4e Jaargang. Donderdag 25 November 1886. No. 1040. row if ABONNEMENTSPRIJS: tahijnt Oagslljhs nitgenamen Zen- nn tliunim F®E8ife|8n, ADVERTENTIËN' ALOTEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». fYMseo door geheel het Rijk p. maand 55 4 Wonderlijke Nummers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublieite Btrangère L. DATJBE ff Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 8 Ibis Faubourg Montmartrs. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer ceuisi Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot ?e middags 12 ucufè MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dïeefzyde 2e deur. Geopend dagelyka van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu Wea dar Noderlaudsclie Maatschappij tor bevordering van Nyvoilioid Uobbea, tfftftoOH van diploma vryes toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Iroufczijdo van netPaviljoen op het terras. Goor, dag. v 10—4. unr. Toogai.g 25 ct. p. poraoou. Domvtouri. o/i •gAeadef Nedorlandsohe Maatschappij ter bevordering vaa Nyverlieid hebben op vertoon van diploma vryun toegang, donateurs niet gezelschap, laden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu goBcbiedonis, vooral fan Nederland on meer bijzonder van het Haarlomeche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eon geheel j&sj 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 contB por poraoos, aiiooa of fandagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per porsoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gohool niet to eg slatonkinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. Eêveirs museum in de Damstraat. Geopend dageïyks nitgenornon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goo?b.4 ISliensdag ea Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Te Gent is de Maandagavond, dank zij den uitgebreid en voorzorgs maatregelen van het wettig gezag, zonder rustverstormg afgeloopen. Wegens de voorgenomen manifes tatie had de gemeenteraad alle op tochten, het vertoonen van vaandels en zinnebeelden, het aanheffen van kreten en het zingen van liederen verboden, onder verzekering dat alle samenscholingen onmiddellijk uiteen gedreven zouden worden. Bovendien was het garnizoen ge consigneerd en de geheele burger wacht in de wapens geroepen, die echter des avonds te 11 uren reeds weder naar huis kon worden gezon den. Ofschoon zich voor het lokaal van het blad Vooruit een woelige menigte verzameld had, die op een wachtwoord scheen te wachten kwam het niet tot een uitbarsting. De aankomst wordt gemeld van werkliedendie bij De Smet en Gecquier zullen gaan werken. Eeni- ge fabrikanten hebben den burge meester verzocht, maatregelen tot bescherming van den arbeid te nemen. De werkstaking breidt zich niet uit en zal bij bovengenoemde fabri kanten waarschijnlijk nog in deze week eindigen. Graaf d'Oultremont verdedigde gisteren in de Kamer zijn voorstel om den persoonlijken militairen dienstplicht in te voeren. De Minister van oorlog opperde verscheidene be zwaren. Ofschoon de regeering stemde voor het in overweging nemen van dit voorste], bleek, dat zij en de rech terzijde er tegen zijn. Met algemee- ne stemmen werd besloten tot het HUGH COHWAY. 36) ELFDE HOOFDSTUK. EENE HEL OP AARDE. Op de meeste plaatsen was men ter zijde van den weg bezig met den hooioogstdat werk is van zoo veel belang voor het geheele land, dat een aantal gevangenen gedu rende zes weken worden afgezon den, om den oogst te helpen bin nenhalen. Op vele plaatsen zag ik zeer schoone bloemen in het wild groeien, de menschen zagen er ge zond en tevreden uit. Over 't geheel waren mijne indrukken van Siberie, gedurende den zomer, zeer aange- in overweging nemen van het voor stel. Prinses Battenberg, eene dochter der Koningin van Engeland, is gisteren ochtend van eenen zoon bevallen. Moeder en kind zijn wel varend. Toen Kaulbars door Bazardjik kwam, werd hij door den prefect begroet, die hem eene eerewacht van gendarmes aanbood. Kaulbars wees dit aanbod op bitteren toon af. Aan bet station te Philippopel gekomen, liet hij afdrukken zijner laatste nota en exemplaren van het Zankovistisch orgaan Smttina ver spreiden. Toen een gendarme op merkte, dat dit niet geoorloofd was onder den afgekondigden staat van beleg, antwoordde Kaulbars, dat hij zich om een goevernement van stok- slagers