mmvkmmmm. waarschuwen, die de moordenaars spoedig achterhaalden. De toestand der slachtoffers is niet gevaarlijk. De fameuse toren-Eiffel, the great attraction van de Parijsche wereldtentoonstelling dreigt aan leiding te zullen geven tot een zonderling proces. Zooals. bekend is, moet de kolossus verrijzen in het park van het Champ de Mars. waarbij men echter geheel uit het oog verloren heeft, dat op bedoeld park een erfdienstbaarheid rust. Toen namelijk de stad Parijs aan de gravin Poix terreinen van het Champ de Mars verkocht, be dong deze voor zich en hare huur ders het genot van het park, dat door den torenbouw natuurlijk glad bedorven wordt. Om nu haar goed recht te hand haven, heeft de gravin den minister Lockroy, in diens hoedanigheid als commissaris-generaal der tentoon stelling bij deurwaarders-exploit gesommeerd om voor het gevaarte een andere plaats te bestemmen. Men ziet met belangstelling den afloop der zaak tegemoet. Te Parijs is een museum voor blinden opgericht. Het is nog op bescheiden schaal, maar toch eenig in zijn soort en daarom niet slechts voor blinden betastens-, maar ook voor niet-blinden bezienswaardig. De stichter er van is dr. Guilbeau, leeraar aan het Nationale Blinden instituut, die zeil van het gezicht is beroofd. Voorloopig is het in zijne woning, Rue Rousselet 22, geves tigd en slechts éénmaal per week, Dinsdag-namiddags, toegankelijk. Men vindt er eene vrij volledige verzameling van alle uitvindingen voor blinden-gebruik. Er is van alle boeken en couranten, die naar verschillende druk-stelsels voor blin den worden uitgegeven, minstens één exemplaar voorhanden. Frankrijk zelf bezit drie couran ten voor blindenLouis Braille alzoo genoemd naar den uitvinder van een blindenalphabet, een maand blad, waarin ook politiek wordt behandeld en dat te Parijs uitkomt; les trois monies, een weekblad, dat te Marseille wordt uitgegeven en een tijdschrift voor muziek, dat ook daar ter stede verschijnt. In het museum vindt men verder toestellen, die het den blinden mo gelijk maken brieven te schrijven Het zijn vierkante ramen, waarin netwerken van ijzerdraad zijn ge vat, en die op laken rusten. Het papier wordt onder het ijzerdraad gelegd en de blinde stoot er met een stift de punten of lijnen in, waaruit het alphabet, dat hij bezigt, is samengesteld. Bovendien bevat de verzameling leermiddelen van verschillenden aard, verder schaak-, kaarten-, domino-spelen, enz. De gebruikelijke waarschuwing in mu seums: «Het is verboden de voor werpen aan te raken,» ontbreekt hier natuurlijk. De minister van onderwijs in Pruisen beeft aan vrouwen den toegang tot de universiteiten ver boden, hetzij als studenten, hetzij als toehoorderessen. Een komisch voorval bad eeni- gen tijd geleden plaats op eene kermis in Duitschland. Een goed gekleed heer slenterde met een wan delstok met gouden knop in de hand over de kermis, toen hij staande werd gehouden door een armoedig gekleed man, die zich op kruiken voortsleepte en om een aalmoes vroeg. De heer, tot medelijden be wogen, gaf een armen man een zilverstuk. «Hoe kunt ge zoo dwaas zijn?» riep een man, die dicht daar bij stond, «die kerel is een bedrie ger en evenmin lam als wij. Leen mij uw stok voor een oogenblik, eu ik zal u, door hem een dracht stokslagen te 'geven, overtuigen van de waarheid mijner woorden.» De heer gaf den man zijn stok en de bedelaar, zijne krukken neer gooiende, liep weg zoo hard hij kon. De ander liep hem onder het gelach en geschreeuw der omstan ders na, steeds met den stok drei gende, en zoo liepen zij een eind weg, tot zij eene zijstraat insloegen en niet meer gezien werdeu. De heer wachtte eenigen tijd, hopende den man met zijn stok te zien terugkeeren, doch vergeefs. Het was duidelijk, dat alles een afge sproken grap was tusschen twee Blimme schurken. De heer kon niets doen dan huiswaarts gaan, boos op zich zelf, dat hij zich zoo had laten beetnemen. Een zekere H., te Berlijn, onderhield sedert eenige maanden een