I 4e Jaargang. Vrijdag 3 December 1886. No. 1047. ABONNEMENTSPRIJS: Bersefoijnt ispljte uitgenomen Zon- eü aipmae FeenMngen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. Voov Haarlem per maand40 Cents. STramso door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Mosme?6 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 0. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Q&téralo de x'ublicite Etrangère Q. L, BATJBE fy Co., JOH. F. JONES, Sucr., 'Jarigs, 3Ibis Faubourg Mont-martre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 unré MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal muswia van hst Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2a deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4. nar. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden dar NederlandscLe Maatschappij ter bevordering van N(jverheid hebben fig cartoon van diploma Vrijen toegang, donatonrB mot gezelschap, leden mot '1 damo. Musgum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Eroutzijde van het Paviljoen op liet terras. Goop, dag. v 10—i uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur* en Bdonder Nodorlaiidïiclia Maatschappij tor bevordering van Nyverheid hebben op vortoon van diploma vrijen toegang, donatoars met gazelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust ou geschiedenis, vooral *«n Nederland en meer bysonder van hot Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 55. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feastdageu, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon, üoorloopondc toegangskaarten voor een geheel jaa| g gulden. Museum dor stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen botaling van 25 cents pdr persoon, alleen op ÏSnd&eên kostolooB van 124 nar, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per paboon. Kinderon beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-^ Sü/firrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopaoiS Woensdag ea Znterda" vau 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinadag van 1—2 on Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (deur Oudegroenraarkt) vrjj. De Duitsche Rijksdag heeft de eerste lezing der begrooting ten einde gebracht. Een aantal posten zijn ter beoordeeling aan de begroo- tingscomrnissie verzondenterwijl besloten is de rest terstond in de openbare zittingen af te doen. Uit de volkstelling in Frankrijk blijkt, dat sedert 1881 de bevolking op bet platteland wederom is ver minderd, weinig is toegenomen of verminderd in de kleine steden, sterk toegenomen in steden met 25 a 40,000 zielen. De petitie van den Parijscben gemeenteraad, ten gunste van de ter dood veroordeelde anarchisten te Chicago, is gisteren ochtend aan den Amerikaanscben gezant, Mac Lane, overhandigd. Deze merkte daarbij op, dat in de Vereenigde Staten eene groote mate van vrijheid gehuldigd wordt, zoodat misdaden met geweld pleging des te afkeurenswaardiger zijn. Niettemin was bij bereid, de petitie over te zenden. In de Kamer heeft de afge- vaardige Keiler de voor de com missie en de regeering voorgestelde vermindering van bet leger-effectief bestreden. De minister Boulanger antwoordde, dat de door de regee ring aangenomen vermindering aan de militaire kracht des lands geens zins nadeel doet. Met 539 tegen 2 stemmen werd daarop Keilers voor stel verworpen. Het beet dat de radicale lin kerzijde besloten beeft voor de op heffing der begrooting van eeredienst te stemmen. Behalve de reeds gevonnisde mi- HUGH COHWAY. 43) DERTIENDE HOOFDSTUK. EENE VREESELIJKE BEKENTENIS. En hoe dat kostelijke plan nu uit te voeren? Macari was gereed in elk opzicht van dienst te zijn: bij kon zich op die wijze wreken over de hem aaDgedane beleediging. Pe- troff, de man met het litteeken, was des dokters tweede ik. Teresa, de oude dienstbode, was op baar mees ters bevel, tot alles in staat. De nocdige papieren, echt of valseh, waren wel te krijgen. Indien de samenzweerders den jeugdigen An tony maar eenmaal hadden in bet litairen zijn nog door den krijgs raad van Madrid 11 soldaten en korporaals tot levenslange opslui ting veroordeeld wegens deelneming aan den opstand in September. Uit Petersburg verneemt de Daily News, dat de Russische Regeering, spijt de weigering, den prins van Mingrelië voor den Bulgaarscben troon zoekt te winnen, door hem verscheidene millioenen roebels en eene