Een zeer brutale diefstal werd dezer dagen op het postkantoor te Dantzig gepleegd. De bediende van een groote firma was daar, om een aangeteekenden brief in ontvangst te nemen. Terwijl hij het adres na ziet, komt er een man, die hem den brief uit de hand rukt en er mede op den loop gaat. Ofschoon terstond vervolgd, gelukte het hem te ontkomen, doch met verlies van zijn hoed. De firma heeft thans 400 mark uitgeloofd om den schavuit in handen te krijgen. Uit Lissabon wordt gemeld: Het Engelsche pantserschip Sul tan stootte Vrijdagnacht tegen het Eransche stoomschip Vilie Victoria zoodat laatstgenoemde bodem zonk, met 60 koppen aan boord. De mees ten van deze 60 reizigers en scheeps volk, moeten verdronken zijn. Beide schepen lagen, toen de ramp ge beurde, voor anker. Te Villarido (Sardinië) moet de wijnoogst zoo voordeelig zijn uit gevallen, dat men daar ter stede zoo bericht de Voce della Veritd een liter wit druivensap van uit stekende kwaliteit verkrijgen kan voor de somma van twee en een halven cent. In Saffron Walden stierf dezer dagen zekere Richard Nicholson in den ouderdom van 104 jaar. De overledene was een oude staatsdie naar, die zich op zeventigjarigen leeftijd uit het maatschappelijk leven terugtrok. Hij hield hartstochtelijk van bloemen en muziek en op zijn laatsten verjaardag speelde hij voor de vrienden, die hem kwamen be zoeken, nog een paar stukjes op de piano. Tot het laatste oogenblik bleef hij in het volle bezit zijner geestelijke vermogens. Alexander Jacques, de vaster te Londen, heeft na 20 dagen zijn proef gestaakt. Hij was heel wel, maar kreeg twist met zijn impres- sario, er kwam niemand naar hem zien. Dit is ook maar gelukkig. Te Liverpool is Vrijdag de beroemde Lewis-bazaar door een ge weldigen brand vernield. Het was een ontzaglijk gebouw, verdeeld in verscheidene afdeelingen, waaronder ook eene menagerie, waarvan al de dieren omkwamen. De schade wordt op 250,000 pd. st. begroot. Eenige honderden personen, die in den bazaar werkzaam waren, zijn hier door broodeloos. Omstreeks half November had de Duitsche Nieuw-Guinea-Compag nie te Berlijn van de directie op Nieuw-Guinea per telegraaf bericht ontvangen, dat er bij het onder zoek langs de Golf van Huon goud in deu grond was gevonden. Blij kens de Berlijnsche Polit. Nachr. is het toen opgegravene nu te Ber lijn aangebracht en tot onderzoek vau het goudgehalte in handen van de daartoe aangewezen deskundigen gesteld. In den nacht van 12 op 13 Dec. jl. werden uit de kelders van het kasteel Mount-Stewart, behoo- rende aan lord Londonderry, onder koning van Ierland, 13 manden ouden wijn ontstolen. In de Engelsche bladen heeft de lord nu de volgende excentrique ad - vertentie geplaatst. «Ik onderstel dat de heeren die ven en inbrekers niet de waarde van den gestolen wijn kennen. Deze wijn is mij door gekroonde hoofden ten geschenke gegeven en waardig door Keizers te worden gedronken. Ik verbind mij, dengene die mij een flesch van den wijn terugbrengt, een guinea per stuk (f 12.60) te be talen en hem bovendien niet te zullen aangeven. Daar men den wijn toch wel verkoopen zal, is het billijk dat men mij de voorkeur geve.» De advertentie is aanlokkelijk ge noeg maar heeft tot dusverre, voor zoover ons bekend is, nog geen resultaat opgeleverd. Als eene bijdrage tot het ves tigen van eene opinie over het ge bruik van het sehietmasker bij het slachten van rundvee en paarden, moge het volgende dienen. De rijksveldwachter J. Aartste Oud Beierland, vroeger onbezoldigd rijksveldwachter in dienst der Ne- derlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren, zag in eenepaar- denslachterij de dieren bij het slach ten gruwelijk mishandelen. Om de pooten van het dier werden stroppen gelegd, waarna het, door het tegelijk met kracht aanhalen van die stroppen ter aarde werd geworpen, zoodat doorgaans een of meer ribben wer den gebroken. Vervolgens werd het dier den hals afgesneden en liet men het doodbloeden. Het duurde gewoonlijk tien