h U li 4e aarsrang*, Zaterdag 20 November 1886. No. 1036. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN' FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. II lit Ifii To or Haarlem per maani40 Cents. SFraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Versehljiit Dagelijks Bitpnoi» lm-m algemeens Fesstdagsa. Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresseeron aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Roof dag enten voor het BuitenlandCompagnie Générale de r ub licit e Etrangèrc 8. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sua-., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centt. Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot Ts middags 12 unïi MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal w»3k«sb van het Paviljoen. Ingang aan do Draafzyde 2o dour. Goopand dagolyka van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cont3 per peruoou. llonatenrn en leden dor Nedorlandaeha Maatschappij tor bevordering van Njjverhoid hebben 6$ far toon van diploma vryes toegang, donateurs mat gezelschap, isden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang brontzijdo van et Pavrjoon op het torras. Goop, dag. v 104 uur. Toogaug 25 ot. p. persoon. Donateur» er, Cdsader Nedarlandsch» Maatschappij ter bovordering van Nijverheid habhon op vertoon van diploma vrijsn toogang, donatenrs met gezelschap, ieden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst on geschiedenis, voorat fras Nederland en xnaor bijzonder van het Haarlomacho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 nur. Toogang 25 ceata per porsoou. Dourloopendo toegangskaarten voor eeu geheel jaftj g 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Octobor alle werkdagen van 104 nar, van 15 Oclobor tot 14 April op die dagen van 10ft uur tegen betaling van 25 conts per persoon, alleen Of landaeen kosteloos van 124 nar, de everige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 conto per peraoun. Kindoren bonedeu de 8 jaren worden in het geheel niot toegelaten; kiudaron vriu tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide.»» 5 3,"1- '7~- n',nr Teylars bibliotheek. Geopend Woonsdag, Donderdag, Vr\jdag en Zaterdag van 1A uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geopecé Toegang (dear Oudegroonmarkt) vrij. ®9nsagen Koeveioos van iam uur, «o -- r i gjywrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen van 11—3 uur. TeyU. Woensdag en Zaterdag van S4 nur. Orgel-bsspelino t'« dó Groots Kerk. Dinsdag van 12 on Donderdag van 2—8 ALGEMEEN OVERZICHT. Van overheidswege te Londen wordeo, aangezien de socialistische hetooging op Zondag a. s. toegestaan wordt, omvangrijke militaire en po litiemaatregelen genomen, ten einde mogelijke wanordelijkheden terstond te onderdrukken. De hoofden der socialisten zullen op acht geïmpro viseerde tribunes op het Trafal- garsquare redevoeringen houden. Van het aanbieden van een pe titie aan lord Salisbury zal niets komen, daar de premier dien dag uit de stad gaat en de straten die naar zijn woning in Arlington- street voeren, afgezet zullen wor den. De vorst van Mingrelië, die in den Times door den Eugelschen overste Stewart zoo ongunstig werd beoordeeld, wordt thans in hetzelfde blad verdedigd door den heer Ba teman Champain. Deze heer heeft in 1872 met dau vorst eene lange reis gemaakt, en vond hem toen «aangenaam, vermakelijk, welop gevoed, geestig, meer eeuFransch- man dan een Rus.» De vorst was toen 22 jaren oud, en de heer Champain geeft toe, dat hij na dien tijd veranderd kan zijn, maar niet dat hij zulk eene treurige figuur kan zijn geworden, als de heer Stewart van hem wil maken. Thans wordt te Berlijn ingoed ingelichte kringen verzekerd, dat alle groote mogeudheden hare goed keuring hebben verleend aan de candidatuur van den vorst van Min grelië voor den troon van Bulgarije, onder de voorwaarde dat generaal Kaulbars spoedig terug worde ge roepen. DOOR HUGH CONWAY. 