liefdesbetrekking met een zekere weduwe G. en beloofde haar te zullen huwen. Maar eenigen tijd ge leden hoorde de weduwe, dat haar minnaar reeds gehuwd en vader was en weigerde hem verder ten harent te ontvangen. H., daarover beleedigd, trad nu dezer dagen de woning der weduwe binnen, wierp haar op den vloer en gooide haar een hoeveelheid vitriool in het aan gezicht, waardoor de vrouw zwaar gewond werd en een oog zal moe ten missen. De dader is in hech tenis. In de laatste dagen werd veel gesproken van «den kleinsten Staat in Europa», waarvoor men betdorpje Moresnet, op de Duitsch-Belgische grenzen, hield. Maar het is geble ken, dat er nog kleiner onafhan kelijk staatje is. Dat is nl. een stuk grond van slechts weinige vierkante meters, door 14 personen bewoond, en gelegen bij Riickersdorf, een uur van de badplaats Ronneburg. Een gedeelte van Riickersdorf is Saksisch, een ander Altenburgsch gebied; maar het genoemde plekje gronds behoort tot geen van beide landen. De bewoners hebben zich eindelijk onder bescherming van Saksen gesteld. Maar dat land laat geen bestuurdersrechteu gelden, en allen zijn er geheel vrij van belas ting, dienstplicht, enz. Aan baron Von Garmissen te Dassel (Hannover werd dezer dagen uit zijn huis een som van 3000 Mark ontstoleneen biljet van duizend Mark, eenige van honderd Mark en goudstukken. Eenige dagen later ontving de baron het biljet van duizend Mark terug, met een brief van den volgenden inhoud Wij zenden je het biljet van duizend Mark, terug. Indien wij de biljetten van honderd Mark ook niet kwijt kunnen raken, zullen wij je ze ook weerom zenden. Voor de meegenomen goudstukken zullen wij een genoegelijken winter vieren. Binnenkort komen weer een paar dappere krijgslieden terug.» Dr. Barberi Borghini, genees heer-inspecteur van het Groot-Hos pitaal te Milaan, heeft in eene «con férence» verzekerd, dat den dag waarop* Succi zijn geheim aan het licht brengt, de wetenschap een hulpmiddel rijker zal geworden zijn, dat haar bij talrijke behandelingen gewichtige diensten kan bewijzen. Van de beroemde likeur van Succi wist spreker niets anders te vertel len, dan dat het een roodachtig vocht was, waarover hij dus wijse lijk geen oordeel zou uitspreken. Alleen kon hij verzekeren, lat nooit een middel was uitgevonden, dat zulk een krachtige werking op den maag uitoefende. Een merkwaardigen diefstal is onlangs, bij 't bezichtigen van den groot-en triomfboog te Petersburg ondekt. De boog is versierd met een zegewagen, die met een acht tal paarden is bespannen, welke groep geheel uit koper gegoten is. Het is nu gebleken, dat de mas sief koperen staarten en andere lichaamsdeelen der paarden zijn verdwenen en dat die vervangen zijn door blikken platen met een dun laagje koper. Barcelona wil, gelijk reeds vroeger gemeld is, nog vóór Parijs eene wereldtentoonstelling hebben, die alles zal omvatten: handel, nij verheid, landbouw, scheepvaart, vis- scherij, kunstmatige visch'teelt, fraaie kunsten, onderwijs, electriciteit, euz. Het reglement is thans verspreid. De tentoonstelling zal geopend wor den den 15 September 1887 en minstens zes maanden en hoogstens acht maanden duren. De tentoon stellingsgebouwen zullen met de open ruimten eene oppervlakte be slaan van 300,000 vierkante meter. Geen der ingezonden voorwerpen kan zonder vergunning van het be stuur vóór het einde der tentoon stelling door den inzender wegge nomen worden. De exposanten zullen huur te betalen bebben voor de hun afgestane ruimte. De Spaansche spoorwegmaatschappijen zijn bereid op het vervoer der voor de tentoon stelling bestemde voortbrengselen het tarief met 50 pCt. te vermin deren. Te Cadix heeft er eene mui terij plaats gehad onder 700 Spaan sche soldaten, die naar Cuba inge scheept zouden worden. Zij weiger den over zee te gaan. De vorst der Zwarte Bergen, prins Nikolaas van Montenegro, zal eene nieuwe stad inwijden, gebouwd op de grens" van het Scoetari-meer en de zee. Deze nieuwe stad bestaat uit 130 