mzer zuivelproductie ernstig zal etten, bij zijn aangekondigde her- lening van de zoutwet. 's Konings aanstaande zeven- ;igste geboortedag heeft den ge- waardeerden directeur van de «Kon. Fransche Opera» te 's Hage, den beer L. Desuiten, het voornemen doen opvatten tot een uitnemend gekozen nationaal huldeblijk op den avond van 19 Februari. Bij gelegenheid van de voorstel ling, welke dan zal worden gegeven, zal door alle artisten van deFran- sche opera een cantate worden gezongen, waarvoor de muziek zal wordeu vervaardigd door onzen bekwamen landgenoot den heer S. De Lange, directeur van de afdeeling 's-Hage der «Maatschappij tot be vordering derToonkunst»; de woorden zullen zijn van een kolonel van het Fransche leger, die er tevens uit muntend in geslaagd moet zijn twee der meest gespierde coupletten van het«Wilhelmus vanNassauen»,waar mede de cantate wordt besloten, in het Fransch over te zetten. Een nieuw telegram, dat door de heeren W. Suermondt Wzn., pre sident der Bataviasche kamer van koophandel, en mr. N. P. van den Berg, president van de N. I. Maat schappij van landbouw en nijver heid, tevens president van de Java- sche Bank, en gesteund door en na mens alle planters- en fabrikanten- vereenigingen op Java, is afgezon den aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, houdt, volgens de Soer. Courantin substantie in het verzoek, de bekende suiker-voorstellen van den minister niet in behandeling te nemen, maar af te wachten dat uit Indië de memorién van bezwaren tegen die voorstellen zullen zijn in gezonden, op grond dat de door den minister aangeboden steun voor de suikerindustrie in de practijk niei tot het doel lellen kan. Een winkelier te Amsterdam had geadverteerd da t hij een knecht noodig had, en sollicitanten opge roepen om zich 's avonds bij hem aan te melen. Wel vijftig mannen gaven aan die oproeping gehoor en stonden nu te wachten. Een voor een konden zij binnen komen, ter wijl twee agenten voor de goede orde zorgden. Toen een geschikt persoon ge vonden was, deelde een briefje op de deur dit den wachtenden mede. De menigte verstrooide zich toen spoedig. Gisteren morgen kregen twee schuitenvoerders bij het invaren van de brug bij de Haarlemmer straat te Amsterdam twist, waarop de een den ander met zijn haak een steek in de borst gaf. De gewonde werd bij een apotheker ter verple ging biunen gebracht. Tusechen de Linaeusstraat en de ceintuur-baan te Amsterdam is men thans bezig eene kunst-ijsbaan aan te leggen, die door middel van eene stoommachine onder water kan wor den gezet. Het publiek zal toegang hebben tegen entrée en door middel van abonnementskaarten. fie uitloofden voor één daalder. Zoo gezegd, zoo gedaan. Helmers als oudste had geschrevende plaat kwam, werd in een lijst geklonken en had schitterend succes. De mees ter tracteerde op punch en zijn ega voegde er oliebollen bij. En wie weet, wat er van den bon komt! had de jongste onder wijzer tot zijn collega's gezegd. Verbeeld je een bankje van dui zend pop! Bij die woorden had Helmers een steek door zijn hart gekregen. En nu was het wonder geschied Vreeselijke gedachten vlogen als bliksemvonken door Jan's brein, 't was gelukkig, dat de advertentie in de courant gestaan had wie weet, wat hij anders met de bon had gedaan! O Francientje, o Fran - cientje «En spoedig was de blijde maar Verspreid door 't gansche land!» Toen Jan Helmers uit de school kwam, hingen al de vrouwen der stille achterbuurt over de onderdeur of stonden met over elkander ge slagen armen tegen den deurpost geleund. Hoofden werden bij elkaar