en in het W. en O. van Frankrijk. De Nieuwjaarski-amen op de Pa- rijsche boulevards leden veel schade Bij Cherbourg werden 6 visschers- booten op de kust geslingerd. De hongervirtuoos Merlatti komt allengskens tot krachten en wil nu ziju voormalig beroep weder opvatten. Hij annonceert in de bladen dat hij voor 300 frcs een levens- groote buste en voor 500 frcs eene levensgroote figuur zal schilderen. De bestellingen volgen elkaar aan houdend op, en men berekent dat hij ten minste vijf jaar lang aan goed betaald werk geen gebrek zal hebben. Gedurende zijn vasten heeft Merlatti slechts zijn eigen portret geschilderd, dat door Parijsche cri tici in zooverre karakteristiek wordt genoemd, dat het «veel honger en weinig talent verraadt». Een koopman te Lyon be merkte, dat hem nu en dan 's nachts aanzienlijke waarden ontstolen wer den, en dat de deur toch altijd goed gesloten was. Hij was overtuigd, dat de diet binnenkwam met valsche sleutels. Hij wist nu eene eleetri- sche verbinding te maken van het slot der deur naar zijne kamer. Op zekeren nacht, toen de dief met den valschen sleutel binnentrad, begon de bel in de kamer van den koop man te luiden en hij ging met een revolver in de hand naar beneden. De dief vluchtte, doch de koopman zond hem een kogel na, welke hem in de dij wondde. De dief viel en is herkend als een weggejaagde knecht. Eenige dagen geleden werd te Parijs eene veiling gehouden van meubilair ec verzamelingen uit de nalatenschap van wijlen eene zeer aristocratische dame. Onder hetgeen onder den hamer werd gebracht, was ook een haar lok der gewezen keizerin Engénie, die deze, bij gelegenheid harer ver loving met Napoleon III, der over ledene tot aandenken had geschon ken. Deze reliquie scheen echter wei nig belangstelling in te boezemen, er werd in het geheel niet opge boden, en tan slotte kwam zij vo >r de som van drie frcs in het bezit van een kapper, die slechts trachten- wilde, naar den prachtigen rood gouden glans van den haarlok, een middel uit te vinden om de haren te kleuren. Voor twintig jaren hadden twee soldaten te Parijs een herber gierster, vrouw Vitte, vermoord en ook haar man naar het leven ge staan. Deze laatste kreeg verschei dene sabelhouwen op het hoofd en was maanden lang ziek. De twee schuldigen werden gefusilleerd. Sinds dien tijd was Vitte, die zijne zaak van de hand had gedaan, somber en gedrukt; het bloedige tooneel dat hij had bijgewoond, had zoo'n indruk op hem gemaakt, dat hij des nachts lag te gillen en zich tegen denkbeeldige moordenaars ver dedigde. Hij kon geen soldaat zien zonder fiauw te vallen. Zijn dochter, die nog een kind was toen de tragische gebeurtenis voorviel, trouwde eenigen tijd ge leden; zij had steeds getracht door liefderijke zorg haar vader tot den normalen toestand terug te brengen, maar zonder gevolg. Voorleden week stond de arme man midden in den nacht op, nam een pook en sloeg al de meubelen in zijn slaapkamer kort en klein. Men trachtte vergeefs hem tot bedaren te brengende on gelukkige was volslagen krankzin nig geworden. Te Echternach is het gebruik van electrisch licht algemeen. De verlichting is overal uitstekend ge lukt en werkt tot zelfs op afstanden vau 800 M. zeer gelijkmatig. Bo vendien zijn de kosten zoo gering, dat zelfs de kleinste werkplaatsen van het nieuwe licht voorzien zij Te Berlijn trad Dinsdagnacht een heer een restauratie binnen en bestelde een glas bier. Hij ging er mede in een hoek zitten, dronk het leeg en riep toen plotseling: «Ik heb mij vergiftigd 1» Men dacht eerst dat het een grap was, doch spoedig zag men dat de man neer viel onder allerlei stuiptrekkingen. Hij werd naar het ziekenhuis ge bracht en overleed daar twee uren later. De reden van den zelfmoord is onbekend. Een merkwaardig geval is on langs te Bazel voorgekomen in