4e Jaarsrangr. Donderdag 23 December 1886. No. 1064. ABONNEMENTSPRIJS: ^ersehijRt liplijks allgenamsn Zon-en aigemeeue Feestdagen. ADVERTENTIËN' AMitiMKRN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. Dj boot komt van daag- in 't geheel niet vooruit! zeide zij on geduldig. Zij is al langer dan een half unr in het gezicht. Ze moest reeds lang bij de aanlegplaats we zen en drijft daar nog maar altijd np de golven. Danira, ik bid u om 's hemelswil, leg dat vervelende boek toch wegIk kan het niet uitstaan u daar zoo onverschillig te zien zit ten lezen, terwijl ik bijna verga van nien wsgierigheid. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Eootdag enten voor het Buitenland: Compagnie Générale de ruólictte Etrangère 8. L. DA UB IC Co., JOE. F. JONES, Suer., F ar ij x, 31öit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 ceuia. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal vtuseuK van hit Paviljoen. Ingaag aan de Dreefsyde 2e donr. Geopend dageiyks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 conts per porsoou. Donatoure en ledea der Nedorlandaohe Maatechappy ter bevordering van Nyverheid hebbax Si fartoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum var. kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Frontzydc van iet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 unr. Toegauu 25 ct. p. peraoou. Donateur» e<i «donder Nederlandacho Maatschappy ter bavordering vaB Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met geselschap, ieden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuu9t en geschiedenis, vooral y»a Nederland en meer byzonder van het Haarlemsche Biadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- on Feestdagen, van 106 nur. Toegang 25 cent3 por persoon. Doorloopondo toegangskaarten voor eon geheel j&af B 1 gulden.if ut sum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van lO—4 uur, vuh 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 nur tegen botaliug van 25 cents per persoon, alleen op ïaad&gen kosteloos vas 124 unr, de everigs Christelijke feestdagen tegeü betaling van 25 cents per porooren. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dau onder bolinorlijkgeleid». ggytirx museum in de Damstraat. Geopend dageiyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 nur. Tegiers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 16 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeaè fyoonsda^ ob Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur Oudogrotumarkt'' vrij. De Bulgaarsche deputatie is gisterennamiddag naar Parijs ver trokken. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeldDe Bulgaarsche de putatie heeft aan de Regeering per telegiaaf medegedeeld, dat Duitseh- land aan Bulgarije den raad geeft, zich rret Rusland te verzoenen, door den prins van Mingrelië als vorst aan te nemen. De Times bevat een bericht uit Rustschuk, inhoudende, dat 30 Russischgeziuden te Sistova hebben getracht, eene demonstratie tegen het regentschap uit te lokken, maar dat hun toeleg door de ingezetenen is belet en de aanvoerders in hech tenis zijn genomen. Zooals voor eenigen tijd gemeld is, hebben de agenten der «Associ ation af'ricaine» het station aan de Stanley-falls moeten ontruimen. Za terdag 11. is een der meest bekende agenten der «Association», kapitein Coquilh&t, die aan dysenterie gele den heeft en daarom het Congo- gebied verlaten moest, te Brussel teruggekeerd, en reeds nu is in de Mouvement géographiquehet or gaan der Vereeuiging, zijn rapport over deze zaak verschenen. Daaruit blijkt, dat ongeveer in het midden van Augustus eene slavin het Ara bis ::he kamp, in de nabijheid der Stanley-falls, ontvlucht was en ha re toevlucht had gezocht in het station der Vereeniging. Het hootd daarvan, een jong Engelschraan, Deane geheeten, weigerde gevolg te geven aan het verzoek van den Arabischen chef om de slavin uit te levereD, en diens bedreigingen ELISABETH WERNER. Naar hei Duitsch door Gerda. 