ME» i 4e Jaargang:. Vrijdag 19 November 1886. No. 1035. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zan-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN' Burgemeester en Wethouders Zaterdag 4 December e.k. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. Yoor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoc te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de xublicite Etrangère S. L. BA JJBE Sr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents; Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags IS unr| MUSEUMS E Koloniaal museum van hst Paviljoen. Ingang aan de Dreefxyde So fQrtoss van diploma vryaa toogang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 eden der Nederlaadsche Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hebben Vin Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van San dagen kostelooï vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen togen Ssgtjrs museum in de Damstraat. Geopend dageiyka uitgenomen Zaterdag, Wcsnadag en Zaterdag van 2nnr. Orgsl-bespeiing de Oroote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijiss van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs on leden der Noderlandoche Maatschappy ter bevordering van Nyverheid hebban (kfl dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang broutzijde van I ot Paviljoen op het terrai. Goop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» e.\ op vertoon ran diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voort! No. 59. Geopend dagelijks, nitganomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jatf 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op betaling van 25 cents per persoen. Kinderen boneJou de 8 jarea worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. <=5 Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeae Dinsdag van 12 en Dondordag van 28 nnr. Toogang (denr Oudegroenmarkt) vry. van HAARLEM; Overwegende, dat het [li dit jaar op Zondag invalt; Noodigen de ingezetenen dezer Gemeente uit, dit teest op te vieren. Haarlem, 17 November 1886. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. Door den Franschen Senaat is het wetsvoorstel van den heer B&tbie tot wijziging van eenige artikelen in het burgerlijk wetboek op het stuk der nationaliteit bij eerste le zing aangenomen. Ten gevolge van deze wij iging vervalt de wet van 15 December 1790, waarbij aan de afstammelingen der protestantsche uitgewekenen, tengevolge der her roeping van het edict van Nantes, de hoedanigheid van Franschman, op hun verlaLgen teruggegeven wordt. In de Kamer heeft Freycinet een crediet aangevraagd, om een pensioen van 12,000 fr. te verze keren aan de weduwe van Paul Bert. Door de rechterzijde en de uiterste linkerzijde werd daartegen hevig opgekomen. Na een levendig debat werd het voorstel aangeno men met 252 tegen 199 stemmen. Verscheiden socialisten van de 31) HUGH CONWAY. NEGENDE HOOFDSTUK. een onbeschaamde leugen. Had de schurk soms juist dezen keer waarheid gesproken? Waarom zou hij andeis den moord begaan hebben? Iemand begaat niet licht een moord. Zelfs nu het oogenblik gekomen was, waarnaar ik zoo had verlangd, waar ik om gebeden had het oogenblik dat mijn geliefde weer bij ha&r verstand, haar volle verstand zou zijn, werd ik bestormd, ter neer geslagen en verpletterd door dien verfoeilijken leugen, die toch waar kon zijn. uiterste linkerzijde stelden daarop voor, een jaarlijksch pensioen van 1000 fr. toe te kennen aan de be trekkingen der officieren en soldaten, die in Tonkin overleden zijn. De urgentie van dit voorstel werd ver worpen bij staking van stemmen (180 tegen 180). Honderd-veertig jongelieden, in het arrondissement Thann geboren, zijn tegen 20 December voor de correchoneele kamer te Mulluiuseil gedagvaard. Zij zijn beschuldigd zich, door naar Frankrijk uit te wij ken, aan deu dienst in het Duitsche leger te hebben onttrokken. De Russische minister Giers heeft, in antwoord op Turkije's vraag omtrent de mobilisatie der troepen in de Krim, gezegd, dat de minister ,an oorlog op verschillende punten des lands prceven neemt met het nieuwe