gestoken, blikken van oprechte be wondering en ook blikken van op rechten nijd volgden den ondermees- Aan de zijde van de Linnaeus- straat wordt eene ruime tent ge bouwd, waarin ververschingen te verkrijgen zullen zijn. De baan is 400 meter lang en zal des avonds door electrische boog lampen worden verlicht. Ook bestaat het plan muziekuitvoeringen te doen plaats hebben en hardrijderijen uit te schrijven. (A.) De lijken van schipper Smeding en een zijner kinderen, die zoo droevig bij Vollenhoven op de Zui derzee het leven verloren, zijn ge vonden. De lijken van de vrouw en die der beide andere kinderen zijn nog niet aangespoeld. De knecht, IC. Bosman, de eenige der opvarenden die zijn leven redde, heeft op de palen waarop hij een toevlucht zocht, wel anderhalf uur doorge bracht. Toen sprong hij weer in zee en bereikte, na een uur ge zwommen en geworsteld te hebben met de onstuimige golven, den vas ten wal. Hij werd daar geheel be wusteloos gevonden. Men schrijft aan de L. C.Altijd maar de wind aan den binnenkant. Zaterdag namiddag was er weer storm in aantocht, tengevolge waar van de barometer daalde. Kort na middernacht woei het dan ook met hevige vlagen en regen. De wind ruimde, bleef tot Zondagavond krachtig waaien, maakte de lucht schoon, en nu is het weer kalm. Daar de barometer 755 mM. aan duidt, kon er nu wel een gebied van hooge drukking nabij zijn. Alle winden hebben keerwindeD, zeggen de landlieden, en als de wind eens uit het oosten begint te blazen, zooals hij nu in het westen gespookt heeft, sta dan vast voor een kouden neus. De winter most nog beginnen en kan alsdan genoeg nijpen. Gisteren is in zijne woning aan den Noordwal te 's Hage gearres teerd een man nopens wien geruchten in omloop zijn als zoude hij zijn kindje van 3 maanden moedwillig gedood hebben, door het met het hoofdje tegen eene beddeplank te slaan. Het lijkje is naar het zieken huis vervoerd. Een brillant, ter waarde van f 60, gevat in mat zilveren ch&ton, en vermoedelijk afkomstig van eene broche, is onder verdachte omstan digheden te 's Hage te koop aan geboden. De eigenaar hiervan wordt verzocht zich aan te melden aan het bureau van politie der 1ste afdeeling, aan de Groenmarkt aldaar. Te Scheveningen hebben gisteren nacht twee diefstallen plaats gehad een aan het station van de Holland- sche stoomtram, van kolen bestemd voor den koopman M. Taal, en de andere op het erf van den koop man A. Krul Jz., waar twee tonnen haring zijn ontvreemd. Van beide moet aangifte gedaan zijn bij de poli ie. Gisterenochtend had een persoon uit Schiedam de onvoorzichtigheid, bij het Roode Hek aan den Schie ter op zijn padhoeden en petten die anders met schakelijm vastge kleefd schenen, vlogen af. Thuis vond hij reeds tal van fe licitatiekaartjes. Er lagen een paar brieven ook. Hmzoobromde de gelukkige winner van de premie, daar komen ze al. Een rekening van den schoen maker en den sigarenkoopmanWat is dat, een vreemde hand?.... Wel, God bewaar' me! een verzoek om 25 gulden te leen voor den klerk van den ontvanger. «Amice!» 