jen bevestigde de schuld van bei- den. 1 Tijdens het getuigenverhoor bij de behandeling der zaak van laatstge- noemde verzocht zekere J. deB. om mede als getuige te worden toege- 1 laten; dit werd toegestaan en nu uitte deze persoon eene verklaring welke moest dienen om de beweer de mishandeling van beklaagde door een agent van politie te bewijzen. De Rechtbank vermoedde dat deze verklaring valsch was en gaf bevel dat zij op papier gesteld zou wor den en door dezen getuige ondertee kend, hetgeen geschiedde. Daar de verklaring echter noch in het belang noch bezwarend was voor den beklaagde kon er geene voorloopige aanhouding worden ge- requireerd doch er werd rechtsin gang verleend met last, dat de zaak zal worden geïnstrueerd. Tegen de beide beklaagden werd 45 dagen gevangenisstraf geëischt. Uitspraak in bovenvermelde zaken 23 December a. s. Op hoofdstuk VIII (Oorlog) heeft de heer Reuther 5 amende menten voorgesteld om alle posten voor de oprichting van de school- compagnie of militaire school te Haarlem te schrappen. Op de vraag wie Claudius is, die zoo heftig schrijft tegen den Minister van Oorlog-, kunnen wij slechts antwoorden, dat wij 'took niet weten. Dit echter is zeker, dat hij niet is Claudius Civïlis. (Arnh. Ct.) Trein no. 114 te 3 uur 36 min. van Haarlem vertrekkende zal te beginnen met Maandag 20 Decem ber 1886 ook te Halfweg stoppen. De campagne aan de beet wortelsuikerfabriek «Holland» te Houtrijk en Polanen is heden afge- loopen. Verandering in het personeel der rijksveldwacht: Toegekend de rang van brigadier-titulair aan den rijksveldwachter der 3de klasse C. P. Kooij, te Houtrijk en Polanen (Haarlemmerliede en Spaarnwoudep De minister van justitie heeft bij besluit van 14 Dec. jl. dezen rijks veldwachter zijne bijzondere tevre denheid te kennen gegeven wegens zijn beleidvol en moedig gedrag bij de aanhouding en gevangenneming van den dader van eenen in den avond van 4 Dec-mber jl. gepleeg- den manslag. Een nog slechts 12-jarige knaap sprong Donderdag aan de Laurier gracht te Amsterdam te water om een elf-jarigen drenkeling behouden op het droge te brengen. De naam vun het flinke kereltje is Christoffel Made. In het Engelsche stadje San- down hield de heer Fowler, die den dienst in de Engelsche kerk te Am sterdam heett waargenomen toen zijn collega ziek was, eene lezing over Hollanders, Hij zegt van ons o. a. het volgende: iOp iederen trein zijn altijd vier of meer conducteurs, die zeer ver staanbaar een of meer vreemde ta len spreken (sic!) zoodat een tolk overbodig is. De Hollanders wasschen en plas sen altijd, maar Zaterdag lijkt een dag gewijd aan zeepen water, dan zijn de straten als overstroomd en kunnen de goten al het water en zeepsop niet bevatten.» Na Dordrecht, Den Haag en Haar lem te hebben bezocht komt spr. te Amsterdam. «Een stad,» zegt hij, «gebouwd op boomstammen.» Hij roemt zeer het inwendige van het Paleis op den Dam, de Nieuwe kerk en het Rijks museum en bovenal de Holland- sche gastvrijheid. Van Alkmaar zegt hij: «kaas rechts, kaas links, kaas overal!» en aan het slot zijner rede zegt hij: «Wil men genot hebben van een reisje, wil men gastvrij worden ont vangen en fraaie dorpen zien, dan ga men naar Holland.» Zooals men zich misschien her inneren zal, werd te Rotterdam in den nacht van 1 op 2 Juli 11., bij afwezigheid der huisgenooten van dr. Jenner, diens woning aan den Oostzeedijk gedeeltelijk leeggeplun derd. Een groot bedrag aan effecten behoorde tevens tot het gestolene. De politie hield een waakzaam oog, en thans moet dezer dagen het aan bieden van de gestolen effecten aan de Wissel- en Effectenbank aanlei ding hebben a-egeven, dat vijf