eeren onder hen, die aan de beweging den laatsten stoot willen geven. Volgens de Arnh. Ct. verneert Jeanne Lorette in hoogst bedenke lijker. toestand en zal zij waarschijn lijk niet lang meer in bet leven blijven. Te Arnhem reden twee voerlieden met hunne wagens tegen elkander. Beiden vielen van den bok en wer den zoo ernstig verwond, dat hunne onmiddellijke opneming in het gast huis noodzakelijk werd geoordeeld. Te Vroomshoop deed zich weder een verschijnsel van dolheid voor bij een hond. Het dier is doodge schoten, en de rijksveearts ter schouwing ontboden. Twee jonge honden zijn mede afgemaakt. Ook een schaap is gebeten. Aan het kanaal AlmeloNord- horn reed een in volle vaart zijnde trein in het zand. De machinist en de stoker wisten zich door afsprin gen te redden. De machine viel in een sloot en werd zwaar bescha digd. De toren te Hoogwoud, die 18 Juni 1472 omgevallen was en in 1499 weer opgebouwd werd, begon sedert eenige jaren over te hellen naar het zuidwesten, en wel in zoo danige mate, dat de toestand ge vaarlijk werd. Naar het westen toch bedroeg de afwijking over eene hoogte van ongeveer 28 M. niet minder dan 0.91 M. en naar het zuiden 0.48 M. Op aanraden van een bekwaam architect, den heer T. C. van der Ster te Hoorn, werd door het ge meentebestuur besloten de 18 M. hooge steenen spits en een groot deel van bet vierkant der torens af te breken, de steenen door eene houten spits te vervangen, het overblijvende af te bikken en te omkleeden met eene nieuwe laag steenen, zoodat het geheel het voorkomen kreeg van geheel hernieuwd te zijn. Dit werk, begonnen in September, is zonder eenig ongeval dezer dagen ten einde gebracht. Uit Grave wordt gemeld: Sedert eenige dagen wordt alhier vermist de soldaat vrijwilliger Pe perkamp, vanhet 5e reg. 3e bat. alhier in garnizoen. Vrijdag jl. vertoonde P. zich in het milit. Te Huis, waar hij door een korporaal gearresteerd werd. Toen hij echter op straat kwam, ontrukte hij zich aan zijn geleider en zette het op een loopen. Onmiddellijk werden eenige man schappen gerequireerd, welke den ontsnapte nazetten, maar de vogel was gevlogen en was niet meer te vinden. Het volgende wordt uit Haam stede (eiland Schouwen) gemeld: Dinsdag werd van den vuurtoren te Westerschouwen opgemerkt, dat een schip in nood verkeerde, het welk later gebleken is te zijn het Duitsche stoomschip Rival. Evengenoemd schip, gezagvoer der Heeckt, en bemand met 12 kop pen, was des morgens te half zes ure gestrand op het zoogenaamde «Nieuwe zand». Onmiddellijk werd hiervan per telefoon bericht gezon den aan den burgemeester van Haam stede, den heer M. Bolle Azn., agent der Z. H. reddingsmaatschappij, die onverwijld bevel gaf de reddings boot Prinses Wilhelminavan wege evengenoemde Maatschappij gesta- tionneerd te Burghsluis, in zee te brengen. Hoe ook alle krachten door den schipper en bemanning werden aangewend, hoe zij ook, met ware doodsverachting, het scbip zochten te naderen om de schipbreukelingen te redden, die in de masten hunne toevlucht hadden genomen, terwijl de zee telkens over het schip heen brak, het mocht hun niet gelukken. De sterke zuidwesten wind, de op gezweepte golven dreven den spot met menschelijke krachten en nood zaakten den schipper onverrichter zake terug te keeren, evenwel met het vaste plan om het des nachts, begunstigd door maanlicht en in de hoop, dat de storm dan ook wat be daard zoude wezenandermaal te beproeven. Dat zou evenwel niet meer noo- dig zijn, want de kapitein besloot te 4 uren met eigen boot het wrak te verlaten en te trachten den vasten wal te bereiken. Na meer dan 6 uren op zee gezwalkt te hebben in eenen toestand, die zich beter laat denken dan beschrijven, was men zoo gelukkig, te circa half elf, Burgh sluis te bereiken. Yan daar werd spoedig de tocht naar Haamstede ondernomen, alwaar de schipbreu kelingen op de meest hartelijke