Dinsdag '21 December 1886. abonnementsprijs: advertentiEn- Aait onze Lezers. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. De Straatroover. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Frmnso door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zen- en algemaene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franoc ts adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hot Buitenland-. Compagnie Gên&rale de xublictte Etrangère O. L. DATJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs31bit Faubourg Montmartre. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cents» Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 unri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefiyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per pereoon. Donateur» on leden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbes 2. /dStooa van diploma vrijen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzijde au'et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uht. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur* e diender NeilerlaBdache Maatschappij ter bevordering vaa Nyvtrheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkolijke oudheid, kunst eu geschiedenis. voora: Nederland on meer byzonder van het Haarlemselie Biadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagsiijka, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foestdagen, vau 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eon geheel jaa* g 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vp.b 15 October tot 14 April op die dagea van 103 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 'JuSAdhgan kosteloos van 124 uur, de overige Okriatelyke feestdagen tegen hotaling van 25 cent» per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegolateakinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. «3 Sty^rmuseum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen vaa 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag tan 1unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeaé óaned«if; flfc Zaterdag van 94 uur. Orgsl-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 on Donderdag vau 2S unr. Toogaag (deur Ondogroenmarkt.) vry. In het eerstvolgend nummer zal eeu begin worden gemaakt met een Feuilleton getiteld „Hen oordeel Gods", van Elizabeth Werner. DE REDACTIE. De hoofden der beweging, onder den naam «veldtocbtsplan» onder nomen, tegen wie te Dublin bevel tot vervolging is uitgevaardigd, zijn Dillon, O'Brien, Harris, Sheehy, Redmond en Crilly. De regeering wil, door deze nieuwe vervolging in te stellen tegen de vier eerslge- noemden, het proces te Dublin doen plaats hebben en de vraag om trent de wettigheid hunner gedrags lijn beslist zien door de rechtbank der hoofdstad. Het proces-LoDgkrea zal waarschijnlijk geen gevolg heb ben. Het officieele Iersche blad be helst eene proclamatie, waarbij de agrarische beweging, «veldtocbts plan» geheeten, eene onwettige eu strafbare samenzwering wordt ge noemd en bekend gemaakt wordt, dat alle personeD, die zich bij deze beweging mochten aansluiten, zich aan gerechtelijke vervolging bloot stellen. In der, Duitscben Rijksdag gaf bet voorstel van Köler om de vol gende zitting op heden (Maandag) te stellen aanleiding tot levendige beraadslagingen, bij welke de libe ralen het verwijt der centrum-partij dat zij de behandeling der legerbe- grootiug wenschen te vertragen, trachtten te weerleggen, terwijl de conservatieven enuationaal-liberalen Mevrouw de baronnes Von M. vertelde eens de volgende allerver- makelijkste rooversgeschiedenis die waar gebeurd is: «We waren, op een onzer reizen, aan één stuk van Florence naar W. gespoord eu omdat we van die lange reis we hadden te Müncbenmaar een heel korten tijd gehad om iets te eten wat vermoeid waren, be sloten wij te W. te overnachten. Mijn man wilde een academievriend opzoeken, dien üij ongelukkig niet thuis vond. We zonden nn 's avonds naar een concert gaan, en dan wa ren we van plan den volgenden morgen met den eersten sneltrein naar onze stille woonplaats in het aandrongen op zoo spoedig moge lijke afdoening van die begrooting. De secretaris van staat Von Böt- ticher verklaarde, uit naam der bondsregeeringen, bet ten sterkste te betreuren dat bet legeront- werp niet tijdig genoeg afgedaan is, om de versterking van bet leger nog bij het begin van het nieuwe begrootingsjaar tot stand te kunnen brengen, en dat de verwachting