gemem mmm, het volste recht een verwoester van maatschappelijke welvaart en hui selijk geluk kan genoemd worden. Na de besprekingen, in de depar tementen gehouden, heeft nu het hoofdbestuur derNederl. Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid een adres gezonden aan den minis ter van koloniën, betreffende de pak ketvaart in Nederlandsch-Indië. Als hoofdzaak wordt daarin de wensche- lijkheid betoogd: le. dat de pakketvaart in Neder landsch-Indië worde gebracht in handen van Nederlanders enbestuurd volgen de Nederlandsche wetgeving; 2e. dat aan de regeering verzocht worde, alvorens tot eene openbare uitbesteding over te gaan, ernstige pogingen aan te wenden om dezen dienst ouderhands te gunnen aan eene Nederlandsche Vereeniging; 8e. dat, mocht de regeeriug tot eene openbare uitbesteding overgaan, alsdan de belanghebbenden in Ne derland tijdig in de gelegenheid wor den gesteld om kennis te nemen van de voorwaarden en voorts, dat bij de toewij ing worde overwogen of eenige andere inschrijver dan de laagste beter geacht kan worden aan een nationaal belang te voldoen. Na te hebben geconstateerd, dat, blijkens de memorie van antwoord op het afdeelingsve.slag omtrent de Indische begrooting de voornemens der regeering in hoofdzaak overeen stemmen met de hier geuite gevoe lens, bepaalt het hoofdbestuur zich tot het verzoek, dat voor de uitbe steding een ruim tijdsverloop (b. v. minstens 6 maanden) worde gesteld om de belanghebbenden in staat te stellen zich voor te bereiden tot de mededingingen dat de belanghebben den de v iorwaarden en de voor hen noodige inlichtingen mogen verne men door tusschenkomst van 's mi nisters departement. De heer A. H. Cornelissen uit Utrecht geett in de aflevering van 13 November van het Tijdschrift voor Geneeskunde een hoogst be langrijk overzicht van de uitkomsten der commissie, welke te Atjeh een onderzoek instelde omtrent de berri- berri. De commissie, de heeren Corne lissen, geneeskundig inspecteur van den burgerl. gen. dienst, en de off. van gez. Sugenoya, beschouwt als oorzaak der ziekte een door haar gevonden bacillus, kleine staafjes, gelijkende op de bacillen van de anthrax-ziekte, gevonden zoowel in het bloed als in de longen, het rug- gemerg en andere organen. Het mocht hun gelukken deze bacillen ook buiten het lichaam, volgens de methode van R. Ifoch, in reinculturen aan te kweeken. De bacillus, die parasitisch leven kan in het menschelijk lichaam, kan ook daar buiten leven en zich ver menigvuldigen. Alle lokalen, maar bij voorkeur houten, worden door den bacillus besmet. Overdraging rechtstreeks van per soon op persoon heeft de commissie niet geconstateerd, daarentegen wel overdracht der ziekte en doodelijke besmetting door kleedingstukkeu. De weg van besmetting is hoogst waarschijnlijk de ademhaling. Het drinkwater voert de smetstof niet, onvoldoende voeding is slechts een voorbeschikkend moment. De commissie acht alle lokalen en vele goevernements-vaartuigen te Atjeh besmet. De verwarming der rijtuigen denzelfden droom tweemaal, ja drie maal, droomt: er is tot dusverre niet van gehoord, dat iemand den zelfden droom kan droomen zoo vaak hij wil. En dit was met mij het geval. Toen ik Pauline weder hij de hand vatte, voelde ik na eenige oogenblikken dezelfde zonderlinge aandoening, en zag hetzelfde akelige gezicht. Niet eens, niet tweemaal, maar verscheidene malen had dat plaats. Zoodat, hoe onge'ioovig ik ook was, en nog ben in zulke din gen, ik wel gelooven moest, dat ik werkelijk langs een geheimzinnigen weg, hetzelfde te zien kreeg, wat het meisje zóó had geschokt, dat haar, misschien wel op weldadige wijze, het