'k Wil het wel geloovende vent was an ders te grootsch om een partij bil jart met me te spelen! De avondpost bracht nog meer van dat slag. Een enveloppe met een vreemd postmerk. Wat zou dat zijn? «HoogEdelen Heer, Vernomen hebbende alsdat Uwee zoo gelukkig was een prrjssie te trekke, om reede ik een mooi zaak- kie aan de hand heef. Nette negosie en een knap burgerbestaan. Zoo Loodich Ik Uwee uit daarnaar te zien. Het is maar 800 f en dertig guide per week trij geit. U Dienaar, J. Pompelmoes. te Werkhoven. damschen weg van de stoomtram te springen, met het gevolg dat hij daaronder kwam, en zwaar aan een zijner handen verminkt werd. Men schrijft uit Bruinisse: Nog is er geen einde aan de vele heillooze berichten omtrent de stor men der vorige week. Zaterdag hebben eenige pachters alhier eene locale inspectie gehouden op hunne mossel- en oesterperceelen aan den Zuid-Hollandschen Wal, tegenover Bruinisse enz., waarbij ze tot de treurige ervaring zijn gekomen, dat de mosselen, zoowel oude als jonge, door elkander geslagen zijn en bij gevolg veel geleden en in waarde verloren hebben. Ook met de jonge oesters aldaar ziet het er op som mige perceelen allertreurigst uit, althans van iemand die op eene bepaalde plaats 300,000 stuks ge plant heeft, is geen enkele terugge- v nden kunnen worden, doordien ze geheel onder oude en jonge mos selen geslagen (gestormd) of wel totaal verzand zijn. Belangstellend wordt naar de resultaten van ver der onderzoek uitgezien. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werd gisteren de houd ster eener inrichting tot het beko men en verbruiken van eet- en drink waren aan de Delftsche Vaart te Rotterdam veroordeeld tot eene boete van 5 gulden of hechtenis van 3 dagen, omdat zij in hare inrichting sterken drank in het klein (jenever) ten verkoop in voorraad had zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. De buffetjuffrouw, die in die inrichting aan een bezoeker een glaasje jenever had toegediend, is veroordeeld tot eene boete van 3 gulden of hechtenis van 2 dagen. Maandag morgen te drie uur ver trok van Naaldwijk de persoon van H. V. met eene schuit spruitkool naar Den Haag, doch keerde van daar niet terug. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Bij 't zinken van de tjalk van schipper M. De Rauw, van Vlissin- gen, in het pas van Terneuzen, waarvan melding werd gemaakt, zijn geen menschenlsvens verloren gegaan. De schipper met vrouw, vijf kinde ren en den knecht, hebben zich met de sloep kunnen redden en zijn be houden te Borsele aangekomen. Dezer dagen werd gemeld, dat er nabij het station te Heivoort stukken hout op de rails waren gelegd, om den spoortrein te doen ontsporen. Later bleek, dat de ge- heele zaak verzonnen was met het doel den stationschef eene loffelijke vermelding te bezorgen. Thans ver nemen wij, dat deze stationschef in zijne betrekking is geschorst. (N. R. Cl.) Een arbeider onder Strijen vond verleden week bij het «tuigmak» ma ken van een tweejarig paard zijnen dood. Hij viel van de kar en daar na trapte hem het paard den sche del stuk. De man was weduwnaar In dat genre lagen er nog een paar. Die bl.... advertentie! De huisjuffrouw maakte allerlei toespelingen op verhooging van kost geld, met het oog op den duren tijd; de meid kwam expres boven om te «felisisteeren» en bleef vijf minuten met de kruk van de deur in de hand staan, om te vragen, of mijnheer «niet iets te belasten» had; op straat kon de gekwelde man geen drie pas vooruitkomen zonder door iemand te worden aangespro ken. Zoo bereikte hij eindelijk, half disperaat, het huis des broodbakkers. Daar heb je mijnheer de mil- lionair! riep Francientjes jongste zuster. En Francientje zelf wierp tus- schen het petroleumtoestel en de naaimachine doorwaarachter ze verschanst was, zulk een door en door innigen en weisprekenden blik op haar Jan, dat deze verteederd op haar toestapte. Moeder knikte tevreden met het hoofd en vader klopte den verdien stelijken vrijer op den schouder. En nu brak een stortvloed van vragen los. Jan had een zwaren strijd. Een oogenblik stond hij op het punt, alles te vertellen