Teruggeroepen. 4e Jaargang. Woensdag 17 November 1886. No. 1033. abonnementsprijs: freiipt Hagelt)!» Hittjemen lm- eb atpnos Miqtt. advertentiEn- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HUGH COHWAY. BlNNKMiAM). 2ft$BkB£E2VB3&Z"i5KïEraS!HOiB Voor Haarlem per matnd40 Cents. Ë'ranïo door geheel het Rijk p. mastnd 55 Vfzonaerlijke Nommer» 5 Brievan, geiden, advertentiën enz. franco te adreeseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(compagnie Générale de rublïeite Etrang'ère G. L. DA USB Sr Co., JOH. F. J ON SS, Suer., Parijs, Slkis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eenUi G-roote letters naar Plaatsruimte. AdTertentién worden aangenomen tot middags 12 uoif MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Tolonxatl museum van kei Paviljoen. Ingaag aan de Droefzjjde 2o donr. Goopend dagelyka van 10 tot 4 uur. Toegang 25 r.out» por porsoon. Douatours on lodos der Nedorlandsche Maatschappij tor bevordering van Njjverbeid hobbofi fis /artoaa van diploma vrijen toegang, donateura met gozolachap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang-Iroutzijdo van et Paviljoen op liet terra». Geep, dag. v 104 uHr. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» en eden der Nederlandacho Maatschappij tor bevordering vas Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang,^ donateurs met gezelschap, leöon met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkolijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooraf Hn Nederland en meer bijzonder van het Haarlomsclie Biodom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents por porsoon. Doorloop'ende toegangskaarten voor een geheel ja*J 5 «pril tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaliug van 25 cents per pel i 1 gnldeu. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April 1 fandagen kosteloos van 124 uur, do overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents por persoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het m.hn~«il «wTt frn—.lU* Umr* musttm tn de Damstraat. Goopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. - Teylcrs bibliotheek. Geopend Woensdaz Donderdarr e 14 l8rC'1 uiet dau 0nder behoorlijk geleid», WiKaodag en Zaterdag van S—4 uur. 1 - n -- Q ,n/tn j°'Liv o» *ry™»g en saterdag van 1uur, Stadsb - - - Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. per persoon, alleen op r behoorlijk geleid#. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopoad In een officieel communiqué, het welk meldt dat Sir Henry Drum mond Wolff met een kort verlof te Londen terugkomt, wordt gezegd, dat het doel van zijn bezoek is, persoonlijk de regeering in te lichten over de uitkomsten der zending naar Egypte, en haar te raadplegen over zijne onderhandelingen met Moukh- tar-pacba. Prias Bismarck, die gisterenna middag naar Friedrichsruhe zou vertrekken, is, afgezien van geringe rheumatische pijneD, volkomen wel. Tegenover de diplomaten, welke hem hier bezochten, uitte hij eene stel lige hoop op het behoud van den vrede in Europa. De Fransehe Kamer heeft de behandeling van de begrooting voortgezet. Men verzekert dat Bouvier weigert, Paul Bert in Tonkin te gaan opvolgen. De nieuwe voorzitter van de radicale linkerzijde, die een hon derdtal afgevaardigden sterk is, heeft zijn programma ontwikkeld. Deze groep dringt aan op opzeg ging van het concordaat. Zondag hebben te Genève bij de verkiezingen voor den Grooten Raad talrijke botsingen plaat gehad. Er werden verscheidene personen gekwetst. Tot dusver zijn er 42 de mocraten en 21 radicalen gekozen. Aan de Daily News wordt uit Odessa geseind, dat de firma Krupp ten spoedigste het zwaar geschut aanvoert, hetwelk zij bij contract 29) NEGENDE HOOFDSTUK. een onbeschaamde leugen. Nadat ik het arme meisje aan Priscilla's moederlijke zorg had toe vertrouwd, haalde ik den besten dok ter, dien ik kende, en er werden terstond middelen aangewend, om haar tot bewustzijn te brengen. Het duurde lang, eer zij weer teekenen van leven gaf, maar eindelijk ont waakte zij toch. Behoef ik te zeg gen welk een gewichtig moment dat voor mij was? De bijzonderhe den van dien terugkeer tot het leven zal ik niet beschrijven. Het was, der verdediging van Sebastopol moet leveren tegen de aanstaande lente. De Times meldt uit St. Peters burg, dat de prins van Mingrelie, de caDdidaat voor den Bulgaar - sclien trooD, zich onderweg bevindt naar St. Petersburg. Aan de