Raafl. t Gemeente Haarlem nmimimm» Een vreeselijk ongeluk op den spoorweg Parijs—LyonMarseille is Donderdag jl. nog in tijds voor komen. De goederentrein, bestaande uit 42 wagens, van Lyon naar Greno ble vertrokken, ging de belling op bij het station Tour du Pin. De wagens waren blijkbaar slecht gekoppeld, ten minste de vierde wagen raakte los van den vijfden. De locomotief met vier wagens ging door, maar de 38 andere wagens gingen de helling af met een snel heid van 20 K. M. per uur. Het gevaar was groot, want vijf minuten later moest een passagiers- trein den goederentrein volgen. De conducteurs trachtten vergeefs de wagens te remmen en sprongen met gevaar van hun leven uit den trein. Zij zagen den passagierstrein aan komen en wisten den machinist daarop nog intijds te waarschuwen, die onmiddellijk kon stoppen, 't Was hoog tijd, want op 10 M. afstand stopte de losgelaten goederentrein. De schade door de sneeuw in Duitschland veroorzaakt, is buiten gewoon groot, vooral in Wurtem- berg. In bet Scharzwald wordt zij op 50,000 Mark geschat. De Donau is op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Gebruik makende van het druk verkeer in de Berlijner straten op de Kerstdagen, hebben de sociaal democraten in grooten getale vlug schriften verspreid, waarin zij heftig tegen de regeering uitvaren. Vorst Alexander... is gemaakt tot den held eener «romantische operette», getiteld«De Bulgaar» en gecomponeerd door een Duitsch musicus, Carl Dibbern, die ook het libretto heeft geschreven. De com positie bevat een «Bulgaarschen wals» en een «Bulgaarschenmarsch» voor «Amazones». Versche:dene schouwburgen moeten reeds het recht van opvoering hebben ver worven. Bij den jongsten sneeuwstorm in Thuringen zijn vijf menschen doodgevroren. In de Londensche Globe komt een ingezonden stuk voor van eene dienstbode, die naar aanleiding van opgedane ervaring, de meesters en meesteressen ten hoogste waarschuwt tegen zorgeloosheid, het laten slin geren van sleutels en geld enz., omdat tegen de verleiding tot on eerlijkheid van allerlei aard, die daardoor ontstaat, vele dienstboden, die anders eerlijk zouden gebleven zijn, op den duur niet zijn bestand. Lady Mary Johns, een jong gehuwde Engelsche dame. werd voor ruim drie weken door haren echtgenoot verlaten, die, naar hij zei de, naar Schotland op reis ging om er te jageu. Dagelijks ontving de jonge dame dan ook een teederen brief en een bezending wild. Op den tienden dezer werd haar echter in een anoniem schrijven medege deeld, dat haar man niet in Schot land aan het jagen was, maar te Parijs vertoefde, waar hij in gezel schap eener schoone actrice haar huwelijksgift verteerde. Lady Johns reisde nu in allerijl naar de Seinesfad, informeerde naar haar trouweloozen gemaal en trof hem op een gemaskerd bal. Ver momd als Tscherkessische wist zij hem zoo te boeien, dat hij zich met haar in een afzonderlijk vertrek terugtrok. Daar wierp de beleedigde vrouw haar masker af en trachtte eigenhandig haren man te worgen. Op zijn gerochel kwam men ver schrikt aanloopen en het gelukte den half gesmoorden weder in het leven terug te roepen. Lady Johns was ontvlucht. Te Londen zijn in de West- India Dokkan proeven genomen met een eigenaardig soort torpedo boot Zij heeft den vorm van een sigaar, ia samengesteld uit drie dik ke staalplaten, is 60 voet lang en gaat acht voet diep. Het vaartuig wordt electrisch verlicht. Het kan stijgen en zinken naar believen. - Bekend is hoe het Engelsche nmhat you calU (wat je noemt) io den mond des volks als benaming voor een flinken opstopper is ge worden «watiekou», gelijk het Duit- sche llabe du dass (dat is voor jou) 't welk een oorvijg vergezelde of aankondigde in den mond des volks, is geworden tot «labre doe- das of «haberdoedas» en zoo zijn er ettelijke zeer vermakelijke soms. Onlangs echter hoorden wij een allermerkwaardigste verbastering door een oud geneesheer vertellen. Hij