Alle Eüropeesche Staten, behalve Duitschland, en voorts de meeste overzeesche landen zijn in de com missie vertegenwoordigd. Bij de practische oefeningen der dd. schutterijen in 1887, waar die oDder leiding van officieren van het leger hebben plaats gehad, is gebleken dat bij vele korpsen de oefeningen niet worden ingehaald, als die wegens ongunstig weder moesten worden uitgesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de Commissarissen des Konings door den minister van binnenlandscbe zaken uitgenoodigd om te bevor deren, dat oefeningen van de dd. schutterij, waar die op eenigerlei wijze op den bepaalden dag niet konden plaats hebben, zoo eenigs- zins mogelijk, op een anderen dag te doen houden. (U.D.) In den hoogen leeftijd van 84 jaren is Zondag te Groningen on verwacht overleden de oud-hoog leeraar P. Hofstede de Groot. Het Dagblad deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de loopbaan van den heer J. D. graaf van Recbteren van Ahnem, die Za terdag 11. overleed. De ontslapene, die den 22n Juni 1799 geboren werd, begon zijn car rière in 1817 als officier der artil lerie. Koning Willem I droeg hem de betrekking op van intendant van Het Loo, in welke functie hij werk zaam bleef, totdat Koning Willem II hem, bij den aanvang van HDs. Regeering, tot Goeverneur van Dren te aanstelde. In 1833 verwisselde hij Drente met Overijsel. Tot in 1847 bleef hij Goeverneur van Overijsel, en werd toen door Koning Willem n tot lid van den Raad van State en Opperstalmeester be noemd. Bij de nieuw organisatie van den Raad van State verliet hij dat hooge staatscollege met den litulairen rang van Staatsraad in buitengewonen dienst. In den Belgischen veltocht maakte graaf Van Rechteren zich zeer verdienstelijk als majoor van een bataljon Geldersche schutterij als blijk van waardeering verkreeg hij de Militaire Willemsorde. De centrale bond der sociaal democratische partij heeft aan de commissie van enquête een schrij ven gericht, en daarbij de antwoor den gevoegd, door verschillende vakvereenigingen uitgebracht. Daar de centrale bond aan de enquête- i commissie alle recht ontzegde om i een onderzoek in te stellen, ligt i het in den aard der zaak, dat de antwoorden weinig behelzen, dat ter zake dienende is. t De vereenigingen verlangen: lo. j| algemeen stemrecht en 2o. regeling van den arbeid, zoodat de arbeids- i tijd verboden wordt voor kinderen i beneden 14 jaar, geregeld voor jon- gelieden van 14 tot 18, geregeld I voor vrouwen en mannen met vast stelling van een normalen arbeids- i dag van 8 uur met minimum loon, minstens gelijkstaande aan het te- genwoordige. Het gewone St. Nicolaasfeest van j kinderen der openbare scholen eer ste klasse te Amsterdam in het «Volkepaleis» zal ook dit jaar niet achterwege blijven. Heden avond bereidt dr. Mezger 1200 kinderen i in het Paleis voor Volksvlijt een prettigen avond. In de Plantage-Middenlaan te 1 zich tot hare gezellin wendde, en eenige woorden sprak, was er in haren blik en in haren glimlach iets, dat mij het hart deed opsprin gen van vreugde. Het vrouwtje, tot wie ik teruggekeerd was, was een ander wezen dan het meisje, dat ik getrouwd had. Zij keerde zich om, en keek naar den overkant. Buiten mijzelven van vreugde was ik geheel te voorschijn getreden uit mijne schuilplaats. Met de rivier t tussehen ons ontmoetten onze blik ken elkander. Zij moet zich mijner herinnerd i hebben op eene of andere wijze, i Mijn gezicht moet haar bekend ge- i weest zijn, al was het ook slechts uit een soort van droom. Zij liet haar i potlood en schetsboek