deze gelost, waren geheel door weekt. Experts bevalen aan te trach ten het lek met planken te voorzien en het schip leeg te pompen, waartoe, na bekomen machtiging van belanghebbenden, terstond werd overgegaan. De passagiers en 41 man der ekwipage hebben, zooals reeds gemeld, den 12den dezer met het stoomschip Voorwaarts de reis voort gezet. Het jongste nummer van Norsk Idratsblad deelt mede, dat de Noor- sche schaatsenrijder Harald Hagen. 21 jaar oud, Axel Paulsen heeft uitgedaagd tot een wedstrijd om het wereldmeesterschap op schaatsen en om 500 kronen op afstanden van 1000, 5000 en 25,000 meter. Hij, die twee van de drie malen wint, wordt tot overwinnaar verklaard. Axel Paulsen heeft de uitdaging aangenomen, maar op voorwaarde dat de wedstrijd zoo vroeg zal ge houden worden, dat daardoor zijne reis naar Amerika niet vertraagd wordt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de strijd te Christiania op het einde van deze of het begin der volgende maand plaats hebben. Volgens hetzelfde blad heeft Axel Paulsen van deu Nederl. Schaatsen- rijdersbond eene uitnoodiging ont vangen, om aan den internationalen wedstrijd te Botterdam deel te ne men en Werner, Hagen en Qvilifeldt aan te sporen, mede te komen. Vrijdagnacht had er op den huize «Middendorp» te Bennebroek, be woond door den heer v. L., diefstal door middel van inbraak plaats. De dief (aan de voetstappen in den tuin te zien, was hij alleen) heeft zich door middel van een ladder ingang verschaft tot de slaapkamer. Hij nam de kleederen van den bewoner mee, doch liet die, na er geld uit genomen te hebben, in den tuin achter. Het blaffen van een hondje heeft hem waarschijnlijk het hazen pad doen kiezen. Ook op de Glip werd bij zekeren D. ingebroken en werden eene nieuwe jas en een paar schoenen ontvreemd. Door een hevige windvlaag is Vrijdagmiddag een hoog met turf geladen vaartuig in de Ringvaart van de Haarlemmermeer bij de Lis- serbrug omgeslagen. De opvarenden (3 personen) wis ten zich met moeite en met behulp te reddeu. Uit Amsterdam wordt ons ge meld: Gisterenmiddag werd de tentoon stelling van de laatstelijk opgevischte voorwerpen uit het op den lOden October 1799 nabij Terschelling vergane fregat de Lutine in het Tolhuis te Buiksloot geopend, in tegenwoordigheid van eenige auto riteiten, waaronder de burgemeester van Amsterdam en genoodigden. De catalogus bevat 154 nummers, waar van vooral de aandacht trekken twee kanonneD, waarvan een met volle lading opgehaald werd, kogels, granaten, pistolen, degens, enter bijlen, gouden zegelringen en eene belangrijke verzameling gouden, zilveren en koperen munten. De opbrengst der tentoonstelling, die tot 16 dezer geopend blijft, is ten bate van het «Willem Barendsfonds.» Ook geen bewijs van zuster liefde. Uit de Hermietensteeg te Amsterdam werd Zondag een arme vrouw verwijderd, die bij haar ties, als een broeder maar zijn kon. Mijne antwoorden waren koud en kort. Broeder of niet, hij was voor alles aansprakelijk. Onderwijl stapte hij over tot een ander onderwerp. Ik durf u haast niet lastig vallen in deze omstandigheid, zeide hij, maar ik zou gaarne weten, of gij genegen zijt met mij samen eene memorie in te dienen aan Victor Emanuel? Ik ben daar nog niet toe ge negen. Er zijn verschillende dingen, die mij eerst opgehelderd moeten worden. Hij boog beleefdelijk, maar ik zag, dat hij daarbij zijne lippen sterk op elkander kneep. Ik ben geheel tot uwe dienst, zeide hij. Zeer goed. In de eerste plaats moet ik volkomen overtuigd zijn, dat gij de broeder zijt mijner vrouw. Hij trok zijne zwaredonkere zuster