M1II8-1 4e Jaargang. Zaterdag 1 Januari 1887. No. 1071. ABONNEMENTSPRIJS: Vsrsehljnt Dagelijks eltgennmen Zen-en aigemeene Feestdngen. ADVERTENTIËN* Aan onze Lezers Humoristisch Zondaysbiad. NIEUWJAAR! FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. ALGEMEEN OVERZICHT. "foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(.ompagnie Générale de uublicite Etrangère 8. L. ÜJUBE Co.. JOH.. 7. JONES, Sucr., Parijs, 31bit faubourg Montmartr». van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 iiuri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal vtusetm van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e ftrtooa van diploma vsryes toegang, donateur» met gezelichap, leden met 1 dander Nedorlandache Maatichappy ter bevordering van Nijverheid hebben an Nederland en meer tyjzonder van het Hasrlemache Biodom, Kruisweg l gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van •ftndagen kosteloos va« 124 aar, de overig Christelijke feestdagen tege-, museum in de Damstraat. Geopend dagolyks uitgenomen Zaterdag, 1 --'«nsdae ee Zaterdag van 84 unr. Orgei-bespelin. de Groote Kerk. deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 unr. Toegang 25 eent» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij tor bevordering van dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kroutzijde van riet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 unr. Toegang 25 et. p. op vertoon van diploma vrijen toegang, aonatettrs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst o No. 59. Geopend dagelyk», uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangokaarteu 15 April tot 14 October allo werkdagen van 104 uur, van 16 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents betaling van 25 cents per persoon. Kinderen bonedon de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ondo Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Dinsdag van J2 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur OudegroeamarkO vrjj. Nyverhoid liebbca peraoou. Donateur» e.i u geschiedenis, vooral i voor een geheel jaa> per persoon, alleen op r behoorlijk geleide, «g Prinsenhof* Goopac4 buiten Haarlem wordt met dit num mer als Bijvoegsel verzonden de Wandkalender voor 1887. De Lezers binnen de stad zullen op 1 Jan. de Kalender ontvangeu De Administratie. Uithoofde van het Nieuwjaar zal het eerst volgende nummer maandag avond verschijnen. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerde!) op het Humoristisch Zondagsblad No. 23 toegezonden. Abonnementen kunnen niet dan bij liet einde van elk kwartaal wor den opgezegd. Zij die zicb abonneeren kunnen tegen betaling de nommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. t Is middernacht. Door het lucht ruim weergalmen een twaalftal hel dere slagen, die in hunnen weispre kenden eenvoud stadgenoot en vreem deling verkondigen, dat het jaar 886 van ons is heengegaan om laats te maken voor een nieuwen ijdkring. Er is voorzeker op zulk een plech'ig oogenblik niemand, die iet een blik in het verleden slaat, om zich eens te herinneren wat hij i.i het afgeloopen jaar heeft onder vonden, die het oog niet hoopvol op de toekomst richt, en van haar de vervulling zijner liefste wenschen verwacht. De traditioneele groet, welken familiebetrekking en vriend elkander dan toeroepen, klinkt, hoe ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. dij Misschien boeide dit contrast den joDgen officier. Het was dan ook zoo iets geheel anders dan de blonde Edith met haar blozend, lachend gezichtje, waar de blauwe sluier zoo speelsch omheen fladderde. Da- nira's zwarte rijkleed was geheel glad eu effen en de kleine, zwarte hoed, die de zware vlechten nog niet half verborg, was even eenvoudig. De slanke en toch forsche gestalte was schoon gevormd en het gelaat scheen in zijne strenge regelmatig heid als uit marmer gebeiteld; maai de zonnestralen, die haar van alle dikwerf ook herhaald, altijd nieuw; hij doet telkens het harte goed, vooral als men de overtuiging heeft, dat de wenseb,dien hij bevat, oprecht gemeend, de liefde waaruit hij voor komt, innig is. 