niet te bekommeren had. De consuls te Widdin en te Rust- schuk zijn in stilte vertrokken. Te Varna heeft eene afdeeling Russi sche matrozen verlof gekregen on gewapend aan land te gaanzij salueerde de Russische vlag, het pantsersehip loste drie kanonschoten en vertrok daarna, met den consul en het personeel aan boord. De Times meldt uit Sofia, dat een groot aantal aanhangers van Zankoff, met dezen zelf en Ka- raveloff, Bulgarije met Russische paspoorten verlaten. Het bericht in de dagbladen, zoo meldt Reuter uit Berlijn, dat Duitschland had geweigerd, de be scherming van Russische onderda nen in Bulgarije over te nemen, is ten eenenmale ODgegrond. Eenige dagen geleden is hier vanwege Rus land aanvraag gedaan, of Russische beambten, die ter bewaking van het Russische archief te Sofia werden naam. Toch had ik wel gewenscht, dat het in 't hartje van den winter ware geweest. Ondanks de koude reist men dan aangenamer. Ivan vertelde mij, dat, als er een goede sneeuw- baan gevormd is, en de tarantas kan verwisseld worden met eene slede, het verwonderlijk is hoeveel wegs men in éénen dag aflegt. Ik durf niet zeggen hoeveel uren gaans in een etmaal, en het zachte glijden der sleden heeft veel voor bij het gerommel en het stooten der wielen. We hadden natuurlijk onderweg meermalen oponthoud, en kleine ac cidenten. Hoe sterk ook eene taran tas gebouwd is, hij is vergankelijk. Meer dan eens brak er een wiel, kwam er averij aan den dissel, knapte een riem af. Tweemalen zelfs vielen we om, maar aangezien er ons niets door overkwam dan wat oponthoud, zal ik de geschiedenis van die on gelukjes maar achterwege laten. achtergelaten, zich, ingeval het noodig was, ter zake van bescher ming van Russische onderdanen tot den vertegenwoordiger van Duitsch land konden wenden. Hierop werd onmiddellijk en zonder eenig voor behoud een toestemmend antwoord gegeven. Kaulbars heeft gisteren te Con- stailtinopel, vergezeld van den Russischen ambassadeur Ne,lidoff,een bezoek gebracht aan den groot vizier en den minister van buiten- landsche zaken. Grekoff heeft Constantinopel verlaten. Uit Aden wordt bericht dat de Engelsche politieke resident aldaar het eiland Socotra geannexeerd heeft op den 30n October jl. Haarlem, 24 November 1886. De afdeeling «Haarlem» der Ne- derlandscbe vereeniging tot afschaf fing van sterken drank hield gis terenavond op hare gewone plaats van bijeenkomst, de bovenzaal van het Nutsgebouw in de Zijlstraat, hare eerste openbare vergadering in dezen winter. De gezellige zaal was goed ge vuld, zooals wij dat steeds bij deze vergaderingen gewoon zijn en dat een bewijs is van de belangstelling, die deze bijeenkomsten van de leden ondervinden. Op het streven der vereeniging behoeven wij niet te wijzen, dit is algemeen bekend en wordt ten overvloede door haar naam reeds aangeduidhet mis bruik van sterken drank in Neder land met alle kracht tegen te gaan, dit is voorzeker wel het doel dat Ook zal ik maar niet alle opnoemen, steden en dorpen, waar wij doorkwamen. Mijn verhaal zou anders de belangrijkheid krijgen van een genealogisch woordenboek Tora, Kainsck, Tomsk, Achinsk, Krasnoyarsk, Nunei Udinsk kunnen den lezer al of niet bekend zijn, al naar mate van de diepte zijner geo grafische studiën; maar de meeste andere, al wist ik de namen ook te spellen, zouden niets meer zijn dan ijdele klanken. Als wij te eeni- ger tijd den marsch nagaan van het Russische leger, bestemd om Britsch- Indië binnen te rukken, dan zullen we van zelf wel beter op de hoogte komen aangaande de Aziatische ge westen van den Czaar. Aan den ingang van iedere kleine plaats of dorp, wier namen mij ont schoten zijn, zag men, even onver anderlijk zeker als men een post huis zag, telkens een somber uit ziend, vierkant gebouw, grooter of zij zich voor oogen stelt en waar. voor zij tot dusverre met vrucht heeft gearbeid. De voorzitter, de heer Zeeman, bracht verslag uit over de laatst gehouden, algemeene vergadering te 's Hage en wees er op dat de afdeeling «Haarlem» met geldelijke moeilijkheden had te kampen, daar er na aftrek der verschuldigde bij dragen aan het hoofdbestuur der Vereeniging, van de contributie-gel den bijna niet genoeg meer over bleef tot dekking der kosten, die aan de openbare vergaderingen waren verbonden, en toch, zeide hij, zou het bestuur deze avonden houden, al moest