later opgehaald. De andere zijn met veel moeite gered. Uit 's-Hage wordt gemeld van 1 Januari: Z. M. de Koning en H. M. de Koningin verschenen hedennamid- dag te 1 uur op de receptie, die steeds op nieuwjaarsdag ten Hove wordt gehouden. In de zaal van ontvangst stonden geschaard de dames van het paleis, de grootofficieren van het Huis des Konings, de adjudanten-generaal, de opper-, hoold- en verdere officieren bij Zr. Ms. militaiie hofhouding, de kamerheeren, de president van de Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State, de Minis ters hoofden der departementen, de directeur van het Kabinet des Ko nings voor de zaken van het groot hertogdom Luxemburg, de hofpre dikers enz. Voor deze gelegenheid was het dragen van galakostuuiu of groot uniform voorgeschreven. Tijdens Z. M. in de audiëntiezaal toefde, was hij met verschillende hooge ambtenaren van het Hof in gesprek, en onderhield zich H. M. de Koningin, aan wier zijde het Prin sesje ging, met de dames. Z. M. recipieerde in de marine uniform, en H. M. de Koningin droeg een kleed van donker satijn. Met den terugkeer van de koninklijke familie in de residentie, is de Fransche goevernante, mile Leotard, niet meer toegevoegd aan H. IC. H. prinses Wilhelmina. Zij is naar Frankrijk teruggekeerd. De Engelsche goevernante. miss Saxton Winter, neemt thans bij de Kroonprinses hare plaats weder in. H. M- de Koningin heeft Vrij dag met het Prinsesje het «Huis ten Bosch» bezocht, welk buitenpa leis thans eenige verbouwing onder gaat, naar men zegt in verband met plannen van de koninklijke familie om een gedeelte van den aanstaan den zomer daar door te brengen. Voor de oprichting van eene kookschool te 's-Hage is eene Ver- eeniging tot stand gekomen. Het voorloopig bestuur is: mevr. A. E. Cremers, geb. v. d. Velde; mevr. J. Gravin van Randwijck, geb. van Hogendorpmevr. de Douairière E. A. de Jonge geb. de ICock; mevr. M. Tersteeg, geb. Pronk en mejuffr. A. P. van Bosse, met de heeren: M. Hijmans van Wadenoyen, pre sident A. E. Eijssell, vice-president; F. C. de Bas, penningmeester; mr. W. Stortenbeker; A. W. Storten beker; dr. W. F. Unia Steijn-parvé en H. J. C. de Charro, secretaris. De vereeniging is voornemens de leerschool te 's-Hage op te rich'en, in de eerste plaats bestemd voor de opleiding van meisjes en vrouwen van den werkenden stand tot geschikte kooksters en voorts voor het onderricht van meisjes en vrouwen van andere standen, die verlangen mochten de noodige ken nis van huishoudelijke zaken en van de kookkunst te verkrijgen. Uit Amsterdam wordt gemeld Op verzoek van belanghebbenden en in overleg met de Nederlandsche Handelmaatschappij, heeft de Minis ter van koloniën besloten, zegt de Ind. Mercnur van Vrijdag jl-, dat in 1887 en 1888, bij wijzevan proef, 8 kina-veilingen per jaar zullen ge houden worden. Voor 1887 zijn de data vastgesteld op 27 Januari, 10 Maart, 21 April, 2 Juni, 14 Juli^ land, ouders, vrienden, en gaven mii daarvoor in plaats de armzalige aal moes die zij opvoeding noemen, maar die mij ellendig maakte, want nooit vulde zij de diepe klove aan, waardoor ik in al mijn denken en doen van hen gescheiden werd. Deze opvoeding kan mij nooit doen ver geten, dat ik tot een ander volk behoor. Ik bleef in de ketenen, om dat ik moest. Gevoeld heb ik ze reeds, toen ik nog een kind was; gehaat van het oogenblik af, dat ik van mijn bestaan bewust was. Thans roepen mij eindelijk mijne landge- nooten, en nu kan en wil ik die ketenen niet langer dragen. Ik werp ze hun voor de voeten ik wil vrij zijnl Danira had in den beginne met ingehouden