pimiw mm abonnementsprijs: Vsrsshijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. adyertentiEn- Vrijdag 31 December 1886. AMiKMKRN OVERZICHT. FE UIL LETON. EM OORDEEL GODS. UJ.YWiMiAiytj. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. r l taal wuteum van hot Paviljoen. Ingang aan de Uroefiyde 2s dear. Goopend dagelyk» van 10 tot 4 nar. Toegang 85 cents per persoon. Donatoura en leden dor Nedorlandsche Maatschappij ter be?orderiug van N|jverheid hebbea B; tfin vrijen toegang, donateurs met geiel.chap, ieden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang V'routzijde an net Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 10—4 nnr. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs en il d Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering vaH N|jv«,rheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemscha Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 85 cents per persoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jas! Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10i uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10X uur tegen betaling van 25 eents per persoon, alleen Of i gul en. 12—4*uur, do evsrige Christelijke feestdagen tegec betaling van 25 cents per persoen. Kinderen beueden de 8 jarea worden in het geheol uiet toegolateukinderen van 3 tot 14 Jaren niet dan onder bohoorlijkgeleidt.«g jjid-vgen os e-oos .t¥aa* fieonend dazoliiks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag on Zaterdag van 1i uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend v.n J—5 nnr. Orj.l-h.p.li») d. Groot. ST«r4. IMn.dsg ran J—2 ra [Wnrd.e van 2—8 uur. Tow»? (d.nr Ond.vro.nmarkt' Voor Haarlem per maand40 Cent». lTraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franeo te adresseeren aan het Burean, Kleine HoutBtraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Oéntrale de cublxc-.te Etrangère 6. L. DAUBE Sr Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs, 3lbi: Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uari 1 aihertemebuii. De Belgische regeering is voor nemens met het oog op de arnstige omstandigheden onmiddellijk de Maaslinie te doen versterken. Het Engelsche Kabinet heeft Dinsdag besloten de opening der parlementszittiug uit te stellen tot Februari. Verdere besluiten in ver band met de ministerieele crisis beeft bet Kabinet niet kunnen nemen, daar het antwoord van lord Har- tington op de hem gedane aanbie ding uitblijft. Lord Harlington is gisteren avond te Londen aangekomen. De Bulgaarsche deputatie bad gisteren namiddag eene bijeenkomst met lord Iddesleigh, die baar aller hartelijkst ontving, baar de verze kering gaf van Eng-elauds sympathie en baar uitnoodigde hem op zijn kasteel bij Exeter te komen bezoe ken. De deputatie beeft de uitnoo- digiDg aangenomen. Volgens verscheidene dagbla den is de bijeenroeping van bet parlement bepaald op 27 Januari. De Bulgaarsche deputatie zal, als zij te Londen bare zending vol bracht heelt, naar Parijs vertrekken. Stanley zal weldra van Lon den naar Zanzibar vertrekken. Om Emin-pacha ter hulp te komen zal bij den steun inroepen van Tippoo Tip, den veel vermogenden Arabi- scben slavenhandelaar, die den blan ken genegen is. Stanley had een aanbod gekregen van 8000 pd. st. om zijn lezingen in Amerika ten einde te breugen en nog 8000 pd. st. voor 130 lezingen in Australië. it De als spion te Karlsruhe ge ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 0) Neen, zoover gaan we vandaag niet, maar ik weet dit bewijs uwer genegeuheid naar waarde te schat ten; Krivosia is voor u immers het toppunt aller verschrikkelijkheden. Des te beter! Dan loopt gij ten minste geen gevaar een vau de be woonsters van Krivosia mee te bren gen om haar tot vrouw Moosbacher te verheffen. De jonge Tyroler liet van schrik den teugel vallen en maakte een kruis. De heilige George helpe mij! Dan moest ik toch eerst het ver- arresteerde Fransche luitenant Le- teilier is vrijgelaten. De uitslag van bet proces naar aanleiding van de jongste samen zwering op de militaire school te Sofia is, dat de beide officieren Pa- paptscburow en Makedonsky tot twee maanden en twee cadetten tot twee jaren gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Haarlem, 30 December 1886. In de gisteren gehouden zitting vau deu Gemeenteraad werdeu ver schillende missives vau Gedep. Sta- :eu voor keuuisgeving aaugenomeu. Het proces-verbaal der kasopue- ming werd goedgekeurd en het ver slag van deu gasopzichter voor keu- nisgeviug aangenomen. Het voorstel vau B. en W. omtreut de overdracht vau grond bij de begraafplaats werd goedgekeurd. Op de rekesten van huurders aan de Leidsche Vaart werd beschikt overeenkomstig het voorstel der commissie vau Finan ciën. Tot regent vau het Barbara- gasthuis werd benoemd de heer Tediug van Berkhout. Den heer J. D. Wackwitz werd grond in den Hout verhuurd. De heer H. v. d. Berg werd tot gemeente-geneeskun dige benoemd. Omtrent de voorzie ning in de vacature vau den heer Logeman werd beslist overeenkom stig eeu amendement ingediend door de heeren Macaré eu Gallandat Huët. Tot nieuwen leeraar in de natuurkunde werd benoemd dr. P. M. Heringa. Ouder de ingekomen stukken was een kennisgeving van overlijden vau deu heer A. L. Dy- serinck. In treffende bewoordingeu wees staud verloren hebben en mijn hoofd er bij. Ik geloof dat vader de ge- heele Moosbacher pachthoeve aan het klooster vermaakte, als ik hem zulk eeue wilde iu huis bracht, en daar had hij gelijk aan. Uw vader verwacht natuurlijk dat gij hem eene uwer landgenoo- ten als schooudochter thuis brengt? Eene andere ook stellig nooit! verzekerde Jurgen plechtig. Er gaat niets boven een Tyroler meisje! Dat is meer waard dau alle anderen sameu. Ik ben het geheel met u eens, te meer nog, daar ik ook in den grond een Tyroler meisje ben, eu wie weet - wauneer ik niet reeds aan een ander beloofd was, of ik niet misschien het vooruitzicht had vrouw des huizes op de Moosbacher hoeve te worden. Ja, dat zou wel kunnen ge beuren! zeide Jurgen openhartig. Ik zou er ook niets tegen heb de voorzitter op het gevoelig ver lies dat de gemeente had geleden door het afsterven van hem, dieu hij noemde een ijverig, onderne mend eu doortastend burger en koopman, een man die eeu warm hart had voor den bloei zijner ge boortestad, met een zeldzame toe wijding bezield, zooals menigmaal iu deu Raad was gebleken, eu wiens heldere geest zijne medeleden tot voorlichtiug strekte. Er werd besloten dat door den Raad aau Mevr. de wed. Dyserinck een brief vau rouwbeklag zou wor- deu gezouden. Heden middag te half een ure werd op de gemeentebegraafplaats onder Scholen op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffe.ijk over schot van den heer A. L. Dyserinck, die dezer dagen plotseling door den dood aan zijn nuttigen werkkring werd ontrukt. Een talrijke menigte belangstellenden woonde deze plech tigheid bij. Vele leden van deu ge meenteraad, waarvan de overledene sedert tal vau jaren lid was, van de Haarlemsche Kamer van koophan del, waarvan hij langen tijd het presidentschap bekleeddeeu eeu groot aantal aanzie lijke personen benevens de familie van den over ledene bewezen hem de laatste eer. Eeu groot aanlal kransen bedekte het floers, waaronder het stoffelijk omhulsel vau deu ontslapene rustte. In gevoelvolle bewoordingen schetste de Ed. Achtb. heer Mr. E. A. Jor- deus de verdiensten van den over ledene en het groote verlies aan zijne stadgenooten toegebracht, die iu hem een ijverig en voortvarend voorstander der gemeentebelangen verloren. Op dezelfde wijze besprak de heer Gallandat Huet den overledene als voorzitter der Kamer van Koophau- ben; ik nam u dadelijk, op het oogenblik, juffrouw maar dat gaat toch niet aan. Edith brak in een schaterlach uit. Neen, het gaat werkelijk niet aau; maar ik beu zeer vereerd met uw aanzoek en zal er in allen geval eens ernstig over deuken. Maar la ten we nu doorrijden de dieren zijn genoeg uitgerust. Zij spoorde haar muildier wat aan en George volgde. Hij bleef eerbiedig een paar schreden bij de jonge dame achter, maar het speet hem wel een beetje, dat het toch niet aanging. Gerald ea Danira vervolgden in- tusschen alleen hunnen weg. De laatste had wel even stilgehouden en gevraagd: Zullen wij hen niet volgen? Mij dunkt van nit. zeide Gerald zoo dood dat men duidelijk kon zien, dat hij\volstrekt niet van plan