Woensdag! 8 December 1886. ABONNEMENTSPRIJS: ïerschSjnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdspn. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. foor Haarlem per maand40 Cents, Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de i'ublicite Etrangère O. L. HAXJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Pariji, 3Ibis Faubourg Montmartra. fan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letter» naar Plaateruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uur* MUSEUMS E Koloniaal museum van hei Paviljoen. In gas g aan de Dreefzyde 2e ffirtooB van diplom vrjje» toogang, donateurs met gezelschap, laden met 1 Slander Nodarlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverhaid hebben tsn Nederland en meer b\jsonder van hot Haarlemsche Biadom, Kruisweg B 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van ïendagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen 1 s]if»irs museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag ca Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. danr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering v&h Nijverheid hebben $p damo. 'Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kroutzijde van net Paviljoen op het terras. Goop, dag. v 104 unr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorai No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel j&fcl 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur togen botaling van 25 cents per persoon, alleen op betaling van 25 cants per persoon. Kindaren beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopecé Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (denr OndegroGnmarkt) vry. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop desier week over Tiet abonnementsgeld van de maand No vember per kwitan tie al worden beschikt. Zondag kwam het te Cork (Ier land) tot een ernstig gevecht ten ge volge van de tegenwoordigheid der politie bij eene openbare meeting. De menigte wierp de politieagenten met steenen. De politie deed toen op bevel van den burgemeester een charge met de bajonet, waardoor 23 burgers werden gewond. Berst tegen middernacht gelukte bet der politie de straten geheel te doen ontruimen. Ook van de politieagen ten zijn velen gewond. De bureau's van de drie groepen der linkerzijde in de Fransclie Kamer waren gisteren in bet paleis Bourbon bijeengekomen. Het denk beeld om een stap te doen bij den President der Republiek, of bij den beer de Freycinet, is vaarwel ge zegd. De drie bureau's hebben alleen aan hunne groepen voorgesteld een gemeenschappelijk programma te ontwerpen, ten einde den duur van het toekomstige Kabinet te verze keren. Het was gisteren in de Kamer eene veel bewogen zitting. De beer Goblet, minister van onderwijs, zat alleen op de ministrieele bank. Een der afgevaardigden van bet depar tement der Seine stelde voor, de zitting te verdagen tot beden. Hij meende dat de bevolking van Pa rijs een stap moest doen bij den President der Republiek. De voor- HUGH COHWAY. 47) VEERTIENDE HOOFDSTUK. HERINNERT ZIJ ZICH? Met behulp van een scheermes, en met andere kleeding was ik wel dra herschapen in nagenoeg mij zei ven van vroegeren toen, zonder zelfs aan Priscilla kennis te geven van mijne terugkomst, ging ik op reis naar het westen, om te zien wat het lot voor mij had wegge legd. Wat is een toertje dwars door Engeland voor een man, die een reis achter den rug heeft als de mijne? Toch vielen mij die onnoozele zes, zeven uur sporen langer dan vijftig zitter kwam hiertegen in verzet. Hij verklaarde dat aan den heer Jules Grévy volledige vrijheid van han delen moet worden gelaten. Het leidt tot niets, telkens den heer Grévy in het debat te mengen. Er zijn verantwoordelijke ministers. In afwachting van de samenstel ling van het nieuwe Kabinet, ver wierp de Kamer verscheidene mo ties tot onbepaalde verdaging der zittiog. De Kamer besloot op den volgenden dag (heden) zitting te houden. De heer Michelin zou heden een voorstel indienen tot herziening der constitutie. De heer Floquet, door den president gevraagd, of hij als mi nister-president zou willen optreden, heeft zich daartoe niet ongenegen betoond, indien de heer Grévy hem deze taak tot plicht stelde. Presi dent Gréyy heeft de heeren Clé- menceau, Ferry, Brisson