minuten eer het dier dood was. Hij ontbood daarom van het bestuur der genoemde ver eeniging een sehietmasker en toonde aan den slachter het gebruik ervan. Hij deed dit ten aanschouwe van een aantal veehouders, die hunne instemming met deze slachtwijze betuigden. Wat nu betreft het be zwaar, tegen gebruik van het sehietmasker aangevoerd, dat er geene behoorlijke uitbloediag plaats heeft, omdat de dood al te snel volgt, deelt het Nieuwsblad van de Hoeksche Waard het volgende mede «Donderdag 9 December werd door den slachter C. Schuier zelf een paard met het schietmasker-Sigis- mund gedood. Even als den vorigen keer viel het paard dadelijk dood neder en werd hierdoor bewezen, dat men maar weinig onderricht behoeft om het wapen spoedig meester te zijn. «Bij deze gelegenheid werd door Schuier de behoorlijke verbloeding van het paard aangetoondde aderen, langs de ribben loopende, waren geheel ledig. De bewering dat door het aanwenden van het sehietmas ker geen behoorlijke verbloeding plaats heeft, wordt op deze wijze volkomen gelogenstraft. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Avondzitting van 23 December. In deze zitting is de discussie over de spoorwegen voortgezet en ten einde gebracht. Verschillende onder werpen werden behandeld. De navolgende amendementen werden bij de spoorwegbegrooting aangenomen: Vau de commissie van rapporteurs om niet over te gaan tot den bouw van de definitieve stationsgebouwen te Nijmegen en te Amersfoort; van dezelfde om te schrappen de post voor uitbreiding der werkplaatsen te Tilburg; vau den heer Bugs om niet over te gaan tot den bouw van een woning voor den stationschef te Maastricht. Ein delijk is op voorstel der commissie de post voor onvoorziene uitgaven op de spoorwegbegrooting met f 361,000 verlaagd en daarna de geheele begrooting eenparig aange nomen. Aan de orde was daarna weder Hoofdstuk IX (Waterstaat). Deafd. «Stoomwezen» werd goedgekeurd; het artikel 147M» (reis- en verblijf kosten der landbouw-comm. f 100Ó0) werd bij stemming met 35 tegen 24 aangenomen. De afd. «Posterijen» werd na dis cussie aangenomen en het eindcijfer van Hoofdstuk IX daarna vastge steld. Dit bedraagt nu 123,668,896,21 en werd met 42 tegen 17 stemmen aangenomen. Daarna kwamen eenige kleine wetsontwerpen in behandeling. Na afdoening van deze werd Hoofdstuk XI (onvoorziene uitgavender staats- begrooting aangenomen en ving het debat aan over Hoofdstuk VII B (Financiën). De heer Willink meende, dat naast de Grondwets-herziening stond de herziening van het belastingstel sel, en wel eene herziening in den zin, dat in de allereerste plaats het vermogen, het inkomen wordt ge troffen. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed het stelsel des Ministers omtrent de buitengewone uitgaven. De spreker gaf in overweging, wel onderscheid te maken tusschen ge wone en buitengewone uitgaven. De Minister van financiën noemde het verwijt van den heer Willink onbillijk. Bij zijn optreden had hij gezegd, het financieel evenwicht te willen herstellen, en daaraan had hij rus teloos gearbeid. Ten aanzien van de kwestie der buitengewone uit gaven handhaafde de Minister zijne meeuing, dat groote uitgaven voor verdediging en voor openbare wer ken door leeniug mochten worden gedekt. Na repliek werd het algemeen debat gesloten. Bij de afdeeling belastingen vroeg de heer van Kerkwijk, met het oog op het additioneel kiesreglement, wijziging van de personeele belas ting, ten einde bewoners van ge deelten van huizen afzonderlijk te belasten, waardoor ook de capaci teiten, die op kamers woneD, zou den betalen. De Minister van Financiën zegde dat eene wet overeenkomstig het verlangen van den heer van Kerk wijk reeds heeft bestaan, doch dat verschillende bezwaren aanleiding hebben gegeven, van die wetsbepa ling terug te komen. De heer Lieftinck drong aan op verbetering in de positie der aspi rant-landmeters, waarvoor de Minis ter eene nieuwe klasse had in het aanzijn geroepen. Hij vroeg, of de