lzwijgend, zonder bijeenkomsten zonder bestuur, met dit eenig tikel tot reglement: «dat gedu- I nde bet winterjaargetijde in bet i dang der gezondheid, de groet oh bepalen zal tot eene handwui- ng, waarbij het hoofd gedekt i ijft.» 't Was Maandagavond. Groot as de drukte in de herberg De i oskam te Zeelst. Reeds in het roege avonduur was als wie zich j laar eenigszins aan zijn huiselijke I ezigheden kon onttrekken daar i :r plaatse aanwezig om getuige te ijn van een plecht:gheid al sinds lenschenheugenis daar niet was 1 oorgevallen. 't Gold dan ook het i anbesteden van een nieuw huis, n de steden is dit niets bijzonders n komen dan ook slechts belang- i ebbenden. Hier, te Zeelst, kende i ren de plechtigheid slechts bij naam. aarom die groote toeloop. Voor aij, toevallig ook daar, lag het i choone alleen in de algemeene be j ingstelling, die mij noopte den i .itslag der zaak eens af te wacli- 1 en. En niet dan tot mijn innig i -enoegen. i De wijze waarop de aanbesteding geschiedde, was naar mijn meening ;eheel iets nieuws op dat gebied m daarom de vermelding dubbel vaard. Na voorlezing der voorwaar- len, waarvan een wasdat het ver verken der steenen per duizend zou aanbesteed» worden, schreef de lanbesteder een groote rij streepjes net krijt op de tafel. Toen volgde le verklaring daarvan«Al wie een i itreepje afwischte, gal daardoor te i rennen, dat hij de duizend steenen wilde verwerken voor zooveel dub- beitjes als er nog streepjes bleven rtaan.» Zaakrijke verklaring, die iedereen kan snappen. In den beginne ging dat vlug van de hand en wisehte men er soms twee, drie tegelijk. In de veertig geko- men, begon de ijver voor het wis- schen erg te veiflauwen, zoodat me nig «wiescher» nog eens door zijn buurman moest aangewakkerd wor den met de woorden: «nu, maak je vinger nog maar eens nat; hou je taai, laat je er niet uitdringen; een dubbeltje maakt niets», enz. enz allemaal aardigheden, die bijzonder in den smaak van 't publiek vielen en algemeen gelach verwekten. Eindelijk gaven de wisschers den kamp op; negen en dertig streepjes stonden nog onaangeroerd, zoodat de «wisscher» van nummer veertig aannemer was voor negen en dertig dubbeltjes. {Meier. Cl.) Uit Hoogezand wordt gemeldt: De papierfabriek van de firma üoortes en Beukema alhier is, na de ramp van Vrijdag jl., weer in werking. De oorzaak van de ontplof- fing moet gezocht worden in het in 't ongereede raken van de pomp, die den voorwarmer van water voorziet, lodat zich daarin stoom ontwik kelde. Met de twee gekwetsten gaat het boven verwachting goed. De een, die eene schedelbreuk en een ge- broken arm bekwam, heeft zelfs weinig last van koorts. De firma had juist hare werklieden tegen ongelukken verzekerd bij de eerste Nederlandsche Levensverzekering maatschappij tegen invaliditeit en ''ongelukken, te 's-Gravenhage. Het contract gaat echter eerst in op 1 Januari 1887. De commies-deurwaarder, gesta- tionneerd te Tubbergen, bracht te Langeveen onder die gemeente een aanmaning van de belasting bij ze keren B. B. Deze was daarmede niet gediend, daar hij beweerde be taald te hebben. Een woordenwis seling was het gevolg en de twist liep zóó hoog, dat de belasting schuldige den ambtenaar op den grond wierp en hem een zware verwonding toebracht. De politie heeft tegen B. B. proces-verbaal op gemaakt. Men schrijft aan de Tijd uit Gul pen: Alhier schijnt een echte die venbende op de been te zijn. De gemeenteveldwachter van Loo vond gisteren middag, bij het verrichten van zijn dienst, in de nabijheid van het Ozebosch in een kuil verbor gen; 39 pakken en twee groote ba len, meest wolwaren, voornamelijk sajetten, onderbroeken, borstrokken enz. Daar deze