een slagerswinkel. Alle vleesch in dien winkel werd met bacteriën bezet, die een groenachtig, vrij sterk licht afgaven, waarheen het vleesch ook gebracht werd. Het vleesch zelf bleef een frisch en gezond voorko- koraen behouden, ook goeden reuk; het lichten hield op, zoodra na zes of zeven dagen eenig bederf aan het vleescn zich ging vertoonen. De winkel liet aan reinheid niets te wenschen over; toch ging men tot eene nauwgezette dejinfectie van het lokaal over, maar niets baatte; alle vleesch in den winkel werd «lichtend», en ook voor sterken tocht wilde het verschijnsel niet wijken. Eindelijk viel de aandacht op een half vergane balk aan de zoldering; toen deze verwijderd, door een andere vervangen en die plaats van de zoldering ten over vloede met eene gipslaag bedekt was. werd de slager van deze plaag bevrijd, die 40 dagen geduurd had, bij eene temperatuur, die nooit hoo- ger dan 54 gr. Fahr. was. Een baanwachter op de lijn Dusselaorf-Gerrestein maakte, een dwaas gebruik van zijn vrijen tijd, nl. het slaan van valsche munten. Men vond bij hem verschillende vormen. De man is in hechtenis genomen. Op de lijnen tusschen Bazel en Zurich is men thans bezig met het in toepassing brengen van het Rijsselberghsche stelsel van gelijk tijdig telegraafeeren en telefoneeren langs dezelfde draden. Als bewijs dat de industrie nog niet geheel stilstaat kan dienen, dat onlangs in de werkplaats te Dresden (Neustaat), de 5000e goe derenwagen gereed kwam, hetgeen aanleiding gaf tot een groot feest. Deze werkplaats bestaat sinds het jaar 1845. Een twee-en-negentig-jarig man, die onlangs ie Terbant (Mng- wirden) overleden is, laat niet min der dan 102 kinderen, kleinkinde ren en achterkleinkinderen na. Sedert maandeD wordt er ge zocht naar eeu vorst voor een vacan- ten troon. Er heeft wel is waar geen advertentie in de bladen ge staan «Een vorst gevraagd voor Bulgarije. Hij zal zich vooraf moe ten verzekeren van de toestemming van de Europeesche mogendheden en vooral van Rusland», doch men verbeeldt zich toch, dat er al haast aangeklopt is bij iedereen, die in aanmerking zou kunnen komen. Men vergist zich. zegt de Neue freie Presse want volgens de zoo juist verschenen statistiek, zien wij dat er 408 prinsen van den bloede zijn, bevoegd tot regeeren doch zon der troon. Het bloeiendste vorsten huis is wel dat van Holstein, waar toe de dynastieën van Rusland, Denemarken, Griekenland en Olden burg behooren. Rusland telt 25 prinsen, Denemarken 13, Grieken land 4. Daarop volgt het Wettin- sche huis, waartoe behooren het koninkrijk Saksen met 6, Weimar met 11, Coburg met 9, Engeland met 8, België en Portugal elk met 4 prinsen. Overvloed van dergelijke titularissen heeft vooral het niet- regeerende huis Bourbon, namelijk 4718 hunner behooren tot de Fran- sche linie, 11 tot de Siciliaansche, 5 tot de Parmezaansche, 13 tot de Spaansche linie. Wie wist dat er 35 vorsten en graven van Lippe zijn? Het huis Habsburg-Lotharin gen telt 33 aartshertogen en het Beiersche huis Wittelsbach 23 prin sen. De huizen Hohenzollern, Reuss en Lichtenstein tellen elk 20 priL- sen, Hessen en Waldeck elk een dozijn en Schaumburg 10. Daaren tegen hebben de vorstenhuizen van Italië en van Wurtemberg elk slechts 9 mannelijke leden; Baden slechts 6; Montenegro 3 en Servië slechts 2. Aan vorstenhuizen verwante en daarmede «ebenbürtige» familien hebben daarenboven nog een reserve van 724 mannelijke leden, die zeer goed voor den troon van Bulgarije in aanmerking zouden kunnen komen. Toch moesten de Bulgaren kerst feest vieren zonder vorst. Laat ons hopen, zegt de Pressedat het Griek- sche kerstfeest (dat op Driekoningen valt) de Bulgaren een vorst en ons misschien rust breDgt. De kathedraal vau Milaan zal electrisch worden verlicht. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door den geweldigen storm, die iu de vorige week over een groot deel van Europa woedde. de golven van de Adriatische zee tot op het Sint-Marcus-plein te Ve netië gezweept werden. Iu de golf van Livorno wierp de slorm drie groote koopvaardijschepen op de zandbanken. Het asyl op den Spondalonga-berg in het Italiaan- sche district Bormio is door een sneeuwval iu de diepte gestort, de vier wachters onder het puin be delvende. De winter heeft ook in het zuiden van Italië zijn intocht gedaan. De Appenijnen zijn geheel met sneeuw bedekt. De zestigjarige weduwe Ceci lia Palmer, te Londen, werd dezen winter verliefd op een 22 jarig jong- mensch Horace Seymur. De jonge man beantwoordde de huldigingen van de dame met den grootsten spot, totdat de weduwe hem eindelijk formeel ten huwelijk vroeg. De jonge man, die nog al in schulden stak, het mevrouw Palmer hare voorwaarden opgeven, en na dat de weduwe zich bereid had verklaard om 12000 pd. sterling te geven, liet hij zich met haar trou wen. Het jonge paar huurde in Put ney, een plaatsje buiten Londen, een huisje, maar na de bruiloft, di_ op den twaalfden September gevierd was, had niemaud den bruidengom gezien. Seymur had zijn vader, die zich tegen het huwelijk verzette, beloofd, dat hij zijn zuster een bruidschat van duizend pd. sterling zou geven toen er echter bijna drie maanden voorbijgingen, zonder dat er een bericht van Horace kwam, ging de oude heer zelf naar Londen. Nog denzelfden dag waarop hij daar aan kwam, ging hij naar Putney; zijne schoondochter die de deur voor hem opende, zeide dat haar man niet thuis was en dat hij bovendien geen omgang met zijne familie wilde hebben. De oude heer wien de zaak wel wat verdacht voorkwam, deed bij de politie aangifte van het ver dwijnen van zijn zoon; deze drong het huis binnen en vond den jeug digen echtgenoot vastgebonden op zijn bed met touwen, die hem diep in het vleesch waren gedrongen. Seymur had door de pijn zijn bewustzijn verloren; toen hij was bijgebracht, vertelde hij, dat zijne gade hem den morgen na het hu welijk, toen hij, tengvolge van de genoten champagne, vast in slaap was, had vastgebonden; zij had hem verscheiden keeren verzekerd dat zij hem uit ijverzucht nooit zou vrijlaten. Seymur werd in een hos pitaal gebracht, terwijl zijne vrouw dezer dagen tot achttien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld Te gelijker tijd sprak de rechter de echtscheiding uit. Geen dier op de wereld houdt zooveel yan rondzwerven als de haring. In groote menigte verzame len zij zich, om, evenals de andere visschen, kuit te gaan schieten. Doch steeds gaan zij verder en vérder, doorkruisen alle streken van den oceaan, om eerst na een jaar op hun uitgangspunt terug te keereD. Na tuurlijk vinden millioenen op de'.e wijze hun dood, maar geene hin dernis kan dezen stroom van vis schen tegenhoudendiegenen, welke niet door menschen worden gevan gen, door roofvisschen opgevreten of op andere wijze verdwijnen, kee ren met de stiptheid van een uur werk na een jaar op hun uitgangs punt terug. Dit uitgangspunt is het noordelijk deel der IJszee, vandaar trekt de stroom om IJsland en dan naar de Britsche eilanden. Daarna trekt hij langzaam langs de Hollandsche, Belgische, Fransche en Engelsche kusten door het Nauw van Calais en het Kanaal, om dan weder in den Atlantischen oceaan terug te keeren. Hier schieten de visschen 't meest kuit en blijven daar van Juni tot September; in October zijn zij bij Madeira, om zich van daar ongeveer 20° noor delijker naar de Antillen te bewe gen. Hier zijn zij omstreeks Kerst mis en gaan dan langs de kust van Noord-Amerika naar New-Fouud- laud, waar zij omstreeks Mei zijn, om van daar naar hun uitgangspunt terug te keeren, van waar de reis opnieuw begint. De naam «haring» stamt dan ook af van het