per sonen in hechtenis zijn genomen, verdacht dezen diefstal gepleegd te hebben. Naar men verneemt, moet een groot gedeelte der vermiste gelden op een der medeplichtigen gevonden zijn. De zaak is nog in onderzoek, zoodat de politie er het zwijgen over moet bewaren. Weder een treurig staaltje. Twee jonge kerels te Nieuw-Beierland zijn «betooverd». Samen zijn ze naar Gorinchem geweest, om daar «too- verkruiden» te koopen. Die kruiden hebben zij dagen aaneen gekookt en nog kwam de heks niet te voor schijn. Daarom is een hunner nog eens naar Gorinchem gegaan, maar de «tooverkol» belieft zich nog al tijd maar niet te vertoonen. Het ongelukkigste van hun dom bijge loof is, dat zij den brui van het werken geven. Uit Oud-Beierland wordt gemeld: De plaag der dorpen zijn tegen woordig de zoogenaamde kooplieden in postpapier en potlooden, die ech ter in werkelijkheid niet anders dan bedelaars zijn. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat men door die lieden lastig gevallen wordt; geeft men hun maar dadelijk eene aal moes, dan gaan ze verder. Maar wee dengenen, die weigertAllerlei ver- wenschingen worden u dan naar het hoofd geworpen; en zien ze dat er geen mannen in huis zijn, dan tre den ze brutaal naar binnen en we ten door dreigementen wel wat te verkoopen. Bij den landbouwer F. M. Kooy- man Jz., te IJselmonde, heeft een niet alledaagsch voorval plaats ge had. Terwijl een paar huisgenooten voor het raam zaten te breien, sprong eensklaps een groote haas door de ruiten, stootte een bloementafeltje omver en sprong op den schoot van de vrouw des huizes. Het was een oogenblik van groote ontsteltenis, waarvan men echter spoedig be kwam, toen men zoo onverwachts een flinken bout in den pot kreeg. Naar het U. D. verneemt, heeft de directie van den Nederl. centraal- spoorweg besloten, de werklieden, die bij den brand van jl. Woensdag middag hun gereedschap hebben verloren, van nieuw gereedschap te voorzien en hen geregeld aan het werk te houden. Dinsdagochtend had in de suiker fabriek van den heer J. van Emb- den, te Oosterbeek, een treurig on geval plaats. De 13-jarige J. B. geraakte al spelende te dicht bij een der riemen van de machine, die in volle werking was, werd door den riem gegrepen en in een oogen blik verbrijzeld. Het vreeselijk ver minkte lijk van den knaap werd Daar het baarhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. Dat het ook op de Velu we in vroegere tijden niet altijd even vreedzaam is geweest, wordt nu weer bewezen door het uitgraven van een menigte Kogels uit zeer oude tijden. In de Sijsselt, onder Ede, vond men, bij het omspitten van den grond, op verschillende plaatsen kogels, ter zwaarte van 1 kilo, en niet vervaardigd van ijzer, maar van een den tijd zeer goed weerstandbiedende stof. Onder een uitgegraven boomstam vond men zelfs 12 van zulke kogels bijeen. Ook in de aardewerkfabriek der firma P. Regout en Co. te Maas tricht is men begonnen een aantal gehuwde vrouwen tegen 1 Januari te ontslaan. Uit Maastricht werd gisteren geseind Maas, Bovenmaas en Sambre zijn vallende. Stand 45.55. In de Uffelter esch bij Havel- te is door den landbouwer H. Gal een melkkan gevonden, waarop het jaar 1596 gegrift staat. De kan is van metaal en schijnt van boven een breeden zoom van goud te dragen. GEMENGD NIEUWS, Bij het schoonmaken van de leeszaal in het «Grand HOtel» te Brussel zijn door een bediende on der een meubelstuk drie pakken gevonden, inhoudende 150 brieven, een aantal briefkaarten en een wis sel, alles afkomstig uit Amerika en met bestemming naar Rusland, en behoorende tot den fameuzen post trein-diefstal. De kellners herkennen in een der portretten, die