zooals en laat nog vijf zeer jeugdige kinde ren na. Volgens ontvangen bericht uit 's-Gravenzande, dato 12 Dec., is be noorden den Nieuwen Waterweg gestrand de Duitsche schooner An nette, van Newcastle met kolen naar Plymouth. Omtrent deze stranding wordt na der gemeld Na ontvangen bericht was de agent der Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, burgemeester Ha- geman, spoedig op de plaats des onheils om pogingen tot redding in het werk te stellen. De reddingboot gestationneerdteVlugtenburg('sGra- venzande), bezet door de vaste be manning, werd in zee gebracht, maar kon door de hooge zeeën het schip niet bereiken. Ten tweeden male werd hetzelfde beproefd door loods- personeel van den Hoek van Hol land. Maar, helaas! ook nu vruch teloos; de reddingboot sloeg om, een loods verdronk, en hetzelfde lot onderging een persoon van Terheijde bij zijne menschlievende pogingen om de loodsen te redden. Geruimen tijd was dr. Snijders te vergeefs bezig om het leven bij deze twee drenkelingen weder op te wekken. De bemanning, nog bestaande uit vier man, was intusschen in het want geklommen. Een man was even te voren over boord geslagen en ver dronken; zijn lijk is nog niet aan gespoeld. Na de vergeefsche pogingen met de reddingboot zou de redding be proefd worden met het zoogenaamde wippertoestel, waarbij eene iijn over het schip geschoten en daarmede een kabel aan het schip verbonden wordt. Daarna wordt met de lijn langs dien kabel een bekleede ring, (ook wel broek genoemd), naar het schip getrokken. Een persoon kan in de broek hangen en naar het strand worden getrokken. Het ge lukte de lijn aan boord te krijgen, en ook de verdere maatregelen slaagden. Toen eenmaal alles geregeld was, werd de redding spoedig volbracht. Te 4 ure waren achtereenvolgens de vier overgeblevenen van het schip geha.ald en werden onmiddellijk liefderijk verpleegd. Na het omslaan der reddingboot werd die van Terheijde nog gehaald, die echter geen dienst behoefde te doen. Het schip zal totaal verloren zijn. Een Veersche dienstbode had in een winkel aldaar eeu paar klompen gekocht, doch wenschte die een dag of drie later te verruilen, omdat ze h. i. te dun waren. De winkelier ster verklaarde de klompen niet te kunnen terugnemen, waarop de dienstbode haar met een der klom pen een goed aankomenden slag in het gelaat gaf. De zaak is in han den der politie. Door den Raad van Haskerland is tot opheffing van het armbestuur besloten omdat er geen armen zijn. het was. Een satanische gedachte kwam in zijne ziel.... Jan liet zich 't mil- lionairschap aanleunen 't Restantje wijn van den vorigen avond werd gewarmd en de feest vreugde voortgezet. Wat een droo- men en wenschen dien avond! Hoor eens, Helmers, zei papa, toen hij zijn derde glaasje geleegd en zijn derde pijp aangestoken had, me dunkt dat ik je gedachten raa f Wat zou je denken van halt April? We zullen dan naar een huisje om zien en Francientje kan haar uitzet klaar maken. Maar mijnheer.... Neen, laten we er nu maar niet langer meer dralen, 't Is lang genoeg geweest. Je hebt nu het bankje in handen en... Maar, ik... e... Kom, kom, 't is goed. Mijn hand er op, en veel geluk, hoor De gebruikelijke zenuwachtigheid en de tranen besloten dit familie tafereel. De geschiedenis van het bankje bracht in Hoogstede nog heel wat beroering te weeg. Toen de ware toedracht der zaak bekend werd, hadden de vijf onderwijzers een Te Vries bestaat van oudsher het» gebruik, dat de jonge mannen en jonge dochters de komst van eenen nieuwen predikant vieren met een samenzijn in de herbergen, onder