aldaar wonende om eten had gevraagd, waardoor tusschen de twee zusters twist was ontstaan. Op het Damrak voor de Zout steeg te Amsterdam, viel het paard van de tram. De koetsier, die het paard wilde ophelpen, kreeg daarbij den kop van het paard zoodanig tegen zijn aangezicht, dat het bloed daaruit stroomde. De man kon met moeite de aan hem toevertrouwde tram op den Dam brengen, om daarna naar het gasthuis te worden vervoerd. Bij eene vechtpartij op den Zeedijk te Amsterdam werd Zater dagavond aan een timmermansgezel uit Haarlem een zilveren horloge ontstolen. Gisterenmorgen ontstond er in den stoomketel van den fabrikant S. te Leiden een defect, tengevolge waar van de stoom ontsnapte. Onmiddel lijk werden de glazen in de fabriek stuk geslagen, en werd het vuur met de brandspuit der fabriek ge- bluscht, door welke doortastende handelingen grooter onheilen werden voorkomen. Hoewel vele der werk lieden op het eerste oogenblik vluchtten, heeft niemand eenig let sel bekomen. Bij een twist, die Zondagavond aan den Schenkweg te 's-Hage tusschen twee werklieden plaats had, en waarbij ook eene vrouw tegenwoordig was, heeft een der twistenden het in rood lint omlijst portret van den aanvoerder der sociaal-democratische partij aldaar naar het hoofd van zijne tegenpartij geworpen, welke photographie hij in dat lijstje in zijn borstzak droeg. Een heer die Vrijdagavond omstreeks 7 uur door de Oranjestraat te 's Hage liep, is aan een groot ongeluk ontkomen. Een kogel ging hem rakelings langs het oor. On danks vele ingestelde pogingen, is het niet gelukt den dader in handen te krijgen. Meerdere personen in de Oranjestraat hebben ook het schot gehoord. Door eene tot nog toe onbekende oorzaak is aan de Nieuwehaven te Rotterdam te water gevallen en verdronken de 19jarige dienstbode W. P. J. C. B. Haar lijk is door agenten van politie met dreggen opgehaald, waarna het naar de woning van haren vader in de Tuin derstraat is overgebracht. Zondagmorgen had een spoor- wegwachter het ongeluk, van de spoorbrug te Dordrecht in de rivier te vallen. Hij werd onmiddellijk gered door den heer W. de J. en diens zoon, die aldaar aan het vis- schen waren. De spoorwachter, hoe wel ernstig aan het hoofd gewond, bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. Te Ooststellingweif heeft een 82 jarige inwoner ter gemeente-secre tarie aangifte gedaan van de ge boorte van zijn dochtertje. Opnieuw is te Arnhem proces-ver baal opgemaakt tegen eene vrouw uit Westervoort, die kunstboter voor natuurboter trachtte te verkoopen. Het tjalkschip van R. van Nispen te Bergen-op-Zoom, geladen met beet wortelen, is in het Bergsehe diep omhoog gevaren, daardoor omge slagen en onmiddellijk gezonken. De schipper en zijn broeder redden wenkbrauwen open trachtte te glimlachen. Dat is gemakkelijk genoeg. Ware Ceneri hier, hij zou het be vestigen. Maar hij zeide mij juist iets anders. -Ach, daar had hij zijne rede nen voor. Om 't even, ik kan ge noeg andere getuigen inroepen. In de tweede plaats, zeide ik, terwijl ik zeer langzaam sprak, en hem vlak in 't gezicht keek, in de tweede plaats moet ik weten waarom gij iemand vermoord hebt, drie jaar geleden in een huis in de Horace-straat? Wat de vent beving, vrees of woede, weet ik niet, maar de uit drukking van zijn gelaat was die van de uiterste verbazing: niet de verbazing van onschuld, dat zag ik wel, maar van verwondering dat de misdaad hekend was; een oogenblik stond hij met open mond, en gaapte hun leven door in de roeiboot te springen en het touw hiervan los te snijden. Schip noch lading zijn ver