als het vorige jaar in staat is gesteld, aan 400 schoolkinderen driemaalper week warm voedsel uit te deelen. Zij, die eene bijdrage wilden in leveren, doch bij bet rondgaan der lijst werden overgeslagen, worden beleefd verzocht hunne gift te be zorgen bij de Erven Loosjes alhier, waar tot dat doel eene bus is ge plaatst. De directeur van het postkan toor alhier, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Zondag den 5en December a. s. het postkantoor ook voor bet verzenden van pakjes geopend zal zijn van 's morgens 8 tot 10 uur en des namiddags van 12 tot 4 uur; dat, ter voorkoming van teleurstel ling, door afwijzing van ter post-aan- geboden pakjes, men dringend wordt verzocht zorg te dragen, dat de pak ketten behoorlijk zijn ingepakt en, indien de adressen der pakketten niet op den omslag van het pakket zelf geschreven of gedrukt zijn, hetgeen bijzonder is aan te bevelen, zij stevig op of aan de pakketten zijn vastgehecht, in dier voege, dat zij niet kunnen losraken. Pakketten, boven de 5 kilo en boven de voorgeschrevene afmeting worden niet aangenomen. Heden morgen omstreeks 6 ure is een begin van brand ont staan in de machinekamer van de boterfabriek van den heer v. d. G., gelegen aan den Spaarndamscheweg, die gelukkig spoedig werd ontdekt en door eigen personeel is gebluscht. De schade is gering; alle3 was verzekerd. In December zal door Z. M. de Koning eene groote jachtpartij op grof wild gehouden worden, waar aan o. a. de prins van Bentheim en de erfprins van Waldeck, broeder van H. M. de Koningin, zullen deelnemen. U. D.) De minister van Financiën heeft ter uitvoering van het Kon. besluit van 20 November 1886 (Stil. no. 186) omtrent het invoerrecht op Engelsche biscuits, eenige voorschrif ten gegeven aan de betrokken amb tenaren, gewezen op het verschil tusschen de tegenwoordige en de nieuwe regeling en ten slotte mede gedeeld, dat het Kon. besluit op 1 December e. k. in werking komt en dus toepasselijk is op de biscuits, die op of na dien dag voor verbruik binnenslands ingevoerd of uit entrepSt uitgeslagen worden. Voor biscuits, die vóór 1 December ingevoerd, doch, zonder opslag in entrepót eerst op of na dien dag vrijgemaakt wor den, moet nog op den bestaanden voet gehandeld worden. Een aires met zestien hand- teekeningen van grondeigenaren van het landelijk gedeelte van Nieuwer- Amstel is aan de Tweede Kamer gezonden, waarin adressanten met redenen verzoeken om de grensrege ling van Nieuwer-Amstel spoedig te veranderen. Door den heer J. R. Planten, consul-generaal der Nederlanden te New-York, is aan de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmaat- 'phappij eene vlag aangeboden, om ,e worden gevoerd door het onlangs n de vaart gebrachte stoomschip Rotterdam. In een begeleidend schrijven, in ïoogst aangename bewoordingen gesteld, zegt genoemde consul-gene- •aal, dat de naam van dat stoom- ichip herinnert aan de eerste wel geslaagde poging om Nederland vas voor Ceneri zoo onontbeerlijk, lat hij hem in de Horace-street bij ,ich liet inwonen, en daar de oude feresade dienstmaagd van den lokter, medeging, om hen te be lenen, zoo had Pauline bij de ge- teele verandering niet veel gewon- ien. Macari hield niet op met het meisje astig te vallen. Ten laatste bijna .esperaat, vormde hij het dwaze lan, om te beproeven haren broe- er voor zich te winnen. Hare liefde oor Antony zou haar diens wen- chen doen inwilligen. Hij was niet ijzonder bevriend met Antony, maar ij had hem eens eenen niet onbe- tngrijken dienst bewezen, en op ien grond kon hij gevoegelijk eene 'ederdienst vragen. En nu, we- mde dat broeder en zuster beide een duit meer bezaten