goederen bleken af komstig te zijn van het te Neder- krüch (Pruisen) plaats gehad heb bend bankroet, stelde hij den wacht meester der maréchaussée van zijn vondst onmiddellijk in kennis. Beide ■erechtsdienaren begaven zich bij 't vallen van den avond ter plaatse, en vatten in de nabijheid post. Circa 101/a uur in den nacht za gen ze eindelijk vier kerels nade ren, om de goederen te komen weg halen. Dezen kozen echter terstond het hazenpad, toen ze de politieman nen gewaar werden; drie der per sonen zijn herkend en zullen zich omtrent hun nachtelijk bezoek op deze afgelegenplaat te veran t woorden hebben. Totaal zijn thans door de justitie in beslag genomen192 pakken sajetten en borstrokken, 14 groote balen, welker inhoud niet bekend is, 2 groote kisten met manufacturen en een zak knoopen, makende te zamen een bedrag uit van circa 8000 Mark; zoodat aan de leveran ciers Heineman te Maastricht, Glad- bach en Heines te Crefeid, samen, een verlies overblijft van 12.000 Mark. Men schrijft uit Maastricht: Bij een brand, die in 1860 in het gebouw der rechtbank alhier ge woed heeft, werden eenige registers, bevattende ruim 3000 akten van den burgerlijken stand uit de jaren 18121846 een prooi der vlammen. Voor het overschrijven van die akten uit de registers op het stadhuis al hier berustende, wordt eene uitgave van f 390 gevorderd, tot het doen waarvan de regeering echter maar niet kon besluiten. Toch zou die overschrijving zeer noodzakelijk zijn, daar bij een onverhoopt ongeval, dat ook het stadhuis kan treffen, deze zuinigheid tot groot ongerief en groote verwarring aanleiding zou geien. In de vorige week ontving de politie te Groningen herhaaldelijk aangifte, meestal van melkboeren buiten de Heerepoort, dat zij des avonds vervalscht geld hadden ont vangen: halve en heele centen, die op vernuftige wijze in dubbeltjes en kwartjes waren veranderd, em door die boeren ter goeder trouw als zoodanig ontvangen. De politie kreeg al spoedig zooveel aanwijzin gen, dat zij Zaterdagavond een inval deed ten huize van S., in een der stegen buiten de stad woonachtig, alwaar een Duitsch huisgezin in woonde. Zij vond den Duitscher juist bezig met het veranderen van geldstukjes. Zij nam hem en zijne gereedschappen in beslag, en daar het onderzoek leerde, dat zijne vrouw en zijne hospita, vrouw S., van de door hem vervalschte muntsoorten hadden uitgegeven, volgde ook hare arrestatie. De rechtbank heeft reeds een bevel tot gevangenneming tegen den Duitscher, met name G. C. R. uit Lengever, bij Göttingen, en diens vrouw uitgevaardigd. (N. G. C.) in deze onverstoorbare kalmte te ■brengen; nu evenwel, dat er over bergengten, verschansingen, aanval len en dergelijke weinig belangrijke zaken gesproken werd, schitterden zijne oogen en kreeg hij eene kleur van belangstelling en ingenomen heid. De jonge dame was gewoon, dat 1 men zich in de eerste plaats met haar bemoeide, en gevoelde zich zeer beleedigd, dat men in hare tegenwoordigheid in zulke dingen 1 belang stelde. Haar mond zette zich meer en meer tot pruilen en de rim- pel op het anders zoo gladde voor hoofd gaf duidelijk te kennen, dat zij erg uit haar humeur was. Maar 1 Gerald bemerkte i it helaas niet J hij verdiepte zich meer en meer met den kommandant in de mi ÜtS.'re be- schouwingen. Eenmaal slechts hield hij midden in het gesprek op. Hij had eene 1 vraag tot den overste gericht, en Te Deventer kunnen zij die geen werk hebben een goed daggeld verdienen met het hakken van ij, hetwelk zij voor fl.70 per meter aan eene bierbrouwerij kunnen ver- koopen. Te Leeuwarden zal een zooge naamd kopstation worden gemaakt, zoodat de reizigers van uit de wacht kamers naar de wagens en omge