MUD MEUP-1 Vervolg Binnenland. mamkmMmmm, Tweede Blad van Donderdag 2 December. Ia de Buitengronden te Helder straudde Maandagavond omstreeks 10 uur, een Amerikaansch schip, dat gisterenmorgen nog niet vlot was. Eenige schuiten zijn vertrok ken om assistentie te verleeneu. Naar men zegt, is het een schip met katoen. Dezer dagen zal de laatste hand aan de voltooiing der restauratie van de Koppelpoort te Amersfoort worden gelegd, door het aanbren gen, aan het hoofdgebouw, van het wapenbord, dat aan de Quellinus- school te Amsterdam is vervaardigd. De meubelmakersgezellen te Ber- gen-op-Zoom organiseeren gezamen lijk eene verloting van voorwerpen, door hen in de vrije uren te maken, ten einde uit de opbrengst daarvan het lot te verzachten der weduwe met drie kinderen van een onlangs overleden vakgenoot. De burgemeester heeft eene be langrijke gift geschonken tot aan koop van materialen, terwijl eenige houthandelaren kosteloos eene ruime hoeveelheid hout hebben afgestaan. Twee personen H. B. en H. J. H., die dezer dagen, gelijk wij be richtten, den heer G. Otten nabij Hattem onder bedreiging van moord aanrandden, zijn als vermoedelijke daders achter slot en grendel gezet. Toen Vrijdagavond jl. de tuinier W. Schmeitz te Broek-Sittard van zijn akker huiswaarts keerde, be merkte hij dat zijn hond, heftig blaffende, de woonkamer rondliep en nu en dau voor eene oude klee- derkast staan bleef. S. onraad ver moedende, wapende zich met eene mestvork, opende de kast eu ont waarde daarin een vos, doodbedaard in een hoekje zittend. Reintje was overdag in een korenveld gezien en achtervolgd, doch had het weten te ontkomen. Nu echter werd hij spoedig afgemaakt. Op den straatweg tusschen Beilen en Dwingeloo is Vrijdagmorgen de koopman B., wonende te Dwingeloo, door twee personen aangevallen, die zijn paard bij den teugel grepen en zijn geld eischten. Met eene revolver hield B. hen van het lijf, waarop de aanranders (waarschijnlijk ont slagen of gevluchte sujetten van de kolonie Veenhuizen) het hazenpad kozen. De politie is met de zaak in kennis gesteld. GEMENGD KIEÜWS Te Verviera is er in een bees tenspel iets vreeselijksvoorgevallen. Onder de verzameling wilde dieren, waarmede aldaar kunsten vertoond werden, was een leeuw, Brutus ge naamd, twee jaren oud. Hij was van onverbasterd ras, want de moeder had voor 37, jaar te Rome den dierentemmer, die met haar reisde, gedood. Brutus had tot nu toe ge werkt onder de bevelen van een dierentemmer van Turkscheafkomst, die op het punt stond de verzame ling beesten van den eigenaar, ze keren Souiet, over te nemen. Dit maal had de vrouw van Souiet be sloten, zelve Brutus aan eenige personen voor te stellen. Hij werd in het groote hok gebracht, waar een der oppassers, zekere Grenier, zich bevond. De leeuw maakte da delijk wilde sprongen en brulde vreeselijk. De vrouw van Souiet. ziende dat er gevaar was voor Gre nier, ging in het hok, maar Brutus, niet, gewoon te werken onder de zweep van eene vrouw, wierp zich op haar, greep haar bij de keel en scheurde het benedengedeelte van haar gezicht open. De kornak, Bou- villant, vloog nu toe, greep het woedende dier bij den bek, dwong hem zijne prooi los te laten en smeet hem naar achteren. Souiet zelf kwam op dat oogenblik in het hok en werd aan het eene been ge wond. De vrouw van Souiet was ered; maar zij was deerlijk geha vend in het gezicht en het lichaam bedekt met bloed. In een naburig huis werd haar geneeskundige hulp toegediend. Bouvillant, die alleen met den leeuw in het hok was gebleven, had nu een zwaren strijd met het dier. Er waren oogenblikken, dat de een den ander omklemd hield. Bru tus zette zijne klauwen in het vleesch van Bouvillant en beet hem, en Bouvillant, in zijne wanhoop tot eene uiterste krachtsinspanning ge bracht, beet den leeuw en gebruikte verder alle middelen van verdedi ging. Een oppasser greep eene hooi vork en stootte die in het lichaam van