in de wereld, laakte hij minder zwarigheid aan .ntony dien dienst te vragen. Deze, een hooghartigen niet met de Vereenigde Staten in nauwer en sneller handelsverbinding te brengen, en spreekt hij de beste wenschen uit voor den bloei der Nederlandsche onderneming. Het geschenk, dat door de Ne- derlandsch Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij met waardeering ia aanvaard, bestaat uit de vader- landsche driekleur met, in het wit, twee medaillons, bevattende het Nederlandsche wapen en de Adelaar der Vereenigde Staten, welke me daillons zijn verbonden door olijf takken, waarin de letters N. A. S. M. zijn opgenomen. De viag vormt een smaakvol ge heel en is de uitdrukking eener schoone gedachte van een hoogst- verdieusteiijken Nederlandsche amb tenaar in den vreemde. Gedurende de maand Oct. is bij de Rijkspostspaarbank inge legd f 526,397,07 en terugbetaald 394,998.84, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 131,398,23. Aan het einde der maand Sept. was ten name der verschillende inleggers inge schreven een bedragvan f8,240,137,55 zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Oct. 1886 bedroeg 8,371,535,78. In den loop der maand Oct. werden 2622 nieuwe spaarbankboekjes uit gegeven; 793 werden geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand 134,828 in omloop waren. Een jubilé, waaraan niemand gedacht heeft, wordt door het «V. W.» volgenderwijze vermeld.' «Twintig jaar lid der Kamer was zeker iemand verleden Woensdag den 24en November.» »»Wat heeft hij al dien tijd uit gevoerd?»» «Niemendal.» ««Dan ontbrak het hem zeker aan bekwaamheid.»» «Dat niet zoo zeer; maar hij was anti-liberaal en als zoodanig ge doemd tot werkeloosheid; gedoemd althans zich te bepalen tot oppo sitie voeren en persitleeren. In het laatste heeft hij het dan ook tame lijk ver gebracht. Maar wat betee- kent dat? Een u.ensch is zoo niet, of hij wil wel eens iets tot stand breDgen. 't Is treurig aan het einde zijner politieke loopbaan te moeten zeggen ««Met den besten wil ter wereld is het mij onmogelijk geweest iets voor mijn land te doen.»» Inderdaad, mr. Leopold Hafïmans naar het leven geteekend. Vad.) Door den president der afdee- ling Rotterdam van het Algemeen Ned. Werklieden-Verbond, den heer Th. de Rot, is naar aanleiding der vergadering te Kralingen, waar hij als spreker optrad in de plaats van den heer B. H. Heldt, een bank biljet van f25 ontvangen, met een begeleidend scbrijven, onderteekend G. P. L., waarin hem wordt ver zocht dit bedrag teu dienste van de Vereeniging te besteden. De gemeenteraad van Zeven bergen nam Maandag het belang rijke besluit tot het aankoopen van gronden, vroeger behoorende tot de dotatie van prins Frederik, thans aan den' Staat. Deze gronden moeten strekken tot bouwterreinen ter uit breiding van de gemeente. Door het centraalbestuur van «de Friesche Ijsbond» is een adres aan de gemeenteraden in Friesland, gericht met verzoek om strafbepa lingen te maken tegen het vernielen van ijsbanen. Naar men verneemt vertrok zeer aangenaam jongmensch, lachte om zijne pretenties, en voegde hem toe: ruk maar uit. De arme jongen vermoedde niet hoe duur zijne spotternij hem te staan zou komen. Misschien heeft Macari in het heengaan zich wel een woord laten ontvallen in zijne woede, waaruit Antony opmaakte, dat het met zijne fortuin niet zoo heel best gesteld wasalthans hij schreef terstond eenen brief aan zijnen oom, met verzoek om onmiddellijk afrekening; zoo niet dan zuu hij eenen rechts geleerde raadplegen, en zijnen voogd desnoods in rechten vervolgen. Het oogenblik, dat Ceneri zoo lang had gevreesd, zoolang had ver schoven, was