keerd niet langer over de rails zul len behoeven te loopen. terwijl hij naar de bergen aan den overkant weeswendde hij zich eensklaps naar het raam; daar zag hij plotseling Danira, op wie nie mand verder gelet had. Zij stond half verborgen achter het gordijn, schijnbaar op niets lettend, en noch tans verried haar gelaat eene koorts achtige spanning. Zij luisterde met ingehouden adem en versloud let terlijk de woorden, die over de lip pen der beide mannen kwamen. Een oogenblik ontmoette haar blik dien van den jongen officier. Het was trouwens den eersten keer, dat hij hare oogen zag; maar er straalde hem iets dreigends, iets onheilspel- lends uit deze diepliggende, donkere oogen tegen. Wat dat begreep bij niet, want het duurde slechts een oogenblik. Toen werden de wim pers weder neergeslagen en over de trekken van het meisje verspreidde zich weder die stroeveijskoude kalmte, die ze steeds kenmerkte. GEMENGD NIEUWS, In de Rue des Cannes, te Brus sel, heeft in een danshuis het vol gende voorval plaats gehad. Daar bevonden zich twee vrienden, Louis Jacques en Cassard. Na eenige oogenblikken op het bal te zijn,ge weest, bemerkte Jacques, dat zijn horloge weg was en deelde dit den kastelein mede. De kastelein liet de zaal ontruimen, en toen de twee vrienden alleen waren, werden zij aangevallen door een troepje vrien den van den kastelein, die hun ver scheidene messteken toebrachten; bij de komst der politie kozen zij het hazenpad. Beide vrienden zijn hoogst gevaarlijk gewond. De politie ar resteerde zekeren Adolf Clarin, in wiens kamer men, onder een matras, het horloge en een met bloed be vlekt mes vond. Op klaarlichten dag stal men in de vorige week op de Place Jourdan te Brussel een halven ma nufactuurwinkel leeg en hetzelfde geval deed zich des avonds in de rue des Marais voor. Vrijdagnacht is er één dief op heeterdaad betrapt, bezig zijnde met een vijl en een boor aan de luiken van een winkel in kleinoodiën. Alhoewel bij het voor bijtrekken der patrouille zich ver schuilende, werd hij door een agent van politie achtervolgd, die hem arresteerde en naar het bureau van politie voerde. Hij was in het bezit van allerlei soort gereedschap. Hij is een Fransch- man van geboorte, heeft het grootste gedeelte van zijn leven in Fransche, Engelsche, Spaansche en Belgische gevangenissen doorgebracht en is nog geen veertig jaar. Volgens de Figaro is dezer dagen al het goed van graaf de Montebello, gezant te russel, in Augustus 11. overgeplaatst naar Con- stantinopel, aan de grens aange houden. De ondernemer, wien de graaf het vervoer zijner meubelen naar Parijs had toevertrouwd, had de kans schoon gezien om, daar de bagage van diplomaten niet pleegt gevisiteerd te worden, eene aan merkelijke hoeveelheid Belgische sigaren te smokkelen. Eenige onder geschikten verklapten echter het plan aan de douanen. Vermoord door zijn vrouw werd Vrijdag de suikerbakker van den Broele, te Ostende. Daar hij dronken thuis kwam en twist met zijn vrouw zocht, werd zij driftig en wel in die mate, dat zij de tang van den haard nam en hem daar mede zoolang op het hoofd sloeg, dat hij bezweek. Door de politie gearresteerd, zal zij zich verder voor den rechter te verantwoorden heb ben. Twee Parijzenaars, Zaterdag nacht van een vroolijke partij huis waarts keerend, wisten geen beter vermaak te vinden dan door hunne revolvers af te schieten op het standbeeld van Voltaire, dat onge veer 18 maanden geleden op de Quai Malaquais werd opgericht. De beide helden werden door de politie gearresteerd. In de eerste vergadering van het aardrijkskundig genootschap te Parijs heeft de Lesseps nogmaals verklaard, dat het Panama-kanaal in 1889 zal gereed