meen Nederlandsch Werkliedenver bond. De spreker, de beer de Rot, vice- president van bet verbond, betoogde in bet kort het ontstaan van de vakvereenigingenhoe deze vroeger hoofdzakelijk geldelijken steun der leden onderling ten doel hadden, en boe langzamerhand politiek leven was gekomen. Daarna werden het «Algemeen Nederlandseh Werkliedenverbond», «Patrimonium» en de Sociaal-Demo cratische partij, als de drie hoofd richtingen besproken, waardoor de werklieden van Nederland door eigen energie zich trachten op te heffen, voornamelijk uit hunne staatkundige onmondigheid. De besprekingenwaaraan be kwame debaters deelnamen, waren er hoofdzakelijk op gericht, om het verschil te doen uitkomen tusschen die drie richtiogen. Het is eeu gelukkig verschijnsel dat de werklieden langs ordelijken en vredelievenden weg, als door ver gaderingen gelijk bovenstaande, de middelen tot wegruiming hunner grieven trachten te vinden. Woensdag aanstaande te elf uren zullen de atdeelingen van de Tweede Kamer het tweede onderzoek houden over Hoofdstuk III en de additioneele bepalingen der Grond wet, en mede onderzoeken het voor stel van den heer Schaepman be treffende Hoofdstuk X der Grondwet. Niemand zal de vele aanva ringen en ongelukken bij onze marine vergeten zijn, die in den laatsten tijd zijn voorgevallen. In de Memorie van Antwoord bij de Marine-begrooting zegt de Minister van Marine: De ongevallen bij de Marine be hoeven geen zorg te baren voor hetgeen in oorlogstijd zoude te wachten zijn. Wa-blief? Er zinken oorlogsschepen, er bon zen onophoudelijk oorlogsschepen tegen elkaar aan, tengevolge waar van zij zóó beschadigd worden, dat zij moeten dokken, maar, dat is niemendal, hoor menschen! Dat hindert niets. In oorlogstijd doen ze dat niet. Dat is maar een aardigheid in vre destijd. 't Is waarlijk wonder, dat de Mi nister niet zegt: «De ongevallen bij de marine zijn de beste waarborg, hoe uitstekend onze marine zich houden zal in oorlogstijd.» Wanneer zal er toch eens een einde gemaakt worden aan de offi- cieele leugens? RottNiewmsll.) In Patrimonium, het orgaan van de Vereeniging van dien naam, komt het rapport van dit Verbond voor, als antwoord op de door de enquête-commissie gestelde vragen. In dat rapport wordt verklaard dat «Patrimonium» de optreding der enquête-commissie niet met onver deelde blijdschap begroet. lo. «Dewijl «Patrimonium» van uitbreiding der staatsbemoeiing geen heil verwacht; maar wel vreest dat toeneming der ellende en al meer dere berooving van de persoonlijke vrijheid der enkele burgers het noodlottig gevolg, ook van deze enpuête zijn kan. 2o. Omdat de gedane vragen niet onduidelijk aanwijzen, dat men op bepaalde gebruiken en misbruiken het oog heeft; onder welke laatste en keerde zich orn. De soldaat vatte hem ruw bij den arm, en duwde hem naar binnen- Toen keerde hij zich nog eens om, en zijne oogen ontmoetten de mijne met eene uit drukking, die mij dagen achtereen iKbijbleef. Op dat oogenblik viel de zware deur dicht, en onttrok hem voor altijd aan mijn gezicht. Ik ging weg in eene droefgeestige stemming, misschien uit leedwezen, dat ik zijn schande en ziin smart had verzwaard. Ik ging naar mijn dienstvaardigen vriend, den kapiteinen hij beloofde mij, op zijn woord van eer, dat het geld, hetwelk ik in zijne handen zou achterlaten voor den gevangene, ten behoeve van dezen zou worden besteed. Ik gaf hem daarop eene aanzienlijke som, en heb alle hoop, dat althans een gedeelte daarvan zijne bestemming bereikte. Daarna zocht ik mijnen tolk op, en bestelde paarden, om terstond te vertrekken. De tarantas liet ik in- (misbruiken) er zijn, waarvan ieder weet, dat ze sinds jaren door de regeering en haar beambten in hoogere en lagere bedieningen of oogluikend zijn toegelaten en str?f- feloos in weerwil eener bestaande wet zijn geduld, of zelve in praktijk gebracht. 