ddar; alleen met dit onderscheid, dat de bekentenis, die hij vrijwillig had willen doen, hem nu afgedwongen werd. Of hij aansprakelijk was volgens de Italiaansche of volgens de En- mevr. Bulkley, die sedert hare in vrijheidstelling onafgebroken te Scheveningen vertoefde, Maandag avond naar het zuiden van Frank rijk, waar zij tot herstel van ge zondheid eenige maanden vertoe ven zal. Een deel van het terrein, waar de tentoonstelling van voedingsmid delen te Amsterdam zal worden gehouden, zal herschapen worden in het marktplein eener oud-Holland- sche stad, omstreeks het midden der 17de eeuw. De heer C. Springer, die hiervoor zijne medewerking heeft toegezegd, heeft eene schets gemaakt, die nu reeds doet zien, dat dit gedeelte der inrichting al dadelijk een groot aantrekkings- punt der tentoonstelling zal worden. Binnen eenige dagen wordt deze schets voor belangstellenden aan het bureau der tentoonstelling ter bezichtiging gesteld. Een kapitein, een luitenant en een sergeant-majoor te Den Helder, gingen Zondagmiddag voor pleizier met een bootje een tochtje maken. Toen zij, hij het vallen der duister nis nog niet terecht waren, werd een vlet uitgezonden, om hen op te sporen. Eerst 's avonds te half twaalf zijn zij te Tessel geland en den volgenden morgen met de boot van daar naar den Helder teruggekeerd. Het huishouden van een zetbaas, in een der magazijnen in de Pas sage te 's Hage, werd Zaterdagmid dag door den patroon, die uit Duitsch- land was overgekomen, geheel on verwacht op straat gezet. Dit moet toegeschreven worden aan bevon den ongeregeldheden in de admi nistratie. Moeder en kind werden in de gelegenheid gesteld naar hun woon plaats in den vreemde te vertrekken, terwijl de echtgenoot voorloopig naar de gevangenis werd overge bracht. Een 13-jarige jongen werkzaam op de capsulenfabriek te Loosdrecht, is met zijn arm tusschen de machine geraakt. De arm is verbrijzeld. Aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. wordt uit Heenvliet gemeld dat daar be richt is ontvangen dat Jan Bevaart, die in Januari jl. vrouw Kwak ver moordde en deswege tot 25 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, den 21en November in de gevangenis te Leeuwarden is overleden. Na het afrijden van trein No. 109 van het station aan de Lunetten te Utrecht, bevonden zich Maandag avond twee koeien op den spoor weg, van welke ééne onder de lo comotief kwam en gedood werd; nadat het doode heest verwijderd was, kon de trein met ongeveer een half uur vertraging vertrekken. Zaterdagmiddag werden te Utrecht twee zoogenaamde kwartjesvinders aangehouden en naar het politie bureau op de Ganzenmarkt gebracht. Zij speculeerden ouder gewoonte op de beurzen der buitenlieden. De voed ng der gevangenen in de celgevangenis te Arnhem is voor 1887 aangenomen tegen 10s/i cent per man en per dag. De schoenmaker v. d. B., te Breda die zich Donderdag bij de politie gelsche wet wist hij niet, maar hij was er zeker van, dat Antony er niet voor terugdeinzen zou, stappen te doen, ten einde hem in verze kerde bewaring te doen stellen. Dit laatste, al ware het ook slechts tij delijk, zou zijne plannen van het oogenblik in duigen doen vallen, en wat het ook mocht kosten, An tony moest nog een tijdlang zwijgen. Hij verzekerde mij, plechtig als een stervende, dat hij er niet aan gedacht had, dat doel te bereiken door zulke vreeselijke middelen. Er waren velerlei plannen in zijn hoofd omgegaan, maar hij had zich ein delijk bepaald tot een plan, dat wel moeilijk uit te voerea was, en licht kon mislukken, maar dat toch nog de beste kansen op succes beloofde. Zijn plan namelijk was, om, me( behulp van