zijn. Hij voegde er bij «Er zal ons geen tijd genoeg blijven voor het maken der sluizen die zullen wij later bouwen. Het voornaamste is, dat in genoemd jaar de schepen door het kanaal zullen kunnen gaan. De Parijsche wereldtentoon stelling, in 1889 te houden, zal acht groepen bevatten, elk in klassen verdeeld, en wello. werken van kunst; 2o. opvoeding en onderwijs; 3o. meubilair en toebehooren; 4o. kleeren en toebehooren; 5o. voor werpen der extractieve nijverheid; 6o. voorwerpen der mechanische nijverheid, electriciteit; 7o. voeding; 8o. landbouw en visscherij. In bet geheel heeft Merlatti met zijn vasten 1000 frans ver diend, na aftrek van alle kosten. Hij keert naar Italië terug, zoodra hij hersteld is. Dagelijks worden karrevrach- ten viooltjes te Parijs aangevoerd. De geurige bloemen worden aan de poorten der stad, doch meestal op de bloemenmarkt, tot de bekende ruikertjes gebonden. Eiken dag snui ven de Parisiennes voor 75,000 fr. aan viooltjesgeur op. Gemiddeld worden dagelijks voor middernacht 500,000 ruikers te Parijs verkocht. De sneeuwstorm, die in mid- den-Duitschland heeft gewoed, is begonnen in den nacht van 19 op 20 December en beeft den geheelen volgenden dag aangehouden. Het spoorwegverkeer op de lijn Leip zig Maagdenburg Hamburg is geheel gestremd. Op enkele plaatsen sneeuwden treinen in, zoodat zij niet vooruit of achteruit konden en moes ten wachten totdat de storm be daard was. In den middag van den 20sten Dec. vertrok nog een trein met drie locomotieven uit Leipzig naar Halle, maar kon niet verder komen dan Wahren, daar de sneeuw op som mige plaatsen een meter hoog lag. De trein kon echter nog naar Leip zig terugkeeren. Aan alle stations werd toen het verkeer gestaakt, daar de storm nog steeds aanhield. Ook uit Metz wordt van den 20n gemeld, dat het daar dien dag he vig is begonnen te sneeuwen. De Berliner Wespen stellen een recruut voor die in 't bijzijn van Von Moltke goedgekeurd wordt «Maar excellentie», zegt de mili taire dokter, «de man ziet verschrik kelijk scheel uit beide oogen!» «V oortreffelijkGoedgekeurdLie- De overste beantwoordde de be wuste vraag zeer uitvoerig en de besprekingen tusschen de heeren werden steeds levendiger. Mejuf frouw Edith hoorde het nog eene minuut of wat aan, toen was haar geduld ten einde, want de beide heeren konden maar niet scheiden van hunne bergengten en verschan singen. Zij stond op met de ongedwon genheid en knorrigheid van een kind, en zeide op een toon, die spottend moest heeten, maar eigenlijk heel toornig was: - Kom Danira, wij zullen de heeren bij die militaire gesprekken maar alleen laten. Wij storen hen maar in deze interessante bespiege lingen. Toen nam zij hare pleegzuster onder den arm en troonde haar mede naar de aangrenzende kamer. Ge raid keek de meisjes heel verbaasd na, hij was zich klaarblijkelijk ou den, die tegelijkertijd naar het Oosten en het Westen zien, kunnen wij juist nu bijzonder goed gebruiken 1» Prins Napoleon heeft, volgens bericht uit Rome aan FigaroWoens dag een bezoek aan het Quirinaal gebracht om zijn zoon, prins Ro land Bonaparte, aan Koning Humbert voor te stellen. Het is eene oude waarheid: het geluk moet ons, niet wij het geluk naloopen. Intusschen, onze ijver en vlijt moeten het geluk een poortje open zetten. Toen voor eenige jaren Matthias Bauer, de eigenaar van het schoonste «Wiener Café» op het vasteland, de verzorging van de bezoekers der Dusseldorfsche ten toonstelling op zich had genomen, had hij geen vrede met het DuBSel- dorfsche wittebrood. Dat was voor zijne welingerichte restauratie lang niet fijn genoeg. Hij trachtte daar om de bakkers over te halen tot het oprichten eener op Weener leest