Minister nog niet wilde overgaan tot aanstelling van landmeters 4de klasse. De Minister verklaarde, dat den aspirant-landmeters volstrekt geene voorspiegelingen zijn gedaan, die door de aanstelling tot 4de klasse werden vernietigd. Door aanstelling tot 4de klasse werd hun positie verbeterd. De heer Smeenge vereenigde zich met het protest van den heer Lieftinck. Hoofdstuk Financiën werd daarna aangenomen met 47 tegen 14 stem men. Ten slotte was aan de orde de credietwet voor het Hoofdstuk Ma rine, welke na discussie met alge- meene stemmen werd aangenomen. De heer Viruly vroeg, of het de bedoeling was, 2 torpedobooten op de Rijkswerf en 1 bij particulieren te bouwen. De Minister antwoordde, dat twee booten zouden gebouwd worden bij particulieren eu één op 's Rijks werf. Het eindcijfer, waarvan de helft voor 6 maanden wordt toegestaan, bedraagt f 12,050,235.20. De Kamer is daarna tot latere bijeenroeping gescheiden. LETTEREN EN KUNST. Het eerste nommer van het So ciaal Weekblad is verschenen. Het bevat een «eerste woord» van den redacteur mr. A. Kerdijk. Allerwege hier sterker dan daar, maar toch allerwege, zegt de schrijver openbaart zich in die kringen der volkeren, waar met han denarbeid het veelal schamele brood wordt verdiend, de ernstige wil om een grooter aandeel te veroveren in de stoffelijke en geestelijke vruch ten der beschaving, dan thans hun deel is. Meer als middel hiertoe dan als doel op zichzelf, paart zich daar mede het streven naar rechtstreek- schen staatkundigen invloed. Krach tig en algemeen is de beweging, door geen grenspalen, geen bergen noch stroomen in haar vaart gestuit. Den een moge zij me* bange zorg, den ander met blijde hoop vervul len, bij een derde mogen hoop en bezorgdheid beide niet ontbreken haar beteekenis miskennen kan niemand, die niet met blindheid ge slagen is of moedwillig de oogen sluit voor de dingen om zich heen. Die beweging, wij begroeten haar in beginsel met warme ingenomen heid. Waarlijk niet in al haar uitin gen. Alleminst waar zij hunkerend naar revolutionaire daden, de open bare orde slechts ontziet, omdat zij zich nog niet krachtig genoeg ge voelt om haar te verbrekenterwijl zij intusschen haat en tweedracht zaait, de booze hartstochten der menschen prikkelt, bij de menigte het geloof aan goede bedoelingen ondermijnt, den onkundige misleidt door de voorspiegeling van te ver wezenlijken hersenschimmen, en door dit alles het terrein tracht te berei den voor den bloedigen strijd, dien zij als aanstaande van de daken predikt. Maar wèl juichen wij met hoofd en hart de ontwikkeling dier bewe ging toe, waar zij zich uit in het elkander bijstaan met broederlijke trouw in de nooden des levens. Wèl, waar de betere bevrediging van rechtmatige behoeften, zoo van gees telijken als van stoffelijkeu aard. Haar doelwit is Wél, waar zij met eerbiediging van de wet en het openbaar gezag opwekt tot on derlinge aaneensluiting der maat schappelijk zwakken, opdat het on vermogen van den op eigen wieken drijvenden éénling wijke voor de macht der samenwerking bij het ver dedigen en bevorderen van gemeen schappelijke belangen. Wèl, waar zij tot de bevoorrechten dezer aarde zegt, dat het hun dure plicht is, hun voorrechten, meer nog dan als een bezit, te beschouwen als een hun toevertrouwd talent. Wel, waar zij aan den staat den eisch stelt om de gebreken der samenleving die door zijn ordeningen wordt bijeen gehouden, te bestrijden zooveel in zijn vermogen is. Wèl, waar zij te dien einde ook voor de werklieden stem verlangt in het kapittel van het staatsbestier, opdat die stem hun nooden en behoeften bloot legge, hun aanspraken op de gemeenschap doe komen tot hun recht. Voor een verruiming van den werkkring der staatsgemeenschap, wenscht mr. Kerdijk de pen te voe ren. Doch niet daarvan alleen, noch vóór alles daarvan verwacht hij heil voor de vreedzame oplossing der moeilijkheden. Vrij wat meer van de eigen inspanning der misdeelden en van billijkheidszin en toewijding der