MERTENTIEBL1 4e Jaargang. Zaterdag 25 December 1886. No. 1066. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en slgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Humoristisch Zondagsblad. KERSTFEEST. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. Foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nonamer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Qtnlrale de rublieite Etrangère O. L DATJBE 1" Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cem». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'b middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreofzyde 2e cartoon van ditiiozna vvgen toegang, donateurs Biet geselschap, leden met 1 ödacder Nedoriantluche Maatschappij ter bevordoring vaa Nijverheid hebben Ha Nederland an racer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hgt Raadhuis. Geopend vau leudagen kosteloos vaa 12i uur, ds everige Christelijke feestdagen tege.-. %igt\rs museum in de Damstraat. Goopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van 2uur. Orgal-bespaliny in de Qroote Kerk, deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» eu leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbs» öj dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingaug Krontzijde van liet Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 104 UHr. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» ea op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezeiachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eeu goheel jaal 15 April tot 14 Octobor alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 centB per persoon, alleen Oj betaling van 25 cents por persoon. Kinderen beneden de 8 jaron worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopoud Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Geopené Dinsdag van 12 en Donderdag van t3 uur. Toegang (dnur Oudegroenmarkt) vry. Uithoofde van het Kerstfeestzal het eerst volgende nummer Maandag avond verschijnen Bij dit nummer wordt aau de geabonneerde!) op het Humoristisch Zondagsblad, No. 22 toegezonden. Abonnementeu kunnen niet dan bij het einde van elk kwartaal wor den opirezegd. Zij die zich abonneeren kunnen tegen betaling de nommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. Zij die zich vóór lo. Januari 1887 op dit blad abonneeren, ont vangen de reeds verschenen nonimers van het thans opge nomen Feuilleton van Elisabeth Werner„Een oordeel Gods", gratis. De Administratie. Kersttijd, het bij uitnemendheid groote feest der Christenen, is dan wederom daarVan alle kanten trekt de menigte kerkwaarts, om de geboorte vaa den Stichter des Chris tendoms te herdenken en te vieren, en menigeen die anders zelden zulk een tocht doet, acht zich nu ver plicht mede tempelwaarts te gaan. Zelfs zij, die op het punt van ge loof volstrekt geen kleur meer be kennen, beschouwen dezen dag toch als een feest, al was het dan alleen maar ter wille van de verdraag zaamheid. Is het Kerstfeest dan voor een ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 4) Wie is deze Danira eigenlijk Zij heeft iets eigenaardigsiets vreemds. Het is onmogelijk, dat zij van Duitschen bloede is. Élk barer trekken verraadt de Slavoonsche. Ja, dit bloed verloochent zich niet, zeide Arlow knorrig. Gij hebt lieel juist gezien. Het meisje stamt af van het volk, dat ons thans zooveel te doen geeft, en zij stelt u juist het beeld van dat volk voor oogen. Toen Danira bij mij in huis kwam, was zij een kind, dat nog geen diepe indrukken van haar va derland kon gekregen hebben. Zij groot deel des volks nog altijd het hooge kerkelijke feest, dat door hen met den grootsten luister en eer bied gevierd wordt, het heeft ook nog andere aantrekkelijkheden, die door allen op prijs gesteld worden, want meer nog dan Paschen of Pink steren zijn het de beide Kerstdagen, die als het groote en algemeene huiselijke feest in aanmerking ko men. De spoortreinen en alle overige vervoermiddelen brengen vóór en op die dagen duizenden bij duizen den terug naar de plaatsen, waar zij eens als kind gespeeld eu gedar teld hebben, waar de herinnering aan vroegere vreugde zoowel als aan diepe smart hen zoo gaarne doet verwijlen, waar een liefheb bende moeder of een brave vader, waar broeders of zusters, vrienden en bekenden hen met open armen zullen ontvangen, of waar het kerk hof allen, die eens vurig bemind werden, voorgoed in de schoot der aarde opgenomen