wijze werden geherbergd. Zooveel moge lijk werden hun droge kleederen verschaft en na de inwendige mensch verwarmd en versterkt te hebben, was de slaap een welkome bode, die de ongelukkigen, althans voor eene wijle, den uitgestanen angst en de ellende deed vergeten. Het stoomschip behoort aan de h eeren Paulsen en Soer te Kiel en had eene groote gemengde lading van vlas en lijnzaad. Bevracht te Riga was het bestemd naar Gent. Nog steeds buldert de zuidwesten wind en viert zijne woede bot aan het schip, dat onherroepelijk totaal zal zijn verloren. Toen de landbouwersknecht H. Pluim te Enschedé zijn meisje Za terdagavond naar huis had gebracht, werd üij op weg naar huis aange rand door drie jongens, die hem aan de polsen en in 't aangezicht zulke wonden met messen toebrachten, dat zijn neus bijna geheel werd af gesneden. Men vreest voor zijn leven. De politie heeft gelukkig de drie boosdoeners in arrest genomen. Te Leeuwarden is Dinsdagnacht een beschonken man aan den Hoek- stersingel te water geraakt, en door eenige schippers en een politieagent met veel moeite gered. Nadat hij naar het stads-ziekenhuis was ver voerd, bleek het, dat hij een belang rijke verwonding aan het hoofd had. Als vermoedelijke dader van die mishandeling is door de politie aan gehouden de stuurman van de stoom boot Adèle, welk vaartuig tijdelijk aldaar vertoeft. Uit Musselkanaal schrijft men aan de Asser Ct.: Treurig is het hier gesteld met den financieelen toestand van de bevolking. Bij de meeeten hier in de omstreken is geen cent in huis te vinden, en zelfs bij de personen, van wie men an ders verwachtte dat ze behoorlijk gespekt zouden zijn, treft men ledi ge buidels aan. De hooge belastin gen drukken hun het hoofd ter neer. Ook de schoolgelden zijn voor velen onmogelijk te betalen. Men schrijft uit Groningen aan de N. R. Ct.: «De abonnementsprijs voor het gebruik van de telephoon, hier vroe ger f120 bedragende, wordt tbans, bij onderhaDdsche schikking met eiken geabonneerde afzonderlijk, verlaagd op f5 per maand. Het schijnt, dat de Bell-telephoon-maat schappij zich tot dezen maatregel genoodzaakt heeft gezien door de talrijke opzeggingen van hetabonne- ment, als gevolg van den duren prijs. Niettegenstaande de nu toe gestane groote prijsverlaging neemt echter het aantal abonné's nog al tijd af.» GEMENGD NIEUWS, De substituut van den procu reur des konings van België, de Ro--, is te Brussel teruggekeerd. Hij heeft aan de Londensche politie overgelaten de oestelers van den mail-trein te zoeken. En dezen als ze ontdekt worden kunnen slechts gearresteerd worden wanneer zij geen Engelschen zijn. De Engelsche wet stemt niet toe, dieven, die in den vreemde stalen en Engelschen zijD, in hun land te arresteeren. De dieven, zoo zij Engelschen zijn, kunnen zelfs de gestolen waarde in Engeland verkoopen, zonder dat de politie het kan beletten. Dat is nu niet zedelijk, maar wettig is het daar te lande. De dieven er waren er vijf zijn denzelfden dag dat de diefstal plaats had, over Calais, naar En geland teruggekeerd. Men heeft hun spoor tot Londen kunnen volgen, maar het toen uit het oog ver loren. Dat een koe een haas vangt, behoort niet tot de onmogelijkheden maar dat een koe een zalm vangt is zeker nog nooit vertoond. Het gebeurde verleden week te Ammel- dange in 't noorden van Luxemburg. Een meisje, dat de koeien van een boer hoeddezag hoe een koe, die aan de rivier stond te drinken, plotseling den kop diep in 't water stak en veel beweging maakte. Een oogenblik later trok het dier zijn kop met een ruk uit het water en wierp een zalm op het land. De eigenaar der koeien gaf het meisje den visch ten geschenke, welke 14 halve kilogrammen woog. Een antwoord door Prof. Pas teur gegeven aan zijne bloedver wanten, toen zij bij hem aandrongen dat hij wat rust zou nemen luidde »Als ik niet werk, is het mij alsof ik een diefstal