Iets over dressuur. keiaars gevonden; men gelooft, dat zij door eene lawine verrast zijn geworden. De politie te Madrid heeft in eene der voorsteden eene fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. De daders zijn gepakt. Zij bebben kracbtigen tegenstand gebodenver scheidene hunner werden gewond. Te Londen is opgericht eene vereeniging, die zich ten doel stelt alle door haar in te koopen visch in boorzuur te conserveeren. Deze vereeniging beschikt over een kapi taal van 50,000 doll. In de Witte zaal van het kon. slot te Windsor werd 11. Zondag de doop voltrokken aan den jongen zoon van prins en prinses Hendrik van Battenberg. De plechtigheid werd geleid door den deken van Windsor en bijgewoond door de koningin en de vorstelijke ouders, den prins van Wallis en de overige hier vertoevende leden der konink lijke familie. De peten waren de koningin, de prins van Wallis, prins Alexander van Hessen, prins Alex ander van Battenberg en prinses Irene, dochter van den groothertog van Hessen. De jonge prins kreeg de namenAlexander Albert. Op de doopplechtigeheid volgde een ontbijt, waaraan op de gezondheid werd gedronken van «Z. H. prins Alex ander Albert van Battenburg.» Binnen een paar maanden zal te New-York de belangrijkste ver- kooping plaats hebben van schil derijen van moderne meesters, die tot heden gehouden werd. Dan zal de verzameling van den rijken over leden Amerikaan Stewart onder den hamer worden gebracht. De verza meling* is geschat op een waarde van 10 millioen francs en bevat de meesterstukken der Fransche mees ters. De eigenaar, of liever zijn lijk, was het slachtoffer van het volgend voorval. Zonder fortuin in Amerika gekomen, nam zijn handelshuis spoe dig in bloei toe, tot schande van den kleinhandel. In zijn testament had hij den wensch geuit in zijn geboorteland te worden begraven. Om aan dat verlangen te voldoen, liet de weduwe het lijk met een extra-trein naar New-York brengen, om van daar naar Engeland te worden verscheept. Maar onderweg weid het gestolen en de dieven eischten 5 millioen francs eer zij het afgeven zouden. De weduwe bood een millioen, doch de dieven schreven het lijk niet te zullen af geven voor minder dan de gevraagde som en het anders te zullen houden. En de echt Amerikaansche vrouw schreef terug: «Welnu, houdt het dan 1» De Amerikaansche marine-in genieur Pears heeft in den vorigen zomer in Groenland eenen tocht over het binnenlandsche ijs ondernomen, en is daarbij 130 Eng. mijlen in het binnenland doorgedrongen. Pro fessor Nordenskjöld kwam in 1883 slechts 64 Eng. mijlen ver, terwijl 2 Laplanders, die in zijn gevolg waren, nog 120 mijlen meer oost waarts gekomen moeten zijn, zon der de oasen te ontdekken, die zich volgens de theorie van Nordenskjöld in de binnenlanden van Groenland moeten bevinden. Pears begon zijnen ijstocht in gezelschap van eenen in Groenland gevestigden Deen bij den Pakitsokfjord, op 69" 30' Noorder breedte, 16 mijlen meer noordwaarts dan Nordenskjöld. Het ijs was ge makkelijk te bereiken en de opper vlakte tamelijk effen. Overal ont waarden de reizigers slechts de een tonige ijswoestijn. Een groot gedeelte van den weg moeten zij met Ame rikaansche ijssleden afgelegd heb ben, en vooral de terugreis moet gedurende den storm uit het Zuid oosten met buitengewone snelheid gemaakt zijn. Pears heeft later nog den op 70° NB. gelegen grooten Torsukatakijsfjord nauwkeurig on derzocht. Ongeveer een jaar geleden stierf te New-York de heer Paine, kleinzoon van een dergenen, die de onafhankelijkverklaring van Amerika teekende. Hij leefde zeer armoedig, volgens sommigen uit gierigheidzelfs werd hij kort voor zijn dood door een liefdadigheids gesticht onderhouden. Nu en dan hadden personen uit Boston, waar de overledene gewoond had, te New-York gevraagd, waar zij de rente voor van Paine geleende sommen moesten betalen. Een agent van een wisselkantoor vertelde, dat Paine hem 350 dollars aan effecten had laten koopen. Een ander ver telde, dat Paine hem een pak linnen had te bewaren gegeven, dat