anderen. De redacteur verlangt van zich- zelven en van anderen, dat zij met ons arbeiden in het heden, op de wijze en in de richting die de wer kelijkheid toelaat. Het eigenbelang erkennend als een hefboom ten goede; mits het in evenwicht worde gehouden door het hoogere beginsel der liefde, en dit omgezet worde in daden. Het loonstelsel zoo niet voor altijd, dan toch nog voor langen, langen tijd onmisbaar achtend; maar er naar strevend, het van zijn noo- delooze hard- en wreedheden te ont doen. Niet loochenend, dat tenge volge van dat loonstelsel, op den persoonlijken eigendom gebouwd, zekere tegenstrijdigheden van be langen tusschen arbeid en kapitaal onvermijdelijk heeten moet; doch hun verzoening najagend voor zoo ver zij doenlijk is, de middelen en wegen zoekend om haar te bevor deren. De leer verkondigend, dat plichten nog zwaarder wegen dan rechten. Dit evangelie predikend aan alle creaturenmaar het met name en met verdubbelde klem, op het hart bindend van hen, die met aard- sche goederen, beschenen door het volle licht der wetenschap en der kunst, wandelend op de hoogten der samenleving mede aanspra kelijk zijn voor de duisternis in de laagte, voor de ontberingen die er worden verduurd, voor het weinig menschenwaardige bestaan, dat er door zoovelen wordt geleid. Ten slotte legt mr. Kerkijk er nadruk op, dat alleen hij, en niet de gisteren door ons genoemde me dewerkers, aansprakelijk is voor den inhoud der niet geteekende stukken. Toch worden ook de andere hee ren «gedragen door de overtuiging, dat de verbetering van den stoffe- lijken toestand van de groote meer derheid des volks, de verhooging van haar geestelijk en zedelijk peil, het weefgetouw zijn, waaraan het huidige geslacht met rusteloozen ijver heeft te werken, wil het voor de vierschaar der wereldgeschiede- dis ontkomen aan het vonnis van plichtverzuim.» KUNSTNIEUWS. Catharina Beersman zal te Rotterdam 11 Jan. haar vijf en twintigjarig jubilé alstoo- neelspeelster vieren. Door tussehenkom3t van het Dagblad- Correspondentiebureel van den heer A. B. de Matha, te Amsterdam, zal intijds voor en gedurende de Tientoonstelling van voedings middelen aldaar, onder dezen titel dagelijks een courant in verschillende talen verschijnen. LEDER EN VLOOT. In de Vrijdag avond te Amsterdam gehou den vergadering van de //Vereeniging ter be oefening van de Krijgswetenschap" werd door den heer M. Onnen, le luitenant der genie, eene belangrijke voordracht gehouden over het gebruik van pantseringen in vesting werken. Op 15 dezer ontbraken bij de regimen ten infanterie 183 korporaals en waren aan wezig 63 sergeants-titulair en 181 korporaals, ter bevordering tot sergeant of fourier ge schikt, doch die moeten wachten op vaca tures. ONDERWIJS. De gemengde commissie voor de stenogra phic uit de beide Kamers der Staten-Generaal, brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat de jLarlijksche cursus van stenographie zal geopend worden op Maandag den31en Jan. 1887. RECHTSZAKEN. Bij arrest van Vrijdag jl. heeft het gerechts hof te Amsterdam het vonnis der recht bimk in zake Fortuyn en van der Stadt bevestigd. Zeer terecht, zegt het arrest, is door den eereten reehter aangenomen datde schuld der beklaagden behoorlijk vaststa^ en evenzeer dat het verspreide biljet de o^, miskenbare strekking heeft om tot weerspan nigheid op te wekkea. ST90MVAARTBIRi$HTE(i. Het stoomschip /,W. A. Scholten", kapt Bakker, van New-York naar Rotterdam, pas* seerde 24 Dec. des namiddags 2 uur Dover en arriveerde den 25en te Rotterdam. Het stoomschip Prinses Marie" van Am sterdam naar Batavia, vertrok 25 Dec. van Port-Said. Het stoomschip f Prins Alexander", vertrok 25 Dec. van Batavia naar Amsterd. Het stoomschip //Voorwaarts", kapt. Turf- boer, vertrok 25 Dec van Amsterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip /.Rotteadam", kapt. Via, vertrok 25 Dec. van Rotterdam naar New- York en pa' seerde 26 Dec des ochtends 2,45 uure Dover. Matige ZW. wind. Het stoomschip ^Noord-Braband", van Java naar Rotterdam, vertrek 26 Dec. van Port- Said. Het stoomschip Burgemeester den Tex" is 24 Dec. van Amsterdam te Batavia aan gekomen Het stoomschip //Melbourne" met de Fran- sche mail, arriveerde 24 Dec. te Suez en heeft de reis via Napels naar Marseille voort gezet. Hot kan 31 Dec. aldaar worden ver wacht. Het stoomschip ^Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Dec. te IJmuiden. mkmmmwMïu Haarlem, 27 Dec. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f7.60 a f6.50 rogge 0.— f 0.— haver f3.15 a f3.Garst 0 a f0.Duiven- boonen f6.75 h f6 60 Paardenboonen f 0. a f0.Bruine boonenf0. af0.— Groene Erwten f6.50 a f6.Witte Erwten f0. a f0.Capucijners f 0.a f0.— Kanarie zaad f 0. a f Oliezaad f0.— a f0. Koolzaad f 0.— af 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f KarweizaRd 0.a f 0. AMSTERDAM, 27 Dec De prijzen d«r Aardappelen waren aia volgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.70 a 2.90, dito Franeker f 2 60 a 2 70; dito Engelsche f2' 10 a 2 20; dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwscke spuische Jammen f3.a 3.50; dito Flakkeesche f2.80 a 3,j dito Blauwe f 3 - a 3.10; Geld. Blauwe f3.10 a 3.20, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Zand f 3.a 5.— Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f0.a 0.Pruisische Roode f 2. a 2 10, Maastrichtsche Roode f 2.40 a 2.60, Friesche Hamburget f 0.a 0. Groninger Turken f 1,70 a 1.80. Zeeuw- sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 vorsche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd stil Rijst. Ongepelde soorten, op hoogere vor dering der buitenlandsche markten, vast ge stemd. Uit de eerste hand ging in handen der pellers over 1670 bn. Java Ta el-, aan gebracht per //Prins Fred.rik". Gepelde in alle soorten met beperkten omzet. Specerijen. Noten vast. Foelie opnieuw in prijs vooruitgaande, met flinke orders voor export. Foelie F, in de voorgaande week tot f 1 a 7 afgedaan, werd nu mat f 1,40 betaald. Afgedaan werden 16 km Noten en 3 kn. Foelie. Nagelen hooger genoteerd. Peper af gedaan 360 balen. Katoen in kalme stemming. Febr. 28 ct. Mei 283/4 ct. eerder koopbaar. Tin flauw, met ruim aanbod. Banka prompt f 60Billiton loco f 60, dito 3/ra. f 63. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars Amsterdam, 24 Dcc. De kleine verlaging der Amerikaansche noteering bleef zonder invloed op de loco- prijzen welke onveranderd op f 8,35 bleven. Alhier is het schip //Cashlier" binnen met 8467 vn. van Taimouth gesietpt naar IJmui den nabij het binnenkomen op de hoofden gestooten te hebben. Latere termijnen met meerder aanbod, Tarwe op levering hooger. Mei f 223. Rogge als voren, per 2100 kg. a c. z. k. Petersburger f126. Noteering va;:i do Commisnin 'voor den ruanhandal, Rogge op levering weinig ver anderd. Maart f126, 127. Mei f129, Noteering van. M.mne Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie in eendoen; vliegend per 100 KG. f 22Vs- lo. Mei f 23Vs- Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f 213/4. lo. Jan. Mei f213 4 2D 3. lo Maart/ Mei f221,8. lo. Juni Aug. f22s/8 lo. Sept./ Dec. f221 ;2. Raapkoeken f 70. a 84 per 1040 stuks, Lijnkoeken f 8, a 12.50 per 104 stv.ks. EJam, 24 Dec. Kaas. Aangevoerd 20 stapels wegende 2195 kilo; hoogste prijs Gras- f 28.laagste f 0.—de 50 kilo. Hooi f a 0.—. Hoorn, 23 Dec. Kaas: Ter waag gewogen 256 stapels, wegende 7C537 kilo. Hoogste rijs: kleine Gras f31.Hooi idem f 0. lommissie idem f33.—, middelbare f33.50 Zaandam, 22 Dec. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 24 stapels kleine Kaas en -- stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f28 en middelbare fbeiden per 50 kilogr. g®feï«ö!err, 27 Dec. Moutwijn f 6.75 Jena- f 12.25, Amafc. Proei f13 50, Spoeling 2,— idom door d« Sehisdamafihe Spoeling- V arsenigm# f 2 Zwo88o23 Dec. Boter. Prima Gras f 36.a f27.afwijkende f 24,50 a f 25. 2e soort f19.a f 21.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3