I. y dat onder moeders geleide naar een Kerstfeest ging. Met eene ernstige wond door de bewoners van bet Achterom aanvankelijk verbonden moest bet meisje naar buis te ruggebracht worden. De huzaar maakte zich uit de voeten. De politie te 'sHage waar schuwt het publiek op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van han delsbetrekking met Herman J. Schoe- macher, als zijn adres, bij het doen van bestellingen van allerlei aard, opgevende 270 Van Ravesteijnstraat te 'sHage. Aldaar woont F. D. Bastet, en bij dien komt hij nu en dan. Hij deed zich onlangs van 'sHage schrijven naar Haarlem, doch moet zich ook ophouden te Rotterdam. Reeds vroeger werd de aandacht op hem gevestigd. Hoe eigenaardig er soms met di ploma's van tentoonstellingen wordt rondgesprongen, bewijst het vol gende staaltje: Een bakker, in een derZaansche gemeen! en, verwierf voor zijne in zending op de in dit jaar te Am sterdam gehouden Bakkerij-Tentoon stelling de zilveren medaille met een diploma. Het diploma beviel onzen bakker echter maar half; hij gaf het aan zijn huisschilder, die de sym bolische voorstellingen met harde kleuren heeft geschilderd, zoodat het nu, naar den zin van den be kroonde, in een lijst achter glas, eene eereplaats in diens winkel heeft gekregen. ZCf.) Een onderwijzer uit den Helder zat met een 5tal personen in den trein. Aan het Centraalstation te Amster dam gekomen, dreigde een van zijne medereizigers, die hem voor Domela Nieuwenhuis aanzag, hem den hals te zullen afsnijden. De onderwijzer vond het raadzaam der politie van die attentie kennis te geven. Van de verdronken schepelingen van het aan den Hoek van Holland gestrande stoomschip Egret zijn G lijken aangespoeld of opgevischt. Dat van den loods Steehouwer wordt nog gemist. Bij het redden van de 11 overige personen der bemaning hebben de weinige bewoners der overzijde van den Nieuwen Waterweg zich zeer verdienstelijk en hulpvaardig be toond door het verschaffen van hulp en kleedingstukken. In het krankzinnigen-gesticht «Voorburg!) te Vucht zijn, naar men aan het U. I). mededeelt, meer dan 500 verpleegden en 2 geneesheeren. Tengevolge eener woordenwisse ling over de betaling van eenige glaasjes jenever, heeft te Rozen- daal zekere J. T. den kastelein vau de herberg «Het schoentje» twee ge vaarlijke messteken in den buik toegebracht. Hij is gevat en naar de gevangenis te Breda overgebracht. Onder Barneveld, op de hofstede «Groot Achterveld» had in den vroe gen ochtend van den eersten Kerst dag een moordaanslag plaats op den bewoner A. van Veldhuizen, een landbouwer vau 49 jaar. Twee zoons zijner vrouw (V. zelf heeft geene kinderen) hadden zich naar de R. K. kerk begeven, terwijl zijne vrouw en één zoon zich te huis bevonden alleen de man lag nog te bed. Op dezen werden omstreeks 4 uur ver scheidene schoten gelost, waarschijn- neer zij het langs dezen weg be proeft? Zij weet immers overal an ders haren wil te doen eerbiedigen. Ga nu, kind, en maak u gereed voor den rit; ik zal intusschen den luitenant eens onder handen nemen. Hij zal tenminste niet vermoeden, hoe verkeerd zijn ijver voor den oorlog uitgelegd wordt. De jonge dame vond het ditmaal goed haars vaders raad op te vol gen. Midden door hare tranen heen brak alweer een lachje door, want juist werd Geralds stem in de voor kamer gehoord. Daar is hij! fluisterde zij. Verklap het hem niet, dat ik geschreid heb, papa, en zonder het antwoord af te wachten, sloop zij de kamer uit. De overste schudde lachend het hoofd; hij was thans gerustgesteld over den tegenzin, dien zijne doch ter eenigszins tegen Gerald scheen te hebben. Maar er kwam voor he in lijk uit eene revolvereen kogel was de rechterkaak binnengedrongen