Times wordt uit Tir- nova gemeld, dat de Sobranje eene motie van vertrouwen heeft aan genomen in het gereconstrueerde regentschap en in het ministerie, tevens verklarende dat Karaveioff een landverrader is. De Bulgaareche regeering heeft aan den Russischen consul, te Burgas, den Russischen kapitein Nabokoff, den hoofdaan legger van den opstand te Burgas, uitgeleverd, die door den krijgsraad ter dood veroordeeld was. Nadat Kaulbars van den Rus sischen consul te Philippopel ver nomen had, dat tengevolge van den staat van beleg de prefect niet ver antwoordelijk is voor de arrestatie van den Kavas van het consulaat, heeft hij van het goevernement het ontslag geëischt van den brigade- en plaats-kommandant, en tevens dat het garnizoen de militaire eer aan de Russische vlag bewijzen zal. Als termijn van antwoord is door hem de 17e November gesteld. In den nacht van 11 op 12 dezer is te Sofia een nieuw komplot ont dekt, tengevolge waarvan 50 per sonen gearresteerd zijn. Bij de gemeentelijke verkie zingen in Rumenië heeft het goe vernement in 28 districten, de op positie in slechts één district, de meerderheid verkregen. Naar men verzekert, heeft de Turksche regeering bericht ont vangen, dat de orders tot mobilisa- wel beschouwd, slechts een halve terugkeeren hij bracht nieuwe verschrikkingen mede. Toen de mor gen aanbrak, vond ik Pauline in eenen toestand, dien ik hoopte slechts eene ijlende koorts te zullen zijn. De dokter zeide mij, dat die toe stand zeer bedenkelijk was. Er was wel hoop, maar geenszins zekerheid, dat zij er het leven zou afbrengen. Gedurende die angstige dagen voelde ik hoe dierbaar het ongelukkige meisje mij was, hoe dankbaar ik zou zijn. zoo zij mij teruggegeven werd, zelfs zooals ik haar altijd ge kend had. Hare wilde, koortsachtige woor den sneden mij door de ziel. Som tijds in 't Engelsch, somtijds zacht in 't Italiaansch, noemde zij iemand bij zijnen naam, en sprak woorden van teedere liefde en van smart, gaf lucht aan haar hart in gevoelvolle uitdrukkingen. Daarop volgde weer kreten van smart, en het scheen tie der troepen in de Krim voorbe reid worden. Zij heeft haren ambassadeur ge last, te St. Petersburg deswege in lichtingen te vragen. Er wordt verzekert, dat het station Stanley Falls aan den Congo ont ruimd is geworden, wegens de voort durende vijandschap der Arabieren. Haarlem, 16 November 1886. Binnen kort zal de RegeeriDg een ontwerp pensioen-wet bij de Kamer indienen. Te- oordeelen naar hetgeen omtrent sommige voor te stellen bepalingen is bekend gewor den, zullen de tegenwoordige amb tenaren in veel voordeeliger stelling geplaatst worden dan de tegenwoor dige gepensionneerden, en zouden derhalve omtrent beide laatstge- melde categorieën, de regelen der billijkheid niet worden in het oog gehouden. Met het stoomschip Zaandam, kapitein H. C. van der Zee, zijn Zaterdag van Amsterdam naar New- York vertrokken 227 volwassen per sonen, 65 kinderen van 110 jaar en 23 zuigelingen. Er waren voorts 11 passagiers le kl. en 12 idem 2e kl. aan boord. Naar de Haagsehe correspon dent van de N. Gron. Cl. mede deelt zou mevrouw Bulkley protest aaugeteekend hebben tegen de wijze waarop de Minister van Justitie haar in oogeublikken, waarin zij elke verbintenis zou hebben aange gaan om uit den kerker te geraken, afstand heeft laten doen van hare wettige rechten. Zij zou den Minis ter bij brief hebben doen weten, dat zij zich niet gebonden acht alsof er tusschenbeide rillingen van vrees over haar gingen. Voor mij geen woord, geen blik, waaruit ik kon opmaken dat zij mij kende. En toch zou ik alles ter wereld hebben willen geven, om mijn naam slechts eenmaal met liefde door haar te hooreu noemen in haren ijlenden toestand. Ik zat als een vreemde aan haar bed. Om wien riep zij? Over wien klaagde zij? Wie was die man, dien zij en ik hadden zien vermoorden? Ik vernam het weldra; en als mijn zegsman de waarheid sprak, had hij mij daardoor eenen slag toege bracht, waarvan ik nooit herstellen zou. Het was Macari, die mij dien slag toebracht. Hij kwam mij bezoeken den dag, nadat Pauline en ik in dat huis waren geweest. Ik wilde hem toen niet zien. Ik had nog geen plannen gemaakt. Voor den oogen- blik kon ik aan niets denken dan door de afgedwongen onrechtmatige verbintenis. Indien genoemde correspondent goed is ingelicht, mag men wel veronderstellen dat deze dame geen «poesje» is om zonder handschoenen aan te pakken. Het Panorama