was bij een herstellenden zieke gekomen, een man uit het volk en vond hem bezig met kaartspelen. Och mijnheer de dokter, zeide de vader van den zieke, om mijn zoon wat te veramuseeren spelen wij «Piet jenever», dat neb ik op zee van den Engelschman geleerd. Het spel berustte, zooals feitelijk elk spel, op de daadzaak, om altijd meer troeven te maken dan de an der of wel den ander te slaan. Eerst jaren daarna ontdekte onze genees heer door een toeval, dat het hem onbekende spel van «Piet jenever» het Engelsche «beat your neighbour» (sla je buurman) was. Van tijd tot tijd vallen er in de Stille of Zuidzee treurtooneelen voor, die maar al te zeer bewijzen, dat de inboorlingen van sommige eilandgroepen aldaar een hoogst ge vaarlijke menschensoort zijn. Zoo deelt o. a. de Argus, een te Mel bourne verschijnend blad, mede, dat den 14n Sept. 11. de kapitein en de geheele bemanning der Engelsche brik Emily door inboorlingen van het eiland Johannet, behoorende tot den archipel der Louisiaden, werden vermoord. Het schip zelf werd door hen, na geplunderd te zijn, in brand gestoken, zoodat het op 19 vadem zonk. Het doel waarmede de Emily zich in deze wateren bevond, was de parelvisscherij, en de kapitein had de onvoorzichtigheid gehad ze ven inboorlingen in dienst te nemen om bij dit bedrijf behulpzaam te zijn. Op den genoemden datum was de geheele equipage in de sloep met de parelvisscherij bezig, en was de kok alleen aan boord achtergelaten met drie inboorlingen, die voorga ven ziek te zijn. Op zeker oogen- blik wisten de vier overige inboor lingen, die met de sloep meegegaan waren, deze te doen kantelen, zoo dat al hun makkers in zee vielen behalve een, dien zij terstond met een stuk hout dood sloegen. Daar op begaven zij zich ijlings naar de Emilyhaalden vandaar een geweer en schoten de schepelingen dood, die zich nog met zwemmen poog den te redden. De kok had inmid dels onder de handen der zooge naamde zieken reeds zijn dood ge vonden. Engelsche oorlogsschepen zijn naar de plaats der gruweldaad vertrokken. Waarvoor de staart van een Chinees al niet goed is. De Chi- neesche vrouw Pe Nio in gang Kananga had meer dan genoeg van de ruwe wijze waarop haar lief zoontje met haar zoo zuur verdiende penningen omsprong. Zij besloot aar voor goed een eind aan te ma ken. Toen hij op een goeden dag thuis kwam, pakte zij hem plotse ling bij den nek en sneed hem, voor hij het wist, denstaart vlak boven de kruin af. Zoonlief was wel woedend, maar de oude vrouw had haar doel bereikt; het zoontje, bevreesd zich zonder staart op straat te vertoonen, mag nu geduldig tehuis blijven, tot het hoofdhaar weer een fatsoenlijke lengte heeft bereikt. Gedurende dien tijd maakt hij dus zeker buiten de woning geen ver teringen en daarbinnen kan zij zelf een oogje op hem houden. Het mid del was, zooals men ziet, nog zoo kwaad niet bedacht. (Bat. Niewwsbl.) Elesschen van papier worden (volgens het Journ. Pltarm. et de Chimie) volgenderwijs gemaaktuit eene massa, die uit 10 deelen lom pen, 40 d. stroo en 50 d. houtstof bestaat, worden bladen papier ge maakt. Elk blad wordt op beide kanten met een mengsel van 60 deelen versch gedefibrineerd bloed, 35 d. kalkpoeder en 5 d. aluminium sulfaat bestreken. Met behulp vau deze kleefstof worden 10 lagen ver- eenigd en in verwarmde vormen zoo geperst, dat twee halve fles- schen ontstaan, die dan door druk king en verwarming met elkander vereenigd worden. Deze flesschen zijn onbreekbaar en zouden geschikt zijn om wijn, alcohol, likeuren enz. te bewaren. KOLONIËN. BATAVIA, 23 November. Van den 21en tot den 26en Octo ber jl. hadden, tengevolge der zware regens, in het zuiden der residentie Bagelen verschillende overstroomin gen plaats, welke in de districten Karanganjar en in de afdeelingen Ifoetoardjo en Keboemen belangrijke schade hebben aangericht. Vele dijken werden doorgebroken, ettelijke desa's zwaar geteisterd en groote uitgestrektheden aanplant, vooral in de districten Ambal, Koe- toardjo en Wonoroto, vernield. In de afdeeling Keboemen had den de overstroomingen nog eene aardstorting ten gevolge, waardoor de weg van Keboemen naar Alijan en de waterleiding Kaligending tij delijk onbruikbaar werden g maakt. - Blijkens een besluit van 18 dezer zijn, wegens niet tijdige aan vaarding, vervallen de volgende ver gunningen tot het aanleggen en exploiteeren van stoomtramwegen: a. ter hoofdplaats Soerakarta en van daar naar de halte Poerwodadi van de Ned.