geschoeide bakkerij, opdat hij den tentoonstellingbezoekers het bij zijne inrichting passende wittebrood zou kunnen voorzetten. Maar elke bakker verklaarde, dat het plan onzinnig was. Men wilde in Dusseldorf van het Weener baksel niet weten, en de bezoekers der tentoonstelling zouden het Dusseldorfsche wittebrood reeds smakelijk genoeg vinden. Bauer gaf echter den moed niet verloren en ten slotte slaagde hij er in, een van het gilde voor zijn denkbeeld te winnen. Kort nadat de overeenkomst was getroffen, kreeg Bauer echter de bakkersvrouw bij zich, die hem smeekte haar man zijn woord terug te geven, want zij durfden geheel Dusseldorf niet trotseeren. Bauer bracht de vrouw zooveel mogelijk tot kalmte en zeide: «Ge zult mij eens danbbaar zijn, dat ik uw man zijn woord niet heb teruggegeven.» Wanhopig ging de vrouw heen. De Weener bakkerij werd geopend en in angst en vreezen bood onze Dusseldorfschen bakker zijn eerste Weener brood te koop aan. Maar reeds den eersten dag werd zijn winkel letterlijk bestormd. De duizenden, die dagelijks de tentoonstelling bezochten, verorber den bergen van het smakelijke wittebrood, en in het eind wilde men in Dusseldorf slechts het W ee ner baksel. Hals over kop moest de bakkerij vergroot, het personeel verviervoudigd worden en nog bleef de vraag het aanbod overtreffen, schoon dag en nacht werd doorge werkt. Dat was in 1880, en nog heden wordt de winkel van den schatrij ken Weener-bakker te Dusseldorf bestormd als op den dag der opening en de overige bakkers hebben het verleerd er het hoofd over te schud den. Sedert de hardrijderijen op schaatsen «internationaal» zijn ge worden, hebben de Warga'ster schaatsen haar weg door geheel Europa gevonden. De groote fabri kant, de heer A. K. Hoekstra te Warga, ziet zijn debiet gestadig toenemen, zoowel binnen als bui tenslands, en heeft thans reeds een wederverkooper gevestigd te Berlijn, terwijl hij voorts in de laatste weken bestellingen ontving uit Stokholm, Hamburg en zelfs uit Roemenië. In de buurten van Vicence (Italië) heeft men onder de sneeuw der Alpen de lijken van 17 smok- bewust van de misdaad, waaraan hij zich had schuldig gemaakt. Ar- low lachte. Ja, 't is waar, we hadden ge heel vergeten, dat de dames bij ons waren. Zij nemen daarom de vrij heid ons te toonen hoe vervelend zij onze krijgsverhalen vinden, en ze hebben volkomen gelijk. Gij hebt het bij Edith verbruid, Gerald, en moet haar vergiffenis gaan vragen. Gerald scheen volstrekt niet te vinden, dat daar haast bij was, hij antwoordde doodbedaard Het spijt mij, maar ik meende te mogen veronderstellen, dat Edith wel eenige belangstelling zou too nen in dezen veldtocht, waarin ik mijne sporen hoop te verdienen. Misschien vreest zij bij den veld tocht te moeten achterstaan, zei de overste zacht verwijtend. Het had er inderdaad ook wel iets van. Mijne kleine Editth is in dit opzicht verwend. Misschien heb ik haar wel een beetje bedorven; men is altijd zwak jegens een eeuig kind. Het verheugt mij, dat gij zoo van gan- scher harte uw beroep zijt toege daan; maar jonge meisjes willen nu eenmaal in hun aanstaanden man den vrijer zien. De krijgsheld neemt bij hun de tweede plaats in. Ont houd dat, mijn jongen, en schik u daar in het vervolg naar. Gerald lachte even. Gij hebt gelijk; misschien ben ik te veel soldaat. Maar zou Edith mij daar wezenlijk een verwijt van maken Zij is de dochter en de verloofde van een soldaat en leeft bovendien hier te midden van alle woelingen en voorbereidingen van den veld tocht. Hare gezellin scheen er vrij wat meer belang in te stellen. Danira? Misschien wel, ik heb er niet op gelet. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2