bega.» Vrijdag is te Montreux, waar hij zich tot herstel van gezond heid bevond, op 55-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde kolonel der Nederlandsche marine E. J. Van der Sleyden. Het huis Rothschild heeft den heer Magnin, goeverneur der Fran- sche bank, 20,000 fr. doen toeko men ten behoeven der slachtoffers van den watersnood in het Zuid oostelijk deel des lands. Door de Fransche marine zal dezer dagen eene zeer belangwek kende proef worden genomen met eene geladen torpedo. De proef zal worden genomen tegen de drijvende gepantserde bat terij Protectrice te Cherbourg. Dit vaartuig waarvan de bouworde ver ouderd is het liep in 1866 van stapel is 39,59 M. lang, 15.80 M. breed en heeft een draagvermogen van 1290 ton. Het is met sterke ijzeren platen vaD 0.41 M. dikte ge pantserd en uitgerust met vier ka nonnen van 19 cM., terwijl het voor de proefneming van waterdichte schotten is voorzien. Het schip zal op de reede, op korten afstand van de kust, in niet te diep water worden gelegd en onder stoom gebracht. Te voren zal eene met schietkatoen geladene tor pedo aan den buitenwand worden opgehangen. Wanneer alles is voor bereid, zullen de machinisten der Protectrice op een gegeven teeken de machine in gang zetten en onmiddelijk daarna het schip ver laten. Eenige oogenblikken later zal men de torpedo langs electri- schen weg ontsteken. Vervolgens zal het vaartuig in het dok worden gebracht, ten einde den omvang der aangerichte schade op te ne men. Door deze proefneming wil men trachten, de volgende vragen tot oplossing te brengen: le zal de ma chine, niettegenstaande den hevigen schok, in werking blijven? 2e zuilen de waterdichte schotten met vol doende zekerheid werken? De reden waarom de proef wordt genomen met eene Whitehead- of visch-torpedo, is gelegen in de kos ten; de uitwerking zal toch de zelf de zijn. Geheele varens-kweekerijen vindt men in het Hannoversche plaatsje Gemsen, alwaar eene ver- eeniging den pluk en handel daarin ten goede laat komen van minver mogende mannen en vrouwen, die in het najaar den kost verdienen door de varens te plukken en aan te voeren. De handel gaat bij baal tjes van 25 KG. en ze worden veel al gebruikt tot vulling van matras sen en kussens. In de groote blee- kerijen in het Erzgebergte droogt men de verzamelde varens en ge bruikt ze tot brandstof, waarna de asch gelijk bekend is als pot- asch gebezigd wordt, terwijl men er ook wel zeep van maakt. Zekere Aïtmayer, wegens op lichterij gevat, is uit Mazas ont vlucht. Het schijnt, dat het hem tijdens zijn verhoor bij den rechter van instructie gelukt is, diens cachet in handen te krijgen en dit, bij een korte afwezigheid van den rechter, op een stuk papier af te drukken. Toen bij in zijn cel teruggekeerd was, vulde hij het papier, de hand des rechters, welke hij tijd gehad had te bestudeeren. nabootsende, in dien geest in, dat de directeur van Mazas hem onmiddellijk in vrijheid moest stellen. Dit papier in een enveloppe gestoken, welke Aïtmayer ook op het bureel van den rechter gestolen had, reikte hij na afloop der instructie aan den republikein- schen garde, die hem in de gang wachtte, over. Deze, geen wantrou wen koesterende, bracht den brief aan den directeur van Mazas, die den gevangene des avonds in vrij heid liet stellen. Aïtmayer wandelt nog. Te Weenen heeft een profes sor een jong meisje dat van hare geboorte af het kraakbeenachtig tusschenschot van haren neus ge mist had, een nieuwen neus in het gelaat gezet. Deze werd uit de huid van het voorhoofd van het meisje geconstrueerd en kreeg, dank zij den kunstzin van den operateur, een schoonen Griekschen vorm. De ope ratie duurde korten tijd. Nadat die afgeloopen was, liet het meisje zich een spiegel geven; toen ze haren nieuwen neus zag, kreeg ze een kleur van pleizier en dankte met tranen in de oogen den schepper van hare