-Indische Spoorweg maatschappij, verleend aan G. W. Winter; b. door de stad Soerabaja en van daar tot aan de brug bij Wonokro- mo, verleend aan Th. Slaiter en H. van Rinsum; c. in de residentie Pasoeroean van Waroengdowo tot Sengon, verleend aan G. J. C. van Vollen hoven en P. Cheriex; d. van Modjokerto naar Peteron- gan met zijtakken van Djatiredjo en Ngoro, en van Modjokerto langs Patjing en Modjosari en terug over Ketanen en Ngembeh naar Patjing, verleend aan A. L. Bennind Jans- sonius en C. A. Olivier, en e. in de residentie Soerabaja van Djombang naar Dollok, verleend aan C. H. D. Boudriot. Met genoegen vernemen wij, dat de suikerfabriek Seloredjo in het Djombangsche, die voorleden jaar niet veel meer dan 500 picols riet per bouw gemiddeld van haren aan plant kreeg, dit jaar ruim 910 pi- cols gemiddeld maakte. Zij is dus op den goeden weg, en voorzeker is een niet gering deel van het succes te danken aan den vorigen administrateur, die haar in het be gin dezes jaars verliet, toen de aan plant evenwel reeds ten volle was gereüsseerd. SoerCt.) Niettegenstaande de lage sui kerprijzen, heeft eene der fabrieken nabij Soerabaja die dezer' dageD af maalde en hare balans opmaakte, per slot van rekening nog circa zestig duizend gulden zuiver ver diend. Die onderneming maakte niet meer dan f7.75, hoogstens f8 gemiddeld voor hare suiker No. 14; ze ver kreeg echter door aangebrachte ver anderingen en verbeteringen eene grooter productie dan uit den oogst '85; ze werkt bovendien onder gun stiger omstandigheden, zoodat ze goedkooper kan produceeren dan de meeste andere fabrieken. In alle opzichten eene exceptie dus. Den 17en November had de opening van den spoorweg Tegal- Balapoelang zonder eenige feestelijk heid plaats. Mevrouw Hansen is Zaterdag 6 dezer van Penang naar Europa vertrokken per stoomer Telamon. De landbouw-ondernemers in Deli heb ben voor 3000 dollars ingeteekend, en eene gelijke som is ondersbands bijeengebracht aan de overzijde der Straits, makende een totaal van 6000 dollars. Met leedwezen vermelden wij, dat mevrouw Hansen nog niet geheel hersteld is van het gebrek en de vermoeienissen gedurende hare gevaugenschap in Atjeh on dergaan: haar zenuwgestel heeft veel geleden. Doch de reis naar Europa en algeheele verandering van omgeving zal haar ongetwijfeld geheel herstellen. Het bovenstaande is aan de Pe nang Gazette ontleend, die nu ook vraagt, of er voor John Pay niet iets gedaan moet worden. Men kan echter een volwassen zeeman niet gelijk stellen met eene dame en weduwe. Door bemiddeling van de firma Van der Linden Teves zijn te Sama- raog weder 83 Javanen: 64 man nen en 19 vrouwen,met de Normand' naar Deli vertrokken. Naar wij vernemen zal de con tributie aan het civiel weduwen- en wezenfonds voor 1887 van vijf pCt. worden gebracht op zes. Men schrijft aau het Alg. Dagblad Naar het gerucht wil, heeft een inferieur ambtenaar ter algemeeue rekenkamer het denkbeeld geopperd, dat de directeur van financien ten onrechte geen contributie ten be hoeve van het civiel weduwen- en weezentonds heeft ingehouden van.... het traktement van den goeverneur- generaal Z. E. toch zou als gepensioneerd Indisch hoofdambtenaar tot die con tributie verplicht zijn. De heer Van Rees zou aldus nog een groote f 18000 aan contributie moeten be talen. Eenige weken geleden heeft op de spoorweglijn tusschen Bui tenzorg en Soekaboemie