vallenen f sprong overeind, voor dat Priscilla's uitroep van verrassing en vreugde gehoord werd. Zij stond mij aan te staren, alsof zij verwachtte, dat ik Amsterdam heeft Zondag een arres tatie van twee soldaten van het 7e regiment infanterie plaats gehad door een inspecteur van politie. De een wegens vechten en dronkenschap, de tweede omdat hij herhaaldelijk poogde den ander te ontzetten. Een wachtmeester van het 3e regiment huzaren stond op flinke wijze den inspecteur bij en leverde in handen van de politie een sabel van een korporaal der infanterie, die deze getrokken had tegen de politie ter ontzetting van den soldaat. Die sabel zal zijn eigenaar wil uitwijzen, al was het onmogelijk hem te arres teeren. Zaterdagmiddag stootte J. V. te Muiden, terwijl hij iets voor zich uitdroeg, zoo geweldig zijn voet, dat hij viel en onmiddellijk dood was. Zaterdag reden te Plilversum twee treinen van den goederendienst tegen elkander. Twee wagens werden in een gedrukt. Het overige materieel werd mede aanmerkelijk beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Omtrent het overgaan van het bezit van het huisje van czaar Peter den Groote te Zaandam, verneemt de C. d. I. M. uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van ver koop. Z. M. heeft het den Russischen keizer gracieuzelijk afgestaan. Een arbeider, die aan het station te Helder Zaterdagavond bezig was de sneeuw van de rails vooi den vertrekkenden trein weg te vegen, kwam met den trein in aanraking, waardoor hij een been brak en vrij ernstig aan het hoofd verwond werd. Een met turf beladen handwagen werd "Vrijdag langs den Korten Vij verberg te 's Hage door een man voortgeduwd, terwijl een ander daar voor liep te trekken. Plotseling liet het touw, dat er ook niet al te sterk uitzag, los, en de trekker viel voor over op den grond. Zijn podtie wekte in hevige mate den lachlust op van zijn kameraad, en hierdoor meenende dat deze de oorzaak van het onge val was, weigerde hij om langer voor den wagen te loopen, doch wilde ook eens duwen. Zij verwis selden toen van plaats, en na het touw weer vastgemaakt te hebben, deden beiden hun best de vracht verdei* te brengen. Op den Langen Vijverberg gekomen, ontwaakte de wraaklust bij hem die gevallen was, en daar het touw langer volhield, dan hij wel wenschte, zon hij op middelen, om den ander hetzelfde lot te doen ondergaan. Hij hoopte, dat door een flinken ruk en een achterwaartsche beweging aan den wagen te geven, het touw zijn broos heid zou toonen, en volvoerde dit plan. De wagen bleek toen evenmin solide te wezen; want het hand- vatsel brak nu in tweeën, en hij die eerst voorover had gelegen, was nu in de gelegenheid om, liggende op zijn rug, te kunnen verklaren, dat niet alle wraak zoet is. 't Gebeurt meer, elk jaar dur ven we zeggen, dat enkele surprises van Sint-Nicolaas in 't water vallen. Maar zoo letterlijk als dat Zaterdag met een gansche Sinterklaasbezen- ding 't geval was, komt gelukkig slechts zelden voor. Zaterdagmorgen schrikte 't paard, dat voor een tijdelijk in dienst der haar zou aanspreken of bij haar ko men, terwijl de oude dienstmaagd mij woorden van welkomst over de bruischende rivier toezond. Al had ik willen teruggaan, het was nu te laat. Ik vond eene plaats waar ik over kon, en in een paar minuten was ik aan de overzijde. Pauline was stil blijven staan, maar Priscilla ijlde mij te gemoet, en kneep mij de handen bijna af. Heeft zij herinnering?.kent zij mij? vroeg ik zacht, terwijl ik mij losmaakte, en naar mijne vrouw g-iag- Nog niet; maar het zal wel komen; ik