Brutus, zoodat deze Bouvillant losliet, die nu eindelijk uit het hok kon komen. Nauwelijk was hij bui ten bereik van den leeuw of hij viel bewusteloos in de armen van het bedienend personeel. Hij was bedekt met wonden, doch meu ge looft niet dat zijn leven in gevaar is. Het verschrikkelijk tooneel heeft in het geheel vijf minuten geduurd. Maar die minuten schenen eindeloos. De bekende Duitsche pianist Hans Von Bülow schijnt voorgoed in ongenade te zijn bij zijn land- genooten. Tengevolge van een toost, door hem gehouden aan een diner te Praag, waarin hij de Czechen in Boheme aanmoedigde in hun beweging tegen de Duitschers, gaf Bülow's optreden te Dresden aan leiding tot een heftige manifestatie der Duitschers tegen hem, welke nu door een tweede nog erger af keuring te Breslau is gevolgd. Toen de pianist daar een concert gaf, barstte er onder het publiek zulk een storm van verontwaardiging los, dat de politie tusschenbeide moest komen, teneinde de orde te herstel len. Vele bladen geven Bülow deD raad voorloopig niet meer in Duit sche steden op te treden. - In het «Kaferwald» bij Man- heim is Donderdag een kavalerie- luitenant door een bankier in een duel doodgeschoten. Op eene landbouwtentoon stelling te Halmstad in Zweden hing koning Oskar II zelf een bu t n- woon grooten en schoouen stier een medaille om den nek. Gevoelig voor zooveel eer, knielde de stier neder en bleef in deze houding, tot de koning hem toestond weder op te staan. In den afgeloopen zomer had de eigenaar met veel moeite het dier dit kunstje geleerd, waarbij dan het melkmeisje voor den koning moest figureeren. Een Italiaansch beeldhouwer, Max Contini, houdt zich thans bezig met het vervaardigen van een beeld ter ee:e van Victor Hugo, dat hij aan de stad Parijs ten geschenke wil geven. Er is nu eene inschrij ving geopend om de daaraan ver bonden kosten, buiten het honora rium van den kunstenaar, te dekken. De minister Lockroy, schoonzoon van Victor Hugo, Francois Coppée Vacquerie, directeur van den «Rap pel», Emile Augier, de afgevaardigde Anatole de la Forge en eenige an deren hebben zich tot eene com missie gevormd tot ontvangen van inschrijvingen. De laatstelijk te Portsmouth genomen proeven met torpedo's heb ben, volgens Duitsche berichten aan dit modern vernielingswerktuig veel van zijne glorie doen verliezen. In de eerste plaats bleek daarbij, dat de Whitehead torpedo tegenover een goed systeem van staaldraad netten bepaald onschadelijk is. De netten werden beschadigd, maar het schip bleef ongedeerd. Netten kunnen echter slechts gebruikt wor den als het schip voor anker ligt. Het was daarom van belang, den torpedo te laten werken tegen een onbeschermd schip. Hiertoe werd een met 93 pond schietkatoen ge laden Whitehead-torpedo8 voet be neden den waterspiegel aan de «Resistance» bevestigd. Het schip werd door de ontploffing wel is waar ernstig beschadigd, maar niet tot zinken gebracht, daar de wa terdichte schotten onbeschadigd ble ven. Waren de stoommachines even wel in werking geweest, dan zou de torpedo ongetwijfeld de ketels hebben doen springen. Een droevig ongeluk heeft dezer dagen in een kolenmijn bij Rotherham plaats gehad. Door het bestuur der mijn waren verscheide ne personen tot bezichtiging der mijn uitgenoodigd. Een van hen kwam eerst aan toen het gezel schap reeds afgedaald was. Hij ging daarop met een mijnwerker in de lift. Toen de bak nog 100 meters van den bodem des puts verwijderd was kantelde hij, met het gevolg dat de beide personen vielen. Beiden stierven onmiddel lijk. Om werk te verschaffen heeft de heer Fleming, op een dorp in Engeland, getracht het spinnen we der in zwang te brengen, om be hoeftige vrouwen op weg te helpen iets te verdienen. Met twaalf spin newielen en een tachtigjarig moe dertje als onderwijzeres begon hij, en zijn poging is zoo goed geslaagd, dat het handgespin te dier plaatse een belangrijke tak van werkzaam beid geworden