rondreizen dezer dieren. Het 16 afkomstig van 't Duitsche woord «heer» (leger), van daa' «heringi, Hollandsch «baring». Deze visch komt ,in de Midi laudsche zee niet voor. Op het stoomschip Petiana te Liverpool had deze week een droe vig ongeluk plaats. Het schip was geladen met 2000 ton petroleum en door een lek, gedurende den jong- sten storm, gedwongen te Liverpool binnen te loopen. Drie vaten petro leum waren gesprongen en het vocht had zich door het ruim verspreid. Eenige matrozen gingen met licht naar beneden, om de lekken na te zien, doch in het ruim gekomen, vatte het gas, dat de petroleum ontwikkeld had, vlam en ontstond eene ontploffing, waarbij vier man nen werden gedood en zes gekwetst. De ontstane brand werd spoedig gebluscht. - Onder de jongste debutanten op het Engelsch tooneel zal ook eeu dochter vau Charles Dickens op treden in eenige belangrijke rollen. De millionair Taylor dineerde te Boston bij de familie Turlin. O. a. werd roastbeef rondgediend. Taylor vroeg wie die had toebereid. «Mijn keukenmeid Anna,» zeide de vrouw des huizes. Het bleef hier bij. Maai den volgenden morgen kwam Taylor aan Turlin de hand van zijne keu kenmeid vragen. En eenige dagen later werd het huwelijk voltrok ken. De Amerikaansche regeering heeft 3 jaren geleden een recht van 30 pCt. ingesteld op schilderijen en beeldhouwwerken uit den vreemde. Thans is deze bepaling in zoover gewijzigd, dat schilderijen van voor 1700 zullen worden vrijgesteld. Men verwacht dat dit de bron zal zijn van allerlei knoeierijen met moderne schilderijen en van talrijke verval- schingen. Volgens de B. B. Z. heeft de Japansche regeering eene overeen komst gesloten met de firma Krupp, krachtens welke door deze in Japan eene filiale zal worden opgericht, die voortaan belast zal zijn met het vervaardigen van het zwaar geschut voor het Japansche leger. De Courier de la, Plata, ver haalt het volgende ongeval, dat te Buenos Ayrea plaats had. De brand weermannen zouden op het groote plein hun dagelijksche oefeningen houden; zij plaatsten daartoe hun ladders tegen een muur naast de kazerne. Toen de mannen tegen de ladders opklommen, stortte plotse ling de muur in en vielen 25 man nen onder de puinhoopen; 5 wer den gedood en al de andere gewond. In een Westfaalsche courant staat het signalement opgegeven van een voortvluchtigen boekhou der. Als bijzonder kenteeken staat vermeld: «Snellen gang». Deze zal dus langzaam moeten vluchten, wil hij niet in de kijker loopen. Bene Iroeikast door de zonne warmte zelve geventileerd. In eene gesloten broeikast kunnen de plan ten de onmiddellijke werking van het zonnelicht en de zonnewarmte n'et zonder gevaar verdragen. De bladen worden slap, de bloemsten gels buigen zich omdat het even wicht wordt verbroken tusschen de verdamping der groene piantendee- len en het vocht dat de plant op neemt. Daarom beschermt men de broeiramen met matten en maakt men die wit met krijt, of tracht men vermindering van de warmte en luchtverversching aan te brengen door de ramen wat open te zetten. Maar in de eerste twee gevallen gaat er warmte verloren en ook licht, terwijl als men de ramen open zet de plotseling invallende lucht stroom op de planten schadelijk kan werken. Het komt er dus op aan in eene gesloten broeikast, die aan de onmiddellijke werking der zonne stralen is blootgesteld, een lucht stroom te breng-.'die zelf verwarmd is eer hij de planten bereikten des te meer of minder sterk, naarmate de warmte onder hel glas, rijst of daalt. Te Parijs is dit door I. Regnier verwp eene eenvoudige inri ior zijde van 3e eene rij r die men sluiter len, a1- J.' ijzer of kachelpijp aangebracht, die ongeveer 6 centimeter middellijn heeft en een meter hoog is. De wer king is zeer eenvoudig en duidelijk. Zoodra de kast door de zon wordt beschenen