Mil Mllliï- i 4e Jaareaiior. Dinsdag 16 November 1886. No. 1032. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijn! Dagelijks n!t|m« Zee-ee algemeens Feestdagen. adyertentiEn- ALGEÜIEENJO VERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUSH COHWAY. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». franso door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Hommers 5 Brieven., geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublimte Etranghre G. L. DAJJBE Sr Co., JOH. F. JONES, Sucr., P ar ij t, 31ött Faubourg Mortfmartrs. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eenti. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot18 middags 12 unij MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefz\jde 2e dear. Geopend dagelyls» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donatenra en leden der Nederlandsclie Maatschappij tor hevorderiug va» Nijverheid hebb« if fartoea vaa diploma vrges toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l-'rontzijdo van Let Paviljoen op liet terra?. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» er Oden der Nederlandaeho Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voonj ipan Nederland en meer bijzonder van het Haarlemeche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 conts per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaül 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Octobor alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Ssndagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feoatdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen berieden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. gwfjrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopoud Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopeuè Woensdag ea Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vrjj. Het Journal de Bruxelleshet officieuse orgaan der Belgische regeering, schrijft: «De Koning heeft een ruim ge bruik gemaakt van zijn recht van gratie. Tot heden zijn ruim 700 veroordeelingeu, waarvoor gratie is gevraagd, onderzocht, en nauwelijks 10 pCt. dezer verzoeken zijn ter zijde gelegd.» De commissie van enquête voor het muntwezen in Engeland hield Zaterdag hare eerste zitting. De socialistenbond besloot Vrij dagavond, dat den 21en November eene nieuwe monster-meeting ge houden zal worden van Londensche arbeiders, hetzij werkzaam of werk loos, op het Trafalgarplein, ten einde te protesteeren tegen de minachtende houding, door de rijkbezoldigde ministers eener aristocratische re geering aangenomen tegenover den handwerksstand. De meeting zal eene deputatie van werkloozen afvaar digen naar het huis van lord Salis bury, ten einde te vernemen, of Eogelands eerste minister volhardt in zijne verwaarloozing van het hongerlijden en de ellende van het Londensche volk, waarvoor de mi nister zelf verantwoordelijk is. Twin tig verschillende volksoptochten, met muziek en banieren aan het hoofd, zullen op het Trafalgarplein samenkomen. De IConing v&n Denemarken heeft aan de Bulgaarsche regenten geantwoord, dat hij onder de be staande omstandigheden zijnen zoon niet machtigen kan tot het aanne men der kroon van Bulgaije. 28) ACHTSTE HOOFDSTUK. TERUGGEROEPEN. Mijne lieve vrouw lag inmiddels geheel rustig, ik wilde haar nog eenige rust gunnen, voor ik haar opnam. 'Was het wel goed, indien zij daarbij ontwaakte? Ik nam hare hand in de mijne, en hield die vast. De kaars stond op den schoorsteen mantel achter mij. Zij wierp bijna geen licht in de voorkamer, waar van de dubbele deur slechts half open stond: de helft, waar de sofa stond, was dicht. Ik kon dus onmo gelijk, naast haar zittende, in de Te Hamburg zijn de socialisten met de politie slaags geraakt, bij gelegenheid van de begrafenis van twee metselaars, gedood bij het in storten van een in aanbouw zijnd huis. Meer dan 6000 personen slo ten zich bij den stoet aaD, waarin men roode banieren en kransen met roode linten opmerkte. De politie wilde deze emblema's niet op de begraafplaats toelaten. Ten slotte wierp zich de menigte op de agenten en ontrukte hun een krans, die op den zerk gelegd werd. Op eene som matie van den chet der politie ging de menigte uiteen. Men vreest voor wanordelijkheden bij de terugkomst van Liebknecht