijn wasjes-doosje uit den zak, streek een wasje af, en bij het licht van dat wasje ging ik de ka mer binnen, waar ik vroeger eens was binnengegaan, en toen weldra weinig hoop meer had er ooit weer levend uit te zullen komen. Mijne eerste gedachte was Pau line, het eerste waar ik naar zag. Daar stond zij midden in de kamer, met beide handen aan haar voor hoofd. De uitdrukking van haar ge laat en oogen was weinig veran derd; het was gemakkelijk te zien, dat zij nog niets begreep. Maar ik voelde, dat er iets in haar worstelde, en het oogenblik, waarop dat iets vorm en samenhang zou krijgen, maakte mij zeer bezorgd. Welke akelige dingen zou het mij open baren Het afbrandende was brandde mij de vingers, en ik streek een tweede afgegeven. Dat was de nekslag voor den huiselijken vrede. Veel geld was aan het proces ten koste ge legd, paard en rijtuig waren er aan opgeofferd, en van dat oogenblik bracht de jeneverflesch twist en dik wijls ernstige vechtpartijen. Het huis in de Schapensteeg, waarin H. eene kleine tapperij houdt, is gesloten. Omtrent deze zaak deelt het Dag blad nog mede: Hoewel H. ontkent, schuld te hebben aan den dood zijner vrouw, verdenkt men hem echter, dat hij door verworging een einde aan haar leven heeft gemaakt. Vooreerst toch hebben de overburen gezien, dat H. zijne vrouw weinige oogenblikken voor haar dood bij het hoofd vast greep, waarop eene worsteling volg de en moordgeschreeuw is gehoord. Vervolgens heeft de geneesheer, die geroepen was om eene verklaring van overlijden te geven, dit gewei gerd en het afleggen van het lijk verboden, omdat hij in den nek sporen van gepleegd geweld meende te bespeuren. Deze ontdekking, in verband met de omstandigheid dat hij vrouw H. meermalen wegens bekomen verwonding geneeskundig heeft behandeld, gaven hem aan leiding de aandacht der politie op dit voorval te vestigen. Het verbod tot het afleggen van het lijk is door H. bovendien overtreden, en reeds dadelijk waren door hem maatre gelen genomen voor eene spoedige ter-aardebesteiling, die evenwel door de tusschenkomst der politie is ver hinderd. Mozes Hakker is ongeveer 50 ja ren oud, en was 24 jaren met de overleden vrouw gehuwd. Woens dagavond is hij naar het huis van arrest overgebracht. Gisteren heeft in het gasthuis eene confrontatie met de doode plaats gehad, waarna tot de gerechtelijke schouwing werd overgegaan. Den 24n dezer zullen de drie afdeelingen van de Staatscommissie voor het onderzoek van de land- bouwtoestanden te 's-Hage bijeen komen. Na afloop dezer afzonder lijke bijeenkomsten zal de Commis sie een algemeene vergadering hou den. Dat een hond, al is hij gemuil korfd, toch nog wel iets machtig- kan worden, werd Woensdag mor gen op den Dennenweg te 's Hage bewezen. Een dienstmeid was bezig met openstaande deur den looper op een trap te leggen, toen er een hond binnen kwam loopen, die langs haar heen naar boven wilde gaan. Hij liet natuurlijk de noodige slik- sporen achter en de meid, hierover verontwaardigd, joeg hem weg, te gelijkertijd hem een schop willen de geven, die echter miste, doch waarbij haar muil over den kop van het dier heen vloog. De hond nam het schoeisel onmiddellijk in zijn bek en droeg het eenige passen verder, waar hij het liet liggen en de meid het kon gaan halen. (U. D.) Te Delft leest men voor een ge sloten huis in de voorstad: «Gez Blansjieussen.» O, dat Eranschl Aan een groot aantal arme ge zinnen te Scheveningen zijn, van wege een weldadige dame, ter ge- wasje af. Ik zag vervolgens rond, of er ook hier of daar eene kaars of lamp zou staan, en tot mijne groote vreugde vond ik op den schoorsteenmantel eenen kandelaar met een stuk kaars er op. Niet zonder vrij wat moeite kreeg ik dat stoffige, half ingebrande stuk aan 't branden. Pauline