en er aan den anderen kant van den hals weer uitgegaan; een andere verwondde den middelsten vinger der rechterhand, een derde verbrijzelde den duim der linkerhand, nog een ander kwam in den rechterarm te recht. Bij onderzoek bleek, dat een kogel in het kussen gegaan was, doch dat na het voorgevallene eene andere sloop daaromheen was ge daan. In de bedstede zijn mede ko gels zichtbaar, en eveneens bloed- spatten, zoodat de bewering van de vrouw, als zou de moordaanslag niet op bed zijn voorgevallen, niet opgaat. De verwonde vluchtte half ge kleed naar eene woning op een kwar tier afstands van zijne hofstede. Dr. Versteeg, uit Barneveld, verleende geneeskundige hulp. De toestand van den gekwetste geeft hoop op behoud. De justitie uit Utrecht heeft reeds een onderzoek ingesteld. Zondag werd te Hengelo ter ge legenheid van het socialistencongres ten huize van den tapper Ter Welle eene openbare vergadering gehou den ter samenspreking over de be langen van de sociaal-democratische partij in Nederland. Er waren slechts een 200tal meest Enschedeërs, enkelen uit Al- meloo en Borne, en zeer weinigen uit Hmgeloo zelf. Onder dit aantal zijn de congresafgevaardigden en en kele nieuwsgierigen begrepen. Als sprekers traden op Benninck, Domela Nieuwenhuis en Fortuin, allen de bekende socialistische theo rieën verkondigendeeerstgenoemde had zijne speech gekruid met tal van hatelijkheden aan het adres van werkgevers. De burgemeester met een paar politie-agenten, ter verga dering aanwezig, constateerde tegen Fortuin proces-verbaal te moeten opmaken wegens beleediging van den minister van justitie en dreigde de vergadering onmiddellijk te zul len ontbinden, indien deze spreker zich in zijne uitdrukkingen niet ma tigde. Fortuin gaf daaraan gehoor, en de vergadering werd vervolgens onder het zingen van het Vrijheids lied gesloten. In de zaal, versierd met roode vaandels en schilden, op welke laatste de namen prijkten van Lasalle Bebel, Blanqui, Plato, Munter, De Paepe, enz., zou des avonds eene gezellige bijeenkomst plaats vinden van leden en congres-afgevaardig den. Deze laatsten zijn zeer koel ontvangen, hunne aanvrage om lo gies werd door de meeste hotel houders afgewezen, en van het ge heel wordt geen de minste notitie door de burgerij aldaar genomen. Het congres Zaterdag aangevan gen en dat Zondag en volgende dagen zou worden voortgezet, is a': leen toegankelijk voor de afge vaardigden der verschillende ver- eenigingen. ZC.) Uit Vlissingen wordt gemeld: De nieuwe raderstoomboot, die ten dienste van den provincialen stoom- bootdienst aan de Koninklijke Maat schappij De Schelde besteld is, zal geheel van staal worden vervaar digd. Hare lengte zal 41,15 M. zijn, de grootste wijdte 6.10 M. en de diepgang 1,83 M. In het voorschip zal de 2e klasse kajuit, en in het achterschip de le klasse kajuit ge plaatst worden. De beide kajuiten, zoowel als alle hutten voorde equi page, zullen van electrische gloei den niets van het «onder handen nemen», daar Gerald in gezelschap van pater Leonhard verscheeD, dien hij aan den kommandant voorstelde. De mist begon op te trekken, toen de kleine optocht de stad verliet. Hij ging voorbij de muren van de vesting, langs de citadel, die drei gend van hare rots naar beneden blikte, naar het open veld. Het doel van het uitstapje van daag was een fort, dat op een paar uren afstands op eene steile hoogte lag, en door zijne verhevene ligging een prachtig uitzicht aanbood. Men wilde bij deze gelegenheid ook den officier, die er het bevel over had, een kort bezoek brengen, want de bepaling, dat geen vreemdelingen mochten worden toegelatengold natuurlijk niet voor den aanstaanr den schoonzoon van den komman