ALGEMEEN OVERZICHT. §3-! UINNKMiAN!). li reinig geschikt ons vertr ouwen op iuet behoud van den vrede in te loezemen, te meer, nu de bekwame ,..e Freycinet, die jegens Duitschland eer vredelievend gestemd was, als ïoofd van het ministerie onverwacht ifgetreden is. Zelfs Engelund, hoewel hetgeen talrijke legerscharen bijeen kan bren- ijen ademt een oorlogszuchtigen jijeest, want nog dezer dagen be- ,i vatte een der officieuse bladen een dreigend artikel tegen de dubbel- izinnige houding des Sultans, i Overal dus een neiging tot strijd, iterwijl ook de socialen in alle lan- iden, getuigen de plunderingen en (brandstichtingen in België, de op roerige tooneelen iu onze hoofdstad, overal driest het hoofd opsteken en in woorden en daden hun eisch [onderschrijven «Alles of niets!», al (bedekken zij dien ook onder den ischoonschijnenden naam van ge- .lijkheid. Zelfs in ons rustig landje itrad dezer dagen de Minister van j Marine af, omdat zijn aanvraag voor het bouwen van oorlogsvaartuigen niet geheel ingewilligd werd, ter- wijl nog altijd op de noordkust van i Sumatra meer het zwaard dan de i ploeg zijn rechten doet gelden. I Hopen we, dat al die dreigende i voorteekenen ons bedriegen eu de vrede allerwegen bewaard blijve. i Sw. i Lord Randolph Churchill heeft I zijn ontslag gevraagd als kanselier der Engelsehe schatkist, i De Times geeft als de reden op, dat Churchill de staatsbegrooting I niet wilde bezwaren met de som- men, door de departementen van 1 oorlog en mariue uitgetrokken voor s leger en vloot. Churchill acht deze sommen overdreven hoog in verband I met den financieelen toestand des i rijks en ook niet vereiseht door den stand der buitenlandsche aangele genheden. Verderzegt de Timesmoet Churchill zich niet kunnen vereenigen met enkele wetsontwerpen, welke i in de aanstaande zittiug van het Parlement zullen worden ingediend. Hij meent dat die ontwerpen niet in overeenstemming zijn met de werkelijke behoeften des lauds. Het Dewtsehes Tageblattdat in nauwe betrekking tot de Duitsche regeering staat, zinspeelde gisteren onder zeker voorbehoud en in eenen tamelijk zonderlingen vorm, op eene nieuwe candidatuur voor den Bul- gaarschen troon. Het b'.ad heeft na melijk het oog op Prins Alexander van Saksen-Altenburg, gehuwd met de weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden. De prins zou als ge wezen generaal in het Russische leger aan het hof te Petersburg gaarne gezien zijn en door zijne betrekkingen tot den Berlijnschen hofkring niet minder in den smaak v van de andere mogendheden vallen. De Norddeutsche noemt het bericht in sommige bladen, als zou de rijkskanselier zich tegen de ont binding van den Rijksdag hebben verklaard, zoodat de regeering schijnt te hopen op eene overeenstemming met den Rijksdag op eenen soort gelijken, doch breederen grondslag als het voorstel van Het centrum aanbood, een verzinsel. Het blad voegt er bij, dat er in de regee- ringakringen hoegenaamd geen twij- doet me daarentegen aan een hel deren lentedag denken, maar wel een beetje buiig. De overste lachte hartelijk hij deze vergelijking. Hebt ge dat reeds opgemerkt? Ja, zij is even veranderlijk als de dagen in April. Regen en zonne schijn in dezelfde minuut! Maar ik kan tot uw troost zeggen, dat de zonreschijn de overhand heeft; wan neer gij maar den takt hebt hem uit te lokken. En ga nu naar haar toe, opdat uwe eerste ontmoeting niet terstond met een wanklank ein dige. Gij kunt dat het best te zamen uitmaken. Hij gaf zijn aanstaanden schoon zoon een vriendelijken wenk en ging heen. Gerald scheen er in 't geheel niet aan