kleine nette huizen in drie of vier straten gelegen, waar tus schen groote pleinen. Zij zal Mir- kovgrad, d. i. Mirko-stad, heeten, ter eere van den vroegeren Woy- wode Mirko, vader van de vorstin van Montenegro. Een raadslid van het Engelach plaatsje ChippiDg Norton, die in bet jaar van Koningin Victoria's troonsbeklimming burgemeester al daar was en die nu 82 jaar oud is, werd ter gelegenheid van het a. s. jubileum der Vorstin voor het vol gend jaar wederom tot burgemees ter van Chipping Norton gekozen. Ter viering van die verkiezing is Maandag op het marktplein van het stadje een geheele os gebraden en het vleesch onder de stadsarmen verdeeld. Medegesleept door een malvisch. Onlangs lieeft de Amerikaansche regeering den Engelscben kapitein ter zee M'Neil, die zes zeelieden gered had, een zilveren beker ver eerd. Deze mannen, behoorende tot een Amerikaansche wslvischvaarder, waren door een geharpoenden wal- visch met hunne boot zoover mede- gesleurd, dat zij hun schip niet konden terugvinden, en hadden da gen lang zonder voedsel of drinken rondgezwalkt. Volstrekt geen overbodige waarschuwing in onze omgeving. De slechte gewoonte om muren of schuttingen met onreine, vuile woor den te bekladden, waardoor de open bare zedelijkheid beleedigd, het kiesch gevoel en het oog onaange naam aangedaan wordt, is volgens art. 451 al. 3, van ons nieuwe strafwetboek gelukkig strafbaar. En die straf is waarlijk zoo gering ook niet; er staat niet minder dan 5 dagen hechtenis of f 15 boete op. De micro-telephoon is toege past om lekken in waterleidingen op te zoeken. Eene stalen stang wordt op de kraan geplaatst in welker nabijheid men een lek ver moedt. Deze stang in aanraking gebracht met een microphoon, die met eene batterij en telephoon is verbonden, geeft in deze laatste geen geluid, wanneer alles dicht is, doch het minste lek, zelfs eene slechte pakking, waardoor water druppels ontwijken, doet een geluid in de telephoon waarnemen. ning van hunne bediening; een ander daarenboven van feitelijk en geweld dadig verzet tegen bedienende be ambten in functie. De tiende wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de misdaad van wederspannig- heid door aantasting enz. Allen zijn gedagvaard om te verschijnen in de openbare terechtzitting van het ge rechtshof te Amsterdam op Woens dag 1 December, des voorm. te half elf uur. 8ECHTSZAKEH. De Amsterdamsche bladen behel zen de arresten van terechtstelling en acten van beschuldiging tegen 23 personen, beschuldigd van deel neming aan de ongeregeldheden op de Lindengracht enz. te Amsterdam, in de maand Juli 1!. Tegen 13 hun ner heeft de instructie voldoende bezwaren opgeleverd om hunne te rechtstelling te bevelen ter zake, dat zij in den namiddag en in den avond van Zondag 25 Juli terwijl zich op de Lindengracht en in de nabu rige straten eene volksmenigte had verzameld, meer dan twintig per sonen sterk, met steenen, zichtbaar tot aanval op de politie, gewapend, uit welke menigte voortdurend moed willig met steenen werd geworpen op de agenten van politie, die ter plaatse aanwezig waren om de orde te handhaven en de telkens opdrin gende menigte uiteen te drijven die politiemacht gewelddadig hebben aangetast en zich tegen deze, waar zij handelend optrad, feitelijk en ge welddadig hebben verzet en, met het doel hen te treffen, één of meer steenen in de richting de politie beambten geworpen. Ten gevolge van de Maandag 26 Juli plaats gehad hebbende onge regeldheden zullen 10 personen te rechtstaan, van wie negen beschul digd worden van weerspannigheid door aantasting en wederstand, ge welddadig en feitelijk gepleegd je gens beaieneude beambten, handelde ter uitvoering der wetten en de be velen van het openbaar gezag, ge pleegd door meer dan twintig ge wapende personenéén daarenboven van beleediging door gebaren van bedienende beambten in de uitoefe- LETTEREN EN KUNST. «Crescendo.» De Haarlemsche Mannen -Zang vereniging «Crescendo» vierde Za terdag j. 1. haar tienjarig bestaan met een feest-concert in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging». De talrijke toehoorders, meest allen genoodigden en kunstlievende leden, werden onthaald op eenige koor- nummers, waarmede de vereeniging op verschillende concoursen in bin nen- en buitenland prijzen heeft behaald, en waarvan er twee door een kwartet werden gezongen. Als solisten traden op Mej. J. G. Heyer, concertzangeres uit 's Hage, en de heer Joh. Steenman, violist te Haarlem. Het programma was saamgesteld als volgt 1. Omhoog (koor) G. A. Heinze. 