2) De aangesprokene liet het boek op haren schoot zakken en wierp een vluchtigen blik door het raam. Zij konden ongeveer even oud we- minachtende, zag hij zich weldra genoodzaakt het station tegen de aanvallen der Arabieren te verde digen. Zijne bezetting bestond uit een aantal met achterladers bewapende negers, terwijl een Belg, de heer Dubois, de eenige Europeesche me debewoner was. Aanvankelijk wer den alle aanvallen met volkomen succes afgeslagen, en vielen er vele aanvallers door het lood der bele gerden. Maar de Arabieren hieiden vol, terwijl de ammunitie uitgeput raakte. Met uitzondering van een viertal, gaven de negers den strijd op en maakten in zekeren nacht zich uit de voeten. Toen moesten Deane en Dubois ook op hunne vlucht bedacht zijn; zij staken het station in brand, vernielden de wa penen, die zij niet konden medene- men, en ontkwamen werkelijk aan hunne vervolgers.. Maar op hunne vlucht geraakten beiden te water, met het gevolg dat Dubois verdronk. De Mouvement géographique laat op het rapport de zeer juiste op merking volgen, dat «het hoofd van het station der Stanley falls in deze omstandigheden volkomen gemis van tact getoond heeft. Voorzeker, het verdient geen blaam, zegt het blad, als iemand zich opwerpt als kam pioen voor eene verdrukte, zelfs al is zij de ellendigste der slavinm maar als die ridderlijke houding ten gevolge heeft het wijken der be schaving-, plundering, doodslag en de verwoesting eener geheele streek, dan mag gezegd worden dat iets minder cranerie en iets meer voor zichtigheid verkieselijkergeweest wa ren.» Opmerkelijk is het, dat in het uitvoerige rapport over dit voorval met geen enkel woord gemeld wordt wat er van de slavin is geworden, zen, onder dan zeventien jaren wa ren de beide meisjes stellig niet. maar men voDd niet licht twee scher per contrasten dan in deze twee gestalten. In Danira's voorkomen lag iets vreemdsoortigs, dat bij hare moderne kleeding en de geheele omgeving niet scheen te bekooren. Haar ge laat was donker, als door de zon verbrand, en toch bleek; er ver toonde zich nauwelijks een spoor van rood op hare waDgen. De zware, donkere vlechten sche nen zich slechts met weerzin naar den dwang te voegen, die ze op het hoofd vasthield; het scheen alsof ze door haar eigen gewicht neer vallen en zich dan los om den hals strengelen zouden. De lange, don kere wimpers waren meest neerge slagen doch wanneer ze werden op geheven, ontwaarde men een paar groote, donkere oogen met een voch- tigen gloed. Die oogen schenen koud die van alles de aanleiding ge weest is. Het Huis der afgevaardigden te Washington heeft het voorstel om het wetsontwerp betreffende ver hooging van het invoerrecht op Su- matra-tab&k in overweging te ne men, verworpen. Het gerechtshof te New-York heeft den alïerman Mac Quade we gens omkoopiDg veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf en eene boete van 5000 dollars. Haarlem, 22 December 1886. Gisterenavond trad in de verga dering der afdeeling Haarlem der Ned. Vereenigiug tot Afschaffing van sterken drank als spreker op de beer Bosch uit 's Hage. In kern achtige bewoordingen toonde bij de verwoesting aan, die de sterke drank in het geestelijk leven teweeg brengt, waaronder hij vooral verstondde rede, het gezond verstand en den vrijen wil. De zaal was goed bezet en spreker had een aandachtig audi torium. We hopen den heer Bosch in bet volgende jaar hier ter stede nog een# te zullen hooren. '<E?ij de opening der stembrief jes^ op heden, voor de verkiezing van een lid vau den gemeenteraad al hier, is gebleken, dat op den heer A. v. d. Steur 447, op den heer II. T. Peltenburg 368 en op dr. J. Bos scha 114 stemmen waren uitge bracht. Van de 950 ingeleverde bil - jetten waren er 9 van onwaarde, aldus 941 geldige. Er zal herstem ming plaats hebben tusschen de twee eerstgenoemdeu, daar er geene vol strekte meerderheid is verkregen, en wel op 4 Januari a. s. tLU- en onverschillig en toch was in hun diepte een straal verborgen, beet en gloeiend als de zon van het zuiden, die onmerkbaaar deze oogen en dit gelaat gekust had. Ook de stem van bet meisje had een eigenaardïgeu klank: diep, maar welluidend. Het Duitsch, dat zij zeer vloeiend sprak, verried eene kleine mengeling van dat vreemdsoortige, hetwelk de geheele persoon keL- merkte. Binnen een kwartier zal de boot hier ziju, zeide zij. Zij komt op den gewonen tijd aan. Zijt gij zoo verlangend uwen aanstaande te zien, Etliüi? Edith wierp baar hoofdje achter over. Nu, en als ik dat was! Wij zijn elkander immers bijna vreemd gewordeu. Ik was een kind, toen wij ons vaderland verheten, en Ge rald kwam opzettelijk van de krijgs school om ons vaarwel te zeggen. Als opvolger van den minister van marine wordt genoemd de ka pitein ter zee Guyot. yZutf.Ct.) Den 18den December 1886 is door Zr. Ms. gezant te Brussel met den Minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den Koning der Belgen