ben er zeker van, jon geheer. Ik deed een stil gebed, dat hare voorspelling mocht uitkomen. Ik na derde Pauline, en stak haar de hand toe. Zij nam die gereedelijk aan, en keek met hare donkere oogen in de mijne. Het kostte mij onuitspre kelijke moeite haar niet aan mijn pakketpost rijdenden wagen ge spannen was, op den Loosduinschen weg bij 's Hage, door den passee- renden stoomtram naar het West- land. Koetsier, paard, wagen en lading een menigte postpakketjes tuimelden in de sloot bij de hout- kooperij. Gelukkig kreeg de voer man geen letsel en konden paard en karretje weldra op 't droge wor den gebracht. Wat de pakketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voorschijn zullen komen, dat laat zich denken! Uit Renkum meldt men: In deze gemeente, waar sedert den laatsten tijd de veiligheid bij nacht nog al te wenschen overliet, hebben eeni ge der voornaamste ingezetenen, op de meer afgelegen villa's wonende, voor eigen rekening gedurende de wintermaanden eenen nachtwacht aangesteld. Thans zullen ook de bewoners der dorpsstraat gelden bij eenbrengen, om iemand in gelijke betrekking aan te stellen, en die te vens tot onbezoldigd rijks-veldwach- ter zal worden benoemd. Tot dus ver is in deze welvarende plaats vanwege de gemeente geen nacht- politie benoemd, zoodat de aanstel ling van deze personen, vooral ook met het oog op de tallooze bede laars, die dagelijks de dorpen op het platteland afloopen, niet over bodig is te noemen. In een aanval van waanzin sprong de hoofdonderwijzer J. R. te Altforst in de Maas. Bijna levenloos werd hij opgehaald en kort daarna gaf hij den geest. De justitie uit Zierikzee begaf zich Vrijdag naar St. Maartensdijk, ten einde een onderzoek enz. in te stellen naar het daar voor eenige dagen gevonden geraamte, in den binnenberm van den dijk. Naar men zegt is het ongeveer 15 jaar oud. Bij gelegenheid van het St. Nico laasfeest zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee koffie huizen op de Groote Markt te Middelburg door de politie moeten worden ontruimd. In het eene was twist ontstaan tussehen bur gers en onderofficieren van het gar nizoen, waarbij een sergeant de sabel had getrokken. In het andere, dat op verzoek van den koffiehuis houder zelf werd ontruimd, werd bovendien nog door een der aan wezigen, tot twee maal toe, een arrestant der politie ontzet. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, zijn al de beambten van de Ginnekensche Tramwegmaat schappij (paardenspoor BredaGin- neken) ter gelegenheid van Sint- Nicolaas onthaald. Zondag voormiddag waren 4 personen bezig met jagen te Ber- likum nabij de Dungensche brug. Twee hunner, H. Fleuren en H. Roijakkers, beiden aldaar woonach tig, stonden op 13 meter afstand van elkander, toen het geweer van laatsgemelde afging en het schot in de rechterzijde van den eerste terecht kwam, waardoor deze on middellijk een lijk was.De overledene was 32 jaar oud en laat eene vrouw met drie kinderen na. hart te drukken! Pauline, kent gij mij niet? Zij sloeg hare oogen neer. Priscilla heeft over u gespro ken. Zij zegt mij, dat gij een vriend zijt, en dat ik op uwe komst moest wachten, en niets moest vragen. Maar herkent gij mij niet?Ik dacht zooeven, dat gij mij kendet. Zij slaakte eenen zucht. Ik heb u gezien in droomen, zonderlinge droomen. Terwijl zij sprak, kwam er een blos op hare wangen. -Vertel mij die droomen eens, zeide ik. Dat kan ik niet. Ik ben ziek geweest, erg ziek, een langen tijd. Ik heb veel vergeten haast alles vergeten. Zal ik het u eens vertellen? Nu niet, nu niet! riep