32) TIENDE HOOFDSTUK. DE WAARHEID ZOEKENDE. Ik giDg zacht de trap op, en in hare kamer. Ik stond aan 't bed met tranen in de oogen, en aanschouwde mijne vrouw, die toch mijne vrouw niet was. Ik kreeg een gevoel over mij, alsof ik iets misdadigs, iets hei- ligschendends, deedzoo weinig recht had ik, dacht mij, om in die kamer te zijn. Haar engelachtig hoofd rustte op het kussendat ge laat was voor mij het schoouste op de wereld. De hijgende boezem ging 0p en neer bij hare zachte, regel- Na het gouden jubilé van ko ningin Victoria is de keizer vau Oostenrijk aan de beurt. Hij zal den 2n December 1888 zijn 40jarige regeering herdenken. Men gaat reeds aan het beraad slagen over de viering van het feest. De stad Weenen wil een prachtwerk laten vervaardigen over Weeueus ontwikkeling in de laatste 40 jaren. De Times meldt uit St. Peters burg dat de Russische regeering Kaulbars dadelijk had willen terug roepen, maar Kaluoky's rede eene retraite belet. Reuter's Office te Londen verneemt dat. er dezer dagen tusschen de ge zantschappeu der groote mogend heden eene gedachten wisseling heeft plaats gehad met het doel de wen- schelijkheid na te gaan van het houden eener internationale confe rentie ter regeling der Bulgaar - SChe aangelegenheden. De onder handelingen hebben echter nog geen formeel karakter aangenomen, om dat nog geen enkele mogendheid het initiatief genomen heeft tot een bepaald voorstel. In de diplomatieke kringen laat men uitkomen dat de nota, bij gelegenheid der ontzetting van vorst Alexander door de Porte aan de mogendheden gezonden, en van welke deze slechts op formeele wijze de ontvangst hebben bericht, den weg baant voor eene conferentie, in geval uit het Bulgaarsche vraag stuk ernstig gevaar mocht onstaan. Generaal Kaulbars heeft eeue nota overlegdin welke gezegd wordt dat de Czaar zijne welwillende gezindheid ten aanzien van het Bul gaarsche volk wilde betoonen. Geen raadgeving van Rusland werd echter opgevolgd. Bovendien werden be- matige ademhaling. Terwijl ik haar aanstaarde, zwoer ik mijzelven, dat geeu menscheiijk woord mij zou doen twijfelen aan hare onschuld. Toch wilde ik naar Siberië reizen. Ik zou schatten gegeven hebben, om het recht te hebben mijne lippen op de hare te drukken! haar te mogen wekken met een kus, haar de oogen vol liefde naar mij te zien opslaan, van onder die laDge wim pers. Zelfs kon ik mij op dat oogeu- blik niet weerhouden een zaehten kus te drukken op den slaap van haar hoofd, daar waar die schoone lokken begonnen te golven. Zij be woog zich even in haren slaap, hare oogleden bibberdenen als iemand die betrapt wordt bij 't be gin van de uitvoering eener misdaad, vlood ik de kamer uit. Den velgenden dag was ik reeds honderden mijlen ver, en mijn ge moed was in eene heel andere en ver van zachtmoedige stemming. Zoo leedigende aanslagen gepleegd op Russische onderdanen, zonder dat de Bulgaarsche regeering daarop acht sloeg. Eindelijk kwam de So- branje bijeen zonder voorafgaand overleg met, ja, zelfs ondanks het verzet van Rusland. Dit alles was het gevolg van den wensch der regenten om buiten Rusland om te haudelen. Kaulbars verklaart dat om deze redenen de tegenwoordige regeeriug van Bulgarije het ver trouwen van Rusland heeft verlo ren, en het voortduren der betrek kingen onmogelijk heeft gemaakt, zoolang die regeering uit dezelfde personen bestaan. Kaulbars voegt hierbij, dat hij Zaterdagmorgen zal vertrekken, en dat het geheele per soneel van het Russische consulaat hem volgen zal. Uit Rustschuk meldt de Times, dat het regentschap, Kaulbar's nota betreffende het gebeurde te Philip- popel beantwoordende, een onder zoek en de bestraffing der schuldige politie-ageuteu beloofd heeft, maar de geëischte afdanking van den pre fect en den militairen commandant afwijst. Aan de Daily Neics wordt uit Constantinopel geseind dat de Russische invloed bij de Porte ge stadig afneemt. De Russischgezinde Riza-pacha is in ongenade gevalien. Het dagblad Tarik meldt, dat de Porte uit Oost-Rumelië een ver zoek ontvangen heeft om troepen te zenden. Aan het Arabische blad Muba- schir wordt uit Soeakim melding gemaakt van een conflict tusschen Egypte en Italië. De inwoners van Massoeah gaan voort met de Soe- daoeezen met levensmiddelen en munitie te ondersteunen, zoodat het ik Ceneri bereikte, als ik hem ooit bereiken koD, en als ik dan bevond, dat Macari waarheid gesproken had; bevond, dat ik bedrogen, misleid, listig om den tuin geleid was, dan kon ik tenminste de akelige vol doening smaken van mij gewroken te zien. Ik kon dan met leedver maak de ellende aanschouwen van den man, die mij bedrogen en tot zijne doeleinden gebruikt had. Ik kon hem zien, hoe hij zijn ramp zalig leven voortsleepte in ketenen en diep gezonken, als een slaat ge zweept en mishandeld. Dat zou dau het welverdiende, niet te verwerpen loon zijn voor mijne lange reis. In aanmerking genomen al wat er ge beurd was, en mijne tegenwoordige spanning en vrees, dau was deze onchristelijke gemoedsstemming niet geheel onnatuurlijk in een gewoon mensehenkind. Eindelijk ben ik te St. Petersburg. De brief, dien ik bij mij heb, en de Engelsche voorschrift, waarbij het verboden is den Soedaneezen provi and te leveren, ijdel gemaakt wordt. Eenigen tijd