en Devês geraadpleegd over den politieken toestand. De Standard meldt uit Sofia dat Zankoff aan Stambuloff het voor stel gedaan heeft tot vorming van een coalitie-ministerie op de teTirno- va aangeboden voorwaarden. Stam buloff heelt hierop weigerend ge antwoord, omdat het daartoe thans te laat is. Aan de Times wordt uit Sofia geseind, dat het regentschap aan de deputatie heeft getelegrafeerd, den ambassadeur Lobanoff te Wee- nen te verzoeken, voor haar eene audiëntie bij den Czaar te bewerken. Door Turkije is eene circulaire aan de mogendheden gezonden, waarin aan deze verzocht wordt de candidatuur van den prins van Min- grelië voor den Bulgaarschen troon aan te nemen. uur reizens eene maand te voren. De laatste paar uren moest ik met eene diligence gaan, en hoewel vier duchtige paarden ons deden vliegen langs den weg, scheen mij iedere mijlpaal de distantie van een Si berisch poststation. Eindelijk was de reis ten einde. Mijn bagage aan 't kantoor latende, liep ik wat ik kon, en met een kloppend hart, om te zien waar Pauline was. Ik ging naar 't adres, dat Pris cilla mij in haar brief had opge geven. Het was een net, stil huis tegen eene boschrijke hoogte, met een schuinoploopend tuintje er voor, vol late zomerbloemen. Aan de voor deur groeide slingerende kamper foelie; statige zonnebloemen keken mij aan uit de hoeken, en roode an jelieren vervulden de lucht met hare geuren. Terwijl ik stond te wachten op het openen van de deur, had ik tijd, om de keuze van Priscilla al leszins te billijken. Ik vroeg naar De President der Amerikaan- sche Unie heeft eene boodschap tot het Congres gericht, waarin gezegd wordt dat ofschoon de handeling van de overheid in Canada jegens de Amerikaansche visschers, strek ken kon om de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide lan den in gevaar te brengen, de Pre sident toch hoopt dat de onderhan delingen met Engeland weldra tot eene bevredigende regeling der vis- scherij-kwestie zullen leiden. De regeering, de bescherming van den letterkundigen eigendom wil lende begunstigen, is toegetreden tot de overeenkomst van Bern. De regeering beveelt de afschaf fing der inkomende rechten op vreemi de kunstwerken aan. De ontvangsten der schatkist wij zen een groot overschot hoven de uitgaven aan. Dit maakt eene an dere verdeeling der lasten noodig, maar het is niet wenschelijk ver anderingen te brengen in de tegen woordige staatkunde, die daarop rust dat de inkomende rechten de hoofd bron zijn van de inkomsten. De President beveelt opnieuw het schorsen der zilver-aanmunting aan en zet daaraan klem bij door eene toespeling op de vermeerdering van den gouduitroer. Volgens het rapport van den secre taris der schatkist bedroegen de inkomsten van het dienstjaar, eindigende den 30sten Juni, 336,439,727 dollar, en de uitgaven 242,438,138 dollar. Uit hetgeen gedurende het loo- pende dienstjaar ontvangen is, mag men afleiden, dat dit jaar de in komsten de uitgaven met 90 milli- oen zullen te boven gaan. Gelukkig Amerika! juffrouw Drew. Zij was niet t'huis, zij was uitgegaan met de jonge dame, en zou eerst tegen den avond terug zijn. Ik ging er op uit, om haar te zoeken. Het was reeds herfst, maar het gebladerte begon nog niet te ver welken. Alles was nog groen, friscb en schoon. De lucht was helder, en ik voelde een zachte koelte in het gezicht. Ik stond een oogenblik stil rond te kijken, om te denken in welke richting ik gaan zou. Diep onder mij lag het visschersdorpje de huizen stonden dicht opeen aan de monding van de ruischende ri vier, die uit de vallei komt, en dar tel in zee springt. Aan iederen oever steile rotswanden, en landwaarts in boschrijke heuvelen. Voor mij strekte zich de onmetelijke groene zee uit. Het tooneel was waarlijk schoon, maar het boeide mij niet; ik moest Pauline zien. Op een dag als deze, dacht mij, Haarlem, 7 December 1886. De heer D. Bakker Jr., sedert 1 Januari 1848 commies chef de 1? reau, afdeeling militie en schutterij aan het Provinciaal-Goevernement alhier, mocht heden den dag her denken, waarop hij voor 50 jaren als ambtenaar ter provinciale g iflie in dienst trad. Talrijk zijn de blij ken van belangstelling die de ju bilaris/heeft ontvangen. Gisteren avond werd te dezer ste^6 een eigenaardig kinderfeest ierd. Evenals ten vorigen jare ren