ABONNEMENTSPRIJS: itoijeips aügenoiBËii ZBII-ËII glgssms ADVERTENTIËN' Zaterdag1 4 December 1886. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUGH COHWAY. /oor Haarlem per maand40 Cent». Eraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreeseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagovsien voor hei Buitenland(ompagnie Q Sn ér als da r ublicite Etrangère 6. L. DATJBE 8f Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, S'ibis Faubourg Montmartre. rran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eenu. Groote lettere naar Plaatsruimte. AdTertentién worden aangenomen totmiddag» 18 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. "Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingasg aan da Dracfzijde 2a daar. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doa&tears on leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordoriug van Nyverheid hebben /ertooa van diploma v?jjaa toegang, donateurs met gezelschap, laden met 1 dame. Mm sum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Proutzijde van i et Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 10—4 unr. Toegang 2b et. p. persoon. Donateurs en edeader Nederlandseho Maatöehappy ter bevordering vaa Nijverheid hebban op vertoon van diploma vrsjen toegang, donataara met gozolachap, leden mot 1 damo. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, voorai ^ftn Nederland en meer bijzonder van het Hsarlamache Bisdom, Kruisweg No. £9. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cants per persoon. Doorioopendo toegangskaarten voor een geheel jaal 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend vau '15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persooa, alleen op 'Sond&gon kosteloos vaa 124 uur, de Qverige Ohriotclyke foastdagea tegen betaling van 25 cents por persoon. Kinderan bonaden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. =3 JEtovwu museum in do Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopeaé «o»nedag oh Zaterdag van S—4 unr. Orgel-bespsling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag vau 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. De Pransche Kamer vau afge vaardigden heeft bij de voortzetting der beraadslaging over de begroo ting een voorstel tot afschaffing van de onder-secretarissen van Staat ver worpen met 275 stemmen tegen 238. Met 398 tegen 158 stemmen beeft de Kamer een amendement, ondanks de bestrijding van den mi nister Sarrien, aangenomen, strek kende tot verlaging van de trakte menten der afdeelings-cbefs aan bet ministerie van binnenlandscbe zaken. De Freycinet heeft in den mi nisterraad telegrammen uit Hanoi overgelegd, volgens welke roovers op de grens nabij Akoï eenen tolk, verbonden aan de commissie voor de afbakening der grenzen, den se cretaris dier commissie en 4 solda ten hebben vermoord. De Daily News verneemt uit St. Petersburg dat, ondanks alle tegenspraak, de overtuiging veld wint, dat het Europeesche Congres in zake Bulgarije eerlang bijeen zal komen. De Times verneemt uit Rust- scbuk dat de Bulgaarsehe depu tatie eerstdaags naar Europa vertrekt. De Bulgaarsehe uitgewekenen in Roemenië, die onlangs besloten eene nieuwe Bulgaarsehe omwenteling te beproeven, hebben dit voornemen laten varen, omdat de Russische regeering ongezind bleek geldelij- ken steun te verleenenDe hoofdleiders vertrokken daarop naar Rusland, om in het Russische leger dienst te nemen. Naar het schijnt, na hernieuwd overleg met de kabinetten te Berlijn DOOR 44) DERTIENDE HOOFDSTUK. EENE VKEESELIJKE BEKENTENIS. Toen Maeari van zijnen schrik bekomen was, drong hij er op aan, dat met mij zou gedaan worden als met Antony March. Hij hief reeds zijnen dolk op, terwijl Petroff, die, tengevolge van mijn binnenkomen, Pauline had losgelaten, mij op den grond vasthield. Ceneri wendde het staal af, en redde mij. Hij onder zocht mijne oogen, en verklaarde mijn beweren voor waarheid. Er was geen tijd v-or beschuldigingen en weerleggingen, maar hij zwoer en te Weenen, heeft nu ook ein delijk Engeland officieel zich bereid verklaard, den prins van Mingrelië als vorst van Bulgarije te erkennen, op voorwaarde echter dat de So- branje hem verkiest en de Porte deze keuze bekrachtigt. Desniette genstaande worden van bevriende zijde de pogingen voortgezet, om Rusland tot het