ruime jaariijksche toelage aan te bieden. De prins weifelt. Aan de Times wordt uit Bucha rest geseind, dat Bulgaarsche po litieke uitgewekenen heimelijk ver gaderden en besloten een nieuwe Bulgaarsche omwenteling te beproe ven. De Russische consul van Rust- schuk, Schakotkine, woonde de vergadering bij en beloofde aan de samenzweerders Ruslands bescher ming in geval van mislukking. Gueschoff beeft zijn ontslag genomen en is «ad interim» als mi nister van financiën door Radosla- voff vervangeD. De deputatie, die zich naar de Europeescbe residen ties begeeft, bestaat uit Stoboff, Grekoff en Kaltcheff, en vertrok heden. Grekoff, die een weinig ongesteld is, vertrekt onmiddellijk na zijn herstel. Een telegram uit Durban meldt, dat de Volksraad van de Boeren republiek de overeenkomst met Ha- veloek tot bepaling der grens beeft goedgekeurd. Eene commissie zal op 4 dezer met de afbakening een begin maken. jAiVJ. Haarlem, 2 December 1886. In de Raadszitting van gisteren werden verschillende missives van buis in de Horace-straat, dan zou bij er niet weer uitkomen dan als een krankzinnige onder bewaking van zijnen dokter en diens assis tenten. Het was een laag, verrader lijk plan, dat mislukken kon, dewijl bet slachtoffer noodzakelijkerwijs naar Italië moest gebracht worden. Hoe bet geschieden zou, legde mij Ceneri niet uit, misschien bad hij bet plan in zooverre nog niet uit gewerkt in alle bijzonderheden. Mis schien zou de jongen in eenen staat van bedwelming gebracht worden door 't een of ander slaapmiddel. Misschien ook rekende men er op, dat bij, bij 't hooren van den waren stand van zaken, zich zoo onzinnig zou aanstellen, dat de verklaring, dat hij krankzinnig was, allen schijn van waarheid zou krijgen. Het eerste wat gedaan moest wor den was Antony er toe te krijgen, dat hij in de Horace-straat bij hen kwam op een uur, dat voor de uit- Gedep. Staten voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond ten behoeve van de stedelijke begraaf plaats werd aangenomen. Het rap port der speciale commissie voor de inrichting van de vleeschhal werd in hoofdzaak aangenomen. Goedgekeurd werd een voorstel om aan P. J. Schwartz te vergun- Den zijn gebouw op den vestmuur te behouden. Aan P. Jung werd eenige grond in de Jacobstraat ver huurd. Uitgesteld werd het verzoek der Haarl. tramway-maatschappij, om verlenging van vrijdom van retributie. Goedgekeurd werd de voorgestelde verhooging der toelage voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs.Vastgesteld werd de 3de suppl. begrooting voor 1886. De heer D. de Clercq werd benoemd tot lid van de commissie voor de gymnastiekschool. Het stembureau voor de verkie zing van een lid van den Gemeen teraad zal bestaan uit de heeren Krelage, de Haan, Figee en Macari. De missive der Haarl. Katoenmaat schappij werd gesteld in handen van B. en W. en de overige stukken aangehouden. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is bepaald dat de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van dr. W. B. J. van Eyk, zal plaats hebben op Dinsdag 21 December e. k. en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 4 Februari d.a. v. Het museum van schilderijen en oudheden op het Stadhuis alhier, is in de afgeloopen maand door 108 betalende en 206 niet-betalende per sonen bezocht. Van de nieuwe ijzeren draai- voering van de gemaakte plannen geschikt was. Ceneri maakte zijne toebereidselen, gaf zijne instructies aan zijne helpers, en schreef aan zijnen neef, dezen verzoekende dien avond bij hem te komen, teneinde afdoening van zaken te krijgen. Misschien wantrouwde Antony zijnen oom en diens vertrouwelin gen meer dan men vermoedde. In elk geval hij gaf geen gehoor aan die uitnoodiging, maar verzocht zij nen oom in plaats daarvan bij hem te komen. Toen werd op Macari's inblazing, Pauline tot onschuldig lokaas gebruikt, om haren broeder in het noodlottige huis in de Ho race-straat te krijgen. Ceneri gaf zijne volmaakte onverschilligheid te kennen omtrent de plaats, waar de samenkomst zou plaats hebben, maar onder voorwendsel van drukke be zigheden*; stelde hij die een paar dagen uit. Toen zeide hij aan Pan- line, dat, aangezien hij den volgen- brug over het Spaarne, waarvan wij gisteren de openingsplechtigheid be schreven, kunnen wij thans nog het volgende mededeelenDe brug is belast geworden met een gewicht van 23,200 K.G., en wel over de groote