geleden nu is te Mas soeah een Egj'ptisch oorlogsschip verschenen, dat verscheiden booten, welke eene lading koren voor Soedan aan boord hadden, in brand gestoken heeft, waarna de opvarenden ge vangen naar Soeakim overgebracht werden. De Italiaansche goeverneur van Massoeah heeft terstond een oorlogsschip nagezonden en de uit levering der gevangenen geëischt, daar zij, als inwoners van Massoeah, Italiaansche onderdanen zijn. Haarlem, 19 November 1886. In de 11. Dinsdagavond gehouden samenkomst van de Gereiormeerde Vereeniging in «Felix Favore» al hier, waar dr. A. H. de Hartog, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit, optrad, werd een collecte ge houden voor het Studiefonds, welke f 137,02 opbracht. Den 12en November jl. over leed hier ter stede een geacht me deburger, de heer J. C. E. Gosler, in leven instituteur en praeceptor aan de Latijnsche school te Bergen op Zoom. Taal- en letterkunde wa ren zijne lievelingsvakken en als kinderschrijver verwierf hij zich een welverdienden naam getuigende ruim 100 boekjes die hij voor de jeugd heeft geschreven. Ook maakte de heer Gosler zich verdienstelijk als medewerker aan eeuige tijd schriften. Stil en eenvoudig leefde hij de laatste jaren zijns levens te midden zijner geliefde Spaarnestad en dat hij daar bemind was, be wezen Maandag jl. de vele kransen op zijn graf en de aandoenlijke toe- brief, dien men reeds over mij ge schreven heeft, verzekeren mij eene goede ontvangst van den kant van Hare Majesteits edelen vertegen woordiger in de hoofdstad van Rus land. Mijn verzoek wordt met aan dacht aangehoord; er wordt niet om gelachen. Men zegt mij, dat nie mand ooit zulk een verzoek gedaan heeft, maar er wordt niet gezegd, dat het onmogelijk toe te staan is. Er staan moeilijkheden, groote moei lijkheden, in den weg; maar daar mijne zaak enkel familiezaak is, met geenerlei politieke bedoeling, en daar de brief de toovermacht bevat van de handteekening van iemand, dien de edele lord zeer gaarne ver plichten wil, worden die moeilijk heden niet als onoverkomelijk ge kenschetst. Ik moet geduldig wachten, dagen lang, misschien weken, maar 't is zeker, dat alles zal gedaan worden wat mogelijk is. spraak van den heer A. J. C. v. Es. - De heeren H. Brongersma, R. H. J. Gallandat Huët, J. Krol Kz., J. H. Slangen en L. van der Wilk, hebben zich te dezer stede tot eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt de verloting van de voor werpen van kunst en smaak, die voor eenigen tijd ten behoeve van het Ondersteuningsfonds van het N. O. G. met zooveel welwillend heid werden afgestaan. Thans is bepaald, dat die verlo ting in December a. s. zal plaats hebber), waarvooi loten beschikbaar zijn gesteld h f 1 per stuk, bij de boekhandelaren de Erven Loosjes en J. Rookmaker, alhier. De commissie beveelt deze goede zaak met warmte in den welwillenden steun harer stadgenooten aan. Het hoofdbestuur der Alge- meene Vereeniging voor Bloembol len-cultuur alhier heeft aan de be sturen der afdeelingen en aan de leden per circulaire bericht, dat de 63e Algemeene Vergadering dier Vereeniging zal plaats hebben op Maandag 20 December, des namid dags te 12 ure op de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging» L. Begijne straat. De volgende punten en onder werpen zullen in deze vergadering ter tafel komen: Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, ter vervulling van de vacatures, die zullen ontstaan door de periodieke aftreding op 31 December 1886 van de heeren P. F. Jansen en Joh. de Breuk. Ver slag van de commissie, belast ge weest met het nazien der rekening van den penningmeester over het jaar 1885. Benoeming eener com missie tot het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester over 1886. Verslag van de Op 't oogenblik is er, zeggen de nieuwsbladen, een kleine spanning, of zoo iets, tusschen de beide goe- vernementen. Dat heeft soms ten gevolge, dat een verzoek, zelfs nog eenvoudiger dan het mijne, eenvou dig van de hand gewezen wordt. Doch, we zullen zien. Intusschen, wie is de staatsge vangene, eD waar is hij? Ach! dat kan ik niet zeggen. Ik weet alleen, dat het een dokter is, Ceneri genaamd, een Italiaan, een apostel der vrijheid, een patriot, een samenzweerder. Ik was niet zoo dom te veronderstellen, dat hij had te recht gestaan en gevonuisd was, onder den naam, waar ik hem bij kende. Ik veronderstelde integen deel, dat die naam alreeds valsch was. Lord X was zeker, dat in de laatstverloopen maanden niemand onder dien naam veroordeeld was. Dat maakte weinig uit. Als het ver-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1