zekerd. Dezer dagen trok een transport, begeleid door de rijksveldwacht, te Zevenaar ieders aandacht. Twee personen uit het naburige W., bei den zeventigers, hadden houtgesprok- keld (bijeenverzameld), waarvoor zij drie dagen hechtenis moesten on dergaan, waartoe zij naar Arnhem werden overgebracht en op welken tocht zij den nacht in het Passan tenhuis aldaar moesten doorbrengen. Hun kommervolle toestand was zoozeer op hun gelaat te lezen, dat een bakker hun uit zijn mand eeu brood toestak, 't welk gretig werd aangenomen. Een van hen moest zelfs de behulpzame hand worden geboden bij het instijgen in den waggon wegens zijn gebrekkigen toestand. Uit Deutichem wordt gemeld: Zekere Mentink te Iiilde, gemeente Berg, heeft zijne 26-jarige dochter met een spade zoodanig op het hoofd geslagen, dat men voor haar leven vreest. De politie heeft den dader in bewaring genomen. De justitie van Arnhem was gisteren overge komen om in loco onderzoek te doen. De vrouw van den landbouwer S., te Holten, heeft, in een vlaag van krankzinnigheid, 's nachts schier geheel ontkleed, haar woning ver laten. Na een paar dagen werd de ongelukkige, uitgeput en van koude verstijfd, onder een denneboom aan den Holterberg gevonden. Zondagavond had hij den kaste lein H., op het Worp bij Deventer, een hevige vechtpartij plaats tus schen een huzaar en twee burgers, J. Z. en P. S. genaamd. De huzaar bracht met zijn zwaard den bur gers hevige wonden toe aan het hoofd, zoodat zij in het bureau van politie moesten worden gebracht, om geneeskundig behandeld te wor den, De huzaar werd in hechtenis genomen. Te Donkerbroek is een volwassen man overleden, wiens dood, naar de geneesheer vermoedt, een gevolg is van een adderbeet waartegen te laat hulp werd ingeroepen. Te Delden bestaat de gewoonte, dat de eikels, welke van de hoo rnen vallen, door de arme jeugd worden opgeraapt en verzameld. Door de buitengewone vruchtbaar heid van de Twickelsche bosschen waren de uitkomsten van dien ar beid dit najaar zeldzaam voordeelig; niet min Ier toch dan ongeveer 580 mud, tegen f 1.20 per mud, werd afgeleverd voor rekening van den eigenaar van de herten op het land goed «Twickel» om te dienen als wintervoeder voor die dieren. Het stedelijk slachthuis te Ven- loo was reeds lang te klein geble ken voor de behoefte. Nu de ver gunning aan eenige slagers verleend, om in hun huizen te slachten, plot seling is ingetrokken, en de geringe ruimte in het slachthuis oorzaak is geworden van tooneelen, waarbij de politie zelfs tusschen beiden moest komen, hebben de slagers het plan opgevat om het stedelijk be stuur toestemming te vragen voor het stichten van een particulier mij zwijgend aan. Toen herstelde hij zich. Zijt gij dol, mijnheer Vaug- han? riep hij uit. Op den 20n Augustus 186... No... in de Horaee-straat hebt gij een jong mensch, die daar aan de tafel zat, eenen dolk in het hart gestoo- ten. Dokter Ceneri was ook in de kamer, en nog iemand met een lit- teeken over 't gezicht! Hij zocht geen uitvlucht. Hij sprong overeind met een gelaat, stuiptrekkende van woede. Hij greep mij bij den arm. Een oogenblik dacht ik, dat hij mij te lijf wilde, maar ik merkte spoedig, dat hij mij slechts zeer nauwlettend in het ge zicht wilde zien. Ik liet mij bedaard bekijken, want ik dacht, dat hij mij misschien toch niet herkennen zou blindheid brengt zulk een verande ring te weeg. Maar hij herkende mij. Hij liet mijnen arm los, en stampte met den voet op den grond onderling slachthuis, waarvan de opbrengsten meer dan dubbel de uitgaven kunnen dekken. GEMENGD NIEUWS. Een vreeselijke