4e Jaargang. Dinsdag 14 December 1886. No. 1056. ABONNEMEN TS P Rï J S: feseliijaf Dayüsijka Bitpniitiisn lm- on sipinssne Fsestdagan. ADYEItTENTIËN' ALGKUKKN OVERZICHT. FEUILLETON. HUGH CQHWAY. BINNENLAND, •■nor Haarlem per maand40 Cents. franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nominer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. DAJJBE Co., JO3. F. JONESSucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. "van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eens». Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën "worden aangenomen tot 's middags 12 unr» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. mi/tal vtuiaim. van het Paviljoen. lagasg aan fïo Droefzigde 2e «!enr. Geopend dagolyIcb van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuto per peraoon. Donateur» eu leden der Nedarlandacho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebb« tig i titptorna vvyoji. toegang, donateurs met goBoleohap, iaden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang b'routzijde van l et Paviljoen op liet torras. Gaap, dag. v 10uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs ot, edorkudsoho Maatschappij ter bevordering vna Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donaten ra met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voo=ai M.Vjoh van 1 Wftderlan'l 'en meer bÜBOiidor* van bet Haarlemsnho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang SB cents per persoon. Doorkapende toegangskaarten voor oen geheel jnas jj i gulden. Museum (isr stad 'U aar hm op het J'actdhms. Geopend van '15 April tot 14 October alle werkdagen van lO4 uur^ vaa 15 October tot 14 April op die dagos van 108 uur togen betaling van 25 coats por persoon, alleen Of 'Seadagen kostelooB van 12- i uur, do evorig". Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 oents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 SS»?*'"museumin da Damstraat. Geopend' dagelijks nttgeaomnn' Saterdag, Zon- en feestdagen van 11—3 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Woensdag en Z&tordag van %—4 nut. Orgel-betpalin* in de Grooia Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag vsn 2—8 nnr. Toegang (denr Oudegroonmarkt) vrg. iron niet dan onder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Googeaè In de Zaterdag gehouden zitting van de Fransche Kamer zeide Goblet, dat het ministerie rekende op de eensgezindheid der republi keinen. Wat de buitenlandsohe po litiek betreft, zou het de lijn volgen, door het vorige ministerie getrokken en door de Kamer goedgekeurd. {Zeer goed!) Wat aanging de bin- neDlandsche politiek, zeide hij de hervormingen toe, welke de Kamer verlangd heeft. De desbetreffende ontwerpen zouden in den aanvang der zitting van 1887 worden inge diend. Hij uitte de hoop, dat de Kamer van baar vertrouwen blijk zou geven door de kredietwet aan te nemen. De heer Goblet heeft aan den heer Billot, gezant te Lissabon, ge telegrafeerd, om hem de portefeuille voor buitenlandsche zaken aan te bieden. De Armee Territoriale verze kert, uit de allerbeste bron vernomen te hebben, dat generaal Boulanger de hem door den heer Goblet op nieuw aangeboden portefeuille van Oorlog alleen heeft aangenomen onder voorwaarde, dat de Regeering in de maand Januari bij de Kamer eene krediet-aanvrage zal indienen van 400 millioen fr. ter vernieuwing van het verdedigingsmaterieel. De Italiaansche oud minister president Minghetti is overleden de Koning en Koningin hebben hem nog kort voor zijn dood bezocht. Toen Natehovitch aan Gadban- pacha te Sofia mededeelde, dat hij een afschrift van het telegram van den grootvizier, omtrent de candi- 52) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. VAN LEED TOT VREUGDE. Was het slaap? Ten minste ik droomde; dus moet ik geslapen heb ben! Ach! ware die droom werke lijkheid, dan was het Dog wat op deze wereld! Ik droomde dat mijn vrouwtje naast mij zat; dat zij mijne hand vatte; die aan hare lippen bracht en vurig kuste. Haar wang raakte daarbij haast aaD de mijne, en ik kon haar zachten adem voe len. Ik droomde zoo duidelijk, dat ik er wakker van werd: ik lag op mijn harde peluw, en de droom datuur van den prins van Mingre- lië, aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden had medege deeld, barstte de Turksche commis saris in woede los. In de diploma tieke kringen gelooft men, dat de oorzaak dezer uitbarsting hierin ligt, dat