mobilisatie-plan, zoodra er slechts sprake kan zijn van periodieke militaire manoeuvres. Uit Sofia wordt aan de News geseind, dat Kaulbars dreigt terstond Bulgarije te verlaten, indien het regentschap niet de geëischte voldoening geeft wegens het gebeur de te Philippopel. Omtrent het vorstenbloed van prins Dadian van Mingrelië, die als candidaat voor den Bulgaarschen troon genoemd werd, schrijft aan den Times kolonel Steward, die on langs lid der Afghaansche grens- commissie was, en lang in Mingrelië en Georgië heeft gereisd: «Deze landen wemelen van vor sten en prinsen, want niet alleen dragen alle werkelijke nakomelingen van de vroegere talrijke stamhoof den dien titel, maar ook allen, die met hun familie van verre of nabij We zijn elkander vreemd, zij kent mij niet eens! riep ik uit. Laat ik het bewijs zoeken, dat die leugen een leugen is, of laten we elkander voor altijd vreemd blij ven! Hoe kon ik dat bewijs vinden? Kon ik het aan Pauline vragen? En als ik het vroeg, hoe kon ik verwachten, dat zij mij antwoorden zou? En zoo zij ai antwoordde, zou haar antwoord mij voldoen? Ach, kon ik Ceneri maar sprekenHij mocht ook een schurk zijn, zoo'n doortrapte schurk als Macari was hij niet. Alzoo in mij zeiven overleggende, kwam ik tot een dolzinnig besluit. Als ons leven op het spel staat, komen we soms tot dolzinnige be sluiten, en hij mij stond er meer op het spel dan het leven. Het was de eer, het geluk, kortom alles en alles niet van een, maar van twee men- schen in betrekking stonden. De meeste van dezen zijn doodarm, en verdie nen den kost als klerken, eenige hunner zijn wegens roof of moord geëxecuteerd, anderen naar Siberië overgebracht. De vorst van Min grelië is niets meer dan een Rus sisch onderdaan, dien men den Bul garen op den hals wil schuiven; waarom dan niet liever een Rus sisch generaal, als Goerko gekozen? De keus van Goerko zou zeker uit Russisch oogpunt niet slecht zijn, maar wat de Prinsen van Mingrelië betreft, vergeet kolonel Stewart dat prins Dadian van al die «roovers» en «klerken» de eenige is, wiens geslacht in den Almanach deGotha» is opgenomen. Zijne zuster is ge trouwd met prins Achille Murat, zijne moeder was eeredame van de vorige keizerin van Rusland; de Dadiani van Mingrelië waren in 1866 toen zij de soevereiniteit over hunne provincie aan keizer Nicolaas af stonden, reeds eene familie, die aan Westersche grafelijke huizen gepa renteerd was. DeTiirksclie Regeeriog- heeft het voornemen, het initiatief te nemen om het Bulgaarsche vraagstuk aan de overwegingen der mogendheden te onderwerpen, maar door Ruslands optreden wordt de uitvoering van dit voornemen vertraagd. Volgens te Caïro ontvangen offi- cieele berichten verscheen dezer da gen onverwacht eene bende inlan ders, ter sttrkte van een 500 man, op eene heuvelrij 12 mijlen boven Wady Haifa, en begon de daar aangebrachte verdedigingswerken te vernielen. Op het alarmsignaal der schildwachten werden eenige troe pen in eenen trein op de aanvallers afgezonden, die na een kort maar Ja, dat zou ik doen Hoe dol het plan ook scheen, ik zou naar Si berië gaanen als geld, volharding, gunst of list, mij van aangezicht tot aangezicht tegenover Ceneri kon brengen, dan zou ik de waarheid, de volle waarheid uit hem krijgen TIENDE HOOFDSTUK. de waarheid zoekende. Europa doorreizen van 't eene einde tot het anderedaarna half Azië en dat enkel om een on derhoud te hebben van een uur met een Russischeu staatsgevangeneHet was een dolzinnig plan, maar ik had mij voorgenomen, om het ten uitvoer te brengen. Zoo het plan al dol was, ik wilde tenminste de kaneen van succes ver zekeren door alle mogelijke voor zorgen te nemen bij mijne toebe reidselen. Ik wilde er niet wild op los gaan, en aan 't einde van mijn hevig gevecht verjaagd werden. Een paar gevangen genomen sheikhs noemden gebrek aan levensmidde len de eenige reden waarom de re bellen zich binnen de linie van Wady-Halfa hadden gewaagd; maar zij voegden daar bij, dat er eene grootere en wèlgewapende bende hooger op den Nijl bijeengebracht wordt. Haarlem, 18 November 1886. De gisteren door het Roomsch Katholiek