vanwege de vereeniging Door Vermaak tot Nut» tot bevor dering van getrouw schoolbezoek, van de openbare scholen en gods huizen ruim 500 kinderen van 8 tot 10 jaren uitgenoodigd in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging». De heer Martin organiseerde een op tocht met vlaggen, waaraan de klei nen natuurlijk met opgewektheid deelnamen. Daarna wist de hofme- chanicus Bamberg de jeugd op aan gename wijze met zijne goocheltoe ren te boeien. Dat chocolade en St. Nicolaaegebak voorde jeugdige feestvierenden niet ontbraken, dat spreekt wel van zelf. Een veertigtal der trouwste school- bezoekers ontving per hoofd een spaarbankboekje met eenen inleg van f 2,50. Dat de feestvreugde een bijzonder hoogen trap bereikte, laat zich wel verklaren en de vereeniging «D. V. t. N.» heeft alle eer van haar werk. De gunstige invloed op de jeugd door dergelijke feesten uitgeoefend, wat namelijk het getrouw school bezoek betreft, blijkt uit het feit, dat het verzuim op de openbare scholen tot een minimum van een paar percent is teruggebracht. moesten de schaduwrijke bosschen en het stroomende water onweer staanbare aantrekkelijkheden heb ben. Ik liep dus den steilen heuvel af, en begon de rivier stroomop waarts te volgen. Zij danste mij vroolijk voorhijterwijl zij haar bruine, tnrf kleurige wateren in dui zenden schuimende watervalletjes voortwierp tusschen de steenbonken, die haar den weg trachtten te ver sperren. Een kwartierlang volgde ik dat pad; nu eens over met mos begroeide rotsen, dan weer tusschen varens door, en de overhangende hazelstruiktakken terugbuigende. Zoo bereikte, ik eene open plek, waar ik aan den tegenovergestelden oever een meisje zag, dat zat te tee kenen naar de natuur. Zij zat met den rug naar mij toe, maar ik kende alle bevalligheden van die gedaante te goed, om niet terstond mijn vrouw tje te herkennen. Indien ik nog eene extra-zeker- Het bestuur der vereeniging be staat uit de heeren: P. Dyserinck, J. II. Koolhoven, PriDsen Geerligs, G. C. Merens, mr. A. W. Thöne, W. H. Smit en Jan Smits Cz. Het examen voor de acte Aard rijkskunde (Middelb. onderw.) is met goed gevolg afgelegd, door den heer C te Lintum alüier. Voor acte K 1 (Middelb. onderw.) is toegelaten mej. L. J. Wlarda alhier. De gezondheidstoestand des Konings is, volgens den residentie briefschrijver van het Z. D., beter dan die in geruimen tijd was. De nierverschijnselen hebben geheel opgehouden. Naar aanleiding der voorstel len van den Minister van marine voor den bouw van een ramtoren- sehip, geeft de Nederl. Industrieel eenige bijzonderheden omtrent eene uitvinding die in de jongst verloo- pen maanden in Noord-Amerika bij zonder de aandacht heeft getrokken, nl. den «Peacemaker» vau pr. Tuck, eene torpedoboot, die zich in alle richtingen hoven en onder water kan bewegen en in een oogwenk torpedo's onder het grootste schip brengen en ze door eleetriciteit hun vernieling laten aanvangen. Met eenige gravures heldert de Ned. Industrieel deze mededeelingen op en wijst daarbij op de geringe kosten van zulke booten (f40,000) tegenover de millioenen die de ram- torenschepen kosten, welke niettemin in een oogwenk vernietigd kunnen worden door zulk eene boot. De internationale commissie tot bescherming van de onderzee- sche telegraafkabels heeft haar in het voorjaar geschorste werkzaam heden aan het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Parijs hervat. heid verlangde, behoefde ik maar te kijken naar de juffrouw, die bij haar zat, en die scheen te dutten over een boek. Die shawl van Pris cilla kende ik een uur ver; de weerga was nergens op de wereld te vinden. Hoewel het mij moeite kostte, be sloot ik niet naar haar toe te gaan. Vóór ik Pauline ontmoette, wilde ik Priscilla spreken, om haren raad te volgen aangaande mijn verdere han delingen. Maar ondanks mijn geno men besluit kon ik de verzoeking niet weerstaan, om wat dichterbij te gaan. Waar ik stond, kon ik haar gelaat niet zien, weshalve ik voetje voor voetje voortkroop, tut ik nage noeg tegenover de teekenaresse was, en daar, half verscholen tusschen het struikgewas, stond ik haar naar hartelust gade te slaan. De blos der gezondheid lag haar op de waDgen. Gezondheid straalde uit al hare bewegingen, en als zij

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1