geheugen ontgaan was hij haar overigens volle verstand. Alleen wanneer ik hare hand vast hield, kwam het tooneel mij voor oogen; daardoor vooral werd ik in dat idee versterkt, en ik ge voelde toen, en gevoel nog, dat dit 3e klasse bij de Maatscheppij tot exploitatie van staatspoorwegen is nu op alle lijnen ingevoerd. Het vraagstuk der visscherij op de Ncordzee treedt in Engeland weder op den voorgrond. Er heerscht groote ontevredenheid in de harens op de Oostkust van Engeland we gens schade welke door visschers uit Jutland moet zijn toegebracht aan Engelsche visschers. De burge meester van Lowestoft heeft dezer dagen aldaar eene belangrijke bij eenkomst gepresideerd, welke be legd was om op te komen tegen het vrijlaten van den opgebrachten Belgischen trailer Josephine, van welk vaartuig de papieren niet kon den worden vertoond en de opge geven nationaliteit niet zeker was. De vergadering nam eene resolutie aan, in welke de vrijlating werd veroordeeld als in strijd met Enge- lands waardigheid, met het inter nationale zeerecht en met de con ventie betreffende de bescherming der visscherij op de Noordzee. In eene tweede resolutie werd de aan wezigheid van buitenlandsehe krui sers in de Noordzee volstrekt nood zakelijk verklaard. Deze resolutiën zullen worden gezonden aan lord Salisbury. Verscheiden sprekers be toogden, dat de thans geldende Noord- zee-conventie ten eenemale onvol doende is. Tot hen behoorde ook de afgevaardigde voor North-Suffolk, Crossley, die zeide eene aanvulling der conventie zeer noodzakelijk te achten, in dien zin dat de betrokken mogendheden wederkeerig worden aansprakelijk gesteld voor de schade. Er heersehte een zeer levendige toon in de vergadering. Op de tribune werden zes zoogenaamde «duivels,» dienende om de drijfnetten te ver nielen, tentoongesteld, als van Bel gische schepen afkomstig. De admiraliteit heeft bevolen, dat er te Sheerness twee kruisers zullen worden uitgerust voor de bescher ming der visscherij op de Noordzee. Te Beetsterzwaag is Zaterdag een artillerist bij het opstappen op de tram gevallen en overreden. Hij was dadelijk dood. Zaterdagnacht passeerde in 's Hage een ambtenaar van de Holl. Spoor wegmaatschappij het Lamgroen, toen een man hem aansprak en vroeg hoe laat het was. Eerstge noemde haalde zijn horloge uit om den juisten tijd op te geveu, waarop de onbekende eensklaps het horloge met een ruk ontstal en het op een loopen zette. In het eerste oogenblik van verwarring kreeg de dief zoo veel vóór, dat hij onmogelijk was in te halen. Ook de politie, bij wie aangifte is geschied, heeft den dader nog niet ontdekt. De lijkschouwing' van de vrouw uit de Bagijnestraat te 's Hage, wier man onder verdenking van haar opzettelijk gedood te hebben voor- loopig in arrest is genomen, heeft tot resultaat gehad dat de met het on derzoek belaste geneeskundigen den dood van de vrouw toeschrijven aan eene plotselijke oorzaak, alzoo niet aan gewelddadigheid. Een verliefd paartje te 's Hage, dat naar het Haagsche Bosch was afgedwaald, was zoo verdiept in 't minnekozen, dat het de sloot nabij de muziektent niet bemerkte en hals over kop te water geraakte. Hoewelzij luide om hnlp schreew- den, kwam geen hulp opdagen en de ware opvatting is. Welke bijzon dere physische of intellectueele or ganisatie zulk een effect kan te weeg gebracht hebben, kan ik onmogelijk zeggen. Noem het cataleptisch, clair voyant, hoe ge maar wilt, maar het was, zooals ik het verhaal. Telkens, eD telkens vatte ik Pau line's hand, en zoodra ik het deed, zag ik die helder verlichte kamer voor mij. Als de onbewegelijke figuren in een tableau vivant telkens