is, en veel vrouwen en meisjes 's weeks f 3 h f 4 ver dienen. Men stelt er allicht belang in te vernemen, hoe zich de twee leiders der Engelsche politiek, Sa lisbury en Gladstone, kleeden De vertegenwoordiger der Engelsche aristocratie, het lid van het La gerhuis, de schatrijke lord Salisbury laat in zijn toillet zeer veel te wen- schen over. Het geheele jaar in hetzelfde stemmige zwarte pak, is hij een toonbeeld van den ernstigen gestrengen politicus. Het hoofddek sel van den edelen lord is van zijde Maar, op welke gronden dan ook, niet om élégance van vorm is deze hoed tot dien van den premier ge kozen. Zij krijgt bovendien meer en meer dien roodachtigen tint, welken indertijd de beroemde hoed van wijlen den voormaligen minister president van Frankrijk, mr. Du- soure, vertoonde. Ook stelt de heer Salisbury er een zekere eer in, dien hoed steeds averechts op te strijken. Het eeni ge, dat in zijn toilet op, zij het dan ook verouderde, élégance aanspraak kan maken is zijn schoeisel. Zij zijn naar de mode van het jaar 1830. Salisbury draagt nog heden, als in den tijd van zijn studentenjaren te Christburch, laarzen h la Welling ton. Eene volkomen tegenstelling, vormt de «grand old man», mr. Gladstone, in zijn kleeding. Niet tegenstaande zijn 79 jaren, geeft de leider der Eugelsche liberalen aan zijn toilet een vrolijke kleur. Hij draagt een lichte broek van netten snit, een dito vest en een nauwsluitenden salonrok. Op zijn hoofd glinstert steeds een gladde cylinder, des zomers wit, des winters zwart. Evenals zijn landslieden heeft mr. Gladstone een voorliefde voor bloemen. Meestal draagt hij een roosje in het knoops gat, en steeds wanneer hij eene roote redevoering houden zal. Volgens een telegram uit Philadelphia aan de Timesis in de nabijheid van Leadville, Colorado, tijdens een sneeuwstorm, een post koets met negen passagiers door eene sneeuwlawine bedolven en in een 200 voet diepen afgrond ge stort later werden de ongelukkigen uit de sneeuw opgegravenvijf hun ner waren gedood, terwijl de ove rigen allen zwaar gewond waren. Een nieuw middel is gevonden om het geverfde hout van zijne kleuren te ontdoen en het weder in zijn natuurlijken staat te bren gen. De stof', die hiertoe gebruikt wordt, «chemische mordanta colora», is uitgevonden en wordt in den handel gebracht door den heer Maurice Benedictus te Brussel. Zoo als men weet, wordt tegenwoordig door de schilders om houtwerk van zijn verf te ondoen, een lantaren gebruikt, waarmede de verf er wordt afgebrand. Het nieuwe middel wordt h 3 millimeters dik op het ge verfde hout gestreken en na 30 mi nuten is de oude verf opgelost en kan men deze er met het mes afne men. Onder meer voordeelen is een der voornaamste, dat eene groote tijdsbezuinigirg verkregen wordt. Het nieuwste, door de Ame- rikaansche nijverheid uitgedacht, is papieren schoeisel. De laarzen zijn bijzonder waterdicht en kunnen zeer fraai gepoetst worden. Bovendien zijn ze geheel vrij van naden. Het atoom: chip ffGlenorchy" van Chi bestemd naar Londen, heeft te Aden inf nomen van het Ned stoomschip /Prins Ht drik*2629 bn. kotiie, 500 bi. tin, 95 t thee, 34 kn. goru, 1 k. schildpad, 61 p tabak, alle gezond, en 210 kisten kinabi RECHTSZAKEN. Aan de uiteenzitting der cassatiemiddelen in het proces Domela Nienwenhuis, liet mr Van Houten Maandag eene korte inleiding vooraf gaan. Hij begon met de verzekering dat de Hooge Raad niet behoefde te vreezen dat hij zou treden buiten de grenzen van het cassatieberoep Het al of niet voegzame van dergelijk geschrijf, als was het onder weip van dit proces uitmaakt, het blad zelf waarin het voorkwam en de algemeene strek king ervan, het persoonlijk karakter des be klaagden, de vraag van de waarheid of on waarheid van het feit, door het Hof uitge maakt, dat hij de schrijver zou zijn van het stuk, liet spr. ter zij. Hij wilde er zelfs met geen woord van gewagen, al meende hij dat hat niet geheel