gedacht te hebben, dat er iets viel bij te leggen. Maar hij kon niet goedschiks anders doen, dan den wenk van den overste ter harte te nemen. Daarenboven had de man fel bestaat aan de noodzakelijkheid om tot eiken prijs de voordracht betreffende het leger te handhaven. Prins Alexander van Batten- berg heeft aan het spoorwegstation te Keulen eene samenkomst gehad met Grekoff en Ivaltscheff (twee leden der Bulgaarsche Deputatie.) Uit Bern maakt de Standard melding van geruchteo, volgens welke de Duitsche studenten in Zwitserland last gekregen zouden hebben, onmiddellijk zich bij hunne regimenten te voegen. De met ver lof in het buitenland vertoevende Duitsche officieren zouden gelijke bevelen ontvangen hebben. Aan de DailyNews wordt uit Madrid gemeld, dat de Spaansche regeering voorzorgen neemt tegen de aanhangers van Zorilla. Zij doet de Fransche en Portugeesche gren zen bewaken en versterkt de gar nizoenen in Catalonië, Arragon en Andaluzië. Naar de Post verneemt, zou er te St. Petersburg eene belangrijke wijziging in het personeel der mi nisters ophanden zijn. Onder ande ren zou Tolstoi, tot nu toe minister van hinnenlandsche zaken, worden bevorderd tot vice-president van den Russischen Rijksraad, met den titel van rijkskanselier. Sedert den dood van Gortschakoff was deze betrek king nog steeds onvervuld. Verder verneemt de Post dat de positie van den minister van financiën, Bunge, zoo zwak geworden is, dat hij waar schijnlijk spoedig zal aftreden. Reeds sedert weken liepen er onzekere geruchten van denzelfden aard. Het opmerkelijke is dat thans een ern stig blad als de Post er melding van maakt. Volgens berichten uit Sofia wor den de geruchten over eene aldaar uitgebroken revolutie door niets ge rechtvaardigd. Te Sofia is het kal mer dan ooit. Het eenige bericht, dat tot het verhaal aanleiding schijnt te hebben kunnen geven, betreft een hevigen twist tussrhen twee kooplieden te Sistova, welke echter alleen over eene handelszaak liep. Uit Constantinopel meldt de Timesdat de Porte besloten heeft, Gadban-pacha niet terug te roepen, maar hem te gelasten eene gematigde houding tegenover het regentschap in Bulgarije in acht te nemen en eene breuk te vermijden. Aan de Standard wordt uit Constantinopel gemeld, dat de En gelsehe regeering aan de Porte heelt doen weten, dat de bezetting van Egypte door de Engelschen van b 1 ij - venden aard zou kunnen worden, bijaldien het verbond tusschen Rus land en Turkije stand hield. De Porte heeft ongunstige be richten ontvangen uit Arabië, alwaar de Yemen-stammen weder onrustig beginnen te worden. Turksche troe pen zullen derwaarts gezonden wor den. Haarlem, 24 December 1886. Deze week heeft de 63e algemeene vergadering der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur te dezer stede plaats gehad. De 13 afdeelingen wa ren alle, door 25 afgevaardigden ver tegenwoordigd. Door den heer J. H. gelijk; dit eerste wederzien mocht niet met een wanklank eindigen. De jonge man ging daarom naar de aangrenzende kamer, waar de beide meisjes waarschijnlijk nog wel zou den zijn. Men had er wel op gerekend, dat hij komen zou; want toen hij bin nentrad, was het alsof er een op geschrikt vogeltje wegvloog, en zag hij nog even de lichte zomerjapon van Edith achter de kamerdeur ver dwijnen. Het kwam hera echter voor, dat dit verbergen niet zoo heel ernstig gemeend was, want onder de japon uit bleef nog een voetje zichtbaar, waaruit men kon opma ken, dat er iemand stond te luiste ren. Gerald wendde zich tot Danira, die hare plaats niet had verlaten. Ik zou Edith gaarne even spre ken. Ik