MERT! 4e Jaargang. Maandag 20 December 1886. No. 1061. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeens Feestdagen. Humoristisch Zondagsblad. DE PERS. AMihimjMRZNiirr. foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoof dag anion voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublieite Etrangèr» 8. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES. Suer., Parijs, Slbii Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN' 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 ceu5o« Groote letters HR&r Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot ?s middags 12 uarj MUSEUMS E Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzgde 2e lörtoon van diploma vrgea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Bdender Nedorlandacho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben fin Nederland en meer bijzonder van hot Haarlemacbe Bisdom, Kruisweg 1 gnlden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Siadagen kosteloos van 124 nur, de overige Christelyke feestdagen togen géwrs museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Woensdag en Zaterdag van 4 nnr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk, N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. daar. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en loden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbaa ti' dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Frontzijde van I et Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» or op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden mot 1 dame, Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral No. BS. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor oeu geheel jail 15 April tot 14 Octobor allo werkdagen van 104 uor, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen 0$ betaling van 25 cents por persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Taylors bibliotheek. Goopoud Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopenj Dinsdag van J2 en Dondordae van 28 nnr. Toegang /deur Ondegro^nmarkti vrij. Bij dit nummer wordt aan de geabonueerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 21 toegezonden. Abonnementen kunnen niet dan bij het einde van elk kwartaal wor den opgezegd. Zij die zich abonneeren kunnen tegen betaling de nommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. Terecht noemt men haar de Ko ningin der aarde, want bijna onbe perkt is de invloed, dieu de pers over de gansche aarde uitoeteDt. Geen land, waar ook ter wereld, of het heeft, zoo het op den naam van een beschaatd rijk aanspraak wil maken, zijn dag- en weekbladen, zoomede andere periodieke geschrif ten, en die bladen zijn niet de stem eens roependen in de woestijn, ze zijn integendeel de organeu, waar door de bekwaamste, geleerdste en welsprekendste mannen op ieder ge bied hun meeningen uitspreken en verdedigenze zijn het middel, waar door menschen, die hun dagelijksche studie van politiek en wetenschap maken, anderen omtrent de uiteeo- loopendste kwestiën voorlichten. De eeretitel van Koningin der aarde is daarom volkomen gerechtvaardigd, want zij heerscht over de geesten en dikwijls ook over de harten der menschen, daar mets aan haar blik ontgaat, het groote en machtige, zoo min als het kleine en nietige, en alles en allen ondervinden den invloed, dien zij, hetzij ten goede, hetzij ten kwade, uitoefent. Voornamelijk zetelt haar kracht in de politiek, want vooral in staat kunde heeft zij het hoogste woord. De grootste staatslieden, een Bis marck, sen Gladstone, een deFrey- cinet, houden er een eigen blad op na, waarin zij zelve hun meenin gen en vermoedens neerschrijven, of waarin althans hun politieke ge dragslijn ontvouwd en verdedigd wordt door mannen, die met hen in dagelijksche aanraking zijn; de hoofdartikelen uit die bladen wor den door de belangstellende menigte nauwkeurig bestudeerd, omdat zij uit het brein voortkomen van man nen, volkomen of ten minste het best op de hoogte van de gebeurtenissen van den dag en die weten, niet alleen', wat er op het wereldtooneel voorvalt, maar ook, wat er achter de schermen te zien is. Bijna alle politieke leiders waren of zijn redac teurs vau groote bladen, omdat zij I door middel van de pers de massa der kiezers voor hun overtuiging trachtten te winnen en aldus aan j hun ideeën de overwinning wilden i bezorgen. j In Duitschland had en heeft men nog een fonds, waaruit de bladen, die de Regeering en haar zienswijze steunden, onderstand in geld ont vingen, zoo hun financieele krach ten te kort schoten, en daar zij in hun artikelen met de regeering door dik