van den Keizer onvervuld gebleven is, dat de Volksvertegenwoordiging in 't belang der algemeene zekerheid, den dringenden aard van bet voorstel zou hebben erkend. Bötticber drong daarom nogmaals aan op eene spoe dige beslissing. De voorzitter stelde voor, de zit ting te verdagen tot den 4den Januari, waartegenover Windhorst den 7den voorstelde. Bij de stemming over de motie-Windhorst bleek dat er te weinig leden aanwezig waren om eene beslissing te kannen nemen. De voorzitter bepaalde daarop dat de eerstvolgende bijeenkomst den 4den Januari zal plaats hebben. In overeenstemming met den te dezen aanzien door de regeering verstrekten raad, beeft de Fransche Kamer met 486 tegen 13 stemmen het wetsontwerp, betrekkelijk het krediet voor twee maanden, aange nomen met de door den Senaat daarin aangebrachte wijziging. Bij besluit van den president der Fransche Republiek zullen vau af 20 December f. s. al degenen, die de orde van het legioen van eer ontvangen, op gronden van ci- vielen aard bun eigen decoratie moe ten betalen. De kosten daarvan zijn voor een eenvoudig ridder 15, voor een officier 74 voor een comman deur 160, voor een groot-officier 60 en eindelijk voor een ridder- Noorden te stoomen. Hoe heerlijk ons lang verblijf in bet Zuiden ook geweest ware, wij begonnen toch wel eenig heimwee te voelen naar ons eigen buis. 's Avonds was ik echter zoo moê dat ik mijn man vroeg of bij maar alleen naar bet concert wilde gaan. Ik wilde weêr eens flink uitslapen in een goed bed om frisch te zijn voor bet laatste deel van de reis. Mijn man wilde nu ook thuis blij ven; maar op mijn aanraden besloot bij eindelijk toch te gaan, terwijl bij mij beloofde uiterlijk tien uur weer thuis te zijn. Het concert zou niet langer dan drie uur duren. En zoo ging bij been, en ik bleef in bet hotel. Ik wachtte hem om tien uur te vergeefs. Het was al elf uur toen bij thuis kwam en ik zag dadelijk, toen bij binnenkwam, dat er iels bijzonders met hem gebeurd was. Verbeeld je eens, begon bij grootkruis 328 fr. Hoe belang rijk deze zuinigheidsmaatregel is, kan hieruit blijken dat voor bet eerste halfjaar van 1887 ter be schikking van bet ministerie zijn gesteld 8 kruisen voor groot-offi ciers, 29 voor commandeurs, 144 voor officiers, 695 voor ridders, be halve nog 701 militaire medailles, die echter gratis uitgereikt worden. Chantillj is thans eindelijk bet eigendom van bet Instituut ge worden. De Raad van State heeft namelijk de aanneming van bet grootscb geschenk officieel bekrach tigd, nu de door de wet vereischte inventaris is overgelegd. Volgens dit document bedraagt de waarde der verzamelingen van het meubi lair. in bet kasteel aanwezig, 8,344,000 fr. Naar de Times uit Durban ver neemt, beeft de raad van Natal bij resolutie den Goeverneur gegispt wegens bet verduisteren van zekere financieele voorstellen vanwege den Oranje Vrijstaat aan Natal in Jun: jl. Deze voorstellen werden opzet telijk voor den Natalscben raad verborgen gehouden. Er is ook tot de Koningin een verzoek gericht om den Goeverneur terug te roepen. Met 154 tegen 148 stemmen beeft de Amerikaanseiio Kamer van afgevaardigden geweigerd de till van Morrison, strekkende tol ver- bging van het tarief van invoer rechten, in behandeling te nemen. Haarlem, 19 December 1886. Door Z. M. is tot rechter in de arr. rechtbank alhie benoemd mr. J. de Clercq van Weel thans kan tonrechter. me te vertellen, «wat me daar is overkomen; ik ben nu in de handen van gauwdieven gevallen, terwijl we in Italië, waarvan we vroeger zooveel rooverbistories hebben ge hoord en gelezen, riet het minste hebben ontmoet wat maar in de verste verte op een rooverbistorie leek. Je moet weten dat de ingang van de concertzaal op zich zelf al vrij nauw is, terwijl er natuurlijk van avond, nu er een vreemde so liste zong, eeu buitengewone toe loop was. Bij 't uitgaan werd ik geü-.ongen en gestompt. Vooral voelde ik plotseling in mijn rech terzij een vrij stevige por, terwijl er aan mijn linkerzij iets of iemand scheen te krabbelen. Ik keek mijn buurman links even aan. 