mmmiANn. ABONNEMENTSPRIJS: Vsrsshijitt Dagelijks ritje»»» Zib-w atpnetw Fssitdafgi. ADVERTENTIËN- Dinsdag 30 November 1886. AI/.EMFA OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUGH COHWAY. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal -museum van hit Paviljoen. Ingang aan de Dreefzjjde 2e dear. Geopend dagel\jka van 10 tot 4 uur. Toegang 25 centa per persoon. Donatenra en leden der NedorlandscHe Maatschappij ter bevordering va» Nyverhoid hebben 6p lartoon van diploma vryon toegang, donateur# met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Paviljoen op liet terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» efl 'Bdender Nedorlandaché Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral tan Nederland en meer büzonder van het Haarlomsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaag II gulden Musetim der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur togen betaling van 25 cents por persoon, alleen og landaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ondor behoorlijk geleide. \fav*irt museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopacö WoSsdag ca Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegtoenmarkt) vrij. foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco ta adresaeei-en aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrangère 6. L DATJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31 bit Faubourg Montmartre. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eens». Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'b middags 12 uuri De werkstaking te Gent duurt nog steeds voort, maar geeft geen aaoleiding meer tot vrees voor wan ordelijkheden. De Times verneemt, dat het Engelsche Parlement op 13 Janu ari weder zal bijeenkomen. Een mandaat der Queens Bench vraagt den afgevaardigde Dillon om morgen voor deze recht bank te verschijnen, onder beschul diging van op twee pachters-verga deringen taal te hebben gebezigd, strekkende tot intimidatie van on derdanen der Koningin en tot het uitlokken van verzet tegen 's lands wetten. De Iersche regeering heeft een verbod uitgevaardigd tegen eene te Sligo belegde nationalistische bijeenkomst, in welke Dillon en Obrien het woord zouden voeren. Er bestaan kenteekjnen, dat het tegenwoordige tijdperk van rust in Ierland voorbij en er een tijd van agitatie op handen is. De Amerikaansche dynamietpartij heeft O'Donnovan Rossa als hoofd der partij afgezet, omdat hij in den laatsten tijd niet bedrijvig genoeg is geweest. Hij wordt vervangen door Hamilton Williams. Men ver wacht eene dadelijke hervatting der dynamiet-campagne. De Duitseh-Oostafrikaansclie maatschappij heeft, als onder-afdee- ling, eene plantage-maatschappij op gericht, welke zich voorloopig met een grondkapitaal van een millioen mark constitueerde. Zij wil voor namelijk tabaksbouw drijven. In den raad van toezicht hebben twee DOOR 40) TWAALFDE HOOFDSTUK. DE NAAM VAN DEN MAN. Was het Macari, die afschuwe lijke verrader? Neen, hij zelf was de eigenlijke moordenaar, maar die bekentenis zou hem zijn doel doen missen. Zeg mij eens hoe weet gij het? zeide hij. Ik zou het u wel zeggen, maar ik vermoed, dat gij mij niet geloo- ven zult. U niet gelooven! riep hij met drift. --- Ik geloof alles van dien nacht. Hij is mij nooit uit de gedachten geweest, mijnheer Vaug- groote industrieelen in tabak zitting, namelijk Beuss te Bremen en Schött- ier te Leipzig. In de Zaterdag gehouden zitting van de Fransche Kamer heeft De Freycinet verklaard, dat Frankrijk zich niet mag terugtrekken uit de rij der groote mogendheden; dat het eene verbrokkeling van het Turksche rijk moet verhinderen, en dat het aan geen enkele mogend heid mag toelaten, zich ik het bezit te stellen van Egypte. Het vraag stuk van het Suez-kanaal, verklaar de de minister verder, staat op het punt van op eene bevredigende wijze opgelost te worden. De Fransche re^eering volgt eene belangelooze politiek ten aanzien van de groote vraagstukken van den dag. Zijne rede eindigende, vatte De Freycinet zijne politiek samen in de woorden: behoedzaamheid en