stellen van een an deren candidaat over te halen, die door de Bulgaren aannemelijker geacht wordt. Volgens dépêches uit Sofia, is aan de Bulgaarsehe deputatie, welke de Europeesche residenties achtereen volgens bezoeken zal, ter taak ge steld, de groote mogendheden te polsen, of niet nog de aanvaarding der vorstenkeuze door prins Wal- demar mogelijk zou zijn. Verder moet de deputatie de stellige ver klaring afleggen, dat de candidatuur van den prins van Mingrelië hoogst ongewenscht is, en tevens zich overtuigen, of bij afwijzing dezer candidatuur Bulgarije niettemin op Europa's steuu zou mogen rekenen. Te Berlijn zal de deputatie zich de zekerheid verschaffen, of zij aan het hof te St. Petersburg ontvangeu zal worden. Eene Russische circulaire is verzonden, waarin de geschiedenis der gebeurtenissen in Bulgarije kor- telijk herinnerd en gezegd wordt, dat Kaulbars heeft waargenomen dat de meeningen van het Bulgaar sehe volk geheel vijandig ziju aan die der gelukzoekers, die het be stuur in handen hebben. Rusland hoopt door vreedzame middelen tot eene oplossing te geraken. Itï&N&NLAND. Haarlem, 3 December 1886. Door den Minister van Water staat enz. is bepaald dat de com- dat er geen tweede misdaad zou be gaan worden. Petroff viel hem bij, en zoo moest Macari eindelijk wel toegeven, op voorwaarde echter, dat er met mij zou gedaan worden, zooals reeds verhaald is. Hadden zij het slaapmiddel bij de hand gehad, dan zouden zij mij dit terstond hebben ingegeven; maar daar dit niet zoo was, wekten zij de oude dienstmaagd, die niets wist van 't voorgevallene, en zonden haar uit om het te halen. De samenspan- ners hielden mij inmiddels voorzich tigheidshalve bij zich in de kamer, en zoo was ik een gedwongen ge tuige van 't geen zij verder deden. Waarom maakte Ceneri geen ge wag van de misdaad? Waarom werd hij, tenminste na die misdaad, er een medeplichtige van? Ik kan al leen denken, dat hij slechter was dan hij bekennen wilde, of dat hij bang was voor de gevolgen van mies der Posterijen 4e kl. P. J. B. B. Wakkers, ten postkantore alhier zijne functién zal uitoefenen. Door Z. M. is aan R. Broere, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier, vergun ning verleend deze betrekking te gelijkertijd te bekleeden met die van leeraar bij den cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers en bij de kweekschool voor onderwijzeressen alhier. De vrachtenkoopman M., die de vorige week voor de Rechtbank al hier terechtstond, wegens beleedi- ging van den commissaris van po litie, is gisteren veroordeeld tot f25 boete of 5 dagen gevangenisstraf. De metselaar R., die wegens op lichting van den heer L. alhier, terechtstond, werd veroordeeld tot 6 maauden hechtenis, met bepaling dat de tijd van zijne preventieve hech tenis daarvan zal worden afgetrok ken. Wat betreft zijne aanklacht wegens bedelarij, overwoog het ge recht, dat er in het aanbieden van een verzoekschrift in enveloppe aan een bepaald adres en dus bestemd om binnen te worden afgeveven, hoewel dit thans aan de open voor deur geschiedde, geen karakter van strafbare openbare bedelarij is ge legen, en werd hij ontslagen van rechtsvervolging. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 45 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorige jaar was dit getal 57, dus 12 meer. Het Woensdag bij de Tweede Kamer ingediend voorstel van den heer Schaepman strekt om bij de grondwetsherziening ook de bepa lingen omtrent het onderwijs te be trekken. 't geen aan 't licht zou komen. Im mers hij had eene misdaad beraamd, die bijna even boosaardig was, en wat de toevertrouwde gelden be treft, zou geene jury ter wereld hem vrijspreken. Misschien telden hij en Petroff een menscheuleven niet veel; ongetwijfeld waren hunne handen niet rein van staatkundige moorden. Begrijpende dat een rech terlijk verhoor niet in hun voordeel zou uitvalLn, achtten zij het beter zich maar aan den kant van Macari te scharen, alle nasporingen onmo gelijk te maken, en alle sporen van de misdaad uit te wisschen. Van dit oogenblik af was er niet veel onderscheid tusschen de drie man nen, wat betreft den graad van mis dadigheid. Nu zij het eens geworden waren, twijfelden zij niet of alles zou naar wensch gaan. Teresa werd in het geheim ingewijd. Dat beteekende niets: zij zon op verlangen van ha- De voorsteller wenscht art. 194 aldus te doen luiden Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Re geering. