Teruggeroepen. 4e Jaararanar. Maandag 6 December 1886. No. 1049. Humoristisch Zondagsblad. St. NICOLAAS. FEUILLETON. imm* ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand-10 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 ¥sr8shÊjnf dagelijks uitgenomen Zon- en glgemeene Feesidsgen. Brieven, geiden, advertentiën ens. franoo te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat Mo. 9. Hoofdagenten voor het J2 uit ex landCompagnie Génerale de i'ublieite Etrangère 6. L. DATJ3E $- Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Ear ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN- van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eens». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. lolomaal «aisutR van hit Baviljom. IagaEg aan de Dreefagde Se danr. Geopend degelijk, van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cent, per poraoon. Donateur, en leden der Nederlandaclio Maatacliappij ter bevordering van Nijverheid hebben af /ertoon van diploma vrpes toegang, donateur, met gezelichap, leden met i dame. Mutium van knmlnijvtrhtid op att paviljosn. Ingang 1 rontzijda viai.it Paviljoen op hot terra,. Geop, dag. v 10—4 aar. Toegang 25 et. p. poraoon. Uooatenr, as dander jjedorlandaobB Maat,chappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gelei,ciiap, leden met 1 dame. Butehoppelyk mntaitm voor kerkelijke oudheid, knust en geacliiedeni,, vooral tan Nederland en meer bjjsouder van het Haariemacho Biadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagolijko, uitgenomen Saterdag, Zon- en peeatdagon, van 10—5 uur. Toegang 35 conta per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jaal 31 gulden. 3furtfi.it, der ztad Haarlem op het Raadkuil. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 10S uur tegen betatiug van 25 ceuta per persoon, alleen of bondagen kosteloos vaa 124 nar, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 centa per peraoon. Kinderen boneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. "?v, MFJ|JHW jt Bamitraat. Geopend bagelijke uitgenomen Zaterdag, Zon- en Peeatdagon van 113 uur. Teyltri biblwtheok. Geopend Woenodag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 15 uur. Stadbibliotheek Prinienhef. Geopend Woensdag en Zaterdag van J—4 uur. Orpsb-bttpelin/ in de Breote Kerk. Dinadag van 1—2 en Donderdag van 3—8 nnr. Toegang (deur Ondegroenmarktt vrjj. B,lt Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, datin den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand November per kwitan tie zal worden beschikt. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 19 toegezonden. Abonnementen kunnen niet dan bij het einde van elk kwartaal wor den opgezegd. Zij die zich abonneeren kunnen tegen betaling de nommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. Geen dag- in het gansche jaar, die zoo algemeen gevierd wordt als van den grooten kindervriend. Of schoon oorspronkelijk een kerkelijk feest, gelijk uit de toevoeging van Sint of heilige blijkt, kan iedereen, geloovig of ongeloovjg, zich er best mee vereenigen dien dag te her denken, omdat de 6e December voor allen de beteekenis heeft van een dag van vreugde, het meest voor de kinderen. Dagen, ja weken voor af spreken dezen reeds van de ge schenken, die zij van den goeden Sint verwachten, en echt naïef zeg gen zij de talrijke versjes op, die ze te zijner eer geleerd hebben. Yeel poezie schuilt er niet in de woorden, en het schijnt, dat de eene of andere gelegenheidsdichter van vroeger dagen, die tegen zooveel of zooveel cents per regel werkte, ze vervaardigd heeft. Eén verdienste hebben ze echter, ze zeggen dui delijk, waarop het eigenlijk aan komt, en het verzoek aan St. Nico- HUGH COHWAY. 45) DERTIENDE HOOFDSTUK. EENE VREESELIJKE BEKENTENIS. Ceneri zond Pauline naar Enge land. Daar had zij van Macari niets te vreezen. Toen kwam mijn aan zoek. Het aannemen daarvan zou - maken dat Ceneri geheel van haar af was, en dat Macari buiten spel raakte. Vandaar ons zonderling huwelijk, hetwelk hij zelfs nu rechtvaardigde door te zeggen, dat zoo het meisje eenige genegenheid voor iemand kon opvatten in hare halfuitgedoofde ziel, het die genegenheid was, die haar laas, toch maar veel te geven, komt in alle voor. Toch zal er menige jongen of meisje de wel bekende wijsjes meer opdreunen of zingen met het oog op de feestgeschenken, dan wel in het vast vertrouwen, dat Sinterklaas of Pieterman, de knecht, ze zullen aanbrengen, want het scepticisme onzer eeuw strekt zich ook tct de jongeren uit en het moeten wel kleine kleuters zijn, die