flinkheid. Dit lokte herhaalde toejuichingen uit. De Kamer verwierp met 291 tegen 258 stemmen het amendement van Michelin, strekkende tot opheffing van het gezantschap bij het Vati- kaan. Freycinet had het amende ment bestreden. Het voorstel van een der leden om het krediet voor het gezantschap bij het Vatikaan van 70.000 francs op 30,000 francs te brengen, werd mede verworpen. Freycinet verklaarde, in antwoord op eene rede van Delafosse, dat het belang der Republiek de regeering de zorg oplegt, den vrede te hand haven. (Toejuichingen.) Freycinet bestreed, als hebben de het karakter van eene berispiDg, een amendement van Delafosse strekkende om de kredieten te schrap pen voor buitengewone zendingen, aan afgevaardigden opgedragen. Het han. De waarheid heeft mij ver volgd tot in de gevangenis. Ik ben niet veroordeeld om eene staatsmis daad; maar mijne sententie is indi- rekt de wrake Gods over de daad, waarvan gij getuige zijt geweest. Het was duidelijk, dat Ceneri niet zulk een verstokt booswicht was, als Macari. Hij had tenminste een geweten. Bovendien, daar hij blijk baar bijgeloovig was, zou hij mij misschien gelooven, als ik hem mee deelde, hoe ik aan die nauwkeurige kennis kwam. Ik zal het u zeggen, ant woordde ik, mits gij mij op uw woord van eer belooft, mij de volle waarheid te zeggen aangaande die vreeselijke misdaad, en mijne vragen eerlijk zult beantwoorden. Hij glimlachte hitter. Gij ver geet mijne positie, mijnheer Vaug- han, wanneer gij spreekt van «eer». Toch beloof ik u eerlijk te zullen antwoorden. amendement werd daarop verworpen met 313 tegen 185 stemmen. In verband met de berichten over de buitengewoon groote zenuwach tigheid van den Czaar aller Russen, wordt thans gemeld, dat de kei zerin zich voorloopig niet van haren gemaal wil scheiden, zoodat de zieke jonge troonopvolger alleen, slechts van zijn goeverneur en eenen arts begeleid, naar Nizza gaan zal. Reeds sedert langen tijd werden de onderwijsuren voor den troonopvol ger belangrijk ÏDgekort, opdat hij zich niet te veel zou behoeven in te spannen. Kaulbars is Vrijdag jl. vóór zijn vertrek uit Constantinopel be giftigd met de orde van Medjidié 2e klasse. De executie der 9 ter dood ver oordeelde anarchisten te Chicago is uitgesteld, totdat hef opperge- rechtshof van Illinois de rechtsgron den van een ingediend hooger be roep onderzocht zal hebben. Haarlem, 29 November 1886. Bij de heeren Gehrs. Figée alhier, is op twee verschillende stoomma chines een nieuw systeem regulateur geplaatst van den kortelings over leden heer A. Zalm, te 's-Hage, die zeer zeker de belangstelling van alle vakmannen zal opwekken. De vin ding bestaat uit eene mechanische op- en neder, of wel heen en weder gaande beweging, welke ontstaat door een door stoomstrooming ver kregen verschil in druk onder en boven een zuiger en het weder ont staan van evenwicht van dien druk, tengevolge van nietstrooming. Derhalve verhaalde ik hem, zoo kort en eenvoud'g mogelijk, al wat er gebeurd wasal wat ik gezien had. Hij huiverde, toen ik hem dat vreeselijke visioen beschreef. Spaar mij, zeide hij, ik weet alles. Duizenden keeren heb ik het gezien, of heb er van gedroomd; het is mij altijd hij. Maar waarom zijt gij hier gekomen? Pauline, zegt gij, heeft thans nagenoeg al hare vermogens terug; zij had u alles kunnen zeggen. Ik wilde u eerst spreken. Zij is hersteld, maar ik ben een vreem deling voor haar; en zoo uw ant woord niet zóó is, als ik hoop dat het zijn zal, zien wij elkander nim mer weer. Als er iets is, dat ik kan doen, om de misdaad eenigszins goed te maken begon hij haastig. Gij behoeft alleen de waarheid te zeggen. Luister. Ik hield uwen medeplichtige voor den eigenlijken De toestel is zoo eenvoudig en de regeling zoo juist, dat het aan geen twijfel onderhevig is of dit systeem overtreft alle anderen, terwijl het bovendien zeer goedkoop te maken is en dus zeker eene goede toekomst tegemoet gaat. Daar de stand van den toestel geen invloed op de goede werking heeft, is dit vooral voor stoomsche pen van groote waarde, omdat bij deze, voorzien van een