1DVRR1MBL1 ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Oagslijks uitgenomen Zon-en sigemsene Feestdagen. ADVERTENTIËN- v 4e Jaargang. Dinsdag 7 December 1886. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. "Kolomaal tstuswzt van hit Paviljoen. Ingang aan de Droefzyde 2e deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cento per persoon. Donateurs eu leden dor Nedorlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ÖJ3 #0ttoon van diploma VF\jafi toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Froutzijde van het Paviljoen op liet terras. Geop, dag. v 10—4, uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en - - -.Ti i air. ahoifnvdannni nan Niino.vh«?fl h«hbnti on vertoon van diploma vrijen toegang, donatonra mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral een geheel j&ftf Sender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon fin Nederland en moer byzonder van het Haarlemsshe Bisdom^ Kruisweg^ No. KQ a«' vlo. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van^ 10—4 uur,^ vaa 15 October tot 14 April op dio dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen of itniaKen koBteloo» van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaroa worden in hot geheel niet toogelaton; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. j &WWrs museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gcopenö Wo.liiag 6B Zaterdag ran i—i uur. Or,il-t,ip,U.s in iGroot, Xvi. Dinedag van -- -n-'-'- - -2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (denr Ondegroenmarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand November per kwitan tie zal worden beschikt. De Observer zegt, dat de En- gelsehe regeering aan het Fransche goevernement heeft te kennen ge geven, dat Engeland op dit oogen- blik niet in discussie kan treden over een datum voor de ontruiming van Egypte, en dat het alle voorstellen moet verwerpen betreffende de neu traliteit van het Suez-kanaal. De vertoogen van Frankrijk aan andere mogendhedenten doel hebbende Eogeland ter zake van Egypte dwang aan te doen, hebben ook geen bij val gevonden. Bij het Zaterdag voortgezet debat in den Duitsclien Rijksdag over de legerwet heeft Windthorst ge zegd, dat hij met zijne verklaringen niets wilde prejudicieeren omtrent eene latere stemming. Het votum der centrumpartij zal eerst bij de laatste stemming worden uitgebracht. Voor Kerstmis zal het ontwerp niet kunnen zijn afgedaan. Een zorgvul dig onderzoek binnen dien tijd is onmogelijk. Hij, spreker, ziet in het verbond met Oostenrijk een duur- zamen waarborg voor den vrede van Europa. Bij handhaving van dat verbond zijn andere bondgenoot schappen niet noodig. Het centrum kon nog niet bewilligen in eene zevenjarige legerbegrooting. Eene driejaarlijksche zou zij in overwe ging kunnen nemen. Of een twee- jaarlijksche wenschelijk zou zijn, is DOOK HUGH COHWAY. VEERTIENDE HOOFDSTUK. HEKINNEKT ZIJ ZICH? Doch twintig jaar in de mij nen! Is er geene hoop om te ont snappen Waar zou ik heen? Kijk eens op de kaart waar Nertchinck ligt. Zoo ik al ontsnapte, moest ik rond zwerven in 't gebergte, tot ik van gebrek omkwam, of tot dat de wilde stammen mij doodsloegen. Neen mijnheer Vaughan, ontsnappingen uit Siberië komen alleen voor in romans. Dus slavenwerk doen, tot de nog twijfelachtig. In beginsel kan men evenwel er mede instemmen. Voor het volstrekt noodzakelijke zal het centrum in alle geval stemmen. Moltke betoogde, dat de naburen ter rechter en ter linker zijde krijgs toerustingen hebben, die zelfs voor een rijk land op den duur moeilijk houdbaar zijn en waardoor zich eene spoedige beslissing zou kunnen voor doen. De indiening van het ontwerp was dus alleszins gegrond. Een ver bond met Frankrijk zou wel geschikt zijn om den Europeeschen vrede te verzekeren, maar is eene onmogelijk heid zoolang Frankrijk eene terug gave der twee provinciën eischt. Het verbond met Oostenrijk heeft groote waarde; doch eene groote mogendheid moet toch op eigen kracht kunnen rekenen. Laat ons ook in deze zaak toonen dat wij eensgezind zijn. De geheele wereld weet, dat wij geene veroveringen bedoelen, maar vast besloten zijn om het eenmaal verkregene te be houden. De Rijksdag heeft besloten het leger-ontwerp te stellen in handen eener commissie van 28 leden. Daar vóór