zijne vrienden en on dergeschikten, Antony op te lichten, en hem buitenslands voor een tijd lang in een krankzinnigengesticht aanmeldde als schuldig aan een in 1883 gepleegden diefstal ten na- deeie van den inmiddels overleden kleermaker Meijer, heeft thans be kend dat ds waarde van het door hem ontvreemde op p. m. f 900 moet worden geschat. Hij had dit bedrag in een zakje gevonden en, pfschoon hij wist dat het van M. was, het dezen niet teruggeven. In specie bevond zich p. m. f 300 in het zakje, welke som hij had verteerd, terwijl de overige papieren waarde door hem in het water was geworpen. Uit St. Maartensdijk (Zeeland) wordt gemeld: Eenige dijkwerkers, bezig zijnde met het verrichten van graafwerk aan den hinnenberm van den zee dijk voor den Muijepolder, ongeveer een half uur gaans buiten de kom dezer gemeente, stuitten op onge veer een half meter diepte op een menschelijk geraamte. Daarbij von den zij ook een mes, waarvan het heft nog in goeden staat was. De vinders van het skelet beweren, dat de overblijfsels van de hersenen nog in den schedel aanwezig waren. Indien dit het geval was, zouden er volgens deskun ligen 8 tot 13 jaren kunnen verloopen zijn sinds het lichaam daar begraven werd, hetgeen echter niet kon geconsta teerd worden, aangezien door de vinders alles uit den schedel ver wijderd was. Te Heidenschap viel de knecht van den landbouwer J. S., van den tamelijk hoogen zolder en kwam met zijn hoofd op de steenen terecht, tengevolge waarvan de hersenpan werd verbrijzeld. Men vreest voor het leven van den ongelukkige. Te Leeuwarden ontstond Maan dagavond laat brand in eene woning op Olde Galileën, tengevolge van het omvallen van eene petroleum lamp. Bij onderzoek bleek, dat dit te wijten was aan de onvoorzich tigheid der bewoners, een reeds bejaard echtpaar, die beiden in hoogen graad beschonken waren. De brand werd spoedig gebluscht, doch tegen beide personen is, op grond van het nieuwe wetboek van strafrecht, proees-verbaal opgemaakt. Zaterdagmorgen kregen in de na bijheid van de kazerne te Leeuwar den een burger en een soldaat twist over het water halen uit de publie ke waterpomp aldaar. De soldaat gaf hierbij den ander met een draag stok een hevigen slog op het hoofd, zoodat deze bewusteloos naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. De dader werd in verzekerde be waring genomen. GEMENGD NIEUWS. Toen de expres-trein uit Ost- ende Zaterdagmorgen te Verviers aankwam, bleken 22 postzakken, inhoudende de aangeteekende waar den voor Duitschland, Rusland, Oos tenrijk en de Levant verdwenen te zijn. De gewone brieven waren niet aangeroerd. Omtrent dezen diefstal worden thans nog de volgende bijzonder heden medegedeeld: De trein verliet Ostende ten 3.15 's nachts en kwam 's morgens ten 8.36 te Verviers. Daar werd de diefstal ontdekt. De vermiste waarde is ongeveer 1 millioen, en de wijze, waarop de dieven zijn te werk ge gaan, doet aan een romanverhaal denken. De postzakken zijn allen vervaardigd van sterk linnen, met een loodje verzegeld, en die, waarin waarde, hebben bovendien een blauw etiquet, opdat de beambten er nauw keurig op zullen toezien. De deu ren der wagens zijn met zware hangsloten voorzien en de wagens worden eerst te Verviers geopend, waar de post wordt overgeladen. De dieven hadden de sloten we ten te openen en na den diefstal daarvoor andere, ongeve.r van den zelfden vorm, in de plaats gehan- op te sluiten. Voor eenen tijdlang, toch twijfel ik niet of Ceneri zou, al wilde hij het ook niet bekennen, den jonkman gedwongen hebben, zijne vrijheid terug te koopen door de belofte van vergiffenis voor het zoekmaken, door zijnen