moordaanslag had kort geleden plaats in een plaatsje in België. Eene jonge schoo- ne vrouw, Marie Leroy, was gehuwd met zekeren Louis Crispils, die in handen der justitie was. Ge durende zijne gevangenschap onder hield zijne vrouw eene liefdesbe trekking met een zekeren Jean Tysen. Op zekeren dag, dat zij met haar minnaar samen was, verscheen Crispils, die zijne vrijheid had gekre gen, plotselingindekamer en, woedend dat zijne vrouw op dusdanige wijze handelde, viel hij haar plotseling aan en bracht haar met een mes een paar steken toe. Tysen verde digde haar zoo goed mogelijk en werd zelf licht gewond. Marie Leroy riep om hulp en de buren kwamen toeschieten, waarop de moordenaar de vlucht nam. De aangevallene verkeert in levensgevaar en de moor denaar is nog niet gevat. Dat vele dieren al op zeer eigenaardige wijze aan hun eind komen, zoo verhaalt de Münckener Anzeiger, heeft ons eene langdurige natuurbeschouwing en onderzoeking geleerd. In Belgie werden honderden fa- santen en vele hazen door een ha gelslag gedood. Het aantal trekvogels, die op nachtelijke tochten zich aan vuur torens en lichtbaken stooten, of door stormen in zee omkomen, is ont zettend groot. Dat vogels van allerlei soort zich aan telegraafdraden stoo ten en zich dan zwaar verwonden of dood neervallen, komt vaak voor. Dat bij het maaien van gras, broei ende patrijzen gedood worden, of hazen het verlies hunner lepels moeten betreuren, is niets onge woons. Een koppel patrijzen, dat tijdens een onweer, met negen jon gen een schuilplaae onder een boom zocht, werd door den bliksem ge dood. Een machinist, die op de loco motief van een sneltrein stond, kreeg een patrijs met zooveel kracht tegen 't geiaat, dat het dier dood in den tender viel en hij zelf gedurende eenige dagen niet in staat was om zijn dienst waar te nemen. Tusschen de takken van een zwaren beuk werd het geraamte van een hert gevonden. Zeker was het dier op zijne vlucht daarin gespron gen en niet instaat er weder uit te k-men. Herten, die al vechtende met de horens in elkaar verward geraken en zoo aan hun eind ko men, worden jaarlijks gevonden. Het zonderlingst kwam een vos om het leven. Deze wilde namelijk in een kippenhok sluipen, maar de vrouw des huizes, die dit bemerkte, gooide hem de deur met znlk een geweld tegen den kop, dat hij niets anders meer te doen had dan zijn laatsten adem uit te blazen. Te Parijs werd een man ge arresteerd, die voor een half millioen aan diamanten had gestolen. Hij zon in een rijtuig naar de gevangenis worden gebracht. Voor het Hotel de Vilie gekomen, klaagde hij over koliek; de agent, die hem verge zelde, gaf hem vergunning even uit te stappen, de man zette het op een loopen en men zoekt hem nog. Merlatti is reeds zijn twintig sten vastendag ingetreden. Hij ver van woede. Domkoppen! idioten! siste hij, waarom lieten ze mij niet alleen begaan! Hij stapte een paar maal op en neer door de kamer, en bleef toen bedaard voor mij staan. Gij hebt toen uw rol mees terlijk gespeeld, mijnheer Vaughan, zeide hij, met eene koelheid en on verschilligheid, die mij deden ont stellen. Gij hebt mij misleid en ik ben niet gemakkelijk te foppen. Gij erkent dus zelfs uwe mis daad, infame schurk? Hij haalde de schouders op. Waarom zou ik die niet er kennen tegenover eenen ooggetuige? Tegenover anderen zal ik die sterk genoeg ontkennen, maar tegenover u is er geen reden toe; gij zijt er in betrokken. Ik er in betrokken? Zeker, nu gij mijne zuster ge trouwd hebt! Mijn beste jongen! klaart zich zoo wel te bevinden, dat hij den lekkersten maaltijd zou kunnen zien