dant. De overste zelf was wegens ambtsbezigheden genoodzaakt in de stad te blijven, en daarom verge- lampen worden voorzienin den mast zal een groot booglicht wor den aangebracht voor den dienst bij laden en lossen. De verwarming der beide kajuiten zal geschieden door middel van koperen buizen met stoom gevuld. De stoommachine zal oscilleerend zijn, van het triple compound systeem een vermogen van 450 Ind. paar denkrachten hebben en van patent raderen zijn voorzien. De stalen stoomketel zal op 10 atmosfeeren druk werken met een verwarmingsoppervlakte van 1400 vierk. vt. Bij eene gewone vaart zal het schip 12 Eug. mijlen per uur moe ten loopen. Behalve een stoomanker- spil, stoomstuurtoestel, een voor-en achterroer enz., zullen bij den bouw van dit schip alle verbeteringen worden toegepast, ■- elke in den laatsten tijd op het gebied der scheep en stoomvaart zijn uitgedacht. Als eene bijzonderheid is het ze ker de vermelding waard, dat op de reede alhier ten anker ligt, om bij handzaam weder in zee te ste ken, het Engelsche stoomschip Wol/, kapt. Brown, hetwelk te Antwer pen onder zijne lading twee stuk ken geschut, door de firma Krupp vervaardigd, heeftopgenomen, welke elk 120,000 kilo wegen en eene lengte hebben van 46 Eng. vt. Deze kanonnen zijn bestemd voor de Ita- liaansche regeering en moeten te Spezzia worden ontscheept. Beiden zijn in het achterruim geladen, en dit was alleen mogelijk door de groote laadluiken, welke dit stoom schip heeft, terwijl het tevens spe ciaal is ingericht voor het vervoer van buitengewone stukken, zoowel wat afmeting als wat zwaarte be treft. Het stoomschip Wolf, groot 397 reg. tonnen, is in het jaar 1884 op de fabriek der Koninklijke Maat schappij «De Schelde» voor de firma Moss Co. te Liverpool gebouwd. Te Deventer werd ontdekt, dat eene vrouw, moeder van drie kin deren en wier man in het zieken huis ter verpleging is opgenomen, zich te buiten ging aan sterken drauk. Een onderzoek werd inge steld, hetwelk tot het bedroevend resultaat leidde, dat de vrouw, die f 5 vast inkomen had, terwijl een der kinderen nog iets aan eene hul- zenfabriek verdiende, dat geld bijna geheel aan sterken drank besteedde. De kinderen hadden bijna geen klee deren aan, en hunne legerstede be stond uit eenig stroo, krullen en turfmolm en de dekking uit oude voering van eene jas. Eenige inge zetenen trokken zich het lot dier ongelukkige wezen aan, en met toestemming van den vader werden twee hunner (een van 15 jaren wilde de moeder niet verlaten) tij delijk uitbesteed. Op hare inkom sten, die bestonden uit f 3 per week uit een ziekenfonds van de fabriek, waaraan de man werkzaam was, en f 2 per week uit het ziekenfonds van 'tNut werd beslag gelegd. 21 December was het St.-Thomas. Deze dag heeft te Hurwenen voor de schooljeugd een zonderlinge be- teekenis. Dan heeft zij het recht om zich van de school meester te maken en de onderwijzers er uit te jagen. Het is in vroegere dagen ge beurd, dat de kinderen reeds des morgens te zeven uren in de school aanwezig waren, tafels en banken zelde Gerald alleen de beide dames. De weg, die naar den berg, voerde, begon onmiddellijk achter de stad; hij diende vooral tot militaire doel einden en was daartoe voornamelijk aangelegd. In den beginne zag men aan beide zijden nog boomen en struiken; maar weldra bespeurde men in het geheel geen groen meer, en steeg de weg door kale, rots achtige steenen in tallooze kronke lingen naar boven. Het gordijn van zware, dichte wolken, dat bij het aanbreken van den dag het 'geheele landschap ver borg, werd langzamerhand dunner; het ging zachtjes aan over in een lichten, doorschijnenden sluier en loste zich eindelijk geheel op in een blauwachtigen waas. De baai met hare omgeving zonk steeds dieper wegde bergen werden steeds hoo- ger en steiler, naarmate men er dichter bij kwam. Ediths grillige aard kwam tot voor de deur schoven en tot groote ergernis van den hoofdonderwijzer, die buiten kon blijven, allerlei kre ten en gezangen ter eere van St.