verklaarden zich Maquardsen en Woelwarth, daartegen Güllen- burger en Langwirth-Simmern. De minister van oorlog vestigde nog maals de aandacht op de moeilijk heden, die het behoud van den vrede bedreigen, en betoogde dat de ver sterking van het Duitsche leger, hetwelk men niet door andere staten mag laten overvleugelen, den in vloed van Duitschland op de ver zekering van den vrede zal verhoo- gen. De minister bestreed voorts den tweejarigen diensttijd, en eindigde met de hoop uit te spreken dat men ten aanzien van dit vraagstuk tot overeenstemming zal komen. Pruisen heeft afstand gedaan dood u verlost? Dat hoop ik niet. Ik hen in de gelegenheid geweest goed geïn formeerd te worden omtrent de ver oordeelden in Siberië, en, om u de waarheid te zeggen, ergerde ik mij toen eenigszins over de verkeerde opiuie, die daaromtrent algemeen heerseht. Ik heb nu alle hoop, dat mijne informaties mij de waarheid hebben leeren kennen. Dus is de behandeling dan zoo slecht niet? Zij is alles behalve genoege- lijk, dewijl men altijd overgeleverd is aan de genade van den eenen ol anderen kleinen tyran. Zonder twij fel zal ik een paar jaar in de mijnen moeten werken; maar als ik dien tijd doorkom, dat ook zeer wel mo gelijk is van niet, dan zal ik mis schien genade vinden in de oogen van den machthebbende, en verder van dat werk ontslagen worden. Misschien zelfs zal men mij toe van zijn rechten om op de Carolinen- of Palos-eilanden een station te ves tigen. De tijding van dat besluit werd met levendige voldoening ver nomen. - Tot kanselier van het konink rijk Pruisen de hoogste waardig heid op rechtsgebied is, bij ge legenheid van zijn 50jarig dienst- feest, benoemd de eerste president van het gerechtshof te Koningsber gen, de heer Yon Holleben. De Fransche ministers, die Za terdag voormiddag op het Elysée waren bijeengekomen, hielden zich alleen met de loopende zaken bezig. De heer de Freycinet heeft aan de Kamer medegedeeld dat het mi nisterie in staat van ontslag is en diensvolgens op dien dag geen deel km nemen aan hare beraadslagin gen over de begrooting. De heer de Freycinet heeft de af treding van het Kabinet aan de Kamer medegedeeld en haar ver zocht, de zitting te verdagen. Daar op is de Kamer uiteengegaan. In de couloirs der Kamer namen ongeveer 150 afgevaardigden deel aan eene gemeenschappelijke bij eenkomst van de radicale linker zijde en de uiterste linkerzijde. Na een langdurig debat over de vraag, of men nieuwe stappen zou doen bij Freycinet, deelde Pelletan mede dat de President der Republiek het voorzitterschap van den ministerraad had aangeboden aan een nieuw man. De bijeenkomst ging daarop uiteen tot gisteren namiddag te 3 uren. De nieuwe man, door Pelletan bedoeld, is Floquet, maar men verzekert dat het gerucht onjuist is. De Weener Politische Correspon dent is door het Servische ge staan mij in eene stad te vestigen, en mijn eigen brood te verdienen. Ik heb alle hoop, dat mijne kennis in mijn vak mij van veel nut zal zijn: dokters zijn schaars in Azia tisch Rusland. Hoe weinig hij 't ook verdiende, hielp mijn hart het hem wenschen maar als ik hem aanzag, was ik ze ker, dat er weinig kans bestond voor hem, om het werk in de mij nen ook maar één enke! jaar uitte houden. De deur ging open, en de kapi tein stak het hoofd naar binnen. Hij werd ongeduldig. Ik had geen reden, om het gesprek nog te willen rek ken; ik zeide hem dus, dat ik zoo aanstonds gereed was. Hij knikte met het hoofd, en ging weg. Als er nu nog iets is, dat ik voor u doen kan, dan zeg het mij, zeide ik tot Ceneri. Niets meer ja toch, nog één dingMacaridie booswicht, zal gezantschap gemachtigd om te ver klaren, dat de berichten over de plannen tot een aanslag op koning Milan en over de oplichting van dien vorst, ten einde hem over de Montenegrijnsche grenzen te brengen geheel verzonnen zijn. Wel heeft koning Milan zijn jachttocht plot seling afgebroken, maar dit geschied de alleen omdat te Belgrado onder de militairen ziektegevallen waren voorgekomen, die voor cholera deden vreezen, zoodat de koning het wen schelijk achtte, de zieke soldaten iu persoon te gaan bezoeken. De Turksehe Regeering heeft heden eene zeer conciliante circu laire aan de mogendheden verzon den, waarin de noodzakelijkheid wordt uiteengezet om den staat van zaken in Bulgarije te regelen, het geen vergemakkelijkt zou worden door overeenstemming tusschen de mogendheden. De Porte beveelt de canditatuur aan van prins Nicolaas van Mingrelië. Haarlem, 6 December 1886. Men deelt ons mede: Evenals dit in vorige jaren ge schiedde, heeft ook dit jaar weder om een gedeelte der nieuw aange komen schutters in onze gemeente, de privaatlessen in 't exerceeren en in den wapenhandel, onder leiding van den ijverigen adjudant-onder officier J. Piels, den sergeant-majoor M. Kokkelkoorn en den sergeant H. W. Yan Turnhout alhier bijge woond, en werden deze lessen op Donderdagavond 1. 