de kinderen der behoeftigen doen bouwen. Reeds is met de werkzaam heden daarvoor begonnen. De speel tuin van mevr. Bulkley, die nog steeds gesloten is, zal belangrijk vergroot en verfraaid heropend wor den. Door eenige vakvereenigingen te Rotterdam is aan B. en W. al daar een verzoek gericht, om een terrein tot het houden van eene openbare vergadering ter bespreking van de middelen, die in den werk- nood kunnen voorzien. Zij wenschen die vergadering te houden op 15 December a.s., om na afloop daar van een optocht door de stad te maken, ten eiDde op die wijze en door middel van strooibiljetten aan het publiek hun verlangen kenbaar te maken. Te Kampen zijn sedert korten tijd twee vereenigingen opgericht tot het verschaffen van eigen wo ningen aan vlijtige en oppassende werklieden. Negentien nieuwe wo ningen zijn dezer dagen betrokken van de vereeniging «Patrimonium Bouwlust». Door de vereeniging «Des werkmans vriend», die haar 4 pCts. leeniug van f50,000 ruim volteekend zag, zullen nog een 40tai arbeiderswoningen wordén gebouwd. Naar aanleiding van den te Hout rijk gepleegden moord schrijft men nader, dat de oorzaak daarvoor de volgende wasIn een café te Hout rijk en Polanen kregen een vijftal jongelieden twist, welke twist toen zij buiten en aan den Ringdijk ge komen waren, tot handtastelijkhe den overging. De verslagene koos partij voor twee zijner neven en geraakte met den beschuldigde in eene worsteling, van welke de anderen gebruik maak ten, om ijlings het hazenpad te kie zen. Hij werd dus het slachtoffer zijner hulpvaardigheid, want met hem had beschuldigde niets te vereffenen; wel wilde hij volgens zijn zeggen een der beide overigen eens geducht de les geven. In de Westerstraat te Amsterdam werd Maandagmorgen een jongen door een wagen, beladen met var kens, overreden. Beide beenen wer- verbrijzeld, zoodat opname in het Gasthuis noodzakelijk was. De schuld lag aan den jongen zelf. Andere joDgens wierpen zijn pet op den wagen, hij wilde dien grijpen en geraakte zoodoende onder de wielen. Men schrijft uit Amsterdam In het Paleis voor Volksvlijt was het gisteren avond feest. Dr. Mezger was daar de weldoende gastheer van een 1200-tal school kinderen, wier ouders tot eene der alhier bestaande werkliedenveree- nigingen behooren. De Paleiszaal leverde een ver rassend gezicht op. In de grootste orde hiervoor zorgden de be- l stuursleden der Vereeniging - 'bewogen de kleinen, na verschillende nummers van het programma, zich door de ruime zaal, waar een flink orkest populaire stukken uitvoerde en waartoe natuurlijk het Sinter klaas-repertoire behoorde. Nadat eerst het dwergen-theater vertoond i was, werd eene «presentatie» met de aloude, maar te zeldzaam meer vertoonde «Chineesche schim» ge geven, waarna de kinderdrom in I optocht naar de zijzalen werd geleid, i om hier op gulle wijze onthaald te I worden op versnaperingen, om daar om hare hand zou moeten vragen. Van haar antwoord zou mijne toe komst afhangen. Het spreekt bijna van zelf, dat ik het beslissend oogen- blik opschortte, tot dat ik volkomen zeker was van eene gunstige be- i shssing. Als ik met Pauline was, bedacht welken schat ik voor mij trachtte te winnen, dan zonken in mijne oog alle aanspraken en verdiensten, die ik mocht hebben, in het niet. Geen wonder, dat som tijds de wensch bij mij opkwam, naar 't bezit van die onweerstaan bare vrijpostigheid, die sommige man nen over zich hebben, om te ge legener tijd, bijna altijd zeker, het hart van eene vrouw te veroveren. De gelegene tijd, die was er ten minste voor mij. Ik was gaan wonen in hare na