opnieuw, zonder verandering in houding of uitdrukking, zag ik Ceneri, Macari en den man op den achtergrond, kijkende naar hun slachtoffer.Laatst- genoemde beschouwde ik vooral met oplettendheidzelfs in zijnen dood strijd kon ik zien, dat zijn gelaat ongemeen schoon was. Het was een gelaat zooals vrouwen gaarne zien, en zelfs hij al het akelige van 't visioen kwam er eene pijnlijke ge waarwording in mij op, als ik be- moesten zij zichzelf trachten te red den. Met veel moeite kropen zij uit de sloot en met een nat pak en bibberend van koude moesten zij den terugweg aannemen. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur, is aan den Scheveningschen weg een circa 18-jarige jongeling, aldaar werkzaam aan het onderhoud van den tramweg, toen hij op het voor- balcon van een in gang zijnden tramwagen wilden springen, geval len en ongelukkigerwijze met een been onder de wielen geraakt, het welk zoo goed als verbrijzeld werd. De jongen is naar het ziekenhuis vervoerd. De drie bij den Seinpost te Sche- veningen staande villa's zullen wor den verbouwd tot één hotel. Vrijdag had de aanbesteding plaats. De laag ste inschrijver was S. Fernim, voor f39,670. Het jongentje, dat bij den brand op den Olieberg te Scheveningen brandwonden bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Reeds geruimen tijd had zich in het Museum te Dordrecht de be hoefte doen gevoelen aan eene ge schikte zitplaats voor die bezoekers die op hun gemak van het tentoon gestelde willen genieten. Het bestuur van het Museum heeft daarin thans voorzien; heden werd in elk der beide schilderij-zalen geplaatst eene dubbele canape, van gebeeldhouwd eikenhout en gestoffeerd met bruin velours d'Utrecht. Te Harderwijk is een aanbeste ding gehouden van gerieflijkheden ten dienste van de manschappen die naar Oost-Indië vertrekken. Tot die gerieflijkheden behooren ook: ijzeren handboeien met slot en sleu tel! 'tls voor het eerst dat wij het hooren. Gisterenmorgen is nabij de ge meente Fijnaart, op de Mark, nabij de Stampergatsche brug, een vaar tuig geladen met suikerbieten en bestemd voor Zevenbergen, door bet onklaar raken van de lijn waarmee het werd voortgetrokken, omgesla gen. In het vooronder bevond zich de 21jarige vrouw van den schipper met een kindje van 8 maanden, welke beide zijn verdronken. Nadat een gat onder in het vaartuig was gemaakt, werden beiden er leven loos uitgehaald. Mevrouw Bnlkley heeft naar men uit Apeldoorn meldt, aan de kin deren van de leden der Werklieden- Vereeniging aldaar een teest be reid. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, is te Bergen op Zoom de stalen brug (prov. weg Bergen op ZoomPutte), ten dienste van de stoomtram op Antwerpen, be proefd. De verzwaring- van de brug had plaats over eene spanning van 20 M. met een gewicht van 80,000 KG. De uitkomst was zeer gunstig. Te Yalkenswaard is het vangen van valken voor dit jaar weer af- geloopen. Men is in het bezit van vele valken gekomen, die deels naar Frankrijk, deels naar Duitschland en Engeland verzonden worden, Binnen betrekkelijk korten tijd worden zij goed afgericht en uit dacht in welke betrekking het meisje wellicht kon gestaan hebben tot den man, dien zij zoo plotseling had zien vermoorden. Wie had hem vermoord? Zonder twijfel Macari, die, zooals gezegd, het dichtst bij hem stond, in de houding van iemand, dia eenen aan val wil afweren. Zijne hand kon ook pas den dolk hebben losgela ten. De neerwaartsche stoot had het lemmet zoo diep in 't hart gedre ven, dat de dood bijna onmiddellijk volgen moest. Dit had Pauline ge zien, dat zag zij misschien nu, en door eenig geheimzinnig vermogen was zij in staat