parochiaal Armbestuur alhier gehouden jaarlijksche turf- collecte heeft opgebracht f 679,60. Het scheikundig verslag der melk van de Haarlemsche Melk inrichting over de afgeloopen maand October jl. is als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.032 3.7 pc. 12.4 pc. Minimum 1.0295 3.2 11.4 Gemiddeld 1.0304 3.36 11.96 - De «Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen» heeft aan den «Vrouwenbond tot verhoo ging van het zedelijk bewustzijn», gevestigd te 's Hage vergunning verleend om de lijsten van verschillen - de Te Huizen en logementen voor vrouwen in ons land, behalve in de stations ook in de rijtuigen der 3de klasse te doen ophangen. De R. K. kiesvereeniging «Recht voor allen», in het kiesdis trict Arnhem, heeft besloten, bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer (vacature we gens de bevordering van den heer Van der Sleyden tot hoogeren rang), geen candidaat te stellen. reis bevinden, dat zij vruchteloos was gemaakt door de domheid of de achterdocht van den een of anderen machthebbende. Neen, ik moest op reis gaan met geloofsbrieven, die overal zouden erkend worden. Geld, een van de gewichtigste geloofs brieven, dat had ik, en ik wilde er niet karig mee zijn; maar ik had andere geloofsbrieven noodigen mijn eerste stap zou zijn, om die iu handen te krijgen. Ik kon rustig en stelselmatig te werk gaan, want het zou nog dagen lang duren, voor ik van Pauline kon weggaan. Eerst wanneer alle gevaar voor goed ge weken was, kon ik op reis gaan. Derhalve terwijl het arme meisje langzaam, zeer langzaam, in beter schap toenam, en weer bij krachten kwam, bedacht ik eens welke vrien den ik had onder de hooggeplaatste personen in het land. Ik vond er een, wiens positie zoo danig was, dat hij eene gunst kon Door den schrijver van de «Brieven uit de Hofstad» in de Midd. Ct. wordt het volgende mee gedeeld omtrent de plannen van den heer Heemskerk betrekke lijk het kiesrechtDe bedoeling is om door de Grondwet zelve algemeen stemrecht uit te sluiten. De her haalde verknipping van het land in districten wil men vermijden door een vast ledental aan te nemen honderd voor de tweede en vijftig voor de eerste kamer. De leden der tweede kamer zouden gekozen wor den in zes-en-zeventig enkelvoudige en vijf meervoudige districten; de laatste zouden tot hoofdplaatsen hebben de vijf gemeenten met meer dan 50,000 inwoners. Op de thans geëindigde we reldtentoonstelling te Liverpool werden bekroond de volgende Ne derlanders Wessanen St Laan, Wormerveer, gouden med., voor gepelde rijst en oliën; H. Hellebrekers Zonen, Rot terdam, goud. med. voor Holl. li keuren; H. Zeegers firma P. J. v. Gils, Waalwijk, zilveren med., voor aromatische kruidenextracten; Ge- veke Co., bronzen med., systee- men voor trams; C. Weede zeeoffi cier, 's Hage, zilveren med., voor mist- en nachtsignalen. Door ongeveer 60 hoofdbewoners van het Damrak te Amsterdam is tot den gemeenteraad een «dringend» verzoek gericht: «dat een einde moge gemaakt worden aan den meer dan schandelijken toestand waarin het Damrak zich nu ruim 4 jaren bevindt. Daar er bij het dempen voor geen afvoer van he melwater is gezorgd, zeggen adres santen, «zoo is dat middenterrein des winters en bij regenachtig we- verzoeken bij een veel hooger ge plaatst persoon, en wat meer zegt, dat hij kon verwachten, dat die gunst hem terstond zou worden toe gestaan. Hij deed mij dat genoegen met het gevolg, dat ik eenen aanbeve lingsbrief kreeg, aan den Engelschen gezant te St. Petersburg, en tevens copie van eenen brief, die aan Zijne Excellentie geschreven was, bevat tende instructies te mijnen behoeve. Elk dezer brieven droeg eene hand- teekening, die mij alle noodige te gemoetkoming verzekerde. Met deze, en eenen credietbrief tot een hoog bedrag op een huis te St. Peters burg, kon ik du op reis gaan. Maar vóór ik vertrok, moest ik zorgen, dat Pauline gedurende mijne maandenlange afwezigheid in alle opzichten goed bewaakt en verzorgd werd. Wat zich daarbij moeilijks voordeed van verschillenden aard, zou mij haast van mijn plan terug-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1