verbittering gesproken; thans echter was hare bitterheid tot een woesten hartsto reklommen, die elke voorzichtig w. rgat, elke grens overschreed. Haar a^'ers zoo 8 September, 20 October en 8 De cember. In de veilingen in het afgeloopen jaar alhier gehouden, werden on geveer 654,000 kilogram kinabast (Java) verhandeld. Te Soekaboemi ondervindt de detail verkoop van kinine zooveel belang stelling, dat elke bestelling reeds uitverkocht is, vóór zij Java bereikt heeft. De roei- en zeilvereeniging De Amstel te Amsterdam hield Woensdagavond 11. hare 12e jaarl. vergadering. Uit het verslag bleek, dat in het afgeloopen jaar het le dental is vermeerderd. De Vereeni ging telt thans 242 werkende en gewone leden; terwijl zij over ruim 40 roei- en zeilvaartuigen kan be schikken. De heeren G. v. d. Sigtenhorst als penningmeester, Jos. Dankelmann en Carl Jurjens, respectievelijk als commissaris van werkzaamheden en van materiaal, werden herkozen. De voorzitter wees er op, dat tegenwoordig zoo weinig jongelie den de watersport met ernst beoefe nen, om later aan roeiwedstrijden te kunnen deelnemen. Hij drong er bij de jongere leden op aan, hiertoe vooral krachtig mede te werken en ook anderen tot deelneming aan te sporen, opdat De Amstel bij roei wedstrijden evenals bij de zeil wedstrijden flink zal kunnen uit komen. Den 4en September a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de oprichting van de Hollandsche IJz. Spoorweg-Maatschappij bij Konink lijk Besluit werd goedgekeurd. In een pas verschenen Engelsch parlementair stuk betreffende het aantal doofstomme kinderen in ver schillende landen van Europa en de Vereenigde Staten van Noord-Ameri ka komt ook een kort verslag over Nederland voor. Om die opgaven te verkrijgen, wendde de Britsche Gezant te 's-Hage zich tot den heer Farncombe Sanders, «een heer van Engelsche atkomst, die onlangs als een der afgevaardigden van Haarlem voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal gekozen werd, en die een groote autoriteit is op het gebied van onderwijs.» Het Tijdschrift voor posterijen en telegraphie meldt, dat met uitzon dering van het eerstvolgend examen, voortaan de examens van surnume rair voor den vereenigden dienst zul len worden gehouden. Als zeker wordt verder gemeld, dat in 1887 de administratie voor een groot gedeelte op de vereenig de kantoren niet meer afzonderlijk zal worden gehouden. Blijkens een uittreksel uit de po litierapporten hebben er te Amster dam in 1880 plaats gehad47 openbare aanrandingen, 6819 arres- tatiën wegens dronkenschap, 71 gerechtelijke verkoopingen, 10,600 cuntraventiën, 792 diefstallen, wer den 586 drenkelingen gered, ver dronken er 96, zijn 5 gebouwen ingestort, werden 512 personen mis handeld, hadden er 598 verwon dingen plaats, kwam 560 maal ver zet tegen de politie voor, hadden er 237 volksverzamelingen plaats en 404 gevallen van zakkenrollerij, enz. De vorige week zijn ongeveer een 120 tal tijdelijke werklieden aan 's Rijks werf te Amsterdam ont slagen, Gedurende het 4e kwartaal bleek gelaat werd vuurrood door de hitte van het bloed, dat haar naar het voorhoofd steeg. Haar ge- heele lichaam beefde door hare vree- selijke opgewondenheidhet scheen alsof er plotseling een demonische geest in het meisje was gevaren. Maar er straalde tevens een de monische bekoorlijkheid van haar uit, dat gevoelde Gerald, wiens blik als geboeid was aan deze verschij ning. Tot nog toe had hij haar slechts gekend als koel, gesloten, raadsel achtig; thans had zij den sluier op geheven en zag hij hare ware ge daantede vrije dochter der ber