heeft. Hoe ze zich spoeden om die fee der geliefde moeder te omhelzen, dien hoog geschatten vader met dankbaarheid voor al zijn zorgen met warmte de hand te drukken, die vrienden en hekenden wederom, na kortere of langere afwezigheid, allerhartelijkst te begroeten en door hen wederkeerig met al de vriend schap, die in hen is, blijmoedig welkom geheeten te worden! Wat is het heerlijk op die dagen alle oude herinneringen voor den geest terug te roepen, elkander het lief en leed dat het leven hun in den tijd van scheiding opgeleverd heeft, te vertellen, elkander te troos ten en te bemoedigen, als het noo- dig is, dierbare afgestorvenen te herdenken, maar ook zich te ver heugen in elkanders welvaart en heeft dezelfde opvoeding genoten als Editb, is als eece dochter des huizes behandeld geworden en heeft uit sluitend in onze kringen verkeerd. Maar deze wilde, trotsche Slavoon sche natuur is onveranderd geble ven. Zij is noch met goedheid, noch met strengheid te buigen. Maar hoe kwam deze pleeg dochter dan in uw huis? Hebt gij haar vrijwillig opgenomen? Ja en neen, al naar men het nemen wil! Toen ik tot den post geroepen werd, dien ik thans be kleed, was de opstand, dien men toen meende te onderdrukken, en die thans als een vonk uit de asch weer opflikkert, op het punt van voorgoed uitgedoofd te worden. Er hadden evenwel nog dagelijks ge vechten plaats in de bergen. Bij een derzelve viel een van de aanvoer ders der opstandelingen zwaar ge wond in onze handen en werd als gevangene hierheen gebracht. Een voorspoed of samen de middelen op te sporen om ongelukkigen in den nood bij te staan, gevallenen op te heffen en den goeden weg op te leideD, vijanden met elkander te verzoenen Hoe gezellig zijn die Kerstavon den, als de geheele familie, mis schien den eenigen keer in het jaar, vereenigd is, als alle twisten en veeten vergeten worden en gewijde of ongewijde liederen, hetzij ter stichting, hetzij uit opgewektheid en vroolijkheid, uit aller mond weerklinken; als een glimlach zich plooit om ieders mond en de rim pels, zij het slechts voor eenige uren, zich ontvouwen op aller voor hoofd. Lustig gaat de beker rond, want het is het feest der huisgoden, der gezelligheid, der liefde en dank baarheid. Kersttijd, het is het groot ste feest des vredes, want nog altijd klinkt het lied: «Vrede den men- schen, die van goeden wille zijn 1» en dat zijn er gelukkig nog velen, die zoo gaarne grievend onrecht willeu vergeten, beleedigingen, met opzet cf onwillekeurig hun aange daan, zoo gaarne op dezen dag ver geven en gedachtig aan de spreuk: «Vergeld kwaad met goed» de hand der verzoening aannemen en zelfs aanbieden, als dat noodig is. Ook de arme ontwaart dat het Kersttijd is. Is hij nog aan het ge loof zijner vaderen getrouw geble ven, dan vindt hij in de beteekeuis van het feest kracht, om zonder morren en met gelatenheid de harde slagen van het noodlot te dragen en zelfs de tegenspoeden met blijd schap te aanvaarden. Maar ook iederen arme doen die dagen goed, want zij, die zich in hun overvloed verheugeD, vergeten den ongeluk kigen broeder niet, maar zorgen, dat er in de woningen, waar zooveel paar dagen later kwam zijne vrouw met hare beide kinderen en ver langde hem te zien en te verplegen, wat haar ook toegestaau werd. De man bezweek aan zijne wonden. Zijne vrouw, die zich in ons Laza- reth de toen heerschende kwaad aardige koorts op den hals gehaald had, volgde hem binnen weinige wekenen de kinderen, Danira en haar broeder, waren wezen. Gerald luisterde met klimmende belangstelling. De jonge Slavoon sche zou hem misschien onverschil lig geweest zijn; maar hare afkomst wekte zijne belangstelling op, eD hij volgde vol aandacht het verhaal van den kommandantdie thans voortging: Het was een plicht der mensch- lievendheid en tevens eene zaak van eer, zich het lot dier weezéo aan te trekken. Ik en mijne officieren waren het daarover eens; ook wis ten wij dat het in hooger kringen smarten geleden worden, waar kom mer en ellende hun vaste woonplaats schijnen opgeslagen te hebben, op die dagen althans vreugde kan heerschen, en wel verlaten moet de ODgelukkige zijn, die zich heden niet aan betere spijzen, aan een flink vuur te goed kan doen! Kon niet alleen het huisgezin, maar ook de geheele maatschappij dat liefelijke beeld des vredes toch weergeven, doch helaas, dit is niet het geval. Al wordt de oorlogsfak kel niet in Europa gezwaaid, het is er