voogd, van de aan dezen toevertrouwde gelden. Wordt vervolgd.) gen. De dieven zijn zeker mede reizigers geweest, die den buit in hunne valiezen geborgen en aan een der tusschen-statious den trein ver laten hebben. Er waren o. a. 40 pakketten dia manten uit New-York voor War schau bij. De diefstal moet gepleegd zijn tusschen Ostende en Brussel, want de stationchef aldaar had wel gezien, dat er geen loodjes op de deuren der postrijtuigen waren, doch daar de sloten er aan waren, had hij geen kwaad vermoeden. Het Belgische goevernemeut zal waarschijnlijk aansprakelijk worden gesteld voor dezen diefstal en de schade moeten vergoeden. Men veronderstelt dat de dieven Engelschen zijn en te Brussel den trein hebben verlaten. Ten minste drie kaartjes naar Malines zijn te Ostende afgegeven doch niet aldaar opgehaald. De politie dost alle po gingen om de dieven te vatten, doch tot heden te vergeefs. Twee Amerikanen zijn te Brussel gear resteerd, doch konden bewijzen waar zij op den tijd, dat de diefstal plaats greep waren, en moesten dus weder vrijgelaten worden. Een dergelijke diefstal van 900,000 frs. had in April plaats op de lijn LondenDover. De politie te Duinkerken heeft Vrijdag een zekeren Priucelet ge arresteerd, die twee maanden gele den te Boussey juweelen had ge stolen ter waarde van 30,000 frs. Hij bewoonde met zijn inSitresse een villa. Sedert drie dagen is de be faamde mist te Londen weder aan de orde van den dag. Overdag moe ten de lantaarns branden. Verschei dene ongelukken zijn reeds voorge komen. Een vrouw is o. a. door de mist over de spoorbaan geloopen en door een trein verpletterd. De cir culatie van rijtuigen is nu en dan onmogelijk. De groote dynamiet-fabriek te Pressburg is een prooi der vlammen geworden. Gelukkig konden de ont plofbare stoffen intijds weggehaald worden, anders was de ramp niet te overzien geweest. De stad Valverde (7000 in woners) in de provincie Leon (Spanje) is door eenen brand geheel verwoest. Geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. TWEEDE KAfêlR DER STATEN-GENEKAAL. Zitting van 30 November. De inlichtingen van den Minis ter van Justi'ie op het adres van mevr. Bulkley zijn voor kennisge ving aangenomen, daar dit onder werp bij hoofdstuk IV van zelve weer ter sprake zal komen. Daarop vingen aan de-algemeene beschouwingen over Hoofdstuk III, Buitenl. zaken. De heer de Vos van Steennijk zou tegen stemmen, daar er bij dit hoofdstuk en de andere hoofdstuk ken z. i. geene zuinigheid was be tracht. De heer Mees drong aan op het tot stand biengen van een handels- tractaat met Spanje. De heer Van Bylandt vroeg voorziening tegen de vervolging der christenen in Turkije, bestreed den handel in blanke slavinnen en wenschte dat in de consulaire ver slagen verandering zou worden ge bracht. Bij dit laatste punt sloot de heer de Bruijn Kops zich aan. De heer Beelaerts van Blokland wenschte reorganisatie van de di plomatie in verbinding met het con sulaire corps. De heer de Ranitz vroeg her ziening der uitleveringstractaten, in hoofdzaak met Duitschland. De heer Farncombe Sanders wensch te bevordering van het tractaat met Japan. De heer Schimmelpenninck van der Oye (Goes) drong aan op eene conventie tot het thuisbezorgen van minderjarigen bij wijze van politie maatregel. De heer Zaaijer wees op belem meringen die de veehandel onder vindt, door de maatregelen, die ge steld waren tegen den invoer iu het buitenland uit ons land, een gevolg van de onvoldoende keuring in het laatste. De verschillende sprekers werden door den Minister van Bnitenland- sclie zaken beantwoord. Hij verklaar-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2