gen in hare natuurlijke woestheid, die noch door opvoeding, noch door gewoonte bedwongen werd. In dit enkele oogenblik wierp zij de boeien die zij jaren lang gedragen had, van zich, en verzette zich t 'ijk zegepralend en dreigend tegen Len, die tot nu toe hare weldoeners wa ren. Maar niettegenstaande dat alles 1886 zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 1677 land verhuizers. In 1886 werden te Amsterdam aangeboden en van daar verzonden 582,574 telegrammen: ontvangen en afgeleverd 680,512; van andere kantoren opgenomen 1,478,873 to taal behandelde berichten met dub bele behandeling van die voor an dere kantoren 4,220,873. Op 1 Januari 1886 werden aan geboden en verzonden 2508 nieuw jaarstelegrammen Ondanks de herhaalde waar schuwingen voor het schieten in den Oudejaarsnachtzijn toch te Am sterdam enkele moedwilligen zoo onvoorzichtig geweest, met scherp te vuren. Op de Prinsengracht kwam een kogel door een glasruit, die ver brijzeld werd, terwijl een gordijn en het plafond beschadigd werden. De kogel kwam vermoedelijk uit een perceel in de Utrechtschedwars- straat. (A. C.) De goeie menschen zijn nog de wereld niet uit!» zegt het jTil. Wie Donderdag middag plaats had genomen in den tram, lijn Dam Haarlemmerpleinte Amsterdam zou dat spreekwoord op nieuw be vestigd hebben gezien. Een der pas sagiers, die met den spoortrein ver der moest, ontdekte, toen de con ducteur bij hem kwamtot zijn grooten schrik, dat hem zijn porte- monnaie ontvallen of gerold was. Hij woonde te Helder en had op een kantoor onder Nieuweramstel eenig geld gebeurd. Met dat geld miste hij nu tevens zijn tram- en spoorkaartjes. Hij had niets over. Hoe zou hij den conducteur be talen? En hoe kwam hij nog weer in zijn woonplaats terug? Een zijner medepassagiers kwam aan het eerste bezwaar tegemoet, door hem een tramkaartje af te staan. En toen de man bij het Centraalstation uitstapte, waarschijnlijk niet wetende wat hij beginnen moest, was het dezelfde passagier, die hem in staat stelde een plaatskaartje te nemen naar Den Helder. Dit geschiedde evenwel op zoo kiesche en bescheiden wijze, dat de meeste reizigers zeker niets van dit voorval hebben gemerkt... Neen, neen, «de goeie menschen zijn nog de wereld niet uit In het laatst dezer maand is, tij dens de molenaar J. H. te Warmond afwezig was, uit zijn molen ont vreemd eene som van f 140 aan bankpapier, zijnde een bankbiljet van f 100 en een dito van f 40. Naai den dader, dien men meent op het spoor te zijn, wordt een streng on derzoek ingesteld. Vrijdag had een metselaar, werk zaam aan het dak van het Kurhaus te Scheveningen, het ongeluk eraf te vallen, zoodat hij een been brak en nog verscheidene kneuzingen bekwam. De man is per brancard naar het gasthuis vervoerd. Te 's Hage is een paard dat ter keuring werd aangevoerd en scheen ziek te zijn, plotseling neergevallen en terecht gekomen op een 8 a 9jarig meisje dat tot de nieuwsgie rigen behoorde, die het paard ston den te bekijken. Het kind is ernstig gekwetst. Als een buitengewone zeldzaam heid om dezen tijd van het jaar wordt ons uit Renkum gemeld dat was het meisje schoon, wegsleepend schoon in dezen storm van den harts tocht. Met opgerichten hoofde en oogen die vlammen schoten, stond zij daar, wel lag in die oogen nog de donkere onweersnacht, maar thans was deze nacht vol flikkerende blik semstralen. Daar weerklonk van bovenaf een geroep, dat door de heldere, stille lucht duidelijk tot beneden door drong. Daarboven wachtte Edith met haren geleider; zij hadden het doel van hunnen tocht reeds be reikt. Zij wuifde met haren zakdoek e* riep Gerald en Danira plagend toe, dat zij achterblijvers waren. Gerald schrikte als uit een droom op, en streek haastig met zijne hand over het voorhoofd, alsof hij iets wilde wegvegen. Edith waarschuwt ons, dat het tijd is naar boven te komen, zeide hij met iets trillends in zijne stem. Het wordt inderdaad tijd, dat wij daar de vorige week een meikever is gevangen. Of het dier zie' ver beeld heeft dat 't warm was {V.) Het overmatig gebruik vanj.