hem door de politie vertoond werden, een be zoeker, dien zij een paar dagen ge leden bediend hadden. Uit Antwerpen wordt eene geheimzinnige geschiedenis gemeld. Daar is eene kleine kotter binnen- geloopen, slechts met één persoon bemand! Deze Heeft verteld,dat zijn meester, de eenige die hem verge zelde, door eene golf over boord was geslagen. Men gelooft echter, dat de man zijn meester vermoord en beroofd heeft; hij is voorloopig in hechtenis geDomen. De plus fort en plus fort! Merlatti heeft zijne proef volbracht. Totnutoe is hij 17 kilo aan gewicht afgenomen. Reeds heeft zich een nieuwe mededinger aangemeld, ook een Italiaan, Alberto Montanzo, die niet alleen Succi, maar ook Merlatti verre in de schaduw wil stellen. Hij heeft namelijk aangeboden, zes maanden aaneen te vasten. Evenals Succi verklaart hij, vooraf een drank te zullen innemen, die hem in staat stelt alle voedsel gedurende zijne proef te ontberen. Het zal niet lang meer duren of er zal een vaster verschijnen, die verklaart zijn geheele leven lang niet meer te zullen eten. Op sommige Duitsche scholen heeft men het nuttige voorschrift, dat de kinderen pantoffels of andere schoenen mee naar school nemen, om die daar te verwisselen met die, welke ze aan hebben. De natte schoenen worden vóór 't begin van de les uitgetrokken en blijven in een verwarmd vertrek staan. Bij het uitgaan van de school vindt de leerling zijne schoenen warm en droog, terwijl hij gedu rende de les zijne pantoffels aan heeft. Menige ziekte die de scho lieren zich door Datte en koude voeten op den hals halen, wordt door dezen nuttigen maatregel voor komen. Dezer dagen kwam eene boe rin op het stadhuis te Klausenburg. eene plaats ia Zevenbergen, om den burgemeester te verzoeken, of zij op eene plaats, die zij aanduidde, mocht laten graven naar den «schat van Darius». Een toovenaar, die tevens waarzegger was, had haar verteld, dat op eene diepte, bijna zoo diep als de kerktoren van Klausen burg hoog is, een onmetelijke schat begraven lag. Als men eenigen tijd gegraven had, kwam men, zoo ver zekerde zij, aan een trap, die tot heel diep in de aarde leidde en uit kwam op eene ijzeren deur. Door op eene bijzondere wijze op deze deur te kloppen, sprong ze wijd openmen kwam dan in een stee- nen gewelf met twaalf ijzeren deu ren. Aan den wand hingen twaalf gouden sleutels, die elk op een der deuren pasten. Deze deuren eindelijk verleenden toegang tot schatkamers, die tot aan den zolder met goud en edelgesteenten waren gevuld. Slechts drie menschen (zoo had de waarzegger gesproken) mogen te gelijkertijd graven; hij, de onbaat zuchtige, graaft niet mede, want hij heeft afstand gedaan van alle aard- sche goederen. Te vergeefs trachtte men de boe rin dezen onzin uit het hoofd te pra ten, maar zonder gevolg, want ze heeft drie gravers gehuurd, die er dapper op los graven, om de twaalf gouden sleutels en de onmetelijke schatten te vinden. Bij het houden van oefenin gen in den velddienst is Woensdag namiddag nabij Gumbinnen (Oost- Pruisen) een soldaat doodgeschoten. Men vermoedt, dat de kogel bestemd was voor den vlak naast den ge velde marcheerenden luitenant. Een Duitsch eskader, onder commando van den schout-bij-nacht ICnorr, is eergisteren voor Zanzibar aangekomen, ten einde voor de tweede maal een demonstratie te houden. Duitschland verloor den vrede rechter Hartwich, bekend door zijn ijver voor lichamelijke oefening op de school en in het beroep. Een duel met een officier, waarvoor hij naar Berlijn reisde, maakte een einde aan zijn nuttig leven. Beide duellanten waren familievaders en hadden de eerste jeugd overschreden. Dr. Brunnemann heeft mede- deeling