ten te wurgen, terwijl de anderen bezig waren den koetsier van den bok te sleuren, kwamen politie agenten opdagen, die twee der aan randers in hechtenis namen. Eene Duitsche maatschappij, de Nordischer Bergungs-Verein te Hamburg, heeft aaDgenomen het te Nieuwediep gezonken Engelsche schip Brambletye binnen zes weken tijds boven water te brengen. Het daarvoor benoodigde personeel en materiaal is reeds voor een gedeelte per stoomschip Berger Wilhelm te Nieuwediep gearriveerd. De stoom- bootreederij voor het sleepen van schepen, die aanvankelijk aannemer was, heeft de pogiDgen tot lichting van het schip moeten opgeven. In eene Frankforter meisjes kostschool ontdekte de directrice, dat drie harer leerlingen in 't ge heim met jongelui correspondeerden. Er werd een raad belegd, die recht zou spreken over de overtreed- sters der kostschoolwetten. Juist toen het gerecht zitting hield, kwam eene der leerlingen ademloos de kamer binnenstormen en riep, dat men dadelijk moest komen, want dat de drie aangeklaag den zich in eene der kamers van het sous-terrain hadden opgesloten en verklaarden, dat zij zich om het leven zouden brengen. Iedereen vloog naar beneden, men belegerde de afgesloten kamer, maar de opgeslotenen wilden, ondanks het herhaalde verzoek, de deur niet openen. Er werden nu eenige stevige ke rels gehaald, om de deur met ge weld open te breken; nauwelijks was hun dit gelukt en wilden zij de kamer binnendringen, toen ze op den drempel tot staan werden ge bracht, want een der meisjes hield een revolver in de hand en dreigde ieder neer te schieten, die het waagde vooruit te komen. Een der kerels liet zich hierdoor evenwel niet afschrikken, hij deed een aanval en ontrukte het meisje de gelalen revolver. Het bleek, dat ze verder geene wapens bezaten, zoodat men haar voorloopig aan haar lot overliet. Toen men later naar haar kwam zien, waren zij ver dwenen. Zij waren door 't venster gevlucht en zijn nog niet teruggevonden. Levend verbrand vond men in den avond van den 7den December de vrouw van een tapper te Des- trich in Lotharingen. Deze vrouw, die de beste klant aan haar man had en zelfs ook niet afkeerjg was in het brengen van offeranden aan Bacchus, was in slaap gevallen achter de toonbank. Van den stoel tegen de kachel gevallen had zij geen macht zich op te helpen of hulp te roepen, zoodat de buren eerst kwamen toen zij door de brandlucht opmerkzaam gemaakt waren, dat er iets niet in den haak was. Het lijk van de vrouw lag naast de kachel, de mau smoordronken in bed. Mag eene vrouw zich in het publiek begeven in mannenkleeren Deze vraag had de rechtbank te Dantzig in den loop der vorige week te beantwoorden. Eene jonge weduwe van goede familie, die zich van tijd tot tijd in het openbaar als man gekleed vertoonde, was door den kantonrechter wegens «open bare schennis der eerbaarheid» tot 30 mrk. b ete veroordeeld. Zij eischte nu voor de rechtbank, waar zij in mannenkleeding haar eigen zaak kwam verdedigen, ver nietiging van het vonnis; zij ver telde, dat ze reeds als kind in jon- genskleeren placht te loopen en dat de mannenkleeren haar veel aan» genamer waren, vooral in hare. te genwoordige betrekking van kan toorbediende. De rechtbank vond in het nette kostuum, dat de jonge dame droeg, niets onvoegzaams, vernietigde het vonnis van den kantonrechter en sprak de mannelijke schoone vrij. Te Wollin, inPommeren, heeft een belangrijke diefstal plaats ge had. Sedert eenigen tijd had zich daar de familie Kucken gevestigd, een gezin bestaande uit moeder, 20-jarigen en 30-jarigen zoon die klerk was bij een notaris. Op zekeren dag was de notaris 60,000 mark kwijt in geld en coupons. Men verdacht Kucken, een huiszoe king werd gedaan en men vond 3000 mark in waarden en een Bij bel waarin, verschillende coupons, verder rollen goudgeld en edelge steenten. Ook vond men een reis plan naar Rumelië, Egypte en Turkije. De dief is in hechtenis. Sedert eenigen tijd