was aan Edfrhs gril toe te geven. Het zijpad .is steil del ter dezer stedemag het gege ven zijn, zeide spreker, dat zijn groot voorbeeld worde nagestreefd als een schoone hulde aan zijne nage dachtenis. De oudste schoonzoon van den over ledene dankte namens de familie diep ontroerd voor de hulde aan den ontslapene gebracht en voor de be langstelling der aanwezigen. En hiermede nam deze plechtig heid een einde, een diepen indruk bij de om-tanders nalatende, waarvan zeker zeer velen de overtuiging met zich droegen, dat een edel en recht- schaven man ten grave was ge daald. Tot dusver beslaat het plan om 's Konings zeventigsten verjaardag te 'sHage van gemeentewege in het openbaar te vieren met een middag-muziekuitvoering op eeu der voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde wandelplaatsen of pleinen en des avonds met een groot vuur werk. Namens den Koning is aan de drijvers bij de jacht, bij gelegen heid van het Kerstfeest op Het Loo gehouden, elk een ham uitgereikt. De Koning eD de Koningin vergezeld van het Prinsesje zijn gisteren namiddag even half vier van het Loo in de residentie terug gekeerd. De commissaris des Ko- niDgs in de provincie en de burge meester, benevens de generaals Klerck en Verspyk en de groot meester graaf Schimmelpenninek complimenteerden aan he' Rijn spoorwegstation H.H. M.M. In de Rijnstraat bewoog zich eene talrijke menigte, die de vorstelijke familie met gejuch begroette. De Minister van binnenland- sche zaken heeft aan 's Konings en steenachtig. Ik rijd tenminste liever den gemakkelijken bergweg. Om metéén Edith een lesje te geven, voegde Danira er half luid bij. Edith moet tenminste leeren iets meer belang te stellen in mijn beroep, dat is hoogst noodzakelijk voor de vrouw van een soldaat. Zeker, ik vrees alleen, dat gij met deze wijze van leeren niets win nen zult. Waarom niet? Edith is nog niet veel meer dan een kind en kinde ren moeten opgevoed worden. Indien ge me intusschen in dit opzicht met uwen raad wilt bijs'aan, mejuffrouw, dan zal ik u dar' jiar zijn. Er lag een - --'en sr in dit beroe' van het zev de koele, spot ben nen, dr De Commissarissen in de provinciën medegedeeld, dat naar luid van ingekomen ambtsberichten de vee pest in Turkije heerscht en het te Constantinopel er voor wordt ge houden, dat besmet vee uit Rusland is ingevoerd en dat, volgens het officieele blad der medische politie in Duitschland, de veepest al ver scheidene maanden in Rusland heeft gewoed. Door 's Konings Commissarissen worden mitsdien geen nieuwe ver gunningen verleend tot invoer hier te lande en doorvoer naar België, Duitschland, enz. van huiden, waar van de herkomst niet duidelijk be kend is. Eindelijk zal nu de Regeenng iu de gelegenheid zijn te beslissen wat vóór moet gaan: het belang der scheepvaart, of de schaatsen- rijderij. De gemeenteraad van Menaldu- madeel heeft nl., bezeten door den Frieschen ijsduivel, eeD verordening op de ijsbanen gemaakt en daarbij aan B. en W. de macht, gegeven, de scheepvaart te st-emmen door het openen van de bruggen te ver bieden. Doch nu wu het noodlot, dat daaronder twee bruggen zijn, die aan de provincie behooren, en Gedeputeerde Staten hebben thans den Koning de v irorden'ug ter ver nietiging voorgedragen. In de Dinsdag in het gebouw van 't Nul te Amsterdam gehouden algemeene vergadering vau de «Ver- eeuiging voor Suriname» trad de hoogleeraar K. Martin, uit Leiden als spreker op. Puttende uit zijn ervaringen, bij zijn jongste reis in Suriname opgr daan, begon de heer Martin z wetenswaardige voordracht met i wijzen op de nuttige mineralen, A: i men op Aruba vindt, en vooral ook kind meer; de dozkere schaduw op haar voorhoofd verried, dat zij hare jaren reeds ver vooruit was. Edith is slechts op ééne ma nier te leiden, zeide zij. Maar dan ook zeker, men moet op baar hart werken. En tot nog toe heb ik die kunst niet verstaan, dunkt u? Het komt mij voor, dat gij het nog niet hebt gewild. De mentor zal op dit verweude kind nooit iets goeds uitwerken de verloofde alles. Gerald beet zich op de lippen. Hij gevoelde de billijkheid vau het ver- - - hij ondervond teyen- ''baarhei'

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1