ontstaat trekking; daar de lucht, die door de gaten als wordt binnengezogen, gedwongen is laDgs het sterk verwarmde blikken scherm en het raam te strijken, wordt zij zelve verwarmd alvorens zij met de planten in aanraking komt. Deze verwarmde stroom van versche lucht vormt voortdurend een door schijnend scherm, dat de ademhaling der planten bevordertdaarbij kon zij zoo zacht met de planten i aanraking, dat deze daardoor ii geenerlei opzicht benadeeld wordeD. KERKNIEUWS, Katholieke Kerk. Verschillende heeren, in Nederland en Bel gië, aangezocht - ook door den Paus en de kardinalen Jacobini, Simeoni en Macchi - ora eene nieuwe Nederlandïche bedevaart naar Rome te orgpniseeren, hebben besloten een pelgrimstocht te ondernemen, doch niet naar Rome, maar naar Lourdes. Deze bede vaart zal geschieden omstreeks Mei 1887. alzoo niet te dicht bij het tijdstip eener reeds vroeger voorgenomen groote Nederlandsche bedevaart n&ar Rome, bij gelegenheid van 's Pausen feest. STS0IH¥AilBTBE8imES. Het stoomschip //Zuid-Holland*, van Rot terdam naar Java, vertrok 29 Dec. van Port-Said. Het stoomschip //Prins van Oranje-", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Dec. van Port-Said. Het stoomschip //P. Caland//, kapt Bonjer, vertrok 28 Dec van New-York naar Rot terdam. AMSTERDAM, 30 Dec. pryzon dsr A -srdappalsn waran als volgt: Eriescbe Dokkumer Jammen f2„70 a 2.90, dito Er&neker f 2 60 a 2.80; dito Engelsche f 2'a 2 10; dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwscho spuische Jammen f3.20 a 3.60; dito Elakkeesche f2.80 a 3.10; dito Blauwe f 3.a 3.10; Geld. Blauwe f 3.10 a 3.20, dito Kralen 10.— a 0.— Pruisische Ham burgers f 2.50 a 2,70; Duin Zand f3.— a 5.Eriescho Champions f 0.a 0. Saksische Jammen fC.— a 0.—, Pruisische Roode f 2,— a 2.10, Maastrichtsche Roode f2.ö0 a 2.60, Eriesche Hamburger f0.a 0.—, Groninger Turken f 0,—a 0.—Zeeuw- sche Groene Jammen f 0.a 0. Aangeroerd 0 versche ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Petroleum. Loco f8.2 E Jan. f8 05 E, Eebr./Maart f 7-95 E. April.Mei f7.80 E. Consumtie f9.75. Tarwe zonder handel, op levering flhoo- ger. Mei f229. Voorraad alhier 2155 last, aan de Zaan 14701 last» Rogge onveranderd, per 2100 kg. ac.x. k. Taganrog fi2fi Petersmirgcr f 126. Voorraad alhier 13803 last-, aan.de Zaa 6355 last. Notoering vaia Commieaic voor d»n -"aanhandtti. üogge op levering iets vaster. Maart f127, 128 127. Mei f129. $otfifirrmg v.3 a Mormn Thole. Kool sac- op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie onveranderd; vliegend per 1' KG. f 227* 2274-10. Mei f2378. Lijnolie traag; vliegend per 100 KG. f213, 2P/3. Jan. f217,, 213/s, 21V4- lo. Febr. M. f215 s. lo Ju/ii Aug. i9i'ilL lo. Sept./Dr f223 B. Raapkoeken f70. a 84 per ÏÖ4C stu Lijnkoeken f 8., - a 12.50 per 104 stvo. Up de gisteren gehouden Veemarkt ware aangevoerd: 156 vette kalveren, le kws f 0 85 2e kwal. f 0.65 per kg. 1 Gras- f - 54 nuchtere dito f6 a 14. «chapen en lammeren f a urger Varkens a ets. per kg. 149 ve varkens 36 a 42 ct. per kilogramObigg: a 0 paarden f a rundere la kwal. f0.—2e kwal. f 0.— 3e kw t'0.— per kg. melk- en kalfkoeien f p. st. ASkmaaf,, SS Dec. Ter veemarkt roerd: Opaarden, 30 vette kalveren, nuchtere dito, 255 schapen, lamm 26 vette varkens, 0 magere dito bip 0 bokken en geiten, 0 runderen Oki. 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvett f 45 a 120 nuchtere dito f 1.2 '20 h v5 lammeren f 0 0, v 40 50 cents per 1/« kg., mag bokken on geiten'f 0 a 0 ru af paarden f a 0.—kl. bokjes f0.a 0.— gras f a Ezel fa allen per Leiden, 29 Dec. De aanvoer er ter Veemarkt van heden waren 5 stieren f68 a 110, 43 vett" koeien f118 a 264, of f0.54 a 60 vare id. f 112 a 225 10j">' a 50, 30 vette id. f 32 a 75 \er kg., 14 1 f

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3