- Thomas aanhieven. Hoewel er zeer veel groote jon gens met October school komen en dezen onder elkander nog wel eens brommen van «hun recht,» wordt er in de laatBte tien jaren geen ge volg meer aan gegeven, maar per sonen van 30 tot 40 jaar kunnen nog met smaak verhalen van dien schoonen dag, «waarop de meester gekeerd moest worden.» De stationschef M. M. Francoys, te Helvoirt, die door de exploitatie maatschappij wegens het reclame - ongeval werd geschorst, is nu als gewoon ambtenaar naar het station Sneek verplaatst. Volgens Le Courier de laMewse is het bericht in het nummer van dat blad van 16 December opge nomen als zouden met ingang van 1 Jan. a. s. de gehuwde vrouwen, werkzaam in de fabriek van de firma Pierre Regout en in de Céramique te Wijck, niet meer als werksters worden toegelaten niet alleen niet onwaar maar zelfs van allen grond ontbloot. GEMENGD NIEUWS. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezantschap te Constantinopel, heeft de Turksche Regeering be sloten den verkoop van vervalsehte olijfolie in het belang der open bare gezondheid tegen te gaan, en dit handelsartikel voortaan bij aan voer als anderzins te doen onder zoeken door inspecteurs, daartoe door de Keizerlijke geneeskundige facul teit benoemd en door plaatselijke ambtenaren, en de partijen olijfolie verbeurd te verklaren, welke moch ten blijken katoenpitten-olie of an dere voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen te bevatten. Sucei, de gewezen vaster, is gedagvaard tot betaling van 185 fr. wegens geleverde eetwaren tusschen 1 en 18 December, zijn vastentijd Maar de spijzen waren verorberd door de toeschouwers, die van het vasten eetlust hadden gekregen. Misschien was er bij toeval wel iets naar Succi's maag verhuisd. Een vreeselijke brand heeft Woensdag in de groote goederen- magazijnen van den heer Wimaux, te Launoy-Roubaix gewoed. Het gebouw dat 40 M. lang was, is totaal verbrand, benevens 3000 balen stoffen. Drie personen werden ge vaarlijk gewond. De bankier Godet, te Tonnay- Bantonne, heeft, wegens een pas sief van 100,000 francs, door ver drinken in de Charente een einde aan zijn leven gemaakt. Te Rijssel heeft op de lijn Rijs- sel-Roubaix het volgende tram-on geluk plaats gehad. Een wagen geladen met 4000 kilo koopwaren en getrokken door twee paarden, was op weg naar Roubaix, toen van den anderen kant de stoomtram kwam en in botsing kwam met den goederenwagen. De machinist werd zwaar gewond en overleed spoedig daarna aan de gevolgen. De paar den, conducteur en reizigers kwamen zonder letsel vrij. Donderdag middag kwam ze kere heer D. met den trein uit Bel gië te Tourcoing. Hij begeleidde een lijk, waarvoor hij een afzonderlijken zijn volle recht, want op de regen bui van heden morgen was een hel dere zonneschijn gevolgd. Men kon het die stralende, lachende oogen niet aanzien, dat zij, een uur gele den, nog tranen gestort hadden. De sierlijke gedaante met haar donker blauw rijkleed en den golvenden sluier, zat zoo recht gemakkelijk en bevallig op het muildier en zag er even frisch en stralend uit als het morgenrood, dat uit den nevel te voorschijn trad. Of zij die vaderlijke vermaning ter harte genomen had, of dat het werkelijk Ediths voornemen was vonken uit den steen te slaan, wij weten het niet; zeker is het, dat zij heden zoo betooverend en be minnelijk was, dat zelfs de koelheid van Gerald er niet tegen bestand was. Hij had dan ook inderdaad van steen moeten zijn om bij zoo veel luimige scherts en plagerijtjes onverschillig te blijven. goederenwagen had gehuurd. Daar D. evenwel geen enkel papier had met den overledene in betrekking staande, begonnen de douanen ach terdocht te koesteren. Trots zijn schreeuwen over lijkenschei nis en bedreiging tot aanklagen openden de douanen de lijkkist en vonden... 