2. Aspiration (zang) Chopin. 3 a. Goê morgen Solo- R. Bol. h De Geboortegrond)kwartet J. F. Dupont. 4. a. Air J. S Bach. h. Adagioviool Mendelssohn. e. Legende) Wientawski. 5. De wederkomst der .Ban nelingen (koor) Ad. F. Wodtebs 6. Wie zijt gij? (koor) G. A. Heinze 7. a. Liebestreue J. Bb*hm:s, b. Dein Herzallerliebsten)zan^ Taubebt. 8. a. Romance Svendsen «MKTlïRIBBTiB. Haarlem, 15 Nov. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.— a f 0.— w;tte tarwe f7.40 a f6.75 rogge 5.20 a f 4.80 haver f3.35 a f3.05 Garst 5.30 a f5.- Duiven- boonen f7. - a f6 65 Paardenboonen f 6.10 a f6..Bruine boonenf0. af0.Groene Erwten f0.— a f0.— Witte Erwten f0.— a f0.— Capucijners f a f0.— Kanarie zaad flO.a f 9.65 Oliezaad f0.a f0. Koolzaad f 0.af 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f Karweizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 15 Nov. Dis prijzen der Aardappelen •Nar»») ali* voigi; Friesche Dokkumer Jammen f2.30 a 2.G0 dito Franeker f2.20 a 2 40; dito Engelsche fl.50 a 1 60; dito Hamburger fl.80 a 1.90; Zeeuwache apuiscbe Jammen f3.— a 3.60; dito Flakkeesche f 2.80 a 3.,—; dito Blauwe f 2 50 a 2.60; Geld. Blauwe f2.70 a 2.80, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.40 n 2 60. Duin Zand f 3.— a 5.Zeeuwsebe Champions f2,10 a 2.25; Saksische Jammen f2.a 2.25, Pruisische Roode f 1 SO a 2.Maastrichtscbe Roode f2.20 a 2.30, Friesche Hamburger fl.80 a 1.90, Groninger Turken i 1,60 a 1.70 Zeeuw- sche Groene Jammen f2.25 a 2.30. Aangevüero 9 ^srsche ladingen. Handel flauw. b. Airs Russes (viool) Wieniawski. I)e Uitwijkelingen (koor). F. A Gevaebt De koren werden ontegenzeggelijk zuiver ten gehoore gebracht en lok ten een storm van toejuichiugen uit, waarin ook het kwartet ruimschoots deelde. Mej. Heyer die zoo welwillend hare medewerking verleende, heeft een lief sopraangeluid ofschoon haar stemmiddelen voor een zoo groote zaal, als waarin zij zong, wel wat zwak zijn, Haar timbre is zeer schoon en de wijze van voordracht kan niet anders dan geroemd worden. Het glanspunt van deo avond was zeker wel de uitvoering van den heer Steenman. Zijn «Air» van Bach, zijne «le gende» en «Airs Russes» van Wie niawski, wat getuigden zij niet van een bewonderenswaardige techniek en buitengewone kunstvaardigheid! Inderdaad, wij Haarlemmers kunnen de aanwinst, die wij in dezen vio list hebben verkregen, niet genoeg waardeeren Moge de heer Steenman nog vele malen ons met zijn instrument op dusdanige wijze in verrukking bren gen! Zoover van de uitvoering. Nog rest ons te vermelden dat de vereeniging eenige kransen ten deel vielen, waaronder een van de letterl. vereen. «J. J. Cremer», die haar met eer gepast en kernachtig woord van waardeering door den president werd overhandigd. Terstond daarop antwoordde de president van «Cres cendo» in eene boeiende geestdrift volle rede, die door de aanwezigen levendig werd toegejuicht. Dat ge schiedde na afloop van het concert. Ten slotte had het aangekondigde bal plaats, waaraan een groot ge deelte der aanwezigen deelnam en dat met veel animo tot diep in den nacht werd voortgezet. Koffie. De stemming der markt bleef de afgeloopen week onveranderd vast, niettegen staande de schommelingen op de termijn- markten. De omzet in Ceelen in de 2e hand was nogal levendig, on waren ook de le hands afdoeningen vrij belangrijk. Da markt sluit vast op 35'/2 ct. voor goed ordinair Java Suiker, Biet vast, Geraffineerd onveranderd. Rijst. Ongepelde. A ngevoerd voor de In dische Handelsbank 5244 balen Java. Stem ming onveranderd. Gepelde met bevredigende vraag zoowel voor de con sum tie als exporr. Specerijen Afgedaan werden 28 kn. Noten eu 12 kn. Foelie. In de 2e hand passeerde niets meldenswaardigs. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1885. Middling fair 303 ,31 c. 31»/ c. Fully Good Middling. 30»/.303/4 n 31»/4 Good 293/430 Strict 29» ,293/4 Middling. 29 29»/4 Low Middling. 27s. ,28 Good Ordinary. 26 261 Good Tinnevelly (nom.) 253/,26 Fully good Dhollerah. 25 25»/s Good Dhollerah. 24 24»/" Goodfair Dhollerah nom. 23 Good Oomra. 24 Fully goodf. Oomra. 22» Goodfair Oomra. 22 Fine Bengal. 25 Good Bengal nom. 28 31 30»/4 30 29»/, ZÖ'/4 i 26»/a ONDERWIJS. Volgens officieele becijfering zullen in de provincie Drente nog bijna 40 onderwijzers moeten worden aangesteld, om hun aantal in overeenstemming te brengen met de be paling, dat met 1 Jan. e. k. de grootste helft van het personeel op de scholen moet aan wezig zijn. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aan de Zaterdag gehouden stemming van stemgerechtigden der Ned. Herv. gemeente te Haarlem, tot vervulling van de negen vacaturen, die deels reeds in het College van Notabelen bestaan deels met Jsnuari e. k. door periodieke aftreding ontstaan zul len. hebben 437 personen deelgenomen. Daarbij zijn de negen op de lijst van don Prot. Bond geplaatste candidates, van welke drie ook op ds lijst der Kiesvereeniging Evangelie en Belijdenis voorkwamen, met aanzienlijke meerderheid verkozen. 277s 2*73 u 26»/. 23»/4 24»/s - 23 22»/3 n 24»/2 ff 25»/, 26»/a 23»/; 24»/2 a Heden geanimeerd met levendigen handel. Ten slotte noteere men gering aanbod als volgt: Nov 263/, c. Febr. 22',, ct. Maart 277i et.. Mei 27 ct. Tin flauw, onveranderd. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 13 Nov. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ous laatste bericht volgens Reuters telegram: S?*!0,1* f 63/.. 63/., 6S 6?/,, 7- ctpgall. Philadelphia 6s/., 6s/., 6s/., 6' 6»/B. 7— ct. per gall. Ruwe Olie 66s/s, 65s/,' 66— 66s 67'/,, 71»'. ct. per vat. De steeds verminderde voorraad en hoo- gere Amerikaansche noteeriog hadden eene gunstige invloed op de prijzen, zoodat loco en Deo. op f 7,95 en Jan./Mnart op f 8,05 genoteerd wordt. De noteering is heden bij minstens 25 vu. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f Nov.-levering Dec. u Jan. Jan./Maart. s Nobels Petr. (Rus sische) lev. Januari Ln consumtie vrij aan boord f 9.25 Bij kleinigheden f a f »/s hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 5 Nov. 46.700 vn. Afgeleverd10.480 Voorraad op heden 36.920 Tarwe op levering onveranderd, Nov. f204. Moteering van ds Commissi o voor den v-ï-ttïïhand»', Rogg» op levering' iets vaster. Maart f125. Noteering van Monne ïhol®. Koolzaad zonder handel. Raapolie vast, lo. Mei f23»/2. Lijnolie prijshoudend, lo. Dec. f 213/,,lo. Jan. f215 /8. EJam, 13 Nov. Kaas. Aangevoerd 71 stapels wegende 16464 kilo; hoogste prijs Gras- af 31.—laagste f 0.—de 50 kilo. Hooi f— a 0. Alkmaar12 Nov. Kaas aangevoerd 456 stapels, wegende 116850 kilo. Prijzen kleine Gras^ Kaas f 31.dito Hooi f 0.com missie Gras- f35.50 dito Hooi f 0.—. mid delbare Gras f 35-50 dito Hooi f 0.— Leiden, 13 Nov. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 326 »/8 en 80 »/ls deelen Boter, te zamen 7320 stukken. Eerste kwal. f44. 63.2e kwal. f0.a 0. Mitfttenig 15 Nov. Montwyn f 6.75 Jene ver f 12,25, Araot. Proef f 13.50, 8po»lft$ 1.80, idöfc.. dm»; de Stehiedamieka' gnovluitf- 'Vöïasaigjijg jfl 80 8.15 af Entr* 8.15 u n 8.15 - 8.u 8.15 u 7.75 Het stoomschip /Zaandam", kapt. Van der Zee, van Amsterdam naar New-York, pas seerde 14 Nov. des ochtends 7 uur Dover. Matige W. wind. Het stoomschip //Tanjore' met de Ned.- Indische mail enz,, arriveerde 12 Nov. van Alexandrië te Brindisi. De mail werd heden te Rotterdam verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3