het mij te doen aanschouwen, zooals men iemand een schilderstuk laat zien! Sedert dien avond heeft het mij zeiven steeds verwonderd, hoe ik toen den moed had, om herhaalde keefen, met behulp van dit in zwijm liggende meisje aan mijne zijde, die phantasmagorie op te roepen. Het de aanvrage blijkt, dat dit op hoogen prijs wordt gesteld. Zaterdag namiddag viel de hulp machinist van de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij te Til burg, toen de tram om l1/» uur van de Koningshoeven naar Waalwijk zou vertrekken, van de machine en kwam terecht tegen een langs de lijn sta&nden boom. Vervolgens sloeg hij achterover en viel onder den op de machine volgenden wagen, waar van hem twee raderen over het hoofd gingen. De ongelukkige was binnen eenige oogenblikken een lijk. Een der brutale indringers, die te Eindhoven bij verschillende inwo ners, onder bedreiging met messen, geld afpersten, is aangehouden en terbeschikking der justitie te 's-Bosch gesteld. Donderdagavond omstreeks 10 uur is te Geleen (Limburg) de vijftigja rige steenbakker M. Bovens door een revolverschot vermoord. Omtrent dezen moordaanslag ver neemt men thans nader: De door een pistoolschot getrof fen Bovens is nog niet overleden, maar aangezien de kogel tot in de longpijp is doorgedrongen, bestaat er weinig heop dat hij in het leven zal blijven. Zijn aanvaller is zekere N. Ferron, vroeger insgelijks te Geleen woonachtig, thans metter woon te Walsum bij Dinslaken (Pruisen) gevestigd. F. was naar Geleen gekomen om met B. eene geldzaak te regelen. In eene her berg kregen zij zulk een hevigen twist dat de herbergier hen ver wijderde. Daar buiten werd echter de twist hervat en kort daarna het noodlottige schot door F. op B. ge lost. F. zocht terstond zijn hei! in de vlucht. De maréchaussée te Sit- tard was een uur na het voorge vallene van een en ander in kennis gesteld en spoedde zich naar Geleen, om proces-verbaal op te maken, 's Morgens te 5 uren van daar te ruggekeerd, begaven, aangezien men vermoedde dat F. de wijk naar Pruisen had genomen, de brigadier Beltjens en de maréchaussée De- veneins zich te paard van Stittard naar Gelsenkirchen, welken alsta- d van 21 kilometer zij in 67 minuten aflegden, en mochten de voldoening smaken F. aan het station te G., juist toen hij een kaartje had ge nomen naar Ruhrort, te treffen, hem door de Pruisische politie te doen aanhouden en in verzekerde bewaring te doen brengen, totdat zijne uitlevering door de Pruisische justitie zal zijn gelast. Een kapelaan, die in den omtrek van Hootdplaat zonder akte op de jacht was gegaan, werd door een beambte overvallen. Hij wilde het met eeue fooi van f 10 afmaken; doch de beambte weigerde en nam het tiet in zijn proces-verbaal op. Voor de verboden jacht en voor de poging tot omkoopirig, zal de ka pelaan zich nu weldra voor de recht bank te Middelburg hebben te ver antwoorden. De persoon, die den moordaanslag te Geleen heeft gepleegd, is, naar men uit Maastricht mededeelt, geen Nederlander, maar een Duitscher. Te Maastricht werd tot du toe, volgens Het Centrumdoor honden wagens, bespannen met 4 honden, moet het vnrig verlangen zijn ge weest om de mysteriën te doorgron den van dien lang verleden nacht; het verlangen om nauwkeurig te weten te komen, welke schok het ve: stand mijner vrouw gekrenkt had; bovendien, de verontwaardiging, die ik gevoelde over dien laaghartigen moord, "en de hoop van de daders aan 't gerecht te kunnen overleve ren. Dat alles gaf mij de kracht om dat tooneel telkens en telkens te voorschijn te roepen, totdat ik zeker was, dat ik alles wist wat die ge heimzinnige verschijning mij open haren