't Is waar, de terugblik in bet verleden roept somtijds droevige beelden voor den geest. Met zekeren weemoed gedenken wij de betrek kingen, die 1886 van onze zijde beeft weggerukt, herinneren wij ons de rampen, die ons ten deel vielen. Doch regen en zonneschijn wisselen elkander ook in het menscbelijke leven af, en te midden van die droe vige figuren, die in staat zouden zijn ons weemoedig te stemmen, vertoonen zich voorzeker ook enkele lachende trekken, die van gesmaakt genot, van ondervonden voorspoed spreken. En zelfs voor hen, die in het afgeloopen jaar maar al te zwaar door het harde lot zijn beproefd, voor wie de tijdkring, die met den laatsten klokslag van twaalven sloot, slechts eene aaneenschakeling van droevige oogenblikken was, ook voor hen kan bij eenigen goeden wil, de dag van heden bemoedigend en op wekkend zijn. Immers, na lijden komt verblijden. Het leed van 1886 is voorbij, en wie weet of het nieuw- begonnen jaar daarvoor niet ruim schoots vergoeding brengen zal. Voor hen in de eerste plaats moet het zalig nieuwjaar! eene dubbele beteekenis hebben, daar het hunne gedachten van het verleden aftrekt, en alleen op de lichtpunten in de toekomst wijst. 't Zou evenwel verkeerd zijn op dezen gewichtigen dag zich alleen bezig te houden met eene herden king van het verleden, met een hoopvol staren op de toekomst. Wan neer een koopman op den laatsten dag des jaars zijne balans afsluit, zijden omgaven, schenen langs deze gestalte heen te glijden. Zij geleek naar eene schaduw, die in het volle licht nog destemeer uitkomt. Zeker gevoelde Danira, dat Ge ralds blikken opmerkzaam op haar rustteD, want zij keerde zicb plot seling om en zeide, terwijl zij in de verte wees Daar bebt ge eene afbeelding van ons landl Mij dunkt, zij kan de gelijkenis doorstaan, zelfs met uw vaderland. Stellig, en het heeft zelfs nog iets daarboven voor den ruimen achtergrond der zee namelijk. Het land is schoon; jammer maar, dat het zooveel raadselen in zijnen schoot verbergt. Nu, gij zijt er immers bij, om deze raadsels op te lossen! Er is geen afgrond, geen rotskloof, die zich niet voor uw troepen opent. Daar weet de bevolking u van te vertellen. en het geheel overziet, dan valt zijn oog onwillekeurig op de schadepos ten, die zijne verliesrekening aan wijst, en vraagt hij zich zeiven af, hoe zij ontstaan zijD. Hij neemt zich voor in het nieuwe jaar zorgvuldig tegen eene herhaling van de mis grepen in het oude te wakeD, nauw lettend toe te zien, wien hij zijn ver trouwen schenkt, om zoodoende zich zeiven voor de schade, die hij thans beloopen heeft, te vrijwaren. Ook overlegt hij, hoe het hem mogelijk zal zijn zijne zaken uit te breiden, ten einde het winstcijfer ook op de volgende balans te doen stijgen. Alzoo door de ondervinding geleerd, met de hoop in het harte gaat hij het nieuwe jaar in, vast besloten om geen moeite te groot te achteD, wanneer zij hem vooruit kan bren gen. Zoo ook moeten wij doen. Vooruit zij de leuze, waarmede wij in den nieuw begonDen jaarkriDg den strijd tegen alles wat ons in den weg staat aanvaarden. Vooruit, maar zoo, dat wij ons wachten voor de fouten, die in het verleden zijn begaan. Vooruit ondanks de kleine teleur stellingen, die daarbij ongetwijfeld ons deel zullen zijn. In stede van ons te ontmoedigen moeten wij on zen ijver verhoogen, onze veerkracht versterken, want alleen daardoor zal het ons mogelijk zijn de bezwa ren te overwinnen en ons doel te bereiken. Niet dat wij ons blinde lings aan het gevaar moeten bloot stellen en zonder de gevolgen onzer handelingen te berekenen onzen wil moeten doordrijven, verre van daar; doch wij mogen aan den anderen kant ook de moeielijkheden, die zich op onzen tocht voordoen niet te zwaar tillen. Een zalig, een gezegend nieuw jaar zij U, waarde lezers I van harte toegewenscht Wij willen tenminste weten, wie onze vriend en wie onze vijand is, en mij dunkt dat wij recht heb ben tot die vraag. De woorden klonken zoo betee- kenisvol, dat Danira opmerkzaam werd. Zij liet een snellen, onderzoe kenden blik over het gelaat van den joDgen officier gaan; toen vraagde zij kortaf en koel Dan moet gij het vragen! En als ik hier nu eens met vragen moest beginnen? Hoe kent gij Joan Obrevic? Ik heb u reeds gezegd, dat ik hem niet ken. Ja, dat hebt gij gezegd, maar ik geloof het niet. Danira richtte zich trotsch in haar zadel op. Mijnheer von Steinach, ik ver zoek u, uwe proefnemingen met de opvoeding, niet ook tot mij uit te strekken; ik ben Edith niet. Maar gij zijt de pleegdochter Doch niet alleen op stoffelijk ge bied zij vooruit» onze leuze, ook in het zedelijke beheersche zij elk