1. besloten met het houden van eene schietoefening, waarbij aan hen, die bleken de beste schutters te zijn, prijzen werden toe gekend. vroeg of laat ook welzijn verdiende loon krijgen, even als ik. Als dat gebeurt, wilt gij dan trachten het mij te doen weten? Het zal niet gemakkelijk gaan, en ik heb geen recht, om die gunst te vragen; maar gij hebt er ook belang bij, en gij zoudt het mij misschien kunnen doen weten. Als ik dan niet reeds dood ben, zal het mij goed doen. Zonder op het antwoord te wach ten, ging hij haastig naar de deur, en met den schildwacht naast zich werd hij weggebracht naar de ge vangenis. Ik ging mede. Toen het zware slot open gedraaid werd, zeide hij: Vaarwel, mijn heer Vaughan, als ik iets tegen u misdreven heb, vraag ik u ver giffenis. Wij zullen elkander nimmer weerzien. Voor zoover mij betreft, ver geef ik u gaarne. Hij talmde nog een oogenblik, en stak toen zijne rechterhand uit. De De eerste prijs werd daarbij be haald door den heer J. J. Loots met 45 punten, de tweede prijs door den heer E. H. Biihrdorf met 42 punten, de derde prijs door den heer J. Goes met 41 punten, en de vierde prijs door den heer J. M. H. Hoog vliet met 40 punten, terwijl den heer J. M. H. Hoogvliet nog is ten deel gevallen met 21 punten in 2 schoten een extra prijs, door de heeren in structeurs uitgeloofd. Nadat deze prijzen aan de over winnaars met een passend woord door den adjnd.-onderoff. J. Piels waren uitgereikt, vereenigde men zich aan een welvoorzienen disch, in een der lokalen van de Stads- Doelen, om nog een paar uren ge zellig samen te zijn, bij welke ge legenheid na een welkomstgroet aan tafel van den adj.-onderoffi. J. Piels al aanstonds een heildronk werd gebracht aan onzen geëerbie- digden Koning en aan de hoop van 't Vaderland, onze nog jeugdige Prinses, terwijl het niet ontbrak aan een woord van dank aan de heeren instructeurs voor de door hun gegeven moeite gedurende de lessen en de aangename wijze waarop zij onder richt hadden gegeven; ten slotte werd door een der aanwezigen een woord van hulde gebracht aan den waarnemenden commandant, den kapitein der Haarlemsche Schut terij Mr. W. Jager Gerlings, voor den onvermoeiden ijver en de bij zondere toewijding door dezen steeds aan den dag gelegd, in alles wat onze schutterij betreft. Een daverend applaus tot antwoord was zeker wel het sprekendste bewijs van instem ming met het gesproken woord. Gisteren had in het gebouw «Weten en Werken» alhier eene openbare vergadering plaats van de afdeeling «Haarlem» van het Alge deur was nu open. Ik kon dien drom van akelige gezichten zien. Ik kon het gemompel van nieuwsgie righeid en verwondering hooren. Ik ving den stank op van dien vuilen hoop menschen. En onder dat volk en op dien plaats was een man van opvoeding, beschaving eu verfijnden smaak gedoemd zijn laatste levens- dagen te slijten. Het was een ont zettende straf! Toch was zij welverdiend. Toen hij daar voor mij stond op dien drempel met uitgestrekte hand, voelde ik dat. De man was een moorde naar in den volsten zin des woords. Hoe geroerd ik ook was door zijn lot, ik kon niet van mij verkrijgen zijne hand te vatten. Mijne weigering moge hem ge griefd hebben, maar ik kon het niet doen. Hij zag, dat ik daar niet toe ko men wilde. Een blos van schaamte kwam over zijn gelaat. Hij hoog Voor Haarlem per maand Franeo door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers maand 40 Cents. 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Jtublic.te Etrangère 8. L. HAU3E fp Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent»; Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 unrj

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1