't Was een klein mannetje, dat een boogen, smallen cilinder zoo'n echte kachelpijp droeg en groote va dermoorders, zooals je ze tegenwoor dig bijna nooit meer ziet. Nu, dacht Het Koloniaal Museum op bet Paviljoen alhier is op 15 dezer be zocht door deu beer Mukharji (Babu Traciokya Natba Muktropaakyarya) van Calcutta, een voornaam Hindoe, die een werkzaam aandeel gehad beeft in de commissie van Britscb Iudië op de koloniale tentoonstelling te Londen, en thans, na de sluiting der tentoonstelling, terugkeert naar zijn vaderland, waar hem bet be stuur en de uitbreiding van bet museum te Calcutta is opgedragen. De beer Mukharji behoort tot de kaste der Brahmauen, die zeker zeer zelden in Nederland is verte genwoordigd geweest. Hij beeft na zijn bezoek op bet Paviljoen, ook de schilderijen op bet stadhuis en Teyier's museum en bibliotheek bezichtigd, en den volgenden dag «Natura Artis Magistra» eu bet Rijks Museum te Amsterdam, waar na hij naar Parijs is vertrokken. De beer Mukharji is door sir Edward Buck, secretaris van den landbouw in Britscb-Indië, gemach tigd in betrekking te blijven met het Koloniaal Museum. De minister van financiën schijnt ten opzichte van den sluik handel in bet zuidelijk gedeelte van Limburg gestrenger maatregelen te willen toepassen. De gewoonte bracht tot biertoe mede, dat wanneer iemand in overtreding verkeerde. 1 zaak bij transactie zou word ;i afgemaakt. Met deze gewoonte ijut tha:n gebroken te ziju. Deu winkelier M. te Noordbeek is deze niet verleend daar hij gedagvaard is om op 29 dezer voor de ar ondissements-reebt- bai te Maastricht te verschijnen. Engeland is menopbetdenk- bet gekomen, om aan jongge- hr oen in bun huishouden, in plaats ik bij mezelf, bij ziet er zoo heel gevaarlijk niet uit, maar intusschen greep ik toch, zoodra ik mijn elle bogen vrij had, en ik mijn armen en banden kon bewegen, naar mijn portemonnaie eu mijn horloge. De eerste was er bet tweede was .erdwenen. Ik begreep nu tege lijk boe de vork in den steel zat. Men bad me aan mijn rechterkant ge stompt, om mijn aandacht van den linkerkant af te leiden. Dit oogen- blik bad men gebruikt om mijn horlogeketting los te maken en miju horloge en ketting te oütstelen. Ik ken dien dievenstreek, Onze vriend de rechter in Berlijn, beeft me eens verteld,dat zakkenrollers bet zoo aan leggen, als ze in een groot gedrang twee aan twee op buit uitgaan. Je kunt begrijpen, lieveling, boe kwaad ik werd, mijn horloge dat erf stuk dat op zich zelf al zooveel waarde beeft, maar nog grootere, ten minste voor mij, door de familie van een aantal onnoodige, maar kostbare zaken, de huishuur voor een zeker tijdsverloop ten geschenke te geven. De bloedverwanten treden in overleg met de moeder der bruid; deze kiest eene geschikte woning, eu de bloedverwanten betalen ge- zamelijk de buur daarvan vooruit voor vijf, acht of tien jaren, al naar zij willen. Blijkbaar zijn in Engeland bloed verwanten milder met hunne ge schenken dan in Nederland. Hier zou in den regel voor bet geld van al de presenten van fam'lie en ken nissen op zijn best een kwartaal van de buur kunnen betaald wor den. {Arnli. Ct.) Zaterdagmorgen werd uit bet Y voor Spaarndam het lijk opgehaald van den kapitein der sleepboot «Vooruitgang», zekere C. G. woon achtig te Sliedrecht en in dienst der beereu Visser en Bos. De ongelukkige, die eene vrouw met 5 kinderen nalaat, is waarschijn lijk Vrijdagavond door de duister nis misleid van de bo >t gevallen. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is te Aalsmeer bet buis, vroe ger behooreade aan den Haarlem mermeerpolder en toen bewoond door den opzichter van dien polder, ge heel a.gebrand. De tegenwoordige bewoner beeft van zijnen inboedel niets kunnen redden De dijk, dien de Amsterdamscbe IJsclub om bet gebuurde land, ach ter de P. C. Ilooiilstraai liet maken, is opgeleverd. Eene poging om een gedeelte onder water te zetten is gelukt, maar bet water zakte weer weg. Orn dat te voorkomen wordt eene stoommachine opgesteld, die herinneringen, welke er zich van mijn vader en grootvader aauvast- knoopen, mijn horloge Zeker, maar lieve man, viel ik hem in de rede, je horloge. Ja lieveling, laat me nu eerst uitpraten, zei mijn goede Rudolf, terwijl bij me bet woord ontnam en opgewonden en snel voortging met praten, waardoor bet me ten eenenmale onmogelijk werd om er ook maar een enkel woord tusscbec te voegen, val me niet in de rede; je hebt volkomen gelijk, ik heb je de geschiedenis van dat horloge al zoo dikwijls verteld. Ik zal je er niet weer mee vervelen. Het is voldoende dat je het weet Je zult je dus kunnen voorstellen hoe nij dig, ja hoe woedend ik was dat ze me dit horloge, waarop ik zoo ge steld was, hadden onstolen. Maar, beproefde ik nog even maar toen ik zag, dat de ader op het voorhoofd van mijn besten,,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1