uit Amerika, die op het laatst dezer maand te Hamburg wordt verwacht. Aan de Standard wordt uit Ma drid gemeld, dat tengevolge van verschillende verontrustende geruch ten groote bedrijvigüeid in de re- geeringskriDgen heerscht. Alle wachtposten te Madrid zijn verdub beld. Het halve garnizoen der stad is eergisteren onder de wapenen in de kazernen gehouden en werd al daar door de bevelvoerende generaals geïnspecteerd. Uit Weenen wordt aan de Times bericht, dat de Russische regee ring als candidaat voor den Bul- gaarschen troon haren steun verleent aan den dertienjarigen prins Blaze Petrovics, zijnde een neef van den regeerenden vorst van Montenegro en een broeder van den voorzitter van den Montenegrijnschen senaat. Na de ontvangst van het ant woord des IConings van Denemar ken is onmiddellijk eene vergade ring van het Bulgaarsche regent- chap gehouden. Het was van ge- voorkamer zien. Ook zat ik er met den rug naar toegekeerd. Welnu, nadat ik de hand mijner vrouw eenige oogenblikken in de mijne had gehouden, kwam er een zonderling, onbeschrijfelijk gevoel over mij, dat gevoel hetwelk men soms in eenen droom heeft, waarbij twee personen aanwezig zijn, en waarbij de droomende niet zeker is in welken van de twee hij zichzelven zien moet. Ik had voor een oogen- blik ook een dubbelbestaan. Ofschoon volkomen bewust, dat ik nog op de sofa zat, en Pauline's hand in de mijne hield, zat ik ook tevens voor de piano, en keek door die half openstaande deur in de voorkamer, en die voorkamer was geheel verlicht. Het licht was zoo helder, dat ik met een oogopslag alles in de kamer kon onderscheiden. Elk meubelstuk, de schilderijen aan den wand, de donkere gordijnen voor de ramen voelen niet te moeten aftreden, maar aan het bewind te moeten blijven totdat het voor dwang zou moeten wijkeu. Ivaraveloff zal vervangen worden door Jenkoff. De Sobranje is Zaterdag gesloten. De regenten en ministers zijn gisteren naar Sofia vertrokken. Misschien zal de gewone Kamer bijeengeroepen worden te Sofia. De Daily News bericht uit Burgas, dat de Russische partij het regeeringsgebouw heroverd heeft. De telegraphische gemeenschap met Burgas is afgesneden. Eene Russi sche kanonneerboot is uit Varna derwaats vertrokken. Volgens telegrammen uit Ran goon, zijn twee Birmanen in Eng-1- schen dienst gearresteerd, omdat zij onderhandelden met den vijand. Men vond brieven bij hen, die mel ding maakten van een te verwachten leger van 60,000 opstandelingen. De opstandelingen van Hoog- Birina, die eenige dagen geleden het fort Minhla, aan delrrawaddy, verbrandden, hebben het dorp Pa gan in brand gestoken, waardoor het halve dorp is verwoest. Het Engelsche garnizoen kon de opstan delingen, die zich in het gebergte terugtrokken, geen schade aanbren gen. De New-York Herald zegt, dat president Cleveland een langen brief zal zenden aan den Senaat, hande lende over de jongste verkiezingen, die zoo ongunstig uitvielen voor de democratische partij. Hij zal daarin ook uitgebreid spreken over het uitleveringstractaat tusschen Enge land en Amerika, dat het corgres weigerde te bekrachtigen. Hij zal de noodzakelijkheid aantoonen van een dergelijk tractaat tegen de dyna- aan het eind van de kamer, den spiegel hoven den schoorsteenmantel, de tafel in het midden met eene brandende lamp er op. Dat alles zag ik, en nog meer! Rondom de tafel zag ik vier mannen zitten, en twee er van waren mij goed bekend! De man, die tegenover mij zat, leunende met zijDe armen op de tafel, wiens gelaat onrust en ver wondering uitdrukte, wiens oogen gericht waren op iets, dat op eeni- gen afstand van hem lag die mau was Ceneri, de ItaliaaDsche dokter, de oom en voogd van Pauline. De man, die aan de rechterzijde van Ceneri aan de tafel stond, in eene houding, alsof hij eenen stoot wilde afkeeren, wiens gezicht woest en hartstochtelijk scheen, wiens donker oog gloeide die man was de En- gelschsprekende Italiaan, Macari, of zooals hij zich nu noemde, Antony March. Pauline's broeder. Hij ook keek naar hetzelfde voorwerp «Is miet-mannen, evenwel met dien verstande, dat geen artikelen van het tractaat betrekking zullen heb ben op politieke misdrijven. Ook zal de visscherij-kwestie een plaats in het tractaat innemen en de diplo matieke betrekkingen tusschen Oos tenrijk