ADV1BTEKTIEBLAII. 4e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagea. ADVERTENTIËN* No. 1065. Vrijdag 24 December 1886. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. KINNKNI.AND. foor Haarlem per maand40 Cent». franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franoo te adreszeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie G6nirale ie rublicite Etrangèra 9. L. DA UBA' Go.. JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 31bi: Faubourg Hontmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenu. Grroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal wutema van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dageljjki van 16 tot 4. uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs en ledea der Nedorlaudsche Maatschap^ ter bevordering va» Njjverhoid hebt»» 9 //■jfvooa van diploma vrqes toegang, donateurs met gezelschap, loden raat 1 damo. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen, Ingang 1'rontzijde an i et Paviljoeu op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» es Mender Nedorlaudsche Maatschappij ter bevordering van Njjverheid hebben op vertoon van diploma vrjjen toegang, donateurs met gezaischap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»' Nederland en r-eor bijzonder van het H&arlemache Bisdom, Krnisweg No. 59. Geopend dagelijks, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagea, V3n 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jasl 'J L jnlden. Museum der stad Haarlem op hit Raadhuis. Geopend van 15 April tot October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10K uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op isii4r.gen kosteloos va* 124 aar, de overige Ohristelyke foestdagan teges betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jareH worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder behoorlijk geleid». ,o.rr niHiiw) in de Damstraat. Geopend dagelijks nitgonomon Zatordag, Zon- en Feestdagen van 11—8 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1i uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeeé .-nsdn,: ra Zitordair vnu 84 unr. Orgelbespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (denr Ondesrroonmarkt.J ikWÊÊËS!*c' die zic^ vóór lo. Januari 1887 op dit blad abonneeren, ont vangen de reeds verschenen nommers van bet thans opge nomen Feuilleton van Elisabeth Werner„Ben oordeel Gods", gratis. De Administratie. De Times verneemt uit Madrid dat de Zorillisten opnieuw eenen gewapenden opstand voorbereiden. In de Italiaansche Kamer van afgevaardigden heeft de afgevaar digde Righi gevraagd, waarom de Regeering te Venora verboden had een gedenksteen te plaatsen voor een vrouw, die door de Oostenrij kers was vermoord. Depretis heeft daarop geantwoord, dat de Regeering geen uiting van gevoelens mocht toelatendie de vereischte gematigdheid te boven gingen. Levendige tegenkanting ontstond daardoor van de linkerzijde. Pantano heeft der Regeering haar overbeleefdheid jegens Oostenrijk verweten en moest tot de orde wor den geroepen. De New-Yorker Post verneemt dat Oostenrijk in Amerika 400,000 repeteer geweren heeft besteld, in Maart af te leveren. Het Journal de St. Pétersb. ves tigt er de aandacht op, dat voor de ontboezeming der Morning Post van DiDsdag juist het oogenblik is ge- ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 3) Onderwijl was op de aanlegplaats alles leven en beweging, en de drukte van de passagiers, die aan wal stap ten en de personen, die hen ver welkomden, was zoo groot, dat men nauwelijks iemand kou onderschei den. Eindelijk doemde er een groepje officiereu uit de menigte op en sloeg den weg naar de stad in maar toch duurde het nog een half uur, eer de kommandant met zijn gast de ka mer binnentrad. De overste Arlow, een deftig mi litair, in de kracht zijns levens, ge- jeidde den jongen officier naar zijne ^ochter, en zeide schertsend kozen, waarop de Kabinetten zich ernstig inspannen om de belangen, welke bij de Bulgaarsche crisis betrokken zijn, met eikaar te ver zoenen. Het blad hoopt, dat de mo gendheden welke deze door de Morning Post gesteunde opruiende politiek afkeuren, van hun besluit om den vrede te handhaven zullen doen blijken en pogingen om den Sultan vrees aan te jageu zullen trachten te verijdelen. Uit Philippopolis verneemt de Ti mes dat Turkije groote troepen massa's samenbrengt in Macedonië. Volgens Duitsche berichten is