stonds steeds in dezelfde houdingmaar haar ademhaling ging sneller, dacht mij. Hare vin gers waren in zenuwachtige bewe ging rondom hare slapen, terwijl zij haar zware hoofdhaar wegstreek, en schijnbaar moeite deed, om ge dachten bijeen te brengen in die ledige hersenen. Ik kon niet anders doen dan wachten; en al wachtende liet ik mijne blikken rondgaan. We stonden in eene ruime kamer, tamelijk goed, maar niet elegant gemeubeld, in 't algemeen als eene kamer, die op verhuren is ingericht. Het was duidelijk, dat zij in lang legenheid van den verjaardag van haar jongsten kleinzoon, brandstof fen, brood en kruidenierswaren uit gedeeld. Enkelen van de armsten met groote gezinnen, ontvingen bo vendien nog een geldelijke onder steuning. In de vorige week kwam iemand als heer gekleed bij de boeren te Pernis om boter te koopen, hij kon den hoogsten prijs besteden, terwijl de boter aan een opgegeven adres moest geleverd worden. Een boer bezorgde een ton boter aan dat adres, maar heeft tot heden den kooper niet te spreken kunnen krijgen, terwijl ook van betaling nog niets geko men is. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in het krankzin nigengesticht te Rotterdam zich een persoon bevindt, die op 16 Novem ber 1826 als patient aldaar werd opgenomen en alzoo den 16en dezer den dag zal beleven, dat hij 60 jaren lang onafgebroken in dat ge sticht werd verpleegd. Als bergloon voor de opgevischte balken, afkomstig van de lading der in de Zuider Haaks gestrande Engelsche stoomboot Greenwoudis aan de visschers, die daarvan een deel te Texel aanbrachten, fl.50 per stuk toegekend. Een paar mouleurs zijn bezig met een afgietsel te maken van een reusachtigen, prachtig gebeeldkouw- den, hardsteenen schoorsteenmantel, welke eeuwen geleden een der ver trekken van het voormalige mar kiezenhof (tegenwoordig kazerne) versierde en Tater op het stadhuis te Bergen-op-Zoom werd geplaatst, waar hij thans in de trouwzaal prijkt. Het afgietsel is bestemd voor het rijksmuseum te Amsterdam. Naar men wil is deze schoorsteen mantel eenig in zijn soort in ons land. Ondanks zijn eerbiedwaardi- gen ouderdom is hij nog volkomen gaaf en men zou het hem waarlijk niet aanzeggen, dat hij reeds zoo ontzaggelijk veel in rook zag op gaan. Was het in het voorjaar het in wendige van het paleis te Soestdijk, dat door bekwame handen werd gerestaureerd, thans is de beurt aan het park en de omgeving. De bal- cons a-n de tuinzijde worden afge broken en vervangen door kostbaar geboomte.Het prinsesse-tuintje wordt op grooter schaal aangelegd; boo- men worden geveld en gekapt, en het geheel aanmerkelijk versierd. Dit alles te zamen verschaft aan vele handen werk. N.vd. D.) Een kind van buitengewoon zwaar gewicht bezoekt tegenwoordig de R. K. meisjesschool te Gulpen. Het meisje, eerst 6l/a jaar oud, weegt 54 K.G. Onder vermoeden van vergifti ging van haar stiefzoon is een ge rechtelijk onderzoek ingesteld tegen de vrouw van zekeren H.teWachtum (Dalen.) Na het nuttigen van aard appelen, die zij den jongen had toegediend, is deze ernstig ziek geworden; alle kenteekenen van vergiftiging waren aanwezig. Als een bewijs van den warmen strijd welke Dinsdag bij de stembus te Breda heeft plaats gehad, kan niet was bewoond geweest; overal lag dik stof op. Ik kon mij he;in- neren in welken hoek ik gezeten had, terwijl de moordenaars achter mij bezig waren. Ik kon mij de plek herinneren, waar ik op het stuip trekkende lichaam neerviel, en ik huiverde, terwijl ik onwillekeurig naar den grond keek, om te zien, of ik ook sporen van de misdaad bespeuren zou. Maar al was ook het tapijt hetzelfde, de donkerroode kleur bewaarde goed het geheim. Aan de eene zijde van de kamer was een dubbele deur. Van achter deze deur moest ik het akelig wee klagen