en dun gingen en dus slaafsch de wenken vau den Rijkskanselier en andere regeeringspersonen op volgden, kwamen de tegenstanders op den naam van «Reptilenfonds.» In Amerika en Italië, benevens in vele andere lauden, werden aanzien lijke kapitalen bijeengebracht, om aan regeeringsgezinde bladen den strijd mogelijk en gemakkelijk te makenzoo dedeu ook de tegen standers met de hunne, en als men bedenkt, wat de Sociaal-Democraten ot hoe zij zich noemen mogen, wel doen om hun couranten bij het pu bliek iugang te doen vinden en het daardoor tot hun zijde over te halen, dan blijkt duidelijk, dat alle staat kundige richtingen doordrongen zijn van het gewicht der pers. Geen wonder ook, zij matigt zich het recht aan en niemaud betwist haar dit, om over alles en alleu een oordeel te vellenwordt er in eenig land een wetsontwerp aan geboden, zij maakt het dadelijk tot een onderwerp van bespreking, ont leedt de verschillende artikelen, wijst er de voor- en nadeelen van aan en toetst ze aan hetgeen recht en billijk is; menigmaal is haar af keuring voldoende, om zulk een wetsontwerp te doen vallen, of iu haren geest te wijzigen, want zelfs de ernstigste en bekwaamste staats lieden vergeten niet met haar uit spraak of vonnis rekening te hou den en haar op- en aanmerkingen, de haar wenschelijk voorkomende veranderingen te overwegen. Komt er een nieuw ministerie of andere regeeringspersonen aan het bewind treedt er een nieuwe vorst op, ze brengt het publiek op de hoogte, wat zijn beginselen zijn, wat hij was en is en daardoor waarschijn lijk zijn zal, en wat er voor de toekomst van te verwachten is. Ze is evenmin karig in haar lof, als in haar afkeuring, en verschoont evenmin gekroonde hoofden van an dere rijken, zoo ze een onrecht vaardige daad plegen, als de minis ters uit het eigen land; voor haar vierschaar verschijnt ieder, die aan deu weg timmert, want de pers is thans het wereldgerecht. Moeten er verkiezingen plaats heb- j ben, het is de pers, die de publieke meening voorlicht, voor wie ge stemd moet worden, en ze handelt hierbij zonder aanzien des persoons, daar zij alleen de beginselen tot) grondslag voor haar aanbeveling of afwijzing neemt. Zij wijst den staats lieden aan, welke leemten er in de wetgeving zijn, welke misbruiken te bestrij len vallen, op welk wijze bestaande kwestiën opgelost eu moei lijkheden uit den weg geruimd kun nen worden. Voorgelicht door des kundigen op allerlei gebied, strekt zij haar besprekingen zoowel over rechtszaken als geldmiddelen, over handel zoowel als over de middelen van aanval en verdediging uit, en de financiën ontgaan evenmin aan haar Argusoog, als de werken, die ten algemeenen nutte, hetzij door den Staat, hetzij door particulieren worden uitgevoerd. Veelvermogend, we zouden bijna zeggen alvermogend is de invioed der groote pers op de staatkunde, en ook de zoogenaamde kleine pers, ofschoon meer beperkt tot provin ciën of steden, heeft evenzeer inde kleinere bladen een beslissende, al thans gewichtige stem, waar het plaatselijke aangelegenheden betreft, zoodat menig gemeentebestuur daar mede rekening moet houden. Het is waar, er zijn verschillende richtingen en strooming'en in de staatkunde, die grootendeels in ge loof of ongeloof haar oorsprong vin den, en iedere partij heeft haar eigen bladen, want uat zijn hoofd zakelijk de wapenen, waarmede zij strijdt. Zoo gebeurt het dau ook dikwijls, dat de wet door de eene partij ah heilrijk, door de andere als heilloos beschouwd wordt, ter wijl een derde er de grootste on verschilligheid voor aan deu dag legt, waardoor dau ook de verschil lende organen der pers ieder, naar eigen beginselen en overtu'ging, een andere meening voorstaan en ver dedigen, maar ook dit heeft zijn voordeelen, want waar strijd is, daat is kracht, daar is bezieling eu leven, i en bovendien: «Du choc des opi-1 niens jaillit la vérité» (Uit de wrij- ving der meeningen komt de waar-1 beid aan het licht) en zoo wordt j zoowel de keer- als de weerzijde! eener zaak aan het licht gebracht. Zwaait de pers op staatkundig gebied haar schepter als koningin j der aarde, ze heerscht ook onbeperkt, j waar het kunsten en wetenschap pen betreft, en op koninklijke wijze i beschermt zij hen, die daarin uit- j munten. Dichters, schrijvers, beeld houwers, schilders en andere kunste naars vinden in haar den machtig ste» steun; haar lof over hun werk wordt door het publiek als orakel taal beschouwd, haar afkeuring is het doodvonnis voor hen, die pas de baan der kunst betreden. Zij wijst het goede, zoowel als de ge breken in ieder kunstwerk aan, zij leidt jeugd'ge genieën in hij het publiek