Mauser, de uitvinder van het Duit sche repeteergeweer, reeds in Con- stantinopel geweest, omdat het plaD bestaat zijn geweer in het Turksche leger in te voeren. Voorloopig zou den 300,000 geweren in bepaalde termijnen afgeleverd worden. Over het algemeen is het streven der ge zaghebbende militaire kriDgen in Turkije om de effectieve sterkte der legerkaders te vermeerderen. De mi litaire commissie te Yildiz Kiosk wil van het Turksche leger eeu der best georganiseerde legers van Europa maken. De generaal von der Goltz, die deel uitmaakt van deze commis sie, heeft het volgens het Duitsche systeem ontworpen mobiliBatieplan nagenoeg voltooid en den algemee- nen weerplicht in Turkije ingevoerd. Ook tracht men het getal der neger regimenten te vermeerderen en de regeering heeft zich met verschei dene hoofden in Soedan in verbin ding gesteld, om vrijwilligers uit die streken te trekken. Een groot aantal negers werd op die wijze reeds geworven. De heer Gerald von Steinach, luitenant bij de keizerlijke jagers, verzoekt mij, hem aan u voor te stellen, mijn kind. Zie eens of ge in dezen jongen krijgsman detrt-k- ken van uw vroegeren speelmakker weer kunt vinden. Gij, Gerald, zult stellig het kind uit die dagen niet terugkennenhet is met de jaren wel wat veranderd. Er sprak een gelukkige vader lijke trots uit de laatste woorden en uit den blik, waarmede hij zijne dochter beschouwde. En de overste was terecht trotsch op zijne Edith, die er op dit oogenblik werkelijk bekoorlijk uitzag. Gerald naderde haar vrijmoedig en stak haar de hand toe, terwijl bij eenvoudig zeideDag Edith De oude begroeting van weleer klonk zoo vertrouwelijk uit zijn mond, alsof hij eerst gisteren afscheid van haar genomen had. Edith keek naar deD opgeschoten jongen officier op; zij Haarlem, 23 December 1886. Heden morgen heeft een 18jarige korporaal van de infanterie, alhier in garnizoen, zich in de kazerne door een geweerschot van het leven beroofd. Het vertrek van het koninklijk gezin naar de residentie is thans bepaald op 29 Dec. a. s. De hofprediker, dr. C. E. Van Koetsveld, is vanwege Z. M. den Koning uitgenoodigd om op den Eersten Kerstdag in de kapel van het koninklijk paleis «Het Loo» te komen prediken en tevens om tegen woordig te zijn bij het feest van den Kerstboom. Men maakt aan de Tweede Kamer een verwijt, dat zij zulke gewichtige besluiten, als dat betref fende de begrootiug van Marine, in eene bijna onvoltallige vergadering genomen heeft. Dit verwijt kan slechts de afwe zigen treffen. Als er dertig leden niet opkomen, kan men toch van de zes en vijftig, die wèl verschenen, niet vergen, dat zij ter wille van de niet-tegenwoordigeu alle voor stellen zonder hoofdelijke stemming zullen aannemen. Zoodra er gestemd wordt, ontstaat de kans, dat er een voorstel wordt aangenomen, 't welk in eene meer voltallige vergadering zou zijn verworpen (Arnh. Cl.) Door de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij is f 155 beschikbaar gesteld, om te verdee- len onder de wakkere mannen, die op 30 November jl. met levensge vaar de opvarenden van het in de Noordergronden gestrande Engelsche fregat BrawMclye hebben gered. ontmoette zijne oogen, die haar ern stig maar vriendelijk aanzagen, en eensklaps geraakte zij geheel van haar stuk. Eeu gloeiend rood over- toog haar gelaat; de welkomstgroet bestierf op hare lippen en verlegen stond zij daar, zonder te weten hoe lief zij er juist in die verlegenheid uitzag. Gerald kuste statig de kleine hand die voor een oogenblik in de zijne rustte; maar ook slechts voor een oogenblik, want hij liet ze terstond weer los. Men kon duidelijk mer ken, dat zijne aanstaande een a&n- genamen indruk op hem maakte, maar voor diepere of hartstochte lijke indrukken scheen zijne natuur niet vatbaar te zijn. Eerst nu bemerkte hij, dat er nog eeue andere jonge dame achter in de kamer was en wendde zich met een vragend gebaar tot den overste. Mijne pleegdochter Danira! zeide deze losweg. Hij scheen eene Maandagmorgen was een brieven besteller in uniform, van het post kantoor te Zaandijk, goed voorzien van gelin een koffiehuis te Zaan dam, maakte grove verteringen en onthaalde de aanwezigen gasten op onbekrompen wijze. Hij vertrok daarna naar Amsterdam, doch is kort daarop door de politie terug gebracht, want, naar men zegt, was hij belast, geld te ontvangen bij den Rijks-ontvanger te Zaandam, doch had hij hiervan misbruik gemaakt en het ten eigen