bijheid, en van den morgen tot den avond waren wij in elkanders ge zelschap. Wij zwierven rond door de smalle laantjes van Devonshire na elk met een aardig en nuttig geschenk naar huis te worden ge zonden. Het feest liep in de beste orde af, dank zij de goede zorgen der regelings-commissie. Te Amsterdam is een man in een jeneverberoerte gestikt. Gisteren morgen is bij Zeeburg op het werk van den aannemer van het Merwedekanaal een zandtrein met locomotief geheel te water ge raakt. Men tracht door middel van mastbokken locomotief en wagens te lichten. Door prof. Weber uit Amster dam is een onderzoek ingesteld naar eenen vreemdsoortigen visch. die op de Vliehors aanspoelde. Het bleek een vinvisch te zijn van 30 voet lengte. Daar de visch in vergevor derden staat van ontbinding ver keerde, zijn slechts enkele beenderen naar Amsterdam medegenomen. Te Hoorn heeft de afdeeling der Vereeniging «Volksonderwijs» zich genoodzaakt gezien de schoolspaar- bank op te heffen, ten gevolge van ongenoegzame deelneming. Een boer en eene boerin, die van buiten gekomen waren om te s' Hage Sinterklaas mêe te maken, traden een winkel binnen, gelegen aan den hoek van een straat met een zijmuur, waarop eene menigte aanplakbiljetten door sprekende kleu ren de aandacht trokken. Op de vraag van den winkelier, wat er van hun dienst was, ant woordde de buitenman, dat hij twee kaartjes begeerde, één voor zijne vrouw en één voor zich. De winkelier vroeg verbaasd, wat hij met die kaartjes bedoelde, waar op de boer leukweg antwoordde: om de dikke dame te zien, wier por tret buiten aan den muur geplakt was. De winkelier begreep nu eerst, dat het boerenpaartje was afgegaan op de prent van de kolossale dame met lange haren, die als reclame voor Mad. Allen's bevordering van den haargroei dienst doet. Gisterennacht zijn door de politie te Schiedam aangehouden vier jon gens uit het R.-K. weeshuis te Rotterdam, die er waren van door gegaan, omdat zij te veel sterken drank hadden gebruikt en in dien toestand niet thuis durfden komen. Zij hadden vooraf hunne buizen aan stukken gescheurd en voor lorren te Rotterdam verkocht. Zij zijn van wege de directie van voornoemd gesticht afgehaald. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, tengevolge van den hevigen stormwind, schipper Smeding van I-Ioogeveen met zijn schip op het strand te Vollenhove geworpen, waarbij zijn vaartuig tegen de daar aanwezige palen bijna geheel werd verbrijzeld. De schipper met vrouw en drie kinderen zijn daarbij om het leven gekomen, en alleen den knecht is het mogen gelukken, zich door zwemmen het leven te redden. Men heeft te Sluis een onder linge levensverzekering voor var kens opgericht; natuurlijk met dien verstande, dat de 40 leden elkan der bij 't verlies van een varken schadeloos stellen. Maandag middag kwam een ge- met hunne prachtige varens aan iedere zijde. Wij beklommen de ruwe rotswanden. Wij vischten met meer der of minder succes in de snel vlietende rivier. Wij reden samen uit. Wij lazen en teekendenmaar van liefde hadden wij samen nog niet gesproken, hoewel zij steeds mijnen trouwring aan den viDger droeg. Ik had alle moeite om Priscilla te doen zwijgen aangaande de ware toedracht der zaak; maar ik bleef daaromtrent stijf op mijn stuk staan tenzij het verledene van zelf bij haar helder werd, wilde ik haar hooren zeggen dat zij mij beminde, voor dat mijne lippen haar dat verledene openbaarden. Misschien bleef ik zoo standvastig op dat punt, omdat van tijd tot tijd het denkbeeld bij mij opkwam, dat Pauline zich meer her innerde dan zij weten wilde. Het was aardig