dacht dat ik haar hier nog vinden zou. Edith heeft hoofdpijn en eerst aan tafel weder te sr Krelage, voorzitter, werd medege deeld, dat de afdeelingen te zamen 488 leden en 16 donateurs telden, uitbrengende 38 stemmen. Bij de verkiezing voor leden van het hoofdbestuur, naar aanleiding der periodieke aftreding van de hee- ren P. F. Jansen en Joh. de Breuk, werd de eerste met 36 stemmen te gen 2, de laatste met algemeene stemmen herkozen. De jongens, W. M. en F. H., die de vorige week alhier terecht stonden, wegens het vernielen van glasramen in de Groote Kerk, door midlel van een catapult, zijn ver oordeeld, de eerstgenoemde tot 1 en laatstgenoemde tot 2 dagen gevan genisstraf. W., die terechtstond wegens op ruiing tot verzet tegen de politie in den nacht van 13 op 14 Nov. jl., is wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken, en Ditmar, die werkelijk verzet had gepleegd bij diezelfde ge legenheid en daarbij den agent de V. in de hand had gebeten, is tot 14 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Op den Hollandschen IJzeren spoorweg zijn de tweedaagsche retourbiljetten, afgegeven 24 en 25 December, voor terugkeer geldig tot en met Maandag 27 December. VoorZandvoort, Overveen, Bloemen- daal en Rijp is deze bepaling ook van toepassing. Zaterdag-avond 11. hield de Nederlandsche Handelsreizigersver- eeniging te Rotterdam haar jaarver gadering. Dit jaar verloor de ver- eeniging drie leden door den dood. Aan de erven kon een som van f500 uitbetaald worden, het voor het afgeloopen vereenigingsjaar be paalde maximum. Niettegenstaande de uitkeering tot een gezamelijk beprag van f 1500 benevens f80 aan een lid wegens verlies van een betrekking zonder eigen schuld, vermeerderde het ka pitaal met ruim f1200 en klom tot circa 20,500. Het ledental bleef onveranderd, daar nieuw toegetredenen de plaats innamen van twee leden welke voor hun lidmaatschap bedankten, en van een drietal, dat wgens wan betaling moest gerooieerd worden. Het aantal donateurs vermeerderde met twee, zoodat daarin vooruit gang was. In het midden ven de maand October werd door eene firma te Amsterdam een brief met zes assig- natiën, ter inkasseering te Leiden, aan het Amsterdarnsche pakschui- tenveer gebracht. De daarbij aan geduide schipper F. v. d. IC., later over het geïnde bedrag aangespro ken, verklaarde geen brief aan zijn adres te hebben ontvangen. Bedoel de firma begreep nu dat men haar bedrogen had, en zij deed van de zaak aangifte bij de politie te Am sterdam, tengevolge waarvan ook aan de politie te Leiden een onder zoek werd opgedragen. Aanvanke lijk had dat onderzoek niet de ge- wenschte uitkomst, doch bleek daar bij ten duidelijkste, dat het perso neel van het Amsterdarnsche veer geheel onschuldig aan het feit van de verduistering der gelden was. De politie te Leiden bleef echter een oog in het zeil houden, en het mocht haar dezer dagen gelukken de personen, die de gelden ontvan zijn, thans wenscht zij niet gestoord te worden. Terwijl Danira zich onverschillig van deze opdracht kweet, trad zij een paar stappen achteruit; het scheen dat zij verwachtte, dat de jonge officier niet op het verbod letten, maar zich evenwel toegang verschaffen zou. Hij moest immers zijne verloofde in haren schuilhoek opmerken en inzien, dat dit ver bergen alleen diende om hem de vergiffenis wat minder gemakkelijk te doen verkrijgen. En Gerald keek inderdaad in die richting; toen ech ter zeide hij koel en afgemeten, maar luid Dan verzoek ik u juffrouw Edith van mij te groeten, boog even en verliet de kamer zonder ook maar even om te zien. Nauwelijks