3o. Dewijl «Patrimonium's» leden eene geheel andere levens- en we reldbeschouwing zijn toegedaan dan de meerderheid der volksvertegen woordigers, die aan uwe Commissie haar mandaat verleende, ja ook dan de meerderheid der leden uwer Com missie zelve huldigen; redenen on- zes inziens te over voor ons, om van de ingestelde Commissie van enquête weinig goeds te verwach ten.» Berend Schaap en Jacob Ver meulen, respectievelijk eigenaren van de zeilvaartuigen genaamd: Telegraaf en Johanna Adriana, wor den uitgenoodigd hunne woonplaats op te geven aan het Departement van waterstaat, handel en nijver heid, ten einde aan hen, voor zoo veel ieder betreft, eene ordinantie van betaling groot f191 en f203 te kunnen uitreiken. (St. Ct Men meldt ons uit Halfweg: Zaterdagavond omstreeks 11 uur is een oppassend en te goeder naam bekend staand jongmensch van 21 jaar, zekere J. Mennis, woonachtig in de Haarlemmermeer, bij een vecht partij aan den Ringdijk bij Halfweg zoodanig door een messteek in de linkerzijde verwond, dat hij na eenige oogenbiikken overleed. De vermoedelijke daders, D. v. d. B. en H. P., werden Zaterdagnacht gearresteerd en naar de cel alhier overgebracht. De burgemeester van Haarlem mermeer en die van Haarlemmer- liede en Spaarnwouden stelde Zon dagmorgen met den officier van justitie uit Haarlem een voorloopig getuigenverhoor in, doch de ver moedelijke hoofddader D. v. d. B. bleef voorloopig ontkennen. Men vond evenwel des nachts een bebloed mes in zijne kleederen en eindelijk bekende hij de dader te zijn. Gisterenmiddag omstreeks half vijf is hij naar Haarlem vervoerd. Bij de fima Moes Crookewit en Co., te Amsterdam, is een petro- leumreservoir in bewerking, dat aldaar aan het westelijke punt van de Rietlanden zal komen. Dat reservoir, waarin de petro leum zal bewaard worden, is een ijzeren cilinder, rustende op eene houten stelling en omgeven door een aarden wal, waarvan de in houd meer dan voldoende is, om ingeval van ramp elke hoeveelheid olie te bevatten, welke op dat oo genblik in voorraad zou kunnen zijn. Op dat dak, dat gebombeerd is, wordt een bliksemafleider ge plaatst. De afmetingen zijn circa 18 meter middellijn en circa 10 me ter hoogte, zoodat voldoende ruimte aanwezig is ter berging van 2 mil- lioen kilogrammen of circa 21/s mil- lioen liters petroleum. De inrichting is bestemd ter be waring van petroleum uit de raffi naderijen van de heeren Gebr. No bel te St. Petersburg, waarvan de aanvoer geschiedt in tanksteamers, booten voorzien van verschillen de tanks of afdeelingen waarin het vocht gepompt wordt. Bij aan- middels naar buiten brengenik wilde zonder verder toeven terug- keeren naar Engeland, en naar Pauline! Binnen een half uur was alles gereed. Ivan en ik stapten in, de yemschik klapte met de zweep, de paarden trokken springend aan, de bellen klingelden vroolijk, en voort gingen we in de duisternis op de terugreis, die weer honderden bij honderden uren gaans zou tellen. Eerst nu, terwijl ik zoo vurig naar huis verlangde, had ik een recht begrip van den vreeselijken afstand, die er lag tusschen mij en mijne geliefde. Eene wending van den weg bracht weldra den ostrog uit het gezicht, maar eerst nadat wij vele uren ver waren, kwam ik weer in mijne ge wone stemming, en nog dagen lang dacht ik telkens aan die vreeselijke plaats, waar ik Ceneri gevonden had, en werwaarts hij was terug komst wordt de boot