eene verklaring ondertee kend betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeug dige vrouwen en meisjes. Onze vroegere diplomatieke agent en consul-generaal in Egypte, de heer J. N. Ansliju, is thans we der, voor de tweede maal, door den Raad van bestuur van het Suez- kanaal gekozen om in Egypte met den heer De Lesseps een gewichtige negociatie voor het kanaal tot stand te brengen. Voor rekening van de Ru- meeusche prinses Bibesco, die voor zich zeive en voor haar zoontje ge nezing verkregen beeft door de be handeling van dr. Mezger, zal een blind kind van onvermogende ouders worden opgenomen in het blinden instituut te Amsterdam. De ontvangsten der rijksmid delen hebben in de eerste elf maan den 100 millioen opgebracht. Is de opbrengst van December gelijk ge woonlijk meer dan de raming, dan zal deze over het geheele jaar met drie millioen worden overtroffen. Nu reeds is er bijna drie millioen meer dan in de eerste elf maanden van 1885. Dat jaar sloot met een tekort van 6 ton. De toestand is dus ver beterd. Voor bijna alle belastingen is meer ontvangen. Alleen het gedis tilleerd, de -wijnaccijns; het geslacht, de waarborg en de jacht en visscherij brachten minder op. Het personeel bracht f 500,000, het successierecht f830,000, desui- keraccijns f537,000 meer op; de Schoon was hij toen reeds, dat weet ik nog heel goed, maar nog al pe dant, wat vervelend en hij had een afjchu wel ijken aanleg tot zedepre- ken. Nu, dat zal ik hem wel eens net jes afieeren. Neemt ge u reeds voor uw toekomstigen echtgenoot iets «afte leereneer ge hem nog gezien hebt? vroeg Danira eenigszins spotachtig. Misschien is hij niet in die mate toegevend als uw vader. Eiith lachte. O, papa is ook somtijds streng tegen anderen ik doe met hem wat ik wil, en precies zoo zal ik het met Gerald maken. Bevalt u zijn portret? Zij nam eene groote pbotographie van de schrijftafel en hield ze Da nira voor, die, na een vluchtigen blik eropkortaf en beslist ant woordde Neen. Edith deed bare blauwe oogen verbazing wijd open. posterij f175,000, de telegrafen f38,000 en de loterij f 190,000. De stijging van de invoerrechten met f25,000 en van de registratie rechten met f 18,000 is een gunstig verschijnsel. Met 1 Januari a. s. wordt voor Limburg een nieuw provinciaal wa pen ingevoerd. Het suikerdebat, in de Tweede Kamer gevoerd, resumeerende, komt bet Vad. tot deze conclusie. Het resultaat van de suiker is: 1. Het uitvoerrecht is verdwenen voor vijf jaren, om men mag dit veilig voorspellen nooit te her leven. Dit komt den ganschen uit voer met een bedrag' van 9 cent per picol, ruim 61.76 KG, ten goede. 2. De cijns op den vrijen aan plant is verdwe :en, voorloopig, d. w. z. voor goed, want met anno 1891 verdwijnt bij toch. Dit komt de goevernementsfabrieken met f25 per bouw, 7096.49 M3, ten goede. 3. De goevernements-contractan- ten ontvangen vijf jaar lang uitstel van betaling van de helft van den cijns op den goevernementsaanplant, makende voor 1887 een som van f753,885, voor 1888 een som van f603,108, voor 1889 f 452,331, voor 1890 f 301,554 en voor 1891 f150,777. 4. De fabrieken der Vorstenlan den worden tijdelijk, waar noodig, gesteund, doordat de Indische Re- geering zich gerant stelt voor werk kapitaal, een hulp, waarvan de juiste omvang eu strekking hier nog niet bekend is, terwijl pro memorie nog vermeld moet worden, de hulp, die deze fabrieken en de vrije fabrieken aan de Oosterlijnen hebben erlangd, door de tariefsverlagingen van den laatsten tijd op de Ned. Indische spoorwegen en op de Staatslijnen, welke steun met ongeveer f0,25 per picol wordt becijferd. Hoe, dit portret bevalt u niet? Dit gelaat, met die schoone, regel matige trekken En die ijskoude oogenDe man weet niet wat «beminnen» ie, dat zegt zijn blik. Wel, dan moet bij hetleeren Daar zal ik voor zorgen. Trouwens, ik zal in de ee ste dagen al heel weinig hebben aan dezen heer lui tenant, dien men naar den oorlog en naar de bruid tegelijk gezonden heeft. Eerst moet hij weken lang met uwe landslieden op de bergen rondzwerven, in plaats van mij rid derdiensten te bewijzen. Het is te hopen, dat het niet te lang duurt; de troepen opstandelingen zullen zeker wel spoedig' verstrooid en ver nietigd worden. Ik zal Gerald op het hart drukken, dat hij zich met de overwinning en den terugkeer moet haasten, zoo hij niet uit mijne gunst wil geraken! Er lag overmoedige scherts in deze

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1