was hij weg of Edith kwam van achter de deur te voor rijn. Zij scheen meer verbaasd dan itsteld en kon klaarblijkelijk de gen hadden, in handen te krijgen. Deze waren twee knechten, waar onder een zoon van schipper De W., te 's Hage woonachtig, varende van daar op Leiden. Beiden erken den het geld ontvangen, doch op last van genoemden schipper het aan dezen te hebben afgedragen, hetgeen bij het nadere onderzoek bleek zoo te zijn. De schipper had, tengevolge achteruitgang van zaken, dat geld, ruim f 224, ten eigen hate aangewend. De tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam zal, zooals door de regelingscommissie is bepaald, plaats hebben. Het waar borgfonds is thans geheel voltee- kend. Men schrijft thans dat het geval met den besteller te Zaandijk zich anders voorgedragen heeft dan ge meld is. De directeur van het post en telegraafkantoor aldaar zond den besteller B. naar den ontvanger te Zaandam, om daar eene som van ruim f 400 in ontvangst te nemen, en vertrok naar Amsterdam. De directeur werd over zijn lang uitblijven ongerust en deed naspo ringen. De politie-agent K. vond hem aan het station te Amsterdam. De gemaakte verteringen heeft hij van zijn eigen geld betaald, zoodat dan ook aan de bij den ontvanger gehaalde som geen cent ontbrak. Het Vaderland meld: De nestor der Hagenaars, de heer J. Chapman Enthoven, een der laatst overgebleven oud-strijders van Waterloo in ons midden, is heden 24 December, 101 jaren oud. Hij is nog tamelijk gezond en levenslustig. Gaat hij ook weinig meer uit, het is meer omdat hij geen geleide gedoogt, dan omdat zijn oude dag het hem verbiedt. De oude heer, wiens echtgenoote, 10 jaren jonger dau hij, even kras voor haar leeftijd is, verheugt zich nog in het bezit van al zijne, zij het dan ook, wat enkele betreft, door de langdurige diensten wat verzwakte zintuigen. Tijdens Woensdag het 4e bat. ja gers tot oefening was uitgerukt, is het gesloten kistje van een korpo raal-milicien opengebroken en daar uit ruim fl aan geld ontvreemd. De milicien L. die hiervan verdacht werd, en ook bekend heeft het mis drijf te hebben gepleegd, zal voor den krijgsraad terechtstaan, als be schuldigd van diefstal in de ehambrée. Het ijs, hoe kort het ook nog in het water heeft gelegen, heeft reeds een offer geëischt. Te ter Laak zakte een man door het ijs en verdronk. Aan het einde der Helmerstraat te 's Hage werd een 20 jarig jongeling meer dood dan levend uit het ijs gehaald. Met moeite wer den de levensgeesten weder opge wekt. Aan den Zadelmaker M. Rietstap te Rotterdam en den stovenist G. van den Broek te Bokstel werden door de Maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen eervolle vermeldingen toegekend wegens het vinden van geldswaarde in rijtuigen en het onmiddellijk ter hand stellen daarvan aan den stationschef. Men meldt uit Nijmegen: Naar wij vernemen, wordt, even ontvangen terechtwijzing niet recht begrijpen. Hij gaat werkelijk heen! riep zij toornig. Hij moest toch gezien hebben, dat ik achter de deur stond, dat ik hem verwachtte hij heeft mij zeker niet willen zien. Danira haalde de schouders op. Ik vrees dat het u niet zoo heel gemakkelijk vallen zal dezen man te leiden. Hij laat niet met zich sol len, dat heeft hij daareven getoond. Edith stampte met haar kleinen voet op den grond, als een verwend kind. Ik zeide het u immers wel dat hij een afschuwelijken aanleg tot schoolmeesteren heeft maar hij teviel mij juist in zijne stijf hoofdigheid. Hij zag er volkomen uit als een held, toen hij zich zoo hooghartig oprichtte en met rinke lende sporen heenging. Zij