gehoord hebben. Ik stiet die deur open, en de kaars in de hoogte houdende keek ik naar binnen. De kamer was ongeveer even zoo in gericht als de andere, maar, zooals ik verwachtte, er stond een piano, dezelfde wellicht, welker tonen in dien vreeselijken kreet van afgrijzen waren overgegaan. dienen, dat van de ruim 1300 kie- zers voor den gemeenteraad 1115 hun stemmen hebben uitgebracht. Zondagavond arriveerde te Breda onder politiegeleide een troep Zi geuners, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen, doch zonder de bij dat volkje behoorende tra- ditioneele pa&rden en wagens. Zij telden te zamen 43 personen en konden hun bivouak op het Mestplein buiten de voormalige Wa terpoort opslaan, waar zij den nacht onder toezicht van rijks- en ge- meonte-politie hebben doorgebracht. Zij kwamen van Gorkum en zijn onder gewapend geleide der bere den maréchaussée in de richting van België over de grenzen gezet. Zekere D., uit Gent, wilde, na te Huisen tabak te hebben afgeleverd, Woensdagavond huiswaarts keeren. Waarschijnlijk door het schichtig worden van zijn jong paard, viel hij met zijn wagen om, en kreeg eene diepe wonde in de holte van de knie, waaruit hij hevig Hoedde. Eenige menschen, die den slag van de kar tegen een boom gehoord hadden, kwamen aanloopen en brach ten hem naar het huis van een zijner in ile nabijheid wonende bloedverwanten en riepen dadelijk geneeskundige hulp in, die ook spoedig verleend werd. Hij was in- tusschen geheel bewusteloos en toen de geneesheer kwam reeds een lijk. Op verklaring van den dokter was het hevige bloedverlies de oorzaak van zijn dood. Door het kantongerecht te Roer mond is de postbode, die onlangs hulp aan een politiebeambte wei gerde, op grond dat hij in dienst was, veroordeeld tot eene boete van 50 centen. De verkeerde gewoonte van kin deren om op de disselboomen tus schen twee achter elkander gekop pelde wagens te willen rijden, kostte aan het achtjarig zoontje van den daglooner K. Oldenhuis te Bedum het leven. Met meer kinde ren op den disselboom ge zen, is hij er af gevallen, de wielen van den wagen, beladen met turf, gingen over zijn hoofdje en hij was onmid dellijk een lijk. Men meldt uit Peize: Het wild is in onze omstreken zoo schaarsch, dat de meeste jagers dezer gemeente, ofschoon tot de beste schutters der provincie be hoorende, tegenwoordig meestal des avonds platzak huiswaarts keeren. De weinige patrijzen en korhoen ders, die er nog zijn, zijn zóó schuw, dat men ze bijna niet onder schot kan krijgen. Hout- en poelsnippen zijn er niet meer, en ook slechts enkele geweest. Dat er zoo weinig hazen worden aangetroffen, wijt men aan het groot aantal stroopers in onze omstreken, die zoodra het veldwerk is afgeloopen, overal op duiken en de gewone wandelpaden, die de hazen des nachts volgen, zoo goed weten te vinden, dat ze meest allen in den strik loopen. Wel wordt menige strooper be keurd; maar wat maalt een stroo per van beroep over een dag, vijf zee hechtenis, waar hij den kost toch voor het kauwen heeft. De schapen in Friesland dalen hard in prijs, zoodat het vleesch le kwaliteit verkocht wordt tegen 15 ct. het 1/J KG. Onder welken invloed was ik? Wat dreef mij? Ik zal het nooit te weten komen. Ik zette de kaars neer, ik ging die achterkamer bin nen; ik opende die stoffige piano, en sloeg een paar accoorden aan. Zonder twijfel deed het tragische verband tusschen al wat er in mij omging, mij onwillekeurig de tonen aanslaan, waarmede dat lied begon, dat ik gehoord had, terwijl ik nog buiten de deur stond te luisteren naar die lieve stemdie in niet kende. Terwijl ik die tonen aansloeg, keek ik door de deur naar Pauline, die nog altijd, roerloos als een beeld, daar stond. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2