nog op zijn zolder lag. De rechter liet het pakket halen, en toen het ge opend werd vond men 356,750 dol lars in bankpapier. Meer dan 19 jaar geleden had de man het pakket ontvangen. Uit Constantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. geschreven. «Een jonge kunstrijdster, de schoo- ne Stella, die onder verschillende namen deel heeft uitgemaakt van de meest bekende circus-gezelschap pen van Europa, heeft zich in Smyrna doodgeschoten. Terwijl ze onder den bijval van het publiek het circus verliet, knalde een schot en een kogel uit een allersierlijkst miniatuur-revolvertje had een einde gemaakt aan haar veelbewogen leven. Hare geschiedenis klinkt als een hoofdstuk uit een sensatie roman. Zij begon haar loopbaan te St. Petersburg, waar zelfs een groot vorst haar met zijn hulde vereerde Intusschen was men er aan het hof minder mede ingenomen, weshalve Stella op een goeden nacht over de grenzen werd gezet. Zij kreeg nu een engagement bij het circus Renz en bezocht Berlijn. Hier ruïneerde zich te haren gevalle een jong ca- va'.erie-officier, en joeg zich ten slotte een kogel door het hoofd Eens op een dag was de schoone Stella met een achttienjarigen graaf verdwenen. In Vlissingen werd het paartje achterhaald, de jonge graaf werd aan zijne ouders teruggegeven en Stella kwam ter zake van ver leiding voor de rechtbank, die haar evenwel vrijsprak. Met een I aliaansch circus reisde zij nu naar Amerika, waar zij schitterende triomfen vierde en ein digde met haren vurigsten aanbid der een driedubbelen millionair hare hand te reiken. Toen ze echter bemerkte, dat de geheele huwelijksinzegening slechts een vertooning geweest was, waarbij een vriend van den millionair de rol van priester had vervuld, loste zij, diep verontwaardigd, haren re volver op den bedrieger, die doo- delijk gewond werd. Stella ont vluchtte naar Parijs, waar zij met een jongen Turk van aanzienlijken huize twee jaar lang op den meest vertrouwelijken voet verkeerde. Aan zijne zijde maakte zij, als rijknecht verkleed,denRussisch-Turkschenoor- log van 1878 mede, werd bij Plena ge wond en door haren geliefde in den steek gelaten. Nu begon voor haar een heen en weertrekken zonder einde; dan sloot ze zich bij dezen dan bij genen rondreizenden akrobatentroep aan en kwam zoo te Smyrna met een klein kuustrijdersgezelschap. Den avond voor zij den zelfmoord beging, zeide ze tot een collega: «Morgen brui loft of dood». Ze had namelijk ha ren ontrouwen Turk te Smyrna weergevonden en toen deze zijne voormalige geliefde verloochende besloot de ongelukkige zich van het leven te berooven. In een nagela ten brief bekent zij met behulp van den trouweloozen beminde haar kind te hebben gedood. De Turk werd nu in hechtenis genomen, maar daar hij het feit ontkende en verdere bewijzen ontbraken, was hij spoedig weder op vrije voeten.» Eene dikke sneeuwlaag, en daaronder een bevroren bodem is wel het ergste wat vogels overko- komen kan. Nergens voedsel vin dende, is hunne eenige redding de hulp van de menschen. Men ver- zuime daarom niet eenige brood kruimels, of wat er aan afval voor- nanden is, voor de hongerige zwer men uit te strooien. Wanneer men in een circus paar den, olifanten, apen enz. de ongelofe lijkste kunststukjes ziet verrichten, dan vraagt men zich af, hoe is het mogelijk, dat men het den dieren leert. Een correspondent van de Matin schrijft na verscheidene circus-be roemdheden te hebben geïnterviewd, hieromtrent het volgende: Loyal, die twee-en-dertig jaar lang directeur was van het voornaamste circus te Parijs, deelde mij het een en ander mede omtrent paarden- dressuur. Het paard zegt hij is, in strijd met de algemeen ver breide meening, het domste dier dat er leeft. Alleen zijn geheugen is sterk ontwikkeld. Het leert slechts met den neuspranger en de lange zweep. Is het weerspannig, dan wordt de zweep gebruikt, gehoorzaamt het, dan is een stuk peen zijne be looning. Het paard moet van vijf tot zeven jaar oud zijn; vóór dien tijd is het te onhandelbaar, terwijl bovendien