kon, totdat ik mij zeiven ver weet Pauline zoolang in dien toe stand te hebben laten liggen. Toen sloeg ik haar den mantel weder om, en droeg haar in mijne armen de trap af naar de voordeur. Het was nog niet zoo laat, of, door tusschenkomst van eenen voorbij ganger kreeg ik eene vigilante, be reikte weldra mijne woning, en legde vuilnis en asch opgehaald. Met veel moeite is eindelijk in den Raad besloten hiervoor paarden aan te schaften. Te Delden bestaat de gewoonte, dat de eikels, welke van de boomen vallen, door de arme jeugd worden opgeraapt en verzameld. Door de buitengewone vruchtbaarheid van de Twickelsche bosschen waren de uitkomsten van dien arbeid dit na jaar zeldzaam voordeelig; niet min der toch dan ongeveer 580 mud tegen fl.20 per mud werd afge leverd voor rekening van den eige naar van de herten op het landgoed «Twickel», om t.e dienen als win tervoeder voor die dieren. Was baron von Mönchhausen dikwijls gelukkig in zijn jachtavon turen, een geval, dat zich te Peize voordeed, doet aan de verhalen om trent dien geweldigen jager denken. De jager J. Ensing schoot op een koppel patrijzen, die op verren at- stand van hem opvloog. Hij had het geluk, een er vau te bemach tigen en tevens door hetzelfde schot een haas in het leger doodelijk te treffen. Voorwaar een zeldzaam ge lukkig schot. Door de directie van de maat schappij tot Exploitatie van staats spoorwegen is aan J. Franke, wis selwachter te Groningen, eene eer volle vermelding toegekend voor betoonde eerlijkheid bij het vinden van geldswaarde in de uitoefening van zijnen dienst. Door de firma H. C. Petersen te Kopenhagen is aan de Rijksland bouwschool een hij uitstek fraai bewerkt model eeuer melk-centri- fuge ten geschenke gegven. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat een kat te Zutfen, se dert de maand April, in driemalen 22 jongen heeft geworpen. Het water der RhOne is gisteren een weinig gedaald. Het weder blijtt nog steeds dreigende. Bij Avignon zijn de wateren aan het dalen, maar de toestand ia er nog niet veranderd. De communicatiën zijn nog steeds gestremd. In de nabijheid van het dorp Bonchant (België) werd Dinsdag een bloedig drama afgespeeld. Een zekere Devooght stond met zijn wagen voor de herberg «HetRooske» en dronk daar zijn glas bier, toen een andere kar aankwam, waarop de molenaar Vandenbroeck en een vrachtrijder uit Antwerpen gezeten warenbeide personen waren dron ken. Vandenbroeck riep Devooght toe, op zij te gaan, waarop de laatste antwoordde, dat de weg breed genoeg was om te passeeren. Vandenbroeck sprong nu vau zijn kar en bracht Devooght een mes steek in den buik toe. Op zijn hulp geschrei, kwam de zoon van den waard naar buiten en onderging hetzelfde lot, waarop Vandenbroeck op de kar sprong en zich in vlie genden galop verwijderde; zijn vriend was, tijdens der, moord, stil op de kar blijven zitten. De her bergierster, op het geschreeuw naar buiten gekomen, waarschuwde de buren en een koopman ging te paard ijling's de gendarmen te Lierre Pauline, nog altijd bewusteloos, op haar bed. Welk zonderling vermogen zij ook had, om mij hare innerlijke ge waarwordingen te doen aanschou wen, het hield op, zoodra wij het noodlottige huis uit waren. Ik kon later hare hand vasthoudenzoo vaak ik wilde, geen droom, geen visioen of halluciuatie volgde. Dat is het eenige wat ik mij niet verklaren kon, het mysterie, waar van ik gewaagde aan 't begin van mijn verhaal. Ik heb medegedeeld wat mij overkomen isals men mij enkel op mijn woord niet gelooft, dan moet ik mij tevreden stellen met op dit punt niet geloofd te worden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2