beproefde in haren overmoed als de forten Boven- en Beneden- Lent en Kraijenhoff om deze stad, ook het fort Crèvecoeur, aan den linkeroever der Maas en aan de Dieze, tegenover het dorp Hedel gelegen, ontwapend. Te Breda heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Dien tengevolge moeten aldaar de honden gedurende 4 maanden gemuilband zijn. De dolle hond is met nog een paar door hem gebeten honden ge dood. Uit Winterswijk wordt medege deeld De familie W. alhier verwachtte dezerdageneenjongélèveder Germer- AescAule te Crefeld te gast, een Amerikaan van geboorte. Hetjong- mensch kwam niet, en liet zich verscheidene dagen wachten. Wat was nu de reden van hel opont houd? Een «professor» in de biologie had in den laatsten tijd te Crefeld voorstellingen gegeven, en «schit terende» proeven van zijn bedwel- mingstalent vertoond. Onder de levenslustige kweekelingen der Ge- merleschule hadden daarna sommigen beproefd den professor na te bootsen en daarbij was o. a. gebleken dat de jonge Amerikaan in hooge mate de biologeer-gave bezat. Hij deed niet minder sterke toeren dan de groote man zelf! Daags nu voor zijn vertrek naar Winterswijk bevond hij zich met eenige kameraden in een banket en likeurwinkel. Daar werden al gekscherend met de buffetjuffrouw de gewone kunsten verkocht: «oogen dicht doen» «niet meer open krijgen», enz. Alles gelukte voor treffelijk. Eindelijk riep de liefheb ber-bioloog uitSie Aönnen nicht ■mehr sprecAen! en werkelijk be proefde het meisje tevergeefs een klank uit te brengen. Maar men stelle zich den algemeenen schrik voor, toen het bleek dat het meisje hare stem voor goed had verloren. De stellige verzekering van den Amerikaandat ze wèl spreken kon, baatte niets. De juffrouw verloor haar bewustzijn, en bleef een half etmaal in dien toestand. Er volgde eene opzetting van enkele deelen der keel en andere bedenkelijke ver schijnselen, en de geneesheeren kon den evenmin het kwaad verhelpen. Toen kwam men op bet denkbeeld den «professor» in Duitschland te gaan opzoeken, en na heel wat in spanning van den dilettant-bioloog gelukte het hem dezen te vinden en meê te voeren naar Crefeld. Of het nu te danken is aan de bezwering van den grooten man dan of de natuur of de wetenschap ten slotte geholpen heeft, is moeie- lijk uit te maken; zooveel is zeker, dat de hevig ontstelde Ame rikaan, uit wiens mond ik het ver haal nagenoeg geheel ontving, eer gisteren hier is aangekomen, nadat hij zich te Crefeld overtuigd had, dat de buffetjuffrouw hare stem te ruggekregen heeft. Zij spreekt echter nog altijd gebrekkig. Eenige dagen geleden vervoegde zich ten huize van de wed. G. te Oosthuizen een persoon, zich noe mende agent eener schuldinrorde- ring-maatschappij te Utrecht met de vraag of genoemde weduwe ge neigd was tegen betaling van f10 zich als lid bij die maatschappij aan te sluiten. Deze wilde daarvau ech- om den gang en de houding van Gerald na te doen. Danira lachte evenwel zelfs niet even, maar zeide koel en ernstig: Neem u in acht voor dezen stijfkop, hij zal u nog heel wat te doen geven! Er waren bijna drie weken ver- loopen sedert de aankomst van het regiment. Reeds was het grootste gedeelte er van naar het tooneel van den opstand vertrokken de af- deeling van Gerald was nog maar alleen in Cattaro. Zijn ongeduld werd daardoor inderdaad op eene harde proef gesteld. Hij was voor- loopig met zijne manschappen naar het fort gezonden, dat aan den bo venkant der stad lag en vour het oogenblik slechts tot bewaarplaats van gevangenen diende. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2