onzer daden. De mensch leeft niet alleen op de wereld. Hij maakt deel uit van die groote vereeniging van personen, die men de maatschappij heet, en ook als zoodanig heeft hij plichten te vervullen, die hij niet gering mag schatten. Ook de maat schappij heeft op hare balans over het afgeloopen jaar schadeposten aan te wijzen, die voor de toekomst de nauwleltendste zorg van elk ha rer leden vereischen. Ook daar valt voor ieder onzer veel te doen, en elk in zijnen staat kan medewer ken, om het geheel te verbeteren. Het valt buiten ons bestek, alle wondeplekken of ook maar enkele in het bijzonder aan te wijzen. Hij die een open oog heeft voor hetgeen er om hem voorvalt, merkt ze ge makkelijk op, en het zou ons ver wonderen, wanneer elk onzer lezers niet in staat zou zijn, aan te wijzen wat noodwendig verandering be hoeft. Welnu, wanneer allen te sa men en ieder in het bijzonder zich beijveren om zijne plichten jegens God, jegens de maatschappij en zich zeiven naar behooren te verrichten, dan kan het niet anders of het jaar 1887 zal ook iD dit opzicht een zalig nieuwjaar zijn. In Engelsehe politieke kringen heerscht voortdurend groote onze kerheid. Lord Hartinglon is Woens dagavond teruggekomen en hield gisteren eene bijeenkomst met zijne politieke vrienden. Heden spreekt hij lord Salisbury. Deze ontvangt talrijke manifestatie)), in tegenstrij- digen zin, van zijne partijgeaooten. van den kommandant en geniet in zijn huis de rechten van een kind. Ik ben zoo vrij u daaraan te her inneren, mejuffrouw, want gij schijnt het vergeten te zijn. Het meisje werd bleek. Zij was op het punt een scherp antwoord te geven, maar zij bedwong zich, alsot haar plotseling iets te binnen schoot. Maar er zweefde een verachtelijke trek om hare lippen, toen zij zeide: Het huis van den kommandant was tenminste tot nog toe vrij van een spion. Gerald kreeg een schok alsof men hem geslagen had; zijn gelaat werd vuurrood en zijne hand greep on willekeurig naar den degen, die aan zijne zijde hing. Men zou het aan zijne oogen niet gezien hebben, dat zij zulke woeste vlammen konden schieten, als op dit oogenblik het geval was. De anders zoo kalme jstem klonk dof, bijna onhoorbai^*, [toen zij zeide: Velen zijn tegen het denkbeeld van een verbond met Hartington als eersten minister;anderen beschouwer daarentegen samenwerking met de liberale Unionisten als liet eenig redmiddel. De gisteren gehouden dering van politieke vriend lord Hartington was druk l doch giög uiteen zonder een genomen te hebbeo, daar 1 niet bekend was welke voi den Salisbury voor het vorn een coalitie-kabinet aanbiei Pall Mall Gazette houdt vo. danks tegenspraak, dat eene langrijke fractie der Tory-partij voornemens is, Salisbury alle ge hoorzaamheid op te zeggen, indien hij met Hartington eene vernede rende overeenkomst aangaat. De Pall Mali gelooft dat Salisbury nu ongunstiger voorwaarden aanbiedt, zoodat de coalitie onwaarschijnlijk geworden is Intusschen duren d' onderhandelingen tusschen Harting ton en Salisbury voort. De heer Chamberlain is gis terenochtend te Londen aangekomen en dadelijk naar lo-d Hartington gegaan. Men verzekert dat deze nog geen besluit genomen heeft ten aanzien van de te volgen ge dragslijn. Vele liberalen moeten tegen het vormen van een coalitie kabinet op dit oogenblik zijn. Lori Salisbury komt heden te Londen Gisteren avond is de officieele briefwisseling tusschen de Engelsehe en de Duitsclie regeering open baar gemaakt, betreffende de land streek, welke door beide rijken in Oostelijk Afrika bezeten wordt. Het meest trekt daarin de aandacht, dat EDgeland afstand doet van zijne vroegere bewering, volgens welke Dat kwam uit den mond eener vrouw! Indien een man het waagde mij dermate te beleedigen, dan had ik slechts één antwoord voor hem gehad. Misschien had Danira niet zulk eene hevige uitwerking van haar onbezonnen woord verwacht; zij was klaarblijkelijk meer verbaasd dan ontsteld over dit plotselinge opstui ven. Men moest dezen man dus ter gen, tot woedend wordeus toe ter gen, dan sprongen er eindelijk vonken uit den steen. Zij gevoelde er bijna eene g'eheime voldoening over, dat haar dit gelukt was; zij besefte ech ter ook nu de geheele zwaarte der beleediging. Zij sloeg hare ooge1 neer en autvór/jde halflii' Ik bei s- wordeu wapea tej Gerald tot kam'

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1