bate aangewend. Het lijkje van het zesjarig knaapje, dat eenige dagen geleden uit de ouderlijke wonirig in de Rozema rijnstraat te 's Hage werd vermist, is gisterenochtend uit het water van den Zuidwal nabij de Gortmolen opgehaald. Het lijkje werd naar het ziekenhuis overgebracht. - Een vijf en twintig jaar ge leden werd in het toen pas aange legde Willemspark te 's Hage een villa gebouwd voor den heer Ar nold, die kort te voren uit Indië was teruggekeerd. Volgens de sage moest zij zóó zijn ingericht, dat de bewoner thuis komende, met zijn rijtuig vóór de deur van zijn slaap kamer kon rijden, wat door ophoo ging van het terrein aan de achter zijde verkregen zou zijn. Of dit ooit gebeurd is en of het in stand is gebleven weten wij niet meer; thans echter is die villa ver kocht voor f 50.000, en uit 's Hage wordt bericht, dat het voornemen bestaat in dat gebouw eene sociëteit te vestigen, waarvoor in dat meer verwijderde gedeelte der stad be hoefte schijnt te bestaan. Naar de Haagsche berichtgever van het U. D. mededeelt, zou intus- schen de oprichting van deze nieuwe sociëteit geeu invloed hebben op het nadere voorstelling overbodig te vin den ook lag er eene zekere achte loosheid in zijn toon van spreken. De jonge officier boog en keek daarbij met eenige verwondering unar de buitengewoon sombere ge daante van het meisje, dat met koele afgemetenheid zijn groet beantwoord de, zonder hem aan te zien. Gerald bracht de groeten eD brie ven zijner moeder over, en dit gaf aanleiding tot gesprekken, die zeer levendig werden. Binnen weinige oogenhlikken was dan ook de stijl- heid volkomen verdwenen, die aan vankelijk het jonge paar eenigszins beheerschte. Edith had hare verle genheid geheel overwonnen en sprak weer op den vertrouwelijken toon van hare kindsche jaren. Zij vloeide over van vroolijkheid en overmoed, gelijk dat in hare natuur lag; maar ondanks al hare levendigheid, liet Gerald zich toch niet medesleepen. Hij was vriendelijk, beleefd, zelfs ledental der Witte of Litteraire so ciëteit. Toch hadden velen zich daarmede gevleid en niet zonder redenhet getal candidaat-leden voor die sociëteit toch bedraagt 500, en het duurt zeven jaren, eer een candidaat in aanmerking komt voor het lidmaatschap. [Arnli. Ct.) Zes diep verwaarloosde kinderen uit Utrecht, drie jongens en drie meisjes, van een tot tien jaar, zijn sinds enkele maanden op de Hel dringgestichten te Zetten geplaatst. Deze kinderen groeiden op in een der sloppen waaraan Utrecht nog zoo rijk is. Een jongen van twee jaar werd.... op bedelen afgericht. Hij mocht geen loopeu leeren en men hield hem daarom in een zit tende houding. Het is een bleek en stil kind en houdt zijn handje op, als het geld hoort rammelen. Aan een kleinen jongen van vier jaar werd stelselmatig en uit aardigheid de grofste onzedelijkheid geleerd. Twee anderen vertellen in hun een voud van de afschuwelijke tooneelen, waarvan zij getuigen zijn geweest. Deze kinderen hebben koude en hoiiger geleden, zijn geslagen en mishandeld op de ruwste wijze en hel ben niet minder ruwe twisten en oploopen ten hunnen behoeve zien ontstaan. Eindelijk werden de kinderen uit hun ellende verlost. Er was geen tijd tot beraadslagen, en men bracht ze naar de Heldring gestichten. De directeur der gestich ten, Ds. H. Pierson, heeft eene cir culaire verspreid, waarin hij gelde- lijkeu steun vraagt voor deze zes kinderen, waartoe jaarlijks f600 h f700 noodig is. Nu de winter is gekomen, stelt het Utr. D. voor, een anti-hoedaf- nemersbond in het leven te roepen, hartelijk, en gaf bereidwillig ver slag van alles, wat hem op zijne reis, in zijn vaderland en bij zijne moeder was wedervarenmaar hij deed dit met die ernstige, koele ge latenheid, die nu eenmaal onafschei delijk aan zijn geheelen persoon eigen scheen te zijn. Eindelijk kwam het gesprek op den ophanden zijnden veldtocht. De overste beschouwde den opstand niet van de lichtste zijde, gelijk zooveel andere officieren deden. Hij sprak er met ernst, zelfs met bezorgdheid over, en nu gaf Gerald voor het eerst blijken van warme belangstel- Lng. Het bleek duidelijk, dat hij met hart en ziel militair was, en Edith Derkte met evenveel bevreem ding als misnoegen op, dat de krijgs tocht haren verloofde vrij wat meer ter harte ging dan zijne verlovings- reis. Het was haar met al hare lief talligheid niet gelukt, eenigen gloed

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1