zij haastig. Misschien herinner ik het mij wel later. Had zij eene flauwe herinnering Roijakkers is na afloop der in structie voorloopig op vrije voeten gesteld. (P. Nb. Ct.) S. B. van Wartena ontmoette bij nacht op den weg te Suameer twee personen waarvan een hem de por- temonnaie ontroofde, waarop de beide vreemdelingen het hazenpad kozen. S. B. zette hen na en greep in zijn vaart, zoo hij meende, den dief, doch het bleek dat hij een bakker beet had, die naar huis ging. Zoo spoedig mogelijk werd van de zaak aangifte gedaan bij de politie te Bergum, welke zich spoedde naar de woning van zekeren D., die al spoedig bekende, dat hij de porte- inonnaie niet, maar wel een gulden daaruit in bezit had, er bijvoegen de dat zekere P. Z. de portemonnaie had. Onverwijld begaf de politie zich naar P. Z., dach deze ont kende. Toen de politieagent den volgenden morgen opstond, vond hij de portemonnaie met het ver miste muntbiljet van f25 en een rijksdaalder er in voor zijne deur, zoodat er ruim f 3 ontbrak. Er is proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Alle leerlingen der kostelooze en tusschenscholen te Deventer, ten getale van ongeveer 2000, werden gisteren op Sinterklaasgebak en an dere versnaperingen onthaald. De gelden waren voor dit doel door het Nut en de burgerij bijeengebracht. Zaterdag middag bevond de kar- reman Gerrit Scboemau zich met zijn kar nabij het Buiten-Gasthuis to Zwolle, toen zijn paard schrikte en op hol sloeg. De man viel van den bok en on der de wielen, hij werd overreden en was bijna onmiddellijk een lijk. Dr. Yitringa, die dadelijk ter plaatse aanwezig was, constateerde een breuk van de wervelstreng. Door te Sittard gestationneerde ambtenaren is Vrijdag avond aan gehouden eene vrouw uit Overho- ven, die 16 liter spiritus in 2 bla zen, onder hare kleederen geborgen, uit Pruisen wilde binnensmokkelen. De spiritus werd in beslag genomen en tegen de smokkelaarster proces verbaal opgemaakt. Te Meppel werden Zondagavond gearresteerd en naar Assen vervoerd twee personen, die bekend hebben Donderdagavond zekeren A. v.W., die in beschonken toestand ten hun nen huize vertoefde, f 19.75 te hebben ontvreemd. Een 12-jarig jongentje van een arbeider te Slcchteren (Gr.) heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Tegenzin naar school is de oorzaak. Zekere V. D. uit Avereest, die vrijwillig dienst nam naar Ned.- Indië, en na het ontvangen hand geld op den loop ging, werd Don derdag na een hevig verzet tegen de politie gearresteerd, doch toen men hem met de stoomtram verder transporteerde, wist hij zijn gelei ders te ontkomen, die hem, niette genstaande alle pogingen, niet we der in handen konden krijgen. Voor eenigen tijd is op het Gees- tumerveld bij Driesum gevonden eene bronzen of koperen munt, ter grootte van een guldenstuk en vrij van de waarheid? Waren de droo men, waarvan zij sprak, slechts de voorboden van een terugkeerend ge heugen? Begreep zij uit dien gouden ring aan haar vinger wat er ge beurd was? Ik zou wachten en ho pen. Wij wandelden samen huis waarts, terwijl Priscilla een weinig achterbleef. Pauline scheen in mijn gezelschap niets onnatuurlijks te vinden. Als het pad wat steil of moeilijk werd, stak zij mij hare hand toe, alsof zij gerechtigd was tot mijne ondersteuning. Een poos lang evenwel sprak zij niet. Eindelijlr vroeg zijwaar zijt gij heen geweest? Zeer ver van hier; honderden uren ver. Ja, als ik u voor mij zag, waart gij altijd op reis. Hebt gij gevonden wat gij zocht? - vroeg zij levendig. Ja, ik vond de waarheid. Ik weet nu