gedaan van nieuwe onder zoekingen betreffende de voedings waarde van versche champignons. Tot dusver werd die waarde zeer hoog aangeslagen. Maar men beging daarbij de fout, dat men het geheele stikstofgehalte van die planten als verteerbaar eiwit beschouwde. Mör- ner heeft echter aangetoond, dat de eetbare champignons in luchtdrogen toestand ongeveer 13V» pet. proteïne- stoffen en daaronder slechts onge veer 7ys pet. verteerbaar eiwit be vatten. In verschen staat is dat laatste gehalte niet mee. dan 1.6 pet. De goedkoope beste soorten van kool hebben 1.3 pet. eiwit en zijn dus nagenoeg even voedend (of eigen lijk: even weinig voedend) als de dure champignons. Als een goed bijvoegsel bij spijzen houden ze ech ter waarde. In een brief uit Lissabon le zen wij «Men rekent hier met verbazen de getallen. Op de rekeniDg van mijn hotel vind ik voor mijn kamer in rekening gebracht 3000 reis; voor een plaats in de stalles betaalde ik 1500 reis; de koetsie', die mij er heen bracht, vroeg 500 reis en zoo alles naar evenredigheid. Men is hier dus al heel spoedig millio- nair, maar daar hiervoor slechts een bedrag in onze Nederlandsche munt van f2500 vereischt wordt im mers de duizend reis zijn nog geen rijksdaalder waard kan menigeen op dien veel benijden titel aanspraak makeD.» Hdb Te Bourg znllen eerstdaags, in tegenwoordigheid van generaal Boulanger, belangrijke proeven wor den genomen met een geconcen treerd vuur van reusachtige bom men, gevuld met «meliniet», en de nieuwste ontplofbare stof, waar bij dynamiet slechts kinderspel is. Het gevolg van deze proef zal wel licht een algeheele hervorming van het Fransche artillerie-materiaalzijD, Op grond van een historische studie heeft de rector van de hooge- school te Bologna, professor Capel- lini, uitgemaakt, dat gezegde hooge- school tusschen de jaren 1080 en 1090 moet zijn gesticht, Dientenge volge wil men haar 800 jarig be staan in het voorjaar van 1888 met groote feestelijkheden vieren. Een voorstel, daartoe door den rector gedaan, is met algemeene stemmen door de curatoren en het studen tencorps aangenomen geworden. Een echtpaar te Isselburg heeft een kind van 13 maanden, dat 25 K.G. weegt en 72 c. M. borstwijdte heeft. Het kiDd is 99 c.M. lang. Dat kan dus een reus worden! Franz Von Liebig, de uitvin der van het beroemde vleesehextract (waatoe de onderzoekingen van zijn beroemden vader, den genialen schei kundige Justus von Liebig, den weg hebben gebaand) is dezer da gen overleden. Hij laat een vermo gen na van 11 millioen Oostenr. gulden. Daarvan zijn 21/2 millioen voor weldadige doeleinden bestemd. Aan zijne geboorteplaats Reichen- berg vermaakte hij het zoogenaamde «Wiener Arkadenhaus», dat een waarde heeft van fl. 600,000; ter wijl voor het bouwen van een stad huis fl 100,000 zijn aangewezen. De broeder des overledenen, Lua- wig ridder Von Liebig, zal de zaak voortzetten. Hij wordt daarin bij gestaan door een raad van beheer, waarin zeven hoofdbeambten geko zen zijn. Op den 9en December is in het koninklijk kasteel te Modzb een beruchte en gevaarlijke dief gevat. De kerel was met andere bezoekers binnengeslopen en het gelukte hem drie pendules te stelen, welke hij onder zijn overjas aan een koord om den hals verborg. Zijne dikte viel de wacht op, die hem aanhield, onderzocht en in hechtenis nam. Dat zijn hiljartspelers De Engelsche biljartspelers Peall en Collins hielden Maandag jl. te Lon den een interessanten biljartwed strijd. Peall gaf Collins 300 pun ten op de 1000 voor, en voordat Collins één punt had gemaakt, had Peall in twee seriën, eene van 140 en eene van 861 punten, den strijd gewonnen. Op 11 Dec. jl. had in de Via Olocati