buiten het cassatieprcces viel eenige stemming ten aanzien van een bekl, te doen wortel vatten. Hij had de verdediging op zich genomen, omdat hij meende dat evenals de rechter zonder oordeel des persoons te oordeelen heeft, ook de advocaat zonder aanzien des persoons eer. cassatie proces moet opnemen waarin deugdelijke middelen zijn aan te voe ren. Het eenige criterium is voor hom ge «eest of er recht is gedaan en toen hij voor zich tot een ontkennend antwoord op die vraag kwam, heeft hij zich tot verdediging bereid verklaard. LEGER EN VLOOT. Door den Minister van Oorlog is bepai dat alle gehuwde militairen die met an gestraft worden, onverschillig of zij in wel buiten de kazerne wonen, de arress - onnder behoorlijke door de korpscomm danten vast te stellen controle in hui woning moeten ondergaan, en dat aan de gehuwde n ilitairen, die met p tiekamer gestraft zijngedurende hun: straftijd dagelijks op een door den korpsc< mandant te bepalen uur de gelegenheid gegeven worden, bij hun gezin het midd maal te gebruiken en zij daartoe voor bepaalden tijd voor hen die buiten kazerne wonen afhankelijk van den afstt waarop hunne woning van de kazerne is v wijderd uit het arrest lokaal zullen w den ontslagen. - De Goevemeur-Generaal van N Oost Indië heeft per telegram de uitnoo ging tot den Minister van Koloniën geric om zoo spoedig mogelijk een twaalftal der officier-m of zeer geschikte korporai der bereden artillerie en een even groot ai tal der vesting artillerie naar Oost-Indië - te zenden. LETTEREN EN KUNST. De bekroning welke onzen landgenc prof dr. A. G. van Hamel te Groning eergisteren in de //Académie Francaise" toegewezen, gold de uitgave, met aanti keningen en glossarium, van de roma //Carité en Miserere/ van een onder d naam van Renclus de Moilieus bekend cardisch dichter. Deze werken, die volge het officieel verslag van den heer Cami Doucet, den A-sécrétaire perpétuel der at démie, ffvan stichtelijken en allegorische satyriscben en zedelijken aard" zijn, war tot nu toe niet uitgegeven. (D. v. N. Het itoomschip Voorwaarts", brengt n eenige regalen mede. Het stoomschip //Prins Frederik", v Batavia near Amsterdam, vertrok 29 Nc van Port Said. rSIVSERÉMIOHTEN. jtzaswi/ji, 1 Dec 2 27 M. boven A. 4.25 M. onder N. P. &KÜL1W, 1 Dec. 2.35 boven 0. SUUiffMSIgRTK*. Haarlem, 1 Dec. Aangevoerd en verkocht 64 stapels ka uitmakende 7494 kazen, wegende 154 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f29.—laag prijs f— Haarüem, 1 Dec. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt t heden waren als volgt; 35 koeien f 22( f115, Opaarden f a 0 stieren/ - 1 vaarzeD 105 a - - 10 pinken f71 60; 0 vette kalveren f a 2 grasl veren f 35 a 30; 30 nuchteren dito f 15 a 60 schapen f 22 a 12; 0 lammeren f a 0; 28 biggen f 8 a 6; 0 varkens cents pei 1/2 kilogr; 0 Veulens f it AMSTERDAM, 1 Dec De prjjzan der Aardappelen waren als vo Friesche Dokkumer Jammen f2.30 a 2. dito Franek&r f 2 20 a 2.40; dito Engelsi f 1.70 a 1 80; dito Ha i burger fl.80 a 1. Zeeuwsche spuische Jammen f 2.80 a 3.1 dito Flakkeesche f 2 80 a 2.90; dito Elan f 2.60 a 2.65; Geld. Blauwe f 2.80 a 2. dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Hi burgers f 2.50 a 2 60; Duin Zand f 3.— 6.—; Friesche Champions f 1.70 a 0. Saksische Jammen f0.a 0.Pruisis Roode f 1.70 a 2.Maastrichtsche Ro< f0.— a 0.—, Friesche Hamburger f0.- 0.Groninger Turken f 1,25 a 1.40. Zeei sche Groene Jammen f 2.30 a 2.60. Aangevoerd 0 vorsche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd vast. Specerijen. Afgedaan bij inschrijving kisten Noot en 3 kn Foelie. Katoen onveranderd. Tin In veiling werden heden verkocht de Ned. H. Mij 22,828 blokken Banka f61'/* a 3,4, averij f613/.. Na afloop veiling zeer vast met weinig aanbod. Ba |C61Va Biliiton f 61»/-i. Petroleum. Loi-o f8 25 E. Dec f8.21 Jan. f8 25 E. Febr./Maart f8,15 E. [sumtie f9.50.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 5