en Amerika, die sedert eeni- gen tijd afgebroken waren, weder worden opgevat. Haarlem, 15 November 1886. De heer David Tobias Bamberg, hof-goochelaar, trad gisterenavond in de sociëteit «de Kroon» alhier voor een talrijk publiek op. Voor deze gelegenheid had de heer B. een keurig, afwisselend programma gekozen, dat met het meeste succes door hem werd afgewerkt. Veel bijval had «het Rijk van Flora», «het onzichtbare medium of de drukkerij over 1000 jaren», maar de kroon op alles zette «de amputatie van het hoofd». Verras sender proef hebben wij nooit ge zien, tenminste niet op deze wijze uitgevoerd. De heer B. plaatste zijn zoontje op een stoel en wel geblind doekt, hij zwaaide een groot zwaard en het hoofd van het kind hield hij in de hand, en vertoonde het aan 'net publiek, toen plaatste hij het weder op den hals en het knaapje stond ODgedeerd, voor de toeschou wers buigende op, die hun bijval met een daverend applaus te kennen gaven. De heer Bamberg kunnen wij, naar hetgeen wij gezien hebben, op zijn verdere kunstreis, een schitterend succes verzekeren. Wij ontvingen van de heeren de Haan en Zoon, boekhandelaren alhier, een «wekelijksche memoran- Ceueri. Den man op den achtergrond, een kort, gezet man. met een litteeken over de wang, kende ik niet. Hij keek over Ceneri's schouder in de zelfde richting. Eu hetgeen zij tot het voorwerp hunner beschouwing maakten was een jong man, die van zijnen stoel scheen te vallen, en wiens hand stuipachtig greep naar 't gevest van eenen dolk, die hem in 't hart gestooten was door iemand, die over hem heen den stoot neder waarts gedaan had. Dit alles zag ik duidelijk in eene seconde. De houding van ieder der aanwezige personen, de geheele ver schijning nam ik in mij op, zooals men met eenen oogopslag de voor stelling vat van een schilderij. Toen liet ik Pauline's hand los, en sproDg overeind. Waar was de verlichtte kamer? Waar de personen, die ik gezien had? Waar was dat tragisch too- dum-echeurkalender» voor 1887. We roemen de praktische en nette uit voering van dezen kalender ten zeer ste. Naar men ons mededeelt is hij, dienstdoende als St. Nicolaas-reclame van genoemde firma, in ruimen kring verspreid. De wintercollecte, Donderdag jl. alhier gehouden voor de Chr. Ger. gemeente Ged. Oude Gracht, heeft opgebracht f538AT1/». Hedennamiddag is uit den Kloppersingel alhier opgehaald het lijk van den 55jarigen timmerman K. B., die sedert gisteren werd vermist. Door een aantal firma's in Twente is over de suikercrisis op Java een adres gericht aan de Tweede Kamer. De ondergang der suikerindustrie op Java, welke jaar lijks 35 millioen gulden onder de bevolking brengt, zou achtergang en stilstand van een groot gedeelte der Twentsche fabrieken ten ge volge hebben. Zij vragen daarom, dat de hooge lasten, die de suiker industrie drukken, mogen worden weggenome. Uit het dezer dagen versche nen twee-en-veertigste jaarverslag der Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank blijkt, dat deze VereenigiDg in het afgeloopen jaar op haar uitgestrekt arbeidsveld met veel vrucht is werkzaam ge weest. Het bevat o. m. een opsom ming van wat de VereenigiDg ge durende '85—86 heeft gedaan, om de maatschappelijke kwaal, waarte gen zij nu ruim veertig jaren reeds kampt, te bestrijden. Duizenden tractaatjes en brochures werden ver spreid om de massa de oogen te openen voor het gevaar, dat in den sterken drank is gelegen, die met neel, waarvan ik zooeven getuige was? Verdwenen in de lucht! De kaars brandde flauw achter mij, de voorkamer was donker. Pauline en ik waren alleen op de plaats aan wezig. Het was natuurlijk een droom. Wellicht onder die omstandigheden niet onnatuurlijk. Met de kennis, die ik reeds droeg van de misdaad, hier gepleegd; met de zekerheid, die ik had, dat Pauline er bij te genwoordig was geweest: onder den invloed van 't geen er dien avond geschied was: Pauline's zonderlinge wandeling namelijk, haar plotseling zingen, datzelfde lied, met dat akelig einde geen wonder, dat mij een tooneel ais dit voor oogen kwam, en dat ik in 't sprekendgelijkend visioen die personen opnam, die ik wist, dat op eenigerlei voet met mijne vrouw in betrekking hadden gestaan. Maar gesteld, dat een menseh

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1