te Napels het volgende voorval plaats. Daar woonde een slo'enmaker, Paul Canadi, die een schoone vrouw en drie kinderen had. Hij had goed zijn brood en niets 6cheen aan het geluk van het gezin te haperen. Canadi had een knecht, de 29jarige Barchirolo, een ware Hercules. Ca- nadi's vrouw was tot gek wordens toe op dien knecht verliefd, doch Canadi had het nooit bemerkt, toen hij in September jl. zijn vrouw en knecht in een intiem onderhoud vond, dat geen twijfel meer over liet. Hij had den verleider toen dadelijkkunnendoodendochdenkende aan zijn kinderen, vergaf hij zijn vrouw en joeg Barchirolo weg. Zaterdagavond, den Hen dezer, kwam Canadi 's avonds in een wijn huis, waar zijn vroegere knecht ook zat. Canadi nam een glas wijn, doch bemerkte na eenige oogen- blikken dat Barchirolo was verdwe nen. Geen twijfel, of hij was zijn vrouw gaan opzoeken. Hij vloog naar huis en vond de deur der kamer gesloten. Toen op zijn woe dend geklop de deur open ging, trad Barchirolo met een lang mes te voorschijn en viel Canadi in de borst aan. Deze vluchtte zwaar ge wond naar de binnenplaats, en schoot daar een revolver, die hij in den zak had, op Barchirolo af, zonder hem evenwel te kwetsen, en kreeg toen van zijn vijand nog de noodige messteken, waarop de moordenaar vluchtte. Canadi had 15 wonden en is daaraan spoedig overleden. Zijn vrouw en Barchirolo zijn gearres teerd. Een soldaat, in een onzer gar nizoensplaatsen had in wanordelijke kleeding de kazerne verlateu om een haring te koopen, voor welk feit hij vier dagen politiekamer kreeg. De olhcier der week deelde hem zijn straf in de volgende bewoor dingen mede: De soldaat P. Vier dagen politie kamer wegens het halen van een haring zoDderstropdas, zonderschako en zonder schoenen. (Historisch.) In een onzer Nederlandsche dagbladen staat het signalement van een persoon, wieDS opsporing door de politie wordt gezocht. Ten gevolge van een drukfout leest men daarlang honderd zes en zestig M. Die zal wel in de gaten loopen! Gemengd. Van Bismarck ontmoette te Kissingen zijn tailleur en vroeg hem, hoe hij zich amu seerde. Perfect, Exellentie, was het antwoord. Jammer maar dat het hier zoo gemêleerd is! Maar mijn waarde, hernam de Rijkskanselier: we kunnen toch niet allemaal kleermakers wezen! TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL Avondzitting van 16 December. De beslissing over de suikervoor- stellen is gevallen. Met 45 tegen 34 stemmen werd aangenomen het amendement van de heeren Gildemeester en Van der Goes strekkende om tijdelijk buiten werking te stellen den cijns op den vrijen aanplant van suiker en gedu rende 5 jaar uitstel te verlcenen voor de betaling van de helft van den cijns op den verplichten aanplant door Goevernements-contracten. Het voorstel der Regeering tot tijdelijke schorsing van het uitvoer recht op suiker van Java werd met 50 tegen 26 stemmen aangenomen, nadat met 46 tegen 31 stemmen een amendement van de heeren Van Kerhmjh, Schaepman en Van Al phen was aangenomen, strekkende om de schorsing gedurende 5 en niet 2 jaar te bepalen. De heeren W. van Dedem c. s. trokken hierop hunne voorstellen in. Zitting van 17 December. Aan de orde was Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting (Marine). De heer Schepel drong aan op het samentrekken der departementen Oorlog en Marine tot een Departe ment van defensie. De heer Smit betoogde de onvol doendheid der Rijkswerven. De heer Virnly wenschte de be grooting beter te hebben ingericht en bekendheid met 's ministers plan nen. De heeren Rooseboom en Seret drongen meae daarop aan. De heer Kielstra drong aan op

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2