verbonden aan eene in het reservoir uitloopende buis en pompt hare lading daarin uit. Eene andere buis loopt van het reservoir naar de loods waar de va ten gevuld worden. Hiertoe worden automatisch slui tende kranen gebezigd. Met terzijdestelling van alle an dere voordeelen der Nobel's petro leum boven de gewone Amerikaan- sche, is het niet overbodig in het bijzonder te wijzen op den hoogeren hittegraad, vereischt om daaruit ontplofbare dampen te ontwikkelen. Terwijl dit bij de Amerikaansche reeds op 21° C. geschiedt, behoeft Nobel's olie daartoe eene tempera tuur van 28° C. Het valt dus in het oog, dat het brandgevaar daar door belangrijk verminderd wordt. (Verz. dode.) Door eene milde gift van mevrouw de wed. Tak Brandts Boerlage, te Uithoorn, beschermvrouw der bewaarschool te Aalsmeer, was de Commissie voor die inrichting', even als het vorige jaar, weder m staat een 90-tal kinderen een prettig St. Nicolaasfeest te bereiden. Een Leidenaar had reeds lang het voornemen zijne werkzaamheden voor een dag aan kant te zetten om te Haarlemmermeer te komen jagen. Hij had daartoe 's morgens om 5 uren Leiden verlaten en was om 7 uren te Haarlemmermeer bij den boer, waar hij zijn hartstocht zou bot vieren. Na zich met een warmen kop koffie gerestaureerd te hebben, be merkte hij dat hij zijn geweer te Leiden had achtergelaten. Men schrijft aan de L. C.: De mollen werken nog te veel, en zoo lang ze dat doen, krijgen we nog geen winter, merken de boeren aan. Gisterennacht had de vorst voor het eerst blommetjes op de glazen, ijs in de slooten en singelgrachten ge maakt, maar het veld was zoo wit als een laken. Dat houdt niet aan, beweerden de tuinders, want het heeft ruig gevroren, de lucht is nog te waterig, en dat kon wel op sneeuw uitdraaien. De wind was sedert Zaterdag naar het Zuiden gekrompen. Daarover hadden de schippers in de vroegte van Zater dag hunne beschouwing: «krimpen de winden en uitloopende vrouwen, die kan-je niet vertrouwen» Rauw weer, manSneeuw of regén en de eenden gingen gisteren ook al zoo te keer! Heb-je wel gezien hoe het maantje gisterenavond in het wes ten in een nest zat? Dat is mis. Hij lag warempel heelemaal'op zijn rug, merkt een ander aan, en als hij dat doet zijn we nog niet van het vuile weer af. Welk een hemelsbreed verschil, zulke «uit de lucht gegrepen» weers voorspellingen, of de ofacieele, me teorologische waarnemingen bin nenskamers Haagsche hofelijkheid. LI. Dins dag-middag hield de Haagsche ge meenteraad zitting. Op de agenda kwam ook voor de benoeming van een kommandant der brandweer. Alvorens echter tot het doen van eenige benoemingen werd overge gaan, vroeg het raadslid, de heer Van Geuns, het woord om te be- toogen dat de gemeenteraad niet bevoegd was een brandweer-kom- mandant te benoemen. De gemeen- gevoerd, nadat ik mijn onderhoud met hem had ten einde gebracht. Daar dit geen reisverhaal is, wil ik de terugreis niet beschrijven. Het weer was nagenoeg altijd mooi, en de wegen waren goed onderhou den. Mijn ongeduld deed mij bijna dag en nacht doorreizen. Ik spaarde geene kosten; mijn speciale pas poort verschafte mij paarden, wan neer andere reizigers genoodzaakt waren te wachten, en mijne mild heid deed die paarden loopen zoo hard zij konden. Na vijf en dertig dagen stonden wij weer voor het hotel Russia te Nijnei-Novgorod. De tarantas was in zulk eenen toestand, dat hij naar alle waarschijnlijkheid uiteen zou gevallen zijn, zoo ik nog één poststation verder had moeten zijn. Ik gaf hem present aan mijnen gids, die hem, geloof ik, terstond verkocht voor drie roebels. Van Nijnei-Novgorod per spoor naar Moskou, van