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onder wijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoo danig ingericht, dat voor ouders voogde i eu verzorgers de gelegen heid niet ontbreke om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdien stige overtuigingen niet worden ge krenkt. De kosten van het lager onder wijs, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen, worden naar een bij de wet vast te stellen maat staf, aan iedere school, door zoo danige kinderen bezocht, uit de open bare kassen vergoed. De Koning doet van den staat der hoogere, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig ver slag aan de Staten-Generaal geven. De lijn door de Kou. Ned. Stoombootmaatschappij op te richten tusschen VlissingenLonden (Dept- ford) zal 1 Januari a. s. aanvangen met een stoomboot, die twee reizen in de week zal doen. De schapen komen 's nachts 12 uur met een extra-trein te Vlissingen aan, wor den aan de oostzijde van de eerste binnenhaven gestald in de 2 lood sen en den anderen dag in de ren meester aan een dozijn moorden geholpen hebben. Het eerst van alles moesten zij mij kwijt zijn. Petroff want Ceneri wiide mij niet aan Macari toevertrouwen ging uit, en vond eene ledige vigelante. Voor een extra fooi boven tarief huurde hij die voor anderhalf uur, en daar het nog nacht was,was het niet moei lijk mij, in mijnen bewusteloosen toestand, er in te krijgen. De koet sier werd door geld overgehaald op de plaats te wachten tot de terug komst zijner vigelante. Petroff reed weg, en mij neerge legd hebbende in eene zijstraat op aanmerkelijken afstand, leverde hij de vigelante weer af, en ging weer binnen naar zijne medeplichtigen. En Pauline? Zij was gaandeweg stil geworden, en lag volkomen be wusteloos. Het groote gevaar voor de daders kwam vau hare zijde; maar voor zij weer bij was, kon er niets gedaan worden, dan haar naar stoomboot, die 's avonds vertrekt, ge laden. Er moet naar de Midi. Ct. meldt, een contract voor het ver voer van 150.000 schapen afgeslo ten zijn; dit vervoer moet plaats hebben van Januari tot en met Mei 1887. Bij Kou. besluit is aan J. C. s'Jacob, directeur-thesaurier der Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij te Utrecht, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der O. L. V. de Villa Vi{osa, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Tijdens het tweede bedrijf van «Ereund Fritz»,Dinsdagavond teAm- sterdam gegeven, viel een stuk van een deur tusschen de zijschermen door op het tooneel. Possart was alleen voor het voetlicht. «Heere, Heere» riep hij uit, volkomen in de rol blijvende, «als de brave pachter maar verzekerd is tegen zoo'n on geval» en toen beproefde de rabbi het stuk deur te verwijderen, maar hij gaf 't op: «ik ben te oud, mijne krachten reiken niet meer.» En de handeling ging verder alsof er niets was gebeurd. Dezer dagen kwam een man ten huize eener vrouw in de Lei- dekkersteeg te Amsterdam, en eisch- te, naar de manier van de struik- roovers, haar geld of haar leven. Gelukkig behoefde zij geen van beide te geven, want zij werd door eeuige handige buurvrouwen van het lastige bezoek bevrijd. De man kreeg een duchtig plak slaag en maakte zich, toen hij dat beet had, zoo snel mogelijk uit de voeten. Woensdagavond werd in de Heintjes Hoeksteeg teAmeterdam een commensaal dood op zijn bed ge- hare kamer brengen, en aan Teresa toe te vertrouwen. Zij moesten dan late zien wat er met haar moest gedaan worden. Maar het meest dringende was, om het lijk van den vermoorde uit de voeten te maken. Allerlei plan nen werden besproken, tot dat er ten laatste een werd gemaakt, dat zijn succes ontegenzeggelijk te dan ken had aan de stoutmoedigheid, waarmede het werd uitgevoerd: zij begonnen radeloos te worden, en moesten alles wagen. Vroeg in den morgen werd er een brief gezonden naar het kwar tier waar Antony woonde, meldende dat de heer March bij zijn oom aan huis ernstig oDgesteld was gewor den. Van dien kant werd er dus vooreerst niet geïnformeerd. Iumid- dels was de arme jongeling zoo be hoorlijk mogelijk afgelegd, alsof hij eenen natuurlijken dood gestorven ware. Toen werd er een valsch dok_

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1