alles. dik. Zij is geslagen kort na het jaar 141 van onze tijdrekening, toen Faustina, bijgenaamd de Ou dere, om haar te onderscheiden van hare dochter, stierf. Deze was de gemalin van keizer Antonius, bij genaamd Pius, die van 138 tot 161 regeerde. Het omschrift op de voor zijde luidt Diva Favstina. De munt komt, met klein ver schil op voor- of keerzijde, veel ook in zilver voor. Zaterdag avond werd te Wezel door zekeren Johann Overkamp een 18-jarig meisje doodgeschoten, na dat hij ook nog eene poging tot moord op zijne familieleden had beproefd. Men onderstelt, dat hij de wijk naar Nederland heeft ge nomen. Djor de Duibche justitie wordt zijne arrestatie en uitlevering verzocht. De moordenaar is 48 jaar, klein en gezet, zwart haar, gescho ren baard, blauwe oogen; gekleed met donkerkleurige jas, Engelsch lederen broek, grooten slappen hoed. Hij heeft een echt boevengezicht, bedekt met brandlitteekens, en spreekt Duitsch. ËEMENGD NIEUWS. Een giftmenger, die eenigszins aan het Leidsche monster doet den ken, is te Jemappe bij Luik gear resteerd. Het laatst had hij het ge munt op een jongeling van 19 jaren, over wien hij voogd was, en de eenige drijfveer van den booswicht was een sommetje van 3000 frs., dat hij bij den dood van zijne pupil zou erven. Hij was naar een apotheker van Seraing gegaan en had hem ver giftigde tarwe gevraagd voor het verdelgen van ratten. Hiervan maak te hij een brouwsel voor zijn neef; het had echter den dood niet ten gevolge, en de voogd ging op nieuw naar den apotheker, om hem een sterker vergift te vragen. Deze kreeg achterdocht en gaf hem een geheel onschuldig braakmiddel; hij hield den (nan in het oog, en toen hij vernam dat de jongen gebraakt had, waarschuwde hij de justitie. Er is nu tevens aan het licht gekomen dat in den tijd van twee jaar de broeder, de schoonvader, de vader en de moeder van het onmensch met kleine tusschenpoozen zijn ge storven. Zijn moeder was voor acht dagen bij hem komen logeeren, en is in dien tijd overleden. Door al deze sterfgevallen kwam hij in het bezit van 30 5 40,000 francs; geld zucht was dus ook hier weer de drijfveer tot de misdaad. Niet lang geleden kwamen, zooals een Weener blad verhaalt, twee voornaam gekleede heeren, in een der eerste restaurants van Parijs, en bestelden daar een uitste kend dejeuner. Toen het op betalen aankwam ontwikkelde zich tussehen de hee ren een woordenstrijd wie de gast heer was geweest; eindelijk haalde een hunner eene portefeuille, gevuld met bankbiljetten, voor den dag, en betaalde den bediende. Deze was de massa bankbiljetten opgevallen,en hij gelastte een joDgen de twee heeren, die hij voor «verdachte lui# hield, heimelijk te volgen. In 't hotel waar beide heeren lo geerden, vernam de jongen, dat de «verdachte lui# Grootvorst Alexis van Rusland, en de hertog van Aosta waren. Succi is zijn zevenden vasten dag ingetreden. Hij heeft Zaterdag Zeg mij eens waar hij is. Waar wie is? Antony, mijn broeder de jongen, dien zij vermoord hebben; waar is hij begraven? Hij is begraven naast zijne moeder. Goddank! dan kan ik op zijn graf gaan bidden. Zij sprak, hoewel levendig, toch met volkomen verstand. Het ver wonderde mij, dat zij niets repte van aanklacht bij 't gerecht. -Hoopt gij geen vergelding voor de moordenaars van uwe broeder? Vergelding? waar zou dat toe dienen Zij zal hem niet in 't leven terugroepen. Het is al lang geleden. Wanneer, dat weet ik niet, maar het schijnt mij jaren geleden te zijn. God mag het hun wel reeds ver golden hebben. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2