doorvaart, welke een breedte heeft van 4.30 M. en eene lengte van 15.40 M. Uit deze proefneming is gebleken dat de doorbuiging niet meer bedroeg dan 5 m.M., terwijl de voorwaarden, waarop de bouw is gegund, eene doorbuiging van 10 m.M. toelieten. Na het wegnemen der belasting was geene blijvende doorbuiging merkbaar. Uit een en ander blijkt de nauwkeurige en zorgvuldige constructie en zuivere bouw. De brug is lang, gemeten over de as, 24.18 M. en overspant 2 openingen, waarvan de oostelijke doorvaart breed is 11.50 M. en de westelijke 4.50 M. De brug heeft eene breedte van 7 M., waarvan aan beide zijden een trottoir, elk ter breedte van 1.35 M., terwijl voor «rijvoering» 4.30 M. beschikbaar is. Zij kan naar welgevallen naar noordelijke of zuidelijke richting worden opengedraaid. De bediening, die uiterst eenvoudig en zeer ge makkelijk is, geschiedt door één man. De vaargeul in het Spaarne is door eene andere ligging van de nieuwe brug aanmerkelijk verbeterd. Welk een gemak dit nieuwe werk aan handel en scheepvaart in deze gemeente zal verschaffen, zullen zij die daarbij oogenblikkelijk belang hebben, in niet geringe mate onder vinden. Gisteren bracht Z,M. de Koning weder een bezoek aan Soestdijk, voornamelijk om den nieuwen aan plant in oogenschouw te nemen. den dag van huis moest tot laat in den avond, zij eene goede gelegen heid zou hebben, om eenen avond met haren broeder door te brengen, dat zij hem derhalve moest laten verzoeken haar gezelschap te komen houden gedurende zijne absentie maar daar hij Antony toch ook even wenschte te spreken, moest zv hem dan bij zich houden tot zijne terugkomst. Pauline, die niets kwaads ver moedde, schreef haren broeder, en meldde hem dat zij tot laat in den avond alleen zou zijn, weshalve zij hem verzocht haar te komen gezel schap houden, of haar mee te nemen naar de eene of andere avondver makelijkheid. Zij gingen samen naar den schouw burg, en eerst om twaalf uur werd Pauline door haren broeder t'huis gebracht. Ongetwijfeld verzocht zij hem toen eenige oogenblikken bin nen te komen; hij deed dit, mis- H.M. en het prinsesje vergezelden onzen koning, en reden gisteren middag, niettegenstaande het gure weder, in een open rijtuig door het dorp. Door de heeren Schimmelpen- ninck van der Oye van Nijenbeek, Lieftinck, Goedkoop, Vos de Wael en Kolkman is op Hoofdstuk Fi nanciën (Staatsbegrooting) eene ver hooging voorgesteld van f 24,000, om de regeering de gelegenheid te geven tot het aanstellen van per soneel voor de zoo noodzakelijke verbetering van het kadaster. De gemeenteraad van Haar lemmermeer heeft, zooals wij onlangs meldden, de opcenten op de perso- neele belasting van 57 op 30 ge bracht. De gemeente zal hierdoor jaar lijks een som moeten missen van f 5263.58, zijnde de opbrengst der 27 opcenten. In de jongste vergade ring van den Raad dier gemeente stelde de commissie van financiën voor om de post onvoorziene uitga ven van de begrooting 1887 en f6887.46, alsnu te verminderen met het eerstgenoemd bedrag en elzoo op f 1623.88 te brengen. Ook stelde genoemde commissie in diezelfde vergadering voor om de leeningen ten laste der gemeente, één groot f25.000 en een van f12.500 rentende 4L/2 pCt., af te lossen en vereenigd weder te plaatsen tegen eene rente van S1/, pCt. De meerderheid der raadsleden verklaarde zich voor deze conver sie, waarover in de volgende ver gadering eene beslissing zal worden genomen. Nog werd de begrooting over 1887 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f68900.06. schien tegen zijnen zin. Zoo dus de schok van 't geen verder volgde al vreeselijk moest zijn voor het meisje, hij was het des te meer, nu haar aanhouden de oorzaak was gewor den van zijnen dood. Broeder en zuster zaten eenige oogenblikken bijeen, toen Ceneri en zijne beide vrienden binnenkwamen. Antony scheen met die ontmoe ting niet ingenomen te zijn, maar schikte zich, en groette zijn oom zeer beleefd. Macari evenwel keerde hij eenvoudig den rug toe. Ceneri wiide niet dat er iets van het plan zou uitgevoerd worden in tegenwoordigheid van Pauline. Wat er gedaan moest worden, zou eerst gedaan worden, als Antony op het punt was van het huis uit te gaan. Dan zou hij aangepakt en in den kelder gebracht worden; desnoods zou men hem den mond dichtstop pen. Pauline moest er niets van ge. waarworden. Er waren schikkingen

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1