te zien hoe zij opeens overging tot een vriendelijken, ge laden schip, toebehoorende aan den heer J. van Gaal te Helmond, naar men zegt door de schuld van den brugwachter, in aanvaring met de onlangs gelegde draaibrug over de Zuid-Willemsvaart onder Helmond. Het schip bekwam ern stige averij, terwijl de ijzeren brug over zijne geheele lengte werd ont zet, zoodat zij niet meer in de steun- sels past. De gezamelijke schade is aanzienlijk. Niettegenstaande het ongunstige weder bewoog zich Maandagmiddag te Utrecht, bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, een dichte menigte in het centrum der stad. Het waren als gewoonlijk de studenten, die eene eigenaardige vroolijkheid aan het feest bijzetten door zich in al lerlei kostuums op straat te ver- toonen. Zoo zag men, gezeten in een rij- tnig, waarvoor vier paarden gespan nen waren, St. Nicolaa3, fraai uit gedost met twee zwarte knechten bij zich, die aanhoudend onder de honderden kinderen, die hem trouw volgden, suikergoed en sigaren rond strooiden somtijds kwamen de zwarte knechten onder de menigte, en deel den met milde hand van den over vloed uit, of boden de dames kleine ruikers aan. In een ander rijtuig zaten een achttal personen, met puntige puri teinen-hoeden en een in toga en bef gedost persoon, wiens groote zaag duidelijk deed gissen wien hij voor stelde. Op borden, die werden mee gevoerd, las men o. a.Spespatriae van de Standaard, «Houtzagers van A. Bram en Co. «Toevluchtsoord van ongelukken», «Universiteit op grif verkeerden grondslag,» «Salie melk is goed voor elk,» enz. Een wagen, waarin Colombine ziek lag, en waarop zich Pierrot en Hansworst om het drukst bewogen, zette heel wat vroolijkheid aan de verschillende tafereelen bij. Een bord, waarop aan de eene zijde: Treur Menschdom, treur! Colombine is ziek en aan de andere zijde: «De zieke heeft een rustigen nacht gehad, maar klaagt over hevigen dorst», werd door een der narren, die zich in hun gezelschap bevonden, mee gevoerd, terwijl weder een ander onder de menigte hengelde, en zich allerlei aas, bestaande in sigaren en andere voorwerwerpen, liet afhandig maken. Een en ander veroorzaakte vrij veel drukte op straat. (U. D.) In eene tapperij te Deventer kre gen Maandagavond bij gelegenheid van het Sinterklaasfeest twee per sonen twist, waarbij de een, een jongen van 17 jaar, den ander eene snede met een mes over het hoofd toebracht. Men schrijft uit Nijmegen Tot behoud der wedrennen alhier is door de ingezetenen eene som van f1900 bijeengebracht, zoodat uit de gemeentekas nog f600 per jaar daarbij zal moeten worden ge voegd om het bedrag van f2500 bijeen te brengen, dat door da Geldersche Harddraverij- en Ren- vereeniging als subsidie wordt noodig geacht om de wedrennen voortaan alhier te kunnen houden. In de eervolgende vergadering van den gemeenteraad zal daarop be- heel vertrouwelijken omgang met mij. Het was, alsof wij elkander reeds als kinderen gekend hadden, zoo natuurlijk en ongedwongen was zij met mij. Zij stemde er terstond in toe mij bij mijnen voornaam te noemen, toen ik haar dat Toorstelde; ook had zij er niet tegen, dat ik haar bij den haren aansprak. Ik zou ook anders niet geweten hebben, hoe ik haar had moeten noemen. Hoewel ik Priscilla gezegd had, dat zij haar juffrouw March moest noe men, wilde het oudje dat maar vol strekt niet doenzij sprak van haar, en tot haar altijd als juffer Pauline, en dat maakte de zaak nog inge wikkelder. De dagen vlogen om, de geluk kigste van mijn leven. Wij waren den ganschen dag bij elkander. Ik vermoed dat onze buren allen verbazend