zijne spieren nog niet de vereischte lenigheid bezitten. Het eerst wat het paard leeren moet is in het circus rond te loopen en op een gegeven teeken stil te staan. Men brengt het daartoe in het circus. Zijn meester houdt in de linkerhand een sterk, dun touw, welks andere uiteinde aan den met scherpe punten voorzienen pranger, die aan den neus van het dier wordt vastgeklemd, bevestigd is; in de andere hand houdt hij de zweep. Hij beveelt nu het dier rond te loopen en dwingt het, door aan zijn koord te rukken, terwijl hij voort durend met de zweep klapt. Betoont het zich onwillig, dan gebruikt een ander, die achter het dier aanloopt, een korte zweep om het gedweeheid te leeren, is het daarentegen ge hoorzaam, dan wordt net beloond. Om het plotseling te doen stilstaan stelt, de man met de korte zweep, wier beteekenis reeds genoegzaam tot het dier is doorgedwongen, zich eensklaps in zijn weg en het ge- wenschte resultaat is verkregen. Het paard te leeren knielen of te gaan liggen is zeer moeielijk. Daartoe worden de enkels in ijzeren ringen gesloten; aan eiken ring is weder een koord bevestigd, waarvan zijn meester het uiteinde in de hand houdt.Door plotseling rukken dwingt deze het nu neder te liggen of te knielen. Het dier onthoudt zijne lessen en ten slotte is zoowel de zweep als de lekkernij overbodig en gehoorzaamt het op het bloote bevel. Eveneens met behulp der voetringen leert men het dier dansen op de maat der muziek. Loyal vertelde verder, hoe het paard leert het een of ander voor werp, bijvoorbeeld een zakdoek, uit een doos te krijgen. F.erst wordt een peen in de doos gelegd. Het paard, bij de doos geleid, ruikt de peen, ligt met den neus het deksel op en vergast zich aan zijn gelief koosde lekkernij. Den volgenden dag toont zijn meester het een zak doek, gevuld met zemelen, en laat het dan los. Het dier loopt naar de doos, maar bittere teleurstelling vindt haar ledig. Den dag daarop vindt hij echter den zakdoek met zemelen in de doos. Het neemt den doek er uit en wordt met een wor teltje beloond. Eiken dag wordt nu de hoeveel heid zemelen in den zakdoek ver minderd en ten slotte brengt het dier zijn meester den enkelen zak doek. Het ontvangt zijn gewone belooning. De oefening wordt nog eenige malen herhaald, waarbij het stuk peen telkens kleiner en kleiner genomen wordt en eindelijk blijft de belooning achterwege. Honden leeren door hun toe te spreken en hun de gewenschte kunst stukjes voor te doen. Chaugeux, een specialiteit op het gebied van hon den-dressuur, beweert, dat hij geen zweep of klontjes suiker behoeft om een hond iet te leeren. Wel moet men een onuitputtelijk geduld heb- beD, want het dier moet begrijpen wat men van hem verlengt. Chan- geux heeft een blinden hond, dien hij heeft leeren koorddansen. Eerst liet hij hem loopen op een schom melende plank. Eiken volgenden dag werd deze oefening herhaald met een plank, die smaller was, dan met een iat, een ronden stok en ten laatste liep de hond op een slap ijzerdraad. Het lastigst is een varken iets te leeren. Tony Grice, de clown van het Circus-Loval. gelooft niet, dat een varken iets te leeren is, wanneer men niet speculeert op zijn ondeugd gulzigheid. «Ik ga van het beginsel uil», zegt Tony, «dat ik niets van het dier gedaan zal krijgen, zonder zijn eetlust te voldoen. Ik voed het zelf en tracht er achter te bomen, wat bijzonder in zijn smack valt Heb ik dat ontdekt, dan onthoud ik het beest zijn geliefkoosde spi,3. Zoo is een varken, dat ik nu bezig ben te dresseeren, verzot op bief stuk. Ik steek een stuk in mijn broekzak, spring over horden en het dier, dat zijn lievelingskost lan gen tijd heeft moeten ontberen, springt me na.» Olifanten daarentegen zij zeer be vattelijke leerlingen. Enkele kunnen reeds binnen een veertien dagen een roffel slaan en andere kunststukjes verrichten. Alleen hun lompen lichaamsbouw is hun in den weg, zoodat hun meester voor enkele toeren wel eens wreede dwangmid delen moet gebruiken. EERSTE KAMER DER STATEN-8ENERAAL. Zitting van 22 