eene aard storting plaats gehad, waarbij een stuk grond onder de baan weg, in het ravijn langs de baan stortte. Een inlander die in de buurt bene den werkzaam was, zag het gebeurde. Wetende, dat er een treinmoest aankomen, en begrijpende, dat naar alle waarschijnlijkheid de ondermij ning van de baan pas gezien kon worden van de locomotief, als het te laat zou zijn, kwam hij op de gedachte naar boven te klimmen op de baan, en langs deze den trein tegemoet te gaan, waarvan de ma chinist gelukkig zijn seinen op merkte, en die dus intijds tot stil staan werd gebracht. Zonder deze tusschenkomst zou een schromelijk ongeluk, menschel ijkerwijze gespro ken, onvermijdelijk geweest zijn. Men heeft dezen braven inlander een gulden fooi gegeven. Onzes inziens zou den man geen geld, maar eene medaille voor bur gerlijke verdienste gegeven moeten worden, al is tot nog toe de usance, dat deze alleen aan inlandsche amb tenaren toegekend wordt. Op de reede te Batavia is bij het lossen der lading van de Lim burg een ongeluk gebeurd. Een vat ruw karbolzuur werd opgeheschen, toen, terwijl het reeds zeer hoog opgehaald was, het vat uit den kettiDg gleed en in het ruim terug viel, waar het, op een dwarsbalk neerkomende, uiteensprong, en zijn brandend scherpen inhoud over het lichaam van drie koelies goot, van welke de eene, toen men te hulp kwam, reeds onder de hevige pijn bezweken was. De beide anderen, ook buiten kennis door de pijn, zijn in treurigen toestand naar het stads verband gevoerd en dien volgenden morgen is een hunner overleden. De heer Hennebert, chef van het postkantoor te Batavia, heeft de satisfactie gehad van binnen en kele dagen voor het St. Nicolaas- feest der weezen in hel gesticht van den H. Vincentius h Paolo de be langrijke som van f700 in te zame len. Wel een bewijs dat, ondanks de gedrukte tijden, voor liefdadigheid nog altijd een penningsken beschik baar blijft. LjriHL DEP ARTE MEN T. Verleend: Zes maanden verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, wegens dringende familieaangelegeulieden, aan den controleur 2e kl. J. de Koelt. MILITAIR DEPARTEMENT. Vergund: Aan den van het leger in Neder land gedetaclieerden le luit. der inf. G. N. A. de Vree, wegens zieltte naar Nederland terug te kecren. Trouw-, Geboorte en Doodberichten. Gehuwd: C. H. Jeltes en M. C. van Beunin- gen, Probolinggo. J, W. Bennet en AI. Spaan derman. Batavia. G. de Groot en C. Mcuzc- laar. Batavia. Bevallen: Mevr. A. J. Warren d. Samarang. O. E. van ltaaijIIoff z. Samarang. M. Rombowt Van der Kaa z. Rembang. M. .T. W. UljeoDe Bruijn z. Keboemen. J. G. SchuslerDe Wilge z, Djokjakarta. C. Ku- fahlVittali d. St. Cijr Estate, Deli. .T. C. Ketting OlivierVan Meeverden z. Pasoeroean. C. M. Engel -Raaff d. Djokjakarta. A. SaltetBoers z. Bandjarnegara. A.M. Cre-utz LcchleitnerVon Noë-1 d. Meester-Cornelis. C. A. M. L. de JonghDe Brauw z. Batavia. A. P. ReijnstYoung z. Batavia. Overleden: J. J. RijstOlt. 37 j., A. Rijst 7 j. eu «f. W. Rijst 6 j. Soerabaja. Dochter tje van J. T. IToen 8 d. Modjokerto. Kindje van M. K. Enthoven 8 m. Magelang. G. Scheler. Tandjong Morawa, Deli. Chs. Koeken 59 j. Soerabaja. Kindje van J. T. Marker 7 ra. Pasoeroean. E. HansenDiaz 32 j. Sala- tiga. T. Danens 36 j. Soekaboemie. Wed. J. W. Augustijn 68 j. Batavia. Kindje van Munters 16 m. Batavia. VERGADERING VAN DEN OP Woensdag 29 December 1886. des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en'punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. be sluit verkoop boomen. 2. Id. id. id. 3e suppl. begrooting. 3. Id. id. id. 2e suppl. kohier. 4. Id. id. id. aankoop grond voor begraafplaats. 5. Besluit id. id. rekening Schut terij 1885. 6. Miss. id. id. begrooting Schut terij 1887. 7. Proces-verbaal kasopneming. 8. Verslag opzichter gasverlich ting over November. 