nieuwsgierig wa ren, om te weten welke betrekking er bestond tusschen mij en dat slissing worden genomen, tenzij intusschen de ontbrekende f 600 ook uit vrijwillige bijdragen mocht worden gevonden. Wij mogen dus verwachten, dat althans voor de eerstvolgende 3 jaren de wedloopen voor paarden op den bestaanden voet alhier weder zullen plaats hebben. De stoombierbrouwerij van den heer F. Smits van Waesberghe, «De drie Hoefijzers» te Breda, moet we der uitgebreid worden, daar er een nieuwe brouwerij voor Beiersch bier bijkomt. Men meldt uit Roermond: Toen Maandag der vorige week de 45 Zigeuners, die reeds meerma len naar de Belgische grenzen wa ren uitgeleid, van hier naar Pruisen gebracht werden, dacht men alge meen van dat lastige volkje ont slagen te zijn. Dinsdag j. 1. werd men in die verwachting teieurge- gesteld, doordat zij op last der Prui sische politie weder nabij onze stad over de grenzen zijn gebracht. Benieuwd is men, nu Pruisen en België den intocht verbieden, wat er met die lieden geschieden moet. Voorloopig zijn zij onder de na burige gemeente Maasniel gekam peerd. GEMENGD N1ÊÜWS, Een jonge dame te Brussel had een jongen man, die veel bij haar ouders aan huis kwam, lief gekregen en het scheen dat ook hij haar zeer genegen was. Dezer dagen hoorde de juffer echter, dat hij met eene andere dame in het huwelijk zou treden. Dadelijk telefoneerde zij naar het kantoor, waar de jonge man werk zaam was, en vroeg om hem te mogen spreken. «Spreek ik met den heer G. zeide zij. «Ja, wat ver langt u?» «Is het waar, dat gij van plan zijt met juffrouw B. te trou wen?» «Ja, dat is zoo, met wie heb ik het plezier te spreken?» «Met Alice M.» luidde het antwoord. Tegelijkertijd hoorde de jonge man een doffen knal. Het jonge meisje had zich, gelijk later bleek, aan de telefoon staande, door een pistoolschot van het leven beroofd. Een agent der veiligheidspo litie te Parijs, Saindo genaamd, had een kerel in het oog gekregen, die zilveren horloges voor den belache lijk lagen prijs van 3 frs. het stuk verkocht. Een diefstal vermoedende, volgde hij hem onmerkbaar; doch geen collega's in de buurt ziende, durfde hij den man niet aan, daar deze een Hercules en hij, Saindo, een der kleinste agenten was. Om den ver- moedelijken dief in handen te krij gen bedacht de agent toen de vol gende list. Toen de verdachte een wijnhuis binnentrad volgde hij hem, ging naast hem zitten en bestelde een glas wijn. Nauwelijks was dit ge bracht of hij pakte een der horlo ges en ging er mee op den loop. De koopman in uurwerken sprong op en liep hem na, achtervolgd door den wijnhuishouder, die zijn gelag betaald wilde zien. De agent liep regelrecht naar een commissariaat van politie en hier aangekomen keerde hij zich om, greep zijn ver volger bij den kraag en begon «houdt den dief!» te roepen, tot niet geringe verbazing van den kas telein, die er niets van begreep. schoone meisje, aan wier zijde ik overal gezien werd. Ik merkte, dat Pauline's geaard heid levendig en vroolijk was, al was het ook nog niet te verwachten, dat deze reeds geheel teruggekeerd kon zijn. Ik had echter gegronde hoop, dat die melankolieke blik, die soms nog van droevige herinnering getuigde, eerlang voor goed zou ge weken zijn. Telkens werd haar ge laat verhelderd door een lieven glim lach en er vloeiden opgeruimde woorden van hare lippen. Ofschoon bij de eerste heldere oogenblikken, die zij had, de moord van haar broe der haar als kort te voren gepleegd voorkwam, maakte ik mij niet on gerust, of mettertijd zou zij begrij pen, dat er sedert reeds jaren ver- loopen waren. Die