Moskou naar St. tewet schrijft immers voor dat wijk en brandmeesters worden benoemd door B. en W., waarom hij voor stelde de benoeming van een kom mandant door dit college en niet door den raad te doen geschieden, blijvende daardoor de verantwoor delijkheid voor de benoeming bij B. en W. berusten. De burgemeester stemde met den heer Van Geuns volmaakt in. Slechts uit hoffelijkheid tegenover den Raad hadden B. en W. dezen de benoeming- willen laten doen. In deze zitting geschiedde dus geen benoeming van hoofd der brand weer. Een hind ran 1 jaar dat 84 kilo weegt. In de Passage te 's Hage is een tweede zeer fraai automatisch weegtoestel geplaatst. Een bewoner van een der magazij nen aldaar wilde onmiddellijk van die gelegenheid gebruik maken om zijn kind te laten wegen en be lastte daarmede zijn dienstbode, die hij daarvoor drie centen ter hand stelde. Weldra was zij teruggekeerd en deelde haar patroon mede, dat zijn eenjarige lieveling 84 kilo woog De meid had het kind op den arai genomen en het zoo laten wegen. Door den heer A. Verheul zijn aan de gemeente Rotterdam ten geschenke aangeboden de vaandels van de Rotterdamsche vrijwilligers der marine in 1831. Dit geschenk is door den raad in dank aanvaard. Vrijdag middag is aan den zee dijk van den Margarethapolder aangespoeld het lijk van een onbe kend manspersoon, naar gissing om streeks 50 jaar oud, goed gekleed, Daar de schedel en het aangezicht totaal verbrijzeld zijn, wordt er vermoed dat de man eengeweldda- digen dood is gestorven. De justi tie is van een en ander in kennis gesteld. Vrijdag heeft de politie te Dor drecht de hand gelegd op N. v. B., eene meid van 18jarigen leeftijd, die ten nadeele van verschillende winkeliers aldaar, onderscheiden diefstallen had gepleegd. Inhet bijzon der 3cheen zij het gemunt te heb ben op schoenwinkels, waarin zij op een oogenblik dat niemand aan wezig was, behendig wist binnen te sluipen, om vervolgens nu een paar dameslaarzen, dan weder een paar pantoffels, die het dichtst voor de hand lagen, weg te nemen. In het bezit van het gestolene, begaf zij zich onmiddellijk daarmede naar een opkooper, aan wien zij, onder het opgeven van een valschen naam en voorgevende tot den verkoop verplicht te zijn, de ontvreemde voorwerpen van de hand deed. Het ontvreemde is grootendeels door de politie in beslag genomen. Zaterdagmorgen zou door het Hof te Arnhem uitspraak worden gedaan in de zaak der drie personen, be schuldigd van diefstal van vee uit de weide. Een van hen, onder ge leide van rijksveldwachters, nabij het gebouw gekomen, keerde zich plotseling om en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette hem wel na, maar moest al spoe dig den wedloop opgeven. De be schuldigde toch is een hardlooper van beroep. In weinige oogenbiik ken had hij de Sabelspoort bereikt. Tot dusverre is hij nog niet opge spoord. Petersburg. Ik vertoefde slechts zóó lang in die hoofdstad, dat ik mijne opwachting kon maken bij Lord X, en hem nogmaals bedanken voor zijne behulpzaamheidvervolgens de bagage, die ik daar gelaten had, weer bij mij nemende, ging de reis naar Engeland! Op mijne terugreis van Irkutsk vond ik te- Tomsk een brief van Priscilla, ook een te Tobolsk, en ook een te Perm;te St. Petersburg eenige brieven van later dagteeke- ning. Tot in den laatsten toe kreeg ik bericht, dat alles wel was. Pris cilla was met Pauline naar Devon shire gegaan. Daar de bejaarde vrouw in dat graafschap was grootgebracht had zij hooge ideeën van dat wel dadig klimaat. Zij waren aan een rustig, maar schoon badplaatsje aan de noordkust, en Priscilla schreef, dat Pauline er bloeiend uitzag