verre van rustig en vredig en alles voorspelt, dat wij, misschien ledig, aan den vooravond staan van een vreeselijken krijg, aan den vooravond wellicht van den kamp tusschen kapitaal en arbeid, tusschen bezittenden en onvermogenden. Wie weet, hoe spoedig de strijd gaat ontbranden? De brandstoffen zijn meer dan voldoende opgehoopt en een enkele vonk is slechts noodig om die in lichterlaaie te zetteD Brengen de couranten ons niet dagelijks tijdingeD, hoe de groote mogendheden zich uitrusten voor een mogelijken Europeeschen oorlog; hoe de troepen op de verschillende grenzen verzameld worden en bijna iedere regeering meer geld heeft aangevraagd, om met het oog op oorlogszuchtige en dreigende nabu ren ten strijde gereed te zijn, als de ure des gevaars daar is? Duitschlands grijze keizer, d:e zoo herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, dat hij het behoud des vredes wil en die, gesteund door zijn bekwamen rijkskanselier, alles doet, wat hij vermag om strijd te voorkomen, Duitschlands monarch, hoezeer zijn veto nog altijd de overwegende stem heeft, vreest zelf den storm niet te kunnen bezweren en geeft slechts hoop, dat zijn vrede- niet ongaarne gezien werd, dat het kroost van een gevreesden belhamel der opstandelingen in onze bescher ming bleef en door ons werd opge voed. Vrede en verzoening waren toenmaals het wachtwoord. Ik nam ondertusschen de kinderen in mijne woniug op, maar reeds na verloop van een paar weken was de knaap verdwenen. Was hij weggeloopen? Dat dachten wij in den be ginne, maar weldra bleek het, dat hij door zijne stamgenooten ontvoerd was. Danira ontging hetzelfde lot alleen daardoor, nat zij met Edith in dezelfde kamer sliep. Daarbij telt dit volk de vrouwen ook niet veel. Den zoon van hunnen hoofdman in onze handen te laten, dat vonden zij schande, het meisje had voor hen geen waarde. En zoo bleef zij dus in uw j huis? Ja, op uitdrukkelijk verlangen lievende pogingen met gunstigen uitslag zullen bekroond worden; maar toch, ofschoon toenadering in de laatste dagen tusschen Rusland en Duitschland valt waar te nemen, diende de Minister van oorlog er pas onlangs bij den Rijksdag he* voorstel in, om het leger met 31 bataljons te versterken, en de over winnaar in den strijd met Oostenrijk, de zegevierende veldheer in den Frausch-Duitschen oorlog, Von Moltke zelf, die gewoonlijk bij alle beraadslagingen een hardnekkig stilzwijgen bewaart, stond in die hooge vergadering op om de voor stellen van den Minister van Oorlog te steunen en de aanneming er van als gebiedend noodzakelijk te ver klaren met het oog op de omstan digheden, waarin wij leven. Rusland speelt nog altijd hetzelfde gevaarlijke spel, en bewust van de kracht, waarmee het kan optreden, misschien ook om afleiding te geven aan de ontevredenheid, die algemeen in dat rijk heerscht, het bereidt zich voor, om zoodra hel voorjaar aan breekt, zijn wil m:t geweld door te zetten en in Bulgarije een vorst aan het hoofd der regeering te plaat sen, die als een ledepop naar de wenschen van den Czaar zal han delen. In Oostenrijk een Ivalnoky aan de regeering, die in krasse woorden te kennen gegeven heeft, dat, zoo Rusland de vrijheid der Balkansta- ten aanrandt, Oostenrijk als hun verdediger zal optreden en, gesteund door Engeland, niet aarzelen zal den strijd met de Russen aan te binden. Ook Frankrijk hoopt nog altijd in een nieuwen Fransch-Duitschen oorlog zijn verloren provinciën terug te erlangen, en mannen als een Boulanger aan het hoofd van het departement van oorlog zijn maar mijner overleden vrouw. Ik was er van het begin af aan tegen, en het is in vervolg van tijd gebleken, dat ik gelijk had. Al die moeite en al die vriendelijkheid waren verspild aan dit meisje, dat ons thans na jaren nog zoo vreemd is, ja ik zou bijna zeggen, zoo vijandig tegenover ons staat, als op den eersten dag. Indien ik niet wist dat de opgewekte, prettige gemoedsstemming van mijne Edith zulke invloeden weerstaat, dan zou ik mij bezorgd maken over haar omgang met Danira, en er reeds lang een einde aan gemaakt hebben. Ik houd ook niet van zulke raadselachtige karakters, zeide Gerald snel en met eene uitdruk king, die bijna afkeer verried. Er ligt iets onheilspellends over dit meisje. Ik heb hare oogen nog maar even gezien, maar 't was mij toen te moede, alsof ik in een donkeren, dreigenden onweersnarht keek. El.th

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1