herkregen schoonheid voor het onbetaalbare geschenk. In Altbunzlau, in Bohemen, is een wetboek der vijftiende eeuw ontdekt waarin vier eigenhandige brieven van Johannes Huss gevon den werden. Het 50-jarig regeerings-jubilé van Etrgeland's Koningin zal o.a. op eigenaardige wijze herdacht wor den door de uitgave van een kolos saal werk, getiteld: «De regeering van Koningin Victoria, een terug blik over vijftig jaren van vooruit gang». De bewerking der verschil- dende deelen is door den bekenden uitgever H. Ward aan de eerste autoriteiten op verschillend gebied toevertrouwd. Zoo bearbeidt lord Wolseley het leger, lord Brassey de vloot, Countney de financiën, Giffon den nationalen rijkdom, sir J. Caird den landbouw, prof. Hur ley de wetenschap, terwijl eindelijk de beroemde recensent Archer het tooneel voor zijne rekening neemt. Twee Engelsche velocipédisten hebben besloten op hunne rijwielen de reis om de wereld te maken. Maandag passeerden zij Ka- erijk, 's avonds waren zij te Charleroi. Dinsdag hadden zij den afstand van Nijmegen naar Roermond, d. i. 85 K.M. in 5]/j uur afgelegd, dus on geveer 17 K.M. per uur. Vrijdag avond waren zij te Parijs, van daar gaan zij naar Lyon, Nice en Italië. De jongste dezer reizigers is 14 jaar en schijnt in 't geheel niet vermoeid te zijn. Het kleine wiel van hun ijzeren wiel is voor het groote aan gebracht, wat de snelheid zeer schijnt te verhoogen. Men moet juist En gelschen of Amerikanen hebben, om in December op deze wijze eene reis om de wereld te beginnen! In Engeland is het denkbeeld geopperd, om het volgende jaar den 300en verjaardag der onthoofding van Maria Stuart plechtig te her denken door een optocht, die de ongelukkige Koningin met al haar vrienden en vijanden zou voorstel len, allen in de kleeding van hun tijd. De stoet zou van het plekje, waar zij onthoofd werd, te Fothe- ringhay, naar Peterborough trekken, waar destijds haar stoffelijk over schot ter aarde werd besteld. Een postwagen die van Jeka- terinodar naar ICawkaekaja (in den Kaukasus) reed, werd des nachts door twaalf gewapenden aangehou den, en na een hardnekkigen strijd, waarbij de koetsier en een conduc teur werden gedood en een andere conducteur werd gewond, van zijn geheelen inhoud, die ongeveer 64,000 roebels bedroeg, beroofd. De roevers lieten den wagen, de paarden, de twee lijken en den gekwetsten con ducteur, dien zij voor dood hielden, in het veld achter en maakten zich met den behaalden buit uit de voeten. De in 't leven gebleven conduc teur schildert de roovers als joDge, elegant gekleede mannen ,die F ransch met elkaar spraken. Te New-York heeft onlangs eene vrouw, Mary E. Coak, met uitstekend gevolg examen afgelegd als scheepskapitein en loods. Nadat zij haar getuigschrift ontvangen had, droeg men haar op het bevel over het stoomjacht Elisabeth op zich te nemen. Mevrouw Coak is trouwens niet de eerste dame die het com mando over eene stoomboot voert, want reeds in het jaar 1884 ver kreeg Mrs. Mary Miller uit New- York het getuigschrift voor kapitein en vaart sinds dien tijd op de vracht stoomboot Saline. In de Vereenigde Staten is ernstig sprake van den aanleg van een scheepvaartkanaal van de Hud- son-rivier door het Champlain-meer naar de rivier St. Laurent. Dit ka naal is bestemd om New-York in directe gemeenschap met Montreal te brengen, teneinde zoodoende den gevaarlijken tocht door de St. Lau- rentgolf te vermijden. Door het nieuwe kanaal en door de meren Michigan, Erie, Ontario en St. Lau rent zullen vaartuigen van 1000 ton van uit New-York, Chicago kunnen bereiken en alzoo van deze stad als 't ware een zeehaven maken. EERSTE KAMER OER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 December. In deze zitting heeft de Eerste Kamer hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven van den heer van Roijen, nieuw gekozen lid, wer den onderzocht en goedgekeurd waarna genoemde heer, die reeds in handen van Z. M. den Koning de gevorderde eeden had afgelegd, zit ting nam. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen missives en stuk ken alsmede van de wetsontwerpen van de Tweede Kamer ontvangen, waarna de zitting uiteenging en de Kamer tot nadere bijeeuroeping is gescheiden. OffiEBWIJS. De heer A. v. d. Stempel Jrte Amster dam, is benoemd tot leeraar in de staatswe tenschappen aan de hoogere burgerschool te Zutfen. De heer Vtn der Stempel is tevens als leeraar in de staats- en handelsweten schappen verbonden aan de hoogere burger scholen te Hoorn, te Zaandam en te Apel doorn. LETTEREN EN KUNST. Men verneemt, dat de familie VonWied voor verscheiden exemplaren ingeteekend heeft op het bij W. Gosler te Haarlem uit gekomen prachtwerk: Carmen Sylva, door F. Smit Kleine. De Berlijnsche hoogleeraar, dr. Yoa Treitsche, is tot officieel geschiedschrijver van aen Pruisischen Staat benoemd. MRKTIKRItNTSII. A M STEE DAM, 9 Dec. D* prijzen dor Aardappelen war an als volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2.50 a 2.70, dito Franeker f2.40 a 2.50; dito Engelsche fl.80 a 1.90; dito Hamburger f2.a 0, Zeeuwsche spuische Jammen f2,80 a 3.40; dito Flakkeesche f2.80 a 2.90; dito Blauwe f 2 70 a 2.75; Geld. Blauwe f2.90 a 3.-, dito Kralen f0.a 0.Pruisische Ham burgers f2.60 a 2.70; Duin Zand f3.a 5.Friesche Champions fl.70 a 0. Saksische Jammen fG.a 0.Pruisische Roode fl.80 a 2.10, Maastrichtsche Roode f2.30 a 2.40, Friesche Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f 1,60 a 1.70. Zeeuw sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 voreche ladingen. Koffie. Afgedaan 712 bn. Macasser (Patjoh en Loewoe) ex //Ernestine". Suiker. Biet en Geraffineerd vaster. Katoen geanimeerd, met levendigen omzet. Jan. 28y8 ct. Febr. 2874 ct. Maart 28ysot. April 283/4 ct. Mei 29 et. Tin zeer vast maar geheel onveranderd. Banka loco f611/;, Billiton loco f6iy4, ter mijnen fy< a 7a hooger. Petroleum flauw gestemd. Loco f8.25 E. Dec. f8.15 E. Jan. f8.20 E Febr. Maart f810 E. Consumtie f9.75. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 220. Rogge stil, per 2100 kg. a c. z. k. Tagan rog f126. Noteoring van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering onveranderd, Maart f126. Noteering' van Menne Thole. Koolzaad op 800 A. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie stil'; vliegend per 100 KG. f 22y2, in de stad f2274- lo. Mei f23. lo. Sept./ Dec. f2374. Lijnolie vast; vliegend per 100 KG. f 213/4. lo. Jan./Mei f216/8. lo. Juni Aug. f2272, 2274, 227e. lo. Sept./Dec. f22y„. Raapkoeken f70. a 84 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8.a 12.50 per 104 stv-ks. A8kmaapB 7 Dec. Ter veemarkt aange voerd: Opaarden, 81 vette kalveren, 15 nuchtere dito, 952 schapenlammeren, 217 vette varkens, 7 magere dito biggen, 0 bokken en geiten, 7 runderen Okl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 85 a 125 nuchtere dito f 14 25, schapen f22 a 31 lammeren f 0 0, vet(e varkens 36 45 cents per 7s kg., magere dito f 12 a 14, bokken en gaiten f 0 a 0 runderen f 130 f150 paarden f a biggen f 0 a 0.—kl. bokjes f0.a 0.— graskalveren fa Ezel fa allen per stuk. ieSlfgcism, 9 Dec. Moutwijn f7.25 Jene- v®r f 12.75, Aaist. Proef f 14.25, Spoeling fl.80, idem door d® Sehiedamscho Spoeling* Voveeniging f 2. STIBMVAAS7BESISKTEN. Het stoomschip //Drenthe", kapt. le Clercq, van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Dec, te Marseille. Het stoomschip //Noord Eraband*, kapt. E. E. van der "Wijk, van Java na er Rotterdam, vertrok 8 Dec. van Colombo. Het stoomschip Sam arang", van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Dec, van Port'Said. Het stoomschip yPrins Frederik* van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 7 Dec. van Marseille,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3