9. Nader voorstel B. en W, aan koop grond voor begraafplaats en rapport Comm. fin. 10. Voorstel id. op rekesten huur van grond aan de Leidsche vaart en rapport Comm. fin. 11. Id. id. op rekest J. D. Wack- witz huur van grond in den Hout en rapport Comm. fin. 12. Rekest H. v. d. Berg herbe noeming geneeskundige. 13. Voorstel Curatoren Gymna sium, voorziening vacature Logeman. 14. Id. B. en W. idem Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens en die ter opleiding voor handel en nijverheid. 15. Id. id. tot aanwijzing plaats nieuwe school lett. C. 16. Id. id. herziening jaarwedde onderwijzers aan de openbare lagere scholen. 17. Id. id. toetreding Zuiderzee- vereeniging. 18. Rapport id. beteugeling ker misvermaak. 19. Id. id. rekest verplaatsing kermis. 20. Rekest Jonkvr. A. J. M. Te- ding van Berkhout, boom aan bet Begijnhof. 21. Id. Caalen Bremer Co., huurprijs walgrond en water. AMSTERDAM, 28 Dec. prijas» dei- Aardappelen waren al» volgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.80 a 3. dito Franeker f 2 70 a 2 90, dito Engelsche f2'a 2 10; dito Ha bburger f0.a 0. Zeeuwsche spuische Jammen f3.20 a 3.60; dito Flakkeesche f 2 80 a 3.10; dito Blauwe f 3.a 3.10; Geld. Blauwe f 3.10 a 3.20, dito Kralen £0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.50 a 2.70: Duin Zand f3.— a 5.Friesche ChampionB f0.a 0. Saksische Jammen f0.— a 0.Pruisische Roode f 2.— a 2.20, Maastrichtsche Roods f2.40 a 2.60, Friesche Hamburgei f0.a 0.—Groninger Turken f 1,70 a 1.80. Zeeuw- sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 varschc ladingen. Handel zeer flauw. Suikor. Biet en Geraffineerd onveranderd. Katoen zeer stille markt, zonder zaken van beteekeui8. Prijzen onveranderd. Tin flauw, Bauka loco tot f 60 gedaan met gering aanbod. Billiton f 5978 eerder koop baar. Petroleum. Loco f8.2 E. Jan. 8 E. Febr. Maart f7.90 E. April Maart f 7-75 E. Con- 8umtie f 9.75. Tarwe op levering geen koers. Rogge zonder noteering. Noteering via de Uommi&sis voor den ^numhandel, Rogge op levering onveranderd. Maart f126, 127. Mei f129. Koteering van Mouue Thola. Kpolvaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad als voren Raapolie onveranderd: vliegend per 100 KG. f227o. lo. Mei f237*. Lijnolie traag; vliegend per 100 KG. f 213/4, 217a- lan« f^P/s» 217a lo. Jan./Meif 213 217/8. lo Maert/Mei f ?21/8. lo. Juni Aug. f 227a lo. Sept./Dec. f221 2. Raapkoeken f70. a 84 per 1040 souke. Lijnkoeken 1' 8, - a 12.50 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veen ark waren aangevoerd: vette kalveren. kw'al, 0.— 2e kwal. f 0.per kg. 6 Gras- f 25 50; 25 nuchtere dito f7 a 16.- «chapen cn lammeren f a 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. vette varkens 36 a 42 ct. per kilogram Obiggon a 0 paarden fa 456 ride eu, Lo kwal. f0,6S, 2e kwal. f 0.62 3e kwal. f0.55 per kg, melk- en kalfkoeier 100 a 270 p« st. Alkmaar24 Dec. Kaas aangevoerd 557 stapels, wegende 152687 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f 31.25 dito Hooi f 0.com missie Gras- f33.25 dito Hooi f 0.mid delbare Gras f34.dito Hooi f 0. Leiden, 24 Dec. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 181 V'8 en 100 7,s deelen Boter, te zamen 4620 stukken. Eerste kwal. f 46. 60.2e kwal. f0.a 0. 28 Dec. Moutwijn f6.75 Jen*- m f 12.25, Aast. fro-: 13,50, Spoeling 2.—, idsm door d» ^hiedainvehe Spoiling- V 3t'©en;£iu£ 1.70 RECHTSZAKDL De rechtbank te Breda veroordeelde den schoenmaker, die, door gewetenswroeging ge folterd over den diefstal eener vrij aanzien lijke som gelds, eenige jaren geleden ten nadeele van oen inmiddels overleden kleer maker gepleegd, zich op het laatst der vorige maand vrijwillig bij de politie aanmeldde, tot 4 maanden gevangenisstraf. LETTEREN EN KUNST. Door den Koning is aan den graveur H, Sluyter opgedragen een tweetal staalgravures te vervaardigen vau Indische volkstypen naar teekeningen van den schilder M. ten Kate, Zij zijn bestemd voor geschenken aan In dische hoofden.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3