te Rotterdam gebouw en doek, de slag van Nieuwpoort voorstellende, zal publiek verkocht worden. In het Rolt. Nllad is de vol gende advertentie geplaatst: «Om misverstand uit den weg te ruimen, verklaar ik dat de mee ningen der sociaal demokraten over de middelen ter verbetering van den treurigen toestand, waarin een zeer groot gedeelte der bevolking van Europa verkeert, mij voorkomen in hoofdzaak onjuist te zijn. Multatuli. Nieder-Ingelheim (Rijnhessen), 12 Nov. In navolging van Utrecht, is men te 's Hage bezig eene commis sie te vormen tot luisterrijke viering van den 70n verjaardag van Z. M. den Koning. Vooral tracht men daartoe de mede- en samenwerking van directeuren van vereenigingen te verttrijgen. De raad der gemeente Kui lenburg heeft zich tot den Minister van Waterstaat enz. gewend met het verzoek, dat door net departe ment en de daarbij behoorende ad- ministratiënpost, telegraphie en staatsspoor, in het vervolg «Culem- borg» en niet «Kuilenburg» ge schreven worde. De gemeenteraad beroept zich voornamelijk op het besluit van den hoogen raad van adel in 1816, waarbij aan stad Cu- lemborg haar wapen bestendigd wordt. Uit de gisteren van Aden ont vangen berichten, blijkt dat de aan- aan den hedenkelijken toestand mij ner vrouw. Maar twee dagen later toen hij weer werd aangediend, liet ik hem binnen komen. Ik rilde, toen ik hem de hand gaf, hetgeen ik nog niet durfde na laten, ofschoon ik in mijn ziel over tuigd was, dat ik de hand vatte van eenen moordenaarmisschien dezelfde hand, die mij eens de keel had toegedrukt. Toch twijfelde ik, of ik, niettegenstaande alles wat ik wist, hem aan het gerecht zou kun nen overleveren. Tenzij Pauline herstelde, kon ik geene afdoende bewijzen bijbrengen. Den naam van het slachtoffer kende ik niet eens. Vóór dat de beschul diging rechtsingang kon krijgen moest het lijk gevonden en herkend zijn. Er viel niet aan te denken den moordenaar te straffen, nu er reeds drie jaren verloopen waren na de misdaad. Daarenboven was hij Pau-line's varing van het stoomschip Prins Hendrik door het stoomschip Hui- iuckzich als volgt heeft toege dragen De Prins Hendrik had Batavia den 13en October verlaten met een diepgaDg van 20 voet voor en 21 voet achter, arriveerde den 31sten October te 7 uur 30 minuten na middag te Aden en ankerde ter reede zoo dicht mogelijk onder den wal. Even na middernacht te 12 uur 40 minuten was men met de koleninname gereed, het anker werd gelicht en met de machine laDgzaam achteruit gewerkt, aangezien het schip met den kop naar den Aden- wal gezwaaid en er vóór geen ge noegzame ruimte was. Onder het achteruilstoomeu zag men de zij lichten en het toplicht van een recht op de Prins Hendrik aanko mend stoomschip, dat hoewel ge waarschuwd door 3 stooten met de stoomfluit, niet tijdig genoeg van koers veranderde, Dit stoomschip, de Huiiuck, trof de Prins Hendrik aan stuurboordzijde een weinig voor den hazaansmast, juist in de hut van den administrateur en maakte op die hoogte een verticaal gat van 24 voet. Passagiers en mails werden daarop onmiddellijk ontscheept. Na de aanvaring kwam de Prins Hen drik weer ten anker en werden alle pogingen aangewend om het schip vlot te houden. Deze mochten ech ter niet baten; het achterruim, de machinekamer en het ketelruim stonden spoedig vol water, terwijl des ochtends te zeven uur vijf voet water in het groot ruim werden gepeild. Het voorruim bleef aan vankelijk droog. Met de lossing werd zoo spoedig mogelijk aangevangen; te 12 ure 's middags waren circa 3000 bn. koffie droog gelost; 2000 bn. koffie broeder? Broeder of niet, ik wilde hem ontmaskeren. Ik wilde hem toonen, dat de misdaad niet langer een ge heim was, dat men buitenaf de bij zonderheden wist. Ik wilde hem dat zeggen in de hoop, dat hem de vrees overvallen zou voor eene rechtma tige vergelding. Ik wist den naam van de straat, waar Pauline mij gebracht had. Ik had er op gelet, toen wij naar huis reden een paar avonden te voreD, en de reden van de vergissing van mijn beschonken leidsman was dui delijk. Het was de Horace-straat. Horace en Walpole, dikwijls in ééne adem genoemd, hadden in 't bene velde brein van mijnen g 'leider bij die gelegeuheid natuurlijk krijgertje gespeeld. Aan welk een fijn draadje hangt soms een menschenleven Macari had gehoord van Pauline's ongesteldheid en ijlende koort. Hij was zoo bezorgd bij zijne informa-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1