hield zich in het Duitsche plaatsje Uilersdorf, een wonderdokter op, die beweerde, dat hij alle ziekten door boetedoe ning kon genezen. Die zieken moes ten drie uur te bed blijven en een zweetkuur ondergaan, en gedurende dien tijd knielde hij voor het bed en prevelde en bad voor het heil van den kranke. De man kwam razend in trek en den negentienden dezer maand werd hij ook bij de jonge echtgenoote van een spoorwegbeambte gehaald, die eene weinig beteekenende on gesteldheid had. De vrouw stierf! echter gedurende de zweetkuur en haar man deed aangifte van de zaak bij het gerecht. Men zocht toen den knappen dokter, maar hij was spoor loos verdwenen. De brug over de rivier Canolos (Spanje) is ingestort op het oogen- blik dat er een trein over reed. De locomotief en drie wagens vie- leu in de diepte. Vier passagiers werden ernstig gewond. Een drama uit jaloezie heeft te Arcachon plaatsgehad. Een land schapschilder, acht-en-twintig jaar oud, Valentin Gorlof, de zoon van een Russisch generaal, had een Spaansche tot verloofde, een zekere Marie Sanchez. Zij was te Arcachon gebleven, terwijl de schilder naar Parijs terugkeerde. Hij verdacht haar van ontrouw, ging haar on verwacht opzoeken en sloop des avonds laat zachtjes naar de eerste verdieping van het hötel, waar de kamer van Marie Sanchez was. Maar de eigenaar van het hötel hoorde eenig gerucht en daar hij hem voor een dief hield, greep hij hem bij de kraag en hield hem vast tot zijn vrouw op zijn geroep hem te hulp kwam. Gorlof hield haar voor '/.ijne beminde en schoot een revolver op baar af; zij viel zwaar gewond neer; de hötelhouder werd door een tweede schot aan de hand gewond. Op dat oogenblik opende Marie Sanchez de deur h-.rer kamer en verlichtte met bare lamp het tooneel van de misdaad. De schilder wilde zicbzelven doodschieten, maar hij werd daarin verhinderd en ge vangen genomen. De Londen'sche policie beeft twee boksers, Smith en Luifton, ge vangen genomen. Te Enfield wil den zijn hun kracht meten en de winner zou 5000 fr. krijgen. Vijf tien getuigen en eenige verslagge vers der pers zouden bij den strijd tegenwoordig zijn. De politie kwam evenwel achter het plan en verij delde het. De Engelschen, die in bokspartijen veel belang stellen, zien reikhalzend de zaak voor de rechtbank tegemoet. Te Boston is de firma Field, Thayer Co., fabrikanten van schoe nen en laarzen, failliet verklaard. Het passief bedraagt 600,000 dol lars. Op den Mississippi, tusschen Vicksburg en New-Orlean^ is Dins dag de stoomboot White verbrand. Vijftig personen, meerendeels vrou wen en kinderen, zijn daarbij om gekomen. In Florida werden onlangs overblijfselen van voorhistorische menschen ontdekt, die bijzondere belangstelling verdienen. Wel zijn slechts weinige beenderen behouden gebleven, maar het eigenaardige der zaak is dat de overblijfselen in eene half compacte ijzerhoudende zand- steenmassa gevonden werden, en de voorhanden beenderen in limoniet (bruin ijzersteen) overgegaan waren. Waarschijnlijk zijn het de meest volmaakte fossiele menscheliike over blijfselen uit voorhistorischen tijd, die tot nog toe bekend geworden zijn. De zandsteenlaag, die de been deren bevatte, loopt dicht langs het zeestrand. Eén schedel was vergaan, doch de holte, waarin hij gelegen had, nog duidelijk zichtbaar. Een locomotiefketel is gespron gen, terwijl de trein in volle vaart was. De St. Louis en Chicago ex- prestrein der Baltimore en Ohio spoorweg-maatschappij, welke Phi ladelphia te 5 uren 's avonds ver liet en te Camden te 8.22 moest aankomen, verongelukte gedeeltelijk, in de nabijheid van de 3e straat, Canton Baltimore, door het sprin gen van den locomotiefketel, waar door vijf menschen gewond werden. De trein bestond uit een bagage-, een rook-, een gewone personen-, twee slaapwagens en een restauratie wagen. De reizigers hadden nauwe lijks hun avondeten in den restau ratiewagen gebruikt en daarna hun plaatsen weder