opbrengen, zonder den minsten lust te gevoelen er deel aan te nemen. Te Parijs zijn de nieuwe hon denmodes voor het winterseizoen reeds verschenen. Voor schoothond jes is het nieuwste promenade-cos- tuum met bont pelswerk afgezet, waarbij een zelfde kapotmutsje ge voegd wordt, wanneer het stormt, opdat de lieve diertjes geen koude hoofden of ooren bekomen. Bij ge matigde temperatuur zijn geplis- seerde dekjes van gestreept flanel zeer modern, de dekjes worden met bijzonder coquette handen onder het lijf vastgebonden. Zeer elegante honden dragen des morgens, nadat ze gewasschen en gefriseerd zijn, stofmantels van battist of linnen, die hen tegen de schadelijke en bezoe delende werkingen der buitenwereld beveiligen. De halsbanden bestaan voor kleine honden uit stukken kost baar kant, voor groote uitreeleder, dat met bloemen bewerkt is. De ringen, welke de honden aan hunne pooten droegen, gaan uit de mode, omdat zij, dank zij de jachten, die de dieven er op maakten, menig maal verloren gingen. Vrouwelijke schoothondjes dragen dikwerf een bont zijden doekje om den hals, waarop, in een van de hoeken, de naam van de draagster gewerkt is. In vele Parijsche winkels kan men volledige honden-uitrustingen voor den prijs van 50 tot 500 fr. koopen. Voor de rechtbank te Parijs is een zonderling proces aanhangig van eenige Eugelsche kapitalisten, Call, Baird en Shepard, die aan Popp, directeur der maatschappij tot vervaardiging van pneumatische klokken, 450,000 fr. ter hand ge steld hebben, om goud te halen uit de steengroeven rondom Parijs, waartoe Popp beweerde door eene geheime chemische bewerking het middel te bezitten. De drie Engel- schen beschuldigden Popp van op lichting en eiechen de 450,000 fr. terug en 10,000 fr. schadevergoe ding. Woensdag jl. is deze zaak voor de rechtbank in openbare be handeling gekomen. Er werden ver scheidene experts (scheikundigen) gehoord. Sommigen hunner ver klaarden dat het niet mogelijk was goud uit deze steensoort te halen; anderen daarentegen verklaarden het tegendeel, maar zij voegden er bij dat de hoeveelheid gouds zoo uiterst gering was, dat de exploita tiekosten onmogelijk konden gedekt worden. Te Btihl, in Baden, is men eene jeugdige dievenbende op het spoor gekomen, die zich de «zwarte hand» noemde en waarvan de leden mutsen van gelijken vorm en kleur droegen. De heeren hadden het in het bij zonder op toonbankladen van win keliers en bakkers voorzien, maar zij versmaadden ook koopwaren niet. Het gestolen geld werd op prettige manier doorgebracht en voor een deel ook voor den aankoop van revolvers bestemd; langzamerhand kreeg men ook een kapitaaltje van zestig gulden bijeen, dat zekerheids halve in den grond werd begraven. De hoofdman hield, met een revol ver in de vuist, streng orde onder zijn troepje. De kwajongens loo chenden aanvankelijk ai het hun ten laste gelegde, maar zij kwamen tot bekentenis, toen men dreigde van een mattenstokje gebruik te maken. mijn gelukkige echtgenoot! mijn lieve zwagerIk zal u eens vertel len waarom ik dien man om het leven heb gebracht, en wat ik meende met die woorden, die ik te Genève u toevoegde. Zijne houding- van bitteren, k waad- aardigen spot, terwijl hij die woor den sprak, maakte mij bang voor 't geen komen zou, en de handen jeukten mij, om hem beet te pakken en de kamer uit te smijten. Die man, begon hij, ik zal u om begrijpelijke redenen zijnen naam niet noemen, was Pauline's minnaar. Wilt gij mij goed begrij pen, dan moet gij minnaar hier vertalen door 't Italiaansche woord «drudo». {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2