nog vast aan de komst van Sin terklaas gelooven. Och, al wie voor dezulken in zijn leven op den bewusten avond of lang misschien reeds te voren is opgetreden als de weldoende man in bisschopsgewaad, verheugt zich ongetwijfeld nog in de blijde kin dergezichten, die hij toen voor zich zag; hoe bedeesd en eerbiedig wa ren die kleinen in het eerst, hoe dicht kropen ze bij hun moeder ook, al waren ze niet bang gemaakt door buitengewoon geraas en het ram melen met kettingen. Doch de eerste uitdeeling van moppen of suikergoed brak het ijs, en weldra stonden zij met hem op vertrouwelijken voet en antwoordden vrijmoedig op de vragen zoo vriendelijk door den Sint gedaan. Die onschuldige kindergezichten, ze gaan u het geheele leven niet meer uit het geheugen. Daarenbo ven, in dat gebruik om St. Nicolaas op den bewusten avond handelend te doen optreden, hoezeer dit thans ook meer en naeer in onbruik ge raakt, school een groote opvoedende kracht en maanden vooruit pasteD de meeste kinderen goed op in de hoop d jor hun grooten vriend goed bedacht te wordenwie dit om deze reden niet deed, liet het toch uit vrees voor de roede, want hij was voor stoute kinderen in den ouden tijd niet gemakkelijk en liet ze, langzamerhand weder in het bezit harer vermogens zou stellen. Dat was het verhaal van Ceneri, zoo ook al niet in zijn eigen woor den. Ik wist nu alles wat ik wenschte te weten. Misschien had hij zich zeiven beter afgeschilderd, dan hij was; maar hij had mij de geheele duistere geschiedenis vrijwillig in alle bijzonderheden medegedeeld, en bij allen afschuw en de verachting, die hij mij inboezemde, voelde ik, dat hij waarheid had gesproken. VEERTIENDE HOOFDSTUK. HERINNERT ZIJ ZICH? Het was tijd om ons onderhoud ten einde te brengen. Het had zoo lang geduurd, dat de beleefde ka pitein meer dan eens naar binnen had gekeken met eene veelbetee- kenende uitdrukking op zijn gelaat, alsof hij zeggen wilde, dat zelfs een uitgebreide autorisatie als de mijne zoo ze te lastig en te ongehoorzaam waren, soms eens goed door zijn knecht onder handen nemen, terwijl hij er zelf een hartig woordje bij voegde. Zoo «boeman» of «weldoener» al naar het gedrag der kinderen, oefende St. Nicolaas in vele gezin nen een heilzamen invloed uit, doch tegenwoordig houdt men weinig meer van zoo iets; de kinderen mogen aan dergelijke bijgeloovig- heden of ongerijmdheden, heet het, geen geloof slaan en menig vader haast zich daarom zijn kroost al spoedig te vertellen, dat het alles maar een fabeltje is. Nu, een ieder doet op zijn manier! Toch blijft de dag nog altijd het hoogfeest der kinderen, al was het dan maar alleen om al het lekkers, het speelgoed en de verdere ge schenken, die zij op dien dag ge woon zijn te ontvangen, en we gaan op het gebied van kindersurprises dermate vooruit, dat de meeste ge schenken niet alleen aardig, maar ook leerrijk zijn en het aangename nlzoo met het nuttige gepaard gaat. De prachtigste kinderboeken, wel ker lezing hun de lange avonden korten, bouwdoozen, timmergereed schappen, voorwerpen voor het figuurzagen, bestemd om de zucht tot werkzaamheid bij hen op te wekken, allerlei kinderspelen, zoo ingericht, dat zij niet alleen tot vermaak en gezelligheid strekken, maar ook het verstand scherpen of tot aanschouwen en opmerken aan leiding geven, kan men te kust en te keur en voor spotprijs krijgen, zoodat St. Nicolaas menigen lang gekoesterden wensch vervult. Doch niet alleen de kinderen vie ren feest, het is ook een dag van vreugde voor allen, die niet door kommer en ellende worden terneer voor tebuitengaau vatbaar was. Ik had dan ook geen lust, om het ge sprek met den gevangene nog lan ger te rekken. Het doel mijner lange reis was bereikt. Ik had vernomen al wat ik wenschte te vernemen. Ik kende de geheele geschiedenis van Pauline. De misdaad was ten volle erkend. De man, die tegenover mij zat, verdiende mijne achting niet. Al hadde ik lust gevoeld om üem te helpen, ik had er de middelen niet toe. Waartoe zou ik mij langer ophouden? Toch hield ik mij nog een poos op. De gedachte, dat mijn opstaan, ten teeken dat mijn zaken afgedaan waren, den gevangene on middellijk zou terugvoeren naar dat akelig hol, waar hij uitgekomen was, was mij onuitsprekelijk pijn lijk. Ieder oogenblik, dat hij nog bij mij kon blijven, moest hem kost baar zijn. Nimmer zou hij weer het gelaat van eenen vriend, of van eenen bekende aanschouwen. gedrukt. Dat is dan ook duidelijk merkbaar aan de moeite, die maga zijnhouders en winkeliers zich geven om hun uitstallingen zoo aantrek kelijk en bevallig mogelijk te