ingenomen, toen een verschrikkelijke slag gehoord werd en de trein op eens stilstond. De rook- en de gewone personenwagens werden door schokken voor- en achterwaarts in elkander gedrukt. De passagiers werden van hun plaatsen geslingerd en wel zoo he vig, dat men dacht aan een aard beving. De vrouwen schreeuwden en de maunen vlogen naar de deuren. Doch spoedig werd ieder gerustge steld door de mededeeling, dat het g'evaar voorbij was. Slechts enkele reizigers waren gewond. De loco- motiet was kort en klein en het onderstel lag op een ander spoor. Tot op verren afstand vond men stukken van den ketel. Op het oogen blik van het springen van den ketel vloog een gloeiende massa kolen in de eene en een ma'-sa water in de andere richting. Het eerste gaf een glanzend licht, bijna gelijk aan een prachtig vuurwerk. Men onder- derstelt, dat het springen van den ketel veroorzaakt werd door gebrek aan water. TWEEDE UMm DER STATER-GENERAAL. Avondzitting van 14 December. In deze zitting zijn de beraad slagingen over Hoofdstuk V (dep. van Binnen!. Zaken) afgeloopen. Voornamelijk werd nog debat gevoerd over een amendement van de heeren De Savornin LokmanT. Machay en Gildemeester om art. 147 (subsidiën voor historische ge- denkteekenen) te verminderen met f 12,000 als eerste termijnen voor nieuwe restauratiewerken aan de Servaaskerk te Maastricht en de Bovenkerk te Kamper. Dit amende ment werd met 59 tegen 18 stem men aangenomen. De post subsidiën voor nieuwe histor. gedenkteekenen werd met 55 tegen 23 stemmen aangenomen. Bij art. 160 opperde de heer Rut gers bezwaar tegen het kostelooze gebruik van het Paviljoen te Haar lem aan de Mij. van Nijverheid en meende hij dat het tot rechtsgebouw had kunnen worden ingericht, wat de minister ontkende. Bij de afdeeling Staatscourant drong de lieer Van Kerkwijh aan op bezuiniging en vermindering van abonnementsprijs. Daar de minister daartoe niet geneigd scheen, kon digde hij tegen het volgend jaar een amendement aan. Hoofdstuk V werd aangenomen met 68 tegen 3 stemmen, (de heeren De Vos, Keuchenius en Bahlmann). De begrooting der Landsdrukkerij is eenparig aangenomen nadat de minister en de heer Rutgers de klacht over slechte correctie hadden weer sproken. Gisteren (Woensdag) 11 uur de suiker-wetten waarop nog een amen dement is voorgesteld van de heeren Gildemeester en Van der Goesstrek kende om de heffing van den cijns op den vrijen aanplant tijdelijk bui ten werking te stellen en mitsdien het Regeeringsvoorstel tot uitstel van betaling te beperken tot den cijns op den verplichten aanplant. Zitting van 15 December. De discussie over de Suikerwet ten is aangevangen. De heer Bahlmann bestreed de schorsing van het uitvoerrecht. Hij kon zich wel vereenigen met uitstel vau den cijns ais gunst, maar be streed het voorstel- Van Deaern tot afschaffing der fiscaie lasten, waar mede gepaard zou moeten gaan afschaffing van den suikeraccijns in Nederland. De hoofdoorzaak van den toestand der suiker-industrie was de afschaffing van den Goe- vernements-cultuur. De heer Cremer verdedigde sterk het voorstel-Van Dedem dat de sui kerindustrie en de bevolking zou baten en de kredietinstellingen ver oorloven de fabrieken te doen door werken. Het voorstel der Regeering acht hij slechts uitstel van executie voor den val der fabrieken. De heer W. K. Van Dedem ver dedigde uitvoerig zijn voorstellen die voor de suiker-industrie van groot belang zijn. En het uitvoerrecht en de cijns op den verplichten aan plant is eene extra-belasting, die in de tegenwoordige omstandigheden niet te rechtvaardigen is. De heer Van Baar verheugt zich over de zwenking in de politiek, omdat daardoor erkend wordt de noodzakelijkheid van het cultuur stelsel. Hij betreurde het evenwel, dat bijna niets gedaan wordt voor de landbouw en nijverheid hier te lande en men Indië gaat helpen. De heer Schaepman verdedigde de Regeeringsvoorstellen. De heer Viruly wilde meerdere hulp