en stuwt hen opwaarts, om hen tot den hoogste» sport van vol komenheid te brengen. De haudel vindt evenzeer in de pers de machtigste bondgenoote, om dat zij de kooplieden voortdurend op de hoogte houdt, van hetgeen dichtbij en ver af op de hoofdmark ten voorvalt; zij spoort hen aan nieuwe artikelen van de wereld markten in te voeren, en door de snelheid van het telegrafisch ver keer, waarvoor zij schatten uitgeeft, is zij volkomen bekend met de hoe veelheid der waren, die ergens aan gevoerd en verkocht en van de prijzen, die er voor besteed wordeD, zoodat vooreen echt handelsman de couranten de boden zijn, die het be langrijkste nieuws vau Oost en West, van buiten-enbinnenland aanbrengen en hij daarnaar zijn in- en verkoop zoomede zijn prijzen regelen kan. Wederkeerig steunt de handel de pers door dagelijks tai van adver tentiën, de rijkste bron van inkom sten voor de couranten, er in te plaatsen, en dankbaar voor dien finaucieelen steun, bezorgt zij haar begunstigers immer meer omzet en nieuwe koopers. Wie daarom in zijn zaken vooruit wil gaan, doet wel de Koningin zijn hulde te bewijzen en zijn gaven aau haar voeten neer te leggen, want de pers handelt als de ijverige knecht uit de Schrift: zij woekert met hetgeen haar is geschonken en al hetgeen men aan de couranten besteedt, wordt niet verdubbeld of vervijfvoudigd, maar het werpt zelfs honderdvoudige rente af! Sw. De Bulgaarsche deputatie is gis terenmiddag te Berlijn aangeko men eu aan het hotel Kaiserhof afgestapt. Het Journal de Sl. Pétersbourg ziet in de eaudidatuur van den her tog van Saksen-Coburg een «ballon d'essaider Bulgaarsche regenten om hunne demonstratie tegen Bus- land te kunnen voortzetten. De Bulgaarsche deputatie mist overi gens de bevoegdheid om den troon van Bulgarije aan te bieden. Het bericht, dat door geene mogendheid verzet gedaan is tegen deze candi- d&tour, is te dwaas om het tegen te spreken. Aan de Times wordt uit Wee- nen gemeld, dat Lobanoff de Bul gaarsche deputatie verwittigd heeft, dat Ruslaud de eaudidatuur van den prins van Coburg niet aannemen kan. De prins zelf' verklaarde, dat hij geene eaudidatuur uit de handen van de Sobratrje aanvaarden kan, wanneer die niet door Rusland goed gekeurd wordt, eu dat hij den troon alleen zou willen beklimmen, in dien de mogendheden o'e onzijdig heid van Bulgarije waarborgden op denzelfden voet als zulks met Bel gië het geval is. De Petersburger correspondent van de Weener Polilische Corres ponded komt terug op zijn bericht, dat aau generaal Kaulbars bij den Russischen Czaar eene zeer koele outvangst zou zijn ten deel geval len. De briefschrijver heeft nu van «een nog hooger autoriteit» ver- noineD, dat de ontvangst integendeel bijzonder hartelijk was. De Czaar had den generaal omhelsd en hem geku6t en hem gedankt, voor de standvastigheid, waarmede htj in Bulgarije allerlei onaangenaamhe den had verdragen, om den wil van den Czaar geheel uit te voeren. Volgens den officieusen Rus sischen Nord zal Kaulbars wegens zijn «uitstekende diensten» tot luite nant-generaal bevorderd worden. Een aide-de-camp van den prins van Montenegro is te Constantino - pel aangekomen met een belang rijke zending, die evenwel nog geheim is. De Sultan heeft geweigerd de orde van den Witten Adelaar uit de handen van den nieuwen Servischen afgezant, Novakovitch, te ontvaDgen. Dit maakt een zeer pijnlijken in druk. Gré.vy heeft den Griekschen kroonprins bij zijne meerderjarig heid tel, grootkruis v«.n het Legi oen van Eer benoemd. Naar de Tinas uit Durban, meldt, protesteert Dini-Zulu tegen de I-Ia- velock-conveutie. Door deD Raad vau bestuur van Natal is besloten tot eene belangrijke verlaging der inkomende recht eu. Uit Philadelphia wordt aao de Times bericht, dat Engeland bezig is Britsch-Columbia te verster ken en zware kauonuen met am munitie over den Can adian-Pacific - spoorweg derwaarts zendt. Haarlem, 18 December 1886. In de laatste zitting van de Recht bank alhier stonden terecht W. M., oud 12 en F. H. oud 15 jaren, wegens het opzettelijk vernielen van «Hasruiten in de Groote Kerk alhier. Het O. M. eischte voor den eerste 1 dag, voor den tweede 2 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 23 De cember. Nog werden in deze zitting be handeld twee strafzaken tegen de personen W. en D. De eerste stond terecht wegens het uiten van opruiende woorden, welke moesten dienen om anderen tegen de politie op te zetten. De tweede wegens gewelddadig verzet tegen de politie. Een en ander ge schiedde in den nacht van 13 op 14 Nov. jl. Het verhoor d.r getui-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1