maken. Zoo denken er althans de banket bakkers ook over, die de heerlijkste harten, gehemelte streelende boter letters en suikerzoete borstplaten vlak voor hun glazen leggen, en daarbij de deur wagenwijd open zetten, om, zoo het gezichtsorgaan u nog niet genoeg tot koopen uit lokte, uw reukorgaan op den aan- genamen geur te vergasten, terwijl hij voor extra-aantrekkelijkheid nog allerlei lieve en spraakzame nichtjes uitnoodigt tijdens de drukke dagen wat te komen helpen. Die oolijkerts, zij weten te goed, dat de mensch niet bij brood alleen leeft, maar op zijn tijd ook wel eens banket wil proeven en een lieve glimlach van het ongehuwde nichtje aan menig ongehuwd heer eveneens niet on verschillig is! De sigarenwinkels zijn voor de mannen wat de mag neet voor het ijzer is en daarop rekenen de eigenaars dier zaKen; de fijnste sigaren, waarvan heerlijk riekende blauwe rookwolkjes opstij gen, hebben zij keurig ingepakt en ze wachten nu naar de boodschap van Mevrouw A., B., C. enz. af, om ze (niet de mevrouwen, maar de sigaren) als St. Nicolaas-cadeau's voor de respectieve echtgenooten te doen bezorgen. In de goud- en zil verwinkels, bij de juweliers en de galanterie-magazijnen en bij de bout werkers, overal is het beste beentje voorgezet, overal is het prachtigste, wat de nijverheid dit jaar in den handel bracht, keurig uitgestald eu alles lacht u tot koopen aan, niet het minst de gezichten der verkoo- pers zelve, die de voorkomendheid zelve zijn en u, beleefd en vriende lijk als ze zijn, op het schoonste van hun verzameling attent maken, u de voortreffelijkste eigenschappen zoo knaphandig opsommen, u het onmisbare er van voor een vrouw of meisje, voor mijnheer uw echt genoot, zoon of cavalier zoo over tuigend bewijzen, dat ge u ver plicht acht het te koopen, te meer daar het dol goedkoop en 25 pCt. beneden fabrieksprijs is en ge het bij geen enkelen concurrent aldus kunt krijgen. Wat ook kleeren- en hoedenwin kels prachtig uitstallen I Het is wer kelijk te geef en daarbij geschil derd aan het lijf of op het hoofd. Zeker, wie nu niet koopt, hetzij voor zich zeiven, hetzij voor familie of vrienden, hij moet wel zoo arm zijn als Job, of nog gieriger dan Harpagon, de vrek van Molière Een heerlijk feest is het daarom ook, die St. Nicolaa6dag. Eerzuch- tigen kunnen, evenals dit in den St. Nicolaasavond van de Genestet voorkomt, begiftigd worden met een ridderorde van Simon Bolivar of een doctorstitel in het buitenland gekocht. Liefhebbende echtgenooten weten voor elkaar de lang ge wenschte geschenken te kiezen eu te koopen, en samen verheugen zij hun kinderen met hetgeen dezen het liefst verlan gen. Minnende jongelui hebben dui zend en een gelegenheden om te toonen, hoezeer zij elkanders wen- schen weten te voorkomen en denkt daarbij aan de lachende gezichten van bijna alle neringdoenden, die lang te voren, maar vooral op dien dag, «zaken hebben gemaakt» en hun moeite ruimschoots door een mooi saldo aan verdiensten beloond zien, dan voorzeker zal niemand loochenen, dat het St. Nicolaasfeest de dag bij uitnemendheid is aan liefde en vriendschap gewijd. Hij had opgehouden te spreken. Hij zat met zijn hoofd voorover; zijne oogen naar den grond, als een uitgeteerde, havelooze, rampzalige man; zoo diep gezonken, dat men niet van zich zou kunnen verkrijgen hem nog verwijtingen te doen. Ik sloeg hem zwijgend gade. Daarop zeide hijben ik in uw oog niet te verontschuldigen, mijnheer Vaughan? Neen, zeide ik, het komt mij voor, dat gij even schuldig zijt als de beide anderen. Hij stond met moeite op. Zou Pauline geheel herstellen, denkt gij vroeg hij. Ik denk, ik hoop ten minste, dat ik haar nagenoeg hersteld zal terugzien. Gij moet haar zeggen hoe gij mij bevonden hebt; het zal haar rust geven, te weten, dat Antony's dood indirekt mij zoover gebracht heeft. Door een hoofdknik beloofde ik hem dat. Ik moet nu weg, zeide hij met eene soort van huivering, zijne vermoeide ledematen naar de deur sleepende. Ondanks al zijne slecht heden kon ik den rampzaligen man niet laten gaan zonder een woord: Wacht eens even, zeide ik. Zeg mij eens of ik iets doen kanom uw leven eenigszins te verzachten. Hij glimlachte even. Gij kunt mij geld geven een weinig. Ik zal dat kunnen bewaren, om te koo pen wat voor een gevangen man dingen van weelde zijn. Ik gaf hem eenige banknoten, die hij bij zich stak. Wilt gij er nog meer? vroeg ik. Hij schudde het hoofd. ïk denk, dat mij deze ook wel zullen ontstolen worden, vóór ik ze uitgeven kan. Maar kan men iemand niet

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1