verleenen dan in de Regee ringsvoorstellen werd toegezegd. De heer Clercx zou zich tegen de voorstellen-Van Dedem verklaren omdat deze het kenmerk van tijde lijkheid missen. De heer Corver Hooft meende dat de industrieelen den tegenwoor- digen toestand nebben kunnen voor zien en verzuimd hebben kapitaal op te nemen. De minister van Koloniën verde digde uitvoerig de Regeeringsvoor stellen. Heden voortzetting. LETTEREN EN KUNST. HaarlemscRe Liedertafel «ZANG EN VRIENDSCHAP». Deze zangvereeniging opende gis teren bare winierconcerten met de uitvoering van een viertal koornum mers, waaronder een nieuw, Germi nal van Fr. Riga. De concertzaal der sociëteit «Vereeniging» was stampvol. Ditmaal had de vereeni- ging zich de medewerking verzekerd van de heeren J. J. Rogmans, tenor en H. Bosm&ng, violoncel, beiden van Amsterdam. Het programma was saamgestela als volgt: 1. Des Heeren Huis (koor) J. C. Boers, 2. Aria voor Tenor uit //Hans Heilung" Marscüner 3. Concerto op. 33 voor Violoncel C. Saint Saëns. 4 Freiungslied voor Tenor uit vDie Meistersinger von Nurnberg" It. Wagner. 5. De wederkomst der Ban nelingen (koor). Ad. F. Wouters 6. Germinal (koor) Fr Riga. ra Air ir. J S Bach. 7. -O v. Violoncel, -r, r, b, Reigen D. Poppkr q a, An ein Bild m, Jon Brahms. b. Früblingsbed e 1 C. Gounod. n Nocturne op 9 y. F Cliopm. J' b Mazurka op. 11v 1010110 D J'oppeb. 10. Hymne aan den Vrede (koor) R. Hol Over bet geheel was de totaal indruk van bet concert vrij gunstig te noemen. Waarin bet eene wat te kort schoot, werd door het andere weer eenigszins vergoed, zoodat de toehoorders niet te klagen hadden. Het was eene minder gelukkige ge dachte om «De wederkomst der ban nelingen», het concoursoummer van Verviers, ten geboore te brengen gaarne gunden wij dit onmuzikale toonwerk voorgoed een rustig plaatsje in het archief der vereeniging. Het zal altijd een uiterst moeilijk en weinig dankbaar stuk blijven. Het eenige koornummer, dau ons wezen lijk muzikaal geuot schonkwas «Germinal», van Fr. Riga; toch raden wij de vereeriigine om zoo weinig mogelijk werken met Fran- schen tekst uit te voeren. Het Holïandsche acceut leent zich bete1* voor de Duitsche dan de Fran- eehe taal, dat vooral bij deze lie dertafel uitkomt. De verzen klonken somwiTen meerstootend dan vloeiend, een gevolg van slechte uitspraak en ongewoonte. Het is voor de vereeniging te boo- pen, dat zij wat wint aan krachtige tenoren, of dat de bassen zich wat intoomen; hetgeen ons inziens wel mogelijk zou zijn, te oordeelen naar het somwijlen te sterke 'oasgeluid iu enkele passages van de «Weder komst der bannelingen», welke fout de directeur met buitengewone in spanning trachtte te weren. De nummers «Des Heeren Huis», van Boersen «Hymne san den Vrede», van Hol, bevielen ons wel, ofschoon de zuiverheid af en toe iets te wenschen overliet en op de zekerheid der inzetten wat af te dingen viel. De beide gasten luisterden den avond op schitterende wijze op. Het omvangrijke tenorgeluid van den heer Rogmans had een buitenge woon succes. Het meest slaagde deze zanger in het «Fri'ihliDgslied® van Gounod, dat dan ook gebisseerd werd. De prachtige vertolkingen van de violoncelnummers door den heer Bosmans bewezen, dat wij in hem een buitengewoon virtuoos huldigen op het altijd prachtige instrument, dat hij zoo volkomen in zijn macht heeft. Techniek en nuanceering zijn bij hem bewonderenswaardig. Het eigenaa.dige «Reigen», van Popper, werd door hem gebisseerd. Besluiten wij met een woord van dank aan den directeur en werkende leden eu geven wij hun de verze kering, dat zij met een avond als dien van gisteren steeds aanspraak op onze erkentelijkheid hebben zullen. ONDERWIJS, In de //Ned. Spectator neemt dr. A. E. J. Holwerda het op voor het Grieksch en zegt omtrent onze studeerende jongelingschap o.a.: z/Er wordt ov«;r het algemeen veel te veel //gestudeerd"; vooral kon ons vaderland best wat juristen nissen. Het is wel gebleken