-ter ken drank op oudejaarsavond lb-eft een jongeling nabij Zw: teluii ne leven gekost. Ook te Leenders, bij M» lp pel, waar de overgang van het oij: iin net nienwe jaar op krassr i ijzs gevierd werd, bezweek bij d: ge legenheid een twintigjarig jonge li» g naar men zegt door bovenmatig gebruik van sterken drank. De werkman M., op de koper- pletterij «de Vlijt», te Apeldoorn ij Zaterdag met zijn hand tusachen de koperschaar, welke door stoom wordt gedreven, geraakt, waardoor hem vier vingers van dit lichaams deel werden afgescheiden. Donderdag middag is inhetVel- perbroek, bij Arnhem, een jongen door het zwakke ijs gevallen en on middellijk verdronken. Dit is in het afgeloopen jaar reeds het vierde ongeluk van dien aard, dat bij ge noemde stad plaats vond. Den landbouwer v. B. te Dongen spatte een druppel bloed in het oog terwijl hij een aan miltvuur lijdend kalf slachtte. Tengevolge daarvan is hij aan bloedvergiftiging over leden. Vrijdagnacht omstreeks 3 uur trachtte eene bende smokkelaars van 14 h 16 personen uit Pruisen te Nijmegen binnen te komen. Op het zien van een politie-agent wierpen een 10-tal hunner hunne blikken bussen met spiritus, welke zij als ransels op den rug droegen, van zich af, en sloegen op de vlucht waarna de anderen met hunne vrucht hetzelfde deden. De weggeworpen bussen werden in beslag genomen, en hielden te zamen ongeveer 200 liter foezel in. De eerste jongens uit de weesr inrichting te Neerbosch zijn reeds naar Noord-Amerika vertrokken, om zich te Oranje City te vestigen. Nog drie anderen zullen spoedig ver trekken naar Grand-Rapids en één naar Overijsel aldaar. Vóór ongeveer achttien maanden werd door zekeren A. bij den heer M. v. G., in de Vischmarktstraat te Breda, eene gemeubileerde kamer gehuurd voor de weduwe B. De huur voor die kamer werd trouw betaald, ofschoon die weduwe daar op maar een enkelen dag heeft ver»- toefd. Gedurende hare afwezigheid moet zij te Londen in het huwelijk getreden zijn met P. D. Den eersten Kerstdag nu heeft de dame met haren man de kamer betrokken. Inmiddels kwam Donderdagochtend te Breda een telegram van den pro cureur des Konings te Antwerpen, met verzoek deze beide personen op te sporen en aan te houden, dewijl hunne uitlevering zou worden ver zocht, omdat ze verdacht worden van een diefstal van eenige duizen den frank. De inspecteur J. Stellen- boom, die met hunne aanwezigheid te Breda eerst onbekend was, wist hun verblijf al spoedig op te sporen, en heeft, hiertoe door den officier van justitie gemachtigd, de vrouw ten huize van den heer v. G. ge vangen genomen en op hare goe- onzen weg vervolgen, wij hadden dat bijna vergeten, Danira gaf geen antwoord. Zij had hare donkere wimpers alweer neergeslagen en het scheendat daarmee ook opnieuw de sluier over haar geheele wezen neerviel, haar gelaat werd koel en stug als te voren. Gerald ging naar de muildieren, die van de gelegenheid gebruik ge maakt hadden om de enkele planten uit te trekken, die hier en daar tus- schen de steenen opgroeiden. Hij maakte de teugels los en wendde zich toen nog eens tot zijne gezellin. Nog een woord, terwijl