als eene roos, en even goed haar ver stand had als de jongeheer Gilbert Een zonderlinge echtscheiding vond Dinsdag 11. te Gulpen plaats. De echtgenooten, reeds ruim tien jaren door den echt verbonden, scheidden dien dag van tafel en bed, ten overstaan der plaatselijke maréchaussée. Zij deelden met on derling goedvinden de meubelen enz. en zeiden elkander vaarwel zonder eenigen vorm van proces. Uit het door de justitie ingestelde onderzoek omtrent het leggen van balken over de rails nabij het sta tion Heivoort, met het doel om den sneltrein van Brussel te laten ont sporen, is gebleken dat hetgeheele verhaal verzonnen was, met geen ander doel dan om den stationschef eene loffelijke vermelding voor bui gewonen dienstijver te bezorgen. Te Banholt, een gehucht on der de Limburgsche gemeente Mheer spookt het. Telken avond trekt een groote menigte volks, gewapend met grepen en stokken, naar de zoogenaamde spookplaats. Klokslag tien uur verschijnt er, zoo luidt het verhaal der bijgeloovige lieden, een witle gedaante, waarvan het bo venlijf alleen zichtbaar is. Te Yenloo is Zaterdagnacht in gebroken op twee plaatsen. De dieven hebben het eerst de kas van den heer J. Wolters zeepzieder, weten te bemachtigen en daaruit ruim f150 ontvreemd. Verder wis ten zij bij het spoorwegstation in het kantoor der Rhein. Bahn te komen en de brandkast van boven los te schroeven, waarna de tweede bodem werd verbrijzeld, om daaruit ruim 300 Mark te stelen Opmerkelijk is het, dat sedert 3 weken de sleutel van gemeld bureau was zoek geraakt en het slot niet veranderd is. Te vergeefs zoekt men tot nog toe naar de daders. Het station wordt steeds bewaakt. Vrijdag geraakte te Bokstel, bij het vervoeren van een zwaren langen eikenboom, de geleider, een 16 jarig jongeling, bekneld tusschen den mallejan en een boom, door dien men te snel een hoek omdraaide. De ongelukkige knaap was terstond een lijk. Een onlangs te Bergen-op-Zoom gehuwd paar heeft na voor een aanzienlijk bedrag aan waren, vooral goud en manufacturen, ingeslagen en in reisgeld omgezet te hebben, eene huwelijks-reis aanvaarde blijk baar met het voornemen om niet terug te keeren. Terwijl een schipper met zijn knecht te Lutten aan boord zaten, maakte eerstgenoemde zijn revolver wat schoon, doch er vloog een schot uit, waarvan de kogel in het been van den knecht drong. De wondis niet gevaarlijk. Door de politie te Hardenbergis een onvluehte van Ommerschans aangehouden en naar zijn vorig verblijf teruggebracht, dat hij nu voor de 22ste maal was ontvlucht. Ten bewijze dat niet alleen per sonen van aanzienlijken stand kwijt schelding van gevangenisstraf erlan gen om gezondheidsredenen, meldt men uit Winschoten, dat, om de zelfde redenen, in dit jaar, in dat zelf. Geen wonder, dat ik, na het vernemen van zulk goed nieuws, sterk naar huis verlangde; niet al leen om mijn vrouwtje weer te zien, maar haar te zien, zooals ik haar nog niet gezien had: in het bezit van al hare verstandelijke vermo gens. Zou zij mij kennen? Hoe zou onze entmoeting zijn? Waren mijne kwellingen ten einde of pas begon nen? Die vragen konden eerst be antwoord worden aan 't einde van mijne reis. 'Eindelijk en ten laatste in Enge land! Hoe heerlijk weer te staan tusschen landgenootenniets om mij heen te hooren spreken dan goed verstaanbaar EngelschIk ben bruin verweerd door wind en zon, mijn baard heeft een duchtige lengte ge kregen, een paar kennissen, die ik te Londen ontmoette, kenden mij nauwelijks. Met dat uiterlijk kon ik niet verwachten, dat Pauline zich iets van mijn persoon herinneren zou. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2