dat examina een hoogst onvoldoend middel zijn om ongeschikten te weren. Hoe menig dom jongeling wordt door zijn repetitor zoo op gepoetst, dat de faculteit tegen wil en dank hem wel moet aannemen? Ook het gymna sium kan in dit opzicht niet «lies, doch zeker meer dan de universiteit Hoeveel van de klachten van overlading hebben daarin haar grond, dat geheel ongeschikten gaan ttudee- ren? Het bestijgen van den Parnasus koBt in Nederland reeds geen moeite meer, ook. op dien berg ligt een „tandradbaan" nu nog maar de wetenschap en wij zullen klein worden dour het omgekeerde van dat gene, waardoor de Grieken groot, geworden zijn die immers hun meesterschap in de kunst en hun betrekkelijk booge ontwikke ling in de wetenschap door onvermoeide, diep ernstige inspanning verkregen hebben". LEQER EN VLGOT. In eene tegen Donderdag 23 December belegde vergadering der vereeniging ter be oefening van de krijgswetenschap te 5s Hage zal de heer M. Oenen, le luitenant der genie, eene voordracht houden over het gebruik van pantseringen en vestingwerken. In de vol gende vergadering, die vermoedelijk Donder dag 13 Januari zal plaats hebben, zal de heer W. A. Arriëns kapitein ter zee. optre- don tot het hou.len eerier voordracht naar aanleiding van d brochure vau den luit.- kolonol Gijsberti Hodenpijl: //De werkkring der Nederlandsche marine", en wel hoofdza kelijk voor zooverre betreft, de door hem aan gegeven formatie der zeemacht in Oost Indië. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. De waarneming dat de zoogenaamde wa terpest (Eladia Canadensis), die zooveel last in ons land veroorzaakt., door het rundvee gaarne gegeten wordt, heeft aanleiding ge geven, dat die p'ant door verscheidene schei kundigen ondeizocht is met betrekking tot gehalte en oedinustoffen. Het blijkt dat de waterpest met best hooi en goede klaver ge lijk staat in voedingswaarde, en dat zij diens volgens waar zij in groote hoeveelheid voor komt, wel als voeder te gebruiken is, maar alleen in ver.-chen of misschien ook in ge- zuurden staat gelijk door inkuilen ver kregen worut. »T88 Mt' AAST BSSiëNTEIt. Het, stoomschip /.Koningin Emma", van Batavia naarAmsterdam, vertrok 14 Dec. van Marseille. Het stoomschip //Conrad", is 14 Dec. van Suez naar Batavia vertrokken. Het stoomschip //Prinses Marie" van Am sterdam naar Batavia, passeerde 15 Dec. Gi braltar. Het stoomschip //Sumatra", kapt. Droog lever Fortuijn, vertrok 15 Dec. van Amster dam naar Batavia. Het stoomschip //Madura", vertrok 15 Dec. van Batavia m ar Amsterdam. «iHWH-RBEBIGHm vnaaawije, '16 Dec 2 88 M. »ovio» a. P 3,64 M\ ond«-» J.P. bulbs, 16 Dec 4 87 boven 0 MA8KTBERISNTEH. AMSTERDAM, 16 Dec. l)iö prijzen der Aardappelen waron ale volrt: Friesche Dokkumer Jammen f2.60 a 2,80, dito Franeker f 2 50 a 2 60; dito Engelsche f 1.90 a 0.—dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f3.a 3.50; dito Flakkeesehe f 2.80 a 2.90; dito Blauwe f 0.a 2,80; Geld. Blauwe f 2.90 a 3.— dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Zand f 3.a 5.— Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f 0.a 0,Pruisische Roode f 1.70 a 2.10, Maastrichtsche Roode f 2.30 a 2.40, Friesche Hamburgei f 0.a 0. Groninger Turken f 0,— a 0. Zeeuw sche Groene Jammen f 0.a 0. Aangevoerd 0 verecho ladingen. Koffie. Afgedaan 512 bn. Java (Preanger) ex //Prinses Wilhelmina". 450 bn. dito W.-l. B. (KAS) ex „SDerabaja" en S9 bn. Java ex diverse schepen. Suiker. Biet en Geraffineerd prijshoudend. Katoen vast maar stil, prijzen onveran derd. Maart 28l/s ct. Mei Si9l/4 ct Tin in flauwe stemming. Loco Banka f 61l/4 Billiton f61 ruim aangeboden. Petroleum. Loco f 8.50 E. Jan./Febr f 8.15 E. Maart Mei f8 E. Mei Juni f 7.75 E. Con- sumtie f9.75. Tarwe op levering f 1 lager, Mei f 224. Rogge als voren, per 2100 kg. a c. z. k. Taganrog f 126. Petersburger f 125. Noteuring van dn Commissie, voor d®&

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3