de Porte zou gewaar wor den dat de speciale gezant de stuk ken, welke hij te overhandigen heeft, naar welgevallen wijzigt. Aan de Times wordt uit Wee- nen bericht, dat onder de candida- ten voor den troon van Bulgarije ook voorkomt prins Ferdinand van Saksen-Coburg. De ontv&Dgst van Kaulbars bij den Russisclien keizer was, vol gens de National Zeitunguiterst koel. De Czaar verwierp ten eenen- male Kaulbars' voorstellen betref fende de bezettings-politiek in Bul garije. Er bestaat geen twijfel, of een overeenkomst is thans gesloten tus- schen de Chineesche Regeering en den Engelsehen minister te Pe king, betreffende Port Hamilton. Engeland zal dit eiland direct aan China afstaan, zoodra de Chineezen bereid zijn het eiland over te ne men op de voorwaarden, door En geland te stellen, waarvan de hoofd voorwaarde is, dat geen andere Mogendheid er ooit haar vlag zal mogen hijschen. Een telegram uit Mexico, te New-York ontvangen, meldt, dat een ernstige diplomatieke kwestie zal ontstaan tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, tengevolge der houding die President Cleveland in zijn schrijven aanueemt, Mexico's recht op landelijke jurisdictie looche nende. was weg. Toen ik mijne oogen echter goed open had, zag ik Pauline voor mij staan. Met die groote donkere kij kers keek zij mij open aan. Ik ving dien blik slechts eene seconde op, maar dat was lang genoeg, om mij het hart hevig te doen kloppen. Ik sprong overeind; ik sloeg zonder aarzelen mijne armen om Pauline, en kuste haar vurig herhaalde ma len, terwijl ik niet anders kon uit brengen dan: wees de mijne! ik heb u lief! De uitdrukking in Pauline's oog was thans die van de vurigste liefde, die ooit een vrouw voor een man kau koesteren. Geen woorden kunnen mijne ver rukking beschrijven dien omme keer in mijne gewaarwordingen. Zij was nu de mijne voor altijdIk zag het aan alles. Haar schoone blos sprak het uit; maar ook van hare lippen moest ik het hooren! Haarlem, 13 December 1886. Door onze stadgenoote mej. D. Koopman is Zaterdag jl. met goed gevolg te 's Hage examen afgelegd vuor de acte gymnastiek middelb. ouderwijs. In navolging van de regeling voor het loopende jaar, is aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aangeboden tot regeling van de wijze, waarop zal worden voorzien in het kas tekort van den Indischen dienst gedurende 18S7, welk tekort einde December van dit jaar vijftien mil lioen gulden zou kunnen bedragen. De minister van financiën wordt nu bevoegd verklaard om dat be drag aan de Indische kas voor te schieten, en daarin te voorzien door uitgiften of beleening van bewijzen van vlottende schuld. De overheid krijgt steeds de schuld, maar zien de particulieren wel altijd hun eigen bult? zoo dachten wij bij de lezing, in het Ulr. Dbl., van de opmerking, dat een Stichtenaar vijf liederen met zacgbegeleiding, bestemd voor den zang in de Nederlandsche huiska mers, heeft uitgegeven en laten drukken bij een drukker te Leipzig. Is het zoo ver met onze Nederlandsche nijverheid gekomen, dat een Nederlandsch uitgever, voor het drukken van zulk een echt Nederlandsch werk, zijn toevlucht moest nemen tot een vreemdeling? vraagt het Ulr. Dbl. Deze vraag zal wel ontkennend beantwoord mo gen worden. Het Ulr. Dbl. teekeut dan ook met den meesten nadruk protest tegen deze handeling aan. Eu daar sluiten wij ons bij aan. Als men van de Regeering Pauline! Pauline! hebt gij mii lief? Zij beefde, en ik wist dat het vreugde was. Of ik u lief heb? hernam zij, en verborg haar blozend gelaat tegen mijn scliouder. Die woorden, die houding waren mij genoeg, maar zij hief haar hoofd op, en drukte hare lippen op de mijne. Ja, man! ik heb u lief! ik heb u lief als uwe wettige vrouw! Sedert wanneer weet gij dat? Hebt gij 't u herinnerd? Voor eene poos antwoordde zij niet. Zij maakte zich los uit mijn arm, en haalde voor uit haar kleed een blauw lint, dat zij om den hals droeg. De beide ringen hingen er aanZij schenen te stralen van vreugde in den zonneschijn. Zij deed de ringen van het lint af, en hield ze mij toe: Gilbert, mijn lieve, indien gij wilt, dat ik uwe vronw zal zijn, steek ze mij dan weer aan vraagt, dat zij de Nederlandsche nijverheid niet noodeloos voorbijga, dan mag men van de ingezetenen wel vergen, dat zij zelf het zelfde voorbeeld geven. (D.) Naar wij vernemen is door de heeren Sanders c. s. aan den ge meenteraad van Nieuwer-Amstel ver lenging gevraagd zijner