wij alleen zijn! Gij zijt zeer openhartig jegens mij geweest, misschien al te openhartig. Kunt en moogt gij mij mededeelen, wat er in den bewusten nacht in het huis van den visscher is behandeld geworden? Neen! luidde het korte en krachtige antwoord. deren beslag gelegd. De man was naar Rozendaal, om eene zaak over een paar koffers met de douane in orde te brengen. De heer Stellen- boom is alstoen onmiddellijk daar heen gereisd en heeft ook hem ge arresteerd. BC.) Donderdagavond is den gemeente ontvanger van Willemstad waar schijnlijk een ongeluk overkomen, daar hij toen spoorloos is verdwe nen. Te acht uren dien avond was hij nog op de secretarie werkzaam en daarna is hij niet meer gezien. Hij was een bekwaam, werkzaam en ijverig beambte, en goed bekend met gemeente-, armen- en polder zaken en voor ieder even behulp zaam, zoodat zijn verlies een groot gemis voor de gemeente zijn zou. Zekere A. v. A. te Breda was door zijne vrouw verzekerd in een be- grafenisbos. Den tweeden Kerstdag overleed de man en had deuitkeering door den agent van het fonds plaats. Yan begrafeniskosten wilde de vrouw echter niets hooren. Zij schoof de ter aardebestelling op het burger armbestuur, dat natuurlijk niet ge negen was, aan dit verlangen te voldoen. De vrouw bleef echter hardnekkig weigeren; de termijn, gedurende welken een lijk boven aarde mag staan, liep ten einde, en zoo zag voornoemd bestuur zich wel verplicht, in plaats van de echtgenoote het lijk te begraven, wat nu na een toeven van vijf dagen geschiedde. Te Vlissingen is het eerste convooi schapen aangekomen, waarmede de lang en vee! malen besproken nieuwe lijn tot veevervoer naar Londen een aanvang neemt. Een jongetje van 7 jaar te IJlst, met anderen op het nog brooze sneeuwijs aan het schaatsenrijden zijnde, had het ongeluk er door te zakken en te verdrinken. Gisteren middag is te Deventer een jongen onder het schaatsenrij den verdronken. Het oudejaar-schieten heeft te Ommen een slachtoffer geëischt. Terwijl de dienstbode van den bur gemeester zich naar hare ouders wilde begeven, werd zij door een pistool of geweerschot vrij ernstig aan het hoofd gewond. De dader is onbekend. In den omtrek van Colmschate, onder Deventer, worden in den laat- sten tijd veel herten gezien, waar van de landbouwers veel last heb ben Men ziet de dieren zelfs 's mor gens aan de hooischuren en hooi bergen staan vreten. De Ned. Sport bevat eene be schrijving» met afbeelding in vogel perspectief van de ijsbaan te Slikker veer. De hardrijdersbaan is 12 M. breed en de bocht getrokken met een straal van 50 meter. Ter eene zijde is eene baan, waarop men voor fl toegang kan krijgen, aan de andere zijde eene waar men maar f 0.25 heeft te betalen. Deze laatste baan is even breed als de hard rijdersbaan, terwijl het overgeble ven gedeelte van de ijsvlakte vrij is. genwi mum, Het gerechtshof te Parijs heeft 13 Dec. laatsleden 330 echtschei dingen afgekondigd. Een ontzettend tusschenbe- drijf werd Donderdagavond in het "Welnu, dan moet ik spreken, op gevaar af van door u voor een aanklager te worden gehouden. Waar het verraad geldt Verraad? viel hem het jonge meisje met bevende lippen in de rede. Ik ben geen verraadster. En hoe noemt gij het dan, wanneer er vijandige plannen wor den gesmeed tegen menschen, onder wier dak en wi°r bescherming men woont? Hoe gij uw verblijf onder dit dak kunt verbinden met hetgeen ik zooeven van u heb moe ten aanhooren, dat is uwe zaak, de mijne is den overste te waarschu wen, en dat zal ik nog heden doen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2