dergelijken regulateur, het doorslaan van de machine onmogelijk wordt en dit vele ongelukken zal voorkomen. In het algemeen dient de uitvin ding om de regelmatige werking van het stoomwerktuig te verzeke ren, eene omstandigheid die voor onze fabrieken een groote kosten besparing kan opleveren. Het bestuur der Haarlemsche af- deeling der Maatschappij tot bevor dering van Toonkunst heeft besloten, de jaariijksche uitvoering der leer lingen van de Muziekschool voortaan niet meer op één avond te doen plaats hebben, maar over twee ach tereenvolgende avonden te verdee- len. Deze maatregel heeft het be stuur moeten nemen wegens het groote aantal leerlingen, dat dezen cursus hier ter stede volgt, het geen voorzeker wel pleit voor het degelijke onderwijs dat er wordt gegeven. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maand Oct. 1886 vervoerd: 8113 passagiers waarvan de opbrengst was f 1.534.73 van goederen - 368.88 van diversen - 435.83 Totaal f 2.339.44 Uitmakende per dag en per kilo meter f8.8S. Door Gedep. Staten van Noord- Holland is goedgekeurd het besluit moordenaar. Evenmin als gij, kon hij dat ontkennen, maar hij recht vaardigde de daad. Hoe? vroeg Ceneri met drift. Ik hield even op. Ik keek hem strak in 't gezicht, om zijn gelaat goed gade te slaan, en de waarheid niet enkel uit woorden te vernemen. Hij verklaarde mij, dat de jonkman op uwe aanwijzing was vermoord, omdat hij o God, hoe kan ik het herhalen! omdat hij de minnaar was van Pauline, haar verleider, die weigerde haar te trou wen. Zeg inij nu de waarheid! de volle waarheid! Die laatste woorden gilde ik meer dan ik ze sprak, mijne bedaard heid had ik verloren, terwijl ik aan dien onmensch dacht, die met een spottenden glimlach den naam van Pauline te schande had gemaakt. Ceneri, daarentegen, werd kalmer, toen hij de bedoeling mijner vraag van den Raad der gemeente Nieu wer Amstel, waarbij wordt voorge steld, de jaarwedden van de beide wethouders met 1 Jan. a. s. te ver- hoogen van f 300 op f 500 voor ieder. Volgens een te Amsterdam uit Batavia ontvangen telegram wordt de goevernements-koffieoogst op Java geraamd op hetzelfde quan tum als de vorige maand, die toen 816,870 pikols bedroeg. Op verschillende kantoren voor den postpakketdienst in ons land, zal, ter gelegenheid van de St. Ni- colaas-drukte, door militairen adsis- tentie worden verleend. De maatschappij tot exploita tie van ijsbanen in Nederland heeft, in verband met de Vrijdag gehou den aanbesteding van het leggen te 's-Hage van den Ringdijk en de daarop ontvangen inschrijvingsbil jetten, het werk gegund aan den heer Frank Hutchins, te 's-Hage, voor f720. Vijftien December a. s. moet het werk gereed zijn. Op de Heerengracht te Am sterdam werd Donderdag een gratis voorstelling gegeven. Van een der bewoners dier gracht was al sedert een paar dagen een tamelijk groote hondhoe dan ook, in het riool naast de brug geraakt en alle po gingen om hem uit die schuilplaats te lokken bleven vruchteloos. De bewoner loofde daarom eene goede belooning uit aan dengeen, die den hond er wist uit te halen, waarop drie mannen met een schuitje er naar toe voeren, stuk voor stuk in de opening kropen en er na eenige moeite in slaagden den hond te vangen. Met luid gejuich werd de vangst door de vele toeschouwers begroet, evenals voor ieder der begreep. Toen ik daarop in zijne verwonderde oogen de volslagen on gegrondheid las van die vuile be schuldiging, had ik den man, hoe slecht hij ook was, en bezoedeld met onschuldig bloed, van vreugde kunnen omhelzen. Dat jonge mensch die jon gen, dien Macari met zijnen dolk doorboord heeft was Pauline's broeder, het was Antony March, mijn zusters kind! DERTIENDE HOOFDSTUK. EENE VKEESELIJKE BEKENTENIS. Toen Ceneri die onverwachte open baring gedaan had, wierp hij zich, met het hoofd over zijne vermagerde armen, voorover op de tafel, als in wanhoop. Ik zat als versteend, werk tuigelijk herhalende: Pauline's broeder 1 Antony March! De laatste sporen van den infamen leu gen waren uit mijne ziel wegge-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1