concessie voor de stoomtram naar Amstel veen. De onteigeningswet, voor den aanleg noodig, komt binnen korten tijd in de Tweede Kamer in be handeling. {Amst. D. v. N.) DedrieRoermondscheturnve:- eenigingen «F. c. V#., «Concordia» en «Kracht en Vriendschap» heb ben zich gewend tot het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond en tot alle leden van dien bond, tot krachtige ondersteuning van de door de Bredasche gymnas tiek-vereeuiging «Spartas gedane aanvrage, om in 1887 de groote Bondsuitvoering te Breda te doen plaats hebben. Blijkens 't jongste nummer van 't Maandblad tegen de verval- sching van levensmiddelen, is dr. Van Hamel Roos voornemens in overleg met het hoofdbestuur van den volksbond tegen drankmisbruik een reeks onderzoekingen uit te voe ren van jenever. Uit de meest on aanzienlijke drankwinkels zijn mon sters genomen. Het voornemen be staat in alle groote steden van ons land een dergelijk onderzoek in te stellen. Door de «Alliance Scieutifique Universelle» (Institution Ethnogra- phique) is de firma E. J. Brill, te Leidenbekroond met de groote bronzen medaille voor hare ver diensten op het gebied van Oos- stersche uitgaven. Vooral wordt de keurige uitvoering barer Chineesche uitgaven in het rapport geroemd. den vinger. En toen met menigen kus, en menig woord van liefde, deed ik haar de ringen weer aan den vinger, en nu wist ik, dat al mijn onrust ten einde was. Maar sedert wanneer weet gij het? Hoe hebt gij het u herinnerd? Lieve man, zeide zij zacht, en hare stem klonk als muziek, ik wist het reeds, toen ik u het eerst aan de overzijde der rivier zag staan. Toen kwam het eensklaps bij mij op. Voor dien tijd was alles bene veld. Toen ik uw gezicht weerzag, begreep ik alles. Waarom hebt gij mij dat niet gezegd Zij boog haar hoofd naar den grond. Ik wilde eerst weten, of gij mij liefhalt. Waarom zoudt gij mij liefhebben? Zoo gij mij niet liefhadt, konden wij van elkander gaanik wilde u, zoo mogelijk, uwe vrijheid teruggeven; maar nu, Gil- De heer B. Harrenstein te Am sterdam ontving van een zijner cor respondenten te Londen eene cir culaire, aan den voet waarvan de volgende waarschuwing voorkomt. Wij achten het onzen plicht, tegen eene talrijke oplichtersbende te waarschuwen, die te Londen zeer sterk georganiseerd is en in nage noeg alle steden van het vasteland hare vertakkingen schijnt te hebben. Dit schijnbaar zeer winstgevend be drijf wordt door een groot aantal firma's uitgeoefend, waarvan enkele zeer hoogklinkende namen dragen, en die met elkander in nauwe re latie staan. Elk heeft in een of an der goedkoop district nabij de City eene kleine kamer, die aanhoudend dicht getimmerd is, en eene brie venbus waaruit de brieven bij tijden onopgemerkt afgehaald worden. Eenige hebben een conto bij eene bank. De combinatie houdt zich slechts met de prijzigste artikels bezig: kinine, morphine, strychnine en dergel. chemicaliën, etherische oliën, zijden fabrikaten, kant enz. en drijft daarin een kleinen, schijnbaar niets onregelmatigs hebbenden handel alles stipt contant betalende, totdat men zicb krediet verschaft heeft. Dan beproeft een der firma's haar slag te slaanzij bestelt op het zelfde tijdstip naar alle kanten zoo veel mogelijk, verdeelt de haar toevertrouwde goederen onder hare helpers, en is de volgende week verdwenen. Daarentegen wordt in een ander lokaal eene nieuwe firma gevestigd, die nadat de andere firma's op dergelijke wijze hare rol gespeeld hadden, weder in die der eerste treedt, om als deze te verdwijnen. En zoo wordt de zaak steeds voort gezet, zonder dat het mogelijk is, iemand strafrechtelijk aan te pakken. bert, raakt gij mij niet weer kwijt! Hare gedachten waren dezelfde geweest als de mijne. Geen wonder dat ik haar verkeerd begrepen had. Het idéé, dat zij eerst wilde zien of ik haar liefhad, was immers voor mij ondenkbaar! Gij zoudt mij veel bange dagen hebben uitgewonnen, als ik geweten had, dat ik u niet onverschillig was. Waarom deedt gij die ringen van uw vinger af? Dagen gingen voorbij, en gij zeidet niets. Daarom deed ik ze af. Ik heb ze sedert op mijn hart ge dragen; ik wachtte, dat gij ze mij uit eigen beweging weer aan den vinger zoudt steken. Ik kuste de hand, waaraan zij blonken. Dus is u alles nu opgehel derd, vrouwtjelief? Nog niet alles, maar toch ge noeg. De waarheid, uwe liefde, uwe toewijding, dat alles, lieve man, ig

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1