jaren waren als in een nevel gehuld; zij schenen haar toe als droomen. Zij trachtte zich die weer 7oor den geest te bren gen, beginnende bij bet begin; ik Agenten schoten toe en alles ein digde zooals de slimme agent het gewenscht had. -In een der drukste straten van Parijs, werd dezer dagen weder een aanslag met vitriool gepleegd, die het treurig gevolg had, dat onschul- digen werden getroffen. De verlaten beminde van den architect Courty wilde zich op hem wreken en wierp hem een zoo groote hoeveelheid vitriool naar het hoofd, dat een begeleider van Courty en twee dames, die in de buurt wan delden, levensgevaarlijk werden ge kwetst. -Zaterdag heeft een vreeselijke brand gewoed in de speelgoed magazijnen van den heer Alfred Ahrouet, te Verviers. De eigenaar en zijne vrouw kwamen in de vlammen om en hunne twee zoons werden gevaarlijk gewond. Vrijdag kon te Luik het aan gekondigde concert van Christine Nilsson geen doorgang hebben, om dat in de geheele stad, al kan zij ook op het bezit van een muziek- conservatoire bogen, geen enkele vleugel-piano te vinden was. Een telegram aan Erard te Brussel kwam te laat om nog uitgevoerd te kunnen worden, zoodat het pu bliek, na de entréegelden terug be komen te hebben, zeer ontstemd huiswaarts moest gezonden worden. Het concert is nu onbepaald uit gesteld. Gedurende de eerste 4 maan den na de opening werden in het bacteriologische instituut van dr. Gamalea, volgens mededeeling uit Londen aan het Tijdsckr. v. Geneesk., volgens de methode-Pasteur 322 patiënten ingeënt en kwamen onder de ingeénten personen 7 sterfge vallen voor. Een kolossale hoeveelheid graan (men zegt de grootste die ooit door één schip werd ingevoerd) kwam te Liverpool aan met den nieuwen stoomer Iran. De lading bedroeg 200,000 bushels, wegende 5100 ton en kwam van Bombay. Bovendien waren bij de lading 260 tonnen katoen. De onherstelbare fout van den detective. 't Was een bitterkoude winter nacht, een nacht, waarin de arme, die geen onderkomen heeft, gevaar loopt ineen te zinken om nooit meer op te staan. Die stoom heeft toch maar heel wat voor, bromde een dikke oude heer, die in een hoekje van de coupé zat: hij bekommert zich om weer noch wind. Een paard van vleesch en bloed zou 't in zulk een koude niet uithoudenmaar het stoompaard rent er even duchtig op los of de thermometer op nul of op 't kookpunt staat. De conducteur kwam in den wagen. Mag ik de heeren vriendelijk om de biljetten verzoeken zeide hij. Sakkerloot, conducteur, wat is 't verschrikkelijk koud, zeide ik, ter wijl ik met mijn stijf geworden vingers in den borstzak van mijn jas naar mijn kaartje zocht. Ja, mijnheer, dat mag U wèl zeggen, was zijn antwoord: Ver leden jaar, den 2en Febr. was 't ook zoo koud. Den hoofdconducteur Bla- keslee bevroren toen zijn beide voe ten en eene vrouw, die met haar kind van Chicago kwam en te Blinn uitstapte, hield bij aankomst een lijk in hare armen. Was 'tarme schaap dan be vroren behoef niet te zeggen met hoeveel blijde dienstvaardigheid ik haar be hulpzaam trachtte te zijn. Met gemeenschappelijk goedvin den spraken wij niet over de toe komst; maar over het verledene, ook dat waarin ik niet betrokken was, bespraken wij vrij. Zij herinnerde zich nu volkomen goed alles uit hare vroegste jeugd; zij kon zich alles geregeld herinneren tot op het oogen- blik, dat haar broeder met den dolk getroffen werd; daarna werd het beneveld, en uit dien nevel kwam zij in eene vreemde kamer, waar zij ziek lag, en opgepast werd door eene bewaakster, die zij niet kende. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2