December. Met eenparige stemmen is aan genomen de Indische begrooting en de spoorweg TjitjalengkaWarong- Bandreg. TWEEDE KAMER Avondzitting van 21 December. In deze zitting is het amendement- Renther op Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting om de uitgaven voor de militaire school te Haarlem l iet toe te staan, na bestrijding door den Minister van Oorlog die in het belang eener behoorlijke voorziening in 't incompleet als buitengewonen maatregel de school noodig achtte, verworpen met 41 tegen 36 stem men, zoodat de school in stand blijft. Over enkele andere onderdeelen had een korte discussie plaats. Zitting van 22 December. Ingekomen is eene gewijzigde Ma- r:ne-begrooting in afwachting dat Z. M. de Koning zal beschikt heb ben op het door den Minister van Marine ingediend verzoek om eervol ontslag. Bil het voortgezet debat over hoofdstuk Oorlog werd een amen dement van den heer Kielstraom geen gelden toe te staan voor de restauratie van het torentje op de geschutgieterij te 's-Hage, verwor pen met 36 tegen 32 stemmen. De Vesting-begrooting werd zon der debat aangenomen met 63 tegen 8 stemmen. Het geheele Hoofdstuk Oorlog werd aangenomen met 48 tegen 25 stemmen, nadat de heer Lieftinck, ook namens andere tegenstanders van het hooge eindcijfer, verklaard had deze begrooting goed te keuren ter bevordering van de Grondwets herziening, waarvan hij, door eene betere defensieregeling, verlaging der oorlogskosten verwacht. Bij de conclusie in de zaak Ratel band werd aangedrongen op het nemen van maatregelen die voortaan misverstand zouden voorkomen. De Minister beloofde deze maat regelen te zuilen nemen. Bij het algemeen debat over Hoofdstuk Waterstaat werd door de heeren Van der Borck en A. Van Dedem gewezen op den treurigen toestand waadn de landbouw ver keert; op het vele geld dat wordt uitgegeven voor de opbeuring van den handel en het weinige dat voor landbouw en nijverheid wordt gedaan. Door de heeren Lieftinck en Buma werd aangedrongen op inrichting van laudbouwvakscholen, waarin de heer Van Baar echter geen heil zag voor den landbouw. Hij zag meer baat in bescherming, maar de heer v. d. Biesen drong daarop thans niet aan en pleitte voor een vrij verkeer tusschen Nederland en zijn Koloniën als hulpmiddelen in den benarden toestand, die vooral lijdt onder de handelspolitiek van Duitsch- land. Het algemeen beleid van den Minister werd door de heeren Huber en Rutgers afgekeurd, waartegen over de Minister wees op de ver mindering der Waterstaats-uitgaven in de laatste jaren. Heden voortzetting. LEGER EN VLOOT. Het //Bulletin de la reunion des officiers*» bevat eene beschrijving met teekeningen van een nieuw systeem vru kooktoesteldat uiterst geschikt geoordeeld wordt voor de bereiding van het eten voor militairen. Het bovenste gedeelte bevat twee groote ketels met 250 en twee kleinere ketels met 125 L inhoud; verder een koffieketel met 70 L. en een waterketel met 125 L inhoud. Het onderste gedeelte bestaat uit den vuur haard en een braadoven. Het toestel ie gemakkelijk verplaatsbaar en kan zoowel in de open lucht als in de keuken gebruikt worden. Voor het stoken kan turf, hout of steen kolen gebezigd worden. Het hoofddoel van dit toestel is, het eten spoedig en smakelijk te kunnen bereiden en de noodige brandstoffen tot een minimum te brengen. Bij enkele korpsen van het Fransche leger is het reeds in beproeving. RECHTSZAKOJ. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de meervermelde zaak der twee personen uit Nijmegen, die met eene som geld van den patroon van één hunner naar het buitenland waren gegaan. Van der Steen is veroordeeld tot 21/» jaar en Rooze tot 8 maanden gevangenisstraf. LETTEREN EN KUNST. Zaterdag was de Hoogduitsche opera-voor stelling te Rotterdam gewijd aan het eeuw feest van den geboortedag van C. M. von Weber Het publiek was niet zeer talrijk. De voorstelling werd geopend met een jubelouverture en een toespraak van Frau Jaïde, die het borstbeeld van Weber, dat tusschen bloemen op het tooneel stond, met