muziek en dans, en het mildelijk vloeien van sterken drank. Ook uit het vertrek van eenen predikant wordt aanleiding genomen tot der gelijke feestelijke bijeenkomsten op Zondag avond, ofschoon bij zulk eene gelegenheid niet met zooveel animo wordt feestgevierd. De dag, waarop vier broeders uit één gezin te zamen precies 250 jaren tellen,is wel waard in een familie kring feestelijk herdacht te worden. Dit was Vrijdag het geval te Hil- legersberg, bij de familie Freericks. GEMENGD NIEUWS. Omtrent den troep Zigeuners, ruim 40 man sterk, die in den laat- sten tijd aan de zuidelijke grens van ons land zooveel moeilijkheden teweegbrengt, deelt men mede: Ge- ruimen tijd geleden trok deze troep door België; te Antwerpen werden plaatskaartjes genomen op Rotter dam en van daar plaats op eene stoomboot naar Amerika. In Ame rika scheen men echter op het be zoek dier gasten niet gesteld: zij werden daar niet toegelaten en moes ten met de eerste gelegenheid we der vertrekken. Zóó kwamen ze in Rotterdam terug en namen weer koers naar België. Nauwelijks had den ze de Belgische grens over schreden, of de Belgische politie bracht hen opnieuw naar Neder- derland, en de Nederlandsche po litie haastte zich hen zoo spoedig mogelijk weer naar België te ver zenden. Dit heeft aanleiding gege ven, dat de Belgische politie over de geheele grens in de laatste we ken had post gevat en aanzienlijk versterkt was. Vermits echter de troep aanvankelijk uit België hier te lande was gekomen, bleef men er van de zijde van Nederland op aandringen, dat hij in België zou worden toegelaten, om de reis langs denzelfden weg, van waar hij ge komen was, te kunnen voortzetten Dit werd bepaald geweigerd; thans is men er echter in geslaagd den troep op Belgisch grondgebied, te brengen en tegelijk is ook aan de grens onze politie versterkt. Voor de aangrenzende gemeenten is het te hopen dat de zaak hiermede ge ëindigd is, doch men is daarop niet gerust. Simon, de Brusselsche honger lijder, heeft een schandelijke neder laag geleden. Vrijdagavond, om zes uren, gevoelde hij, niettegenstaande het gebruik van twee volle flesschen van zijn levenselixer, dat langere onthouding doodelijk voor hem zou worden. Natuurlijk geen lust ge voelende om het zoover te laten komen, verklaarde hij het er voor ditmaal liever bij te willen laten. De surveilleerende geneesheer diende hem daarop eerst een kalmeerend drankje en vervolgens een glas zui vere koemelk toedat den lijder blijkbaar zeer goed deed. Simon was sedert het begin van zijn proef 5 kilogram, 320 grammen lichter ge worden. Verscheidene medelijdende Parijsche dames hebben zich tot den vader van Merlatti gewend, met het vreeselijke berenjacht te doorstaan waarbij de beren de aanvallende partij waren. Van de 200 gulden per hoofd schoot, na het gezamen lijke reisje om in de hoofdstad het geld te lossen, niet veel over. En bij den bakker was het een spektakel of er een heel baksel duivekaters was mislukt. Maar vrou wentranen en bakkerstrots op het eens gegeven woord, gevoegd bij de omstandigheid, dat Francien al reeds den aanvalligen leeftijd van 30 jaar achter den rug had, misten hunne uitwerking niet. De duizend gulden voor de huis houdelijke artikelen, die behalve naaimachine, poezie-album etc. nog noodig waren, kwamen uit een oude kous voor den dag. Sedert is er een in liefde zwem mend echtpaar meer, maar een klant voor Leliekom minder. Jan Helmers heeft nooit weer op een aanbieding geschreven. Zijn zenuwen zouden 't niet meer kun nen doorstaan. H. C.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2