70 kilo tabak, waarvoor in Frank rijk 1200 frs. inkomend recht moet worden betaald. Natuurlijk werd alles aangehaald. Te St. Denis kwam Maandag avond tegen acht uur een zekere Mallet, kolenbrander bij den tuin man Malaquin, een sommetje eischen dat deze hem schuldig was. Zijn schuldenaar ontving hem met geweerschoten. Mallet ontving een kogel in den rechterarm en een in den rug. De moordenaar was on middellijk in hechtenis genomen. De toestand van den gewonde is hoe wel zeer ernstig niet hopeloos. In Frankrijk zijn 12 jeugdige inboorlingen van het eiland Mada gascar, allen zonen van aanzienlijke ouders, aangekomen, om naar het heet, de zeden van het land te be- studeeren. Zij maakten de zeereis onder het geleide van den vice- president van Madagascar, den heer Daumas; den Franschen consul te Monaco, den heer de la Morlière, en den kapiteins van de Koninklijke lijfwacht der Hevas, Razini-Haba en Ratzafirmandiby. Vooreerst zul len zij niet naar Parijs komen, maar ergens in het Zuiden logee- ren, daar zij erg van de koude lijden. Een zekere Versino, te Mar seille, had in een kosthuis eene 6chuld van 14 francs. Toen hij die maar niet betaalde, weigerde de kastelein hem meer crediet te ge ven, en Versino, daarover gebelgd, bracht den kastelein een doodelijken messteek in het onderlijf toe. Te St. Germain-en-Laye wer den de bewoners verschrikt door een gasontploffing in het postkan toor. De vloer werd in stukkeu ge slagen en al de ruiten braken. Een vrouw, die juist postzegels kocht, werden de beenen stuk geslagen. Geen der beambten werd gewond. Het beroemde rijtuig waarmede de graat van Chambord zijn intocht te Parijs zou doen, is voor een derde der waarde, 25,000 frs., verkocht aan den koning van Griekenland. Te Lyon is Vrijdagavond in de kerk Saint-Nazaire, waar een zeer talrijke menigte de Kerstnacht-mis was gaan bijwonen, een bom neer gelegd van buitengewoon ontplof bare kracht en met twee lonten, met een phosphorachtig mengsel bestreken en bij aanraking met de lucht vuur vattende. Door de op lettendheid van een der kerkboden werd een ontzettend ongeluk voor komen. Een zekere vrouw C., wonende in de Rue de Dunkerque, te Parijs, die een dochtertje van 11 jaar had, bevond zich in zeer behoeftige om standigheden. Zij besloot daarom aan haar leven en dat van haar kind een eind te maken. Zij maakte daartoe in een kamer, waar zij eerst alle reten en gaten gesloten had, een kolenvuur aan, lag haar kind daar te bedsloot de deur en legde zich naast het kind. Het kind geleek spoedig dood. Maar toen de moeder dat zag, riep zij om hulp. De buren schoten toe, een dokter werd gehaald en de kleine nog in tijds gered. De vrouw zal in 't vervolg der gelijke pogingen tot moord wel na laten. Het lachen, dat zoo goed stond aan zijn ernstige trekken, en dat hij toch zoo zelden deed, werd steeds menigvuldiger, en hij liet zich, ge heel tegen zijne gewoonte, door de vroolijkheid zijner verloofde mee- sleepen. Terwijl het jonge paar dus in de beste verstandhouding vooruitreed, volgde Danira langzamer. Zij hield, schijnbaar zonder opzet, haar muil dier steeds eenige stappen achteruit, en de afstand tusschen haar en de beide anderen werd bijna onmerk baar steeds grooter. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2