men ook te eeni- ger tijd de daad bij het woord voegen en zelf in de bres springen om de onkosten te bestrijden. Na deze inleiding deelde de heer Zeeman zijnen toehoorders mede, dat hij dezen avond als spreker zou optreden en dat vele andere spre kers de volgende spreekbeurten zouden vervullen. Voor ditmaal had hij gekozen«Iets uit het leven van Benjamin Franklin.» Spreker drukte den wensch uit, dat hetgeen bij van den grooten man zou me- dedeelen, mocht strekken tot voor beeld der aanwezigen en voor de huisvaders ook tot nut hij de op voeding hunner kinderen. Het waren de afkomst en jeugd van Franklin, zijn werkkring, de voor- en tegenspoed zijns levens, zijn reine godsdienstzin en grootheid zijner ziel en de eenvoud zijns har ten en zijne vele en nog overtroffen werken en daden op het gebied der waarachtige menschenliefde en tot heil der volkeren, die spreker in boeiende bewoordingen zijn aan- dacht'g auditori' schetste. Voor zeker moest d- levensschets zijne toehoorders till diepste treffen. Die kleiner naar gelang van de plaats, omringd door hooge palissaden,waar van het hek met zware grendels gesloten was, en waarbij een schild wacht stond. Die gebouwen waren de ostrogs of gevangenissen. Hier werden de ongelukkige ver oordeelden gehuisvest bij hunne halten op den langen marsch. Daar werden zij samengepakt als sardines in eene doos. Ostrogs, gebouwd voor twee hon derd man, werden dikwijls gebezigd voor het dubbele getal rampzaligen. Mij werd verhaald, dat bij 't losgaan van het ijs op de rivieren, als deze laatsten buiten hare oevers zijn ge treden, wanneer de reis onmogelijk kan voortgezet worden, die gevan genissen, of bewaarplaatsen, toonee- len aanbieden, die alle beschrijving te boven gaan. Mannen, vrouwen soms er tusschen, saamgepropt in lokalen stinkende van vuil, waar van de vloer alleen reeds walgelijk spreuken van Franklin waren door hun helderheid, eenvoud en beknopt heid geschikt om door allen begre pen en gewaardeerd te worden. Wat een schat van levenswijsheid en wat een voorbeeld om na te streven levert Franklin's leven niet op. Als eenvoudig letterzeitersmaatje klom hij op tot de hoogste betrek king in zijn vaderland en knielden wetenschap en staatkunde aan zijne voeten. Zijn leven lag geschetst in den spreuk «Ora et labora», ja, bidden en werken, was de machtige hefboom die dezen ongeëvenaarden man uit de eenvoudigste kringen tot de hoogste maatschappelijke positie verhief. Nooit vergat hij zijn afkomst, en toonde hij bij zijn voor spoed steeds een mensch te zijn, die het voorbeeld van zijn grooten Meester met alle kracht die in hem was nastreefde. Spreker schetste vele bijzonder heden uit het leven van Franklin en bracht die in toepassing op het bestaan van den werkman, die uit het vele schoons, dat de groote man heeft nagelaten, een schat van le venswijsheid putten kon. Herhaal delijk toonden de aanwezigen hunne ingenomenheid met de boeiende voor dracht van den geachten spreker, die met zooveel zeggingskracht en op recht bevattelijke wijze een blik liet slaan in het eenvoudige, reine leven van den grooten man van wien ten Kate zong, «dat hij het hemelvuur aan keetnen legde.» Moge het geschetste beeld van Franklin den aanwezigen nog lang voor oogen staan en bij velen het verlangen doen ontwaken even eenvoudig in levenswijze, matig in het gebruik van bedwelmende dranken en een even oprecht en waarachtig christen te zijn, sis de grootste der Ameri- is, sterven bij dozijnen door de ver giftige lucht, die zij moeten inade men. De ongemakken van de reis waren niets in vergelijk van de af grijselijkheden, die hen wachtten op die zoogenaamde rustplaatsen. En in een van die ostrogs moest ik Ce- neri zoeken! We passeerden op weg verschei dene troepen veroordeelden, die met moeite den z waren gang naar hun noodlot voortzetten. Ivan zeide mij, dat de meesten geboeid gingen. Ik zou dat anders niet gezien hebben. Zij hadden de ketens, zeide hij, al leen aan de heenen en onder de kleeren. Arme menschenik had diep medelijden met hen. Al moch ten het nog zoo groote schavuiten zijn, zij waren blijkbaar in een deer nis waardigen toestand. Voor zoover ik zien kon, werden zij niet hard behandeld door de soldaten en de officieren, maar schrikkelijke din_ gen werden mij verhaald aangaande

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1