lauweren omkranste. Daarna volgde een apo théose, voorstellende in tableaux vivants groe pen uit de opera des grooten meesters. Verschillende stukken uit de voornaamste van Webers opera's werden opgevoerd, als uit Preciosa, de Freischütz, Euryanthe en Oberon. Vooral mevr. Mieike had veel succes; haar werden een krans en 3 bouquetten vereerd. Als medewerkers aan het Sociaal Week blad'», onder redactie van mr„ A, Kerdijk, zullen optreden de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr. J. T. Buys. mr. H. L. Drücker, G. Emants, mr. H ter Ha^r Bzmr, G. A. van Hamel, J. C. van Marken Jr., mej, He lena Mercier dr. J. Th. Mouton, mr. B. H. Pekelharing en mr H. P G Quack. Het weekbiad zal, beginnende met primo Januari, eiken Zaterdag verschijnen. De heer Weruméu3 Buning heeft als schrijver eene eigenaardige onderscheiding gekregen; hij is lot eere lid van de Neder- landsche Loodsen sociëteit te Vlissingen be noemd, naar aanleiding ven zijn Ouwe Jan Helleman-», de ze*r verdienstelijke schets van een kranigen loods. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM. 23 Dec Ut} prijzen der Aardappelen waren aio volgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.70 a 3. dito Franeker i 2 60 a 2 70; dito Engelsche f21— a 2.10; dito Hamburger f0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f 3.a 3.50 dito Flakkeesche f2.80 a 3.dito Blauwe f 0. a 3.10; Geld. Blauwe f 3.10 a 3.20, dito Kralen '0.— a 0.Pruisische Ham burgers f2.60 a 2.70; Duin Zand f3.a 5.—; Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f0.a 0.Pruisische Roode f 2, - a 2.10, Maastrichtsche Roode f2 50 a 0.—, Friesche Hamburgei f0.a 0.Groninger Turken f 1,70 a 1.80. Zeeuw sche Groene Jammen f0.a 0. «angevoerd 0 vorsche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen aanvankelijk zeer flauw. Febr. 273/< ct. Maart 28 ct.. Mei SS*/» ct. bij partij ge daan. sluit met koopers 1/3 ct. hooger. Tin aanvankelijk flauw, met afdoeningen van Banka prompt f 601/4en Billiton loco f 601 8, sluit vast met koopers f 1/8 a 1/4 hooger Petroleum. Loco £8.vj E Jan. 8.10 E. Febr. f 8 E. Maart,Mei f7.75 E, Consumtie f9.50. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 225. Rogge in eendoen, per 2100 kg. a c. z. k. Petersburger f 125. Taganrog f 126. ^Jötserisft van de Commissie voor dsn -ïKnh&ndsl. Rogge op levering iets hooger, Maart f126, 127, Mei f128, 129. Notaoring Tan Isl-Mne Thola. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie traag, vliegend per 100 KG. f 22I/S lo. Mei f 231/4 23. Lijnolie vast; vliegend per 100 KG. f 213/4. lo Jan f 211;.,.. 215/s. lo. Jan, Mei f217/s. lo. Juni,Aug. f 225/s lo. Sept. Doc. Raapkoeken f70. a 84 par 1040 stuks. Lijnkoeken f8. - a 12.50 per 104 stvAs. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren Aangevoerd: 207 vette kalveren, le kwal» 0.85 2e kwal. f 0.65 per kg. 0 Gras- f k 59 nuchtere dito f7 a 15.0 chapen en lammeren fa 0 Ham- urger "Varkens a ets. per kg. 131 vette varkens 34 a 40 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden fa runderen, ie kwal. f 0.—, 2e kwal. f 0.— 3e kwal. f0.— per kg. melk- en kalfkoeien f a p. st. A3kmaasf 21 Dec. Ter veemarkt aange roerd; Opaarden, 80 vette kalveren, 6 nuchtere dito, 1145 Bchapenlammeren, 145 vette varkens, 14 magere dito biggen, 0 bokken en geiten, 1 runderen Okl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 40 a 130 nuchtero dito f 13 h 21, schapen 16 a 31 lammeren f 0 0, vet e varkens 36 a 43 cents per s kg., magere dito f 11 a 13, bokken en gaiten f 0 a 0 runderen f 130 1 f paarden f a biggen f 0 a 0.—kl„ bokjes f0.a 0.graskalvereD f a Ezel f a allen per stuk. 23 Dec. Moutwijn f 6.75 Jens- y»r f 12.25, Aaiet. Proef £13.50, Spoiling 1.40, idem door eta Rehied&maehs Spooling1* V amfiniging f 1,80 ë?SS»VAASTSgRi£N?Egë. Het stoomschip //Zuid-Holland^, van Rot terdam naar Java, vertrok 22 Dec. van Marseille. Het stoomschip *P. Caland",kapt Bonjer, van Rotterdam, is 22 Dec. te New-York aan gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3